 |
Udział Kościoła katolickiego w Holocauście Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-10-2012 11:21 | julian (1206 punktów) (zablokowany) | Udział Kościoła katolickiego w Holocauście
11 na 13 | Wciąż nie rozliczoną sprawą pozostaje współodpowiedzialność Krk za Holocaust. Wiem, brzmi to szokująco, ale taką wnikliwą analizę, popartą argumentami np. spora bibliografia, przedstawił Goldhagen w "Niedokończonym rozrachunek". Czytałem tą książkę i czasami się przerażałem. Autor jest precyzyjny i spójny logicznie w dowodzeniu winy Krk w tej zbrodni. Waży argumenty, pokazuje, że główną odpowiedzialność ponosi nazizm, ale niestety Krk moralnie zachowywał się dwuznacznie, a czasami wręcz zachęcał do dyskryminacji Żydów.Warto zacytować pewien fragment związany z rolą papieża w tej zbrodni. Cytat: Obejmując tę najwyższą godność Pius XII musiał podjąć ważką w skutkach decyzję co do losów projektu encykliki przygotowanej przez Piusa XI. Decyzja miała takie znaczenie dlatego, że Humani Generis Unitas oznaczałaby wystąpienie kościoła po stronie zaszczuwanych Żydów, jednoznacznie potępiała bowiem hitlerowski antysemityzm i wzywała do zaprzestania prześladowań: "Nie ma wątpliwości, że walka o czystość rasową przeradza się ostatecznie w walkę przeciw Żydom. Jeśli pominąć jej systematyczne okrucieństwo, nie różni się pod względem motywów i metod od prześladowań, jakich obiektem byli Żydzi na całym świecie od czasów starożytnych"10. Fakt, że papież dostrzegł bezpośredni związek między motywami i metodami prześladowania Żydów w przeszłości - a więc, jak można się domyślać, także poczynaniami Kościoła - a tym, co działo się z Żydami we współczesnych mu Niemczech, powinien skłonić do zastanowienia każdego, kto chciałby uwolnić Kościół od wszelkiej odpowiedzialności za prześladowania i rzezie lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Z kolei fakt, że następny papież rozpoczął swój pontyfikat od pogrzebania tego doniosłego dokumentu (znanego dziś pod nazwą "Ukrytej encykliki") w "ciszy archiwów"11 i że Watykan przez pół wieku starał się to zatuszować, przemilczając też istnienie samej encykliki, bardzo wiele mówi o Piusie XII oraz zatajaniu jego postawy, jak również stosunku Kościoła do Holocaustu12.
Niektórzy usprawiedliwiają zachowanie Kościoła, że nie głosił antysemityzmy tylko antyjudaizm. to kiepski argument. Celnie to wyjaśnia Goldhagen: Cytat:Przez całe wieki Kościół katolicki, paneuropejska instytucja aspirująca do panowania nad światem, główna duchowa, moralna i nauczająca instancja cywilizacji europejskiej, była ostoją antysemityzmu, który stanowił integralną część jej doktryny, teologii i liturgii. Uzasadnienie zawarte było w Piśmie Świętym: to przecież Żydzi, słudzy diabła, zamordowali Chrystusa. Trafnie tez związek antyjudaizm = antysemityzm wyjaśnia konkluzja nawet samych katolików w czasie konferencji katolików w Stanach Zjednoczonych, Nauczanie katolickie o Shoah: wprowadzając w życie Pamiętamy (2001) Cytat:Chrześcijański antyjudaizm stał się podstawą dla rasistowskiego, ludobójczego antysemityzmu, nadał bowiem nie tylko judaizmowi, ale i samym Żydom piętno hańby i potępienia. Tak się tragicznie złożyło, że teorie nazistów znalazły żyzną glebę, z której wyrosła bezprecedensowa próba ludobójstwa.
Kościół wyciągnął wnioski z tej bolesnej lekcji na Soborze Watykańskim II: " To, co popełniono podczas męki (Chrystusa), nie może być przypisane ani wszystkim bez różnicy Żydom wówczas żyjącym, ani Żydom dzisiejszym... Nie należy przedstawiać Żydów jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga, rzekomo na podstawie Pisma świętego" (Sobór Watykański II, dekl. Nostra aetate, 4).
Tylko czemu tak zwlekał z takim orzeczeniem? Czemu ta nauka, nie była przedstawiana np. w polskich kościołach? Chodziłem do kościoła w latach 80 i 90- tych i nie pamiętam żadnych kazań czy katechez nauczających o grzesznym antyjudaizmie i szacunku do każdego Żyda. Może dlatego przez tyle lat w Polsce,nie tylko przed wojną, www.homini(*)x.php?s=karta_recenzje&id=257, ale nawet po wojnie, plenił się antysemityzm. Moim zdaniem, część odpowiedzialności ponosi nasz polski Krk, bo zaniechał lub robił to rzadko w swym oficjalnym nauczaniu. Mam prośbę do zadeklarowanego katolika Marka Bieleckiego, aby pokazał mi oficjalny dokument polskiego Kościoła odnoszący się do zła antyjudaizmu. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 Dalej..Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Dawniej się mówiło: "na stos ich" i się robiło tak. Tęskni pan za tymi czasami, co panie Bielecki?To ludzie podzielający Twoją ideologię byli tu oprawcami w czasach komunistycznych.  Zgłosiłem do moderacji. |
#722 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | . > >>>Dawniej się mówiło: "na stos ich" i się robiło tak. Tęskni pan za tymi czasami, co panie Bielecki?> To ludzie podzielający Twoją ideologię byli tu oprawcami w czasach komunistycznych.Podłe katolickie kłamstwo. Racjonaliści nigdy i nigdzie nie byli oprawcami. > Zgłosiłem do moderacji.Ja też zgłosiłem do moderacji, gdyż nie można bezkarnie obrażać większości uczestników tego forum. Nawet gdy religijne ograniczenia intelektualne nie pozwalają Panu zrozumieć na czym racjonalizm polega. @@@ . |
#723 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52275 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście |
> >>>Jestem przekonany, że zabijałby pan Żydów> Oto styl Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.Może to mało dyplomatyczne, ale to wyciąganie wniosków z Pańskich wypowiedzi. Może zupełnie niesłusznie, gdyż Pan jest "łagodnym barankiem", ale ja też żywię takie obawy, że żydom, heretykom i ateistom, to by Pan nie odpuścił. @@@ . |
#724 1 na 5 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Wybiela Pan świadomie morderców dla potrzeb swojej "jedynie słusznej wiary", która do takich mordów prowadziła (nie tylko w wersji katolickiej, ale również w wersjach protestanckich i prawosławnej). Ciężko nie wyciągnąć z tego pewnej refleksji. Proszę nie zniekształcać historii dla potrzeb swoich wierzeń. |
#725 2 na 6 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Uważam, że za jawny rasizm Bielecki powinien pożegnać się z tym forum. Powyższy wpis sugeruje, że Żydzi jedynie przechodząc na chrześcijaństwo stają się ludźmi. To samo Bielecki myśli o niewierzących. Poza tym arogancko manipuluje historią, przyznając się, że nawet nie zapoznaje się z tekstami katolickich apologetów, których "jedyną rację" wrzuca na zasadzie gorliwego zniekształcania prawdy o ofiarach Kościoła Katolickiego. Mod: Jacku, powinieneś wiedzieć, który punkt regulaminu opisuje sposób zgłaszania tego typu postulatów. |
#726 1 na 1 Adaś MiaŁczyński (1403 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Uważam, że za jawny rasizm Bielecki powinien pożegnać się z tym forum. Powyższy wpis sugeruje, że Żydzi jedynie przechodząc na chrześcijaństwo stają się ludźmi.Skoro Żydzi to naród, a chrześcijaństwo to religia, to gdzie tu jest rasizm? |
| Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Rasizm polega też na wymogu, aby mniejszości dostosowały się do wymogów "nadludzi". Tak samo było i po części jest z Afroamerykanami - jeśli będą żyć tak jak protestanccy biali, wtedy dopiero dla wielu będą akceptowalni. To też jest rasizm. Zresztą taka postawa zazwyczaj prowadzi do przeświadczenia, iż owi przechrzczeni żydzi nadal są jacyś nie tacy - wielu ludzi zamordowano na tej podstawie w nowożytnej Hiszpanii za sprawą Kościoła, co wskazuje na czysty rasizm. |
#728 1 na 1 Adaś MiaŁczyński (1403 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Rasizm polega też na wymogu, aby mniejszości dostosowały się do wymogów "nadludzi".Skoro mowa o mniejszości, opisałeś demokrację. |
| Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Demokracja nie wymaga od ludzi całkowitej cenzury stroju, myślenia. |
#730 3 na 3 Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Dawniej się mówiło: "na stos ich" i się robiło tak. Tęskni pan za tymi czasami, co panie Bielecki?Jestem rozczarowany tolerowaniem tak skandalicznych wypowiedzi. Czy każdy tu może sobie bezkarnie pozwalać na takie insynuacje, kłamstwa i mowę nienawiści czy tylko Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów Jacek Tabisz? |
Marek Bielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Uważam, że za jawny rasizm Bielecki powinien pożegnać się z tym forum. Powyższy wpis sugeruje, że Żydzi jedynie przechodząc na chrześcijaństwo stają się ludźmi. To samo Bielecki myśli o niewierzących.Jeżeli irracjonalny amok, insynuacje, kłamstwa i mowa nienawiści Przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów Jacka Tabisza nie zostaną tu poskromione, to faktycznie pożegnam się z tym forum. Zgłaszam do moderacji kolejną skandaliczną wypowiedź Przewodniczącego PSR. |
#732 1 na 1 Adaś MiaŁczyński (1403 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Demokracja nie wymaga od ludzi całkowitej cenzury stroju, myślenia.Twierdzisz, że rasizm polega na cenzurowaniu stroju i myślenia?  |
#733 2 na 6 Sołtysowa (208 punktów) (zablokowany) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | > Jestem przekonany, że zabijałby pan Żydów dla Jezusa, tak jak nasi przodkowie. Nie ma to jak wiara...  Jestem przekonana, że pan Tabisz gdyby był nieco starszy, to w PRL-u woziłby księży w bagażniku. Czy panie Jacku o taką formę bezmyślnej rozmowy panu chodzi? Co to w ogóle za dywagacje "co by było gdyby"? Żenada.
"Wzmożona kontrola dźwignią społecznego zaufania" |
#734 -2 na 6 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Proszę się zapoznać z wypowiedziami Bieleckiego z ostatniego miesiąca (od początku października), a później wyciągać wnioski z dyskusji. |
#735 1 na 5 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Udział Kościoła katolickiego w Holocauście | Niedawno zasugerował pan, że tylko przechrzczeni Żydzi zasługują na ciepłe słowa. Wszelkie argumenty nawiązujące do faktów historycznych pyszałkowato pan olewa obrażając rozmówców. Co najwyżej wrzuca pan odniesienia "do jedynie słusznych lektur", które są dla pana totemami, gdyż - jak pan ostatnio przyznał, starczy panu że są. Pana postawa w dyskusji jest wyjątkowo nieetyczna i psuje pan to forum. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|