Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
20-03-2014 14:30Hejtibeats (210 punktów)Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
Ocena -6 na 12
Witam

Jako osoba wierząca od niedawna podejmę wymianę zdań. Każdy kto ma ochotę, niech przedstawi swój pogląd w sprawie tematu. Jeżeli nie wierzysz w żadnego Boga, żadne super siły, napisz krótko z jakiego powodu, jednym zdaniem co przekonało Cię, że żaden Bóg nie istnieje.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 Dalej..
#166
26-03-2014 23:28
 Ocena 3 na 3
ślusarski (750 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
>Jeżeli nie wierzysz w żadnego Boga, żadne super siły, napisz krótko z
>jakiego powodu, jednym zdaniem co przekonało Cię, że żaden Bóg nie istnieje.

Kiedyś wierzyłem w dobrego Boga, lecz ten okazał się zły, słaby, nieudolny i głupi.
Poza tym Bóg w swej mentalności nie może być podobny do człowieka i w ogóle osobowy.W następnym etapie mojego duchowego rozwoju rozpatrywałem możliwość inteligentnego projektu, lecz ten pogląd runął po zapoznaniu się z różnymi koncepcjami filozoficznymi na temat kosmogonii. Definitywnie rozwiał moje wątpliwości w Boga Leonard Suskind, współtwórca teorii super strun. W sposób przejrzysty i zrozumiały wyłożył swoją teorię i w konsekwencji wytłumaczył zasadę antropiczną, jako przypadek, a nie dzieło demiurga. Są obszary niepoznane, gdzie ewentualnie można doszukiwać się siły sprawczej, a jest tym pytanie - skąd to wszystko się wzięło? Tego nauka nie wie, a religijne wyjaśnienia na obecnym poziomie urągają ludzkiej inteligencji. Lepiej powiedzieć - nie wiem, niż tworzyć niepotrzebne boskie byty. Emocje każą nam w nie wierzyć, a logika i inteligencja odrzucać. Jeżeli już ktoś musi wierzyć, to niech poszukuje Boga z pozycji agnostycyzmu.


#167
26-03-2014 23:44
 Ocena-1 na 1
Brzostowski (7067 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi ślusarski
>>Jeżeli nie wierzysz w żadnego Boga, żadne super siły, napisz krótko z
>>jakiego powodu, jednym zdaniem co przekonało Cię, że żaden Bóg nie istnieje.
>Kiedyś wierzyłem w dobrego Boga, lecz ten okazał się zły, słaby, nieudolny i głupi.
...

Wierząc w boga i widząc zło na świecie, znając aktualne dokonania nauki, teorie, filozofie itd... wystarczy wywnioskować wprost z intuicyjnego rozumienia boga, że przecież jest duża szansa na to, że bóg, ze względu na to że jest bogiem, może być dla nas niezrozumiały (niepojęty). I to wystarczy aby nadal wierzyć, nieodrzucając niczego z dokonań nauki.

#168
27-03-2014 01:12
 Ocena 2 na 2
ślusarski (750 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi Brzostowski

>...wystarczy wywnioskować wprost z intuicyjnego rozumienia boga, że przecież jest duża szansa na to, że bóg, ze względu na to że jest bogiem, może być dla nas niezrozumiały (niepojęty). I to wystarczy aby nadal wierzyć, nieodrzucając niczego z dokonań nauki.

W obszarach poznanych przez naukę nie ma miejsca na ideę Boga, gdyż są one sprzeczne. Wytłumaczyć można dwojako - albo Boga nie ma, albo go nie rozumiemy. Stawiam na tą drugą możliwość, gdzie ów Bóg może okazać się zupełnie czymś innym, niż możemy sobie wyobrazić. Bogiem można nazwać tak wielką złożoność materii i praw, które być może nigdy nie będą poznane. Tam mogą kryć się zjawiska fantastyczne, boskie, opisywane przez jeszcze niepoznaną matematykę i fizykę. A więc bogiem jest nasza niewiedza, a kiedy ją zgłębimy, sami staniemy się bogami. I stworzymy na przykład nowy wszechświat.

#169
27-03-2014 09:43
 Ocena 7 na 7
Świętowit (55 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi Brzostowski

>Tak samo jak nie istnieją dzisiaj i wg mnie nie będą istnieć w najbliższej przyszłości, żadne dowody (w sensie naukowym) że bóg istnieje. To wyłącznie kwestia wiary.

Ale dlaczego Bóg się ukrywa? Dlaczego wymaga czci? Co takiego wspaniałego jest w wierzeniu w coś? I dlaczego przedkłada tą naiwną wiarę bez żadnych dowodów nad sceptycyzm i racjonalny osąd?

#170
27-03-2014 10:15
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi Brzostowski
>>>>>Gorzej jednak z ateistami, którzy wierzą...
>>>>Czyli jak ateiści wierzą to jest zły uczynek?
>>>A czy ja coś takiego sugeruję? Absolutnie nie.
>>Więc dlaczego "z ateistami gorzej"?
>Wierzący teista to nic dziwnego, ale wierzący ateista to dość dziwne. Stąd "gorzej".
Piszesz, że wierzący ateiści są dziwniejsi, ale czemu ich postawę uważasz za gorszą?

#171
27-03-2014 11:22
 Ocena-3 na 3
Hejtibeats (210 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi panTeista
>>>Gdyby miał empatię (był miłosierny) i wszechmoc, to nie dopuściłby do tego.
>>Dlaczego ?
>Bo taka jest definicja miłosierdzia. Biblijny Bóg nie wykazuje swoimi czynami miłosierdzia.

Przypuszczam, że Bóg nie jest bezwzględnie miłosierny. Tak to czuję, nawet nie przeszło mi to przez myśl.

>>Jest to potężna próba Twojej wiary i zaufania.
>To wszechwiedzący Bóg nie wie kto wierzy?

Powiem Ci więcej, przypuszczam, że Bóg nie zna przyszłości, ale na podstawie tego co obserwuje, jest w stanie bardzo wiele przewidzieć. Tylko nie porównuj swojego ludzkiego punktu widzenia i obserwacji do boskiej. Skoro otrzymujesz wolną wolę, Bóg tym samym nie wie, czy pokochasz go, czy w przyszłości przeciwstawisz się jego woli.

Pięcie Wszechmogący odniósłbym do pojęcia w stosunku do ludzi, czyli zdolny uczynić, stworzyć coś, o czym nawet nie śniłeś.

>>nie miałbyś takiego żalu do "nie istniejącego" Boga.
>Ja nie mam żalu do głównego bohatera mitologii, tylko stwierdzam fakt, że nie jest on miłosierny i wszechmogący.

Jak napisałem wyżej.

>Maitrea Budda
>
Nadzieją na deklerykalizację Polski są wybory i Twój Ruch


#172
27-03-2014 11:31
 Ocena-1 na 3
Hejtibeats (210 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi panTeista
>>>Moje zdanie nie na temat istnienia/nieistnienia bóstw nie wpływają na ich istnienie
>>to prawda, ale wpływa na Ciebie
>W jaki sposób wpływa, co zmienia?
>
Nadzieją na deklerykalizację Polski są wybory i Twój Ruch


Ogólnie rzecz biorąc, to w co wierzysz wpływa na Twoje podejście do świata i ludzi. Obserwując niektórych ludzi na forum, możesz zauważyć, że ich wierzenia, myśli i stosunek do świata przełożyły się na to, że piszą bzdury typu, że przyszedłem tutaj wszystkich nawracać i wymądrzam się, pisząc, że ja wiem wszystko lepiej.

Otóż nie wiem nic lepiej, przyszedłem jedynie porozmawiać.

Podobnie jest z np. modlitwą, ona nie jest potrzebna żadnemu Bogu, ona zmienia ludzi, bo gdy o coś proszą, myślą nad tym, kontemplują swoje zachowanie. Pomijam tutaj skrajne przypadki bezmyślnego powtarzania wyuczonych paciorków, z których nic nie wynika, poza obowiązkiem złożenia modłów, nonsens.

Ja np. wierzę, że istnieje niepojęty dla nas na tym etapie życia Bóg, poza tym wierzę, że nauka i wiara mogą iść w parze, to wpływa na to, że wyciągam rękę do ludzi, którzy uważają mnie za kretyna, bo w coś uwierzyłem.

Zauważ, że to, w co wierzę, nie wpływa na istnienie / nieistnienie Boga. Odpowiedź może poznam po śmierci, wierzę, że tak będzie, a czy tak będzie ? Nie wiem.

#173
27-03-2014 11:46
 Ocena-4 na 4
Hejtibeats (210 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi panTeista
>>skąd wiesz, że ktoś Cię kocha, zważyłeś to ?
>Pomaga mi w trudnych chwilach i cieszy się moją pomyślnością.
>
Nadzieją na deklerykalizację Polski są wybory i Twój Ruch


No właśnie. Wychodzi na to, że wierzysz tylko w to, co możesz zaobserwować i zmierzyć, zważyć, powiedzieć, że widziałeś to i jest. Ok. ja nie mam nic do dodania, wierzę, że są też rzeczy niepojęte dla ludzkiego umysłu, ale czy to powód, żeby się nie szanować ?

Te piękne uczucia o których piszesz powodują, że ja wierzę, że to jest byt piękne, żeby było dziełem przypadku wyrośniętym od przypadku, ktoś inny wierzy, że to tylko chemia, jeszcze inny wierzy, że to tylko funkcja mózgu. Kwestia wiary, bo dowodów nie ma nikt.

#174
27-03-2014 11:56
 Ocena-2 na 2
Hejtibeats (210 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi panTeista
>>Nie oznacza to, że Bóg się nie rozwija,
>Skąd masz tę informację, że się rozwija?

Obserwacja Boga biblijnego. Wierze w istotę wszechmocną i odwieczną w stosunku do nas, jako naszego stwórcy, natomiast rozważanie co może Bóg i gdzie są jego granice są godne ludzi małej pokory. Mnie to nie interesuje. Interesuje mnie wiara w to, że był w stanie mnie stworzyć, przez co dla mnie jest Bogiem.

#175
27-03-2014 12:00
 Ocena-3 na 5
Hejtibeats (210 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)

> Pan dyskutant ciągle pisze jak najmniej o braku swoich argumentów i ciągle stara się przerzucić argumentację na drugą stronę. Już od pierwszego postu.

Ładny wywód, tylko gdybyś bardziej się skupił zamiast wymądrzać, zauważyłbyś, że przyszedłem tu pogadać, a nie nawracać, i że nie mam żadnych dowodów, które można zmierzyć linijką, natomiast mam wiarę, na podstawie tego co obserwuję, przy czym jak widać różnych ludzi te same wyniki badań skłaniają do różnych refleksji.

#176
27-03-2014 12:02
 Ocena-4 na 4
Hejtibeats (210 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)

>Bóg El czy jak go tam nazywają bóg Jahve fizycznie się nie zamanifestował w książce o Bliskim Wschodzie.

Otóż to, odrzuciłeś wszystko czego nie zmierzyłeś linijką. Dla Ciebie taka rozmowa nie jest interesująca, ponieważ wiesz już wszystko.

#177
27-03-2014 12:08
 Ocena-2 na 4
Hejtibeats (210 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi Iwan Denisowicz

>Ciężko walczyć z czymś co nie istnieje

Ile razy ja użyłem słów, "wierzę", "uważam, że", ty takich nie używasz, co świadczy raczej o Twojej pewności i niepodważalności Twojej wiary w nieistnienie Boga, i to Cię tak boli, że ktoś ma inni światopogląd. Swoimi postami ewidentnie atakujesz rozmówców

#178
27-03-2014 12:16
 Ocena 4 na 4
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi Hejtibeats
>Ile razy ja użyłem słów, "wierzę", "uważam, że", ty takich nie używasz, co świadczy raczej o Twojej pewności i niepodważalności Twojej wiary w nieistnienie Boga, i to Cię tak boli, że ktoś ma inni światopogląd.
Zabawny jesteś. Wiara w nieistnienie boga. A którego? Twoja wiara zaprawdę musi być wielka skoro wierzysz w istnienie bozi biblijnej - próżnego i okrutnego tyrana, będącego najpewniej niczym więcej niż wymysłem cokolwiek prymitywnych umysłów. Zresztą nie wiem po co się produkuje, to ty powinieneś dostarczyć dowodów. Dlaczego niby miałbym brać pod uwagę istnienie bozi, w którą wierzysz? Na piękne oczy?
>Swoimi postami ewidentnie atakujesz rozmówców
Raczej intelektualną pustkę ich niczym nieuzasadnionych przekonań


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.

#179
27-03-2014 12:18
 Ocena 5 na 5
panTeista (6808 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)
W odpowiedzi Brzostowski
>Nie wiem jakie ma znaczenie, czy jest sens się do niego modlić itd... to sprawa wierzących.

To że wierzą i się modlą to ich sprawa ale próbują swoje przekonania religijne przekuwać na prawo państwowe i ciągną pieniądze podatników, a to już nie jest mi obojętne.

>Wiem jednak iż racjonalnie rzecz biorąc bóg taki (miłosierny i wszechmogący) może istnieć, co wykazałem.

Krasnoludki i Latający Potwór Spaghetti też mogą istnieć. Nieistnienia nie można wykazać. A za istnieniem nie ma argumentów.

>OK, ja też nie uważam, że musiałby, ale wtedy nie ma sprzeczności i bóg taki (miłosierny i wszechmogący) może istnieć. A to ważny wniosek w kontekscie milionów "dowodów" o niemożliwości jego istnienia w tym setek zapisanych na tym portalu.

Twoim zdaniem miłosierny i wszechmogący ale połowa ludności świata nie jest o tym przekonana, czyżby nie dotarł do nich przekaz z Biblii lub Koranu?
Nie jest kwestią dowodów ale kwestią rozumienia Biblii i Koranu oraz wyciągnięcia wniosku. Ty przeczytałeś Biblię i wyciągnąłeś wniosek, że główny bohater jest miłosierny i wszechmogący. Ja również przeczytałem Biblię i w mojej ocenie główny bohater nie zasługuje na miano miłosiernego, dobrego, współczującego dla ludzi.

>Nie żartuj, setki forumowiczów na tym portalu myśli, że dowodem na nieistnienie boga jest to, że istnieje zło. Wyjaśniłem chyba dość jasno, że to absurd.

Wyjaśniłeś sobie samemu i tym którzy oceniają Boga tak jak Ty. Setki forumowiczów na tym portalu oceniła, że główny bohater Biblii nie zasługuje na miano miłosiernego i uzasadniła które czyny za taką oceną (niezrównoważony mściciel) przemawiają. Ty przyjmujesz że jakiś plan, zamysł bohatera, usprawiedliwia morderstwa przez Boga dokonane. Połowa ludności świata albo nie wierzy w Boga albo wyznaje innych (bardziej moralnych bogów).

>Tak, dodatkowo można wyjaśnić setkom racjonalistów kilka absurdów, które powtarzają w sieci.

Uważasz że twierdzenie, iż główny bohater Biblii jest niezrównoważonym mordercą, jest absurdem? Możesz oceniać po swojemu ale Twoje (i innych) wyjaśnienia nie wybielą mordercy w oczach agnostyków, ateistów, buddystów, taoistów, konfucjanistów, hinduistów itd.

>A jeśli chodzi o większą liczbę forumowiczów, to można zrobić zpecjalny dział dla teistów i będzie więcej, a co!

Forum jest podzielone na działy. Religia, nauka, antyklerykalizm, itd. więc nie wiem o jaki specjalny dział dla teistów chodzi?
Przecież teista może założyć wątek w dowolnym interesującym go dziale i wybrać opcję publikuj po sprawdzeniu. W ten sposób może uniemożliwić publikowanie postów które poczytuje jako zbyt agresywne, czy z innych powodów niestosowne.

Maitrea Budda

Nadzieją na deklerykalizację Polski są wybory i Twój Ruch

#180
27-03-2014 13:27
 Ocena-1 na 3
Hejtibeats (210 punktów)Odp: Dlaczego nie wierzysz w żadnego Boga ? Może warto :)

>Przynajmniej teraz wiem, że jesteś wyznawcą boga Ela zwanego współcześnie bogiem Jahve. Wybrałeś, więc sobie boga od:
>- magazynów śniegu, gradu i piorunów,
>- oceanów w kosmosie,
>- mitów uproszczonych ze starszych wersji,
>- łatwych ożywień w Starym Testamencie i za Jezusa, jednak niemożliwych obecnie,
>- akceptującego istnienie innych bogów i zabijającego swoich wyznawców,

Ładnie, ale tego nawet ja nie wiem, szukam także w biblii, lecz nie ufam jej w 100%. mimo to szukam w Biblii, bo ciekawi mnie dlaczego ludzie, którzy w momencie ukrzyżowania Jezusa zwątpili w mistrza, a 3 dnia zdarzyło się coś, co sprawiło, że wyszli i głosili wiarę za cenę życia ? Co zobaczyli uczniowie Jezusa ? Sekty chcą zarabiać kasę, po co więc poświęcać własne życie w imię bredni ? To, że zmiany w biblii zachodziły było oczywiste, bo od kiedy pojawił się Jezus, już miał dostatecznie wielu wrogów.

>>> ii) seria typu ..
>>za dużo ksiażek
>Doskonały argument. Za dużo czytam . Książki są złe, bo zawierają wiedzę i rozwijają wyobraźnię.

To świetnie, ale nadmiar wiedzy czasem szkodzi.

>To jest właśnie to ciągłe przerzucanie, które może i działało w przedszkolu lub seminarium, ale ono spowodowało setki Twoich porażek w dyskusjach z ateistami w dorosłym życiu. Ten wątek będzie setki + 1 taką dyskusją.
> W ogóle nazywanie ateizmu religią pokazuje, jak kompletnie brak Ci argumentów i jak kompletną porażkę ponosisz. Argument na poziomie "Nie zbieranie znaczków to hobby". Żałosne.

To jest właśnie ten agresywny to ludzi, dla których brak dowodów, jest dowodem. Nauka, to nauka, a wiara w to, że nie ma Boga, bo jest nauka, jest również wiarą, tylko, że próżną. Człowiek pokorny nigdy nie zakłada czegoś w 100%, podobnie jak ja mogę się mylić, naucz się przyznawać, że możesz się mylić.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365