 |
Przegląd wątków w dziale Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 19-02-2014 | Mariusz Agnosiewicz | Nadmiar magii okiem prof. Ducha |
Uważasz, że jesteś racjonalistą? A czy chuchasz w kostkę do gry przed rzutem, albo szerokim łukiem omijasz czarne koty? O tym skąd bierze się nasza tendencja do myślenia magicznego 28 lutego opowie prof. Włodzisław Duch podczas wykładu otwartego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
W XXI w. myślenie magiczne nadal ma silny wpływ na nasze życie. Psychologowie zidentyfikowali różne zachowania związane z irracjonalnym myśleniem. Badania nad mózgiem pokazują, że racjonalne myślenie jest nadzwyczaj trudne. Czy możemy coś z tym zrobić dowiedzą się słuchacze wykładu prof. Włodzisława Ducha.
Uczony wyjaśni, jak magia wpływała na świat? Jak przejawia się w różnych obszarach naszego życia, w religiach, polityce, sporcie oraz czemu ciągle cierpimy na ... niedomiar rozumu.
Prof. Włodzisław Duch to wybitny znawca ludzkiego umysłu, fizyk, kognitywista, specjalizuje się w badaniach nad sztuczną inteligencją. Kieruje Katedrą Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracuje również na Wydziale Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Technologiczego Nanyang (Nanyang Technological University) w Singapurze.
Wykład odbędzie się w piątek 28 lutego o godz. 15 w warszawskiej siedzibie SWPS. Zorganizowano go w ramach współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego cyklu spotkań z wybitnymi naukowcami pod nazwą "Horyzonty Poznania".
PAP - Nauka w Polsce | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 05-02-2014 | Sokrates Cafe | Zapraszamy na warszawskie spotkanie Sokrates Cafe 11.02.2014 |
Sokrates Cafe to otwarte spotkanie dyskusyjne. Temat dyskusji wybieramy demokratycznie spośród pytań zgłoszonych przez osoby, które zjawią się na spotkaniu i chcą zadać ważne dla siebie pytanie, na które nie można znaleźć odpowiedzi w Wikipedii czy jakiejś książce. Niektóre tematy brzmią dziwnie, lecz większość dotyczy spraw ważnych dla każdego. Głosowaniu podlega tylko temat, natomiast nie oczekujemy ustalenia uzgodnionej i wiążącej dla wszystkich odpowiedzi czy konkluzji. Raczej chodzi o pogłębienie rozumienia czegoś, co na początku dyskusji rozumiemy mniej (a najlepiej wcale). Nie chodzi nam o spór światopoglądowy ani uzyskanie satysfakcji z tego, że wygraliśmy w dyskusji czy też, że udało się nam kogoś przekonać. Liczymy po prostu, że jeżeli uczciwie przedstawimy swój sposób myślenia i skonfrontujemy go ze sposobem myślenia innego, to może trochę zmądrzejemy. Może dziś ja zmądrzeję dzięki Tobie, a może Ty dzięki mnie. A może tylko uznamy, że nie byliśmy tacy mądrzy jak nam się wydawało. Albo tacy niemądrzy  Zapraszamy! Spotkanie odbędzie się 11.02.2014 r. (wtorek) o godz. 19 w księgarni - kawiarni Tarabuk w Warszawie na ul. Browarnej 6. Więcej informacji: www.sokratescafeblog.wordpress.com |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 03-02-2014 | Dawid Humaniak | Sztuka myślenia. Spotkanie PSR Olsztyn 4.02.2014 |
Zapraszamy na olsztyńskie spotkanie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów na temat "Sztuka myślenia, czyli jak dochodzić do prawdy." Poruszymy na nim tematy logiki, prawdy, metodologii naukowej, błędów poznawczych i błędów logicznych. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 4 lutego 2014 r. o g. 17:00 w Olsztyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Tarasa Szewczenki 1 w Olsztynie. Serdecznie zapraszamy! Ważna uwaga: w lutym, marcu i kwietniu spotkania będą odbywały się we wtorki, w następujących terminach: 4 i 18 lutego, 4 i 18 marca oraz 1, 15 i 29 kwietnia.  |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 02-02-2014 | -jad- | Dziurawy router | |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 27-01-2014 | Żona Lota | Imaginarium 8.02.2014 |
Serdecznie zapraszamy na lutowe "Imaginarium" (spotkanie dla dzieci niechodzących na lekcje religii i ich rodziców/opiekunów). Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego świętować będziemy Dzień Darwina. Dzień Darwina na Wydziale Biologii UW ul. Illji Miecznikowa 1, Warszawa 8 lutego 2014 (sobota) godz. 12.00 wstęp wolnyW programie: - film biograficzny o Darwinie (podróż dookoła świata): Fascynacja przyrodą. Karola Darwina dziennik z podróży, - gra terenowa organizowana przez studentów, - gry planszowe: "Kto kogo?", "Małe foto safari", "Panic lab", "Tarantula tango", "Sałatka z karaluchami" inne atrakcje: - będzie można zrobić sobie zdjęcie z Darwinem, - kącik malowania twarzy, - prezentacja, czym są przystosowania na przykładzie dziobów darwinek z Galapagos, Portal Laickie.pl zapewni przewodnika dla Gości "Imaginarium"kontakt: imaginarium[et]psr.org.pl | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 26-01-2014 | Mariusz Agnosiewicz | Po co nam dzisiaj PRL? |
Kwartalnik Bez Dogmatu i Centrum im. Ignacego Daszyńskiego zapraszają na panel "Po co nam dzisiaj PRL?" Spotkanie odbędzie się w piątek 31 stycznia o godz. 17.30 w warszawskiej siedzibie Centrum Daszyńskiego przy al. Ujazdowskich 20/6 (blisko pl. Trzech Krzyży). W dyskusji wezmą udział: Jakub Majmurek Katarzyna Stańczak-Wiślicz Marcin Zaremba Piotr Szumlewicz (moderacja) PRL wciąż jest przedmiotem wielu sporów naukowych, publicystycznych i politycznych. Nie tylko stanowi przedmiot badań historyków, ale też odgrywa istotną rolę w debatach dotyczących współczesnej Polski. Kwartalnik "Bez Dogmatu" zaprasza na dyskusję panelową poświęconą Polsce Ludowej i temu, w jaki sposób i komu służy dzisiaj jej przywoływanie. Z jednej strony porozmawiamy o tym, jaka była Polska Ludowa. Czy można mówić o PRL-u jako o jednolitym, niezmiennym systemie społeczno-ekonomicznym? Na czym polegał modernizacyjny projekt realnego socjalizmu i kto był jego podmiotem? Czy został on zrealizowany? Z drugiej strony zastanowimy się, dlaczego po 25 latach reform PRL wciąż żyje w dyskursie publicznym. Co nam zostało z PRL-u? Dlaczego tak silny jest antykomunizm w kraju, w którym od dawna ruch komunistyczny nie istnieje? Punktem odniesienia w dyskusji będzie najnowszy numer kwartalnika "Bez Dogmatu" poświęcony w dużej części Polsce Ludowej. Podczas panelu będzie można nabyć pismo w promocyjnej cenie. Wstęp wolny. www.facebook.com/events/200113553529011 |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 26-01-2014 | Sokrates Cafe | Zapraszamy na warszawskie spotkanie Sokrates Cafe 28.01.2014 |
Sokrates Cafe to otwarte spotkanie dyskusyjne. Temat dyskusji wybieramy demokratycznie spośród pytań zgłoszonych przez osoby, które zjawią się na spotkaniu i chcą zadać ważne dla siebie pytanie, na które nie można znaleźć odpowiedzi w Wikipedii czy jakiejś książce. Niektóre tematy brzmią dziwnie, lecz większość dotyczy spraw ważnych dla każdego. Głosowaniu podlega tylko temat, natomiast nie oczekujemy ustalenia uzgodnionej i wiążącej dla wszystkich odpowiedzi czy konkluzji. Raczej chodzi o pogłębienie rozumienia czegoś, co na początku dyskusji rozumiemy mniej (a najlepiej wcale). Nie chodzi nam o spór światopoglądowy ani uzyskanie satysfakcji z tego, że wygraliśmy w dyskusji czy też, że udało się nam kogoś przekonać. Liczymy po prostu, że jeżeli uczciwie przedstawimy swój sposób myślenia i skonfrontujemy go ze sposobem myślenia innego, to może trochę zmądrzejemy. Może dziś ja zmądrzeję dzięki Tobie, a może Ty dzięki mnie. A może tylko uznamy, że nie byliśmy tacy mądrzy jak nam się wydawało. Albo tacy niemądrzy  Zapraszamy! Spotkanie odbędzie się 28.01.2014 r. (wtorek) o godz. 19 w księgarni - kawiarni Tarabuk w Warszawie na ul. Browarnej 6. Więcej informacji: www.sokratescafeblog.wordpress.com |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 20-01-2014 | Żona Lota | Wysłuchanie obywatelskie "Świecka szkoła" |
Serdecznie zapraszamy na wysłuchanie obywatelskie pt. "Świecka szkoła", organizowane przez Wicemarszałkinię Sejmu RP Wandę Nowicką. Odbędzie się ono w Sejmie 29 stycznia 2014 r. o godz. 12.00 (sala 102 bud. C-D). Wezmą w nim udział: Nina Sankari (Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Warszawa), Tomasz Kalbarczyk (Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Lublin), Justyna Skwarska (portal "Stop Dyskryminacji"), Andrzej Wendrychowicz (portal "Etyka w Szkole"), Anna Korzeniowska-Bihun (Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Warszawa). Osoby, które chcą być obecne na wysłuchaniu prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres: sekretariat.nowicka[et]sejm.gov.pl do dnia 24.01.2014 i podanie w nich imienia i nazwiska. W dniu wysłuchania obywatelskiego należy udać się do wejścia głównego Sejmu z dowodem osobistym. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |