List otwarty Federacji Anarchistów do wszystkich mniejszości religijnych, moralnych i światopoglądowych. ZJEDNOCZMY SIĘ W WALCE Z DYSKRYMINACJĄ I NARZUCANIEM ŚWIATOPOGLĄDU KATOLICKIEGO NASZYM DZIECIOM! Od czasu opublikowania oświadczenia Federacji Anarchistycznej w sprawie wdrażania edukacji szkolnej opartej na "chrześcijańskich wartościach", a nie na poszanowaniu wolności sumienia każdego człowieka, sytuacja w Polsce nie zmieniła się na lepsze. Wręcz przeciwnie: kolejne decyzje rządu pokazują, że Minister Edukacji ma na celu podporządkowanie szkolnictwa interesom Kościoła Katolickiego. Propozycja PiS-u na wprowadzenie wartości chrześcijańskich do szkół, skłania do wysnucia wniosku, że w Polsce ma istnieć tylko jedna "słuszna" myśl religijna. Politycy mówią oczywiście o "uniwersalnych wartościach", ale są to według nich wartości tylko katolickie, tak jak wartościowi mogą być tylko ludzie wierzący. Pomimo faktu, że edukacja dotyczy bezpośrednio uczniów, jest jednak kwestią całego społeczeństwa. Głośno mówi się o zapewnieniu swobody myśli i przekonań, a jednocześnie zamykając uczniów w ocenzurowanym oraz pełnym iluzji i narzuconych autorytetów świecie, możemy tę swobodę naruszyć. Mając niekorzystny wpływ na kształt edukacji, możemy zakłócić funkcjonowanie przyszłego społeczeństwa. Spór ten jest więc nie tylko sporem o kształt edukacji, ale przede wszystkim walką o wolność myśli i przekonań, o prawo do wyboru życia z dala od krzyża i konfesjonału. Do.. |