 |
Przegląd wątków w dziale Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 29-01-2012 | Jacek Tabisz | Spotkanie dyskusyjne PSR Wrocław, 2.II, t: Postmodernizm |
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, oddział wrocławski, zaprasza na otwartą dyskusję na temat postmodernizmu. Wstęp wygłosi i prowadzić będzie Radosław S. Czarnecki, publicysta i uczony dobrze znany czytelnikom Racjonalisty. Zaczynamy 2 lutego, o godzinie 18.00 w Instytucie Niezłych Sztuk Ram Pam Pam Pam, Rynek 48 (pierwsze piętro, nad Pizzą Hut). Omówione i poruszone zostaną przede wszystkim następujące punkty:
1. Postmodernizm – definicje. 2. Płynna nowoczesność a świat wartości. 3. Postmodernistyczna religijność. 4. Człowiek postmodernistyczny. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 29-01-2012 | Syn Lecha | Pokaz filmu "Obca" i dyskusja o imigracji w Polsce i krajach |
Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaprasza na Pokaz filmu "Obca" w reżyserii Feo Aladag, dyskusję o "Imigracji w Polsce i krajach współczesnego Zachodu", omówienie badań nad problemami imigracji prowadzonych obecnie przez SWS wernisaż prac Celalettina Kartala. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ulicy Marszałkowskiej 7 (wejście od ul. E. Zoli) w Warszawie 2 lutego (czwartek) 2012 r. o godz. 17.30 www.sws.or(*)e/159-prezentacja-filmu-qobcaq |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 27-01-2012 | slik | "Duchy Goi" w TVP2 - czyżby coś zaczynało pękać? |
Jutro - w czwartek o 21:40 w TVP2 będziemy mogli obejrzeć "Duchy Goi" - dramat historyczny USA/Hiszpania z 2006 w reżyserii Milosza Formana. W jednej z głównych ról zobaczymy dorosłą już Natalii Portman, znaną z dziecięcej roli w "Leonie Zawodowcu" Mam nadzieję, że nie będzie telefonu z Epidiaskopu i wstrzymania emisji filmu, który przez wierzących może być odebrany jako antykatolicki (i słusznie) Do dobrych wieści z TVP można dodać zapowiedź zakończenia "Plebanii" - na czacie "Między Niebem a Ziemią" - żałoba  | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 26-01-2012 | michu | Ś.P. IRENA JAROCKA |
Dziś, przeglądając pobieżnie wiadomości natknąłem się na wiadomość o śmierci Ireny Jarockiej. Szczerze mówiąc jestem w szoku, wg mnie media jakoś to słabo zakomunikowały tą smutną wiadomość. Przypomnę, że o ś.p.Violce Villas mówiło się i czytało przez długie tygodnie. Uważam, że to trochę nie w porządku. Tak czy siak, żal mi kobiety jakoś... Spoczywaj w pokoju! [*] www.youtub(*)?v=_1r3dVIIGWk&feature=related |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 23-01-2012 | Jacek Tabisz | Spotkanie dyskusyjne PSR Wrocław 26.I t: Czy feminizm jest racjonalny? |
W imieniu Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów mam przyjemność zaprosić na otwarte spotkanie dyskusyjne na temat "Czy feminizm jest racjonalny?", które odbędzie się w najbliższy czwartek, 26 I, o godz. 18, w Instytucie Niezłych Sztuk Ram Pam Pam Pam, Rynek 48 (pierwsze piętro, nad Pizzą Hut), a nie, jak dawniej planowaliśmy, w klubie Minerwa.
Czy feminizm jest racjonalny? Czy kobiety i mężczyźni są tacy sami a różnice między nimi są wyłącznie efektem społecznego spisku? A jeśli się różnią, to czy mogą, choć różni, być równi? I jak owa równość powinna przejawiać się w prawie? Czy tworzenie równości na zasadzie parytetów jest sprawiedliwe, czy też krzywdzi zarówno mężczyzn, jak i kobiety? Czy z kolei naszą odmienność można by z korzyścią dla wszystkich rozwijać i wzmacniać? Czy nasz system edukacji jest paternalistyczny i czy miałoby sens wprowadzenie odrębnego programu nauczania dla dziewcząt i dla chłopców? Do jakiego stopnia feminizm popiera walkę o prawa homoseksualistek i homoseksualistów, i czy owo poparcie lub jego brak można uznać za racjonalne? Czy wreszcie można i czy warto reformować język polski, aby uczynić go mniej seksistowskim i jak takie zmiany mogłyby wyglądać? Debatę poprowadzi Kaja Bryx.
Kolejne planowane spotkania: - 2 II (czw), 18:00, Ram Pam Pam Pam - otwarte spotkanie dyskusyjne "Postmodernizm". Prowadzący: Radosław S. Czarnecki. - 9 II (czw), 18:00, Sektor 3 - "Sytuacja ateistów i laicyzacja w Hiszpanii". Wykład Norberta Gruszczyńskie.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 76 (przedawniony) | | 22-01-2012 | ARGutowski | PSR przyłącza się do protestu przeciwko SOPA |
Witajcie, W imieniu Zarządu PSR ogłaszam co następuje: Cytat:Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów informuje, że strona naszego Stowarzyszenia, psr.org.pl/, w dniu 18 stycznia 2012 r. w godzinach od 14:00 do 02:00 zostanie zamknięta. Tym samym przyłączamy się do protestu przeciwko projektowi kontrowersyjnej amerykańskiej "antypirackiej" ustawy SOPA, która w praktyce stanowi próbę formalnego wprowadzenia cenzury i inwigilacji w Internecie na niespotykaną dotychczas, międzynarodową skalę. Batalia prawna o wolność Internetu toczy się co prawda za oceanem, ale ma znaczenie również dla Europejczyków, w tym Polaków. Już wiadomo, że ustawa będzie pozwalała amerykańskim prawnikom walczyć z zagranicznymi twórcami i serwisami znajdującymi się poza jurysdykcją USA. "Wygaszenie" naszej witryny jest gestem poparcia dla innych protestujących oraz wyrazem naszej solidarności ze wszystkimi zwolennikami swobód obywatelskich, wolności tworzenia, nieskrępowanej wymiany informacji oraz wolności słowa. Jest również zachętą dla naszych Członków i Sympatyków do zainteresowania się problematyką ochrony prywatności i wolności słowa w Sieci. Uważamy że są to sprawy, które staną się, prędzej czy później, nieobojętne dla każdego człowieka - zwłaszcza tego, który korzysta z dóbr nauki, kultury i sztuki za pośrednictwem Internetu. Za wszelkie utrudnienia w korzystaniu z naszej witryny serdecznie przepraszamy. Więcej na temat w/w ustawy i związanego z nią protestu: [url=http://pl.wikin.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 21-01-2012 | Jacek Tabisz | Spotkanie dyskusyjne PSR Wrocław 19.I T: Materializm filozoficzny |
PSR Wrocław zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie dyskusyjne zatytułowane "Materializm filozoficzny", które odbędzie się dnia 19 stycznia w Klubie Minerwie (wewnątrz Kalaczakry przy kawiarni Kalambur) o godzinie 18:00. Wstępem poprzedzi i prowadzić będzie Jacek Tabisz. W temacie chodzi przede wszystkim o ukazanie materializmu ontologicznego jako podstawy dla oceny świata i działań ludzkich, oraz przeciwstawienie tego typu spojrzenia modnym obecnie nurtom postmodernistycznym, negującym rzeczywistość uniwersalną i stawiających ją niekiedy podrzędnie wobec religijnych, społecznych i mitologicznych wyobrażeń. Dyskusja będzie dotyczyć oceny stanowiska materialistycznego na przykład przez pryzmat oczywistego dla racjonalistów dążenia do świeckości i laicyzmu. Nie jest bowiem nadal jasne, czy laicyzm ma być oparty na multikulturowości, czy też na materialistycznie zdefiniowanych prawach człowieka, dla których bazą byłaby naukowa, a nie multikulturowa, definicja ludzkiego dobrostanu. Jacek Tabisz | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 18-01-2012 | Jacek Tabisz | Kino Racjonalisty PSR Dolny Sląsk |
Dolnośląski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań "Kino Racjonalisty", który będzie odbywał się w sobotnie popołudnia w Instytucie Niezłych Sztuk Ram Pam Pam Pam, Rynek 48 (nad Pizzą Hut).
Na tych spotkaniach będziemy oglądać filmy, na które naszym zdaniem racjonaliści, ateiści i wolnomyśliciele nie powinni pozostać obojętni. Czasem będą to filmy propagujące sceptycyzm i racjonalny światopogląd, czasem wręcz przeciwnie - zapoznamy się ze sztandarowymi dziełami propagandowymi różnych religii. Obejrzymy filmy stawiające różnorodne pytania o kondycję ludzką, o naturę świadomości, o stosunek państwa i obywatela, o tolerancję, o multikulturowość. Projekcjom będą towarzyszyć dyskusje.
Najbliższe spotkanie odbędzie się w sobotę 21 I, o godz. 14. Filmem, który otworzy nasz cykl, będzie "Agora" Alejandra Amenábara – przejmująca historia żyjącej w V wieku filozofki Hypatii, pierwszej znanej ateistki, oraz historia stopniowego upadku egipskiej Aleksandrii, spowodowanego rosnącym fanatyzmem zamieszkującej ją społeczności chrześcijańskiej. Jest to czas, gdy chrześcijanom nie wystarcza już bycie większością, dawne prawo musi zatem zostać obalone a starożytna cywilizacja musi odejść w niepamięć - tak jak i wszyscy, którzy odmawiają przyjęcia nowej religii. Bezrozumne i nieokiełznane okrucieństwo zaślepionego tłumu oraz cyniczne, wyrachowane okrucieństwo fanatyków u władzy przeciwstawione są w filmie bezinteresownym naukowym dociekaniom.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 16-01-2012 | Mariusz Agnosiewicz | Ach, Lista filadelfijska! Ach, Impact factor! |
Przeciętny człowiek o osiągnięciach i porażkach nauki dowiaduje się najczęściej przy okazji ogłoszenia laureatów nagród Nobla i... Ig Nobla. W rzeczywistości próby zmierzenia wartości pracy naukowej i jej znaczenie dla nauki nieustannie mają miejsce. Naukowcy pracują pod presją oceny, a ostatnio najbardziej popularnymi narzędziami pomiaru są tak zwana lista filadelfijska i impact factor. Budzą one w środowisku sporo kontrowersji i znajdują zarówno gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Autor wykładu zamierza udowodnić na rozlicznych przykładach, że pomiar wartości uczonego jak i osiągnięcia naukowego jest nie tylko niemożliwy do wykonania, ale, co gorsza, jest bardzo szkodliwy dla Nauki.
Wykład wygłosi gość Klubu Sceptyków Polskich, prof. dr hab. inż. Mirosław Soroka, który, choć pełnił funkcję dziekana Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej i kandydował na stanowisko Rektora, sam o sobie mówi, że jest studentem 99. semestru. Z wykształcenia chemik, lecz jego pasją jest również etyka naukowa. Tropi oszustwa naukowe, krytykuje sposób zarządzania szkolnictwem wyższym i instytucjami naukowymi. Uczonych poświęcających się nieistotnym problemom badawczym nazywa wprost „badalcami”, a ich prace „bublikacjami”.
Księgarnia-Kawiarnia FALANSTER, Wrocław, ul. Św. Antoniego 23, Piątek, 27 stycznia 2012 roku, godzina 18:00.
Wstęp wolny. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |