Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.686.991 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 363 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Gdybym został królem świata, to bym się nazywał Walery Armata… Pewnie nic bym nie robił. Uważam, że najlepiej się ludziom nie wcinać. Pozostawić ich samym sobie, z ich własną aktywnością. Wtrącać im się w jak najmniej rzeczy. Zapewnić szeroko pojęte bezpieczeństwo, możliwość osądzania tych, którzy szkodzili by innym i nic więcej. Pozostawić sobie wpływ na wojsko, policję i sądy, a do niczego..
Przegląd wyników wyszukiwania

Psychologia ewolucyjna

Obrona psychologii ewolucyjnej (głównie przez Stevena Pinkera)Jerry Coyne
Jerry A. Coyne (12-07-2013)
Przez ostatnie dziesięciolecia psychologia ewolucyjna dojrzała i teraz widzę ją jako cenny sposób badania pochodzenia zachowań ludzkich. Nie wszystko w niej jest doskonałe - jej "popularne" wersje, wydają mi się dość okropne, deprecjonujące dziedzinę, która dąży do rygoru naukowego. Do tekstu..
Co z tą wolną wolą?
Michał Glądalski (11-01-2013)
Zagadnienie istnienia wolnej woli nie jest jedynie dywagacją czysto akademicką, a istotnym pytaniem, które dotyka niemal wszystkich sfer naszego życia: moralności, prawa, polityki, religii czy związków intymnych. Debata na temat determinizmu jest od dawna prowadzona przez filozofów, natomiast dopiero ostatnio naukowcy wydają się zbierać dowody potwierdzające, że wolna wola jest jedynie iluzją. Do tekstu..
Czy psychologia ewolucyjna jest nic nie warta?
Jerry A. Coyne (15-12-2012)
Ci, którzy odrzucają psychologię ewolucyjną na podstawie tego, że jest to jedynie "opowiadanie historyjek", są świadomi tego, jak ta dziedzina pracuje w dzisiejszych czasach. I jeśli chcą być konsekwentni, muszą także odrzucić każdą dziedzinę, która bada ewolucyjne podstawy zachowań zwierząt. Tak, jest tam trochę brudnej wody w tej wanience, ale jest tam także dziecko! Do tekstu..
Dwie wizje racjonalizmu
Radosław S. Czarnecki (28-11-2012)
Jeśli wybór ma przebiegać między tolerancją, a homogenizacją, miedzy bezpłodną walką "wszystkich ze wszystkimi", a współpracą (dla dobra wspólnego i osiągnięcia zasadniczych celów, a nie tylko dla zaspokojenia swojego subiektywnego - często narcystycznego - ja) to autentyczny racjonalista wyboru nie ma. Musi się opowiedzieć za pluralizmem, tolerancją, za modus vivendi i pracą na rzecz bonum communae. Do tekstu..
Steve Pinker omawia wolność słowa, poprawność polityczną i tabu
Jerry Coyne, Steven Pinker (15-09-2012)
Czy powinniśmy móc dyskutować o tym, czy istnieją biologiczne różnice między płciami, grupami rasowymi/etnicznymi i jednostkami? Absolutnie tak. Niemniej nawet sceptyczna lewica jeży się wobec takiego wniosku, ponieważ widzi krzywdzące skutki takich badań - a wręcz stawiania takich pytań. Nie zgadzam się; zgadzam się raczej ze starym powiedzeniem "prawda cię wyzwoli". Dlatego próbuję - być może nie zawsze mi się udaje - promować na tej stronie swobodną wymianę idei i unikać demonizowania tych, którzy wyrażają pewne opinie. Do tekstu..
Małpi język
Anna Kurcek (04-05-2012)
Pawiany, które pod okiem francuskich naukowców nauczyły się rozróżniać angielskie słowa spośród wyglądających podobnie, lecz nie mających żadnego sensu zlepków liter. Podczas nauki korzystały one z najnowszego sprzętu komputerowego, znajdującego się w zaparkowanej koło ich wybiegu przyczepie. Do tekstu..
Zło, empatia i ewolucja moralności
Matt Ridley (19-05-2011)
U najokrutniejszych ludzi, twierdzi profesor Baron-Cohen, "obwód empatii", który przebiega przez 10 różnych regionów mózgu, załamuje się czasowo lub na stałe, pozostawiając człowieka z "zerową empatią". Powody mogą być częściowo wrodzone, a częściowo może to być funkcją wcześniejszych doświadczeń, takich jak trauma okołoporodowa lub zaniedbanie rodzicielskie, albo wypadkowa obu. Do tekstu..
Gra na tych samych zasadach niweluje różnice między ludźmi i małpami
Ed Yong (22-02-2011)
Poproszono cię, abyś rywalizował ze swoimi przyjaciółmi w grze wymagającej pewnych umiejętności, ale zdałeś sobie sprawę, że coś  jest nie w porządku. Twoi przyjaciele otrzymali precyzyjne instrukcje i szczegóły dotyczące gry. Tobie podano kilka danych i pozostawiono samemu sobie, abyś sam wykombinował, o co w grze chodzi. Do tekstu..
Dlaczego zwierzęta są urocze?
Jerry Coyne (16-08-2010)
Powodem, dla którego uważamy zwierzęta za ładne lub brzydkie jest to, że używamy kryteriów, które wyewoluowały, żeby pomóc nam ocenić członków własnego gatunku. Zwierzęce maleństwa są śliczne, ponieważ dobór naturalny - z oczywistych przyczyn - spowodował, że cali się rozczulamy, kiedy widzimy dużą, okrągłą głowę ludzkiego niemowlęcia. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365