Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
166.464.442 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7332 tekstów. Zajęłyby one 28943 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 557 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Emil Zola - Pochodzenie rodziny Rougon-Macquartów
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Argument, że wiara i religia czynią ludzi lepszymi albo też próbują ich ucywilizować, należy do tych, które ludzie wysuwają, kiedy już wyczerpali wszystko, co mieli w zanadrzu.
Przegląd wyników wyszukiwania

Etyka zawodowa i urzędnicza

Nieskalane sumienia
Wojciech Szczęsny (23-11-2013)
Z radością powitałem informację, że Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk uznał iż "Klauzula sumienia jest nadużywana i służy narzucaniu pacjentom przekonań moralnych lekarzy" . Zawsze byłem takiego zdania, zaś pomysł poszerzenia klauzuli na farmaceutów uznawałem za co najmniej dyskusyjny jeśli nie chory. Do tekstu..
Żałosność bojkotu Izraela
Qanta Ahmed (30-07-2013)
Jako kobieta, muzułmanka i lekarz pochodzenia pakistańskiego  jestem w stanie zobaczyć zamykanie się umysłu naukowego w postaci "bojkotu akademickiego" obywateli i instytucji izraelskich jako działania hipokrytów bez charakteru. Bojkot Izraela, niezależnie czy naukowy, czy też kulturalny, nie stanowi aktu moralnego oburzenia, ale jest aktem moralnej nikczemności. Do tekstu..
Metropolita i myśli falliczne
Radosław S. Czarnecki (21-07-2013)
Jeśli elity polskie są tak sklerykalizowane, jeśli ich ideą ma być "nawracanie Innego", to dlaczego wymagać empatii, tolerancji, kultury, szacunku dla godności drugiego człowieka od funkcjonariusza instytucji religijnej mającej określone interesy w stałym poszerzaniu swej bazy członkowskiej, gdyż za tym idzie oczywisty zysk? Do tekstu..
Gdzie podziały się miliardy dolarów dane Autonomii Palestyńskiej
Barry Rubin (06-06-2012)
Przywódcy AP otrzymali więcej pieniędzy na głowę ludności niż ktokolwiek inny w historii, niemniej rezultaty są niezwykle mało imponujące. Ci przywódcy zagrabili pieniądze i użyli ich jako politycznych łapówek, żeby kupować protekcję. Przez protekcję rozumiem opłacanie stosunkowo wielkich sił bezpieczeństwa, które chronią AP i dostarczają pracy i płacy jej politycznym stronnikom. Do tekstu..
Pan władza
Andrzej Koraszewski (06-09-2011)
Raz do roku szwedzki fundusz emerytalny przysyła mi list z prośbą, żeby ktoś potwierdził moje istnienie. We wszystkich unijnych dokumentach, przy tego rodzaju prośbie wymienia się instytucje, które mogą potwierdzić, że widziano mnie żywego. Na pierwszym miejscu wymieniona jest zawsze policja, więc zazwyczaj wpadałem po drodze na pocztę na posterunek policji, gdzie dowolny policjant poświadczał mój własnoręczny podpis złożony w jego obecności. Do tekstu..
Po ciemnej stronie transformacji gospodarczej
Monika Sadlok (17-08-2011)
Korupcję bardzo trudno oszacować, zmierzyć lub policzyć. Wyrażany jest nawet pogląd, iż "zjawisko to nie da się ująć w rozsądną mierzalną postać, rozpada się bowiem na szereg powiązanych ze sobą wskaźników cząstkowych." Z tego też powodu większość oficjalnych danych dotyczących korupcji, jak orzecznictwo sądowe, statystyki działań prokuratorskich, jest na ogół zaniżana i ma charakter pozorny. Do tekstu..
Miejsce pracy to nie jest arena praktykowania wiary
Per Bauhn (25-10-2010)
Twierdzenie, że personel szpitala ma "prawo do wolności sumienia" brzmi, być może, miło i tolerancyjnie. Jak jednak ma się prawo wolności sumienia w stosunku do innych praw? Jak dalece wolno człowiekowi żądać prawa ochrony swoich przekonań w miejscu pracy? Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365