Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.176.536 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3611 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Musiała już minąć pierwsza pięciolatka po upadku komunizmu. Toczyły się wielkie spory o to czy zwycięstwo było klęską, czy klęska zwycięstwem. Tak wiele trzeba było zmienić, żeby kolejna generacja wybrańców mogła robić to co poprzednie – żyć kosztem najsłabszych w głębokim przekonaniu, że ich utrzymują? Kiedy nie dało się już dłużej być uczciwym i dobrym komunistą, trzeba było zacząć być..
Przegląd wyników wyszukiwania

Dysydenci

Bajki królowej Rani
Andrzej Koraszewski (21-11-2013)
"Kiedy arabska młodzież odchodzi od komputerów, wraca do rzeczywistego świata i widzi, że nikogo nie obchodzi, co mają do powiedzenia, że nie mają żadnej wolności" - Piękna królowa Jordanii, Rania, mówiła czasem rzeczy, których nie mówił król, a w nowej sytuacji zaczęła mówić rzeczy, których nawet ona  nie mówiła. Do tekstu..
Samotna nauczycielka przeciw ekstremistom w syryjskim mieście (14-11-2013)
Zadowoli nas tylko demokratyczne państwo obywatelskie, które będzie zachowywało prawa dla wszystkich. Jestem wychowawczynią dzieci i najważniejszą rzeczą, jakiej uczę moje dzieci, jest to, że musi się naprawić zło i nie wolno go przemilczać... Musimy wychować pokolenie, które zna swoje prawa i obowiązki. To jest przesłanie, które musi dotrzeć do każdego - wolne pokolenie. Jestem muzułmanką. Noszę zasłonę i wykształciłam pokolenia uczniów... Do tekstu..
Jak wyzwolić świat arabski z zacofania i wojen bratobójczych
Haszem Saleh (07-09-2013)
Haszem Saleh, arabski intelektualista pochodzenia syryjskiego, napisał, że w celu wyzwolenia się z kryzysów, zacofania i wojen bratobójczych świat arabski i muzułmański musi przejść rewolucję teologiczno-poznawczą. Arabowie muszą pozbyć się postawy odrzucającej innego i przyjąć postawę bardziej tolerancyjną i oświeconą - podobną do rewolucji, przez jaką Europa przeszła trzy stulecia temu. Do tekstu..
Religia jest największą zmorą każdej demokracji (16-08-2013)
Bangladesz może wygrał wojnę 1971 r., ale ta wojna w rzeczywistości dalece nie jest zakończona. Wojna trwa nadal, wojna dwóch sprzecznych idei - sekularyzmu i fundamentalizmu; wojna między racjonalnym, logicznym myśleniem, a irracjonalną, ślepą wiarą; między nowoczesnością a barbarzyństwem, humanizmem a islamizmem; między tymi, którzy cenią wolność, i tymi, którzy tego nie robią. Do tekstu..
Kłamstwo o islamofobii w oczach muzułmanina
Hasan Mahmud (08-08-2013)
Artykuł Johna Esposito w "Huffington Post" zatytułowany "Islamofobia: zagrożenie dla amerykańskich wartości?" zwala całą winę na "zachodnich komentatorów, twardogłowych chrześcijańskich syjonistów i zachodnich polityków". Nie wspomina nawet jednym słowem o olbrzymim wkładzie społeczności muzułmańskich, jaki mają one w powstawanie tego zjawiska. Do tekstu..
Świat arabski nie ceni życia ludzkiego
Khalaf Al-Harbi (07-08-2013)
Nie potrzeba żadnych nadzwyczajnych kompetencji, żeby przepowiedzieć, że w rozmaitych regionach świata arabskiego wielu ludzi zostanie dzisiaj zabitych i rannych: w Egipcie spodziewane są duże starcia i nie ma możliwości przewidzenia liczby ofiar śmiertelnych przez nie spowodowanych; w Iraku jest wysokie prawdopodobieństwo zamachów samobójczych, będą zabici w innych krajach arabskich, ale w wiadomościach zabraknie miejsca na informację o ich śmierci. Do tekstu..
Jak działa islamistyczny memplex
Saif Rahman (28-07-2013)
"Muzułmanie są pierwszymi ofiarami islamu", pisał E. Renan. "W czasie moich podróży na Wschód wielokrotnie obserwowałem, że fanatyzm rodzi się wśród niewielkich grup niebezpiecznych ludzi, którzy terrorem zmuszają innych do praktyk religijnych". Islamski memplex musi jeszcze zostać zreformowany i stracić na znaczeniu w taki sam sposób, jak stało się to z chrześcijaństwem. Ale dopóki się to nie stanie, dopóty całe społeczeństwa będą jego zakładnikami, a jednostki nie będą mogły rozwinąć w pełni swojego potencjału jako istoty ludzkie. Do tekstu..
Mam na imię Bosch i jestem zdrowiejącym muzułmaninem (21-07-2013)
Jestem zdrowiejącym muzułmaninem, jeśli muzułmanie mnie nie zabiją za to, że porzuciłem islam, bo tego od nich islam wymaga. To tylko jeden z wielu powodów, dla których od wielu lat piszę i rysuję, by wyrazić swój sprzeciw wobec islamu i dżihadu. Na szczęście dla nas, islam nie zdołał uczynić każdego muzułmanina swoim niewolnikiem, tak jak nazizm nie był w stanie zamienić każdego Niemca w nazistę. Do tekstu..
Punkt widzenia muzułmańskiego ateisty
Ali A. Rizvi (08-05-2013)
Zamiast sądzić religie według czynów nielicznych, sądźmy je bardziej obiektywnie: według treści ich świętych tekstów (czczonych zarówno przez fundamentalistów, jak umiarkowanych). Dla nas zwykła lektura świętych ksiąg abrahamowych ujawnia znajdujące się w nich poparcie dla dosłownie wszystkich form dyskryminacji, które ruchy na rzecz  praw obywatelskich i praw człowieka próbują zdemontować, jest tu: patriarchat, mizoginia, niewolnictwo, plemienność, ksenofobia, totalitaryzm i homofobia, wszystko zebrane razem w całość. Do tekstu..
Po zamachu w Bostonie: publicyści saudyjscy o islamskim terroryzmie (21-04-2013)
Kiedy bezpośrednio po zamachu w Bostonie pojawiły się spekulacje, że mógł być w nim zamieszany obywatel saudyjski, w prasie saudyjskiej pojawiło się wiele artykułów z gwałtownymi protestami. Pojawiło się również kilka artykułów mówiących wyraźnie, że współczesny islam zachęca do terroryzmu. Do tekstu..
Kto daje więcej?
Khalid Muntasir (09-04-2013)
Kiedy zbierają się magnaci Internetu i mediów społecznościowych, odkładają na bok swoje współzawodnictwo i deklarują fundusz w wysokości 33 milionów dolarów na badania medyczne nad nieuleczalnymi chorobami, które to badania przedłużą życie ludzkie - nie umiem powstrzymać się od okrzyku "niech żyją potomkowie małp i świń", jak ich określił egipski prezydent Muhammad Mursi i jego ruch. Do tekstu..
Wysuszyć źródła islamskiego ekstremizmu 
Aziz Al-Hajj (05-04-2013)
Kiedy muzułmanie skarżą się dzisiaj na tak zwaną islamofobię na Zachodzie z pewnością wiedzą, że wraz z zachodnimi grupami rasistowskimi, które są zwalczane przez świeckie i demokratyczne reżimy zachodnie, na Zachodzie narosły w ostatnich latach obawy dotyczące diaspory islamskiej, a nawet dotyczące samego islamu. Te obawy, nie wyrastają z jakiegoś psychologicznego kompleksu przeciwko islamowi i muzułmanom, ale raczej z koszmarnych zbrodni popełnianych przez muzułmanów w imię religii Proroka Mahometa i Świętego Koranu. Do tekstu..
O sytuacji Koptów w Egipcie
Alaa Al-Aswany (04-04-2013)
Bycie muzułmaninem w Wielkiej Brytanii oznacza od pierwszej chwili świadomość, że jest się innym. Jeśli jesteś uczniem, twoi koledzy rzucają na ciebie zaciekawione i oszołomione spojrzenia, kiedy wychodzisz z klasy, gdy pora na lekcję religii. Jeśli chodzisz gdzie indziej na lekcje religii razem z kolegami muzułmańskimi, musisz się ich trzymać blisko i mieć ich ochronę, żeby nikt nie wyśmiewał twojej religii ani nie zranił ciebie. Do tekstu..
Kafirometr, czyli miara wielkości niewiary
Kunwar Khuldune Shahid (25-03-2013)
Kafirometr (z arabskiego: kāfir, co znaczy "niewierny", i greckiego θερμός: μτρον, metron, co znaczy "mierzyć") jest urządzeniem, które mierzy kufr, czyli stopień niewierności. Kafirometr ma dwa ważne elementy: czujnik kafira, dzięki któremu pojawiają się pewne zmiany umysłowe, jeśli obiekt ma różny od twojego pogląd, oraz pewne impulsy wywołujące gotowość do absurdalnego czynu (np. w skali masakry, która jest zaznaczona na kafirometrze "muzułmanin - nie-muzułmanin"). Do tekstu..
Liberalny duchowny z Iraku: Bóg służy Człowiekowi, nie zaś odwrotnie 
Yotam Feldner (24-02-2013)
Jestem apostatą ich religii, która nie wzbudza niczego poza nienawiścią do Innego - religii pozbawionej piękna, pozbawionej miłości, pozbawionej człowieczeństwa... Spowodowaliście, że ludzie nienawidzą Allaha i islamu. Zamieniliście się w policję Allaha, ogłaszając, kto jest odstępcą i kto jest apostatą. Do tekstu..
Zmagania z Bangladeszu docierają do Londynu
Nick Cohen (23-02-2013)
Skrzyżowanie Szahbag w Dhace stało się Placem Tahrir. Okupują je setki tysięcy młodych protestujących ludzi i oburzają się na radykalnych islamistów. Jest to powstanie obywatelskie na rzecz najbardziej zaniedbanych wartości naszych czasów: sekularyzmu, obrony mniejszości przed prześladowaniami i usunięcia teokratycznych zbirów z życia prywatnego i publicznego obywateli XXI wieku. Do tekstu..
Ćwierkanie liberalnego muzułmanina oraz kochających boga zbirów
Y. Admon (29-12-2012)
Turki Al-Hamad, liberalny saudyjski pisarz i dziennikarz znany z krytyki ekstremistycznego islamu, został aresztowany za wypowiedzi na Twitterze z 22 grudnia 2012 r. Al-Hamad napisał: "Nowy nazizm o nazwie islamizm przybył do świata arabskiego. Jednak wiek nazizmu minął i słońce znowu wzejdzie"; oraz "Nasz szlachetny Posłaniec, Prorok Mahomet, przybył, by poprawić wiarę Abrahama, a teraz potrzebujemy kogoś, kto poprawi wiarę Mahometa". Do tekstu..
Odejdź, bo jutro będzie twoja kolej!
Mohammad Maleki (21-12-2012)
26 listopada 2012 r. irański intelektualista Mohammad Maleki opublikował list otwarty do irańskiego Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego w gazecie online "Rooz". List, zatytułowany "Nie miej żadnych wątpliwości, jutro będzie twoja kolej", oskarża Chameneiego o uciskanie społeczeństwa i systematyczne mordowanie swoich krytyków i przeciwników. Do tekstu..
Zaślepieni braterstwem muzułmanów Kunwar
Khuldune Shahid (12-12-2012)
Zabicie muzułmanina przez nie-muzułmanina jest ohydniejszym czynem niż zabicie muzułmanina przez muzułmanina. Tak więc każdy muzułmanin zabity przez "kafira" jest kolektywną odpowiedzialnością muzułmańskiej Ummah, która powinna walczyć zaciekle, by rzucić niewiernych na kolana. Tak, ta mentalność jest gwoździem do trumny jakiegokolwiek pokojowego rozwiązania. Do tekstu..
Nie obwiniajcie talibów II
Kunwar Khuldune Shahid (23-10-2012)
Jaka ideologia może usprawiedliwiać zabicie 14-latki chodzącej do szkoły? To jest pytanie zadawane przez "umiarkowanych". Talibowie twierdzą, że ich ideologia robi to. Apologeci tej ideologii twierdzą, że te "potwory" wszystko źle zrozumiały i ostro krytykują "bestie", upewniając się, żeby żaden palec nie wskazywał na samą ideologię. Najwyższa pora zająć się słoniem w pokoju zamiast na próżno potępiać akty przemocy bez omawiania ich korzeni. Do tekstu..
Dorośnijmy
Kunwar Khuldune Shahid (19-10-2012)
Wyznawcy wierzą w nadrzędność własnych pism świętych, zanim przez nie rzeczywiście przebrną; wierzą w "bezdyskusyjną" wyższość każdego słowa, jakie głosi ich wiara, zanim wymówią swoje pierwsze, niemowlęce słowo - i są "całkowicie oświeceni" w sprawie boga ich rodziców i religii ich rodziny w wieku, w którym nie są jeszcze wystarczająco oświeceni, by kontrolować ślinę kapiącą im z ust. Do tekstu..
Nie obwiniajcie talibów
Kunwar Khuldune Shahid (16-10-2012)
Każda religia zawiera nurt przemocy. Każda z nich nakazuje w takiej lub innej formie przemoc i zabijanie "niewiernych". Można cytować wersety z każdego pisma świętego przedstawiające nienawiść i pogardę dla każdego, kto nie wierzy w to właśnie pismo święte i jego propagatorów. Oczywiście te pisma święte mają także okazjonalne napady pokojowości, ale dochodzą one do głosu tylko wtedy, kiedy są uznane za jedyny, najwyższy autorytet.  Do tekstu..
Krytyczne głosy w świecie arabskim wobec przemocy ekstremistów (25-09-2012)
Ataki na konsulat USA w Bengazi i ambasadę w Kairze w nocy 11 września 2012 r. oraz fala gwałtownych protestów na Bliskim Wschodzie, wywołały w prasie arabskiej bezprecedensową krytykę społeczeństwa arabskiego i islamskiego i jego sposobu reagowania na obecny kryzys. Do tekstu..
Nowe reżimy islamskie muszą zakończyć terror prowadzony w imię islamu
Ali Muhammad Fakhro (01-09-2012)
Ta sytuacja - mile widziana tylko przez diabła, który śmieje się z tego z całego serca - zamienia naszą kulturę arabską i islamską w kulturę usuwaną poza nawias, jej ludzi w brutalnych gangsterów, a jej ziemie w nieznośne piekło. Ta sytuacja powoduje, że księgarnie na całym świecie zapełniają się codziennie niezliczonymi książkami o "zamachowcach samobójcach dżihadu". Tak więc nasz wizerunek jest kompletnie wypaczony i miną pokolenia zanim zostanie zrehabilitowany... Do tekstu..
Umiarkowanie w okowach cenzury
Aisha Ashraf (25-04-2012)
My, umiarkowani muzułmanie, znajdujemy się dziś między młotem a kowadłem. Zachód przygląda się nam podejrzliwie z uwagi na terroryzm ekstremistów i biurokratyczne krzewienie "poprawności politycznej". Jeżeli jednak zabieramy głos, żeby wyjaśnić nieporozumienia, spotykamy się z groźbami i potępieniem ze strony ludzi podających się za naszych braci i siostry w wierze. Do tekstu..
Edukacja kontra indoktrynacja w świecie arabskim
Omar Dakhane (22-03-2012)
Uczenie dzieci i młodzieży nienawiści nie jest niczym nowym dla arabskich instytucji edukacyjnych. W rzeczywistości ten rodzaj "edukacji" stanowi niezwykle ważny czynnik kształtowania społeczności w świecie arabskim, które nie tylko tolerują, ale często także pochwalają i wspierają terroryzm. Przyczyną tej nienawiści jest brak sekularyzmu w świecie arabskim. Do tekstu..
Problem
Omar Dakhane (17-03-2012)
Straciłem już mnóstwo czasu dyskutując z wieloma ignorantami i za każdym razem dochodziłem do tego samego wniosku: ci ludzie są zaprogramowani tak, by pozostać w mroku ignorancji, nawet jeżeli udają, że jest inaczej. Ten fakt potwierdza także to, że mamy tak wielu "nauczycieli" wpajających trujące idee swoim uczniom, już zresztą zatruwanych tym samym jadem od dzieciństwa. Ten jad prowadzi do większej ilości terrorystów lub zwolenników terrorystów. Do tekstu..
Kto zabił kolejnych stu ludzi, takich jak Rafiq Tagi? Wy
Barry Rubin (04-12-2011)
Niemal z pewnością nigdy nie słyszeliście o Rafiqu Tagim, ale dudnienie bębna, które od tak dawna czyni znaczną część Bliskiego Wschodu czystym piekłem, jest jak kapanie kropli jego krwi. Tagi był azerbejdżańskim pisarzem o wielkiej odwadze. Został zakłuty nożami w Baku, wieczorem 19 listopada. Pięć dni później zmarł w łóżku szpitalnym. Miał sześćdziesiąt jeden lat. Do tekstu..
Islam nie był dla mnie
Amil Imani (22-11-2011)
Moje odchodzenie od islamu zaczęło się od czasu, kiedy byłem w stanie dostrzegać otaczający mnie świat. Właściwie nigdy nie przyjąłem islamu, mimo że urodziłem się i wychowałem w muzułmańskiej rodzinie. Przede wszystkim było mi bardzo trudno wyznawać religię, której założyciele i wyznawcy zmasakrowali moich przodków, gwałcili i sprzedawali kobiety, spalili nasze biblioteki i zniszczyli naszą kulturę. Do tekstu..
Teorie spiskowe są produktem mentalności naznaczonej arogancją i zaprzeczeniem
Abd Al-Hamid Al-Ansari (08-10-2011)
Kultura arogancji jest chorobą dziedziczną. Ludzie absorbują ją w dzieciństwie jako coś nie podlegającego kwestionowaniu; są zaprogramowani do myślenia w ten sposób. Jest to kultura, która dominuje kolektywną świadomość, idąc w poprzek podziałów politycznych i ideologicznych. Powoduje, że ludzie najeżają się na każdą zewnętrzną krytykę, czy dotyczy ona handlu ludzkim towarem, czy pogwałceń praw człowieka. Do tekstu..
Fouad Ajami: prawdziwy bohater arabski
Barry Rubin (27-07-2011)
Nigdy nie zapomnę, jak stałem w drzwiach podczas sesji dorocznego spotkania Middle East Studies Association (MESA), słuchając Edwarda Saida recytującego do sali, którą mogę jedynie nazwać wyjącą tłuszczą profesorów, listę uczonych, którzy - jak powiedział - są "wrogami Arabów", . Miałem honor znajdować się na tej liście. Do tekstu..
Dlaczego islamiści prześladują bahaitów?
Amil Imani (22-07-2011)
W dziedzinie idei religie odgrywają kluczową rolę i stare ściera się z nowym, często gwałtownie. Idee i przekonania są naszym software, które określa nasze zachowanie. A software z przeszłości już dłużej nie działa, bo nie jest zsynchronizowane z potrzebami naszych czasów, jak również jest zainfekowane niszczącymi wirusami. Do tekstu..
Wywiad z dyrektorem British Muslims for Israel, Hasanem Afzalem
Adam Levick (21-04-2011)
Jestem praktykującym muzułmaninem i pochodzę ze świeckiej rodziny. W naszym domu polityka i religia nigdy się właściwie nie mieszały, kwestie takie jak islamizm, burka, wpływy wahabizmu, były bardzo odległe. W rzeczywistości o tym, czym jest burka, dowiedziałem się z wiadomości; przedtem nie było to nawet przedmiotem rozmowy przy obiedzie. Do tekstu..
Islamski dwugłos (17-01-2011)
Zapewne najnowsze ataki na chrześcijan w Iraku i Egipcie skłoniły wybitnego islamskiego teologa z Kataru do udzielenia wywiadu, w którym wzywa społeczeństwa islamskie do wyrzeczenia się przemocy. W tym samym czasie wychowany w USA, związany z Al-Kaidą duchowny jemeński, Al-Awlaki, wzywa muzułmanów w Ameryce do zdobywania pieniędzy na dżihad wszelkimi środkami, z kradzieżą, oszustwem i napadami rabunkowymi włącznie. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365