Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.079.567 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 158 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Żyć znaczy walczyć.
Przegląd wyników wyszukiwania

Eutanazja

Czy istnieją eksperci religijni?
Eric MacDonald (17-02-2013)
W gazecie "Ottawa Citizen" jest dział porad, gdzie "eksperci religijni" odpowiadają na pytania dotyczące istotnych kwestii, z jakimi borykają się poszczególni ludzie i społeczeństwo. W czym można tu być ekspertem? Mogą być ekspertami w sprawie własnej religii, ale nie ma niczego takiego jak ekspert religijny, który ma kwalifikacje do podawania odpowiedzi religii na jakiekolwiek pytanie. Do tekstu..
Religia a decyzje o zakończeniu życia
Eric MacDonald (11-12-2012)
Chrześcijanie co innego myślą, a co innego mówią. Dlaczego mielibyśmy zwracać uwagę na przekonania religijne, skoro ci wierzący nie zwracają uwagi na przekonania innych ludzi, którzy nie podzielają chrześcijańskiej lub muzułmańskiej wiary w świętość życia, sprzecznej z ich prośbą o wspomagane umieranie? Kiedy chrześcijanie będą w tej sprawie konsekwentni, wówczas będzie, być może, pora na mówienie o poszanowaniu przekonań wszystkich pod koniec życia. Do tekstu..
Pora, by ruch na rzecz śmierci z godnością wydoroślał!
Eric MacDonald (14-11-2012)
Najwyższa pora, by ruch na rzecz śmierci z godnością wydoroślał i przestał podlizywać się religijnym siłom irracjonalizmu, które czasem z trudem udaje się doprowadzić do zrozumienia, że można pomóc przyspieszyć śmierć ludzi, którzy już umierają, ale którzy nie potrafią zobaczyć, że życie innych ludzi może być jeszcze bardziej nie do zniesienia, bowiem ich męczarnie będą trwały latami. Do tekstu..
Dlaczego przeciwnicy wspomaganego umierania nie potrafią niczego zrozumieć?
EricMacDonald (06-09-2012)
Szwajcaria od 1941 r. ma bardzo zwięzły paragraf w Kodeksie Karnym, który po prostu stwierdza, że każdy, kto pomaga w samobójstwie z innych przyczyn niż humanitarne, podlega karze więzienia lub innej karze. To wszystko, a nie ma tam żadnych oznak - i jak dotąd nikt nie twierdził, że jakiekolwiek są - że to prawo było powszechnie nadużywane lub komukolwiek poważnie zagrażało - jednostce lub grupie. Do tekstu..
Lektura obowiązkowa
Eric MacDonald (20-08-2012)
To jest religia w działaniu i nie mówcie mi, że nie jest to religia, ale ludzie, którzy robią te rzeczy. Religia leży u samego sedna sprzeciwu wobec wspomaganego umierania, który oparty jest niemal wyłącznie na zakazach religijnych. Oczywiście to ludzie wykonują misję religijną i robią to z wielkim zapałem, ponieważ religia jest potężnym motywatorem działania. Ale winna jest tutaj sama religia. Do tekstu..
Ottawa Citizen pyta tzw. ekspertów religijnych o wspomagane umieranie
Eric MacDonald (30-07-2012)
Moim zdaniem jest jasne, że moralność należy odsunąć od religii; musimy przestać myśleć, że religie mają jakikolwiek szczególny wgląd w podejmowanie decyzji moralnych, niezależnie od tradycji, i rozwinąć nowe sposoby edukacji moralnej oraz ustalania moralnego kierunku rozwoju społeczeństwa. Niemożność rozstrzygnięcia impasu między moralnością religijną a moralnością opartą na racjonalnych zasadach sugeruje, że jedyną drogą naprzód jest odsunięcie religii na boczny tor i odwołanie się do świeckich racji jako źródła ekspertyz moralnych.  Do tekstu..
Socjopatia i zakaz pomocy w umieraniu
Eric MacDonald (27-03-2012)
Hitchens powiedział, że religia zatruwa wszystko. Z pewnością zatruwa źródło ludzkiego współczucia. Zygoty stają się ważniejsze niż kobiety; zaledwie potencjalna możliwość przebija najstraszliwsze cierpienia, jakie ludzie mogą znieść. To jest działanie religii. Dlaczego mamy być ustępliwi lub uprzejmi wobec nieludzkości tak głębokiej i tak trwałej? Do tekstu..
Ślepy wiedzie widzących. Głuchy nasłuchuje sygnału
Eric MacDonald (02-03-2012)
Sparaliżowani, spastyczni, niezdolni do mówienia, jedzenia lub pójścia do toalety, izolowani, samotni, często porzucenie przez współmałżonków, a potem zmuszeni do leżenia w łóżku dniami, tygodniami, miesiącami i latami, więźniowie we własnych ciałach, zniewoleni przez państwo. "Ale my żywimy za nich nadzieję - powiedział papież Wojtyła - kiedy oni nie mogą już dłużej mieć nadziei". Dziękuję, ale się obejdę! Do tekstu..
Komisja ds. wspomaganego umierania zawstydzająco myli się! Jak im się to udało?
Eric MacDonald (25-01-2012)
Nacisk musi być położony na wybór. Wszelkie inne kryterium implikuje, że życie ludzi w tej sytuacji nie jest cenione lub warte zachodu. Jest to najprostsza wyobrażalna zasada, a przecież komisja myślących ludzi, zebranych razem, którym przedstawiono świadectwa wielu ludzi, próbujących wytłumaczyć tę prostą zasadę, po prostu sknociła sprawę i przedstawiła sprzeczność! Do tekstu..
Niezrozumienie wspomaganego umierania - Część II
Eric MacDonald (22-01-2012)
Przyczyny sprzeciwu wobec wspomaganego umierania są głównie - niemal wyłącznie - religijne; niemniej warto spojrzeć na konkretne przypadki błędnego przedstawiania tego problemu i pokazać, w jaki sposób stoją one na przeszkodzie rozwojowi humanitarnych praw, które pozwoliłyby ludziom na wybór czasu i sposobu własnej śmierci. Do tekstu..
Niezrozumienie wspomaganego umierania
Eric MacDonald (13-01-2012)
Rzymscy katolicy mówią o "naturalnej śmierci" jak gdyby można było mówić o naturalnej śmierci bez równoczesnego mówienia o naturalnym życiu, to jest życiu bez żadnej interwencji technologii w celu przedłużenia go. "Naturalna śmierć" jest tylko głupią mantrą, którą etycy religijni powtarzają na koniec dyskusji, ponieważ nie mają nic więcej do dodania. Zamiast tego uciekają się do idei, że ludzie słabi będą poddawani naciskom na wybór wspomaganego umierania. Do tekstu..
Poczytaj o umieraniu i planowaniu śmierci zanim będziesz musiał umrzeć
Eric MacDonald (25-12-2011)
Zauważyłem w ciągu ostatniego roku podczas mrówczej pracy nad blogiem, że ludzie są znacznie bardziej skłonni komentować to, co mówię o bogu i ateizmie, ale znacznie częściej pozostawiają to, co mówię o umieraniu i pomocy w umieraniu, bez odpowiedzi i bez uwag. Każdy z was, czytających te słowa, umrze pewnego dnia, a to, jak umrze, może w znacznej mierze - znacznie większej niż oczekujecie - zależeć od sposobu, w jaki się do tego przygotuje. Do tekstu..
Religia jest chorym i okrutnym żartem
Eric MacDonald (19-10-2011)
To jest rodzaj idiotyzmu, którym religia karmi tych, którzy dali się oszukać wiarą. "Poszedł do lepszego miejsca", mówią, "Jest teraz z Bogiem". "Z czasem się z nią spotkasz". A do tych, którzy z powodu strachu przed śmiercią opóźnili śmierć kochanej osoby, bez względu na cierpienia tej osoby, mówią: "No cóż, miałaś okazję spędzenia z nim więcej czasu i jestem pewien, że doceniał to, iż był otoczony taką miłością". Religia doprawdy jest chorym i okrutnym żartem! Do tekstu..
Chrześcijanie to zrobili!
Eric MacDonald (14-09-2011)
Nikt jednak nie kwestionuje roli ani wartości opieki paliatywnej pod koniec życia. Opieka paliatywna jest ważna i nikt nie kwestionuje jej znaczenia, ale po prostu nie jest to odpowiedź dla tych, którzy wolą nie przechodzić dezintegracyjnego procesu życia w nieszczęściu, czy to z powodu całkowitej często nie do zniesienia choroby zwyrodnieniowej, czy umierania w nieopisanych bólach i nieszczęściu. Do tekstu..
Cynizm katolicyzmu rzymskiego i nieludzkość religii
Eric MacDonald (21-06-2011)
Nie dajcie się zwieść, religie nie cenią wolności. Nie znaczy to, że poszczególni wierni nie cenią wolności, ale pęd religii zawsze kieruje się ku ograniczeniu wolności wyboru, cynicznym ganieniu ludzi, którzy żądają wolności i ogólnym zaangażowaniu w nieludzkie praktyki. Do tekstu..
Bóg zastępczy
Eric MacDonald (14-04-2011)
W najnowszym wydaniu czasopisma "Free Inquiry"  Jennifer Michael Hecht, opublikowała artykuł zatytułowany "Nie masz prawa". Rozpoczyna ona od stwierdzenia, iż zakładała zawsze, że religijne argumenty przeciwko samobójstwu są bałamutne, że nigdy nie usłyszała dobrego świeckiego argumentu przeciwko samobójstwu i że satysfakcjonowała ją buntowniczość zawarta w obronie samobójstwa. Teraz jednak twierdzi, że zmieniła zdanie. Do tekstu..
W końcu ktoś dokonuje wyboru… czy będziesz to ty?
Eric McDonald (19-01-2011)
Niemoralność podejmowanych przez biskupów i arcybiskupów wyborów, które oparte są na nieludzkich doktrynach, jest tak ewidentna, że nikt nie powinien powierzać swojego życia ich moralnemu przewodnictwu. Nie mają oni do tego praw, ani nie są wystarczająco ludzcy, aby decydować o życiu innych. Reguły, którym są podporządkowani, nie zezwalają im na ludzkie odruchy. Do tekstu..
Problem eutanazji w ujęciu etyki chrześcijańskiej oraz etyki humanistycznej
Tomasz Zomkowski (07-06-2010)
Wobec polaryzacji stanowisk rozsądnym wydaje się stanowisko umiarkowane, które akceptuje eutanazję, ale pod ściśle określonymi warunkami uniemożliwiającymi dostęp do niej osobom niepożądanym lub o złych intencjach. Warto jeszcze na koniec dodać, iż ułomnością argumentacji katolickiej jest to, że często jest ona teologiczna, a co za tym idzie - abstrakcyjna, czyli posługująca się pojęciami religijnymi w kwestiach związanych z życiem "tu i teraz". Wadą natomiast argumentacji etyki humanistycznej wydaje się być to, że postrzega ona człowieka jako kolejny zwyczajny element tego świata, co wyraźnie grozi uprzedmiotowieniem podmiotowości, jaka nam przysługuje. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365