Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
187.130.029 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29027 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5283 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Religia nie jest fundamentem moralności, to nasza intuicja moralna tworzy grunt dla religii. Religia nie tłumaczy obecności cierpienia, lecz sposób, w jaki ludzie postrzegają nieszczęście sprawia, że łatwiej przyjmujemy religię.
Przegląd wyników wyszukiwania

Konflikty wewnątrz islamu

Islam prowadzi wojnę – sam z sobą
Murtaz Haider (22-06-2013)
To wszystko zostało dokonane w imię islamu. Będzie to powtórzone wcześniej czy później. Niektórzy będą twierdzić, że nie jest to "prawdziwy" islam. Czy naprawdę ma jakiekolwiek znaczenie, jaki jest prawdziwy islam, skoro jego prawdziwi wyznawcy nie potrafią sprzeciwić się tym, którzy używają religii do popełniania ludobójstwa? Do tekstu..
Kto powstrzyma kolejnych muzułmańskich nastolatków przed pokusą terroryzmu?
Barry Rubin (25-04-2013)
Zachód sparaliżował sam siebie i, jak na ironię, pierwszymi ludźmi, którzy ucierpią, są muzułmanie, którzy nie są ani islamistami, ani radykałami. To oni są właściwymi sojusznikami i tymi, do których powinna kierować się sympatia; nie  Hamas, Hezbollah, Bractwo Muzułmańskie, radykalni islamiści w Syrii, wyrafinowani islamiści w Turcji, CAIR i inne takie grupy, ale ich wrogowie wewnątrz społeczności muzułmańskiej. Do tekstu..
Syryjskie domino
Radosław S. Czarnecki (23-04-2013)
Dramat jaki od ponad 2 lat przeżywa Syria jest czymś więcej niźli pokazują to polskie media, spłycające i trywializujące (jak zazwyczaj mają skłonności czynić) ów konflikt. Przyjęcie paradygmatu - zła władza vs dobrzy rebelianci - w przypadku Syrii i całego otoczenia bliskowschodniego jest tym bardziej prostackie, wypaczone i nieprawdziwe. Do tekstu..
Główny konflikt na Bliskim Wschodzie rozgrywa się między muzułmanami
Barry Rubin (18-04-2013)
Konflikt między muzułmańskimi wyznaniami: sunnitami i szyitami, w znacznej mierze zastąpił konflikt arabsko-izraelski, stając się główną areną walk na Bliskim Wschodzie. Podczas gdy spór arabsko-izraelski pozostanie na ogół, choć nie zawsze, na polu utarczek słownych, wojna między sunnitami a szyitami toczy się na wielu frontach i jest powodem poważnego rozlewu krwi. Do tekstu..
Antysemityzm powodem niepowodzenia Wiosny Arabskiej
Ahmad Hashemi (16-04-2013)
Jestem głęboko przekonany, że jeśli mamy ustanowić zdrowe, tolerancyjne społeczeństwo, które respektuje różnice i dąży do pluralistycznej demokracji, musimy zaakceptować, że Żydzi i społeczność żydowska były nieodłączną częścią naszych społeczności. To zatwierdzenie współistnienia stanowi sedno cywilizacji dzisiaj. "Wiosna Arabska" bez tolerancji religijnej, spoczywająca na silnych postawach antysemickich, nie może przynieść autentycznej demokracji i wolności. Na pokojowym i demokratycznym Bliskim Wschodzie wszyscy mogą prosperować i rozkwitać. Do tekstu..
Islamiści słabną. Czy zauważą to nasi politycy?
Paul Berman (28-02-2013)
Islamizm okazuje się nie być islamem. Bo kto w tych krajach chodzi protestować na demonstracjach? To muzułmanie, których islam jest tak samo prawdziwy jak islam kogokolwiek innego. Islamiści nadal wygrywają w wielu krajach, jednak nie jest już takie pewne, czy na dłuższą metę utrzymają się przy władzy. Do tekstu..
Wzburzenie w Tunezji (26-12-2012)
Podczas gdy w Egipcie kazania wzywające do nienawiści wygłasza stojący na czele rządzącego tym krajem Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Badi, w Tunezji podobne kazanie muzułmańskiego duchownego spowodowało skierowanie sprawy do sądu. Do tekstu..
Za zieloną kurtyną (05-09-2012)
Zmiany treści i ocenzurowanie wypowiedzi prezydenta egipskiego Mursiego i sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona na konferencji Ruchu Państw Niezaangażowanych w Teheranie, wzbudziły reperkusje na całym świecie, jak również w Iranie. Do tekstu..
Gdzie są muzułmańscy anty-islamiści? Walczą i są mordowani przez islamistów
Barry Rubin (30-08-2012)
Miałem wykład na uniwersytecie w Ameryce Północnej. Oczywiście byłem tam jako Izraelczyk; mówiłem o Izraelu i jego politykę; ale wyjaśniałem także, że wielką walką naszych czasów jest walka z rewolucyjnym islamizmem. W pierwszym rzędzie siedział młody człowiek owinięty w największą kefiję palestyńską, jaką kiedykolwiek widziałem. Potakiwał energicznie moim słowom. Po wykładzie podbiegł do mnie i powiedział mniej więcej co następuje: "Jestem dumnym Palestyńczykiem. Chcę, byśmy mieli własny, wolny kraj. I nie chcę, żeby ci islamistyczni szaleńcy mordowali przez całe moje życie lub zamienili mój kraj w koszmarną dyktaturę". Do tekstu..
Islam a pokusa purytanizmu
Radosław S. Czarnecki (08-07-2012)
Należy zwrócić uwagę na szerszy kontekst religijnego, w formie purytańskiej i często ekstremistycznej, odrodzenia różnych religii, zwłaszcza monoteistycznych. Fundamentalizm i takie też postawy, tudzież interpretacja zjawisk zachodzących we współcześnie w świecie, obserwować można również w chrześcijaństwie, judaizmie czy hinduizmie. To problem szerszy, ważki dla przyszłości współczesnego świata. Do tekstu..
W cieniu Ukrytego Imama
Andrzej Koraszewski (18-12-2011)
Iran, państwo niemal nuklearne, regionalne mocarstwo z ogromnymi zasobami środków z handlu ropą naftową. W najwyższym kierownictwie tego kraju obserwujemy narastający groźny konflikt. Prezydent Ahmadineżad twierdzi, że Ukryty Imam niebawem się ujawni i daje do zrozumienia, że jest z nim w kontakcie. Najwyższy Przywódca, Ali Chamenei, uważa, że to nie jest prawda i że to on nadal sprawuje władzę w imieniu Ukrytego Imama. Do tekstu..
Co robią zwolennicy totalitaryzmu, kiedy dochodzą do władzy
Barry Rubin (28-11-2011)
Naiwni oficjalni przedstawiciele Zachodu, dziennikarze i "eksperci" uważają, że zwycięstwo wyborcze islamistów jest całkowicie w porządku. Podporządkują się oni przecież regułom, zmęczą niezbędnymi kompromisami demokratycznej polityki; będą musieli skupić wysiłki na wywózce śmieci, funkcjonowaniu szkół i naprawianiu dróg; a z czasem przyjdą kolejne wybory i wszystko będzie O.K. Do tekstu..
Powrót hunwejbinów? (29-07-2011)
Pisarz i dramaturg, Chaled Ibrahim, wezwał egipską młodzież do ścigania i ujawnienia "piątej kolumny", która zagraża ojczyźnie. Zdrajcy mogą się ukrywać, w zagranicznych organizacjach, w NGO, które dostają zagraniczne fundusze, wśród intelektualistów i dziennikarzy oraz artystów, "którzy podkopują wartości społeczne". Wezwanie opublikowane zostało 3 lipca 2011r. na stronie internetowej Bractwa Muzułmańskiego. Do tekstu..
Islam i nauka: zastraszony fizyk muzułmański odwołuje wykład o ewolucji
Jerry Coyne (07-03-2011)
Ze wszystkich języków, na które chciałem, by przetłumaczono moją Ewolucja jest faktem, najważniejszy był dla mnie arabski. Chociaż ewolucja formalnie jest nauczana w części świata arabskiego, nie ma - o ile wiem - żadnej książki po arabsku wykładającej wszystkie dowody na ewolucję. Spotkałem jednak mnóstwo problemów z takim tłumaczeniem, głównie dlatego, że nie chciał jej dotknąć żaden arabski wydawca, nawet w krajach takich jak Kuwejt. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365