Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.078.842 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 158 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wprawdzie nie istnieje zatem wiedza pewna na temat świata, ale też najwyraźniej człowiek wiedzy takiej nie potrzebuje. Dobrze potwierdzone hipotezy wystarczają do działania.
Przegląd wyników wyszukiwania

Krytyka religii

 Spojrzenie na Mahometa w konkretnym kontekście
Eric McDonald (14-09-2013)
Koran oddaje nam przysługę ukazując, jak naprawdę okrutne są przekazy pism żydowskich i chrześcijańskich, ponieważ wykorzystuje te przekazy i intensyfikuje ich wszystkie najgorsze cechy, powtarzając równocześnie twierdzenie, że Allah jest współczujący i miłosierny; twierdzenie, któremu przeczy praktycznie każda strona tej "świętej księgi".  Do tekstu..
Śmierć i strach są w centrum społeczeństwa islamskiego
Nonie Darwish (13-02-2013)
Najbardziej wpływowy przywódca sunnicki na Bliskim Wschodzie przyznał właśnie, co wielu z nas, wychowanych jako muzułmanie na Bliskim Wschodzie, zawsze wiedzieliśmy: islam nie mógłby istnieć dzisiaj bez zabijania apostatów. Yusuf al-Karadawi, główny duchowny Bractwa Muzułmańskiego i jeden z najbardziej szanowanych przywódców świata sunnickiego, powiedział niedawno w telewizji egipskiej: "Gdyby muzułmanie pozbyli się kary [często jest to kara śmierci] za apostazję, islam nie istniałby dzisiaj". Do tekstu..
Jak apostata z islamistą
Ali Sina (15-01-2013)
Obawiam się, że stracił Pan kontakt z rzeczywistością. Po pierwsze, islam nie jest najszybciej rozwijającą się religią świata. Tak, muzułmanie rozmnażają się szybciej, ale taka jest natura wszystkich biednych i niewykształconych narodów. Po drugie, więcej ludzi opuszcza islam, niż jakąkolwiek inną religię. Proszę się obudzić i przejrzeć na oczy. Do tekstu..
Najlepszą rzeczą z Simonem jest to, że mówi nam, iż jesteśmy najlepsi
Kunwar Khuldune Shahid (07-12-2012)
Najlepszą rzeczą z Simonem jest to, że mówi nam, iż jesteśmy najlepsi. Kraj, w którym żyjemy, jest najlepszy i ideologia, jaką wyznajemy, jest najlepsza. Tylko wyobraźcie sobie całą pracę, jaką niewierni wkładają w próby bycia lepszymi: dokonują odkryć naukowych, przedstawiają nowe teorie. uaktualniają swoją literaturę, rozwijają świat, badają wszechświat, docierają na Marsa i co tam jeszcze robią; podczas gdy my siedzimy sobie, robiąc całymi dniami nada, i wciąż jesteśmy najlepsi. Lubię wersję "najlepszych" Simona. To ułatwia bycie najlepszym. Do tekstu..
Nie obwiniajcie talibów III
Kunwar Khuldune Shahid (03-12-2012)
Ustawmy wszystko w pełnym kontekście Islam wymaga gruntownej przeróbki, by dostroić się do dnia dzisiejszego, a powinno się to zacząć od porzucenia traktowania go jako słów wypowiedzianych przez bóstwo. Wtedy można postrzegać Sunny jako wyraz ruchu politycznego owych czasów i kształtować nauczanie tak, by zapewnić jego zgodność z nowoczesnością. Do tekstu..
Królestwo Islamskie
Amil Imani (30-06-2012)
Historia dokumentuje kluczową rolę małych grup, nawet jednostek, w doprowadzaniu do ważnych zdarzeń. Energiczna, wojująca mniejszość często wywołuje ruchy i zmienia kurs zdarzeń. A mniejszość muzułmańska, wojujący i silnie motywowani żołnierze Allaha, maszerują, by wszelkimi środkami pokonać niewiernych i ustanowić "Kalifat" - Królestwo Islamskie. Do tekstu..
Wstrząśnięty do głębi
Eric MacDonald (28-01-2012)
Karen Armstrong raz jeszcze wstąpiła w szranki w obronie religii, mówiąc nam w dość ckliwym tonie, że nasze uprzedzenia wobec islamu zostaną wstrząśnięte wystawą w British Museum o Hadż, pielgrzymce do Mekki, którą muzułmanie powinni odbyć przynajmniej raz w życiu. Mówi nam, cała podekscytowana, jak pokojowi i tolerancyjni są muzułmanie. Do tekstu..
Detoksykacja islamu
Amil Imani (17-01-2012)
Islam jest swego rodzaju uzależnieniem od "używki". Można powiedzieć, że uzależnia w podobny sposób jak ludzie uzależniają się od alkoholu. Miliony ludzi, może nawet miliardy ludzi pije alkohol. Większość pije w umiarkowanych ilościach dla towarzystwa. Picie alkoholu może mieć dla nich pewne dobroczynne psychologiczne efekty, a nawet może być dobre dla zdrowia. Do tekstu..
Walki wśród irańskich mułłów
Amil Imani (30-08-2011)
Rządzący obecnie Iranem mułłowie toczą walkę na śmierć i życie na dwóch frontach. Na froncie zewnętrznym zmagają się z wielkim Szatanem, czyli Stanami Zjednoczonymi i przybranym dziecięciem Wielkiego Szatana - Izraelem, czyli Syjonistycznym Tworem jak go wolą nazywać mułłowie, na drugim froncie, o którym mało słyszymy, mułłowie walczą ze sobą, co dla wielu zasiadających we władzach duchownych kanciarzy pociąga groźbę utraty turbana. Do tekstu..
Religia jest ogniem
Amil Imani (10-07-2011)
Cywilizowane społeczeństwa rządzą się pewnymi zasadami i przepisami, i mimo że często są one wadliwe i niedoskonałe, regulują sposób wykorzystywania energii społecznej. Również ogień religii musi być ujęty w karby, aby mogła przynosić to dobro, które potrafi i żeby uniemożliwić jej przerodzenie się w niszczący pożar. Do tekstu..
Krytycy islamu pochylcie głowy
Amil Imani (02-05-2011)
Dzisiejsze wiadomości zdominowane są przez informację o śmierci Bin Ladena. Jak to wydarzenie wpłynie na "wojnę z terrorem"? Czy istnieje szansa na osłabienie morale dżihadystów? Czy też mamy do czynienia z wielkim sukcesem, który wiele nie zmieni? Wszelkie spekulacje na temat wpływu tego wydarzenia na przyszłość są bezpłodne.  Publikujemy napisany kilka dni temu artykuł mieszkającego w Stanach Zjednoczonych Irańczyka poświęcony kwestii islamu i islamskiego radykalizmu. Do tekstu..
Tak naprawdę chodzi o Koran
Eric MacDonald (19-04-2011)
Kiedy ktoś pali świętą księgę jakiejś religii, musi spodziewać się krytyki. W odwecie spalona może zostać nasza święta księga, możemy spotkać się z wyzwiskami. Jednak najlepszym sposobem poradzenia sobie w tej sytuacji byłoby wykazanie, że obawy, które doprowadziły do spalenia księgi, nie były uzasadnione i że muzułmanie potrafią pokojowo współżyć z ludźmi innych wyznań czy ateistami. Jeżeli islam nie potrafi tego osiągnąć, będzie uważany za niebezpieczny, nawet gdyby nie był niebezpieczny. Do tekstu..
Byli muzułmanie wykluczeni z przesłuchań Kinga
Nonie Darwish (19-03-2011)
Dlaczego porzuciliśmy islam, żyjąc tutaj, w Ameryce? Musieliśmy wybierać między islamem a miłością do Ameryki. Radykałowie i dżihadyści wyśledzili nas tutaj, po imigracji do USA, żeby próbować wepchnąć nas z powrotem w tę samą kulturę dżihadu, nienawiści i antysemityzmu, od której uciekliśmy. Radykałowie, którzy chcą zabronić nam wolności religii, gwarantowanej przez konstytucję USA, codziennie grożą naszemu życiu i prawom obywatelskim. Do tekstu..
Zabić innego (19-12-2010)
Aasia Bibi jest pakistańską chrześcijanką i matką pięciorga dzieci. Została skazana przez sąd pakistański na śmierć za popełnienie aktu bluźnierstwa przeciwko Prorokowi Mahometowi. Wyrok śmierci został wydany zgodnie z paragrafem 295 Pakistańskiego Kodeksu Karnego. Nie tylko członkowie mniejszości chrześcijańskiej i hinduskiej, ale także muzułmanie Ahmadi, są regularnie oskarżani przez islamskich duchownych w Pakistanie o popełnianie aktów bluźnierstwa po prostu na mocy swojej domniemanej niewiary, że Prorok Mahomet jest ostatnim prorokiem Boga. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365