Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.292.836 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 427 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Istnienie staje się, nieporównywalnie bardziej interesujące, gdy poszerza się nasz horyzont doznań, uczuć i przemyśleń. I gdy praktycyzm życiowy nie ogranicza widzenia świata do perspektywy tego co własne, jednostkowe. Nie wstydźmy się marzeń. Ich najgłębszym sensem jest bowiem pobudzenie nas do działania. Człowiek czynu stara się kształtować swoje życie na miarę własnych tęsknot i pragnień skrystaliz..
Przegląd wyników wyszukiwania

Terroryzm

Nigeryjski dżihad
Radosław S. Czarnecki (26-10-2013)
Nigeria to najludniejszy kraj Czarnego Lądu, zajmujący niesłychanie ważkie miejsce w polityce, gospodarce i obrocie towarów nie tylko w zachodniej części kontynentu położonej (i związanej geograficznie) z Zatoką Gwinejską. Od pewnego czasu obserwujemy tam wojnę domową, której efekty będą miały wpływ na cały kontynent. Do tekstu..
“Nie istnieje żaden terror islamski”
Burak Bekdil (23-10-2013)
Jedną z ulubionych wypowiedzi pana Erdoğana jest jego słynne zdanie: "Nie istnieje żaden terror islamski". W 2010 r. satyryczna "gazeta" on Line, "Zaytung", sfabrykowała historyjkę, której wstępny akapit brzmi: "Twierdzenie Erdoğana, że 'Nie istnieje żaden terror islamski', złamało serca wielu islamskim organizacjom terrorystycznym. Jest tak przykre, że praca, jaką wykonujemy z takim mnóstwem poświęcenia, jest ignorowana przez premiera Turcji'". Do tekstu..
Koniec liberalizmu
Sam Harris (21-10-2013)
Choć to liberałowie powinni wskazywać nam drogę wyjścia z szaleństw średniowiecza, to sprawiają, że sami stają się coraz bardziej nieistotni. Będąc racjonalnymi i tolerancyjnymi dla różnorodności, liberałowie powinni być szczególnie wyczuleni na niebezpieczeństwa religijnej dosłowności. Nie są. Do tekstu..
Nowy dżihad - niebezpieczne zagrożenie porządku świata
Qanta Ahmed (16-10-2013)
Jako praktykująca muzułmanka chcę powiedzieć wyraźnie: żaden czyn nie jest bardziej nie-islamski niż zniszczenie życia ludzkiego. Żaden atak nie jest bardziej obraźliwy dla islamu (który uświęca wolną wolę) niż zmuszanie do wiary. Żadne prawo wojny w islamie nie jest bardziej pogwałcone niż obieranie za cel nieuzbrojonych mężczyzn, kobiet i dzieci. Do tekstu..
To nie jest zwyczajna przemoc
Sam Harris (16-10-2013)
Niezbędne jest zrozumienie, że normalni w innych kwestiach ludzie mogą zostać zainfekowani destruktywnymi wierzeniami religijnymi - ponieważ wierzenia rozprzestrzeniają się. I dopóki umiarkowani muzułmanie i świeccy liberałowie nie przestaną rozmywać winy za to zło będą częścią problemu. Do tekstu..
Apologeci robią co w ich mocy, by uniknąć obwiniania islamu za masakry religijne
Jerry A. Coyne (01-10-2013)
Mimo że Anglia jest bardziej świecka niż USA, premier brytyjski wydaje się bardziej nawet skłonny do hołubienia religii - szczególnie islamu - niż prezydent amerykański i do przypisywania brutalności skrajnych islamistów wszystkiemu tylko nie religii. Do tekstu..
Droga dżihadu do Europy
Radosław S. Czarnecki (24-06-2013)
Jak to się stało, że Bałkany (a zwłaszcza niektóre regiony Bośni i Hercegowiny, Sandżaku - czyli pogranicze Serbii i Montenegro oraz Albania i Kosowo) zamieszkałe przez wyznawców islamu stały się bazą dla działań międzynarodówki dżihadystów wspomaganej finansowo przez ultra-konserwatywne kraje arabskie (głównie Arabię Saudyjską)? Do tekstu..
Suplement do syryjskiego domina
Radosław S. Czarnecki (11-06-2013)
Jak podają media różnych opcji i z różnych krajów setki obywateli Starego Kontynentu (w tym konwertytów-Europejczyków) wyznawców islamu walczą po stronie syryjskich rebeliantów przeciwko reżimowi Baszara al-Assada. I to zasilają najczęściej te ugrupowania, które sympatyzują z Bractwem Muzułmańskim, miejscowymi organizacjach dżihadystów lub wręcz forpoczty al-Kaidy (która wykorzystuje syryjską wojnę domową do kolejnego odrodzenia i umocnienia się w krajach tego regionu). Do tekstu..
Przemoc w islamie: sedno sprawy
Burak Bekdil (29-04-2013)
Przemoc islamistów w nowożytnej historii politycznej zabiła więcej muzułmanów niż wyznawców wszystkich pozostałych religii oraz nie posiadających żadnej wiary razem wziętych. Nadal zabija więcej muzułmanów niż chrześcijan, Żydów lub ateistów. Do tekstu..
Dzieci-żołnierze Palestyny
Petra Marquardt-Bigman (17-03-2013)
Było szkolenie tego pokolenia bożego, prawdziwego pokolenia poszukiwaczy męczeństwa, dzięki któremu możemy uczestniczyć w walce. Najpierw jest człowiek. Ruch Islamski [Hamas] zajął się edukacją dzieci, które będą uczestniczyć w tej walce [...] Trudziliśmy się w dzień i w nocy, żeby stworzyć człowieka, który będzie uczestniczył w tej walce[...] Palestyńska młodzież, opór i wojownicy Dżihadu walczą i kłócą się o dokonanie odważnych operacji samobójczych. Do tekstu..
Palestyńskie braterstwo broni
R. Green (02-01-2013)
Kiedy ogłoszono zawieszenie broni, zwolennicy salafitów-dżihadystów mieli różne poglądy w sprawie tego, jak zachowywać się wobec Hamasu w tej nowej sytuacji. Jedni wzywali do trzymania się w cieniu i powstrzymania od działalności militarnej, wierząc, że poprawi to status salafitów-dżihadystów w oczach Hamasu. Inni powiedzieli, że w każdym wypadku salafici muszą kontynuować próby prowadzenia dżihadu. Do tekstu..
Czy Hamas istnieje naprawdę, czy też jest to tylko kiepski dowcip?
Burak Bekdil (10-12-2012)
Nie jestem pewien, czy Hamas jest szczęśliwy, czy nieszczęśliwy z powodu użycia przez Izrael "nieproporcjonalnej siły" za każdym razem, kiedy dżihadyści nasilają masowe ataki rakietowe na cele żydowskie. Nie jestem pewien, czy my, przyziemne istoty, kiedykolwiek możemy zrozumieć dżihadystów, kiedy mówią, że "kochają śmierć bardziej niż my kochamy życie". Do tekstu..
Islam nie oznacza pokoju (22-10-2012)
Norweska gazeta "Morgenbladet" przeprowadziła wywiad z islamskim ekstremistą Ubaydullahem Hussainem, urodzonym w Oslo liderem islamistycznego ugrupowania Profetens Ummah (Umma Proroka). Publikujemy przekład tej rozmowy. Do tekstu..
Bractwo Muzułmańskie wzywa do wojny (18-10-2012)
W kazaniu piątkowym 11 października 2012 r. zamieszczonym na witrynie internetowej Bractwa Muzułmańskiego (BM) Przewodnik Generalny tego ruchu, Muhammad Badi, powiedział, że muzułmanie, nie zaś Żydzi i chrześcijanie, są synami Abrahama i że "świat nie zazna szczęścia, bezpieczeństwa i stabilności dopóki nie znajdzie się pod strażą islamskiego szariatu". Do tekstu..
Kazanie na niedzielę dzisiejszą (23-09-2012)
W przeszłości protestowaliśmy przeciwko Danii i jej zniewadze wobec Proroka Mahometa, kiedy Duńczycy opublikowali karykatury, które są niewłaściwe nawet w stosunku do zwykłej osoby, a co dopiero w stosunku do największej osobowości, jaką świat kiedykolwiek znał - Proroka Mahometa, który nauczył ludzkość cnoty i moralności. Do tekstu..
Przesłanie dla całego świata (14-09-2012)
W nowym wideo Al-Kaidy z okazji rocznicy 11 Września  obecny przywódca tej organizacji Al-Zawahiri mówi : "Jest absolutnie wykluczone, by USA pokonały ducha dżihadu w narodzie islamskim"; "Muzułmanie powinni walczyć z Ameryką". Do tekstu..
Zachód popełnia błąd, nie wierząc islamistom
Jan Wójcik (11-09-2012)
Zwolennicy politycznego islamu wcale nie kryją się z tym, że ich ideałem jest ogólnoświatowe islamskie państwo, w którym podstawy prawa zostały określone przez Koran i hadisy. I chociaż zapewniają o tolerancji wobec wyznawców innych religii, to nie specjalnie widać, gdzie miałoby być dla nich miejsce. Do tekstu..
Pość i zabijaj dla Allaha (08-09-2012)
W artykule opublikowanym z okazji ramadanu na witrynie internetowej Bractwa Muzułmańskiego (BM) członek BM Hussein Shehata, wykładowca na uniwersytecie Al-Azhar, chwali wojnę dżihadu przeciwko Żydom - "potomkom małp i świń". Do tekstu..
Terroryści amatorzy i pacyfiści dyletanci
Lauryn Oates (18-08-2012)
Być może klasy średnie świata są tak pijane swoimi cieplutkimi przywilejami i odległością od szpetoty świata, że ich idee o solidarności międzynarodowej są tak bardzo zgniłe, a ich empatia w stanie takiego rozkładu. Czymkolwiek by to było, jest coś mrocznego i złowrogiego w Pakistańczyku z zamożnego przedmieścia zakochanym w Trehreek-e-Taliban Pakistan, tak samo jak w wielbicielu George'a Gallowaya lub Kanadyjczyku, który jest pełen sympatii do Hamasu. Nasze społeczeństwa poszły do przodu, zmodernizowały się i wzbogaciły. A potem zwróciliśmy się przeciwko sobie samym. Do tekstu..
Ruch globalnego dżihadu w Bośni – bomba zegarowa w sercu Europy
A. Ceresnjes i R. Green (05-07-2012)
Ponieważ zaś szirk i tawhid nie mogą koegzystować, dżihad nie ustanie tak długo, jak długo istnieje szirk i niewiara... Jak długo istnieje choćby mała ilość szirk, walka musi trwać, ponieważ cała religia musi być Allaha, a nie tylko jej część. Jak długo religia nie jest Allaha, dżihad musi trwać - i nie przez kazania, ale przez zabijanie. Powiedziane jest 'Zabij ich'. Zabij ich! (Z kazania działającego w Bośni przywódcy tamtejszych salafitów.) Do tekstu..
Czy islam jest z natury zły, czy z natury dobry?
Barry Rubin (09-05-2012)
Muzułmanie, którzy są anty-islamistami w sprawach politycznych i są stosunkowo umiarkowani w poglądach politycznych i w praktyce islamu, liczą się w dziesiątkach i setkach milionów. Ci ludzie są naszymi rzeczywistymi lub potencjalnymi sojusznikami w walce przeciwko islamizmowi i powinniśmy to zrozumieć oraz znaleźć sposoby współpracy z nimi, nawet jeśli nie ze wszystkim się zgadzamy. Do tekstu..
Mordowanie dzieci za zakazanie burki
Phyllis Chesler (23-03-2012)
Według France's Channel 24 News, Mohammed Merah twierdził, że jest związany z Al-Kaidą we Francji. Przyjął na siebie odpowiedzialność za zamordowanie trzech żołnierzy francuskich i czworga Żydów. Następnie powiedział, że kolejne ataki zostaną przeprowadzone w Lionie, Marsylii i Paryżu w proteście przeciwko "zakazowi burki" i "francuskiej obecności militarnej w Afganistanie". Do tekstu..
Jak umiarkowane jest Bractwo Muzułmańskie?
B. Chernitsky (18-01-2012)
Ikhwanonline.com jest stroną internetową Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie, zawiera artykuły prezentujące linię generalną tej organizacji. Aczkolwiek ta linia nie zmieniła się specjalnie w ostatnich miesiącach , stanowisko przedstawicieli tego środowiska ma dziś większą wagę, ze względu na jego dominujące znaczenie w wyniku niedawnych wyborów parlamentarnych w tym kraju. Do tekstu..
Potwór chodzi ulicami i ma wielu wspólników
Frimet i Arnold Roth (18-11-2011)
Istnieją, być może słowa, które pozwalają opisać uczucia człowieka patrzącego na morderczynię twojego dziecka, która jest traktowana jak bohaterka, jest przedmiotem uwielbienia, ikona, którą powinny naśladować dzieci. My po prostu nie znamy takich słów. Informacje zawarte w raporcie, który przedrukowujemy poniżej, wprawiły nas w osłupienie. Do tekstu..
Terroryści są produktem systemu edukacyjnego, który nigdy nie nauczył ich myśleć
Adel Darwish (13-09-2011)
Publicysta wydawanej w Londynie gazety Al-Sharq Al-Awsat, Adel Darwish, napisał, że terroryści, którzy przygotowali zamach 11 września, byli produktem mentalności, mediów i systemu edukacyjnego w arabskim i muzułmańskim świecie, i zarzuca Arabom oraz muzułmanom, iż nie nauczyli się lekcji, jaka płynie z tych ataków oraz przeciwdziałania błędom zamiast czepiania się teorii spiskowych na temat 11 września. Do tekstu..
Dekada muzułmańskiego terroryzmu
Andrzej Koraszewski (10-09-2011)
Zastanawiając się nad pytaniem co właściwie jest istotą islamskiego terroryzmu badacze pędzili do muzułmańskich szkółek w zapadłych mieścinach i przepytywali chłopców z biednych rodzin, dla których nauka z średniowiecznych ksiąg była obietnicą lepszego życia. Jednak korzenie islamskiego radykalizmu znajdują się w zupełnie innym punkcie edukacyjnego spektrum - w akademiach medycznych Egiptu, na uniwersytecie w Islamabadzie, w najbardziej prestiżowych szkołach wyższych Hamburga czy w London School of Economics. Do tekstu..
Śmierć jednego Osamy
Amil Imani (15-05-2011)
Historia wskazuje na kluczową rolę małych grup, a nawet jednostek, organizujących wydarzenia o wielkim znaczeniu. To gotowe do działania radykalne mniejszości najczęściej tworzą ruchy, które wyznaczają kurs historii. To mniejszość muzułmańska, fanatyczni i radykalni żołnierze Allaha, szykują zgubę świata niewiernych i chcą ustanowić Światowe Królestwo Islamu. Do tekstu..
Idealny wiek
Qanta Ahmed (26-12-2010)
Zeszłej wiosny dostałam list od saudyjskiego ojca. Jego 12-letnia córka przyszła ze szkoły i mimochodem wspomniała, że jej nauczyciel pochwala zamachy samobójcze oraz że islam je sankcjonuje. Było to w związku z Palestyńczykami. Jej ojciec napisał:"Zawsze myślałem, że dobry rodzic musi dać swojemu dziecku dobre wykształcenie. Teraz zdaję sobie sprawę z tego, że muszę chronić moje dziecko przed nim!" Do tekstu..
Poszukiwanie muzułmańskiej tożsamości
Qanta Ahmed (17-12-2010)
Wielu brytyjskich muzułmanów pierwszego i drugiego pokolenia odrzuca swoje dziedzictwo etniczne i ramy kulturowe na rzecz perwersyjnego, przesadzonego, narcystycznego współczucia dla świata, którego częścią nigdy nie będą. Jednym wyjaśnieniem tego jest to, co psycholodzy określają jako teoria opanowywania trwogi. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365