Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.303.302 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 57 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
System hipotez naukowych akceptowanych przez osobę w dowolnym czasie powinien być dla niej systemem prawd możliwych w tym sensie, że pomimo swych najgorętszych usiłowań, nie znalazła ona żadnej sprzeczności ani w tym systemie, ani pomiędzy nim a dostępnym jej świadectwem.
Przegląd wyników wyszukiwania

Kościół i Katolicyzm

Splątanie kwantowe a metafory religijne
Robert Pełka (11-11-2019)
Religie chętnie sięgają do współczesnych koncepcji naukowych, lub inaczej: w wielu współczesnych koncepcjach naukowych widzą związków z metaforycznie ujętymi koncepcjami religijnymi. Modne są w szczególności asocjacje wschodniego mistycyzmu z fizyką kwantową. Ale i katolicyzm odwołuje się do tzw. splątania kwantowego. Oto omówienie takich koncepcji.
"W sukurs próbom budowania mostów między nauką i teologią mogą przyjść charakterystyczne dla poezji narzędzia - analogia i metafora, wykorzystywane w tym celu przez m.in. Iana Barboura i Ernesta Simmonsa. Analogia i metafora oscylują pomiędzy 'jest' i 'nie jest', nie są dosłowną prawdą ale jednocześnie wskazują na jakąś prawdę wykraczającą poza słowa. Przykładowo, Simmons wykorzystuje zjawisko splątania kwantowego jako metaforę pomocną w rozważaniu tajemnicy Trójcy Świętej." Do tekstu..
Camilo Torres Restrepo - prekursor teologii wyzwolenia
Norman Tabor (19-08-2018)
"Lud jest zrozpaczony i gotowy ryzykować życie, by następne pokolenia Kolumbijczyków nie były niewolnikami. Rewolucja jest nie tylko dozwolona, ale konieczna... Gdyby Jezus żył w dzisiejszych czasach, byłby rewolucjonistą" - mówił ksiądz Camilo Torres Restrepo. Po śmierci stał się on swoistym mesjaszem lewicy i symbolem teologii wyzwolenia, a na sztandarach umieściły go lewicowe ugrupowania w całej Ameryce Łacińskiej. Do tekstu..
Narodowy katolicyzm a chrześcijaństwo
Paweł Leszczyński (16-04-2017)
Późno zauważyłem, że owe proste ludzkie emocje stały się murem zasłaniającym wstrząsającą prawdę płynącą z opowiadania o egzekucji Jezusa. Tę mianowicie, że nie zabili Go zwyrodnialcy, ale dobrzy, prawi i pobożni ludzie. Kapłani i starsi nie byli wcale żadnym Stalinem czy Wampirem z Bytowa, tylko bronili czystości wiary i trwałości religijnej instytucji. Pluton egzekucyjny wykonywał rozkazy - na tym w końcu opiera się wojsko. Zazdroszczę tym, co słuchając zapisu Pasji, mają pewność, że krzyczeliby, iż chcą, by uwolniono Jezusa. Stoisz w podnieconym religijną, przedświąteczną atmosferą tłumie. Twoi kapłani mówią ci, że usunięcie z tego świata bluźniercy jest wolą samego Boga. Do tekstu..
Watykan stawia na Chiny
Mariusz Agnosiewicz (23-10-2016)
Do niedawna było tak, że Dalajlama był guru europejskiej lewicy i wszelkich postępowców, natomiast papież był domeną prawicy. Dziś wszystko wywróciło się do góry nogami. Marian Kowalski i wielu prawicowców oskarża Watykan o lewacki wychył, jednocześnie Dalajlama wprawia w konsternację postępowców swoimi antyimigranckimi wywodami. Narodowcy komplementują dziś Dalajlamę i krytykują papieża. Watykan tymczasem dokonuje historycznego zwrotu ku Chinom. Franciszek od początku pontyfikatu bojkotuje Dalajlamę, ostatnio nie został on zaproszony na międzyreligijną modlitwę o pokój do Asyżu. Pekin tak bardzo docenił ten ostatni gest, że prezydent Chin wysłał papieżowi prezent z niedwuznacznym zaproszeniem do nowego otwarcia katolicko-chińskiego. Do tekstu..
Geopolityka Jana Pawła II, Franciszka a sprawa polska
Mariusz Agnosiewicz (10-05-2016)
Na trzy dni przed wizytą premier Szydło u papieża Franciszka, na łamach Vatican Insider ukazał się tekst, który zarzuca Polsce, że swoja polityką w sprawie imigrantów grzebie nauczanie Jana Pawła II. Włoski watykanista pomija jednak, że to papież Franciszek najbardziej zerwał z Janem Pawłem II, zaś ewangelia wyraźnie głosi, że chrześcijaństwo to nie program polityczny. Popieranie imigracji leży dziś w interesie Kościoła jako całości zarówno na kontynencie amerykańskim jak i europejskim: - W USA imigracja zwiększa liczbę katolickich Latynosów; katolicy są już największą grupą wyznaniową w USA i tylko kwestią czasu jest jak prezydentem największego mocarstwa Zachodu zostanie katolik. - W Europie imigracja islamska przywraca ważność czynnika religijnego w zlaicyzowanych społeczeństwach, co daje Kościołowi szanse na reanimację wspólnot katolickich. Do tekstu..
Konteksty kanonizacji Junípero Serry w ujęciu advocatus diaboli
Grzegorz Welizarowicz (24-01-2016)
Choć Hiszpania rościła sobie prawo do górnej Kalifornii już od początku XVII w. dopiero w 1768 Carlos III zaalarmowany doniesieniami o rosyjskich eksploracjach wydał rozkaz natychmiastowej pacyfikacji dotychczas niepodbitego terytorium. Kolonizacja Kalifornii sprzęgła się w czasie z "Wielką Epidemią Ospy", która w latach 1774-82 ogarnęła cały kontynent dziesiątkując tubylcze populacje od Massachusetts do Alaski i Meksyku. Misjonarze nie wiedzieli nic o teorii zarazków. Nie mieli wiedzy, że gromadzenie Indian w misjach sprzyjało rozprzestrzenianiu się chorób. Przed przybyciem Europejczyków Kalifornia była najgęściej zaludnionym obszarem na całym terytorium obecnego USA. Rdzenni mieszkańcy, których obecność w regionie datuje się na 13000 lat wstecz, posługiwali się 135 odrębnymi językami należącymi do 22 grup językowych. Były to dobrze zorganizowane plemiona łowców-zbieraczy o bogatej kulturze i wierzeniach. Szacuje się, że populacja całej Kalifornii przed kontaktem liczyła od. 310 000 do 350 000 mieszkańców. Po przybyciu Anglosasów w latach pięćdziesiątych XIX w. populacja tubylcza całej Kalifornii spadła do ok. 30 000. Do tekstu..
Debata o uchodźcach i kres języka religijnego w polityce
Mariusz Agnosiewicz (27-09-2015)
Kiedy za jakiś czas opadnie kurz z dzisiejszych sporów o uchodźców i imigrantów, wszyscy zauważymy coś istotnego, co dziś nam umyka: kres języka religijnego w polityce. Jest to wspólne dzieło PO i PiS, dokonane wręcz komplementarnie. Obecnie doszło bowiem do całkowitego odwrócenia ról: w kwestii imigrantów to PO szermuje papieżem i stanowiskiem Kościoła, PiS zaś mówi językiem świeckim. Bardzo dobrze było to widać dziś w dyskusji Kawa na ławę w TVN24. PiS wprawdzie wypomina PO, że nie odwołują się do stanowiska Kościoła w spawach obyczajowych, ale to nie zmienia faktu, że oni także także odwołują się do głosu Kościoła tylko w niektórych sprawach. Ten tekst nie jest potępieniem "hipokryzji politycznej", lecz pokazaniem dobrego zjawiska, które będzie miało dalekosiężne konsekwencje. - i dla wierzących i dla niewierzących. Do tekstu..
Anarchokomunizm katolicki w Kongresie USA
Mariusz Agnosiewicz (24-09-2015)
Dziś po raz pierwszy papież katolicki przemawiał w Kongresie USA. Przyjęto go entuzjastycznie. Gdy przemawiał sala co trochę podrywała się do stojących braw. Gdy wezwał do zatrzymania handlu bronią wstała tylko połowa. Gdy powiedział zebranym, że wszyscy oni są potomkami imigrantów, którzy niezbyt szanowali prawa lokalnej ludności nikt nie klaskał. Główną tezą jego wystąpienia była prezentacja czterech wielkich amerykańskich snów. Poza dwoma, które wszyscy znają: Lincolna oraz Martina Luthera Kinga, są dwa sny przyszłości: Thomasa Mertona oraz Dorothy Day - oba antysystemowe. Merton to chrześcijaństwo, które czerpie z innych systemów, zwłaszcza buddyzmu i hinduizmu. Day to twórczyni kobiecej wersji teologii wyzwolenia, wzywająca do przekształcenia religii z opium dla ludu w pacyfistyczny dynamit społeczny, który dąży do obalenia systemu kapitalistycznego. Day chciała religii, która nie tylko dokarmia ubogich, ale i pyta o przyczyny biedy. Do tekstu..
Papież Franciszek rehabilituje teologię wyzwolenia
Ksawery S. Piwocki (18-09-2014)
W wywiadzie dla największego dziennika hiszpańskiego El Pais teolog wyzwolenia Leonardo Boff powiedział, że Kościół nigdy nie był apolityczny, bo jako instytucja społeczna przez wieki uprawiał politykę, tyle że była ona raczej prawicowa i sprzymierzona z tronem. "Dopiero kiedy Kościół ujął się za biedakami, ludźmi bez ziemi, Indianami, potomkami czarnych niewolników, za bezdomnymi i innymi wykluczonymi, oskarżono go o polityczność." Teologię wyzwolenia zgnietli do spółki Jan Paweł II z prawicowymi dyktatorami i posiadaczami wielkiego kapitału. Obecnie odżywa. Do tekstu..
Włócznia przeznaczenia
Marcin Śrama (11-05-2014)
Włócznia Przeznaczenia to relikwia, którą rzymski legionista Kasjusz (który po nawróceniu i przyjęciu chrztu przybrał imię Longin) przebił ciało Jezusa Chrystusa przed jego zdjęciem z krzyża. Przypisywana jest jej cudowna moc uzdrawiania, gdyż według tradycji została zanurzona w krwi Mesjasza. "Odkrywcą" tej relikwii był Piotr Bartłomiej, którego biskup uznał za oszusta pragnącego rozgłosu lub nagrody za pomoc w odnalezieniu rzekomej świętej relikwii. Do tekstu..
Odblaski świętości
Paweł Woźniak (27-04-2014)
Kanonizacja Jana Pawła II stała się okazją do narodowych "aktów strzelistych" utrwalanych i podsycanych w rzeczywistości medialnej i politycznej. O ile taka stricte wyznaniowa uroczystość jest, a przynajmniej powinna być z założenia istotna dla większości katolików, o tyle osoby spoza tego kręgu pozostają wobec niej na ogół neutralne. Innego zdania była przeważająca część polskiego parlamentu, która uznała, że święto religijne należy potraktować jednocześnie jako święto państwowe i ogólnospołeczne - przyjmując uchwałę wzywającą całe społeczeństwo do "solidarnego świętowania" uroczystości kanonizacyjnych. Do tekstu..
Jan XXIII a Jan Paweł II
Mariusz Agnosiewicz (01-04-2014)
Wczoraj na konferencji prasowej Watykan poinformował, że z okazji podwójnej kanonizacji papieskiej nie planuje się żadnych wielkich uroczystości towarzyszących w Rzymie. Nie będzie jak przy beatyfikacji, celebry w antycznym Circus Maximus. Na cześć Jana XXIII księża włoscy będą przekazywać swą miesięczną pensję i wszystkie datki zebrane w dniu 27 kwietnia na rzecz funduszu niosącego pomoc rodzinom dotkniętym skutkami kryzysu ekonomicznego. Na cześć Jana Pawła II pod Jasną Górą sprzedaje się największe na świecie numizmaty papieskie - 3 kg czystego srebra uformowanego w kształcie Polski, wysadzane diamentami, o nominale "pontyfikalnym" - 100 dolarów. Katolicka Agencja Prasowa podała, że "Papież wezwał Kościół w Polsce do nawrócenia duszpasterskiego". Do tekstu..
Księgi parafialne na iPadzie i co z tego wynika
Robert Prochowicz (28-01-2014)
Wszyscy obecnie przenoszą się do "chmur obliczeniowych", znacznie ułatwiając życie hakerom i służbom informacyjnym. Kościół póki co unika "chmur". Producent mFary nie przewidział internetowego łączenia się iPada z komputerem czy też z jakimś serwerem baz danych rezydującym "w chmurze obliczeniowej". Jest to zgodne z zaleceniami dokumentu z 2009 "Ochrona danych osobowych w działalności Kościoła katolickiego w Polsce" będącego wspólnym dziełem GIODO oraz Episkopatu. W dokumencie tym znalazła się mianowicie informacja, że wielu zagrożeń można uniknąć jeśli urządzenia informatyczne, na których przechowuje się dane osobowe parafian nie są podłączone do internetu. Do tekstu..
Wojna Stefana Wyszyńskiego z Towarzyszem Wiesławem
Mariusz Agnosiewicz (26-01-2014)
Wbrew propagandowej wersji Kościoła, działalność Jana Pawła II nie była kontynuacją linii Stefana Wyszyńskiego, lecz zerwaniem z nią. Tuż przed śmiercią Wyszyńskiego doszło do zadrażnienia na linii Watykan-polski Episkopat. Wyszyński wzywał do rzetelnej pracy i zakończenia strajków, podczas kiedy Wojtyła chciał wywołać ogień społeczny, który zdmuchnie PRL. Polska Gierka była bowiem w dużej mierze efektem jego zwycięskiej wojny z Gomułką. Dzięki tej wojnie, której centralnym wydarzeniem były obchody tysiąclecia chrztu Polski, dostał dumny przydomek Prymasa Tysiąclecia. Oto zarys owej wojny, która doprowadziła do transformacji PRLu. Do tekstu..
Jak Watykan utopił milion dolarów w badaniach nieistniejących komórek
Mariusz Agnosiewicz (21-01-2014)
Watykan wyłożył na badania nad komórkami macierzystymi nieembrionalnego pochodzenia milion dolarów. Według J. Neuhoffa był to "krok we właściwym kierunku". Trudno zgodzić się z tą opinią. Mamy tutaj najgorsze cechy Kościoła: zachłanność połączoną z religijnym ideologizowaniem nauki. Benedykt XVI postanowił zostać potentatem branży biotechnologicznej, mogącym dyktować warunki przyszłej rewolucji w medycynie. Cała afera zakończyła się jego dymisją. Do tekstu..
Szarlatani III RP
Mariusz Agnosiewicz (16-01-2014)
W czasie stanu wojennego, kiedy rozwinął się polski New Age, guru polskich astrologów politycznych "przewidział", że następcą Jana Pawła II będzie Niemiec, po nim Murzyn, a później będzie już koniec papiestwa. Ten ostatni miał zostać papieżem w 2013. Kardynał z Ghany, Kodwo Appiah Turkson, był znany jako papabili jeszcze przed konklawe i był z tej samej partii, co Wojtyła i Ratzinger. W 2011 wydał dokument w którym w imieniu Watykanu opowiada się za finansową globalizacją i stworzeniem rządu światowego. Rok później wezwał do walki z islamem w Europie, eskalując niepotrzebne śmierci chrześcijan w krajach muzułmańskich. W czasie konklawe coś poszło nie tak i partia Wojtyły straciła władzę na rzecz opozycji na czele której stał Bergoglio, znany dziś jako Franciszek. Do tekstu..
Templariusze na ziemiach polskich
Mariusz Agnosiewicz (25-12-2013)
Legenda templariuszy to bez wątpienia jedna z najważniejszych legend Europy. O jej sile świadczy m.in. to, że stała się jedną z legend założycielskich nowożytnego wolnomularstwa: które do templariuszy odwołuje się czasami bezpośrednio, na ogół jednak pośrednio: Świątynia Salomona jest centralnym symbolem masonerii, zwłaszcza mistrza masońskiego; templariusze to inaczej Rycerze Świątyni Salomona - jej pozostałości stały się w 1119 pierwszą siedzibą zakonu. Do tekstu..
Twórcy męczenników
Andrzej Dominiczak (12-12-2013)
Gdyby wszedł w życie eseldowski projekt zakazania agitacji politycznej w kościołach, po jakimś czasie mielibyśmy w Polsce grupę męczenników - księży skazanych na grzywny lub inne kary za korzystanie (choćby i "koślawe") z wolności słowa. Zgadnijcie, komu ci męczennicy przysporzyliby nowych zwolenników!? Do tekstu..
Największa wojna religijna II RP
Mariusz Agnosiewicz (25-11-2013)
Czołowe role po stronie rządowej odegrali w "konflikcie wawelskim" wolnomularze: gen. Wieniawa-Długoszowski (główny negocjator), gen. Sławoj-Składkowski (premier) i płk Adam Koc (redaktor naczelny Gazety Polskiej). Związek środowisk władzy II RP z masonerią nie był dla hierarchów tajemnicą. 16 czerwca 1937 w Sejmie została zgłoszona interpelacja posła Juliusza Dudzińskiego "w sprawie należenia funkcjonariuszy państwowych mających centrale poza granicami państwa i udzielania gmachów państwowych na zebrania takich organizacji". Dokładnie w tym samym dniu arcybiskup wydał decyzję o eksmisji trumny Piłsudskiego z krypty Leonarda na Wawelu. Do tekstu..
Piękna Madonna Hansa Franka
Mariusz Agnosiewicz (02-10-2013)
W 1940 Piękną Madonnę z Krużlowej przejęli ...naziści, Hans Frank umieścił ją w swoim gabinecie, a w latach 1942-43 Niemcy dokonują "niezwykle fachowej" restauracji figurki. Naziści dokonujący w czasie wojny pieczołowitej renowacji polskiej madonny - to wydarzenie z kategorii bez wątpienia cudownych. Do tekstu..
Lekcja historii – lekcją religioznawstwa
Mariusz Agnosiewicz (29-09-2013)
Zdarzyło się krakowskiemu księdzu wmieszać się publicznie do spraw wierności małżeńskiej polskiego króla, zdarzyło się więc, że król księdza utopił w Wiśle. W ramach pokuty postawił kościół w Wiślicy, a w niej umieścił największe cudo: Matkę Boską Uśmiechniętą: Maryję z cynicznym uśmieszkiem, nie mniej zagadkowym niż u Mona Lisy. Do tekstu..
Cud in flagranti czyli mechanizm działania sanktuariów maryjnych
Mariusz Agnosiewicz (14-09-2013)
Wyobraźcie sobie tę sytuację: Trzech panów w czerwonych sukienkach na scenie odprawia patetyczne rytuały których zwieńczeniem jest doklejanie malutkiemu Jezusowi srebrnej sukienki z motywami roślinnymi. Następnie to samo do Maryi, plus korony. Bogurodzica jest czarnoskóra, a na jej płaszczu zaklęcie: "Monstra Te esse Matrem", z którego wierni rozumieją pewnie jedynie Monstra, a i to po swojemu. Przy ołtarzu księżą w klimatycznie przyciemnianych okularach. W uroczystości celebranci zmieniają nakrycia głowy i w pewnym momencie wyglądają jak trzej papieże - z dużymi mitrami na głowach. Po rytuałach podają wielki tort w kształcie mitry i zebrani spożywają mitrę. Albo Mitrę. Oto Wojtyła, Wyszyński i Bareła w 1971. Do tekstu..
Franciszek i kruki św. Łukasza
Mariusz Agnosiewicz (22-08-2013)
Papież Franciszek udzielający odpustów za śledzenie swojego twittera to dziennikarski wymysł. Podobnie było z lobby masonów i gejów. "Kim jestem by osądzać gejów" - było tak samo zmanipulowane jak późniejsze potępienie "lobby masonów i gejów". Papież realnie wystąpił przeciwko szarlatanom finansowym: w Watykanie i poza nim. Dlatego jest i będzie ostro atakowany, w sposób jawny i zakamuflowany. "Prawdopodobnie nic w Kościele nie będzie już jak dawniej" - czytamy na stronach włoskich masonów z Wielkiego Wschodu Włoch Do tekstu..
Papież Franciszek: nowy pijar czy nowa polityka?
Mariusz Agnosiewicz (02-08-2013)
Tym, co odróżnia najmocniej te pierwsze miesiące od pontyfikatu BXVI czy większej części pontyfikatu JPII jest upolitycznienie papiestwa. Jan Paweł II odpłynął w teologię i moralistykę. Franciszek znacznie bardziej jest zainteresowany nowym porządkiem społeczno-ekonomicznym. Pierwsza jego encyklika - Lumen Fidei, potwierdza tę zmianę. Papież reinterpretuje wiarę religijną nadając jej sens zaangażowania na rzecz drugiego człowieka i społeczeństwa. Jej sens jest analogiczny jak w tzw. teologii śmierci Boga. Do tekstu..
Koła historii. Kilka kartek z Głosu Polskiego
Jerzy Neuhoff (31-05-2013)
Głos Polski z 1922: "Hierarchja kościoła katolickiego w naszem młodem państwie, w 3/4 swego składu personalnego, stanowi puściznę, przekazaną nam przez obce i wrogie monarchje". W 1925 bp Dubowski został odwołany do Watykanu z powodu ujawnienia dokumentów stwierdzających, że "za carskich czasów w korespondencji z władyką Eulogjuszem denuncjował swoich podwładnych kapłanów". Do tekstu..
Jeszcze się z tą panią policzymy czyli Radio Maryja w sądzie
Mariusz Agnosiewicz (22-03-2013)
Zawiadomienie w sprawie poplecznictwa Anny Sobeckiej złożyłem do Prokuratury Okręgowej w Toruniu, biorąc pod uwagę, że jest to bardzie adekwatne w przypadku wykroczenia w które zaangażowany jest parlamentarzysta. Prokuratura przerzuciła to jednak na policję. Rydzyk to postrach lokalnych prokuratorów jeszcze od czasu zaszczucia prokuratorki, która w 1997 podjęła sprawę nawoływania przez ojca dyrektora do "naruszenia nietykalności osobistej", po czym minister sprawiedliwości musiał jej przyznać ochronę. Do tekstu..
Aryjskie chrześcijaństwo i swastyka gen. Hallera
Mariusz Agnosiewicz (30-01-2013)
Po odkryciu Homo erectusa o. Adolf Lanz postanowił oświetlić odkrycie paleontologii Pismem Świętym, w którym wytropił dowód na mieszanie się ludzi z niższymi gatunkami. W ten sposób powstała teozoologia, która opowiada o rasowym zepsuciu aryjczyków i szansie na przywrócenie dawnej świetności. Według ariochrześcijaństwa Chrystus był bojownikiem o czystość rasową, i za tę sprawę zginął z rąk żydowskich podludzi. W tym ruchu zespolono swastykę z antysemityzmem. Do tekstu..
Obosieczna odsiecz ojca redemptorysty
Mariusz Agnosiewicz (22-11-2012)
Odbyła się pierwsza rozprawa w związku naszym zawiadomieniem. Anna Sobecka stanęła przed sądem karnym. W czasie procesu wsparcia oskarżonej starał się udzielić redemptorysta, który powiedział, że poprosił oskarżoną o pożyczkę i że kilka dni później zwrócił ją przełożony Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Nie mam pewności, czy jest on świadom, że nie tyle pomógł on swą wypowiedzią Sobeckiej, co przekierował podejrzenie o poplecznictwo na swego szefa. Do tekstu..
Wkład Kościoła w wulkanologię
Mariusz Agnosiewicz (17-10-2012)
Kościół mimowolnie wniósł do rozwoju naukowej wulkanologii pewien komiczny wkład. Otóż od 1631 przy każdym uaktywnieniu się Wezuwiusza, kler wyprowadzał przeciw niemu hałaśliwą procesję z krwią św. Januarego, co zawsze skrupulatnie notowano. Do tekstu..
Kuratorium u salezjanów: "błędy kardynalne"
Mariusz Agnosiewicz (04-10-2012)
Orzeczenie kuratorium o "rażącym naruszeniu godności ucznia" i wezwanie księży do respektowania zapisów konwencji o prawach dziecka, w świetle aksjologii katolickiej, która przez wieki domagała się od każdego całowania papieskiego buta w czasie audiencji, musi być odbierane jako bezbożny strychulec świeckiej etyki. Z całowania buta apostolskiego papiestwo też nie zrezygnowało w wyniku własnej refleksji etycznej, lecz pod wpływem rosnącego oporu wyznawców. Do tekstu..
Historia moralna papiestwa
Mateusz Kudła, Mariusz Agnosiewicz (25-09-2012)
Ukazanie radykalnego relatywizmu etycznego hierarchii kościelnej na przestrzeni wieków jest moralnym wotum nieufności dla tej instytucji. Kościół ma oczywiście prawo głosić mit nieśmiertelnej duszy, nieba i piekła. Nie ma jednak prawa rościć sobie kompetencji do stanowienia norm moralnych, które miałyby być stosowane na poziomie całego społeczeństwa. Trzeba się temu zdecydowanie sprzeciwić. Ukazanie "dziejów moralnych" papiestwa może być jednym z najmocniejszych głosów w tej sprawie. Rozmowa dla Onetu dziennikarza Faktów TVN, Mateusza Kudły, z Mariuszem Agnosiewiczem, autorem książki "Kryminalne dzieje papiestwa". Do tekstu..
Koty salezjańskie
Radosław Czarnecki (21-09-2012)
Nagłośnione niedawno "kocenie pierwszoroczniaków" w gimnazjum salezjańskim w Lubinie nabiera coraz większych rumieńców. Trzynastolatki zlizywały z nagich kolan księdza egzorcysty bitą śmietanę, która według salezjan była jedynie pianką do golenia. W obronie podnosi się, że dzieci same chciały, kiedy indziej mówiąc, że była to jednak "szkolna tradycja". Zdumiewające jest, że rodzice dzieci bronią tej dehumanizującej pseudotradycji. Do tekstu..
Sąd opolski odmawia wiary w opowieść księdza ze względu na brak dowodów
Mariusz Agnosiewicz (13-09-2012)
Tysiące księży każdego dnia zawiera tysiące transakcji finansowych, których przedmiotem jest sprzedaż miejsc w Niebie, biletów na pociąg do Raju, transfery pomiędzy Czyśćcem a Niebem i profesjonalna ochrona przed ogoniastymi rozbójnikami. Biznes ten nie tylko uprzywilejowany, lecz i kryminogenny. Kościoła nie winię zanadto, gdyż nie mam wobec niego zbyt wielkich oczekiwań moralnych. Kościół jest "moralny inaczej" gdyż niemoralne jest dlań na ogół to, co nie czyni żadnych szkód drugiemu człowiekowi lub wręcz jest dlań korzystne. Do tekstu..
Czy grozi nam demokratyzacja Kościoła?
Mariusz Agnosiewicz (03-08-2012)
Z rosnącym zdumieniem przyglądam się wzrostowi aktywności polskiego laikatu katolickiego. Wydaje mi się dziś naiwna perspektywa wielu antyklerykałów głosząca, że biskupi ogłupiają wiernych i że gdyby nie ta gorliwa praca, to ich dławiony rozum rozkwitłby ku chwale ludzkości. Czy nie jest bowiem tak, że władza autorytarna jest w kościele gwarantem pewnego umiarkowania a "demokracja ludowa" mogłaby być znacznie groźniejsza społecznie? Do tekstu..
Ofiara księżowskiej przemocy seksualnej idzie ze skargą do Strasburga
Andrzej Wendrychowicz (12-07-2012)
Norbert Denef może i by się zgodził z biskupią propozycją wypłaty niewielkiego odszkodowania, ale zapis w tekście porozumienia, że ma zachować milczenie w tej sprawie, a nawet nie mówić, że dostał odszkodowanie, był dla niego nie do przyjęcia. Miałby już do końca życia znowu milczeć, tak jak milczał przez ponad 30 lat? Do tekstu..
Przełom: apostazja pojawiła się w statystykach wyznaniowych!
Mariusz Agnosiewicz (28-06-2012)
ISKK po raz pierwszy w swojej historii podał liczbę dokonanych aktów apostazji (dla 2010), w której jak się okazuje przodują Warszawa i Kraków. Podana liczba apostazji ma znaczenie przełomowe, gdyż po raz pierwszy pojawiła się możliwość ujmowania liczbowego formalnego opuszczania Kościoła oraz korygowania podawanej liczby katolików, która od lat jest liczbą mistyczną a nie realną Do tekstu..
Sekretarz Rady Prawnej Episkopatu: apostazja to formalne wystąpienie z Kościoła
Mariusz Agnosiewicz (26-06-2012)
Na pytanie skierowane do Episkopatu o apostazję, odpowiedzi udzielił Sekretarz Rady Prawnej Episkopatu, który wyjaśnił, że apostazję rozumieją jako formalne opuszczenie Kościoła (administracyjne wypisanie), lecz przy zachowaniu członkostwa mistycznego w Kościele. Porównał to do wyrzeczenia się rodziców: Kościół uważa, że na mocy chrztu, staje się Świętą Matką każdego ochrzczonego i nie można tego zamazać, lecz formalnie nie jesteśmy już jedną Rodziną, gdyż więzy zostały zerwane. Do tekstu..
Święty na każdy dzień
Roman Pastuszuk (01-06-2012)
Cudem łaski Bożej Dziewica poczęła, Dziewica porodziła, Dziewica karmiła, Dziewicą pozostając do śmierci. W ten sposób staje się Maryja ozdobą i chwałą płci swojej i całego rodu niewieściego, staje się też wzorem i pobudką do życia dziewiczego, gdyż jak śpiewa Kościół święty: "złączyła radości macierzyństwa z zacnością dziewictwa". Zapewne dlatego święci Pańscy obsesyjnie pragną pieścić dziewiczo-macierzyńskie piersi Maryi Panny, ale doznał tej łaski św. Bernard. Do tekstu..
Papiestwo i narodziny nienawiści polsko-rosyjskiej
Mariusz Agnosiewicz (21-05-2012)
Sejm polski uznał za stosowne uczcić pamięć Piotra Skargi, w czterechsetną rocznicę jego śmierci, ustanawiając 2012 Rokiem Piotra Skargi. Dla Rosjan z kolei 2012 oznacza czterechsetną rocznicę wyzwolenia od okupacji "sarmackich konkwistadorów" ukształtowanych propagandą Skargi. Wszystkie te awantury polskie na Kremlu i w Smoleńsku były walnie inspirowane i wspierane z Rzymu przez Pawła V. Sznyt krucjatowy nadany wyprawom polskim przez papieża był głównym czynnikiem który sprawił, że nabrały one tak destruktywnego i nieskutecznego wymiaru, który zakończył się traumą Moskali, za którą przyszło nam później płacić wysoki rachunek. Do tekstu..
Kto jest Jezusem XXI wieku?
Jacek Tabisz (17-05-2012)
Wziąwszy pod uwagę specyficzną tendencję ogromnej większości mieszkańców Polski, nie powinno dziwić, że to właśnie w naszym kraju, podczas spektaklu związanego ze śmiercią, był Jan Paweł II nazywany Jezusem XXI wieku. Kiedy zobaczyłem taki nagłówek w ówczesnej gazecie, byłem ciekaw, co na to powiedzą chrześcijanie. Do tekstu..
Czy Kościół umie przepraszać?
Jacek Tabisz (14-04-2012)
Powiadają, że są języki, w których słowo "przepraszam" w zasadzie nie istnieje, a w każdym bądź razie jest niszowe. Można tu wymienić choćby hiszpański, albo hindi. Wiadomo - prawdziwy macho nie powinien znać zniewieściałego słowa "przepraszam". Dlatego w kulturze hiszpańskiej słowo "przepraszam" brzmi nadal dla wielu uszu egzotycznie, choć ostatnie rządy lewicowe wiele w tej mierze zmieniły na lepsze. Zawsze myślałem, iż Kościół to też taki instytucyjny odpowiednik macho. Do tekstu..
Episkopat dokona przeglądu polskiego ustawodawstwa
Mariusz Agnosiewicz (01-04-2012)
Do Kancelarii Premiera trafiło oficjalne pismo Episkopatu o powołaniu Komisji Legislacyjnej KEP, której zadaniem będzie aktywniejsze włączenie polskiego Kościoła w parlamentarny proces legislacyjny. Biskupi są przekonani, że laicyzacja Polski zaczyna wymykać się spod kontroli i konieczne są nadzwyczajne działania. Jakich zmian domagają się biskupi? Do tekstu..
Bezcenne relikwie z Trewiru
Andrzej Wendrychowicz (06-03-2012)
W Trewirze przechowuje się dwie bezcenne relikwie religijne: kaftanik Jezusa Chrystusa i kalesony Karola Marksa. Za kilka tygodni do świętych relikwii mają ściągnąć setki tysięcy pielgrzymów. Fundacja Giordana Bruna organizuje w tym samym terminie serię różnych imprez pod ogólnym hasłem "Święty kaftanik - alternatywne pielgrzymowanie" Do tekstu..
Ile nas kosztuje Kościół?
Teresa Jakubowska (30-01-2012)
Nikt nie zna precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Pozostają szacunki. Tym bardziej oburzył mnie artykuł z 21 października 2011 na portalu Money.pl "Policzyliśmy ile zarabia Kościół" mający pretensje do kompletności. Autor Andrzej Zwoliński podliczył i podał we wprowadzającym w błąd tytule - 3 mld zł. rocznie, w tym 1,22 mld z tacy! Niemal grosze. Do tekstu..
Dwie godziny religii w szkole
Jacek Tabisz (23-01-2012)
Zamiast nauki samodzielnego i krytycznego myślenia przez dwie godziny w tygodniu rozwijające się umysły przyjmują dogmaty obrazujące nieraz wizje świata sprzed tysięcy lat. Ale nie są to przecież lekcje historii. Owe dogmaty przeciwstawia się tak naprawdę innym przedmiotom szkolnym. Niektórzy uczniowie są na szczęście na tyle sceptyczni, iż przyjmują nie przystający do rzeczywistości przedmiot z dystansem i humorem. Ale cierpi na tym i tak ich szacunek do samych siebie i do społeczeństwa, które ich tam umieściło. Są też tacy, którzy dla łatwych ocen na świadectwie cynicznie nudzą się dwie godziny w tygodniu. Do tekstu..
Ojciec chrzestny kolonialnego handlu niewolnikami
Mariusz Agnosiewicz (02-01-2012)
Mikołaj V powszechnie jest uznawany za pierwszego "papieża renesansowego" i ucieleśnienie katolickiego humanizmu. W istocie jednak był on ojcem chrzestnym nowożytnego, kolonialnego handlu niewolnikami, autorem dwóch fundamentalnych bulli sakralizujących kolonializm katolicki i polowanie na niewolników. Proceder polowania na czarnych niewolników w Afryce rozwinął Henryk Żeglarz, wielki mistrz Zakonu Rycerzy Chrystusa, który zwrócił się do papieża o błogosławieństwo dla chrześcijańskich łowców niewolników. Do tekstu..
Jedna katoliczka więcej
Jan Hartman (30-12-2011)
Chciałem robić to, co inne dzieci, więc zacząłem chodzić na przykościelne katechezy. Było to w roku 1973, we Wrocławiu. Nie nachodziłem się jednak długo, bo pewnego razu, gdy wyraziłem wątpliwość w kwestii Biblii i Pana Jezusa, o których to przecież nie uczy się w szkole, katechetka popatrzyła na mnie spode łba i rzekła: "Ej, Jasiu, ty to chyba Żydek jesteś". Do tekstu..
Lista, której nie było
Tomasz Stawiszyński (24-11-2011)
Historia "listy przekleństw zakazanych przez Kościół", która w minionym tygodniu podbiła polski internet, pokazuje przepaść jaka dzieli Kościół od świata, a świat od Kościoła. Czy i na jaką skalę Kościół, zainteresowany wyłącznie sobą, żyjący dla siebie, realizujący własną doktrynę, oddalony od rzeczywistości, od dawna mający z nią naprawdę nikły kontakt, powinien być podmiotem uczestniczącym w życiu publicznym, mającym wpływ na jego kształt społeczny i prawny? Do tekstu..
O dwóch Kościołach i jednym nieśmiałym księdzu
Mirosław Kostroń (19-11-2011)
Wojtyła i Rydzyk, wbrew przeróżnym sofistycznym elukubracjom, których główną wylęgarnią był "Tygodnik Powszechny" (ten Turowicza i ten Bonieckiego), to nie dwa przeciwstawne sobie bogi na firmamencie naszego katolicyzmu, ale raczej nauczyciel i jego najwierniejszy uczeń. Bajeczka o dobrym i grzecznym Wojtyle oraz kiepskim i nieznośnym Rydzyku jest wyrazem świadomego samozakłamywania Do tekstu..
Jak ojczulek wszechmogący na antence latał, diabła poszukując
Anatol Ulman (18-11-2011)
Onego, choć bardziej tego niż owego czasu niedawnego, ojczulek pewien wszechmocny, wszechpolski, ale zarazem wszechwatykański, żył ubogo w pałacyku lazurowym nad Wisłą z datków ludu biednego się utrzymując, z grosików starych kobiet, ze złotych łez wdów, sierot, dziadków chorutkich. I stało się, że ranka jednego obudził się pieszczony promykiem biało-czerwonym słońca naszego narodowego, co pobożnym świeci ludziom. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365