Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.075.586 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 157 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"[...] z sumieniem nie jest tak jak z techniką. W technice im szersza i głębsza wiedza o rzeczach i prawidłowościach, tym wyraźniejsze wskazania konstrukcji instrumentów, natomiast głos sumienia, wyraźny w sytuacjach nader prostych, zaczyna bełkotać w obliczu komplikacji zawęźleń międzyludzkich, które mu podaje do wiadomości narastająca i dojrzewająca wiedza o tych zawęźleniach. W wielu przypadkach..
Przegląd wyników wyszukiwania

Stosunki międzynarodowe

Czy Iran jest mocarstwem regionalnym? (29-11-2013)
Zdaniem niektórych analityków obecna umowa Stanów Zjednoczonych z Iranem jest faktycznym uznaniem stref wpływu Iranu w regionie Bliskiego Wschodu (analogicznego do przyznania po wojnie przez Zachód Europy Wschodniej jako wyłącznej strefy wpływu ZSRR). Interesującą ilustracją tej tezy jest wywiad przywódcy irackiej milicji szyickiej Watheqa Al-Battata, który mówi m. in.: " Popierałbym Iran w wojnie przeciwko Irakowi". Do tekstu..
Dlaczego mamy umierać za Gdańsk (Izrael)?
Sarah Honig (24-11-2013)
Zaraz po Konferencji Monachijskiej Hitler zaczął agitować za włączeniem Gdańska do Trzeciej Rzeszy. W kwietniu 1939 r. Polska ostrzegła, że przeciwstawi się każdemu wtargnięciu Niemców na swoje terytorium. To przypuszczalnie zobowiązałoby sojuszników Warszawy do przyjścia jej z pomocą. Aby to ubiec, Déat napisał artykuł z poruszającym tytułem, w którym szyderczo pytał Francuzów, czy rzeczywiście chcą ryzykować życiem za Gdańsk. Déat nie tylko uważał, że nie powinni, ale przedstawił Polaków jako nieustępliwych podżegaczy, których nierozsądne politykierstwo jest źródłem wszystkich ich udręk. Do tekstu..
Palestyński przemysł skarg i żalów
Farid Ghadry (21-10-2013)
Czy kiedykolwiek mieszkaliście w kompletnie rozwalającym się i zarośniętym brudem domu, niemniej polecano wam, byście to ignorowali i zajęli się sprzątaniem domu sąsiada? Dla mnie jest to najkrótsze podsumowanie "Sprawy Palestyńskiej". Do tekstu..
Zlikwidujmy najpierw Pakistan
Petra Marquardt-Bigman (02-10-2013)
Utworzenie Pakistanu pociągnęło za sobą pojawienie się około 14 milionów uchodźców, a liczba ludzi, którzy stracili życie, waha się od kilkuset tysięcy do miliona. Kolejne wiele milionów zostało uchodźcami albo zginęło, kiedy nastąpił rozłam między Pakistanem Wschodnim i Zachodnim w 1971 r.; Pakistan od momentu stworzenia jest w stanie "wojny sam ze sobą", by "zachować to, co najcenniejsze w islamie'". Do tekstu..
Mit o umiarkowanych rebeliantach syryjskich
Daniel Greenfield (16-09-2013)
Nie istnieje żadna Wolna Armia Syryjska. Nie istnieje żadna opozycja syryjska. Są tylko grupy wojowników, którzy dzielą terytorium, zdobywają domy, składy ropy naftowej, gwałcą kobiety, zabijają chrześcijan i zachowują się dokładnie w taki sposób, w jaki zachowują się gangi uzbrojone w ciężką broń, kiedy nie ma prawa, które by je przed tym powstrzymało. Do tekstu..
Świat jest większy niż 5!
Burak Bekdil (15-09-2013)
Główny dylemat islamisty: : "Nienawidzimy Szatana, ale zastukamy do jego drzwi, kiedy zechcemy, by użył siły, jaką ma - a której nie mamy my - dla zabezpieczenia naszych interesów politycznych. Oczywiście do dnia, kiedy my będziemy posiadać tę olbrzymią siłę i użyjemy jej wtedy zarówno przeciwko naszym muzułmańskim wrogom, jak i Zachodowi". Do tekstu..
Biblia psychiatrycznych diagnoz wbrew faktom wyklucza religię z urojeń
Jerry A. Coyne (04-09-2013)
Raz jeszcze religia zostaje potraktowana ulgowo. Dlaczego czyjeś przekonanie ma być urojeniem tylko pod warunkiem, że podpisuje się pod nim mniejszość ludzi? Z punktu widzenia ważnego aspektu bycia "niepoprawnym wnioskowaniem o rzeczywistości zewnętrznej, które jest utrzymywane stanowczo" i które "przeczy rozumowi", religia jest urojeniem. Zauważcie jednak, że wiara religijna zostaje z tego wyłączona. Do tekstu..
Śmiercionośna Wiosna Arabska
Abdulateef Al-Mulhim (01-09-2013)
Świat arabski zawsze akceptował charyzmatycznych przywódców, niezależnie od tego co oni robili, lub czego nie robili dla społeczeństwa. Dlatego właśnie podejrzewałem, że to żądanie demokracji podczas Wiosny Arabskiej, było skazane na szybką śmierć. Zginęła w tym procesie nie tylko Wiosna Arabska, zabito również szacunek dla człowieczeństwa. Do tekstu..
Iran grozi Ameryce, krajom arabskim i Izraelowi (01-09-2013)
W reakcji na możliwość uderzenia na cele militarne w Syrii przez USA po informacji, że syryjski prezydent Baszar Al-Assad użył broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom, przedstawiciele władz irańskich wygłosili szereg gróźb wobec krajów arabskich w regionie, a także wobec Izraela i Zachodu. Do tekstu..
Syria, nieszczęsna Syria
Andrzej Koraszewski (31-08-2013)
Będzie wojna, przeczytałem w jednym z doniesień. Najwyraźniej dwa lata konfliktu, sto tysięcy ofiar śmiertelnych i wielokrotnie więcej rannych, zburzone miasta i kilka milionów uchodźców, to jeszcze nie wojna. W rzeczywistości wojna trwa od ponad dwóch lat. Pół świata ma od dawna do Ameryki pretensje, że tak długo zwlekała z interwencją, drugie pół, że grozi interwencją. Do tekstu..
Nie wolno mieszać religii z polityką (23-08-2013)
Egipski dramaturg, Ali Salem: Źródło błędu leży w pozwoleniu tworzenia partii na bazie religijnej. Jest to zachodni rodzaj demokracji, ale z orientalnym zapachem. Pozwolenie ruchom religijnym na zakładanie partii na bazie wyznaniowej jest fundamentalnie sprzeczne z zasadami demokracji, ponieważ przekształca zwolenników partii z wyborców w wyznawców. Do tekstu..
Bankructwo political corectness
Radosław S. Czarnecki (19-08-2013)
Od chwili zdobycia władzy przez Bractwo Muzułmańskie nad Nilem przy bierności byłego Prezydenta (a może i cichym jego przyzwoleniu ?) wzrosła niepomiernie, by obecnie przy chaosie i starciach między zwolennikami i przeciwnikami Mursiego osiągnąć już formę plagi i masowości, liczba ataków - często jest to czysty terroryzm bądź zabójstwa - na świątynie, ośrodki kultu, duchowieństwo czy zwykłych wyznawców. Do tekstu..
Egipski sen o demokracji: czy jest nadzieja w beznadziejności?
Jan Wójcik (18-08-2013)
Bo jakie są obecnie naprawdę szanse na stabilny, demokratyczny i dostatni Egipt? Polski MSZ proponuje zasiąść do stołu i negocjować, powołując się na wzorce polskiego czerwca 1989. To znamienne, że od 2011 roku nasi politycy używają wobec Arabskiej Wiosny analogii Okrągłego Stołu, chętni do przeniesienia naszych doświadczeń na tamten grunt, odrzucają jednak fakt, że i grunt, i aktorzy, i ogólna sytuacja są odmienne. Do tekstu..
Wolność dla morderców za rozmowy o pokoju
Noru Tsalic (17-08-2013)
Jako warunek uczestniczenia w negocjacjach pokojowych z Izraelem Autonomia Palestyńska zażądała zwolnienia terrorystów, którzy z zimną krwią mordowali cywilów. Co mówi to o szczerości kierownictwa palestyńskiego, ich pragnieniu pokoju i zobowiązaniu do porzucenia przemocy? Do tekstu..
Irański Dzień Kuds 2013: “Izrael nie może przetrwać”
A. Savyon, Y. Mansharof i E. Kharrazi (11-08-2013)
Naród irański, mimo nacisków USA i syjonistów, nie cofnie się ani o milimetr, a demonstracje w Dniu Kuds pokazały, że jest on jeszcze bardziej zdeterminowany. Te demonstracje przekazały syjonistom przesłanie, że Irańczycy "będą działać bezwarunkowo dla zrealizowania rekomendacji Imama Chomeiniego, który żądał poparcia dla uciskanego narodu palestyńskiego w celu wyrwania rakowatej narośli - reżimu syjonistycznego - z tego regionu". Do tekstu..
Oświadczenie w sprawie negocjacji z talibami (26-07-2013)
Organizacja Canadian Women for Women in Afghanistan (CW4WAfghan) jest zaniepokojona niedawnymi posunięciami społeczności międzynarodowej w kwestii dążenia do negocjacji z talibami w sposób, który jest sprzeczny z procesem demokratycznym. Sprzeciwiamy się jakiemukolwiek kompromisowi w kwestii praw kobiet i dziewczynek oraz rozmowom, które wykluczają głównych zainteresowanych, takich jak kobiety, oraz odbywają się bez pełnej przejrzystości i procedur demokratycznych. Do tekstu..
Premier Turcji Erdogan jest rasistą
Barry Rubin (12-07-2013)
Zgodnie ze zwyczajem, w ubiegły wtorek Erdogan przemawiał do grupy parlamentarnej swojej partii, AKP. Jak zawsze, część tego przemówienia była poświęcona ośmieszaniu Kemala Kilicdaroglu, przywódcy opozycji, świeckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP). Tym razem jednak zakończył tę część swojego wystąpienia słowami: "Kilicdaroglu dąży z całych sił, by wznieść się z poziomu czarnego człowieka" (zenci po turecku, co znaczy to samo, co "Murzyn") do poziomu białego człowieka". Czy to może być obraźliwe? Do tekstu..
Żaden kompromis nie rozwiąże problemów na Bliskim Wschodzie
Dror Eydar (10-07-2013)
To nieustanne zajmowanie się konfliktem izraelsko palestyńskim jest jak przyjmowanie środków uspokajających lub palenie trawki. Po prostu czujesz się lepiej. Nie możesz stawić czoła rzeczywistości, więc ciągle mówisz o czymś, co pozwala ci się lepiej czuć. Można także wspomnieć liczbę ludzi, którzy zginęli w Libii, bo Kaddafi i opozycja nie potrafili znaleźć drogi do stołu negocjacyjnego. To zjawisko powtarza się w całym regionie, nie tylko dzisiaj, ale przez całą historię. Osiągnięcie kompromisu oznacza utratę twarzy. Do tekstu..
Marzenie o Libanie żyjącym w pokoju ze swoimi sąsiadami
Michael J. Totten (03-07-2013)
Powiedzenie, że Liban jest krajem sprzeczności, jest banałem, ale banałem ukazującym prawdę. Jest równocześnie zachodni i wschodni, chrześcijański i muzułmański, nowoczesny i feudalny, demokratyczny i nietolerancyjny, świecki i sekciarski, kosmopolityczny i prowincjonalny, postępowy i reakcyjny, tolerancyjny i agresywnie nienawidzący. Jest tak, ponieważ istnieje więcej niż jeden Liban. Do tekstu..
Al-Karadawi i nowy konflikt religijny z Izraelem
Khaled Abu Toameh (17-05-2013)
Podczas gdy sekretarz stanu USA nie ustaje w wysiłkach, by wznowić rozmowy pokojowe między Izraelem a Palestyńczykami, wybitny, znany na świecie uczony islamski z Bractwa Muzułmańskiego szejk Jusuf Al-Karadawi przybył do Strefy Gazy, by wyrazić poparcie dla Hamasu. Urodzony w Egipcie Al-Karadawi, który w przeszłości usprawiedliwiał samobójcze zamachy bombowe na cywilów izraelskich, przybył do Gazy na czele delegacji składającej się z około 50 wiodących postaci islamskich z 14 krajów. Do tekstu..
Opowieść o dwóch republikach: Korei Północnej i Południowej
Abdulateef Al-Mulhim (15-04-2013)
Korea Południowa stała się krajem pracujących i wykształconych ludzi, podczas gdy Korea Północna nauczyła swoich ludzi jak wylewać krokodyle łzy, kiedy umierają ich przywódcy i nie zwracać uwagi na puste brzuchy. Korea Północna osiągnęła minimalny rozwój. Rządził nią Kim Ir Sen, który jest jedynym rządzącym martwym prezydentem w historii ludzkości. Ogłoszono go wiecznym prezydentem po jego śmierci 8 lipca 1994 r. Do tekstu..
Krwawy, niekończący się pokój
Daniel Greenfield (24-03-2013)
Zwrot "Wojna jest pokojem" wszedł do naszego słownika sześćdziesiąt cztery lata temu. Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy arcydzieło Orwella schodziło z pras drukarskich, wynegocjowano zawieszenie broni między Izraelem a najeźdźczymi armiami arabskimi. Zawieszenie broni rozpoczęło długą wojnę pokojową lub wojujący pokój. Do tekstu..
Kto się dostosuje? Bractwo Muzułmańskie czy Zachód?
Jan Wójcik (16-03-2013)
Problem polityki amerykańskiej wobec Bractwa nie jest wypadkową kulturowej wrogości ani też sprzecznych interesów. Powód jest bardziej kuriozalny: to natura prowadzenia polityki, blokada informacyjna pomiędzy poszczególnymi agencjami oraz zmiany w administracji, którym towarzyszą zmiany polityki. Wymienić tu też należy brak konsensusu w kwestii czym jest islamizm i jakie działania wobec niego podejmować. Do tekstu..
Syryjczycy padają ofiarą własnej broni
Abdulateef Al-Mulhim (05-03-2013)
Syria przez długi czas będzie otwartą raną Arabów. Masakry będą trwały także po upadku Assada lub w wypadku zawieszenia broni z rządem. Ponura jest nie tylko liczba zabitych, bo wcześniej czy później zabici staną się zaledwie statystyką. Ponure jest to, że Arabowie i Syryjczycy będą musieli poradzić sobie z milionami mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy są wysiedleńcami. Liczba uchodźców wzrosła dramatycznie i jest wielu tak zdesperowanych, że szukają schronienia w palestyńskich obozach dla uchodźców w Libanie. Do tekstu..
Ujawnienie małego, brudnego sekretu ONZ
Daniel Schwammenthal (26-02-2013)
Podczas gdy w genewskim Pałacu Narodów obraduje kierowana przez polskiego dyplomatę Rada Praw Człowieka ONZ, UN Watch, wraz z 20 innymi NGO, zorganizował w ubiegłym tygodniu Szczyt Genewski na rzecz Praw Człowieka i Demokracji. Ten doroczny szczyt już po raz piąty wykonuje pracę, przed którą uchyla się Organizacja Narodów Zjednoczonych: daje podium ofiarom terroru państwowego, a nie ich prześladowcom. Do tekstu..
Przemoc, racjonalizm i dyplomacja
Andrzej Koraszewski (25-02-2013)
Nie mamy rankingów racjonalności państw członkowskich ONZ, a mogłyby być przydatne. Analitycy patrzą czasem sceptycznie na różne rządowe oceny racjonalności państw i organizacji i często dają wyraz swojemu przerażeniu w związku z niedocenianiem siły irracjonalizmu przez agencje wywiadu, których zadaniem jest przewidywanie możliwych zachowań możliwych przeciwników, a czasem również partnerów. Do tekstu..
Arabska nienawiść i arabska tożsamość
Petra Marquardt-Bigman (25-02-2013)
Należy zachować tożsamość Egiptu wraz z jego zróżnicowaną głębią kulturalną; należy utrzymać w mocy zasadnicze, konsekwentne stanowisko zajmowane przez wszystkich intelektualistów i pisarzy egipskich na rzecz odrzucenia wszystkich form normalizacji z syjonistycznym wrogiem. Do tekstu..
Unia Europejska supermocarstwem XXI wieku?
Piotr Napierała (23-02-2013)
Można dać wiarę takim autorom jak Niall Ferguson, autor: Civilisation. The West and the Rest i Ian Morris, autor: Why the West rules for now, którzy wierzą, że takie kraje jak Chiny, Indie, a także Brazylia i Meksyk wyprzedzą ekonomicznie kraje G8. Wydaje się jednak, że fascynacja tą zmianą nieco uderza tym autorom do głowy. Do tekstu..
Wiosna Arabska jest wspaniała, mówi znany analityk izraelski
Elhanan Miller (15-02-2013)
W dyskusji na temat wstrząsów znanych powszechnie jako Wiosna Arabska przeważającą wśród ekspertów postawą wydaje się być pesymizm. Jednak założyciel MEMRI, Yigal Carmon, który od dziesięcioleci monitoruje i analizuje Bliski Wschód, jest zaskakująco optymistyczny. Do tekstu..
List otwarty do Prezydenta Obamy
Bahieddin Hassan (10-02-2013)
Trzy lata temu miałem zaszczyt spotkania Pana w Białym Domu jako uczestnik delegacji 50 obrońców praw człowieka z całego świata. Kiedy przyszła moja kolej na zwrócenie się do zgromadzonych, wezwałem Pana, by rozważył Pan przepaść między treścią Pana przemówienia do Arabów i świata islamskiego w Kairze w czerwcu 2009 r., a rzeczywistością polityki amerykańskiej w lutym 2010 r., zauważając, że wydaje się je oddzielać znacznie więcej niż tylko kilka miesięcy. Do tekstu..
Dlaczego dzisiejsza polityka zagraniczna Ameryki jest tak odległa od realpolitik
Barry Rubin (07-02-2013)
Realista rozumie, że konflikt jest naturalną częścią środowiska międzynarodowego i może być bardzo użyteczny dla władz. Jeśli podburzysz ludzi, podsycisz ich obsesje opowieściami o zagranicznych wrogach i wciągniesz ich w międzynarodowe awantury - co rozumieli wszyscy dyktatorzy włącznie z Hitlerem i Saddamem Husseinem - istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą popierać obecny rząd, wybaczać mu jego niedociągnięcia i ignorować problemy krajowe. Do tekstu..
Pomiędzy Nahariyą, a Eilatem
Mirosław Woroniecki (21-01-2013)
Czas przelotu myśliwca F-16 nad Izraelem od granicy z Libanem do Eilatu nad Morzem Czerwonym to jedynie 20 minut, a z położonego nad Morzem Martwym kurortu Ein Boqeq do Ashkelonu nad Morzem Śródziemnym niewiele ponad 6 minut. Ryk samolotów roznosi się nad Masadą, gdzie zwiedzający słuchają o paranoiku Herodzie zwanym Wielkim, nad pustynią Negev, Be'er Shevą i dalej nad Gazą albo też nad Hebronem i Zachodnim Brzegiem, aż po granicę z Syrią. Do tekstu..
Czy izraelskie osiedla uniemożliwiają zawarcie pokoju?
Barry Rubin (06-01-2013)
To musi być skutek atmosfery nowego roku. "Washington Post" opublikowała artykuł redakcyjny wyjaśniający, że osiedla izraelskie nie są głównym problemem na Bliskim Wschodzie. Artykuł "Washington Post" jest zdumiewający, bo taka trzeźwa ocena jest dziś tak rzadka. Do tekstu..
Kanada oskarża Iran o działalność wywrotową na swoim terytorium
Y. Mansharof (15-12-2012)
7 września 2012 r. kanadyjski minister spraw zagranicznych John Baird oznajmił niespodziewanie, że Kanada zrywa stosunki dyplomatyczne z Teheranem i wydala wszystkich dyplomatów irańskich z Kanady. Wyjaśnił, że od tego dnia Kanada uważa Iran za kraj sponsorujący terrorystów i formalnie wpisała go na listę krajów sponsorujących terroryzm zgodnie z Ustawą o Sprawiedliwości dla Ofiar Terroryzmu. Do tekstu..
Śmiercionośny dom izraelski
Daniel Greenfield (05-12-2012)
Niewiele jest na świecie tak śmiercionośnej broni jak dom izraelski. Kiedy zestawi się jego cegły z zaprawą murarską, dom - czy jest to jeden z tych skromnych, piętrowych budynków na zboczu góry, czy pięciopiętrowy budynek mieszkalny z bieżącą wodą ciepłą i zimną - staje się znacznie niebezpieczniejszy niż cokolwiek, co wychodzi z irańskich centryfug. Do tekstu..
Między dawnymi, a nowymi czasy
Andrzej Koraszewski (02-11-2012)
Chamberlain 1938 r.: "Kiedy przekonaliśmy się, że nic nie utrzyma Sudetów w ramach państwa Czechosłowackiego, namawialiśmy rząd czeski tak usilnie jak mogliśmy, by zgodził się na oddanie tego terytorium, i to żeby zgodził się natychmiast". [...] "Oskarżanie nas, że tą radą zdradziliśmy Czechosłowację, jest po prostu groteskowe. Uratowaliśmy ją przed unicestwieniem i daliśmy jej szansę na nowe życie jako nowe państwo, co obejmowało utratę terytorium i fortyfikacji, ale może umożliwić jej cieszenie się w przyszłości istnieniem narodowym w neutralności i bezpieczeństwie porównywalnym do tego, co widzimy dzisiaj w Szwajcarii". Do tekstu..
Pokój i integracja: dwa stulecia międzynarodowego prawa w Europie
Jerzy J. Kolarzowski (29-10-2012)
Czy będzie można kiedyś poszerzyć współodpowiedzialność obywatelską tak, by zagadnienia całego kontynentu stały się problemami społeczeństw w zakresie większym, niż wynika to z egoizmu ponadnormowych korporacji? Jak doprowadzić do upodmiotowienia małych wspólnot europejskich, walczących o prawa człowieka, ekologię, lokalną kulturę i wielu innych wartości? Do tekstu..
Ten neurotyczny Bliski Wschód
Victor Davis Hanson (27-10-2012)
Jak można temu zaradzić? Można spróbować leczenia psychiatrycznego i powoli sprowadzać pacjenta z powrotem do rzeczywistości. W przypadku Bliskiego Wschodu oznaczałoby to długotrwałą i stanowczą obronę wartości wolności słowa, tolerancji i konstytucji. Nie ulegając zastraszaniu czy odwoływaniu się do relatywizmu wielokulturowego. Do tekstu..
Ameryka jednak pamięta o wolności słowa
Julian Jeliński (01-10-2012)
Chaos ostatnich tygodni przypomniał nam, że droga do demokracji nie kończy się na zagłosowaniu. Nelson Mandela kiedyś powiedział: "by być wolnym trzeba nie tylko zrzucić kajdany, trzeba żyć tak, by szanować i zwiększać wolność innych". Prawdziwa demokracja wymaga, by żaden obywatel nie został wrzucony do więzienia za swoje przekonania, by firmy mogły funkcjonować nie płacąc łapówek. Do tekstu..
Czy rewolucyjny islamizm sunnicki jest największym zagrożeniem świata?
Barry Rubin (28-08-2012)
Oni mordowali i zastraszali muzułmanów, którzy się z nimi nie zgadzali. Także dzisiaj setki milionów muzułmanów sprzeciwia się rewolucyjnemu islamizmowi. I jeśli nie rozegrasz tego mądrze i nie zdobędziesz tych ludzi jako sojuszników - części ze względu na wspólny interes, a części jako prawdziwych braci, którzy chcą żyć w wolności tak samo jak ty - i nie pomożesz im uratować ich życia i krajów, nigdy niczego nie osiągniesz. Do tekstu..
Dekonstrukcja mitu o izraelskich osiedlach
Daniel Greenfield (23-07-2012)
Podstawa prawna całego mitu o osiedlach polega na traktowaniu granic porozumienia o zawieszeniu broni jako wyznaczenia granic terytorialnych, nie zaś chwilowego zawieszenia konfliktu. Albo cały Izrael jest okupowany, albo żadna jego część. Albo wszyscy Izraelczycy są osadnikami, albo żaden z nich. Stanowisko muzułmańskie jest przynajmniej konsekwentne w tej sprawie, podczas gdy stanowisko ONZ-u, narodów Zachodu i lewicy izraelskiej jest kompletnie niespójne. Do tekstu..
Czy proces pokojowy izraelsko-palestyński jest martwy?
Barry Rubin (07-07-2012)
Jeśli przeanalizuje się wszystkie artykuły w mediach palestyńskich za okres ostatnich 20 lat, każdy podręcznik szkolny, każdy program radiowy i telewizyjny, każde kazanie w meczetach i każde przemówienie przywódców po arabsku, skierowane do własnych ludzi, nie da się znaleźć ani jednego głosu, który nawoływałby do pojednania, kompromisu lub choćby długoterminowej akceptacji istnienia Izraela. Do tekstu..
Syria jest hiszpańską wojną domową naszych czasów
Barry Rubin (12-06-2012)
Syria 2012 r. Po jednej stronie jest antyamerykański, represyjny reżim syryjski, który był orędownikiem rewolucyjnego islamizmu; jego sojusznicy - Iran; i Hezbollah. Po drugiej stronie jest koalicja demokratów, regionalnych nacjonalistów i islamistów. Demokracje zachodnie ogłosiły embargo: żadna broń nie może być sprzedawana buntownikom. Szyicki, islamistyczny Iran i Rosja pomagają jednak reżimowi, podczas gdy Turcja i Bractwo Muzułmańskie pomagają islamistom, wzmacniając ich siłę w koalicji buntowników. Ostatecznie albo zwycięży reżim, albo islamistyczny składnik wśród rebeliantów. Do tekstu..
Bliski Wschód: Nowy wspaniały świat czy nowa przerażająca tyrania?
Barry Rubin (20-05-2012)
Jeśli chcesz zrozumieć, dokąd zmierza Bliski Wschód, rozważ punkt widzenia przedstawiony przez Suata Kiniklioglu. Nie tylko jest członkiem tureckiego parlamentu z ramienia rządzącej partii (islamistycznej) AK, ale jest członkiem Centralnego Komitetu Wykonawczego tej partii i zastępcą przewodniczącego komisji ds. zagranicznych. Innymi słowy, jest bardzo ważnym człowiekiem w tureckim establishmencie rządzącym. Do tekstu..
Racjonalizm w dyplomacji XXI wieku
Andrzej Koraszewski (21-04-2012)
Racjonalizm podpowiada, że pokój jest sensowniejszy niż wojna, jednak zagrożeniem dla pokoju mogą być nie tylko sprzeczności interesów, ale również nieobliczalność w postaci ideologicznego, nacjonalistycznego, czy religijnego obłędu. "Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny" powiadali starożytni Rzymianie, zanim ich nie podgryzła niemoc i dekadencja. Do tekstu..
Model iracki: na tyle dobry, na ile to możliwe
Barry Rubin (20-04-2012)
Irak jest w opłakanym stanie. Przemoc trwa nadal. Podziały powodują niekończące się spory. Korupcja sięga wysokich poziomów. Chrześcijanie żyją w strachu lub po prostu uciekają. Islamiści nieustannie posuwają się do przodu. Niemniej, moim zdaniem, z wszystkimi tymi problemami "model iracki" jest czymś najlepszym, czego możemy oczekiwać na Bliskim Wschodzie. Do tekstu..
Szczyt w Bagdadzie i odległe marzenia
Abdulateef Al-Mulhim (09-04-2012)
Pierwszy oficjalny szczyt arabski odbył się w Kairze 13 stycznia 1964 r. Dyskutowano na nim tylko sprawy polityczne. Dyskutowano o wielu sprawach: od odwrócenia biegu rzeki Jordan do założenia OWP, składu zjednoczonego dowództwa wojskowego pod wodzą Egiptu i innych. Na tym pierwszym szczycie arabskim nie było dyskusji o edukacji, opiece zdrowotnej lub systemie autostrad łączącym różne kraje arabskie. Nie było na nim niczego dla zwykłego arabskiego obywatela. Do tekstu..
Syria — gdzie są Amerykanie?
Abdulateef Al-Mulhim (08-03-2012)
Najtrudniejszym pytaniem stojącym przed politykami i analitykami jest to, co stanie się w Syrii po upadku Baszara Assada? Kraj może pogrążyć się w wojnie domowej. Syria jest bardzo skomplikowaną mieszanką ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym. Są tam muzułmanie sunniccy, Alawici, szyici i Kurdowie, są tam chrześcijanie i Ormianie. Sytuacja w Syrii jest krwawą lekcją dla ludzkości. Pokazuje szpetną stronę dyktatury. Do tekstu..
Tydzień Nienawiści
Andrzej Koraszewski (06-03-2012)
Rozpoczął się planowany na najbliższe trzy tygodnie Tydzień Nienawiści. Najbardziej orwellowska, a zarazem kafkowska impreza naszych czasów. Wbijając w Google hasło Apartheid Week otrzymujemy ponad osiemdziesiąt sześć milionów sześćset tysięcy wskazań. Można powiedzieć, że akcja "dwóch minut nienawiści" jest nadzwyczaj udana, angażując setki milionów mieszkańców naszego świata w wysiłek zmierzający do osiągnięcia stanu orgiastycznej nienawiści. Emmanuel Goldstein - Wróg Ludu wiecznie żywy. Do tekstu..
Porównajmy Al-Assada do Izraela
Tariq Alhomayed (05-03-2012)
W artykule w wychodzącej w Londynie gazecie "Al-Sharq Al-Awsat", zatytułowanym "Porównajmy Al-Assada do Izraela", redaktor naczelny Tariq Alhomayed nazwał obecną sytuację w Syrii "sprawą arabską par excellence" i "problemem bez rozwiązania". Mówiąc "nasza demokracja jest zdeformowana, jak nasze republiki" porównał działania tyrańskiego reżimu Assada do Izraela, pisząc: "To tak, jakbyśmy my, Arabowie, mówili, że jeśli zabójcą jest Arab, to jest to coś, co możemy zaakceptować - ale jeśli jest to Izraelczyk, to musimy wszyscy działać jak jeden, żeby położyć temu kres!" Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365