Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.054.091 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3554 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka

Złota myśl Racjonalisty:
Wspólnie żywione wątpliwe domniemania bywają podtrzymywane przez całe lata lub nawet stulecia tylko dlatego, że każdy zakłada, iż ktoś inny zna jakieś dobre powody, aby ich nie kwestionować, więc nikt nie ośmiela się tego uczynić.
Przegląd wyników wyszukiwania

Neuronauka

Tajemnica świadomości
Sam Harris (07-11-2013)
Nie jesteś świadom elektrochemicznych zdarzeń mających miejsce w każdej z tryliona synaps w twoim mózgu, w tym momencie. Ale jesteś świadom - choć niewyraźnie - obrazów, dźwięków, odczuć, myśli i nastrojów. Z poziomu twojego doświadczenia nie jesteś zbiorowiskiem komórek, organelli i atomów; jesteś ciągle zmieniającą się świadomością, przechodzącą przez różne stopnie czujności i snu, od kołyski aż po grób. Do tekstu..
To musi być niebo
Sam Harris (08-08-2013)
Interesuję się "duchowymi" doświadczeniami. W przeciwieństwie do wielu ateistów nie wątpię w realność subiektywnych fenomenów: to znaczy - nie wierzę, że wszyscy twierdzący, że widzieli anioła, albo opuścili ciało podczas transu, albo stali się jednym ze wszechświatem kłamią lub są chorzy psychicznie. Wręcz przeciwnie, sam miałem podobne przeżycia podczas medytacji, podczas świadomego śnienia oraz dzięki różnym psychodelikom. Do tekstu..
Tajemnica ziewania
Matt Ridley (05-12-2012)
Minęło 25 lat od czasu, kiedy dr Robert Provine, obecnie z University of Maryland, wykonał oczywisty eksperyment. Wzbogacił powietrze wdychane przez testowanych ludzi albo w tlen, albo w dwutlenek węgla i nie znalazł żadnych różnic w ziewaniu w stosunku do grupy kontrolnej, która oddychała zwykłym powietrzem. Do tekstu..
Od antypsychologizmu do psychologii neurolingwistycznej
Jerzy J. Kolarzowski (08-11-2012)
Wśród wielu gatunków żyjących na Ziemi tylko człowiek został obdarzony rozumem oraz wolą możliwą do podporządkowania rozumowi. Człowiekowi spośród wszystkich gatunków żyjących przypadła w udziale rola szczególna - jest samo poznającą się cząstką natury. Ta konstatacja na różnych etapach rozwoju filozofii prowadziła do ogromnych nieporozumień. Do tekstu..
Redukcja redundancji i rozpoznawanie wzorów
Richard Dawkins (17-01-2012)
Elegancja teorii polega na tym, że potrafi wyjaśnić bardzo dużo, zakładając bardzo mało. Tutaj bezapelacyjnie wygrywa teoria doboru naturalnego Darwina. Stosunek olbrzymiej ilości tego, co wyjaśnia (wszystko o życiu: jego złożoności, różnorodności i złudzenia, że zostało zaprojektowane), do tej niewielkiej ilości, które musi założyć (nielosowe przetrwanie losowo zmieniających się genów w czasie geologicznym), jest gigantyczny. Do tekstu..
Pamięć się poprawia, kiedy neurony odpalają w młodocianym otoczeniu
Ed Yong (31-08-2011)
Z wiekiem nasza pamięć zaczyna zawodzić. Objawy tej niemocy są oczywiste - od gubienia kluczy domowych po ogólne zagubienie i dezorientację. Wiele z tych problemów bierze się z niewydolności pamięci roboczej - umiejętności utrzymania w pamięci fragmentów informacji, blokowania rozpraszających sygnałów i skupienia się na celach. Grupa amerykańskich naukowców odkryła jedną z przyczyn tej niewydolności i potencjalną możliwość odwrócenia jego skutków. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365