Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.191.794 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 575 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wiedzieć, czy skutkiem ciepłych burz, ale u nas coraz więcej bałwanów."
Przegląd wyników wyszukiwania

Racjonalizm

Racjonalizm, moralność i polityka
Andrzej Koraszewski (05-10-2013)
Czy istnieje jakikolwiek związek między racjonalnością i moralnością? Bez trudu można wskazać na związki między irracjonalnymi wierzeniami, lękami, obsesjami a zachowaniami amoralnymi. Sam racjonalizm to zaledwie metoda poszukiwania prawdy, która w nauce pozwala na przeprowadzanie kontrolowanych doświadczeń, na sprawdzanie i falsyfikowanie hipotez, co prowadzi do coraz lepszego rozumienia rzeczywistości. Do tekstu..
Bluźnierstwo, wolność słowa i racjonalizm. Wywiad z Sanalem Edamaruku
Ryan Shaffer (27-02-2013)
Właśnie ukazał się marcowo-kwietniowy numer amerykańskiego magazynu The Humanist z długim wywiadem z Sanalem Edamaruku. Sanal rozmawia z historykiem i pisarzem Ryanem Shafferem o swoim pochodzeniu, dzieciństwie, racjonalistycznym ojcu, zainteresowaniach akademickich i wpływach intelektualnych, o swojej pracy i sukcesach w Indiach, o religii i państwie, trwającej sprawie sądowej, drakońskim prawie o bluźnierstwie i o przyszłości. Do tekstu..
Nowa fala racjonalności w Afryce
Leo Igwe (06-02-2013)
Wiele lat temu Nkrumah powiedział: "Strach stworzył bogów i strach ich zachowywał, strach wojen, zaraz, trzęsień ziemi, szalejącej natury, strach przed aktami Boga. Bójmy się dzisiaj równie ślepych sił zacofania i pazernego kapitału". Jak powiedziałem w moim wystąpieniu, te "słowa były prawdziwe w Afryce w dniach Nkrumaha i są prawdziwe w dzisiejszej Afryce. Miliony Afrykanów cierpią i umierają z powodu strachu i ignorancji". Do tekstu..
Mity, przesądy i propaganda w erze nauki
Ravinder Banyal (11-08-2012)
Człowiek jest gatunkiem, który ciągle poszukuje wzorów i posiada wyobraźnię. Chociaż zdolność do odnajdywania wzorów i interpretowania ich miała niewątpliwie niebagatelne znacznie dla przeżycia, mózgowi nie zawsze udaje się odróżnić wzory znaczące od bezsensownych. To dążenie do odnajdywania wzorów i ich uporządkowywania jest podstawą dla niemal wszystkich istniejących mitów, przesądów, tabu i praktyk rytualnych na całym świecie. Do tekstu..
Dlaczego nas obudziłeś Darwinie?
Adam Karski (09-02-2011)
W tym fajnym systemie, bogowie, ich samozwańczy reprezentanci i wystraszeni piekłem wierni, powstała jednak mała rysa. Aby wzmocnić swoje oddziaływanie na maluczkich, kapłani musieli mieć większą wiedzę od reszty społeczeństwa. Zaczęli badać otaczający świat, aby tą przewagę uzyskać. W trakcie tego procesu stała się rzecz ciekawa. Zdobyta wiedza zaczęła wymykać się spod kontroli "pośredników". Do tekstu..
Jest miejsce dla tradycji, ale nie tam, gdzie chodzi o wiedzę opartą na faktach
Richard Dawkins (11-07-2010)
Moja często powtarzana (niektórzy mogą powiedzieć, że zbyt często) teza o absurdalności - wręcz niegodziwości - automatycznego naklejania na dzieci etykietki religii ich rodziców (Czy mówilibyście o "postmodernistycznym dziecku" albo "marksistowskim dziecku"?) jest zazwyczaj skuteczna. Ludzie niemal zawsze natychmiast chwytają, o co chodzi (chociaż czy ich świadomość zostaje rozbudzona do tego stopnia, że rzeczywiście będą potem dostawali dreszczy, kiedy usłyszą określenie "katolickie dziecko" albo "muzułmańskie dziecko", to już inna sprawa). Jest jednak jeden kontrargument, z którym się często spotykam i który powierzchownie brzmi przekonująco. Tutaj mam zamiar się z nim rozprawić. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365