Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.652.944 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Lucas L. Grabeel - Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
"To co się bez dowodu podaje, to bez dowodu można odrzucić"
Przegląd wyników wyszukiwania

Manipulacje

Religia Orwella
Daniel Greenfield (24-11-2013)
Islam jest religią Pokoju. Jest to równie pewne jak trzy hasła Ministerstwa Prawdy: Wojna jest Pokojem, Wolność jest Niewolnictwem i Ignorancja jest Siłą. Te trzy slogany Partii w Roku 1984 George'a Orwella szczególnie pasują do islamu; religii wojny, która twierdzi, że jest religią pokoju, której partie polityczne (takie jak Wolność i Sprawiedliwość Bractwa Muzułmańskiego) używają w nazwie "wolności", ale reprezentują niewolnictwo. Do tekstu..
Le Monde Diplomatique jako źródło prawdy
Andrzej Koraszewski (19-04-2013)
Kilka dni temu Jacek Tabisz zwrócił uwagę na oświadczenie redakcji "Le Monde Diplomatique" , w którym redakcja skarżyła się swoim czytelnikom na panią Monikę Krawczyk. Jak się okazuje redakcja pisma organizowała panelową dyskusję po pokazie filmu "Droga do Apartheidu". Do tekstu..
Oblicze czwartej władzy
Andrzej Koraszewski (26-03-2013)
Spędziłem 12 lat mojego życia w BBC i zaczynając tam pracę byłem dumny, że mogę pracować w instytucji, która wyznacza najwyższe standardy dziennikarstwa na świecie. Nie wyobrażałem sobie, żeby dziennikarz, który dopuściłby się, już nie puszczenia niesprawdzonej informacji, a ordynarnego kłamstwa, nie utracił pracy w trybie natychmiastowym. Do tekstu..
Tchórzostwo liberalnej prasy
Nick Cohen (05-12-2012)
Jeśli Brytyjczycy z 2040 r. spojrzą wstecz i będą się zastanawiać, jak ich "antyrasistowscy" poprzednicy tolerowali okaleczanie genitaliów, porywania i morderstwa, zmiana na lepsze będzie wynikiem samotnej pracy kobiet takich jak Deeyah i komisarz Goode, nie zaś dzięki czemukolwiek zrobionemu przez tych tchórzliwych s...synów, którzy dzisiaj nazywają się "liberałami". Do tekstu..
Przekaźnik
Jacek Ryś (30-04-2012)
Wyrażenie video bambino użyte po raz pierwszy użyte przez Govanniego Sartori opisuje dziecko w wieku trzydziestu lat. Dziecko specyficzne, głuche na bodźce pochodzące z lektury, człowiek którego uformowały telenowele i migotliwe obrazy, przekaz ubrany w treści dla świadomości dość ubogie, wynoszące na piedestał wartości, które łatwo zobrazować, jak seks czy wartości materialne. Do tekstu..
Kłam lub giń
Omar Dakhane (17-04-2012)
Nie zamierzałem odpowiadać na wyzwiska, żeby nie zniżać się do poziomu autora listu, ale chciałbym mu przypomnieć jedną rzecz: jestem Arabem mieszkającym w świecie arabskim. Mam dość odwagi by wyrażać swoje zdanie, gdy on kryje się pod swoim łóżkiem w Kalifornii obmawiając ludzi, którzy walczą z nienawiścią i antysemityzmem w świecie arabskim, walczą z tymi ideami, które on zdaje się szerzyć na amerykańskich uniwersytetach. Do tekstu..
Państwo palestyńskie – sprawdź swoją wiedzę (03-12-2011)
Koncentracja uwagi mediów na sprawach Izraela i stosunków izraelsko-arabskich wydaje się być nie tylko przesadzona, ale wręcz szaleństwem z metodą. Jeśli media tyle piszą o Izraelu i stosunkach izraelsko-arabskich, to z pewnością jest to dziedzina, w której wiedza społeczeństwa jest znacznie lepsza niż w innych dziedzinach. Do tekstu..
Czyny bardziej lub mniej znikomo szkodliwe społecznie
Andrzej Koraszewski (15-06-2011)
Wygląda na to, że po raz pierwszy od 1409 roku Dobrzyń nad Wisłą znów zainteresował mieszkańców naszego kraju. Tym razem za sprawą Jacka B., który wymalował na szkolnym budynku słowa "J..ć rząd". Sąd Rejonowy w Lipnie skazał 19-letniego wandala na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności, z zawieszeniem na lat trzy. Do tekstu..
Libertynizm a wolność jednostki
Piotr Napierała (27-05-2011)
Libertynizm wywodzi się z XVII-wiecznej Holandii, Pierwotnie libertynami nazywano odłam tamtejszych anabaptystów, który odrzucił te normy obyczajowe, które uznawali za niezgodne z Biblią, głosząc powrót do natury (m.in. bardziej swobodne podejście do spraw seksu i nagości). Dopiero w XVIII wieku libertyn zaczął oznaczać egoistycznego hulakę o rozpasanym apetycie seksualnym. W kręgu encyklopedystów i filozofów jednak słowo to nadal oznaczało kogoś, kto postępuje zgodnie z instynktem i nie zważa na dobre obyczaje, chociaż ich również nie zwalcza. Do tekstu..
Dlaczego współczesne media są tak złe
Barry Rubin (07-04-2011)
Czytelnik zapytał mnie: Dlaczego informacje w mediach są tak tendencyjne (oczywiście z pewnymi zaszczytnymi wyjątkami). Pisałem na ten temat po raz pierwszy w 1974 roku. Wówczas problemy miały tradycyjny charakter: presja na szybkie pisanie i publikowanie (dziś proces ten został dodatkowo przyspieszony przez nowoczesne technologie), brak wiedzy o krajach i kulturach i temu podobne. Do tekstu..
Informacja, propaganda, manipulacja
Andrzej Koraszewski (25-07-2010)
Przed najbardziej dramatycznym dylematem stanęło pokolenie moich rodziców, kiedy podczas wojny niemiecka propaganda ogłosiła światu informację o sowieckich zbrodniach w Katyniu. Nikt nie miał wątpliwości, że niemiecka informacja jest zabiegiem propagandowym, samo zainteresowanie niemiecką propagandą stawiało człowieka w dwuznacznej sytuacji, równocześnie Polacy nie mogli ignorować możliwości, że Niemcy dla celów propagandowych posługują się prawdą. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365