Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.461.288 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 70 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Mówi się, że Bóg zła nie stworzył, ale je dopuścił. Więc jeśli dopuścił, to jest za to zło odpowiedzialny. (..) z czystej przyzwoitości, nie można zwalniać Pana Boga z odpowiedzialności za zło.
Przegląd wyników wyszukiwania

Inny punkt widzenia

Ameryka uwolniła dżinna z butelki
M.J. Akbar (12-12-2013)
Po porozumieniu w Genewie, podpisanym przez Iran i grupę 5+1 pod przewodnictwem USA 24 listopada 2013 r. wieloletni indyjski redaktor i publicysta M. J. Akbar napisał artykuł analizujący prawdopodobne konsekwencje umowy nuklearnej dla krajów tego regionu, włącznie z Pakistanem, Rosją, Chinami, Indiami i krajami na Bliskim Wschodzie, takimi jak Arabia Saudyjska i Izrael. Do tekstu..
Apartheid po żydowsku
Andrzej Koraszewski (18-11-2013)
Na naszej stronie FB czytelnik podpisujący się Pablo Vitasso pod artykułem Nicka Cohena informującym o londyńskiej wystawie mieszkającej w Danii irańskiej artystki, na której jednym z eksponatów były kamienie o wielkości zalecanej przez szariat (i irańskie prawo) do kamienowania kobiet, zadaje pytanie, czy wolno krytykować Izrael. Jest to pytanie wyraźnie dręczące tego "czytelnika", bo zadaje je systematycznie i przy najróżniejszych okazjach. Do tekstu..
Podwójne standardy władz Autonomii Palestyńskiej w kwestii więźniów
Khaled Abu Toameh (18-11-2013)
Gazeta "Al-Quds al-Arabi" ujawniła niedawno, że dziesiątki Palestyńczyków siedzi w więzieniach w Kuwejcie od 1991 r. Rodziny tych więźniów nie wiedzą niczego o ich sytuacji. Ambasador Autonomii Palestyńskiej w Kuwejcie Rami Tahboub odmówił wypowiedzi o losie tych więźniów. Gdy udało się dodzwonić do niego, powiedział, że jest na spotkaniu i nie ma czasu rozmawiać. Potem nie odbierał telefonu. Do tekstu..
Kiedy tyrania polityczna pozwala na wolność ekonomiczną
Matt Ridley (17-11-2013)
Chińska Partia Komunistyczna próbuje nadal sztuczki, która służyła jej od kiedy Deng Xiaoping pokonał Bandę Czworga: więcej wolności ekonomicznej w połączeniu z mniejszą wolnością polityczną. Ludzie mogą wybrać każdy towar lub usługę - poza własnym rządem. Do tekstu..
Śmierć Ameryce, czyli spory o politykę zagraniczną w Teheranie (08-11-2013)
Nie mamy działu "z świata Orwella i Kafki", poniższy tekst wydaje się być współczesną inscenizacją "Roku 1984". W Iranie co roku obchodzona jest uroczyście rocznica zajęcia ambasady amerykańskiej w Teheranie 4 listopada 1979 r. Jak mówił przedstawiciel sztabu generalnego: "Tegoroczne ceremonie obchodów 4 listopada, dnia walki, będą szersze i bardziej wszechstronne niż w przeszłości, zgodne z powszechnym zawołaniem 'Śmierć Ameryce'; ośrodki edukacji i nauki, szkoły, uniwersytety i meczety, związki zawodowe i wszystkie inne sektory będą jednym głosem skandować 'Śmierć Ameryce' i 'Śmierć Izraelowi' i zapewnią, że spis amerykańskich zbrodni, spisków i obelg wobec Iranu nigdy nie zostanie wykreślony z pamięci historycznej narodu irańskiego...". Do tekstu..
Zmieńmy kierunek (31-10-2013)
Zachód rozwinął się politycznie, społecznie i kulturalnie dopiero po oddzieleniu polityki od kościoła i zasad tego świata od zasad następnego. Robiąc to, Zachód postępował zgodnie z hadisem Proroka Mahometa - "najlepiej znasz sprawy swojego świata" - i zaczął szybkie przejście od Ciemnego Średniowiecza do postępu i wyższości we wszystkich dziedzinach. Do tekstu..
Czy religia jest potrzebna dla rozwoju cywilizacji?
Piotr Napierała (06-07-2013)
Podobnie jak wiele innych moich tekstów, ten tekst powstał z "negatywnej" inspiracji. Tym razem zdenerwowała mnie lektura: "Cywilizacji" Nialla Fergusona. Ferguson, konserwatywny brytyjski historyk, prywatnie ateista, publicznie wspiera tezę o przydatności religii dla trwania cywilizacji. Nie da się poważnie i naukowo twierdzić, że religia jest podstawą cywilizacji, i podstawą moralność, ale ponieważ religia zawiera "jakiś" przekaz moralny ma obrońców wśród niektórych etyków i intelektualistów świeckich jak właśnie Niall Ferguson. Do tekstu..
Wolność absolutna
Bartosz PH Bednarczyk (01-07-2013)
W tradycji wielkich religii wolność absolutna jest mistyczna. Każda z nich posiada swój sposób interpretacji pojęcia mistyki. Poniżej postaram się zinterpretować to pojęcie z punktu widzenia człowieka wolnej myśli. Mistyczność rozumiem jako przestrzeń absolutnej wolności jednostki. Rozum traktuję tutaj jako skuteczne narzędzie, które uwalnia człowieka od wszelakich - ideologicznych, światopoglądowych bądź religijnych - zniewoleń. Do tekstu..
Gatunkowy pacyfizm
Michał Michałowski (27-06-2013)
Jako weganin, po jak by to ująć - nowych narodzinach, poznałem wielu wegetarian, wegan oraz obrońców praw zwierząt. Z jednymi dyskutowałem dłużej, a z drugimi krócej i zauważyłem fakt, który przynajmniej mnie lekko zaniepokoił, a taki, że przy wszelkiej promocji zielonego stylu życia na główną scenę wysuwa się kwestia zdrowotna czyli skąd białko i kalorie, zaraz za nią wchodzi smak i poziom kuchni, a za kurtyną smutnie podpierają ścianę prawa oraz dobrostan zwierząt. Do tekstu..
Światło z Londynu
Sarah Honig (03-06-2013)
Dzięki najwyższemu rangą dyplomacie Jej Królewskiej Mości, który właśnie zaszczycił nas krótką wizytą, nie jesteśmy już pogrążeni w mrokach niewiedzy. Otworzył nam oczy i spowodował, że zobaczyliśmy światło z Londynu. Izrael, powiedział nam przez Sky News, stracił poparcie Wielkiej Brytanii i reszty Europy z powodu osiedli, których Wielka Brytania "nie aprobuje" i które "potępia". Do tekstu..
Muzułmańska lista Schindlera
Abdulateef Al-Mulhim (21-05-2013)
W połowie kwietnia w Londynie zorganizowano niezwykłą wystawę, pokazująca zdjęcia muzułmanów, którzy ratowali Żydów podczas Holocaustu. Wystawa pokazywała miłość i harmonię między ludźmi różnej wiary, głównie między muzułmanami i Żydami. Miesiąc później, 15 maja, Palestyńczycy obchodzili 65. rocznicę Yaum Al-Nakba czyli Dnia Katastrofy. Do tekstu..
Zamach bostoński jest sprzeczny z islamem
Nageh Ibrahim (26-04-2013)
Po zamachu w Bostonie dr Nageh Ibrahim jeden z założycieli organizacji Al-Gamaa Al-Islamija, która była wcześniej odpowiedzialna za wiele zamachów terrorystycznych, opublikował artykuł, w którym stwierdza, że szariat islamski zabrania zabijania niewinnych ludzi - kobiet, dzieci, starców, księży, zakonników i inwalidów, jak to robi Al-Kaida. Do tekstu..
Islam nie zakazuje homoseksualizmu (31-01-2013)
Podchodzimy do ludzi bez uprzedzeń, próbujemy budować mosty między ludźmi z wszystkich warstw, kultur i ras. Nasz meczet jest stowarzyszony ze stowarzyszeniem Muzułmanie na rzecz Postępowych Wartości, a więc przyjmujemy każdego: geja lub nie-geja, czarnego lub białego. Do tekstu..
Indianin, którego obraża porównanie z Palestyńczykami
Ryan Bellerose (28-01-2013)
Jestem Métisem z Alberty Północnej. Mój ojciec, Mervin Bellerose, był współautorem Aktu Osiedlenia Métisów z 1989 r., uchwalonego przez zgromadzenie ustawodawcze Alberty w 1990 r. i zatwierdzającego nasze prawa do ziemi. Założyłem Canadians For Accountability, grupę wspierania praw tubylców i jestem organizatorem i uczestnikiem ruchu Idle No More w Calgary. Jestem także syjonistą. Do tekstu..
Dżihad Izraela jest moim dżihadem
Qanta Ahmed (16-01-2013)
Zabarwiając swój faszyzm islamem, Hamas rości sobie legitymację religijną, by otwarcie starać się o zniszczenie państwa żydowskiego i unicestwienie narodu żydowskiego. Przez wszczepienie się do ideałów islamskich - kręgosłupa, który jest najświętszy dla muzułmanów - czynią sam islam czymś ohydnym, pokazując własną, prawdziwą bezwzględność; są gotowi do poświęcenia wszystkiego - włącznie z islamem - by pokazać Izrael jako zło. Do tekstu..
Koran nie nakazuje zabijania bluźnierców
Maulana Wahiduddin Khan (03-10-2012)
W żadnym miejscu Koranu nie jest powiedziane, że ktokolwiek, kto używa obraźliwego języka o Proroku powinien być powstrzymany przed robieniem tego lub że powinien otrzymać surową karę. Do tekstu..
Historia, która ożywa
Magdi Khalil (16-09-2012)
W artykule "Historia,  która ożywa podczas odwiedzin Muzeum Pamięci Holocaustu", opublikowanym po arabsku w Ahewar.org 5 września 2012 r., Magdi Khalil, egipsko-amerykański intelektualista, wybitny działacz praw człowieka i dyrektor wykonawczy Middle East Freedom Forum w Kairze i w Waszyngtonie, chrześcijanin wyznania koptyjskiego, pisze o swoich refleksjach podczas zwiedzania Holocaust Memorial Museum w Stanach Zjednoczonych Do tekstu..
Tuzin kiepskich pomysłów na XXI wiek
Mark Durie (23-08-2012)
Oto lista fałszywych poglądów i przekonań, które utrudniają ludziom Zachodu rozwiązywanie problemów związanych z islamem. Jeśli głęboko wierzysz w któryś z nich, nie będziesz w stanie zrozumieć, czego naprawdę uczy islam i jaki wpływ wywierają jego nauki. Do tekstu..
Persefona, prędkość światła i trzy katedry
Paweł Rafał Bieliński (16-08-2012)
Lwów oprócz niezwykłej historii posiada również aż trzy katedry - św. Jura (grekokatolicka) oraz dwie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (katolicka i ormiańska) - a oprócz tego mnóstwo pomniejszych świątyń. I zgodnie z tym co nakazuje tamtejszy obyczaj, przechodząc koło dowolnej z nich, należy uczynić znak krzyża. Niezależnie od własnego wyznania. W ten sposób okazuje się szacunek nie dogmatom wiary, ale jej wyznawcom. Ludziom. Do tekstu..
List wysłany do mojego pastora, do arcybiskupa Canterbury i do innych
Janet Brook (18-07-2012)
Podejrzewam, że jest wielu innych chrześcijan, którzy podzielają moją opinię, ale, co jest bardzo niepokojące, także jest wielu, którzy nie w pełni znają fakty, ale kierują się stanowiskiem Kościoła. Niestety, to błędne stanowisko jest kolejnym przykładem skupienia się Kościoła na niewłaściwych kwestiach i zatrąca moralnym tchórzostwem, podejrzanymi motywami i urojeniami. Dla mnie jest to skrajnie deprymujące. Do tekstu..
Uprzedzić koniec Prosiaczka
Sarah Honig (04-06-2012)
Szkalowanie Żydów nieuchronnie usprawiedliwia wrogość wobec nich. Przecież sami to na siebie ściągają. Zawsze to robili. Europejczycy, którzy kilkadziesiąt lat temu krzyczeli "Żydzi do Palestyny" i nie okazali żadnego miłosierdzia tym, którzy nie mogli uciec w porę, krzyczą teraz "Żydzi precz z Palestyny". Skoro Żydów nie chcą nigdzie, wynik końcowy wyklucza jakiekolwiek przeżycie żydostwa. Do tekstu..
W obronie Ruchu Palikota
Piotr Napierała (22-05-2012)
Wielu mediom i ugrupowaniom Ruch Palikota wyraźnie przeszkadza. Ostatnio "Wprost" dogrzebał się nawet do żony posła Palikota by wyjaśniła wszystkim , jaką to też chorągiewką światopoglądową był i najprawdopodobniej nadal jest jej mąż. Ponoć miał on być konserwatystą typu business club, ale budowanie takiego wizerunku było dlań za trudne, zaś filozoficzne wykształcenie ponoć zachęca posła Palikota do manipulowania ludźmi. Do tekstu..
Po co muzułmanom szariat, a nam wszystkim prawa człowieka
Maciej Kochanowicz (24-04-2012)
Jakiś czas temu miałem przyjemność opublikowania w Racjonaliście tekstu "Dialog muzułmanów i krytyków islamu - wnioski osobiste". Wśród komentarzy jakie pojawiły się pod tym tekstem jedna sprawa pojawiała się najczęściej. Była to kwestia stosunku do szariatu oraz do praw człowieka. Do tekstu..
Mała rzecz o postmodernizmie
Radosław S. Czarnecki (24-03-2012)
Ludwik Stomma uważa postmodernizm za "swoistą zbitkę pojęciową, w której łączą się nurty naukowe, artystyczne i obyczajowe". W takim ujęciu do owego ruchu ideowo-światopoglądowo-filozoficznego zaliczyć możemy aerobik, akupunkturę, Black Power, Cinema Verite, disco, ruch hippies, monetaryzm, New Age, pop art., skinheadów, F. Nietzsche, panią Thacher..... Podstawą takiej interpretacji jest teza o kontestacyjnym charakterze postmodernizmu wobec obowiązujących dotychczas kanonów, idei, zasad, pojęć czy przyzwyczajeń.  Do tekstu..
Proszę o głos
Andrzej Koraszewski (06-01-2012)
Czy Europę stać na spójną politykę wobec ekspansji islamu? Zacząłem pisać ten tekst próbując podsumować dyskusję w założonym przez corelessa wątku na naszym forum. Dyskusja była niesłychanie ożywiona i bardzo długa. Tę próbę podsumowania chciałem zacząć tak: Panie przewodniczący, poproszę o głos. Do tekstu..
Lewica, Prawica, Żywica
Wojciech Terlecki (16-07-2011)
W Polsce mamy lewicę pobożną, lewice bezbożną, prawicę katolicką. Prawica bezbożna nie liczy się na arenie. Podstawowym kryterium podziału sceny politycznej wydaje się być stosunek do naszej rozrodczości. Rozród i sposoby jego praktykowania to centrum zainteresowania polityków, choć podobno eugenika się skompromitowała. To doskonale odzwierciedla pasje wyborców i główny nurt ich zainteresowania. Rozmowy o ekonomii są trudne, a o do dyskusji o d***e Maryni zawsze znajdzie się grono specjalistów. Do tekstu..
Dzieci kultury nienawiści
Abd Al-Hamid Al-Ansari (31-12-2010)
W artykule zatytułowanym "Dzieci kultury nienawiści i jej ofiary" katarski liberał, dr Abd Al-Hamid Al-Ansari, zareagował na morderczy atak Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie, w którym zginęły dziesiątki niewinnych cywilów. Zastanawia się on dlaczego iraccy chrześcijanie napotykają terroryzm, prześladowania i dyskryminację, skoro islam naucza tolerancji wobec mniejszości nie-muzułmańskich. Do tekstu..
Przygody przypadkowej syjonistki: spotkania z obawami o unicestwienie Żydów
Qanta Ahmed (06-12-2010)
Jako muzułmanie, których jest półtora miliarda, nigdy nie możemy zrozumieć tego strachu, kiedyś koszmarnie ożywionego w przerażającej wizji Hitlera, nadal dostępnej dla nas z żyjącej pamięci. Muzułmanie istotnie mogli stawać przed przymusową migracją, tak jak moja rodzina z Indii do Pakistanu w 1947 r., ale nie staliśmy przed unicestwieniem. Ponad sześćdziesiąt lat później"sprawa Pakistanu" jest niekwestionowana, niemniej "sprawa Izraela", autorstwa tych samych sił, jest wiecznie podnoszona. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365