Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.032.248 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 154 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie rozumiem tych, którzy nie interesują się religią. Jeśli religia reprezentuje prawdę, to jest to niewątpliwie najważniejsza prawda w życiu ludzkim. Jeśli jest w większości błędna, to jest to błąd o monumentalnie tragicznych proporcjach, i powinien być energicznie zwalczany."
Przegląd wyników wyszukiwania

Prawa Człowieka

Śmierć za ateizm tylko w krajach islamskich (13-12-2013)
Na całym świecie jest trzynaście państw, w których ludziom otwarcie przyznającym się do ateizmu lub odrzucającym oficjalną państwową religię grozi kara śmierci. Jak wynika z opublikowanego we wtorek badania, wszystkie są krajami muzułmańskimi. Badanie, The Freethought Report 2013, zostało opublikowane z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka ONZ przez Międzynarodową Unię Humanistyczną i Etyczną (International Humanist and Ethical Union - IHEU), światowe forum jednoczące ateistów, agnostyków i innych sceptyków religijnych. Do tekstu..
Dziewczynki to nie są panny młode
Funmi Falana (14-08-2013)
Najwyższa pora postawić wyzwanie tym, którzy ukrywają się za religią i próbują zniszczyć przyszłość dzieci biednych i wykluczonych, by uzasadnić swoją hipokryzję i egoizm. Stwierdzamy, że małżeństwa dzieci są niezgodne z dobrem dziecka i różnymi naszymi prawami, które zostały ratyfikowane przez Nigerię. Prawo będzie zdecydowanie ingerować i zabraniać każdej religii i obyczaju, które są szkodliwe dla jednostki i dla społeczności. Małżeństwo dzieci należy do tej kategorii nielegalnych praktyk. Do tekstu..
Prawo do bycia homoseksualistą
Piotr Napierała (06-08-2013)
Wiele osób wierzy, że problem gejowskich ślubów i małżeństw ich nie dotyczy; otóż dotyczy - bo mamy tu do czynienia ze starciem moralności chrześcijańskiej, czyli dogmatycznej listy tego co należy/nie należy robić, z etyką liberalną, która na pierwszym miejscu stawia dojrzałość człowieka do decydowania o swym losie. Do tekstu..
Wolność słowa upada pod naporem islamu (04-07-2013)
Deklaracja Praw Człowieka ONZ, choć nie jest prawnie wiążąca, jest uznawana za fundamentalny dokument międzynarodowych praw człowieka. Promuje wiele podstawowych praw człowieka i służyła jako inspiracja dla wielu z nich na całym świecie. Nie wymienia konkretnie żadnej religii, ale zakłada, że wszystkie religie są równe oraz że kobiety i mężczyźni są równi. Kraje muzułmańskie stworzyły swoją, islamską deklarację praw człowieka. Do tekstu..
Feminizm? O czym my właściwie rozmawiamy?
Anna Salman (15-06-2013)
Nie chcę tu się przedstawiać, jako krytyczka organizacji feministycznych, jednak widzę wyraźnie, że w Polsce chyba zabrakło odwagi, aby zdiagnozować dokładnie przyczyny upośledzenia kobiet w sferze publicznej. Jest to o tyle zrozumiałe, że źródłem przemocy wobec kobiet jest Kościół, przy czym jedyna osoba, która zdecydowała się mówić o tym publicznie - p. prof. Magdalena Środa, została nieomalże zlinczowana medialnie. Do tekstu..
Cena sprawiedliwości dla zgwałconej pakistańskiej dziewczynki 
Phyllis Chesler (04-06-2013)
Rząd amerykański właśnie włączył się w akcję przeciwko "zabójstwom honorowym". Popieram to przedsięwzięcie, bo od lat działam, zarówno na gruncie akademickim, jak i prawnym, dokumentując i sprzeciwiając się zabójstwom honorowym. Nieco mnie dziwi, że konsulat amerykański w Jerozolimie Wschodniej rozpoczął taką kampanię - ale tylko dla kobiet palestyńskich. Do tekstu..
Jak mąż żony nie bije...
Andrzej Koraszewski (09-05-2013)
Jeszcze w dzieciństwie nieraz słyszałem ludowe powiedzenie "Jak mąż żony nie bije, to jej wątroba gnije". Czasem panowie mówili to z śmiertelną powagą, częściej pół żartem pół serio z charakterystycznym uśmieszkiem władców tego świata. Bywało, że mówiły to kobiety, na ogół starsze i przekonane o właściwym porządku rzeczy. Kobiety składały przy ołtarzu obietnicę posłuszeństwa mężowi, zaś kapłani w swoich kazaniach problem przemocy w rodzinie omijali szerokim łukiem. Do tekstu..
Sukces polskiego dyplomaty?
Andrzej Koraszewski (08-03-2013)
Kiedy w 2006 roku kompletnie skompromitowaną i całkowicie zawłaszczoną przez państwa bandyckie Komisję Praw Człowieka ONZ zastąpiła Rada Praw Człowieka, niektórzy sądzili, że ten organ zacznie rzeczywiście zajmować się sprawą łamania praw człowieka na świecie. Rychło okazało się, że w dalszym ciągu jest to instytucja zajmująca się odwracaniem uwagi od przypadków ludobójstwa i notorycznego łamania praw człowieka. Do tekstu..
Co to ma wspólnego z wolnością słowa?
Eric MacDonald (03-03-2013)
Kto jest tutaj tchórzem? Człowiek, który w obronie swojego dobrego imienia postanowił powiedzieć: "Do diabła! Wezmę tych sukinsynów do sądu?" Człowiek, który rzeczywiście krytykuje islam mimo tego, że musi wiedzieć, iż naraża go to na niebezpieczeństwo? Czy też George Jonas, który gra w zawiłą grę szufladkowania, kto jest głupi i kto ma prawo do wolności słowa: szwedzkie gazety, które według Hedegaarda fałszywie oskarżyły go o "islamofobię", czy sam Hedegaard, który krytykuje islam i który postanowił bronić swojego dobrego imienia? Do tekstu..
Samotne głosy przeciwko terrorowi
Nick Cohen (17-02-2013)
Na lewicy rasizm objawia się w ustawicznym odkładaniu kampanii na rzecz polepszenia życia kobiet, zarówno imigrantek, jak w ubogim świecie. Ich cierpienia muszą zawsze być podporządkowane walce przeciwko "amerykańskiemu imperializmowi". Widzimy także przenikające od skrajnej lewicy do liberalnego (podobno głównego) nurtu zawieranie sojuszy z klerykalnymi reakcjonistami i klerykalnymi faszystami. Ignoruje się ofiary teokracji i akceptuje ich ucisk. Do tekstu..
Alarmujące ograniczenie wolności intelektualnej i artystycznej w Indiach
Sanal Edamaruku (05-02-2013)
Fanatyczne grupy wszelkiej maści mają jedną rzecz wspólną: są wrogami rozumu i śmiałej wyobraźni, kreatywności i wolności jednostki, samostanowienia i radości życia. Zawzięcie i ponuro dążą do przykrojenia świata na swoją miarę, by pasował do małej, szarej, gołębiej klatki ich umysłów. Żadnych żywych kolorów! Żadnej muzyki! Żadnych silniejszych wiatrów! Żadnych argumentów, żadnego zaufania, żadnych wspaniałych myśli! Tylko strach i podporządkowanie się. Do tekstu..
Prostytucja, problem legalizacji
Przemysław Prekiel (14-08-2012)
Legalizować czy nie? Walka z wiatrakami czy walka o prawa kobiet? Praca jak każda inna czy synonim patriarchalnego ucisku? Poglądów na zjawisko prostytucji jest mniej więcej tyle, ile zdań na temat praw kobiet, a ich zakres obejmuje całą paletę opinii- od patologii i uprawianiu nierządu poprzez przemoc wobec kobiet aż po przyjęcie założenia, iż prostytucja to praca jak każda inna, pod warunkiem, że jest wolnym wyborem kobiety. Do tekstu..
Cywilizacja zachodnia upadnie, jeśli nie staniemy w jej obronie
Barry Rubin (27-06-2012)
Sprawiedliwe traktowanie nie oznacza specjalnych przywilejów. Znaczy to, że ludzie nie dostają specjalnych, płatnych urlopów na pielgrzymki religijne ( mogą do tego celu użyć normalnych świąt i urlopów); państwo nie płaci za budowę pomieszczeń religijnych (to znaczy tam, gdzie ludzie mogą pójść, gdzie chcą, co innego np. kaplica w więzieniu); ludzie nie mają prawa do zachowania pracy i jednocześnie nie wypełniania swoich obowiązków (ponieważ człowiek może podjąć inną pracę); i nie ma prawa religijnego pozwalającego na odrzucenie reguł demokratycznych instytucji państwowych. Do tekstu..
Zabić śpiewaka
Andrzej Koraszewski (13-06-2012)
Shahin Najafi, jest piosenkarzem pochodzącym z Iranu, który mieszka w Niemczech. W Iranie ajatollah Makarem Shirazi wydał w zeszłym miesiącu fatwę nakazująca zabicie go. 10 maja 2012 portal Shia- on line zaoferował 100 tysięcy dolarów nagrody temu, kto zabije piosenkarza. Irański muzyk, Haed Zamani wyznaczył swoją prywatną nagrodę dla zabójcy Shahina Najafiego (8 tysięcy dolarów), a studenci seminarium dla duchownych zrzucą się na 10 tysięcy dolarów dla ewentualnego mordercy. Do tekstu..
Milcząc, wszyscy tracimy w obliczu religijnej tyranii i prześladowań
Leo Igwe (03-06-2012)
Współcześnie zbyt wiele potworności popełnianych jest bezkarnie na świecie w imieniu boga, Allaha czy innych idei, które na przestrzeni wieków kojarzone były z tak zwaną "istotą wyższą". Marzenie o pokojowym, laickim świecie, w którym ludzie wszystkich wiar i niewierzący w żadną z nich koegzystują w harmonii, pozostaje nadal ułudą. Do tekstu..
Walka o pokój i tolerancję
Andrzej Koraszewski (11-05-2012)
W egipskiej kampanii wyborczej kandydat z ramienia Bractwa Muzułmańskiego obiecuje rychłe podbicie Jerozolimy i utworzenie w niej stolicy Arabskich Stanów Zjednoczonych. O tym jednak później, zacznijmy od konferencji na rzecz pokoju. W stolicy Gabonu, Libreville w dniach 19-20 kwietnia br. odbyła się konferencja pod hasłem: "Technologie informacyjne w służbie pokoju i rozwoju." W konferencji uczestniczyło 30 krajów muzułmańskich, brali w niej udział również przedstawiciele UNESCO. Do tekstu..
Uzasadnione kroki francuskiego rządu przeciw muzułmańskim ekstremistom
Ahlam Akram (06-05-2012)
Dlaczego potępiamy rządy europejskie za odmowę przyznania obywatelstwa tym, którzy popełnili bezprecedensowe zbrodnie? Należę do kategorii tych, którzy są poddawani wzmożonym kontrolom na lotniskach, ale nie przeklinam za to rządów europejskich. Tysiąckrotnie przeklinam ideologię muzułmańską, za każdym razem, kiedy podróżuję. Do tekstu..
Mamy prawo do krytyki islamu
Lars Hedegaard (29-04-2012)
To jest prawo - powiedziałbym nawet obowiązek - do opisywania, krytyki i przeciwstawiania się totalitarnej ideologii, które próbowałem zastosować najlepiej jak potrafię. Moja wypowiedź i moje teksty nie miały innego celu, jak tylko ostrzeżenie moich współobywateli przed niebezpieczeństwem, nieodłącznym od islamskiej koncepcji państwa i prawa. Nie ukrywałem faktu, że uważam tę walkę o nasze wolności za najważniejsze polityczne zmaganie naszych czasów. Do tekstu..
Parodia osądzania ludobójstwa przez ONZ
Daniel Greenfield (26-04-2012)
Jak skuteczna jest Organizacja Narodów Zjednoczonych w sprawie osądzania ludobójstwa? Kiedy jesteśmy jego świadkami lub właśnie się zaczyna, siły pokojowe ONZ zazwyczaj znajdują dobry powód, żeby być gdzie indziej. Zaś Rada Bezpieczeństwa i Zgromadzenie Ogólne znajdują jakąś palącą sprawę izraelską, na której muszą się skoncentrować. Ale co dzieje się po fakcie? Do tekstu..
Królewski feminizm
Y. Admon (16-04-2012)
Król Abdullah bin Abd Al-Aziz zaskoczył słuchaczy, kiedy 25 września 2011r oznajmił na posiedzeniu Szury (czyli czegoś co moglibyśmy nazwać saudyjskim parlamentem), że od 2013 r. zezwoli kobietom na zostanie członkiniami tej rady. Mijają miesiące, a to królewskie wystąpienie jest nadal tematem niekończących się sporów i dyskusji. Do tekstu..
Religijne prawa, demokracja i prawa człowieka
Leo Igwe (30-03-2012)
Prawa religijne to osadzone w prawie doktryny religijne. To "objawienia" zmienione w zasady rządzące społeczeństwem. Religijne prawa to zinstytucjonalizowane uświęcone dogmaty. Są kryminalizacją grzechów. Są przemienieniem religijnych nienawiści, nietolerancji, dyskryminacji i fanatyzmu w politykę państwową. Do tekstu..
Islamofobia, bigoteria i racjonalny dyskurs
Eric MacDonald (16-02-2012)
Ponieważ jestem dość uparcie oddany niewierze, być może w tym sensie jestem bigotem. Ani też nie jestem szczególnie tolerancyjny wobec pewnych aspektów religii, szczególnie, kiedy religie ustawiają się jako przykłady moralne lub autorytety w sprawach moralnych, albo też głoszą przesadne roszczenia co do źródeł swoich przekonań moralnych. Do tekstu..
Co właściwie stało się z prawami człowieka?
Nick Cohen (13-02-2012)
Obrońcy praw człowieka, jeśli nie chcą stać się wrogami wartości, które głoszą, muszą trzymać swoje uczucia na wodzy. Podobnie jak urzędnik państwowy lub sędzia, muszą pozostawiać swoje pasje za drzwiami biura i przeciwstawiać się ciemiężycielom, kimkolwiek by byli i jakiekolwiek by były tego konsekwencje. Do tekstu..
Ofiara gwałtu i egipski aktor uczą nas, jak należy się zachowywać
Barry Rubin (07-02-2012)
Nie należy mówić złych rzeczy o wspaniałej rewolucji czy ukochanej idei politycznej. Jest to najstarszy argument stalinowskich komunistów. Czy chcesz pomóc siłom reakcyjnym, kapitalistycznym, imperialistycznym? A my mamy to zaakceptować jako ostatnie słowo liberalizmu? To ukrywanie prawdy, kłamanie i przeinaczanie faktów ma być misją środków masowego przekazu i uniwersytetów, których misją jest przecież coś zupełnie innego? Do tekstu..
To jest część ich kultury – czytając Nicka Cohena w świetle sprawy Jaipur
Richard Dawkins  (03-02-2012)
Nowi ateiści uważali, że najlepszym argumentem przeciwko islamistycznemu terrorowi, chrześcijańskiemu fundamentalizmowi lub hinduskiemu albo żydowskiemu nacjonalizmowi było wyraźne powiedzenie, że Bóg nie istnieje i powinniśmy dorosnąć. Obawa przed przemocą religijną wywołała także ostry sprzeciw wobec ateizmu ze strony tych, którzy uważali, że najbezpieczniejszą polityką jest ugłaskanie psychopatycznych wiernych; że jeśli będziemy dla nich mili, to może się uspokoją. Do tekstu..
Nazwać nienazywalne
Kenan Malik (28-01-2012)
"Jeśli założysz rynek dla oburzenia, musisz oczekiwać, że wejdą na niego wszyscy. Teraz każdy chce powiedzieć: 'Moje uczucia są bardziej zranione niż twoje'". Im bardziej decydenci pozwalają ludziom na bycie obrażonymi, tym więcej ludzi chwyta okazję, żeby czuć obrazę. Prowadzi to do zachęcania grup interesu i wzrostu konfliktów sekciarskich.  Do tekstu..
Widmo prawa o bluźnierstwie krąży nad światem
Jan Wójcik (20-01-2012)
Wyrok dla Dody za jej komentarze na temat Biblii, ponownie kieruje debatę publiczną ku rozważaniom o granicach wolności słowa w nowoczesnej, świeckiej i demokratycznej Polsce. Chrześcijanie pochwalający skazanie piosenkarki powinni jednak zastanowić się dwa razy, ponieważ w zglobalizowanym świecie kary za bluźnierstwo to miecz obosieczny. W krajach muzułmańskich chrześcijanie płacą głową za obrażanie Mahometa. Do tekstu..
USA popiera ONZ w dławieniu wolności słowa i prawa krytykowania religii
Jerry Coyne (07-01-2012)
Potrzebne nam prawo swobodnego i publicznego krytykowania polityków, ludzi religijnych i ich przekonań oraz historyków - tak, także historyków, którzy potwierdzają Holocaust. Wiele nauczyłem się, słuchając negacjonistów Holocaustu, włącznie z tym, pod jakimi względem przypominają innych wyznawców teorii spiskowych. Nie powinno być przestępstwem głoszenie takiego negacjonizmu, niezależnie od tego, jak ohydne są te poglądy. Do tekstu..
Zaledwie udajemy, że bronimy wolności słowa
Nick Cohen (04-01-2012)
Publicznie finansowani satyrycy i przez państwo finansowani dramaturdzy twierdzą, że łamią jakieś tabu, kiedy potępiają wojny lub zmowę rządu z korporacjami. Nie obawiają się nigdy, że rząd zareaguje obcięciem im subsydiów. Niewielu przyznaje, że tym, co czyni liberalne demokracje  liberalnymi, jest to, że "władza" nie wtrąci cię do więzienia, niezależnie czy mówisz prawdę, czy nie, i że tabu zostały złamane tak dawno, iż najbardziej "pionierską" rzeczą, jaką artysta może zrobić, jest podtrzymywanie ich. Do tekstu..
Czy kobiety pozostaną poza strefą publiczną?
Patrycja Walter (19-12-2011)
Zamknięcie kobiet w strefie prywatnej wynika zarówno z narzucenia im, jak i przyjęcie przez nie, roli strażniczek ogniska domowego, tych, na których barkach spoczywać ma pielęgnacja tradycji, życia religijnego itp. W istocie to same kobiety replikują właśnie te tradycyjne role, utrwalając patriarchalną formułę rodziny. Należy więc wnioskować, że bez redefinicji rodziny, kobieta nie stanie się pełnoprawnym podmiotem przestrzeni publicznej. Do tekstu..
Steve Pinker odpowiada na pytania i krytykę swojej książki
Jerry Coyne (14-12-2011)
Jeśli chodzi o historię przemocy, znaczące rozróżnienie nie znajduje się między reżimami teistycznymi i ateistycznymi. Znajdujemy je między reżimami opartymi na demonizujących, utopijnych ideologiach (włącznie z marksizmem, nazizmem i wojującymi religiami) a świeckimi demokracjami liberalnymi, które są oparte na ideałach praw człowieka. Do tekstu..
Feminizm 2.0
Andrzej Koraszewski (12-12-2011)
Debata o współczesnym feminizmie toczy się w parlamencie, na łamach prasy, jest otwarta i nieskrepowana. Jest równocześnie niemrawa i często przypomina wojnę pozycyjną. Utraciliśmy z oczu fakt, że jest w dalszym ciągu debatą o fundamentalnych prawach człowieka. Być może właśnie dla tego zachodni feminizm utracił z oczu sprawę zasadniczą - współczucie dla kobiet z trzeciego świata i zainteresowanie losem tych społeczeństw, w których kobieta nadal znajduje się w roli ogniwa - istoty łączącej świat zwierzęcy i ludzki. Do tekstu..
Femino – manifest
Monika Sadlok (12-12-2011)
Sprzeciwiam się takiej wersji feminizmu, który nie potrafi rozmawiać i przekonywać do spraw trudnych, odmiennych od przyjętych rozwiązań. Nie można zatrzymać się w połowie drogi, ponieważ w ten sposób niewątpliwie zostaniemy oskarżone przez następne pokolenie o zaniedbania, lekceważenie, czy po prostu lenistwo i wygodnictwo w walce o nasze prawa. Do tekstu..
Zabobony a prawa człowieka
Narendra Nayak (19-11-2011)
Jeśli chcemy rozwinąć się gospodarczo i w kategoriach indeksu rozwoju zasobów ludzkich, musimy zwracać pilną uwagę na prawa człowieka. Trzeba bardzo ostro rozprawiać się z ich naruszeniami i ludziom trzeba powiedzieć, że w cywilizowanym społeczeństwie istnieją prawa, które przeważają nad przekonaniami religijnymi i zabobonnymi będącymi ich pogwałceniem. Do tekstu..
Z pamiętnika męskiego feministy
Andrzej Koraszewski (02-11-2011)
Równość, wolność i już przy braterstwie zaczynały się schody. Wolność, równość, rodzeństwo? Francuska Rewolucja została przy braterstwie. Czasy były ciekawe, bo również ta równość i wolność nie obejmowała nawet wszystkich mężczyzn, o kobietach nie wspominając. Do tekstu..
ONZ jest współwinna niewolnictwu i innych zbrodni przeciwko ludzkości
Simon Deng (30-10-2011)
Przez ponad pięćdziesiąt lat tubylcza czarna populacja Sudanu - zarówno chrześcijanie, jak muzułmanie - byli ofiarami brutalnych, rasistowskich reżimów arabskich w Chartumie. W mojej ojczyźnie, Sudanie Południowym, od 1955 do 2005 r. wymordowano około czterech milionów niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci. Siedem milionów poddano czystce etnicznej i stali się oni największą grupą uchodźców od drugiej wojny światowej. Do tekstu..
Czy samo-posiadamy siebie?
Patrycja Walter (10-10-2011)
Ideę samoposiadania siebie rozpropagował filozof John Locke w Dwu traktatach o rządzie (ściślej w drugim traktacie), gdzie poruszył problematykę praw własności jednostki. To nie Locke jednak był jej prekursorem. Forpocztą tej idei były bowiem teksty lewellerów w osobach: Johna Lilburne'a , Richarda Overtona , Williama Walwyma czy Algernona Sidney'a. Do tekstu..
Mary Wollstonecraft (1759 – 1797) osiemnastowieczna rewolucjonistka
Patrycja Walter (26-07-2011)
Wollstonecraft terminem "zalegalizowana prostytucja" określała małżeństwa, które opierały się na podrzędności kobiet wobec mężczyzn. Pisała, że kobiety nie powinny być zmuszane czy to w skutek swojej zależności finansowej, kulturowo czy poprzez nakaz rodziny do tego, by trwały w nieudanym małżeństwie. Do tekstu..
Więźniowie nieczystego sumienia
Nick Cohen (07-07-2011)
Kilka tygodni temu jedna z najbardziej szanowanych organizacji praw człowieka na świecie czuła się zmuszona do wystosowania komunikatu prasowego z następującym oświadczeniem: "Amnesty International pragnie podkreślić, że potępiamy wszelkie ataki na ludność cywilną, niezależnie od okoliczności". W przeszłości takie oświadczenie wywołałoby konsternację. Wszyscy podziwiający Amnesty już wiedzieli wcześniej, że jej celem jest pozwolenie cywilom na wolność sumienia bez obawy uwięzienia lub śmierci. Do tekstu..
Przed czym stoi świat?
Andrzej Koraszewski (04-07-2011)
Zdaniem Hillary Clinton, największym problemem, przed którym stoi świat, to walka o prawa kobiet. Mam wrażenie, że się z nią zgadzam, ale jest to tylko wrażenie, bo świat nie stoi i mogą się nagle wyłonić, jeśli nie większe, to "pilniejsze" problemy. Do tekstu..
Cichy skandal systemu kastowego w Wielkiej Brytanii
Nick Cohen (30-06-2011)
Świeccy brytyjscy Azjaci, związani z partią Liberalnych Demokratów i Partią Pracy, od lat próbują przekonać rząd, by zajął się problemem dyskryminacji kastowej wśród imigrantów. Nie udało im się, ponieważ traktowanie nietykalnych jest jednym z wielkich tabu w polityce brytyjskiej. Do tekstu..
Prawo europejskie kontra polski Ciemnogród
Radosław S. Czarnecki (01-06-2011)
Trybunał w Strasburgu wydał ostatnio kolejny wyrok - który ponownie Polskę czyni przegraną - w sprawie odmowy wykonania badań prenatalnych, a jak wiadomo takie właśnie praktyki są masowe w kraju nad Odrą, Wisła i Bugiem. I to ze strony państwowych szpitali czy instytucji służby zdrowia. Lekarze zasłaniają się bowiem nagminnie tzw. "klauzulą sumienia". Do tekstu..
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Jakóbski v. Polska (27-04-2011)
Poniżej publikujemy pełen tekst wyroku Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Jakóbski versus Polska. Skarżący zarzucał naruszenie art. 9 Konwencji polegające na odmowie zapewnienia mu diety bezmięsnej podczas odbywania kary pozbawienia wolności, co stało w sprzeczności z zasadami wyznawanej przez skarżącego religii. Do tekstu..
Czy słyszycie płacz Matek z Tiananmen? (20-03-2011)
W tym tygodniu, na posiedzeniu plenarnym Rady Praw Człowieka ONZ, przedstawiciel rządu chińskiego przerwał zeznania jednego z najbardziej znanych byłych chińskich więźniów politycznych. Przedstawiciel ten, wsparty potem przez Kubę, twierdził, że dr Yang Jianli, który mówił w imieniu genewskiej grupy praw człowieka UN Watch, nie zajmował się omawianą podczas tej sesji kwestią, a mianowicie "naruszeniami praw człowieka, które wymagają uwagi rady". Do tekstu..
Racjonalizm, empatia i prawa człowieka
Andrzej Koraszewski (03-03-2011)
Amnesty International i Human Rights Watch, założone zostały przez ludzi będących najdalej od głębokich religijnych czy ideologicznych przekonań i obydwie porwane zostały przez ludzi, dla których współczucie oznacza ślepe angażowanie się po jednej stronie konfliktu. Założyciele tych dwóch organizacji praktycznie pokazywali, że racjonalizm i humanizm nie tylko nie są w sprzeczności, ale to właśnie racjonalistyczne przywiązanie do bezstronnego badania faktów nadaje szczególną jakość humanizmowi. Do tekstu..
Chwaląca Libię planowana rezolucja Rady Praw Człowieka ONZ
UN Watch (28-02-2011)
GENEWA, 28 lutego 2011 -- Organizacja UN Watch, wezwała sekretarz stanu USA Hillary Clinton i minister spraw zagranicznych UE Catherine Ashton, która dzisiaj przemawia do tego składającego się z 47 narodów organu w Genewie, jak również Navi Pillay, która jest Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, by nakłoniły prezydenta Rady do odwołania planowanej rezolucji chwalącej Libię za przestrzeganie praw człowieka, zaplanowanej do przyjęcia podczas obecnej sesji. Do tekstu..
Stan praw człowieka w Organizacji Narodów Zjednoczonych
Hillel C. Neuer (31-01-2011)
Rada Praw Człowieka ONZ-u przechodzi w tym roku przegląd pierwszych pięciu lat swojej działalności. Jak się spisała? Przypomnijmy najpierw jej historię. W 2005 r. ówczesny sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan, wezwał do zlikwidowania starej Komisji Praw Człowieka. Wyjaśnił dlaczego. Różne kraje dołączyły do niej "nie po to, by wzmocnić prawa człowieka, ale by chronić się przed krytyką lub by krytykować innych". Komisję kompromitowało "upolitycznienie" i "selektywność". Cierpiała na "brak profesjonalizmu" i "deficyt wiarygodności" - które, jak wówczas twierdzono, "rzucają cień na reputację systemu ONZ-u jako całości". Do tekstu..
Aresztowanie w Uyo
Leo Igwe (16-01-2011)
We wtorek, 11 stycznia około 5 po południu aresztowano mnie razem z moim kierowcą i fotografem przed wejściem do banku w Uyo, w stanie Akwa w południowej Nigerii. Przyjechałem do stanu Akwa w niedzielę 9 stycznia, próbując uratować dwójkę dzieci oskarżonych o czary, maltretowanych i porzuconych przez ich rodziny. Do tekstu..
10-letnie żony, czyli o świętości rodziny (15-01-2011)
W roku 1929 brytyjskie władze kolonialne zakazały w Indiach małżeństw z dziećmi. Dziś zarówno w Indiach, Pakistanie, jak i w Bangladeszu to kolonialne prawo teoretycznie nadal obowiązuje, ale, przynajmniej w Pakistanie, nie jest zbyt skrupulatnie przestrzegane. W ubiegłym roku tylko w jednym regionie Pakistanu ujawniono ponad 50 przypadków małżeństw z dziećmi. Do tekstu..
Stosunkowo nowe prawo człowieka
Andrzej Koraszewski (23-11-2010)
Planowanie rodziny oparte na nowoczesnych środkach antykoncepcyjnych najszybciej rozpowszechniło się na Zachodzie, w szczególności w krajach o tradycji protestanckiej, ze znacznie większymi oporami w krajach o tradycji katolickiej, w krajach azjatyckich wprowadzane było w dramatycznych warunkach i często pod administracyjnym przymusem, i natrafiło na drastyczne przeszkody religijne, kulturowe i ekonomiczne w krajach muzułmańskich oraz w niemuzułmańskich państwach Afryki. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365