Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.621.958 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 353 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Jałmużna przynosi ulgę temu, kto ją daje, a wyrządza zło temu, kto ją otrzymuje.
Przegląd wyników wyszukiwania

Prawo wyznaniowe

Analiza semantyczna pojęcia "obraza uczuć religijnych"
Ryszard Bałczyński (14-09-2013)
Okazuje się, że przy pomocy terminu "obraza uczuć religijnych", został przemycony element prawa wyznaniowego do systemu prawnego naszego państwa. Świętokradztwo i bluźnierstwo nie mogły być explicite wprowadzone do kodeksu karnego z powodu jawnej sprzeczności z Konstytucją, posłużono się więc kruczkiem prawnym opartym na niejasnej metaforze. Do tekstu..
Problem zgodności wierzeń religijnych z prawem 
Amil Imani (09-02-2013)
Pora ustanowić Urząd Badania Zgodności Wierzeń Religijnych z Prawem. Czy jest to kompletnie absurdalny pomysł? Ani trochę. Poważne problemy wymagają równie poważnych rozwiązań. Wezwanie do ustanowienie takiego urzędu może zostać uznane za próbę zamachu na islam. Uczciwie mówiąc, taki jest właśnie mój cel. Do tekstu..
Niemcy: obrzezanie pozostaje zgodne z prawem
Adam Gałamaga (25-12-2012)
W środę 12 grudnia niemiecki Bundestag przyjął propozycję ustawy rządu federalnego, która zapewnia, iż rodzice wychowujący swoich synów w wierze żydowskiej lub muzułmańskiej mogą nadal legalnie dokonywać ich obrzezania. Ustawa podkreśla, iż obrzezanie musi się odbyć zgodnie z zasadami kunsztu lekarskiego, nie oznacza to jednak, że zabieg musi zostać dokonany przez chirurga. Do tekstu..
Wolność sumienia i wyznania w Polsce w świetle standardów europejskich 
Paweł Borecki (30-11-2011)
Za dziedziny, w których odstępstwa od standardów strasburskich są bodaj najbardziej widoczne, zarazem mogące spowodować najbardziej szkodliwe następstwa dla poszczególnych osób oraz grup religijnych czy światopoglądowych, można uznać oświatę publiczną oraz postawę władz publicznych (m.in. w sferze symboliki i oficjalnego ceremoniału) wobec różnorodnych religii i światopoglądów funkcjonujących w społeczeństwie. Do tekstu..
Współczesny normatywny model powiązania państwa i związków wyznaniowych
Paweł Borecki (27-11-2011)
Powiązanie państwa ze związkami konfesyjnymi stanowiło historycznie pierwotną formę relacji między instytucjami politycznymi i religijnymi, a pokusie związków z państwem nie oparła się żadna religia światowa. Współczesny system powiązania państwa ze związkami wyznaniowymi jest rezultatem długiej ewolucji wzajemnych stosunków, której punktem wyjścia było ścisłe zespolenie obu organizacji. Do tekstu..
Prawo własności a funkcjonowanie kościołów i związków wyznaniowych w Polsce
Paweł Borecki (22-11-2011)
Trudno oprzeć się wrażeniu, iż po roku 1989 r. część świeckich elit politycznych traktowała kwestię własności nieruchomości zwłaszcza w odniesieniu do Kościoła katolickiego instrumentalnie - dążąc do uzyskania przychylności konfesji większościowej szczególnie w okresie przedwyborczym. Była to postawa zasadniczo zbieżna do prezentowanej przez władze komunistyczne w schyłkowym okresie PRL. Do tekstu..
Wolność sumienia i wyznania a obligatoryjna obecność krucyfiksów w szkołach
Paweł Borecki (19-11-2011)
Neutralność światopoglądowa państwa bynajmniej nie polega na religijnym, czy szerzej światopoglądowym wyjałowieniu przestrzeni publicznej. Treści o charakterze religijnym nie powinny być jednak lansowane przez państwo, a tym bardziej narzucane w tej, czy w innej formie osobom, które muszą korzystać z usług instytucji państwowych (np. szkół, czy urzędów administracji publicznej). Do tekstu..
Glosa do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Paweł Borecki (17-11-2011)
Wyrok ws. Grzelak v. Polska uświadamia, że istotnym czynnikiem dla realnego zagwarantowania wolności i praw człowieka jest kontekst socjologiczny, czy kulturowy. Może on w istotny sposób wpływać na rezultaty stosowania, a niekiedy wręcz niweczyć cele regulacji prawnych. Rozpatrywane in abstracto regulacje te wydają się dostatecznie gwarantować swobody jednostki. Do tekstu..
Autonomia kościołów i innych związków wyznaniowych w prawie polskim
Paweł Borecki (16-11-2011)
Konstytucja nie rozstrzyga bezpośrednio, jak rozwikłać ewentualny konflikt między normami obu porządków prawnych, czyli ujmując rzecz generalnie: normy którego prawa mają wyższość. Zabrakło we współczesnej ustawie zasadniczej sformułowań zbliżonych do tych zawartych w konstytucji marcowej z 1921 r. iż [...] żaden związek religijny jednak nie może stawać w sprzeczności z ustawami Państwa, czy w art. 112: Wolności wyznania nie wolno używać w sposób przeciwny ustawom. Nikt nie może uchylać się od spełniania obowiązków publicznych z powodu swoich wierzeń religijnych. Do tekstu..
Mieszkańcy stanu Missisipi głosują czy zygota jest osobą
Jerry Coyne (12-09-2011)
Oczywiście 100-komórkowa blastocysta nie ma żadnych uczuć ani myśli (ani duszy); uznawanie kulki komórek za odpowiednik dorosłej istoty ludzkiej pomija pewne bardzo istotne różnice dotyczące świadomości. Blastocysta nie jest bardziej tym, co mamy na myśli mówiąc "osoba", niż żołądź jest tym samym co dąb. Do tekstu..
Bluźniercy
Latif Hamdani (29-01-2011)
Pakistański prawnik nawołuje do egzekwowania istniejących pakistańskich praw o bluźnierstwie przeciw siejącym nienawiść duchownym islamskim. Jego zdaniem "Ignoranccy i zakłamani mułłowie zrobili parodię z konstytucji, prawa i procesu sądowego w Pakistanie". Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365