Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
187.147.179 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29027 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5286 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Rozum w pełni rozkwita pod strażą wolności, wolność rozkwita w pełni pod strażą rozumu."
Przegląd wyników wyszukiwania

Biologia

Podsłuchy sięgają głębiej niż sądzisz
Ed Yong (26-08-2013)
Mangusty podsłuchują zawołania dzioborożców, sikory jasnoskrzydłe funkcjonują jako nieumyślni wartownicy dla około 50 gatunków ptaków, a lemury przysłuchują się dźwiękom wydawanym przez ptaki leśne. Wydaje się, że podsłuchiwacze są wszędzie. Znajdujemy je nawet w naszych kiszkach. Do tekstu..
Małpy pamiętają wydarzenia sprzed lat
Ed Yong (27-07-2013)
Kanadyjski psycholog, Endel Tulving stworzył pojęcie pamięci epizodycznej. Sądził, że tego rodzaju wspomnienia zależą od naszych umiejętności językowych i są cechą wyłącznie ludzką. Mylił się: pamięć epizodyczna należy do szeregu umiejętności psychicznych, które niegdyś uważane były za wyłącznie ludzkie, lecz w rzeczywistości posiadają ją również zwierzęta. Do tekstu..
Dlaczego opuszki palców mogą odrosnąć, ale całe kończyny nie
Ed Yong (01-07-2013)
Po amputacji zewnętrzna warstwa skóry zarasta na ranę, by ją zamknąć. U człowieka tworzy się wtedy blizna i na tym jest koniec. Ale u salamander nowe komórki przekształcają się w strukturę zwaną naskórkiem rany, która wysyła instrukcje chemiczne do leżących poniżej komórek. Do tekstu..
Owady, przy których mapy Google mogą się powstydzić
Matt Ridley (08-02-2013)
Przyjaciel, który badał kiedyś zaloty żuków gnojaków, zwrócił mi w zeszłym tygodniu uwagę na nowe odkrycie. W bezksiężycowe noce afrykańskie żuki gnojaki, które robią kulki z gnoju, potrafią używać Drogi Mlecznej, by nawigować po stosunkowo prostych liniach od sterty gnoju, unikając w ten sposób innych żuków, gotowych ukraść ich kulki. Do tekstu..
Dlaczego nie możemy sklonować Neandertalczyka?
Jerry A. Coyne (03-02-2013)
Nie ma żadnego znanego mi sposobu na obejście problem, jak rozdzielić  DNA na właściwą liczbę chromosomów we właściwym porządku. Nie możemy po prostu zestawić chromosomów w sposób, w jaki możemy syntetyzować DNA. I do czasu, gdy to potrafimy, rekonstrukcja dinozaurów, Neandertalczyków lub jakiegokolwiek gatunku ze skamieniałego DNA nie wchodzi w rachubę. Do tekstu..
Geny i sieci społeczne u małp oraz ludzi
Matt Ridley (29-01-2013)
Dzięki badaniu ludzkich bliźniąt i lawinie badań genetycznych zwierząt, zaakceptowano powszechnie, że większość zachowań, włącznie z osobowością, orientacją seksualną i inteligencją, jest do pewnego stopnia wynikiem wpływu genów. Eric Turkheimer z University of Virginia ogłosił coś, co nazywa "pierwszym prawem genetyki behawioralnej": że wszystkie elementy zachowania ludzkiego są dziedziczne. Do tekstu..
Przezabawna i pouczająca seria o ssakach niższych - Metatheria
Jerry Coyne (26-01-2013)
Jake Buehler jest studentem biologii, który stworzył stronę internetową nie tylko informującą o cudach natury, ale także zabawną. Jego strona nazywa się Shit you didn't know about biology; i sądząc po najnowszym (i długim) poście, który właśnie przeczytałem "Metatherians (Part 2 of 2): Odd living representatives," udało mu się ponad najśmielsze marzenia. Do tekstu..
Najpiękniejsze i najcudowniejsze muchy
Matthew Cobb (24-01-2013)
Badam muchy. Jednak wszelkie poczucie, że mam jakieś pojęcie o różnorodności, jaką można znaleźć w wybranej przeze mnie grupie badanych owadów - Diptera - rozwiało się pod wpływem lektury znakomitej nowej książki Stephena A. Marshalla, Flies: The Natural History and Diversity of Diptera, która ukazała się pod koniec zeszłego roku. Kupiłem sobie egzemplarz na Boże Narodzenie i jeśli nie jesteś całkowitym muchofobem, namawiam do zamówienia tej książki NATYCHMIAST! Do tekstu..
Mięsożerne coś w głębinach morza
Jerry Coyne (25-10-2012)
Jak pewnie wiecie, olbrzymia większość gąbek odżywia się filtrując wodę - zbierają cząstki organiczne (bakterie i filoplankton) z wody, przez wsysanie jej, wybieranie tego, co dobre, i wyrzucanie wody. W głębinach morskich, gdzie materiał organiczny jest rzadki, niektóre gąbki nabrały zwyczaju zjadania zwierząt. Do tekstu..
Czy wrony, tak jak ludzie, mają pojęcie ukrytych czynników sprawczych?
Jerry A. Coyne (28-09-2012)
Grupa badaczy z uniwersytetów w Auckland, Cambridge i Wiedniu chciała dojść do tego, czy wrony mają koncepcję ukrytego czynnika sprawczego. Ich metodą było, jak piszą: "wnioskowanie, co powoduje poruszanie się obiektu nieożywionego". Wyniki opisane w ich artykule, sugerują, że wrony istotnie potrafią wyciągnąć wniosek o ukrytym czynniku sprawczym. Do tekstu..
Seks ważniejszy od snu?
Ed Yong (17-08-2012)
Samiec biegusa arktycznego (Calidris melanotos) nie śpi tygodniami. Jest zbyt zajęty seksem. Samice będą płodne jedynie przez trzy krótkie tygodnie, a do wybrednych to one należą. Samce muszą poświęcić swój czas na gonitwę za wybrankami oraz eksponowanie nadętych piersi podczas walki z rywalami i kontrolę nad swoim terytorium. Mając tak mało czasu i tak wiele do stracenia, po prostu nie mają czasu na sen. Do tekstu..
Wyjątkowość człowieka kontra antropomorfizm
Matt Ridley (17-08-2012)
W dyskusjach naukowcy muszą żeglować między Scyllą ludzkiej pychy (mówiąc na przykład, że śniący pies nie jest odpowiednikiem śpiącego człowieka), a Charybdą błędnego przypisania zwierzętom cech ludzkich. Marco Vasconcelos i Alex Kacelnik z Uniwersytetu w Oksfordzie wraz z Karen Hollis i Elise Nowbahari z Uniwersytetu w Paryżu pokazali ten drugi problem. Do tekstu..
Za chleb, piwo i wino podziękujmy osom
Ed Yong (03-08-2012)
Gdyby osy nie istniały, pikniki prawdopodobnie byłyby przyjemniejsze. Jednak jeśli następnym razem będziesz opędzał się od latającego, poszukującego twojego dżemu harpuna, pomyśl, że bez os wiele produktów mogłoby w ogóle nie istnieć. Wnętrzności os zapewniają bezpieczne zimowe schronienie dla drożdży - zwłaszcza Saccharomyces cerevisiae, grzybów, których używamy do produkcji wina, piwa i chleba. Bez tych właśnie produktów, pikniki stałyby się znacznie mniej przyjemne. Do tekstu..
Głośny seks może zabić
Ed Yong (01-08-2012)
Niektórzy po prostu nie mogą się powstrzymać przed głośnym dokazywaniem w łóżku, lecz hałaśliwe romanse mogą prowadzić do szybkiej śmierci... przynajmniej w przypadku much domowych. W niemieckiej oborze, nocki Natterera podsłuchują spółkujące muchy, na które naprowadzają je charakterystyczne bzyknięcia kopulujących owadów. Do tekstu..
Zoo w tobie
Matt Ridley (07-07-2012)
Jedną z rozkoszy dostarczanych przez naukę jest jej zdolność pokazywania nam, że świat wcale nie jest taki, na jaki wygląda. Dobrym przykładem jest zaskakująca statystyka, że w jelitach człowieka jest przynajmniej 10 razy więcej komórek bakteryjnych (należących do około tysiąca gatunków) niż komórek ludzkich w całym ciele. Do tekstu..
Czy ludzie mają datę ważności? Wielu żyje do 100 lat, niewielu przekracza 115
Matt Ridley (20-06-2012)
U ludzi geny, które pomagają utrzymać cię przy życiu jako rodzica lub nawet dziadka, miały selektywną przewagę dzięki pomocy w dobrym rozwoju dzieci, ale te, które trzymają Cię przy życiu jako pradziadka - który prawdopodobnie nie gra wielkiej roli w dobrobycie i przetrwaniu swoich prawnucząt - przypuszczalnie nigdy nie przyczyniły się do sukcesu reprodukcyjnego. Do tekstu..
Zatajone zapiski o zdeprawowanych aktach seksualnych opublikowane po stuleciu
Jerry A. Coyne (14-06-2012)
Jak informuje BBC, publikacja o zachowaniach pingwinów białookich, napisana przez George'a Murraya Levicka po przyłączeniu się do ekspedycji na Antarktydę kapitana Scotta, właśnie ujrzała światło dzienne po ponad stuleciu. Najwyraźniej Levick był tak zgorszony zdeprawowanym i sprośnym zachowaniem pingwinów, że zapiski o ich zachowaniu robił po grecku. Do tekstu..
Pszczoła na haju
Anna Kurcek (30-05-2012)
Rok 2006 zapisał się czarną kartą w historii pszczelarstwa. Wtedy to właśnie zaobserwowano pierwsze przypadki tzw. zespołu masowego ginięcia pszczół, czyli tajemniczej choroby dziesiątkującej roje z Północnej Ameryki i Europy. Naukowcy podejrzewali między innymi trujące działanie chemicznych środków ochrony roślin. Ich szczególną uwagę przykuła grupa pestycydów zwanych neonikotynoidami (ang. neonicotinoids), a konkretnie preparat imidacloprid. Do tekstu..
Czy możliwe jest zwalczenie malarii?
Matt Ridley (19-04-2012)
25 kwietnia jest Światowym Dniem Malarii, zaprojektowanym w celu ściągnięcia uwagi na największego na planecie zakaźnego zabójcę. Wiadomości na ogół są dobre. Nigdy jeszcze malaria, którą przenoszą komary Anopheles, nie była w szybszym odwrocie. Śmiertelność spadła w Afryce o jedną trzecią tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat i malaria zniknęła z większości państw świata, włącznie z USA. Do tekstu..
Pszczoła z charakterem
Anna Kurcek (15-03-2012)
Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois odkryli niedawno, że pszczoły miodne mają własną osobowość. Czym się jednak ekscytować? Znana wszystkim, pracowita i ciekawa świata Pszczółka Maja oraz leniwy Gucio są na to najlepszym dowodem. Problem w tym, że ich zachowanie jest stereotypowe, to znaczy pozostaje ściśle związane z klasycznymi rolami narzuconymi przez wewnętrzną hierarchię ula. Do tekstu..
Zakwitły rośliny sprzed 30 tysięcy lat
Ed Yong (11-03-2012)
Nieprzerwane zimno, suche warunki, zamknięty świat, który zapewniał ochronę - to wszystko pozwoliło przetrwać owocom do naszych czasów. Ich reakcje chemiczne uległy znacznemu spowolnieniu w temperaturach poniżej zera. Ekstremalny wiek nie stanowił problemu. W takich warunkach także łożysko owocu pozostaje aktywne chemicznie oraz zawiera kilka substancji, które mogą zabezpieczyć tkankę przed zimnem. Do tekstu..
Pszczeli taniec i uderzenia głową a umysł roju
Ed Yong (26-12-2011)
Inteligencja pszczelego roju w znacznym stopniu podobna jest do tysięcy współpracujących ze sobą wewnątrz naszego mózgu neuronów. Jak pięknie wyłożył to Seeley: "Skłania to do myślenia, że umiejętność stosowania zaawansowanych strategii podejmowania decyzji jest tym, co uwydatnia zadziwiającą zbieżność [tych dwóch systemów]: mózgu zbudowanego z neuronów oraz roju składającego się z pszczół." Do tekstu..
Pełne empatii szczury wydostają kolegów z więzienia
Ed Yong (13-12-2011)
Inbal Ben-Ami Bartal z University of Chicago stwierdziła, że szczury szybko uczyły się uwolnienia kumpla z klatki, nawet kiedy w pobliżu była smaczna czekolada, odciągająca ich uwagę. Bartal uważa, że szczury wyzwalają swoich towarzyszy z więzienia, ponieważ odczuwają wzajemną empatię. Ta zdolność zrozumienia i podzielania uczuć innego osobnika istnieje u ludzi, małp człekokształtnych, słoni, delfinów i innych inteligentnych zwierząt. Wygląda na to, że także szczury należą do tego klubu. Do tekstu..
Mój czytelnik odkrywa orchideę kwitnącą nocą (i inne niezwykłe gatunki)
Jerry Coyne (07-12-2011)
Czytelnik Why Evolution Is True, André Schuiteman, który pracuje w Royal Botanic Gardens w Kew, należy do zespołu, który odkrył i opisał po raz pierwszy na świecie orchideę kwitnącą w nocy. Gatunek ten, Bulbophyllum nocturnum z Nowej Gwinei jest opisany (wraz z innymi gatunkami) w nowym artykule w The Botanical Journal of the Linnaean Society. Do tekstu..
Gatunek bez krewnych?
Jerry Coyne (09-11-2011)
Gdy tylko komentarz czytelnika zaczyna się od: "Nie chcę dzielić włosa na czworo...", wiem, że to, co nastąpi, będzie właśnie dzieleniem włosa. No cóż, zazwyczaj nie mam nic przeciwko temu, bo zyskuje na tym dokładność, a dzisiaj sam mam włos do podzielenia. Do tekstu..
Osy vs. biedronki, czyli o niebezpieczeństwie zatrudniania ochroniarzy-zombie
Ed Yong (08-07-2011)
Osa Dinocampus coccinellae jest porywaczem ciał, albo może raczej "porywaczem-ochroniarzy". Poluje na biedronki. Kiedy znajduje jakąś, żądli ją i umieszcza jajko w jej ciele. Kiedy larwa wykluwa się, zaczyna żywcem zjadać biedronkę. Jakieś trzy tygodnie później wydostaje się na zewnątrz, rozrywając ciało żywicielki. Do tekstu..
Maleńki wodny owad bije rekordy głośności dzięki penisowi
Ed Yong (26-06-2011)
W jaki sposób tak mały owad wydaje tak głośne dźwięki? Nie jest to jasne. Wydaje się, że robi to przez pocieranie prążkowanym penisem o wyrostki na podbrzuszu, grając na swoich genitaliach jak na miniaturowych skrzypcach. "Smyczek" ma w tym przypadku 50 mikrometrów długości, ponadto żadna część ciała nie pełni roli wzmacniacza hałasu. Do tekstu..
Meduzy są mądrzejsze niż myślisz
Jerry Coyne (12-06-2011)
Naukowcy zaczynają odkrywać, że meduzy neurologicznie są znacznie bardziej złożone niż podejrzewano uprzednio. Niektórzy sądzą nawet, że mają odpowiednik "mózgu". Natalie Angier skierowała mnie do sympatycznej pracy w "Current Biology" (odnośnik poniżej) o meduzie Tripedalia cystophora, która żyje w zaroślach mangrowych (namorzynach) na wyspach Karaibskich. Do tekstu..
Drugi z kolei, najpiękniejszy eksperyment w biologii
Jerry Coyne (03-06-2011)
Najpiękniejszym, jak już kiedyś wspominałem, jest wykazanie w 1958 r. przez Meselsona i Stahla, że replikacja DNA jest "semikonserwatywna", tj. kiedy następuje replikacja dwuniciowej cząsteczki DNA, rozwija się ona i każda nić tworzy matrycę do zbudowania nowej nici z nukleotydów i cukrów. (Jest wiele innych sposobów, na jakie DNA mógłby się replikować.) Do tekstu..
Grzyby nafaszerowane jadem skorpiona walczą z malarią
Ed Yong (06-03-2011)
Poznajcie naszą najnowszą potencjalną broń przeciwko malarii - grzyby nafaszerowane substancjami chemicznymi znalezionymi w jadzie skorpiona. Metarhizium anisopliae - to pasożytnicze grzyby zarażające wiele rodzajów owadów, łącznie z komarami roznoszącymi malarię. Ich zarodniki kiełkują po kontakcie z ciałami owadów, grzyby atakują je i powoli zabijają. Weiguo Fanga z University of Maryland zmodyfikował je tak, aby obierały za cel malarię czającą się wewnątrz komarów. Do tekstu..
Białe lwy
Jerry Coyne (19-02-2011)
O białych lwach informowano sporadycznie od kilkuset lat, ale w niedawnych czasach pojawiły się w latach 1920. w Timbavati Game Reserve w Afryce Południowej. Powstały prawdopodobnie jako rezultat skrzyżowania między krewnymi ("chów wsobny"), który połączyło recesyjne allele. Według The White Lion Protection Trust z powodu swojej rzadkości i urody były przedmiotem selektywnego polowania i chwytania żywcem. Do tekstu..
Nieatrakcyjni partnerzy stresują wybredne ptaki
Ed Yong (19-02-2011)
Jesteś na przyjęciu i przyszedłeś bez osoby towarzyszącej. Na domiar złego większość twoich znajomych także jest singlami i udało im się już dobrać w pary z najbardziej atrakcyjnymi ludźmi na sali. Czy próbujesz swoich szans z tymi, którzy jeszcze pozostali, nawet jeżeli ci się nie podobają? Do tekstu..
Płeć a rozmnażanie
Grzegorz Świątoniowski (30-12-2010)
Wydaje się, że mężczyźni i kobiety nie mają żadnych wątpliwości do czego właściwie służy płeć przeciwna. Gdy jednak pytanie to postawić biologom (którzy - jak powszechnie wiadomo - są istotami bezpłciowymi) można wprawić ich w niejakie zakłopotanie. Nie znaczy to oczywiście, że biolodzy negują powszechnie przyjęte i akceptowane cele istnienia kobiet (zmywanie, pranie i gotowanie) oraz mężczyzn (jedzenie, picie i spanie), zobligowani jednak swoją profesją zajmują się tym, co wiąże się w sposób najbliższy - czyli bezpośredni - z ideą płciowości. Do tekstu..
Ciemna strona oksytocyny – coś więcej niż tylko hormon miłości
Ed Yong (16-12-2010)
Istnieje środek chemiczny, który może nieznacznie zmienić twoje wspomnienia z dzieciństwa dotyczące własnej matki. U niektórych ludzi, rysuje on mamy w lepszym świetle, sprawiając, że pamiętane są, jako bliższe i bardziej opiekuńcze. U innych, oksytocyna ma mroczniejszy wpływ, sprawiając, że mamy wydają się być mniej opiekuńcze i bardziej odległe. Do tekstu..
Co zrobić, żeby surykatki były jeszcze bardziej towarzyskie?
Ed Yong (13-10-2010)
Oksytocyna występuje u wszystkich ssaków i ma wpływ na rozmaite emocjonalne i społeczne zachowania. U ludzi łączy się ją z zaufaniem, interakcjami społecznymi, szczodrością, orgazmem, więzią między rodzicem a dzieckiem, itp. Jeden wdech oksytocyny mógłby pomóc wyzwolić uczucie zaufania do innych lub nawet poprawić zdolności społeczne ludzi dotkniętych autyzmem. Joah Madden i Tim Clutton-Brock z Uniwersytetu Cambridge chcieli zbadać, jaki efekt oksytocyna wywrze na surykatkach. Do tekstu..
Samce altannika tworzą iluzje perspektywiczne, które widzą tylko samice
Ed Yong (22-09-2010)
Jeżeli chodzi o wystrój wnętrz, poczucie smaku altannika wielkiego w porównaniu z jego krewnymi, wydaje się wręcz spartańskie. Tworzy on alejkę z patyków udekorowaną szarymi i białymi przedmiotami takimi, jak skorupki, kości i kamienie, prowadzącą na dziedziniec. Samiec występuje na tym dziedzińcu, podczas gdy samica ogląda pokaz z wykładanej odpowiednio alejki. Jej pole widzenia jest ograniczone i dość wąskie, a jak twierdzi Endler, samiec wie jak to wykorzystać. Do tekstu..
Znakomity wywiad z Craigiem Venterem
PZ Myers (02-08-2010)
To nie jest opowieść o mocach podobnych do boskich, to jest opowieść o mocy nauki. Prawdziwym problemem jest to, że zrozumienie nauki w naszym społeczeństwie jest tak płytkie. W przyszłości, jeśli chcemy mieć dość wody, dość jedzenia i dość energii bez całkowitego zniszczenia planety, to będziemy musieli polegać na dobrej nauce. Do tekstu..
Rudziki mogą dosłownie widzieć pole magnetyczne
Ed Yong (24-07-2010)
Niektóre ptaki mogą wyczuwać pole magnetyczne Ziemi i znajdować kierunek z taką łatwością, jak gdyby używały kompasu. Zdolność ta jest wielkim dobrodziejstwem dla ptaków migrujących, pozwalając im na zachowanie prawidłowego kursu. Jednakże ten niesamowity zmysł jest blisko związany z bardziej przyziemnym zmysłem - wzrokiem. Do tekstu..
Szympansy mordują się o ziemię
Ed Yong (29-06-2010)
Szympansy są wysoce inteligentnymi zwierzętami, zdolnymi do wspaniałych aktów empatii, wyrafinowania technologicznego, kultury i kooperacji. Ale mogą także być mordercami. Grupy szympansów, na ogół samców, prowadzą długie, agresywne kampanie przeciwko osobnikom z innych grup, atakując je en masse i bijąc i gryząc na śmierć. Powody takiego zabijania od dawna stanowią przedmiot dyskusji między zoologami, ale następstwa morderstw Ngogo ujawniają ważną wskazówkę. Po tym, jak szympansy wybiły swoich sąsiadów, przejęły ich terytorium. Wydaje się, że szympansy zabijają dla zdobycia terytorium. Do tekstu..
Biologiczne podstawy akupunktury lub więcej dowodów na efekt placebo?
Ed Yong (08-06-2010)
Nanna Goldman z Uniwersytetu Rochester Medical Center twierdzi, że odkryła biologiczne wyjaśnienie uśmierzających ból właściwości akupunktury. Pracowała z myszami, które miały zapalenie łap i udało się jej złagodzić ich ból używając igieł do nakłuwania tradycyjnych punktów akupunktury w pobliżu kolana. Efekt uśmierzania bólu miał miejsce tylko wtedy, gdy po nakłuciu przekręcała igłę. Po przeczytaniu badania możesz odnieść wrażenie, że jesteśmy o krok bliżej od zrozumienia, jak leczenie z prawdziwymi medycznymi korzyściami naprawdę działa. Opis zaśmiecony jest zdaniami w stylu "aktywowanie receptora A1 jest zarówno potrzebne jak i wystarczające dla klinicznych korzyści akupunktury" albo "kuracja, która ingeruje w receptory A1 lub metabolizm adozyny może poprawić kliniczne korzyści wynikające z akupunktury". Do tekstu..
Ewolucja, zwierzęta, homoseksualizm
Jerry Coyne (13-04-2010)
Niezależnie od tego, jakie są ewolucyjne korzenie zachowań homoseksualnych, są one nieistotne dla tego, jak traktujemy gejów. Dzieciobójstwo jest "normalne" u niektórych gatunków, takich jak lwy i kangury, ale my je potępiamy i karzemy wśród ludzi. To, co jest "naturalne", "genetyczne" lub "adaptacyjne" nie ma znaczenia (przynajmniej dla mnie) dla oceny tego, co jest słuszne. Po prostu jest rzeczą moralną zapewnienie, że geje mają równe prawa, niezależnie od tego, czy zachowania homoseksualne zależą od genów, od środowiska, czy od jednego i drugiego. Do tekstu..
Po piwie ludzie są bardziej atrakcyjni dla komarów przenoszących malarię
Ed Yong (14-03-2010)
Wszyscy słyszeliśmy o "piwnych goglach", mitycznych, niewidzialnych okularach, które po spożyciu o kilka kufli za dużo, czyni wszystkich innych niesamowicie atrakcyjnymi. Ach, gdybyż piwo miało odwrotny efekt, czyniąc pijącego go nieodparcie atrakcyjnym. Dobra wiadomość jest taka, że piwo faktycznie ma taką właściwość. Zła wiadomość to taka, że tymi, którzy są przyciągani, są komary przenoszące malarię. Anopheles gambiae (komar przenoszący malarię) namierza swoje ofiary poprzez ich zapach. Poprzez rozpylanie ludzkich zapachów wśród tysięcy komarów Thierry Lefevre odkrył, że uważają one zapach ciała ludzi pijących piwo za całkiem pociągający. Zapach abstynentów nie mógł tu konkurować. Nieco dziwacznym wnioskiem z tego badania, choć mającym konsekwencje dla publicznej ochrony zdrowia, jest, że picie piwa może zwiększyć ryzyko zachorowania na malarię. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365