Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.993.423 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 282 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Dzięki Bogu, siedzę u stóp Darwina i Huxleya.
Przegląd wyników wyszukiwania

Antysemityzm

Rektor amerykańskiego uniwersytetu odpowiada na arabskie wezwanie do przemocy
Michael Lumish (13-12-2013)
Rektor Wong mówi więc, że kiedy i jeśli zostanie ustalone, że nawoływanie do mordowania Żydów jest naruszeniem prawa lub zasad polityki uniwersyteckiej, wtedy, być może, coś zrobi, ale dopóki tego nie rozpracujemy, jest to "przede wszystkim" kwestia wolności słowa. Do tekstu..
Antysemityzm 2.0
Mudar Zahran (04-12-2013)
Dlaczego (nie)antysemici kochają Żyda Noama Chomsky'ego i odwracają gwałtownie wzrok kiedy pisze Palestyńczyk Mudar Zahran? Sam Mudar Zahran próbuje poniekąd odpowiedzieć na to pytanie, pokazując w jaki sposób owi (nie)antysemici wykorzystują sprawę palestyńską dla szerzenia w "akceptowalny" sposób swojego (nie)antysemityzmu. Do tekstu..
Powrót żółtej gwiazdy
Steve Apfel (28-11-2013)
Dla wielu żółta gwiazda z napisem Jude, Juif, Jood lub Żyd przywodzi na myśl Holocaust. Niemniej idea i jej stosowanie wyprzedza Rzeszę Hitlera o jedno lub dwa tysiąclecia. Już w Średniowieczu zmuszano Żydów do noszenia różnych oznak. Otwierało to najrozmaitsze możliwości dla przebiegłych despotów: traktowanie "zabójców Chrystusa" jak dżumy, izolowanie ich lub koncentrowanie w jednym miejscu, pozbawianie ich własności lub deportowanie, albo zabijanie ich, jeśli uznawali to za potrzebne. Do tekstu..
Załóżmy...
Adam Levick (30-10-2013)
Załóżmy rzecz całkowicie absurdalną, że izraelska telewizja pokazuje program, w którym izraelskie dzieci recytują wierszyki mówiące o Palestyńczykach, że to małpy i świnie. Jaka byłaby reakcja, gdyby ta fikcja była prawdą? Tak ohydny wyraz nienawiści wobec muzułmanów byłby słusznie krytykowany jako usankcjonowany przez państwo rasizm - oraz akt podżegania do nienawiści przeciwko Palestyńczykom - świat by się trząsł. Do tekstu..
Smoleńska mgła
Andrzej Koraszewski (24-10-2013)
I znów Polska zanurzona w smoleńskiej mgle. Tomasz Lis pisze w najnowszym "Newsweeku": "Macierewicz i jego "eksperci" doszczętnie się skompromitowali. Ich teorie podobnie. Jurek Owsiak krzyczy na swoim wideoblogu: "Panie Macierewicz, zostaw nas pan wszystkich k...a w spokoju!" Kolejny festiwal nienawiści Jarosława Kaczyńskiego w aranżacji Antoniego Macierewicza przesłania wszystko inne. Do tekstu..
Zamknąć Guantanamo, otworzyć ponownie Auschwitz
Andrzej Koraszewski (07-09-2013)
Kiedy w Jerozolimie podczas arabskiej demonstracji pojawia się plakat ze zdjęciem Hitlera i podpisem: "Hitler zabijał Żydów dla swojego narodu, Sisi zabija Egipcjan dla Żydów", nad Wisłą obsesyjno-kompulsywny krytyk Izraela pyta: "no i co z tego", kiedy okazuje się, że urzędniczka ONZ rozsyła zdjęcie dziecka, które zginęło w wypadku, podpisując, że jest to "kolejna ofiara izraelskiej agresji", kiedy dziennikarz BBC rozsyła zdjęcie dziecka zabitego w Syrii jako ofiary izraelskiej, kiedy wychodzi na jaw, że dziecko pokazywane przez całą prasę zachodnią jako ofiara izraelska, zginęło w rzeczywistości ponieważ rakieta mająca zabijać dzieci izraelskie nie doleciała do celu - obsesyjnie-kompulsywni krytycy Izraela pytają: "no i co z tego?" Do tekstu..
Uchodźcy, chłopiec do bicia i Anne Frank
Andrzej Koraszewski (13-06-2013)
Urodzona w 1943 roku na terenach obecnej Polski Erika Steinbach forsuje ideę zbudowania Centrum Przeciw Wypędzeniom. Idea piękna, ale są powody, aby podejrzewać niecne intencje. Ona sama powtarza, że najbardziej zależy jej na upamiętnieniu strasznego losu wszystkich ludzi, którzy w wyniku wojny stają się uchodźcami. Do tekstu..
Zawodna pamięć
Jerzy Neuhoff (16-05-2013)
W książce "Pamięć i tożsamość", w pkt. 15. Zatytułowanym "Naród a kultura", możemy przeczytać co następuje: "Niezmiernie ważnym czynnikiem etnicznym w Polsce była także obecność Żydów. Pamiętam, iż co najmniej jedna trzecia moich kolegów z klasy w szkole powszechnej w Wadowicach to byli Żydzi. W gimnazjum było ich trochę mniej. Z niektórymi się przyjaźniłem. A to, co u niektórych z nich mnie uderzało, to był ich polski patriotyzm. A więc polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie." Do tekstu..
Radości, których dostarcza antysemityzm
Eve Garrard (13-05-2013)
Antysemityzm to coś znacznie więcej niż błąd poznawczy. Jest atrakcyjny, bo dostarcza głębokiej satysfakcji emocjonalnej - nienawiści, tradycji i czystości moralnej. Dobroć i czystość moralna są oczywiście prawdziwie pożądane i godne podziwu jednak jedno spojrzenie na listę trudności na drodze do rzeczywistej dobroci wystarcza, by przypomnieć nam, jak trudno jest być naprawdę dobrym i o ile łatwiej jest stwarzać pozory. Do tekstu..
List irackiego Żyda (10-04-2013)
Słyszeliśmy to wszystko przedtem od twoich bojkotujących Izrael towarzyszy: dziesiątków modnych opiniotwórców, akademików i artystów. Naprawdę wierzą oni w ten zgrabny paradoks: prześladowany naród jest teraz prześladowcą innego narodu. Czy Żydzi, ze wszystkich narodów, nie powinni być inni? Do tekstu..
Antysemityzm niemarginalny
Jan Wójcik (19-03-2013)
Statystyki antysemickich wypowiedzi liderów - tego naprawdę jest zbyt wiele, żeby przestać robić z tej kwestii sprawę marginalną. Chorobę uleczyć można tylko po akceptacji tego, że się w ogóle pojawiła. Mam głęboką nadzieję, że krytycy Lorda Ahmeda dostrzegą, iż nie reprezentował on marginesu i tak jak dowiedli w innych działaniach, zajmą wyraźne stanowisko wobec problemu. Do tekstu..
Gdzie jest szczyt irracjonalizmu? (01-03-2013)
Jesteśmy pewni, że judaizm i globalny syjonizm stoją za masakrą i ludobójstwem przeciwko muzułmanom... Zasady buddyzmu pochodzą z judaizmu. Buddyści są narzędziem w rękach Żydów, a 'buddyzm' jest nazwą, która ukrywa rękę judaizmu i globalnego syjonizmu. Do tekstu..
O głupim Żydzie, ogłupionych wiarą Arabach i prześladowanym Palestyńczyku
Andrzej Koraszewski (07-02-2013)
Durny angielski dziennikarz pochodzenia żydowskiego, którego przodkowie wyemigrowali z Polski, po raz kolejny dał upust swojej niechęci do Polaków, co spowodowało reakcję na szczeblu dyplomatycznym. Komentując antysemicką wypowiedź jednego z brytyjskich polityków, Giles Coren powiedział, że ponieważ Polacy stanowią dziś w Anglii silną mniejszość, ważne jest mówienie w zrozumiały dla nich sposób. Do tekstu..
Postanowiłem odwiedzić Holocaust Memorial Museum
Tufail Ahmad (27-01-2013)
Kiedy oprowadzający mówił o przesłaniu Muzeum dla całej ludzkości, nieustannie przychodziły mi na myśl obrazy mordów z Indii i Pakistanu. Przypominało mi to, jak niemal 2 tysiące ludzi, w większości muzułmanów, zostało zmasakrowanych w stanie Gudżarat w Indiach w 2002 r., podczas gdy policja stanowa i rząd pod kierownictwem Narendry Modiego, nacjonalistycznego przywódcy hinduskiego, który tak jak Hitler doszedł do władzy dzięki wyborom, patrzyli w inną stronę. Do tekstu..
Ayaan Hirsi Ali o antysemityzmie islamskim
Jerry Coyne (23-01-2013)
W nowym artykule Ayaan Hirsi Ali w "New York Times", Wychowana na nienawiści, pokazuje strumień antysemickiego jadu, jaki płynie codziennie w domach arabskich. Kto jak kto, ale ona powinna wiedzieć, bo dorastała zanurzona w nim. Jej artykuł sprowokowały majaczenia Mohameda Mursiego sprzed dwóch lat o Żydach , które media dostrzegły niedawno. Do tekstu..
Dlaczego świat nie cierpi Izraela?
Andrzej Koraszewski (09-01-2013)
Czy świat ma obsesję na temat Izraela? Kraj wielkości województwa podlaskiego, który nieustannie skupia na sobie uwagę światowych mediów, którym nieustannie zajmuje się Organizacja Narodów Zjednoczonych, wydając na jego temat wielokrotnie więcej rezolucji niż na temat wszystkich innych krajów świata łącznie, kraj, którym Amnesty International zajmuje się częściej niż jakimkolwiek innym państwem na świecie, kraj który wyzwala najwięcej nienawistnych reakcji internautów, niezależnie, czy oglądamy to w Egipcie, w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Rosji, w Szwecji czy w Polsce. Do tekstu..
Wyzwalająca przemiana nienawidzącego Żydów człowieka w syjonistę
Licia Corbella (01-11-2012)
W 2000 r. Hafeez pojechał do Afganistanu i na poważnie porwał go radykalny islam; uwierzył, że muzułmanie muszą powstać i walczyć z "podłymi Żydami i pomóc swoim uciskanym muzułmańskim braciom i siostrom". Po powrocie do Wielkiej Brytanii Hafez uległ dalszej radykalizacji. Podczas naszego spotkania wyjął swój iPad i pokazał nam fotografie książek, CD i DVD - włącznie z publikacjami grupy terrorystycznej Al-Kaida - które kupował otwarcie w sklepach prowadzonych przez ludzi pochodzących z Azji Południowej w całej Wielkiej Brytanii. Do tekstu..
Iran: Eliminacja Izraela jest bliska – i bardziej możliwa niż kiedykolwiek (17-08-2012)
Jak co roku rząd irański obchodzi Dzień Kuds (Jerozolimy)  wzywając do eliminacji Izraela. Ramazan Sharif, dyrektor public relations Islamskiego Korpusu Strażników Rewolucji (IRGC) i szef Kwatery Głównej Intifady i Jerozolimy, ogłosił, że w tym roku Teheran będzie obchodził Dzień Kuds w 70 krajach na całym świecie. Do tekstu..
Wieści z bliższych i dalszych okolic ziemi (nie)świętej
Andrzej Koraszewski (04-08-2012)
Doradca prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, Ziad Al-Bandak, odwiedził Polskę, spotkał się z przedstawicielem rządu Bogusławem Winidem, odwiedził obóz koncentracyjny Auschwitz, gdzie złożył wieniec przy ścianie śmierci i zapalając świeczkę ku pamięci ofiar Holocaustu. Wizyta palestyńskiego polityka wywołała gwałtowne protesty ze strony przedstawicieli rządzącego Gazą i konkurującego o rząd dusz Hamasu. Do tekstu..
Żydzi a oświecenie i antysemityzm
Piotr Napierała (27-04-2012)
Zastanawiałem się często czemu nacjonaliści-ksenofobi tak chętnie łączą się we wspólnym antysemityzmie z anty-oświeceniowymi konserwatystami. Odpowiedź na to pytanie, jak na wiele innych dotyczących dzisiejszych stosunków i mitów leży w epoce, w której po raz pierwszy liberalni intelektualiści starli się z teokratycznym konserwatywnym betonem, czyli w epoce oświecenia. Do tekstu..
Lekcja pływającej trumny
Sarah Honig (18-04-2012)
Ta potworność była dokonanym z zimną krwią dziełem Wielkiej Brytanii (zaangażowanej w walkę z Niemcami, ale bez żadnego współczucia dla ich żydowskich ofiar), zrealizowana przez rzekomo neutralną Turcję (której tak zwane niezaangażowanie nie rozciągało się na pariasów - uchodźców żydowskich), przez Arabów (którzy byli jawnymi kolaborantami nazizmu i którzy naciskali na Londyn, by odmówił zagrożonym Żydom azylu w żydowskiej ojczyźnie) i wreszcie Rosji, która wycelowała torpedy w unieruchomione pudełko sardynek z Żydami, którym nikt nie pozwolił postawił stopy na terra firma. Do tekstu..
Niemiecki obrabowany Kozak
Sarah Honig (13-04-2012)
Modny, szacowny antysemityzm intelektualnych salonów europejskich na początku XX wieku uczynił nazistowskie prześladowania Żydów czymś akceptowalnym. Modny, szacowny anty-izraelizm europejskich salonów intelektualnych na początku XXI wieku czyni wezwania Ahmadineżada do wytępienia nas czymś akceptowalnym. A nad tym wszystkim unosi się świętoszkowaty duch Tołstoja, który napomina nas, że to nasze zachowanie jest przyczyną naszych tragedii. Do tekstu..
Arab taki jak ja
Lee Habeeb (11-04-2012)
Arabowie na całym świecie z osłupieniem i zazdrością patrzyli jak Żydzi zamieniali starożytny kawałek ziemi na Bliskim Wschodzie w dobrze prosperującą oazę intelektualnej, politycznej, religijnej i komercyjnej aktywności, gdzie ludzie są wolni i mogą żyć jak pragną. Izrael - jedno z najstarszych miejsc na Ziemi jest obecnie równie nowoczesny jak jakiekolwiek inne miejsce na świecie, posiada sprawnie funkcjonujący rząd szanujący wolność religijną i ekonomiczną. Do tekstu..
Antysemityzm w świecie arabskim jest podtrzymywany przez reżimy
Wiji Bohme Shomary (20-02-2012)
Za każdym razem, kiedy wśród ludzi narasta niezadowolenie dotyczące jakości życia, wyolbrzymia się sprawę palestyńską i nagle cała uwaga środków masowego przekazu skupia się, powiedzmy, na izraelskiej polityce osiedli. Kraje sąsiadujące wykorzystują kwestię palestyńską, a na sentymentalnym Bliskim Wschodzie jest to niezawodna karta, którą - w razie potrzeby - rozgrywa Hezbollah i państwo syryjskie, żeby zdobyć poparcie ludzi. Do tekstu..
Nowymi Żydami Europy są nadal Żydzi
Mohamed Abdishazan (15-11-2011)
Gdyby norwescy muzułmanie byli poddani systematycznej dyskryminacji i przemocy, tak jak opisuje to Flemming, lub gdyby w miejsce ośrodków dla starających się o azyl nagle znaleźlibyśmy obozy koncentracyjne, tylko wtedy można by mówić o norweskich (czy europejskich) muzułmanach jako o "nowych Żydach Europy". Na szczęście, szczególnie dla nas, którzy jesteśmy norweskimi muzułmanami, jest to scenariusz, który się nie zdarzył i nie zdarzy. Do tekstu..
Uczenie nienawiści do innego
Mansour Al-Hadj (29-10-2011)
Jako dziecko w Arabii Saudyjskiej często słyszałem o Holocauście, który spotkał Żydów z rąk nazistowskiego reżimu w Niemczech podczas drugiej wojny światowej. Większość tego, co słyszałem, to że Żydzi wyolbrzymili liczbę ofiar, że używają Holocaustu, żeby wzbudzić litość świata i że niewątpliwie zasłużyli na ten los. Do tekstu..
Byli łatwopalni
Magdalena Zajkowska (03-09-2011)
Tak, to jego kolejna odsłona, antysemityzmem był mord i antysemityzmem jest zniszczenie tego pomnika. Pierwsze zrobili ludzie z pokolenia dziadków, drugie z pokolenia wnuków. Antysemityzm wessany z duchem narodowej kultury. Ale przecież Żydzi sami się prosili. W końcu "byli łatwopalni". Jedno pewne, w Jedwabnem jest wielu ludzi oburzonych na ten akt barbarzyństwa, czy i dziś muszą się ze swoimi uczuciami ukrywać, tak jak ci, którzy dwa pokolenia wstecz mieli odwagę ratowania swoich żydowskich sąsiadów? Do tekstu..
Dlaczego Izrael?
Andrzej Koraszewski (02-06-2011)
Izrael ma 7,6 miliona mieszkańców, zajmuje nieco ponad 22 tysiące kilometrów kwadratowych. Jest więc o jedną piątą mniejszy od województwa wielkopolskiego i ma dwa razy więcej ludności. Przybysz z innej planety zdziwiłby się zapewne, że ten maleńki kraj skutecznie konkuruje o zainteresowanie światowych mediów ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, czy jakimkolwiek innym krajem na świecie. Do tekstu..
Protokoły mędrców Syjonu w mediach arabskich
Menahem Milson (26-05-2011)
Wydaje się, że to niesłychane przyjęcie Protokołów rozpoczęło się dopiero wraz z ustanowieniem państwa Izrael. Fakt, że małej społeczności Żydów udało się pokonać połączone siły armii siedmiu państw arabskich, jest źródłem dysonansu poznawczego dla Arabów. Globalny spisek żydowski, jak jest on opisany w Protokołach, dostarczył pozornie racjonalnego wyjaśnienia tego, co było dla Arabów całkowicie niepojęte. Do tekstu..
Zawracanie Wisły kijem
Andrzej Koraszewski (14-04-2011)
Antysemityzm jest irracjonalny, jest również osobliwym papierkiem lakmusowym świata. Koszmary zaczynają się zazwyczaj od fali antysemityzmu. Tak było w średniowieczu, tak było w czasach nowożytnych. Czy jest tak, że obecnie świat wszedł w tę samą koleinę, w której był w latach trzydziestych ubiegłego wieku? Bardzo wiele na to wskazuje. Do tekstu..
Długi tydzień orwellowskiej solidarności
Andrzej Koraszewski (17-03-2011)
Ktokolwiek czytał biografię Mahatmy Gandhiego, autobiografię Nelsona Mandeli, książki Nadine Gordimer, ten wie mniej więcej co oznaczało słowo apartheid. Ciekawe co też ludzie, którzy walczyli z prawdziwym apartheidem, sądzą o nazywaniu w ten sposób ustroju w Izraelu. Do tekstu..
Płynny ołów
Andrzej Koraszewski (07-01-2011)
W drugą rocznicę wkroczenia wojski izraelskich do rzekomo okupowanej przez Izrael Gazy do osławionego raportu sędziego Goldstona na wszelki wypadek mało kto wraca, ale oczywiście najciekawsze są tu wypowiedzi samych przedstawicieli Hamasu, bo kto wierzyłby autorom, którzy mają niedobre pochodzenie rasowe połączone z niewłaściwymi poglądami? Do tekstu..
Opowieści o wojnie terroru z Izraelem
Michael J. Totten (18-12-2010)
Wydawnictwo Encounter Books opublikowało niedawno wstrząsającą książkę włoskiego dziennikarza Giulio Meottiego A New Shoah: The Untold Story of Israel's Victims of Terrorism. Na początek pomyślałem, że tytuł może jest przesadny. W Szoah - nazistowskim Holocauście - zginęło o całe rzędy wielkości więcej ludzi niż z rąk terrorystów w Izraelu, ale to nie o to chodzi. To, co jest wspólne dla izraelskich ofiar terroryzmu i ofiar nazistowskiego ludobójstwa, to fakt, że byli to Żydzi zamordowani za to, że byli Żydami. Do tekstu..
Farsa w farsi i po naszemu
Andrzej Koraszewski (02-12-2010)
W połowie listopada 2010 r. w Iranie ponownie utworzono stronę internetową w języku farsi Stowarzyszenia Badania Nazizmu, irannazi.ir, które to stowarzyszenie, jak dowiadujemy się ze strony tytułowej, jest oficjalną domeną irańską i "działa zgodnie z prawami Islamskiej Republiki Iranu i jest pod nadzorem cyfrowej grupy roboczej w Ministerstwie Kultury i Przewodnictwa Islamskiej Republiki Iranu". Do tekstu..
Antysemityzm czy tylko niewinny antysyjonizm? (13-11-2010)
2 listopada 2010r. Dawid Warszawski w "Gazecie Wyborczej" referował wywiad jakiego udzielił agencji Reutera jeden z głównych przywódców i współzałożycieli Hamasu, Mahmoud Al-Zahar. "Nie żyjecie jak istoty ludzkie. Nie żyjecie nawet jak zwierzęta. Akceptujecie homoseksualizm. I teraz nas krytykujecie?" mówił o mieszkańcach Zachodu Mahmud al-Zahar. W ubiegłym tygodniu telewizja Al-Aqsa nadała jego inne wystąpienie, które było bardziej radykalne. Do tekstu..
Hiszpański dwugłos
José Maria Aznar, Pilar Rahola (22-06-2010)
Świat stoi na skraju przepaści, coraz trudniej o wątpliwość, że w każdej chwili może się rozpętać zawierucha wojenna, której rozmiary nie są możliwe do przewidzenia. Coraz głośniejszym werblom wojennym towarzyszy propaganda przypominająca do złudzenia lata trzydzieste. Irracjonalny antysemicki bełkot przewala się w muzułmańskich mediach i podchwytywany jest przez media zachodnie. Antysemityzm był przez wieki fortecą irracjonalizmu. Tę fortecę średniowiecza unowocześniono w XX wieku i znów góruje dziś nad wiekiem XXI. Głosy ostrzegające przed szaleństwem są nieliczne. Publikujemy dziś głos przedstawiciela hiszpańskiej prawicy, byłego premiera hiszpańskiego rządu, José Marii Aznara oraz wystąpienie przedstawicielki hiszpańskiej lewicy, znanej dziennikarki, Pilar Raholi. Do tekstu..
Zakaz nadawania Al-Aqsa TV we Francji (15-06-2010)
9 czerwca 2010 r. CSA, francuski organ nadzorujący radio i telewizję, umieścił na swojej oficjalnej stronie internetowej oświadczenie o telewizji Hamasu Al-Aqsa TV, która jest przekazywana przez firmę Eutelsat z siedzibą w Paryżu. Oświadczenie stwierdza: "Ponieważ Al-Aqsa TV wielokrotnie nadawała programy ignorujące zakaz podżegania do nienawiści w telewizji, CSA zażądał od Eutelsat, by zakończył przekazywanie Al-Aqsa TV na swoim satelicie". Al-Aqsa nadawała w Europie via Eutelsat programy gwałcące orzeczenia Unii Europejskiej od momentu jej powstania w styczniu 2006 r. Do tekstu..
Żydzi jako kozły ofiarne
Amil Imani (24-03-2010)
Islamscy złoczyńcy w Iranie dokonali wielkiej pracy w wyniszczeniu olbrzymiej części opozycji wewnętrznej i zamordowali tysiące niewinnych ludzi w imię islamu. Wygnali również z kraju większość irańskich Żydów, czyniąc ich życie tak nieszczęsnym, jak to możliwe. Nieliczni jeszcze mieszkający tam Żydzi są nadal od czasu do czasu używani jako chłopcy do bicia. Wbrew islamskiemu dogmatowi naród irański dumny jest ze swojej historycznej przyjaźni z Żydami. Więź przyjaźni idzie wstecz do doniosłej akcji króla Cyrusa Wielkiego. W 537 r. p.n.e. po zdobyciu Babilonu, to król Cyrus wyzwolił Żydów z niewoli i pozwolił im powrócić do Ziemi Obiecanej, odbudować świątynię, żyć w pokoju i czcić swojego Boga. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365