Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.100.655 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 161 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Formalny imperatyw katolickiej doktryny prawa naturalnego jest pustą formułą, z której nic nie wynika.
Przegląd wyników wyszukiwania

Islam

Należy ją zabić i obciąć jej głowę... (14-12-2013)
Pisarka z Bagladeszu, Taslima Nasreen, prześladowana w swoim kraju za napisanie książki Wstyd, w której krytykowała islam, uciekła w 1994 r. do Szwecji, a następnie osiedliła się w Indiach. Teraz duchowny islamski w Indiach złożył na policję oskarżenie o to, że swoim wpisem na twitterze obraziła uczucia religijne muzułmanów. Do tekstu..
Cicha śmierć umiarkowanego islamu
Mehrdad Amanpour (03-11-2013)
Autor tego tekstu jest brytyjskim muzułmaninem, pisząc o śmierci umiarkowanego islamu ma na myśli nie tylko popularność ekstremistów wśród muzułmanów, ale i ich tragiczną w skutkach akceptację przez zachodnich liberałów. Do tekstu..
Dlaczego islam rodzi potwory?
Nicolai Sennels (27-10-2013)
Kulturowy i psychologiczny koktajl gniewu, niskiej samooceny, mentalności ofiary i podatności na wpływ, połączone z agresywnym i dyskryminującym stosunkiem do niemuzułmanów - to wszystko, wtłaczane do głów przy użyciu bólu, poniżania i przyprawiającego o zawrót głowy powtarzania niezliczonych wersetów Koranu, które niosą nienawiść i gniew - oto powody, dla których islam jest kolebką demonów. Do tekstu..
Fitna po polsku
Jan Wójcik (19-10-2013)
Podpalano meczet w Gdańsku. Tym razem winnych nie szuka się na skrajnej prawicy, a wśród obrońców zwierząt. Za "prowokowanie ich" imam z Gdańska obwinia muftiego z Muzułmańskiego Związku Religijnego. O co może chodzić w tej sprawie? Do tekstu..
Zguba islamizmu
Daniel Pipes (30-07-2013)
Możliwe ograniczenie władzy islamistów, które pojawiło się na horyzoncie dopiero w 2013 roku, daje nam szansę, jednak nie możemy stać się pobłażliwi. Nawet jeśli wszystko wygląda lepiej niż rok temu, trendy mogą się zmieniać. Pokonanie islamizmu może zająć dużo czasu. Do tekstu..
O rzeczywistym apartheidzie w Libanie i urojonym gdzie indziej
Khaled Abu Toameh (23-06-2013)
Mniej więcej trzy lata temu rząd libański zdecydował o nowelizacji obowiązującego prawa apartheidu, które odmawia Palestyńczykom prawa do pracy w aż 20 zawodach. Powiedziano wówczas Palestyńczykom, że będą mogli pracować w wielu zawodach, a nawet posiadać nieruchomości w Libanie. Obecnie jednak Palestyńczycy odkryli, że rząd libański, jak rządy większości krajów arabskich, kłamał. Do tekstu..
Muzułmańscy przeciwnicy szczepień spowalniają zwalczenie polio
Jerry Coyne (07-03-2013)
Zawsze istniała opozycja religijna wobec szczepień. Kiedy Jenner i inni wprowadzili szczepionkę na ospę, XVIII-wieczne kościoły często potępiały ją jako "rojenia szatana" i "pogwałcenie praw natury". Ten sprzeciw był oczywiście oparty Piśmie Świętym - włącznie z argumentem, że Hiob został zaszczepiony przez Szatana! - i na poglądzie, że ratowanie ludzi przed ospą było "udaremnianie woli Boga" i okazywaniem większej troski o życie doczesne zamiast pozagrobowe. Do tekstu..
Polski imam marzy o szariacie
Niklas Lindström (16-02-2013)
Przyjechałem tutaj, aby zapytać zwykłego imama w Polsce, jakie stanowisko zajmuje islam w paru ważnych sprawach, co mogłoby rzucić światło na to, do jakiego stopnia islam i cywilizacje zachodnie są kompatybilne. Podobne pytania zadałem imamom w Szwecji, a ich ówczesne odpowiedzi dowiodły, że potrzebują czegoś w rodzaju "szwedzkiej edukacji". Czy te szwedzkie odpowiedzi były wyjątkowe czy są normą wśród muzułmanów w Europie? Aby to sprawdzić, pojechałem do Polski, żeby te same pytania zadać tamtejszym imamom. Do tekstu..
Czy islam jest zagrożeniem i dla kogo?
Andrzej Koraszewski (02-06-2012)
Maciej Kochanowicz przyznaje, że świat islamu cierpi na głęboką zapaść cywilizacyjną, nie szuka jednak odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w powstaniu tej zapaści mogła odegrać religia, przeciwnie, podejmuje wysiłki, żeby tę rolę zminimalizować i pomija całą ideologię ruchów politycznych opartych na przekonaniach religijnych, dążących do władzy pod hasłem "islam jest rozwiązaniem", które twierdzą przemiennie, że materialny dobrobyt nie jest ważny, oraz że islam może dostarczyć ram rozwoju pozwalającego na dogonienie i przegonienie. Do tekstu..
Także muzułmanie pragną wolności
Maciej Kochanowicz (31-05-2012)
W opublikowanym kilka tygodni temu tekście "Po co muzułmanom szariat, a nam wszystkim prawa człowieka" starałem się pokazać relacje islamu i praw człowieka w kluczowej - moim zdaniem - perspektywie teoretycznej. Postaram się teraz przejść od perspektywy teoretycznej do faktograficznej i pokazać jak to "naprawdę" jest z tymi prawami człowieka w świecie muzułmańskim. Do tekstu..
Muzułmańska nienawiść
Sara Azmeh Rasmussen (02-04-2012)
Muzułmanie muszą zrozumieć, że żądaniu szacunku dla ich religijnego i kulturowego istnienia i tożsamości, tak na Zachodzie, jak na Bliskim Wschodzie, musi towarzyszyć prawdziwe zrozumienie, że inne mniejszości i ludzie mają prawo do tego samego. Do tekstu..
Islam i przyszłość liberalizmu
Sam Harris (24-03-2012)
Wiemy, że nietolerancja w świecie muzułmańskim dotyczy nie tylko "ekstremistów". Niedawne wydarzenia w Afganistanie ukazują po raz kolejny, że zwykli Afgańczycy są znacznie bardziej oburzeni, gdy zniszczona zostanie kopia Koranu, niż gdy ich dzieci zginą przez nasze bomby, lub nawet gdy ich dzieci zostaną zamordowane. Nie wiem, czy na świecie istnieje przykład gorszego wypaczenia priorytetów. Do tekstu..
Dialog muzułmanów i krytyków islamu – wnioski osobiste
Maciej Kochanowicz (17-02-2012)
Od pewnego czasu mam przyjemność brać udział w grupie dyskusyjnej "Dialog muzułmańsko-....." (grupa dialogu muzułmanów i nie-muzułmanów)", o której wspomniał Jan Wójcik w swoim tekście "Islamonozja, czyli niedobrze mi się robi, gdy...". Chciałem się podzielić wrażeniami z udziału z trwającej już ponad dwa tygodnie dyskusji. Nie chcę robić zestawienia poruszonych tematów, ale napisać, co mi osobiście, jako muzułmaninowi, dał udział w rozmowie z osobami krytycznie nastawionymi do islamu, czego się dzięki tej wymianie opinii dowiedziałem i co zrozumiałem. Do tekstu..
Rozplątywanie zasłony
Qanta A. Ahmed (08-09-2011)
W miarę jak zbliżamy się do końca dziesięciolecia od 11 września coraz częściej podnoszą się twierdzenia o islamofobii, zarówno ze strony muzułmanów, jak nie-muzułmanów. Pracownicy wesołego miasteczka zostają ustawieni w roli nikczemników, fundamentalnie obrażających muzułmańską tożsamość. Rozsierdzona i odwołująca sie do prymitywnych odruchów psychika wyznających islam Amerykanów -jak można się spodziewać - reaguje źle, nielogicznie i nie po islamsku na władze, już zrażone rozgrywaniem "karty ofiary". Do tekstu..
Drogi wściekły oszołomie: czyli Sama Harrisa odpowiedź Chrisowi Hedgesowi
Andrzej Koraszewski (28-07-2011)
Pewien bardzo znany, ale chyba nie najmądrzejszy dziennikarz doszedł do wniosku, że Sam Harris i Christopher Hitchens to rasiści i zwolennicy ludobójstwa. W swoim najnowszym eseju na łamach strony internetowej Truthdig, Chris Hedges oskarża "świeckich fundamentalistów" jako winnych koszmaru w Norwegii. (Obszerną odpowiedź Harrisa podajemy tylko w streszczeniu.) Do tekstu..
Islamofobia – problemy z definicją
Julian Jeliński (12-05-2011)
Pojemność pojęcia "islamofobia", a także używanie go przez najprzeróżniejsze polityczne, społeczne czy też religijne grupy niekoniecznie w celu zwrócenia uwagi na faktyczną dyskryminację, stały się głównymi przyczynami krytycznego podejścia do funkcjonującej definicji islamofobii. Co więcej, stały się podstawą do krytyki nawet samej koncepcji, na której ów termin został ufundowany. Do tekstu..
Świeckość jest drogą wyjścia z kryzysu braku racjonalności (15-12-2010)
Poszukiwanie sygnałów świadczących o możliwości zmiany postaw społecznych w świecie arabskim może być zajęciem deprymującym. Nie oznacza to, że takich sygnałów nie ma, ani tego, że ludzie kontestujący islamski fundamentalizm religijny mieszkają wyłącznie na Zachodzie. Interesujące są zarówno głosy nawołujące do zmian, jak i media, które je przekazują. Do tekstu..
Debata o religii i o stanie świata arabskiego (10-12-2010)
Zamieszanie w sprawie sekularyzmu jest eksportowane do naszego społeczeństwa przez Kościół. Islam jest sekularyzmem i sekularyzm jest islamem. Nie mamy hierarchii duchowieństwa. Nie ma rządów duchowieństwa w islamie. Mamy rządy Koranu i Sunny zamiast ludzi rządzących zgodnie z własną wolą. Ta koncepcja, która została do nas importowana, jest dziwaczna. Do tekstu..
Muzułmańscy ateiści
Andrzej Koraszewski (27-11-2010)
Źródłem wielu nieporozumień wokół islamu jest fakt, że w okresie oświecenia i później często próbowano go przeciwstawiać chrześcijaństwu i idealizować. Kiedy wybieramy się w podróż w poszukiwaniu mitów, aż nazbyt często znajdujemy mity. Romantyczne odczytywanie Orientu mogło dostarczać argumentów na domowym podwórku, ale z historyczną rzetelnością nie miało wiele wspólnego. Do tekstu..
Feministyczna polityka islamskiej mizoginii
Phyllis Chesler (22-11-2010)
Badanie morderstw w imię honoru nie jest tym samym co robienie z nich sensacji - ale profesor Lila Abu-Lughod z Columbia University jest innego zdania. Wierzy ona ponadto, że zachowania miejscowych Arabów i muzułmanów, włącznie z przemocą w imię honoru, można najpełniej zrozumieć jako konsekwencję zachodniego kolonializmu - być może wręcz "islamofobii". Do tekstu..
Irańska mafia klechów
Amil Imani (17-11-2010)
Tego piątku ogromny mułła opowiadał o znaczeniu tragicznej historii imama Rezy, ósmego arabskiego imama szyitów, którego pochowano w mieście Maszhad, w Iranie. Mułła zamierzał udać się z pielgrzymką do grobu imama, gdy tylko bogobojni wierni ze wsi wyplują z siebie wystarczającą ilość pieniędzy na tę podróż. Twierdził, że wybiera się do sanktuarium, by osobiście wyprosić u świętego imama wstawienie się do Boga o wybaczenie grzechów wiejskich owieczek. Jego stadko, chociaż wyraźnie pozbawione runa, wymagało regularnego strzyżenia. Do tekstu..
Prześladowania chrześcijan
Nimrod Raphaeli (11-11-2010)
W ostatnią niedzielę października 2010 r. grupa terrorystów, którzy przedstawili się jako członkowie stowarzyszonej z Al-Kaidą organizacji Islamskie Państwo Iraku (ISI), przeprowadziła morderczy atak na kościół Matki Bożej w dzielnicy Karrada w Bagdadzie, jednej z najlepiej strzeżonych okolic stolicy. W kościele było w tym czasie około 140 parafian, przygotowujących się do rozpoczęcia mszy niedzielnej. Do tekstu..
Pięć powodów dla których nie jestem neutralna
Lauryn Oates (06-11-2010)
Powstańcy to wygodne i chwytliwe określenie tych ludzi, ale jest to eufemizm, który nie informuje o niebezpieczeństwie ideologii, którą te grupy głoszą. Jest to ideologia, wobec której nie chcę być neutralna i nie sądzę, aby jakakolwiek organizacja humanitarna czy jej pracownik mógłby w dobrej wierze być wobec niej neutralny. Talibowie są po prostu amoralni z punktu widzenia celów organizacji humanitarnych. Do tekstu..
Islamizacja sprawy palestyńskiej jest przeszkodą w jej rozwiązaniu
Zainab Raszid (01-11-2010)
Zainab Raszid twierdzi, że przemoc i ekstremizm w świecie arabskim i islamskim wypływa z religijnych i prawnych tekstów islamu i wzywa intelektualistów arabskich do odrzucenia takich tekstów i do walki o jeden, nadrzędny cel: "sekularyzację państwa i społeczeństwa - to znaczy, całkowite rozdzielenie religii i państwa". Do tekstu..
Test obrazy
Daniel Greenfield (27-10-2010)
Test obrazy jest bardzo prosty. Jeśli na szosie inny kierowca pokaże mi środkowy palec, zapewne będę go uważał za chłystka. Jeśli będę go próbował w odpowiedzi zabić, normalni ludzie będą uważali, że nie nadaję się do życia w cywilizowanym społeczeństwie i należy mnie izolować. Do tekstu..
Żołnierz przyszłości
Krzysztof Pochwicki (19-10-2010)
Przełomowe, często przekraczające wręcz granice wyobraźni wynalazki powstają w wielu miejscach jednak szczególnie zasłużona na tym polu jest Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony - DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), powołana w 1958 r. przez amerykańskie ministerstwo. Agencja miała być naukowo-technicznym zapleczem amerykańskiej armii. Prócz rozmaitej, nowatorskiej broni, to właśnie stąd wywodzi się Internet (włącznie z protokołem TCP/IP), tutaj też opracowano technologię globalnej lokalizacji GPS. Do tekstu..
Meczet Cordoba
Joseph Biszara (17-10-2010)
Abdul Rauf mówi, że chce budować mosty między religiami i że jest człowiekiem pokoju próbującym pokazać tolerancyjne oblicze islamu. Jednak jego nielogiczne wypowiedzi i jego prowokacyjne działania pokazują go w zupełnie innym świetle. Stosuje on usankcjonowaną przez szariat zasadę takija, kłamstwa w imię religii, w celu islamizacji Ameryki. Do tekstu..
Dogmatyczna islamofilia zachodnich islamologów
Ibn Warraq (30-09-2010)
Czynnikiem prowadzącym do apologetycznej natury islamologów, są pieniądze saudyjskie, szerokim strumieniem wpływające na uniwersytety zachodnie. W grudniu 2005 r, książę Al-Waleed bin Talal bin Abdul Aziz Al Saud, wnuk Abdula Aziza Al Sauda, króla-założyciela Arabii Saudyjskiej dał uniwersytetom Georgetown i Harvard po 20 milionów dolarów. Anthony Glees wykazał, że osiem brytyjskich uniwersytetów, włącznie z Oxfordem i Cambridge, zaakceptowało 233,5 miliona funtów od Arabii Saudyjskiej. Do tekstu..
Islam, islamofobia, chrześcijanofobia i nienawiść do Żydów
Eugene Veklerov (22-09-2010)
Przybliżona liczba meczetów w Nowym Jorku: 80; przybliżona liczba meczetów w Jerozolimie: 70; liczba kościołów i synagog w całej Arabii Saudyjskiej: 0. Ponadto chrześcijanie w Arabii Saudyjskiej są aresztowani i publicznie chłostani za jawne praktykowanie swojej wiary. Do tekstu..
Dżihad i ramadan
D. Hazan (15-09-2010)
Dzisiaj ONZ zmusza muzułmanów do zniesienia prawa o niewolnictwie, które jest jednym z praw dżihadu, podczas gdy kraje niewiary i tyranii, które arbitralnie kontrolują prawa ONZ, ujarzmiają słabe narody w imię reformy i kolonializm nadal istnieje w każdym kraju muzułmańskim, gdzie jest okupacja. Do tekstu..
Terroryzm i dzieci. Wywiad z Sharmeen Obaid-Chinoy (13-09-2010)
Kilka lat temu eJournalUSA przeprowadził wywiad ze znaną amerykańsko-pakistańską dziennikarką Sharmeen Obaid-Chinoy. Rozmowa dotyczyła rekrutacji dzieci przez organizacje terrorystyczne. Sharmeen Obaid-Chinoy spędziła 10 tygodni mieszkając z tymi dziećmi w obozie dla uchodźców w Karaczi i zrozumiała bardzo szybko, że ich doświadczenia były całkiem odmienne od doświadczeń większości dzieci żyjących w Pakistanie. Mimo upływu czasu wywiad nie stracił na aktualności. Do tekstu..
Świeckość – jedyna opcja dla Arabii Saudyjskiej
Ahmad Adnan (12-09-2010)
W niezwykłym artykule na łamach gazety "Al-Wiam" saudyjski publicysta Ahmad Adnan wezwał do sekularyzacji Arabii Saudyjskiej i do rozdzielenia religii i państwa. Omawiał także konflikt między liberałami i islamistami w Arabii Saudyjskiej, który szeroko relacjonowały media. Do tekstu..
Muzułmanie wzywają: Pomóżcie nam, mówiąc prawdę
Barry Rubin (03-09-2010)
Większość ludzi, którzy nienawidzą i sprzeciwiają się rewolucyjnemu islamizmowi, można najtrafniej nazwać konserwatywnymi tradycjonalistami. Wolą islam taki, jaki był praktykowany przed erą rewolucji w Iranie i przed Osamą bin Ladenem. Do tekstu..
Rzeczywistość islamu
Sam Harris (19-08-2010)
Pogląd, jakoby islam był "pokojową religią zawłaszczoną przez ekstremistów" jest niebezpiecznym wymysłem. Ani odrobinę nie jest jasne, w jaki sposób powinniśmy kontynuować nasz dialog ze światem muzułmańskim, ale mamienie siebie eufemizmami nie jest rozwiązaniem. Wydaje się, że obecnie truizmem w kręgach zaangażowanych w politykę zagraniczną jest twierdzenie, że prawdziwa reforma w muzułmańskim świecie nie może zostać narzucona z zewnątrz. Do tekstu..
Islam, który zostawiłem za sobą
Amil Imani (06-08-2010)
Patrząc wstecz nie dostrzegam żadnego pojedynczego wydarzenia ani uderzenia, które rozerwałoby moje związki z islamem. Nie było niczego tak dramatycznego jak to, co rzekomo przydarzyło sie Pawłowi na drodze do Damaszku, co zmieniło go z wściekłego prześladowcy chrześcijan, w oddanego wyznawcę Jezusa. Do tekstu..
Czy czarnookie dziewice w raju służą dla przyjemności zmysłowych? (23-07-2010)
11 czerwca 2010 r. dr Anwar Bin Majid Ishqi, szef saudyjskiego Bliskowschodniego Ośrodka Badań Strategicznych i Prawnych, opublikował artykuł dotyczący kwestii, czy mieszkańcy Raju odbywają stosunki seksualne. Artykuł opublikował "Al-Risala", tygodniowy dodatek do gazety saudyjskiej "Al-Madina", pod tytułem "Raj jest ponad seksem: czarnookie dziewice nie są dla przyjemności zmysłowych". Do tekstu..
Gorzkie pigułki. Islamski ekstremizm przy łóżku pacjenta
Qanta Ahmed (13-07-2010)
Wielu muzułmanów, którzy czy to dorastali w Jeddah, jak Faisal, czy na ponurych wyprawach do pakistańskich madras, żeby zdobyć lepsze podstawy islamu, ma teraz nowe, bardzo skrzywione tożsamości islamskie. Odrzucenie alkoholowego płynu dezynfekcyjnego z powodu religijnej interpretacji jest skrajnym odwrotem od  świata. Lekarze obierający takie postawy uważają się najpierw za muzułmanów, a potem za lekarzy - uszeregowanie priorytetów, które jest anatemą dla ideałów medycyny opierającej się na apolitycznym, bezwyznaniowym podejściu. Od Średniowiecza lekarze na Bliskim Wschodzie, czy to chrześcijanie, Żydzi czy muzułmanie - uważani byli za "niosących pochodnię świeckiej erudycji... za duchowe braterstwo, które przekraczało bariery religii, języka i krajów", pisze Franz Rosenthal w The Physician in Medieval Muslim Society. Faisal i tacy jak on reprezentują odejście od stuleci tolerancji, porzucenie tego braterstwa w epoce, kiedy dialog intelektualny nigdy nie był ważniejszy. Do tekstu..
Piłka nożna i koniec świata
Andrzej Koraszewski (12-07-2010)
Jak donoszą niepotwierdzone źródła irańskie w ubiegłym tygodniu Najwyższy Przywódca Islamskiej Republiki Iranu ajatollah Ali Chameini miał objawienie, podczas którego dowiedział się, że powrót Mahdiego i ostateczny koniec świata jest bliski. Można by umrzeć ze śmiechu, gdyby nie fakt, że równocześnie przyszła informacja o autentycznym umieraniu. W Ugandzie 64 osoby zostały zabite na miejscu w dwóch zamachach bombowych w lokalach, w których ludzie oglądali mecz piłki nożnej. Ataki miały miejsce podczas meczu między Hiszpanią i Holandią, jeden w klubie rugby, gdzie publiczność była zgromadzona przed wielkim telewizorem na wolnym powietrzu, drugi w restauracji. Do tekstu..
Dajcie szansę Syryjczykom, dajcie spokój Izraelczykom
Farid Ghadry (06-07-2010)
Dzisiaj wielu muzułmanów nienawidzi Żydów bardziej niż kocha siebie, innych muzułmanów, swój Koran lub swojego Proroka. To dlatego nasz głos jest taki ważny. Przez eliminację nienawiści ratujemy samych siebie. Wymagana jest tolerancja i cierpliwość, biorąc pod uwagę, że miliony ludzi w naszym regionie mają za złe samo istnienie Izraela. Powinniśmy i musimy zrozumieć izraelski sposób myślenia, kraju otoczonego wrogością ludzi, których twierdzenia podważają fakty historyczne. Na niezamierzone błędy Izraela należy patrzeć przez pryzmat walki o przetrwanie, nie zaś jak na akty nietolerancji lub zamierzonej przemocy. Nasze działania jednak powinny być widziane takie, jakimi są, a są pogardą dla innych i dla nas samych, jak to pokazują liczne akty terroru dokonane przez muzułmanów. Do tekstu..
Konkubiny, niewolnice i kobiety jako łup wojenny we współczesnym islamie (02-07-2010)
W pakistańskiej telewizji państwowej 31 maja 2010 r. odbyła się debata o stosunku islamu do niewolnictwa i posiadania konkubin. Uczestnikami byli Allama Ibtisam Elahi Zaheer, sekretarz generalny purytańskiej organizacji religijnej Jamiat Ahl-e-Hadith; duchowny barelvi (odłam islamu) maulana Raghib Naeemi, Nazim-e-Aala (prezydent) madrasy Jamia Naeemia; i dr Mohammed Aslam Siddiqui, polityk Jamaat-e-Islami i były dyrektor Wydziału Meczetów na uniwersytecie w Pendżabie, który dołączył przez telefon. Uczeni duchowni zgodzili się,  że handel kobietami jest dozwolony, niewolnictwo również, Koran tego nie zabrania. Do tekstu..
W Teheranie manekinom obcięto biusty
Phyllis Chesler (25-06-2010)
W latach osiemdziesiątych irańska mułłokracja zaczęła kamieniować kobiety, które były najpierw gwałcone, aby nie mogły wejść do Raju. Afgańscy talibowie również kamieniowali kobiety, ale robili to publicznie, na wielkich stadionach wypełnionych żądnymi krwi, podnieconymi mężczyznami. Afgańscy talibowie, a po nich lokalni "komendanci" zabronili kobietom pracować poza domem, nawet jeśli były to wdowy wojenne i matki mające na utrzymaniu dzieci. Zmuszało je to do prostytucji, za co trafiały do więzień. Zabraniano dziewczętom chodzenia do szkół, kobietom nie wolno było nawet prowadzić salonów kosmetycznych, czy używać szminki, poligamia kwitła, kwitł również handel kobietami i przymusowe małżeństwa małych dziewczynek. Do tekstu..
Zabić Innego
Mehmal Sarfraz (17-06-2010)
28 maja 2010 r. ponad 90 modlących się osób zostało zabitych podczas ataków na dwa meczety muzułmanów Ahmadi w pakistańskim mieście Lahore. Talibowie pendżabscy, którzy są sprzymierzeni z Al-Kaidą, ogłosili, że to oni są odpowiedzialni za te ataki. Chociaż w Pakistanie w ostatnich dziesięcioleciach ataki na muzułmanów Ahmadi nieustannie się powtarzają, te ataki jednak były wyjątkowo bestialskie. Do tekstu..
Islamiści, ich ofiary i hipokryzja
Johann Hari (23-05-2010)
W tym tygodniu, w dniu, w którym Specjalna Komisja Apelacyjna ds. Imigracji postanowiła pozwolić dwóm Pakistańczykom, o których mówią, że są członkami Al-Kaidy, na pozostanie w Londynie, dwoje innych młodych ludzi czeka, by zgarnęła ich policja i przekazała w ręce tych mężczyzn, którzy ich zabiją. Ich "przestępstwem" jest opór wobec islamskiego fundamentalizmu w imię praw człowieka. Czy Wielka Brytania powinna dawać schronienie islamskim fundamentalistom, a równocześnie wysyłać z powrotem na śmierć mężczyzn i kobiety, którzy byli wystarczająco odważni, by stawić wyzwanie islamizmowi? To brzmi jak idiotyczne, ustawione z góry pytanie. Do tekstu..
Nie mówcie mi o pasterzach kóz
Andrzej Koraszewski (20-05-2010)
Islam, tak jak w ubiegłym wieku faszyzm i komunizm, rzuca dziś wyzwanie wszelkiej racjonalności. Radykalny islam, wojujący islam, islam Ahmadinedżada, islam Al-Kaidy, islam zamachowców-samobójców, islam wzywających do mordów mułłów. Czasami słyszymy, że jest inny islam, lub że mieszkańcy krajów muzułmańskich nie wszyscy są radykałami. Prawda, to również próbujemy pokazać. Konfrontacja z islamem, podobnie jak w ubiegłym stuleciu zimna wojna między Zachodem a komunizmem, w dużym stopniu dominuje dziś politykę międzynarodową, jest osią większości konfliktów zbrojnych w dzisiejszym świecie. Wojujący islam jest również odbierany jako największe zagrożenie dla stabilności współczesnego świata. Do tekstu..
Hidżab obowiązkiem każdej kobiety
A. Savyon (13-05-2010)
Niedawno rząd irański wyraził niepokój wobec nasilającego się wśród kobiet irańskich trendu do pokazywania się publicznie bez hidżabu albo z niedbale noszonym hidżabem. Wysocy funkcjonariusze i propagandziści władz irańskich twierdzą, że takie nieskromne ubranie jest winne moralnemu zepsuciu i korupcji, chorobom, a nawet trzęsieniom ziemi, i że zagraża samemu istnieniu państwa. Poinformowano, że sam Najwyższy Przywódca, Ali Chamenei, wydał rozkaz zajęcia się tym problemem. Minister spraw wewnętrznych Mustafa Mohammad Najjar ogłosił rozpoczęcie "Kampanii skromności i hidżabu", realizowanej przez różne ministerstwa Iranu. Maryam Mojtahed-Zadeh, która przewodzi Centrum ds. Kobiet i Rodziny w Biurze Prezydenta, powiedziała, że egzekwowanie nowej kampanii może wymagać użycia siły i wznowienia tak zwanych "patroli informacyjnych". Do tekstu..
Światowe trendy zabójstw honorowych
Phyllis Chesler (12-05-2010)
Islamski apartheid płci jest pogwałceniem praw człowieka i nie może być usprawiedliwiany w imię relatywizmu kulturowego, tolerancji, antyrasizmu, różnorodności i poprawności politycznej. Jak długo grupy islamistyczne będą zaprzeczały, minimalizowały i zaciemniały ten problem, a rządy i funkcjonariusze policji będą akceptowali nieprawdziwą wersję rzeczywistości, tak długo kobiety na Zachodzie będą zabijane w imię honoru. Walka o prawa kobiet jest kluczowa dla walki o wartości europejskie i zachodnie. Jest niezbędną częścią prawdziwej demokracji, wraz z wolnością religii, tolerancją dla homoseksualistów i wolnością sprzeciwu. Tutaj więc splata się największa walka dwudziestego pierwszego wieku. Do tekstu..
Egipt ogłasza plan zmiany programów szkolnych
L. Azuri (09-05-2010)
W Kairze ogłoszono, że egipskie Ministerstwo Edukacji wraz z Urzędem Muftiego i Al-Azhar zmieni programy nauki religii w muzułmańskich i chrześcijańskich szkołach podstawowych, średnich i liceach. Krok ten ma na celu usunięcie błędnych interpretacji oraz materiału podżegającego do przemocy i ekstremizmu. Zmienione programy będą podkreślać wpajanie tolerancji wobec wszystkich wiar monoteistycznych i te wartości będą nauczanie niezależnie od religijnych nakazów. Do tekstu..
List do mieszkańca Gazy
Nonie Darwish (03-05-2010)
My, Arabowie, cierpimy z powodu nienaturalnej i nieustannej indoktrynacji do islamskiej wyższości i do nienawiści Żydów od ponad 1400 lat. Dla arabskiego umysłu jest więc nie do pojęcia, że można kochać zarówno Arabów, jak i Żydów i dobrze życzyć jednym i drugim. Poprzez intensywną indoktrynację religijną, której wynikiem jest samo narzucona izolacja i nieintegrowanie się z innymi kulturami, nasza kultura przez stulecia pozbawiała nas miłości do całej ludzkości jak do równych. Do tekstu..
Pakistański szejk wydaje fatwę przeciwko terroryzmowi (02-05-2010)
5 marca 2010 r. londyńska gazeta "Al-Sharq Al-Awsat" opublikowała wywiad z szejkiem Muhammadem Tahir-ul-Qadri, duchownym pakistańskim, który obecnie posiada paszport kanadyjski. Szejk przewodzi sufickiemu ruchowi Minhaj-ul-Quran, który propaguje tolerancję religijną i zwalcza ekstremizm, i który utrzymuje około tysiąca madras i dziesiątki sierocińców w całym Pakistanie, jak również ośrodki religijne w Pakistanie i w Wielkiej Brytanii. Wywiad dotyczył 600-stronicowej fatwy, którą szejk opublikował dwa dni wcześniej w Londynie i w której potępił ataki samobójcze, nazywając terrorystów, którzy je popełniają, "wrogami islamu" skazanymi na piekło. Do tekstu..
Meczet w Warszawie - protestować czy nie?
Andrzej Tomana (08-03-2010)
Wczoraj w krakowskim oddziale PSR dyskutowaliśmy o celowości włączenia się jako PSR bądź prywatnie do protestu przeciw budowie meczetu w stolicy. Dyskusja była bardzo burzliwa i wywołała sporo emocji. Referentem i zwolennikiem protestu był nasz kolega Michał, który już poprzednio angażował się skutecznie w podobne protesty przeciwko meczetom w Krakowie i Poznaniu. Swoje argumenty wyłożył w prostych żołnierskich słowach, odwołujących się do osobistych doświadczeń z kilkuletniego pobytu na kontrakcie w kraju muzułmańskim w Afryce. Nasuwa się tu analogia z meczetem w Czechach, gdzie mimo uspakajających zapewnień (jak teraz w Warszawie) propaguje się treści niezgodne z prawami człowieka. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365