Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.198.567 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 176 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Tylko ludzie intelektualnie rozwinięci są wolni."
Przegląd wyników wyszukiwania

Państwo wyznaniowe

Islam i wojna idei
Petra Marquardt-Bigman (16-12-2013)
Być może więc, zamiast wydawać pieniądze na finansowanie mało obiecującej kampanii, by zwalczać ekstremizm islamski w krajach, których rządy nadal promują fundamentalistyczny islam, Zachód wyszedłby lepiej, gdyby przestał ugłaskiwać muzułmańskich reakcjonistów i zamiast tego zaczął energicznie popierać muzułmańskich reformatorów w Europie i USA? Do tekstu..
Meczet Hagia Sophia
Burak Bekdil (29-10-2013)
Jak brzmi ta nazwa? Dość podobnie do Meczetu św. Pawła w Londynie lub Meczetu św. Marka w Wenecji. Co znaczyłyby takie nazwy dla większości muzułmanów? Podbój i sprawiedliwość. Co znaczyłyby dla muzułmanów nazwy Synagoga Al-Aksa lub Kościół Sultanahmet? Porażkę i niesprawiedliwość. Do tekstu..
Prześladowania mniejszości religijnych w Pakistanie (26-10-2013)
W czasach, kiedy powstał Pakistan, 11-12 procent populacji stanowili hindusi i sikhowie. W normalnych warunkach obecna liczebność społeczności hindusów i sikhów powinna wynosić ponad 10 i pół miliona; w rzeczywistości wynosi zaledwie trzy miliony, co stanowi zaledwie 1,5 procenta populacji. Do tekstu..
Nienawiść z podręczników szkolnych
Tufail Ahmad (06-10-2013)
W artykule opublikowanym w gazecie "Dawn" dziennikarka Maheen Usmani opisała, jak fundamentalizm religijny i sponsorowane przez państwo obskuranckie podręczniki szkolne tworzą pokolenie młodzieży pakistańskiej, która bardziej identyfikuje się z islamem niż z Pakistanem. Do tekstu..
“Balotyzacja” nie jest demokratyzacją
Burak Bekdil (23-07-2013)
Dla islamistów "wolna wola narodów" oznacza carte blanche daną przywódcy islamistycznemu przez większość arytmetyczną do islamizacji całego społeczeństwa. Wolna wola narodów oznacza po prostu prymitywną "większościowość" przeważającą nad pluralizmem. To jest właśnie balotyzacja, a nie demokratyzacja; i ten proces może zajść aż nazbyt daleko, zanim pojawi się jakakolwiek nadzieja na demokratyzację. Do tekstu..
W odróżnieniu od Madonny Bliski Wschód nie jest “Materialistką”
Barry Rubin (28-06-2013)
Na Zachodzie przyjmuje się za rzecz oczywistą, iż Arabowie rozumieją, że rozwój materialny jest niezbędny dla postępu i siły społeczeństwa. Na przykład Tom Friedman omawiał raport ONZ Human Development napisany przez liberałów arabskich. Innymi słowy świat arabskojęzyczny kształtowany jest przez niemożność zrozumienia przez jego przywódców, że eksperci zachodni wiedzą dużo więcej o ich społeczeństwach niż oni sami. Ale to Tom Friedman nie rozumie Bliskiego Wschodu. Do tekstu..
Pokolenie wiary (14-06-2013)
W czerwcu Islamski Dżihad zorganizował obóz letni "Pokolenie wiary" w Rafah dla chłopców w wieku 6 - 16 lat. Aktywności obozowe obejmowały rozmaite ćwiczenia militarne, takie jak "porywanie żołnierzy", strzelanie przy użyciu ostrej amunicji i pokonywanie torów przeszkód. Do tekstu..
Kto mieczem “de iure” wojuje
Burak Bekdil (10-06-2013)
Gdy piszę ten felieton, prawniczka i działaczka praw człowieka Canan Arin oczekuje na proces, który może zakończyć się dla niej karą pięciu lat więzienia, ponieważ przemawiając na konferencji o "nieletnich pannach młodych" skrytykowała Proroka Mahometa za poślubienie dziewięciolatki oraz prezydenta Abdullaha Güla za poślubienie piętnastolatki. Pani Arin została oskarżona o "uwłaczanie wartościom przyjętym przez całe społeczeństwo lub jego część" i za "obrazę prezydenta". Do tekstu..
Dlaczego całowanie się jest złe (ale gwałt może być całkiem w porządku)
Burak Bekdil (09-06-2013)
W zeszłym tygodniu, kiedy około 200 Turków przeprowadziło masowy protest całowania się na stacji metra w Ankarze w reakcji na publiczne ogłoszenie na tej stacji, wzywające pasażerów do "moralnego zachowania", konserwatywne grupy religijne zaatakowały ich maczetami, wykrzykując slogany religijne, i zraniły kilka protestujących osób. Do tekstu..
Say został skazany: jesteśmy bardzo zaszokowani! 
Burak Bekdil (26-04-2013)
W pewien sposób pianista i przekonany ateista Fazıl Say jest tylko kolejną ofiarą uboczną "wielkiego skoku Turcji ku zaawansowanej demokracji". Dla samozwańczych zachodnich przyjaciół Turcji, którzy mogą być zbyt nieśmiali, by określać się bardziej realistycznie jako "europejscy użyteczni idioci, którzy myślą, że są przyjaciółmi Turcji", pan Say nie jest nawet ofiarą, bo Turcja uwięziła swoich marzących o zamachu stanu generałów i zawiera pokój z Kurdami. Do tekstu..
Słoń w salonie
Kunwar Khuldune Shahid (07-03-2013)
Malsi urodził się w Arabii Południowej, jak się wydaje, całe już wieki temu, i przyprowadzili go na subkontynent wojownicy arabscy, którzy za jego pomocą niszczyli wszelki opór, na jaki napotykali podczas swojej długiej podróży. Malsi zachęcał ich w ich imperialistycznych pragnieniach i rozjuszony rozdeptywał każdego, kto potępiał Arabów i nie akceptował słonia jako władzy najwyższej. Do tekstu..
Fundamentalizm islamski w Afryce (II)
Radosław S. Czarnecki (19-01-2013)
Przejdźmy teraz do prezentacji zasięgu islamizmu w krajach na południe od Sahary, w tzw. "Czarnej Afryce" (nie arabskiej). Arabska "wiosna ludów" przetoczyła się przez północ Afryki zmieniając konfigurację polityczną, kulturową, cywilizacyjną w całym regionie. Wolność o której tak szeroko donosiły mainstreamowe media okazała się przed wszystkim wolnością dla szerzenia ekstremistycznych i radykalnych ideologii, wolnością do przepływu broni i przemocy oraz do tworzenia nowych struktur, podporządkowanych najczęściej propagandzie islamistycznej. Do tekstu..
Fundamentalizm islamski w Afryce (I)
Radosław S. Czarnecki (14-01-2013)
Rewolta w krajach północnej Afryki - w najmniejszym stopniu w Tunezji - Egipcie a zwłaszcza Libii niebywale wzmocniła miejscowe i działające na południe od Sahary organizacje terrorystów islamskich. Zarówno propagandowo, ideologicznie, logistycznie i finansowo (petrodolary z krajów naftowych z nad Zat. Perskiej płynęły szerokim strumieniem do walczących z reżimami Egipcjan i Libijczyków). Do tekstu..
O, bluźnierstwo!
Kunwar Khuldune Shahid (05-11-2012)
Według Gulf Institute w ciągu ostatnich dwudziestu lat zburzono w Mekce i Medynie 95 procent budynków liczących sobie 1000 lat i zastąpiono je luksusowymi pasażami handlowymi, hotelami i drapaczami chmur. Miejsca historyczne, stracone w tej rozbudowie, obejmują miejsce narodzin proroka i dom jego pierwszej żony, który został zamieniony na budynek toalet publicznych - ilu "prawdziwych muzułmanów", modlących się co wieczór o śmierć Terry'ego Jonesa, wie o tym? Do tekstu..
Egipt: bliżej do konstytucji, dalej od demokracji
Jan Wójcik (21-10-2012)
O tym, że islamiści w Egipcie będą mieli decydujący wpływ na konstytucję, pisaliśmy wiele razy, tuż po końcu rewolucji, kiedy jasne się stało, że tylko islamiści obsadzili wszystkie gremia mające wpływ na konstytucję. Przyjrzyjmy się zatem fragmentom budzącym niepokój zwolenników świeckości. Do tekstu..
Egipskich chrześcijan czeka los egipskich Żydów
Maikel Nabil Sanad (03-10-2012)
Celem reżimu egipskiego w używaniu tego oskarżenia przeciwko chrześcijanom i ateistom ze środowisk chrześcijańskich jest stworzenie stanu paniki i zastraszenia wśród chrześcijan i zmuszenia ich do wyjazdu z Egiptu. Najwyraźniej to działa. Dziesiątki tysięcy egipskich chrześcijan co miesiąc opuszcza swoją ojczyznę, a kraje Zachodu otwierają dla nich drzwi wiedząc, że wkrótce mogą oni stanąć przed ludobójstwem w swoim kraju. Do tekstu..
Duchowni saudyjscy ostrzegają przed falą ateizmu w kraju
Y. Admon (25-08-2012)
W ubiegłym roku nurt liberalny w Arabii Saudyjskiej, obejmujący intelektualistów, pisarzy, studentów i działaczy praw kobiet, zaczął głośniej krytykować sytuację społeczną w kraju, reżim i duchownych. Na przykład, w marcu 2012 r. studenci kilku uniwersytetów protestowali przeciwko kiepskim warunkom studiowania i przeciw korupcji reżimu; w tym samym miesiącu studenci rozprowadzali petycję potępiającą autorytaryzm reżimu. Do tekstu..
Powrót Dżahilijah czyli o mordowaniu się w imię Boga
Razi Azmi (27-03-2011)
Współcześni muzułmanie, wszyscy co do jednego, lubią przechwalać się wkładem wcześniejszych muzułmanów w naukę i cywilizację. Niewielu wie, że ci muzułmańscy naukowcy, którzy dają im poczucie dumy ze swej przeszłości, nieodmiennie byli racjonalistami o świeckim nastawieniu, którzy byli w stanie zajmować się swoimi wybranymi dziedzinami za rządów oświeconych kalifów lub królów. Do tekstu..
A jeśli naród jest problemem?
Daniel Greenfield (09-02-2011)
Jak długo wierzą w prawo większości do dyskryminowania mniejszości, w to, że ważniejszy jest porządek niż wolność, i w przewagę meczetu nad wszelkimi obywatelskimi prawami - nigdy nie będą wolni. Wolne wybory przyniosą albo chaos, albo tyranię. Tak to wygląda na Bliskim Wschodzie. I tak będzie zawsze wyglądać, póki nie zaczną egzekwować przynależnego im od urodzenia prawa, żeby zamknąć Koran i otworzyć umysły. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365