Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.549.354 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7342 tekstów. Zajęłyby one 28978 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3257 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Entia non sunt multiplicanda sine necessitate."
Przegląd wyników wyszukiwania

Dotyk rzeczywistości

Mit Balfoura
Noru Tsalic (26-11-2013)
Na Bliskim Wschodzie (podobnie jak w wielu innych regionach świata) imperializm brytyjski spowodował cierpienia ludzkie i trwałe szkody. Mit o Izraelu jako "tworze kolonializmu brytyjskiego" jest jednak wyłącznie kłamliwą próbą zafałszowania historii. Oczywiście jest w każdym razie absurdem twierdzenie, że dzisiejsi Brytyjczycy są odpowiedzialni za cokolwiek, co rząd brytyjski robił wówczas. Ważne jest jednak mówienie prawdy: jeśli jakaś strona tego konfliktu została ciężko skrzywdzona przez rządy brytyjskie, to była to strona żydowska. Do tekstu..
Szczęście w nieszczęściu - kilka słów o Afryce
Oskar Wiśniewski (10-11-2013)
Ghana? Jak mówią mieszkańcy, to "najbardziej przyjazny kraj w Afryce Zachodniej". Nie to, co Nigeria ("złodzieje, przez nich musimy instalować nowe zabezpieczenia i ogrodzenia"), Liberia ("jest lepiej, ale lepiej tam nie jeździć") czy Mali ("po prostu NIE"). Nie byłem, więc niestety nie mogę potwierdzić sytuacji u sąsiadów, ale Ghańczycy to z pewnością niezwykły naród. Pełen sprzeczności, tak bardzo, jak to tylko możliwe. Do tekstu..
Obojętność, Michalik i pokojowa nagroda Nobla
Andrzej Koraszewski (09-10-2013)
Plemienna solidarność z własnymi zbrodniarzami to tylko jeden z typów tego rodzaju skłonności. O podejrzanej solidarności czytamy znacznie częściej, czy to w przypadku wzajemnie kryjących się policjantów, czasem lekarzy, prawników czy urzędników, ostatnio najczęściej w związku z ujawnianiem pedofilii wśród księży. (Sama pedofilia księży zapewne jest zjawiskiem marginalnym, ale już wysiłek jej ukrywania obarcza praktycznie całą hierarchię Kościoła katolickiego oraz dużą część szeregowych kapłanów). Obojętni są współwinni, osoby czynie ukrywające przestępstwa są w efekcie współsprawcami. Do tekstu..
Proces Jiřígo D.
Sławomir Budziak (04-10-2013)
Kiedy czeski parlament na początku roku przegłosował nowelizację prawa o narkotykach i umożliwił stosowanie marihuany w celach leczniczych, pasowało to jak ulał do hołubionego u nas wyobrażenia o Czechach jako o kraju liberalnych obyczajów. Wszczęte z urzędu postępowanie sądowe w sprawie żartu z marihuaną w tle pasuje do tego obrazu Do tekstu..
Rwanda- katolicyzm - przemoc (część III)
Radosław S. Czarnecki (02-10-2013)
Dwa teksty zatytułowane "Rwanda - katolicyzm - przemoc" oraz komentarze na forum dotyczące problematyki tam prezentowanej dały mi asumpt do napisania niniejszego uzupełnienia tych tekstów. Zwłaszcza, iż nad problemem mowy nienawiści i zagrożeniami jakie ona niesie pochylili się uczestnicy konferencji zorganizowanej w Warszawie we wrześniu 2013 roku pod auspicjami Rady Europy i przy współudziale Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji RP. Do tekstu..
Rwanda - katolicyzm - przemoc (Część II)
Radosław S. Czarnecki (21-09-2013)
Podczas gdy ludobójstwo toczyło się w najlepsze, ksiądz Hoser wielokrotnie podróżował z Burundi do Rwandy i z powrotem. Był w dobrych stosunkach z osobami dokonującymi ludobójstwa, gdyż w czasie, gdy trwała rzeź ludności Tutsi, bez trudu przekraczał granicę i przemieszczał się między rozmaitymi punktami kontrolnymi w samej Rwandzie. Bez przeszkód poruszał się wewnątrz kraju i wracał do Bujumbury w Burundi, kiedy tylko zapragnął. Do tekstu..
Rwanda - katolicyzm - przemoc (Część I)
Radosław S. Czarnecki (19-09-2013)
Historia Rwandy pokazuje jak sianie nienawiści, judzenie, intrygi, posługiwanie się językiem pełnym jadu i zacietrzewienia generuje - w tym akurat przypadku - pospolity, zwyczajny, nieludzki rasizm, jak rodzi się z niego ekstremizm, jak popycha się ludzi przeciwko "Innemu" człowiekowi w wyniku czego morduje się niemal milion ludzi w sto dni. Do tekstu..
Zapomnij o Dawkinsie, walcz z prawdziwymi fanatykami
Nick Cohen (23-08-2013)
Dawkins jest wymarzonym obiektem dla ospałych speców. Nie ma znaczenia, dla jakiej gazety pracujesz. Redaktorzy wszystkich odcieni politycznych przyjmą atak na przedstawiciela Darwina na ziemi. Tabuny publicystów zapewniają naród że "wojowniczy" ateizm jest równie fanatyczny, jak wojownicza religia - mimo faktu, że żaden wielbiciel Boga urojonego nigdy nie podłożył bomby ani nie wzywał do mordowania homoseksualistów, Żydów i apostatów. Do tekstu..
Zostawmy orki na wolności, nie trzymajmy ich w akwariach
Jerry A. Coyne (21-08-2013)
Blackfish jest filmem dokumentalnym z 2013 r. o orkach w niewoli w SeaWorld w Orlando na Florydzie. Koncentruje się na Tilikum, osławionej orce, która zabiła troje ludzi (w tym dwóch trenerów) i nadal przebywa w SeaWorld. Film, reżyserowany przez Gabrielę Cowperthwaite, miał premierę w Sundance w Utah i otrzymał wiele pochwał od krytyków. Do tekstu..
Areligijna kapsuła czasu
Lucjan Ferus (05-08-2013)
Rozwiązanie, które zastosowałem opiera się na pomyśle przedstawionym w jednym z fantastycznych opowiadań (tytułu i autora nie pamiętam, niestety) z lat 70-tych ubiegłego wieku. W nim właśnie główny bohater stanął przed poważnym problemem: jak skomunikować się z przyszłym potomkiem (pra, prawnuczką), aby odebrała od niego ważną informację. Do tekstu..
Katolicyzm – fenomen wiary, czy postawa?
Anna Salman (06-07-2013)
Argumentem o społecznej przydatności wiary posługują się badacze społeczni, legitymizując tytułami naukowymi twierdzenie, na które nie ma żadnych dowodów. Stąd już tylko krok do kolejnego twierdzenia, wysuwanego przez członków kościołów / wspólnot wyznaniowych, że osoby wierzące są bardziej wartościowymi obywatelami, ponieważ reprezentują jakoby wyższe standardy etyczne. Z moich (i nie tylko moich) obserwacji wynika jednak coś tak dalece przeciwnego, że musiałam podjąć się bodaj krótkiej analizy zagadnienia. Do tekstu..
Kreacjoniści są wśród nas
Radosław S. Czarnecki (03-06-2013)
Wracając późnym popołudniem 18.05.2013 pociągiem z Krakowa, gdzie uczestniczyłem w obradach miejscowej "Kuźnicy" poświęconych kompromisowi jako podstawy demokracji i pluralizmu, w przedziale na odcinku Kraków Gł. - Katowice Gł. natknąłem się na polskich kreacjonistów. I to takich w stylu hard, tak klasycznych jak opisuje się tego typu mentalność i poglądy przy okazji enuncjacji oraz badań populacji amerykańskich ewangelikanów z tzw. "pasa biblijnego". Do tekstu..
Zamach stanu w PSR
Andrzej Korszewski (02-06-2013)
Nie jestem obecnie członkiem stowarzyszenia, choć byłem wraz z Mariuszem Agnosiewiczem jednym z jego założycieli. Pamiętam dobrze, że zakładając PSR mieliśmy określoną wizję rozumienia pojęcia racjonalizm. Jest to przede wszystkim metoda myślenia oparta na empirii i na sceptycznym podejściu do wszelkich autorytetów. Ten racjonalizm jest jak amalgamat sprzężony z historią wolnej myśli, krytycznego podejścia do wszelkich religii, do myślenia magicznego, do pseudonauki i do ideologicznego fanatyzmu. Do tekstu..
Oczekiwania
Oskar Wiśniewski (01-06-2013)
Nie rozmawiałem z Żydami tak, jak z Palestyńczykami, nie rozmawiałem z muzułmańskimi kobietami. Nie pochwalam też części poglądów, które prezentowali ci, których spotkałem. Zastanawiam się tylko- czy ktokolwiek spoza tamtego kręgu kulturowego może zrozumieć choć trochę to, co się tam dzieje. Do tekstu..
Palestyńczycy w Syrii są zabijani, okaleczani i wysiedlani
Khaled Abu Toameh (12-05-2013)
Nie jest tajemnicą, że większość rządów arabskich gardzi Palestyńczykami i traktuje ich jako obywateli trzeciej kategorii. Ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej, którzy niedawno spotkali się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA, Johnem Kerrym, nawet nie zadali sobie trudu podniesienia kwestii setek tysięcy Palestyńczyków, wygnanych ze swoich domów w Syrii. Dla tych ministrów, dla Autonomii Palestyńskiej i Hamasu budowa w osiedlu izraelskim na Zachodnim Brzegu jest ważniejsza niż życie tysięcy Palestyńczyków i Syryjczyków. Do tekstu..
Świat dumnej ignorancji
Andrzej Koraszewski (05-05-2013)
Racjonalizm nie dostarcza łatwej nadziei i nie szuka wyjaśnień u jej siostry - teorii spiskowej. Racjonalizacja towarzyszy nam od zarania dziejów. Religie są racjonalizacjami, dostarczały pseudowyjaśnień dla niezrozumiałych i przerażających zjawisk naturalnych i jednostkowych nieszczęść, pozwalały na zracjonalizowanie przerażającej człowieka śmierci, na poszukiwanie związków przyczynowych tam, gdzie było tylko współwystępowanie. Do tekstu..
Czy liberałowie tym razem wreszcie zrozumieją?
Sean Faircloth (04-05-2013)
Powtarzam zasadę: każda ideologia, religijna lub niereligijna, która stara się podważyć prawa człowieka, musi zostać potępiona. Ta zasada jest szczególnie ważna, kiedy jakaś ideologia głosi lub akceptuje przemoc wobec ludzi nie stosujących przemocy. Spodziewając się okrzyku "islamofobia", chciałbym prosić liberałów, by powstrzymali się na moment. Do tekstu..
Sen rozumu nad Wełtawą. Rzecz o szaleństwie w Czeskiej Republice
Sławomir Budziak (01-05-2013)
Jak to jest z tymi Czechami? Wprawdzie są narodem zeświecczonym, ale deklaracja o ich ateizmie wydaje się deklaracją na wyrost, o ile nie uznamy samej słabej przynależności do oficjalnych kościołów za ostateczne kryterium ateizmu. Niezależnie jednak od tego świecki charakter społeczeństwa Republiki Czeskiej nie przekłada się na jego racjonalizm czy krytyczne myślenie, bo w tym małym kraju daje się wiarę rzeczom nie z tej ziemi. Do tekstu..
Powracająca fala
Andrzej Koraszewski (09-04-2013)
Więzień wielokrotnie utrzymywał w rozmowach, że teologia to rapsodia poronionych nonsensów, w których poutykane są moralne doktryny filozofów, przeplatane poetycką fikcją i chimerycznymi opowieściami. Wyśmiewał święte pisma, nazywając Stary Testament bajkami Ezdrasza, co było aluzją do Bajek Ezopa. Wyśmiewał Chrystusa, mówiąc, że nauczył się magii w Egipcie, co pozwoliło mu na robienie sztuczek nazywanych cudami. Do tekstu..
Janusz Korwin-Mikke to żaden liberał. Korwinowy chaos informacyjny
Piotr Napierała (24-03-2013)
Z JKM nikt nie polemizuje, a już najmniej liberałowie, wielu zbywa go słowem" "wariat", niektórzy go popierają - nawet Leszek Balcerowicz nawrócił się ostatnio częściowo na korwinizm, a przecież korwinizm nie jest liberalizmem! To trochę jak z polskim KrK - nikt z nim poważnie nie polemizuje, więc rośnie w siłę. Do tekstu..
Hańba cywilizacji
Burak Bekdil (11-03-2013)
Słowo fobia (z greckiego "phobos", co znaczy chorobliwy strach) nie jest właściwe do definiowania zbrodni, podobnie jak słowo ksenofobia jest często nadużywane w żargonie politycznym. Jak może strach przed czymś być zbrodnią? Fobia może jedynie "wywołać" zbrodnię, jeśli osoba cierpiąca na fobię popełnia zbrodnię z powodu swojej fobii. Do tekstu..
Człowiek – to brzmi dumnie
Stanisław Pietrzyk (06-03-2013)
Dzisiaj dużo się mówi o tolerancji, swobodach obywatelskich i wyznawanych światopoglądach. Ale tylko jeden światopogląd jest prawnie chroniony. I tylko on cieszy się wyjątkowymi i nieuzasadnionymi względami. Jeśli przyjrzeć się dokładnie wszystkim większym lub mniejszym światowym konfliktom - tym lokalnym i o międzynarodowym zasięgu -już na pierwszy rzut oka widać, jakie jest prawdziwe ich podłoże. Do tekstu..
Polowanie na czarownice w Papui Nowej Gwinei
Leo Igwe (20-02-2013)
Wiadomość o zamordowaniu oskarżonej o czary 20-letniej kobiety z Papui Nowej Gwinei, Kepari Leniata, dostała się na czołówki gazet na całym świecie. Krewni Leniaty oskarżyli ją o zabicie chłopca czarami. "Torturowali ją gorącym żelazem, obnażyli ją, związali ręce i nogi i wrzucili na ogień w obecności setek ludzi". Policja i strażacy byli na miejscu, ale nie mogli uratować jej życia. Linczujący motłoch był liczniejszy.  Do tekstu..
Opowieść o irańskim zbiegu z królestwa bożego
Vahid Pour Ostad (13-02-2013)
Był kwiecień 2010 r., zaledwie rok po zakwestionowanym zwycięstwie wyborczym Mahmuda Ahmedineżada, które wywołało masowe protesty uliczne i tysiące aresztowań. Młody więzień siedział z zawiązanymi oczyma twarzą do ściany w teherańskim więzieniu Evin. Pokój był cichy, ale nagle usłyszał głos, tuż obok siebie. Do tekstu..
Polowanie na dzieci-czarowników i nasz system sprawiedliwości
Leo Igwe (11-02-2013)
W sierpniu poinformowano, że 5-letnia dziewczynka Goodness Offiong zmarła podczas egzorcyzmów w Calabar w Stanie Cross River. Ci, którzy zabili Goodness, nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W tej sprawie, jak w wielu innych sprawach dotyczących dzieci oskarżonych o czary w tym regionie, sprawiedliwość nie zostanie wymierzona. Do tekstu..
Jak człowiek dźwiga własne ciało…
Krzysztof Pochwicki (03-02-2013)
Impulsem do napisania tego tekstu stała się krótka wzmianka w dzienniku "metro": "Japonia. Shota Ishiwati ma zamiar wprowadzić na rynek ludzki ogon. Będzie dostępny w czterech kolorach, przyczepiany do ubrania i podłączany do serca. Ma pokazywać, kiedy jesteśmy szczęśliwi - w przypływie dobrego nastroju będziemy nim machać. Premiera dziwacznego wynalazku w sierpniu". Do tekstu..
Zachodni lewicowcy popierają islamistów; arabscy lewicowcy są ich ofiarami
Barry Rubin (01-02-2013)
Zachodnia lewica przez dziesięciolecia przymykała oczy, a nawet broniła represji, kiedy stosowały ją reżimy lewicowe - między innymi ZSRR, blok radziecki i dyktatury Trzeciego Świata - ale nie w sprawie represjonowania lewicowców. Teraz sprawy wyglądają inaczej. Lewica stanęła po stronie reakcjonistów, ponieważ bardziej nienawidzi systemów we własnych krajach. Jest to błąd i ich lewicowi towarzysze w tych krajach zapłacą za to krwią. Do tekstu..
Powiedzieć światu imię córki
Lauryn Oates (24-01-2013)
Nie możemy zacząć nawet traktować naszej planety jako cywilizowanego miejsca, dopóki kobiety i dziewczęta nie będą wolne od przemocy seksualnej. A nie dojdziemy do takiego punktu, dopóki nie zobaczymy zasięgu i powagi tego, przed czym stoimy, i nie przeciwstawimy się temu z całym przekonaniem. Oby odwaga i gniew kobiet indyjskich rozbiła bierność, jaką zbyt długo okazywaliśmy wobec gwałtu. Do tekstu..
Dziecko w wojennej propagandzie
Andrzej Koraszewski (12-01-2013)
W propagandzie wojennej obraz dziecka apeluje do nas silniej aniżeli jakikolwiek argument. Jeśli moralność ma jakiekolwiek zakorzenienie w ewolucji, to wywodzący się z rodzicielstwa instynkt opiekuńczy gra tu szczególnie silną rolę. Prowadzący wojnę propagandową doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że zdjęcie zakrwawionych zwłok dziecka wywołuje w nas emocje blokujące wszelką analizę. Do tekstu..
Dlaczego uratowanie milionów ludzi nie przekłada się na duży nekrolog?
Sean Faircloth (07-01-2013)
Zarówno w specjalnym wydaniu nekrologów "Farewell" pisma "Life", jak w ostatnim zeszłorocznym numerze pisma "Time" przedstawiono sylwetki dwojga ludzi nauki: Neila Armstronga i Sally Ride. Znalazło się również miejsce dla podrzędnego aktora, ale zabrakło dla dziesiątków tych, których praca ratowała tysiące ludzkich istnień. Do tekstu..
Gwałt jako obyczaj
Phyllis Chesler (03-01-2013)
Jej winą było to, że wsiadła do autobusu, którym jechali - może kobiety powinny chodzić piechotą i nie korzystać z transportu publicznego? Skąd mogli wiedzieć, że była studentką fizykoterapii, że jej rodzina postanowiła wykształcić najstarszą córkę, że właśnie obejrzała film "Życie Pi", albo że młody człowiek, który był z nią, był jej przyjacielem, nie zaś ojcem, bratem lub mężem? Do tekstu..
Syndrom Lucyfera
Radosław S. Czarnecki (01-01-2013)
Znakomity psycholog amerykański Philip Zimbardo, znany z wielu eksperymentów i tez dotyczących zachowań człowieka (zwłaszcza w ekstremalnych warunkach) ukuł na kanwie jednego ze swych testów - teorię nazywaną efektem Lucyfera. Zimbardo interesowało zawsze jak przebiega proces i jakie to są przyczyny powodujące, że normalni, zwykli, szarzy na co dzień obywatele w określonych warunkach stają się bestiami, krwiożerczymi demonami i sadystycznymi zwyrodnialcami. Do tekstu..
Znowu ten Izrael
Andrzej Koraszewski (16-12-2012)
Miałem już odpocząć od tej tematyki, ale zobaczyłem w "Gazecie Wyborczej" tytuł, który przypomniał mi o największym paradoksie mojego życia. Tytuł brzmiał: "Izrael, narkoman wojny" .Tytuł rodem z moczarowskiej prasy, a treść owego artykułu godna Ryszarda Gontarza. Gdyby mi ktoś w 1968 roku powiedział, że komunizm upadnie za mojego życia, spojrzałbym z powątpiewaniem, gdyby dodał, że dziedzice moczarowskiej dziennikarskiej sfory znajdą zatrudnienie w gazecie założonej i kierowanej przez Adama Michnika, zaleciłbym rozmówcy leczenie psychiatryczne. Do tekstu..
Potrzeba humanizmu w Afryce
Leo Igwe (16-12-2012)
Według pierwszego prezydenta Ghany, Kwame Nkrumaha: "Strach stworzył bogów i strach ich zachowuje, strach w minionych epokach przed wojnami, zarazami, trzęsieniami ziemi i szalejącą naturą, strach przed katastrofami naturalnymi. I strach dzisiaj przed równie ślepymi siłami zacofania i pazernego kapitału". Te zdania były prawdziwe w czasach Nkrumaha i są prawdziwe w dzisiejszej Afryce. Do tekstu..
Retoryczne pytanie
Lucjan Ferus (11-12-2012)
Biorąc pod uwagę historię naszych religii, można śmiało wyciągnąć wniosek, że nasz Bóg stoi zawsze po stronie oprawców, katów i ciemiężycieli! Taki jest właśnie nasz Bóg, bo tacy są ludzie którzy stworzyli - taki a nie inny - jego wizerunek. Więc jeśli już poruszamy taki temat jak problem zła w dziele bożym i mieszamy do tego naszego Boga, to miejmy odwagę (jeśli nie mamy jej, by za istniejące zło obciążyć winą Stwórcę tego dzieła), spojrzeć na ten problem z właściwej perspektywy - rozumu. Do tekstu..
Osaczanie niewierzących
Radosław S. Czarnecki (15-11-2012)
Katastrofa intelektualna naszego kraju zaczęła się gdzieś około 1600 roku, gdy młodzież szlachecka zamiast na uniwersytety poczęła zapisywać się - i pobierać nauki - do jezuickich kolegiów jakie w okresie kontr-reformacji poczęły powstawać na terytorium I RP jak "grzyby po deszczu". Otwartość, ustąpiła miejsca swojskości, sarmatyzmowi, katolicko-polskiej przaśności. Do tekstu..
Opowiadamy się po stronie dnia
Daniel Greenfield (05-11-2012)
Jesteśmy zwykłymi ludźmi i nasza misja jest prosta. Zabezpieczamy teraźniejszość. Naszym zadaniem jest przeciwstawianie się niszczycielom, wyobcowanym, szkicującym swoje plany zmutowanej cywilizacji, swoje osadzone w ideologicznych dogmatach, wypaczone wizje przeszłości i przyszłości. Podczas kiedy oni starają się odebrać nam nasze życie, przekonania i dzieci, my walczymy, by je zatrzymać. Do tekstu..
Teolodzy wyjaśniają cierpienie spowodowane przez huragan Sandy
Jerry A. Coyne (03-11-2012)
Wierzący mają używanie z katastrofami naturalnymi. Albo wyjaśniają, dlaczego zasłużyliśmy na to "zło naturalne", albo rozpaczliwie racjonalizują, dlaczego właściwie zdarzyły się w świecie nadzorowanym rzekomo przez wielkodusznego i wszechmocnego Boga. Jeśli nie mogą dostarczyć dobrego wyjaśnienia, odwołują się do nieprzeniknioności Boga lub stwierdzają, że wszystko zostanie wynagrodzone w życiu następnym. Do tekstu..
Żegnaj Lance!
Marcin Punpur (20-10-2012)
Przemysł dopingowy ściga się z przemysłem antydopingowym. Laboratoria po prostu reagują na dopingowe nowinki, będąc zawsze krok w tyle. Niektórzy posuwają się nawet do pomysłu legalizacji dopingu. Podobnie jak w przypadku narkotyków, argumentuje się, że skoro problemu nie da się rozwiązać, a środki przeznaczane na walkę z nim, nie przynoszą wymiernych efektów (przyczyniając się wprost do jego rozwoju), powinniśmy dać sobie spokój. Do tekstu..
Wzburzenie klerykałów
Radosław S. Czarnecki (15-10-2012)
Gdy obserwuje się reakcję funkcjonariuszy Kościoła i wiernych katolików (różnych opcji) na naszą racjonalistyczną i ateistyczną akcję bilbordową, argumentację stosowaną przy tej okazji oraz częste inwektywy i zarzucanie autorom złej woli (to najdelikatniejszy zarzut kierowany z ich strony) na myśl przychodzi tekst Czesława Miłosza Zniewolony umysł. Tam - ukąszenie dogmatycznego marksizmu, tu - aksjomat i pieczęć Kościoła. Reszta jest podobna, wręcz analogiczna. Do tekstu..
Dlaczego nie wezmę udziału w debacie z fundamentalistami
Richard Dawkins (16-08-2012)
Zawsze zdumiewam się, kiedy jestem w Highlands i natykam się na ten rodzaj czystej, ślepej paniki na samą myśl o tym, że mogę przemawiać. Ten region ma reputację solidnej wiary, ale gdyby naprawdę tak było, powinni być w stanie przejść do porządku dziennego nad prostym wykładem naukowca ewolucjonisty. Zastanawiam się, jak właściwie pewni swojej wiary lub wiary współmieszkańców wysp są pan Roberts i inni, skoro zwykłe wystąpienie na festiwalu książki wystarcza, by sprowokować tyle wrzasku i wściekłości. Do tekstu..
Czy dzieci powinny oglądać egzekucje? (04-08-2012)
Iran zajmuje drugie po Chinach miejsce pod względem liczby wykonanych wyroków śmierci rocznie. Według oficjalnych danych rządowych wyroki wykonuje się na przestępcach skazanych za morderstwa, gwałty i handel narkotykami; działacze praw człowieka twierdzą, że niektórzy straceni są tylko przeciwnikami reżimu. Do tekstu..
Klucze do raju
Andrzej Koraszewski (31-07-2012)
Samobójstwo z nienawiści do ludzi i miłości do Boga zdumiewa, wydaje się tak nieprawdopodobne, że poszukujemy racjonalizacji, trudno nam uwierzyć, że rzeczywiście wiara w raj i absurdalne obietnice 72 czarnookich dziewic może być tak silna, żeby przezwyciężyć instynkt samozachowawczy. Do tekstu..
Rasizm ludzi przyzwoitych
Nick Cohen (26-07-2012)
Gotowość nie tylko prokuratorów i policji, ale szerszego społeczeństwa do poważnego traktowania przemocy wobec kobiet i dzieci, wyjaśnia pożądany spadek zabójstw. Troska władz o maltretowane kobiety jest jednak ściśle zakodowana według koloru. Prokuratura będzie bronić praw kobiet, ale tylko praw białych kobiet. Dziewczyny z czarną lub brązową skóra mogą się wypchać - albo raczej mieć swoje genitalia pokrojone na kawałki. Do tekstu..
Podżeganie do nienawiści i przemocy w imię walki z czarami
Leo Igwe (24-07-2012)
Kościół zielonoświątkowców planuje na 27 lipca "krucjatę" w Centrum Kultury w Calabr w stanie Cross River w Nigerii. Tematem tej imprezy jest Noc Koboko: Ojcze, mój Ojcze ta czarownica musi umrzeć. Ten sam kościół zorganizował w czerwcu podobną imprezę w mieście Uyo, w stanie Akwa Ibom. Do tekstu..
Uprzedzenia w Indiach wobec koloru skóry
Ranbir Singh (01-07-2012)
W czternastym wieku arabskie słowo "abd" oznaczało czarnego niewolnika, podczas gdy "mamluk" oznaczało białego niewolnika. Czarna Afryka pozostawała głównym źródłem niewolników dla świata islamskiego jeszcze długo w XX wieku. Czarnych uważano za naturalnych niewolników, kiedy porównywano ich z innymi rasami. Te właśnie uprzedzenia wobec ciemniejszej skóry importowano do Indii i zakorzeniły się tam przez wieki. Do tekstu..
List otwarty do Alice Walker
Denis MacEoin (27-06-2012)
Mamy jedną rzecz wspólną, a jest nią siła wyobraźni. Potrzeba wyobraźni, żeby spojrzeć poza dogmaty obu stron w tego rodzaju sporze. I to właśnie chciałbym, by Pani zrobiła, by użyła Pani wyobraźni, żeby wyjść poza niezliczone kłamstwa i zaciemnianie prawdy, które oślepiły ludzi. Do tekstu..
Religia jako mowa nienawiści
Eric MacDonald (17-06-2012)
Czas, byśmy uznali religię za formę mowy nienawiści. U źródeł chrześcijaństwa leży piętnowanie innych, w szczególności Żydów, których potępianie jest trwale wpisane w podstawowe dokumenty wiary chrześcijańskiej. Islam to bez dwóch zdań w dużej mierze forma mowy nienawiści, gdyż nie tylko wyraża swoją nienawiść do kobiet, ale szerzy nienawiść do judaizmu i chrześcijaństwa, jak również do wszystkich religii politeistycznych i ich wyznawców, którzy nie chcą poddać się monoteistycznemu imperatywowi. Do tekstu..
Morderstwo w imię honoru
Chris Dsouza (02-05-2012)
Szacuje się, że co roku niemal dziesięć tysięcy osób zostaje zabitych w Pakistanie za rzekome przestępstwo spowodowania "hańby". Historia Indii także nie wydaje się jaśniejsza, z co najmniej tysiącem osób rocznie tracących życie z powodu "honorowych" zabójstw i koniecznością wprowadzenia w kraju surowych praw do poradzenia sobie z tą ohydną zbrodnią. Do tekstu..
Ludu mój ludu! To polowanie na czarownice musi się skończyć!
Leo Igwe (19-04-2012)
Swobody religijne nie obejmują podżegania do nienawiści i przemocy przeciw innym w imię przekonań religijnych, ani zadawania tortur, czy nieludzkiego i poniżającego traktowania kogokolwiek w imię religii. Swoboda wyznania należy do praw człowieka i powinna być zapewniona i chroniona. Jednak podżeganie do przestępstw i wyrządzanie ludziom krzywd jest zbrodnią, a jej sprawcy powinni być karani. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365