Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.120.997 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3583 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzę w Boga, ponieważ nie wierzę w krasnoludki".
Przegląd wyników wyszukiwania

Ekonomia, gospodarka, biznes

Po co nam ekonomia?
Matt Ridley (23-09-2013)
Jakie efekty daje rynek w porównaniu do regulacji rządowych? Żadne rozwiązanie nie jest doskonałe. Regulacje rządowe również pociągają za sobą koszty transakcji: egzekwowanie i monitorowanie, korupcja, niewydajność i opór wobec innowacji. Ronald Coase, tak samo, jak zniechęcał ekonomistów do przyjmowania założenia, że istnieje doskonała konkurencja, próbował  - i w znacznej mierze mu się to nie udało - zniechęcać ich do przyjmowania założenia o możliwości istnienia doskonałego rządu z doskonałą wiedzą. Do tekstu..
Wygląda na to, że ceny ropy naftowej dzięki łupkom spadną
Matt Ridley (11-07-2013)
Choć najnowsze szacunki dotyczące gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii są fascynujące - 47 lub więcej lat dostaw - blednie to w porównaniu z tym, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Gaz łupkowy nie jest tam już nowością; rewolucja ropy łupkowej wydaje się zmieniać świat, obiecując nie tylko niższe ceny ropy naftowej na całym świecie, ale reperkusje geopolityczne, w miarę jak Ameryka będzie się odzwyczajała od importu ropy i straci, być może, zainteresowanie Bliskim Wschodem. Do tekstu..
Granice paniki
Bjørn Lomborg (29-06-2013)
Cztery dziesięciolecia od Granic wzrostu pokazały, że potrzeba nam więcej wzrostu, nie zaś mniej. Rozszerzenie handlu z szacowanymi korzyściami ponad 100 bilionów dolarów rocznie pod koniec tego stulecia zrobiłoby tysiąckrotnie więcej dobra niż polityka dobrego samopoczucia wynikająca z szerzenia strachu. Wymaga to jednak porzucenia mentalności anty-wzrostowej i używania naszego olbrzymiego potencjału, by stworzyć jaśniejszą przyszłość. Do tekstu..
Jak wydać 75 miliardów dolarów, żeby naprawić świat
Bjørn Lomborg (05-06-2013)
Musimy zadać realistyczne pytanie: gdzie możemy za nasze pieniądze otrzymać najwięcej tego, co najbardziej pożądane? W ramach Copenhagen Consensus zapytałem 50 najlepszych ekonomistów świata, gdzie możemy uczynić najwięcej dobra. Przygotowali badania dotyczące niemal 40 propozycji inwestycji w dziedzinach od konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych do głodu, edukacji i globalnego ocieplenia. Zespoły, które pisały każdą z propozycji, identyfikowały koszty i korzyści najlepszych sposobów wydawania pieniędzy w danej dziedzinie. Do tekstu..
Dobroczyńca czy szarlatan?
Radosław S. Czarnecki (04-04-2013)
Yunus założył Grameen Bank udzielający mieszkańcom Bengalu Wschodniego niewielkich pożyczek na rozkręcenie drobnej przedsiębiorczości, zakup potrzebnych materiałów, itp. Klientami tego banku, który nie wymaga zastawów, są najczęściej kobiety (96%), pożyczające 12-15 dolarów. Do tekstu..
Tania energia w regionie North East w Anglii
Matt Ridley (03-04-2013)
W Wielkiej Brytanii, stoimy w obliczu stagnacji. Jedną z przyczyn, dla których jako kraj nie mamy udziału w dzisiejszym wzroście, jest - moim zdaniem - polityka dążenia do drogiej energii: subsydiowanie kosztownej i zawodnej energii wiatrowej i z biomasy, a równoczesne rezygnowanie z węgla i opóźnianie wydobycia gazu. Do tekstu..
Nadchodzi era gazu
Matt Ridley (18-03-2013)
Jednym z najlepszych sposobów polubienia tej nowej, opalanej gazem przyszłości, jest wyliczenie ludzi, którzy jej nienawidzą. Władimir Putin podczas obiadu z dziennikarzami w 2011 r. nagle wzburzył się rzekomym zniszczeniem Pensylwanii przez przemysł gazu łupkowego. Jego szczera troska o krajobraz Appalachów może mieć coś wspólnego z niebezpieczeństwem złagodzenia dławiącego uścisku rynków europejskich przez Gazprom. Do tekstu..
Polski hi-tech
Michał Leszczyński (05-03-2013)
W chwili obecnej przedsiębiorcy hi-tech'owi mają naprawdę warunki cieplarniane. Granty europejskie, polskie (programy Innotech, Badań Stosowanych, i in. w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju) naprawdę umożliwiają finansowanie badań prowadzących do komercyjnych produktów. Recenzuję dużą ilość takich grantów i mam dość dobry "ogląd" sytuacji, która w skrócie wygląda tak: Z jednej strony mamy znaczącą ilość pomysłów na nowe technologie prowadzące do produkcji na poziomie miliona Euro rocznie. Należy się z tego cieszyć, ale problem w tym, że potrzeba nam nie tylko kilkunastu małych przedsiębiorców high-tech'owych, ale paru tysięcy. Do tekstu..
Płaca minimalna szkodzi biednym ludziom!
Wojciech Peisert (30-01-2013)
Osoby niedoświadczone (np. młode), starsze, gorzej wykształcone, mniej mobilne, niepełnosprawne czy nie mające wystarczająco dużo wolnego czasu i dyspozycyjności (np. rodzice opiekujący się dziećmi) mogą i często chcieliby podjąć jakąkolwiek działalność zarobkową, by poprawić swój dobrostan. Wprowadzenie płacy minimalnej jest równoznaczne z zakazem ich (legalnego) zatrudnienia. Do tekstu..
Perspektywa globalna jest obiecująca, Europy jest ponura
Matt Ridley (08-01-2013)
W lipcu 1948 r. Ludwig Erhard, dyrektor rady ekonomicznej Niemiec Zachodnich, z własnej inicjatywy zniósł racjonowanie żywności i zakończył wszelką kontrolę cen. Generał Lucius Clay, gubernator wojskowy z strefie USA, zadzwonił do niego i powiedział: "Moi doradcy mówią mi, że popełnił pan straszliwy błąd. Co pan na to powie?" Erhard odpowiedział: "Panie generale, proszę nie zwracać na nich uwagi! Moi doradcy mówią to samo". Do tekstu..
Gaz łupkowy może obniżyć rachunki za elektryczność  
Matt Ridley (08-12-2012)
Dzięki rewolucji gazu łupkowego cena gazu ziemnego w USA stanowi obecnie jedną trzecią ceny w Wielkiej Brytanii. Wyjaśnia to, dlaczego amerykańskie firmy chemiczne i przemysłowe zajęte są przenoszeniem swoich operacji z Europy i Azji do stanów takich jak Pensylwania, gdzie energia jest bardzo tania. Do tekstu..
Oszuści z Placu Jana Pawła
Andrzej Koraszewski (25-10-2012)
Kara za powrót do kraju Jana Pawła nie jest wysoka, wynosi 210 złotych i 80 groszy. Karę naliczono za podpisanie umowy, której nigdy nie zamierzałem podpisać, a która została zawarta przy pomocy oszustki reprezentującej firmę z Placu Jana Pawła, pani Haliny Niedzielskiej, która pojawiła się w naszym domu 10 kwietnia 2012 roku przedstawiając się fałszywie jako przedstawicielka firmy Orange. Do tekstu..
Głodowanie w świecie obfitości
Daniel Greenfield (01-09-2012)
Są dwa typy społeczeństw: społeczeństwa produkujące i społeczeństwa racjonujące. Społeczeństwo produkujące troszczy się o obronę terytorium, najlepsze możliwe wykorzystywanie tego terytorium, a potem odkrywanie nowych technik dalszego zwiększenia produkcji. Społeczeństwo racjonujące zajmuje się konsolidacją kontroli nad wszystkimi istniejącymi zasobami i racjonowaniem ich ludziom. Do tekstu..
Reguły gry
Jerzy Neuhoff (31-08-2012)
Jeśli ciągle dopominamy się, i słusznie, ułatwień w podejmowaniu działalności gospodarczej, to nie można żądać coraz to nowych zaświadczeń, poświadczeń i oświadczeń. Obywatele wcześniej karani, też muszą mieć możliwość normalnego życia, bo jest to warunek ich resocjalizacji. Nie da się dla nich stworzyć wydzielonych stref ani zesłać na bezludne wyspy. Do tekstu..
Gorączka złota
Jerzy Neuhoff (19-08-2012)
Z pewnością nie bez znaczenia była cała wizualna 'oprawa' tego interesu. Złoto musi się świecić, i szyldy naszej firmy świeciły i kusiły swym miłym blaskiem. I choć nie każdy może inwestować w złoto, bo złoto złotu nierówne; to, którego ceny zmieniają się nie tylko z dnia na dzień, czasem z godziny na godzinę, i to zazwyczaj w górę, to nie jest to samo złoto, które leży u jubilera. Ceny tego złota aż tak szybko i często się nie zmieniają. Do tekstu..
Wyznania frajera
Andrzej Koraszewski (12-08-2012)
Dałem się nabrać, a raczej moja żona dała się nabrać, ale jestem pewien, że w analogicznej sytuacji dałbym się nabrać dokładnie tak jak Małgorzata. Znamy się pół wieku i zdążyliśmy się do siebie upodobnić, a i pół wieku temu jednym z elementów wzajemnej atrakcji było podobieństwo poglądów oraz gotowość zaufania do ludzi, nawet kosztem tego, że czasem człowiek wychodzi na frajera. Do tekstu..
Gaz przeciwko wiatrowi
Matt Ridley (17-10-2011)
Upieranie się przy polityce subsydiowanej energii odnawialnej pośrodku strasznej recesji, w czasach, kiedy olbrzymie rezerwy taniego gazu o niskiej zawartości węgla nagle stały się dostępne, jest tak perwersyjne, że graniczy z szaleństwem. Nie może tego wyjaśnić nic poza biurokratyczną inercją i walką o zyski. Do tekstu..
Co dalej?
Jerzy Neuhoff (07-09-2011)
Jeśli muszę wybierać między różnymi możliwościami, to wolę tę, która ma mniej wad, lub wydaje mi się, że ma ich mniej. W kwestiach społecznych, nie ma innej metody sprawdzenia prawidłowości wyboru, jak tylko metoda prób i błędów, a powrót do starego, tak jak i próba wejścia dwa razy do tej samej rzeki, jest absurdem. Do tekstu..
Wyciągajcie nawozy. Możemy nakarmić świat
Matt Ridley (07-06-2011)
W ciągu ostatnich 60 lat farmerzy potroili plony trzech głównych zbóż (ryżu, pszenicy i kukurydzy), które dostarczają ludzkości 60 procent kalorii, bez zaorania ani jednego dodatkowego akra. (Nawiasem mówiąc, plony są prawdopodobnie o 10 procent wyższe po prostu z powodu zwiększonego poziomu dwutlenku węgla w powietrzu.) W niektórych miejscach ceny żywności były tak niskie, że wycofano ziemię z upraw i posadzono na niej las. Do tekstu..
Nowa ekonomia?
Jerzy Neuhoff (06-06-2011)
W jednym z niedzielnych dzienników radiowych usłyszałem końcowe zdanie pewnego wystąpienia, które, aby nie uciekło z pamięci natychmiast zapisałem, a brzmiało ono tak: "Wynika z tego, że najważniejszym elementem w procesie produkcji jest człowiek, a nie kapitał, bo na każdym produkcie, człowiek, który jest obrazem Boga, wyciska swoje piętno." Do tekstu..
Uznanie dla tych, którzy redukują koszty
Matt Ridley (12-05-2011)
Cechą innowacji jest to, że pomysł wywiera największy wpływ nie wtedy, kiedy zapala się światełko w głowie geeka, ale kiedy wynikająca z tego technologia staje się z czasem wystarczająco tania, by używało ją wielu ludzi - może całe dziesięciolecia później. Pierwszy samolot w Kitty Hawk miał zerowy wpływ na gospodarkę świata, ale tanie linie lotnicze miały olbrzymi wpływ; pierwszy komputer był ciekawostką, ale tanie laptopy zmieniły świat. Do tekstu..
Błędne twierdzenia o wyczerpywaniu się zasobów
Matt Ridley (10-05-2011)
W raporcie, który napisałem dla Global Warming Policy Foundation, opublikowanym wczoraj, wnioskuję, że ten "szok gazu łupkowego" będzie miał daleko idące konsekwencje. Obniży ceny gazu i ustabilizuje je w stosunku do ropy naftowej bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Spowoduje to, że gaz przejmie udziały w rynku od węgla, mocy nuklearnej i źródeł odnawialnych w produkcji elektryczności oraz od ropy naftowej w transporcie. Do tekstu..
Mało energii to bardzo niebezpieczna sprawa
Daniel Greenfield (25-03-2011)
Padają wzniosłe słowa: "Żadnych elektrowni atomowych więcej". Mówiąc o wzniosłości mam na myśli artykuł wstępny w "Washington Post", a przez słowa mam na myśli bezmyślną akceptację społecznych trendów. Elektrownie nuklearne są skończone, podobnie jak wydobywanie ropy z dna morskiego po wycieku z szybu BP. Tak skończone jak politycy pragną, aby były skończone. Nie daje się jednak zabić idei. Można ją co najwyżej przekazać komuś innemu. Do tekstu..
Przyszłość energii jądrowej po tsunami
Pervez Hoodbhoy (25-03-2011)
Publikujemy dziś dwa głosy na temat przyszłości energii nuklearnej po tsunami w Japonii. Pierwszy z nich, pakistańskiego fizyka jądrowego, którego zdaniem Pakistan nie potrafi poradzić sobie z kryzysem podobnym do Fukushima, i apeluje o rezygnację z produkcji energii jądrowej w Pakistanie, drugi, amerykańskiego publicysty Daniela Greenfielda, który przedstawia argumenty idące w odwrotnym kierunku. Do tekstu..
Rozważania o energetyce
Paweł Gołębiewski (21-09-2010)
Polska powinna iść w kilku kierunkach naraz w dziedzinie energetyki. Budowa elektrowni atomowej jest dobrą inwestycją pod względem zarówno ekonomicznym, ekologicznym jak i pod względem bezpieczeństwa. Mamy doświadczonych ludzi, którzy są w stanie wybudować elektrownie atomowe trzeciej generacji. Do tekstu..
Co dalej z budżetem?
Krzysztof Sykta (24-04-2010)
Stan finansów publicznych Grecji, uważanej nieoficjalnie za pierwszego bankruta strefy euro, absorbuje uwagę mediów. Rekordowy deficyt dotyka niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym zarówno te największe, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy, jak i naszych mniejszych sąsiadów, Czechy i Węgry. Sytuacja w naszym kraju jest równie nieciekawa, trudno jednak szukać w prasie branżowej alarmujących tytułów. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365