Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.588.592 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie."
Przegląd wyników wyszukiwania

Zdrowie

“New York Times” krytykuje głupie reguły w katolickich szpitalach
Jerry A. Coyne (11-12-2013)
Artykuł redakcyjny w New York Times opisuje pozew American Civil Liberties Union złożony do sądu w imieniu kobiety z Michigan, której wody płodowe odeszły w 18 tygodniu ciąży. Standardową procedurą w takich wypadkach jest aborcja, by usunąć płód (który w takiej sytuacji jest niemal zawsze skazany) i zapobiec infekcji. Katolicki szpital, w którym była pacjentką, był jednak posłuszny wskazówkom biskupa i dwukrotnie odesłał ją do domu. Poroniła, kiedy wróciła do szpitala po raz trzeci z wysoką gorączką i objawami infekcji spowodowanej przez katolicką "opiekę medyczną". Do tekstu..
Sześć mitów na temat raka
David Robert Grimes (06-09-2013)
Choć Internet jest potencjalnie fantastycznym źródłem informacji, trzeba zachować wielką ostrożność, żeby uniknąć traktowania fałszywej informacji jako faktu. Kiedy ma się do czynienia z obietnicami cudownych wyleczeń, warto zawsze pamiętać o słynnych słowach Carla Sagana: "Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów". Do tekstu..
Uprawy GM nie zabijają dzieci, uniemożliwianie tych upraw zabija 
Matt Ridley (17-08-2013)
Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że 170 do 230 milionów dzieci i 20 milionów ciężarnych kobiet cierpi na brak witaminy A i że z tego powodu - ponieważ brak witaminy A osłabia układ odpornościowy - 1,9 do 2,7 milionów umiera każdego roku, a jest to więcej niż umiera na AIDS, gruźlicę i malarię. Można temu łatwo i tanio zapobiec, ale środowiskowcy są przeciwni. Do tekstu..
Leczenie raka jest trudniejsze niż profilaktyka
Matt Ridley (05-07-2013)
Rak to tak wiele rozmaitych chorób, że nigdy nie będzie jednej pigułki, która leczy wszystkie rodzaje raka. Ani też nigdy nie zapobiegniemy całkowicie rakowi, choćby dlatego, że ilość przypadków zachorowań silnie rośnie z wiekiem. Im bardziej uda nam się powstrzymać ludzi przed umieraniem na zapalenie płuc, gruźlicę, choroby serca, udary i wypadki samochodowe, tym bardziej skazujemy ludzi na diagnozę raka. Do tekstu..
Złoty ryż, złota szansa
Bjørn Lomborg (21-02-2013)
Wreszcie, po 12 latach opóźnień spowodowanych przez przeciwników genetycznie modyfikowanej (GMO) żywności, tak zwany "złoty ryż" z witaminą A będzie uprawiany na Filipinach. Przez te 12 lat około ośmiu milionów dzieci zmarło z powodu niedoborów witaminy A. Czy bojownicy walczący przeciwko GMO nie są częściowo odpowiedzialni? Do tekstu..
Kiedy wymieranie gatunku jest czymś dobrym
Matt Ridley (14-02-2013)
Nie jest to właściwie wyścig, ale panuje intrygująca niepewność, kto spowoduje kolejne świadome wyniszczenie gatunku w przyrodzie, czy będzie to były prezydent USA, czy magnat software? Czy Jimmy Carter wytępi Dracunculus medinensis zanim Bill Gates wytępi polio? Do tekstu..
Światło w tunelu!
Andrzej Koraszewski (25-01-2013)
Naczelny Lekarz Wielkiej Brytanii, profesor Sally Davies, stwierdziła, nie owijając niczego w bawełnę, że "leki" homeopatyczne to zwyczajne śmieci, i w żadnym przypadku nie powinny być refundowane. Występując przed komisją parlamentarną, Sally Davies oświadczyła, że preparaty te nie mają innej wartości poza działaniem jako placebo. Do tekstu..
Uśmierzające ból chemikalia w jadzie czarnej mamby
Ed Yong (09-10-2012)
W koktajlu substancji chemicznych w jadzie czarnej mamby Sylvie Diochot i Anne Baron z CNRS znalazły nową klasę cząsteczek, które potrafią uśmierzyć ból równie skutecznie jak morfina i to bez żadnych trujących skutków ubocznych. Nazwały je mambalginami. Zespół bada teraz dalej właściwości mambalgin. Mają jeszcze całe lata pracy zanim uda się to białko zamienić w dający się używać środek przeciwbólowy, ale już mają patent i znaleźli partnera przemysłowego - firmę, która specjalizuje się w terapiach przeciwbólowych. Do tekstu..
Homeopatia przerżnięta (na pół)
Andrzej Gregosiewicz (15-09-2012)
Wbrew temu, co opowiadają członkowie towarzystw, stowarzyszeń i sekt, wspierani przez fanów, miłośników, cudownie wyleczonych, a także uczestników sabatów "naukowych" - Polacy okazali się narodem, który, jako pierwszy w Europie, przejrzał na oczy. Do tekstu..
Ani słowa o homeopatii
Andrzej Gregosiewicz (08-09-2012)
Kłamiecie, że obok medycyny bezprzymiotnikowej funkcjonuje medycyna alternatywna, naturalna, komplementarna, holistyczna i jeszcze kilkadziesiąt innych. Dlaczego jest to łgarstwem - wyjaśniałem wielokrotnie w swoich artykułach. Teraz widzę, że nic nie zrozumieliście. Że logika formalna, czyli poprawne rozumowanie i wnioskowanie z użyciem narzędzia, jakim jest matematyka, jest Wam kompletnie obce. Nic, zatem dziwnego, że kłamiecie. Do tekstu..
Czy Ministerstwo Homeopatii zaczyna odzyskiwać rozum
Andrzej Gregosiewicz (07-08-2012)
Może racjonalnym byłoby wprowadzenie do parlamentarnej ordynacji wyborczej wymogu posiadania matury. Choćby dlatego, by Sejm, jako całość, rzadziej się ośmieszał. Jakże chciałbym być dumny z mojego parlamentu. Jakże wysoko nosiłbym głowę, gdyby podczas debaty nad nowelizacją ustawy Prawo Farmaceutyczne, jakiś poseł z maturą krzyknął: o czym wy tu mówicie! Do tekstu..
List otwarty do Ministra Zdrowia, Bartosza Arłukowicza
Andrzej Gregosiewicz (28-07-2012)
Instytucja, którą Pan obecnie kieruje rozpowszechnia kłamstwa naukowe, które umożliwiają stosowanie na masową skalę oszukańczych metod terapeutycznych. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ukróci Pan te praktyki. Sprawa, o której piszę dotyczy także Ministerstwa Pracy, które, zabierając prawem kaduka głos na temat medycyny, zalegalizowało działalność oszustów leczniczych nie posiadających dyplomu lekarza. Do tekstu..
Polski premier nie jest idiotą
Andrzej Gregosiewicz (22-06-2012)
W kwietniu 2011 roku zawiadomiłem Prezeskę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o problemach związanych z udostępnianiem na rynku farmaceutycznym substancji, których skuteczność lecznicza może budzić wątpliwości. Konkretnie chodziło mi o to, że do"leku" homeopatycznego o nazwie oscillococcinum dołączona jest ulotka, która fałszywie informuje konsumentów, że popłuczyny po wyciągu z serca i wątroby kaczki zawierają leczniczą substancję czynną. Do tekstu..
Czerwone światło wstrzymuje zbiory ratującego życie ryżu
Matt Ridley (21-05-2012)
"Złoty ryż" - z dwoma dodatkowymi genami, tworzącymi beta-karoten, surowiec dla witaminy A - był triumfem technicznym; jest identyczny ze zwykłym ryżem poza kolorem. Negocjacje skłoniły firmy do rezygnacji z praw patentowych, żeby każdy mógł uprawiać i sadzić tę roślinę. Niemniej dzisiaj, 14 lat później, nadal nie ma na nią licencji na uprawę gdziekolwiek na świecie. Powodem jest czerwone światło biurokratycznych regulacji, narzucone umyślnie, żeby ugłaskać przeciwników modyfikacji genetycznych. Do tekstu..
Ekonomia wygrywa z gruźlicą 
Matt Ridley (11-05-2012)
Niemal całkowity zanik gruźlicy w świecie zachodnim, gdzie kiedyś była największym zabójcą ze wszystkich, nie wszystko zawdzięcza streptomycynie. Śmiertelność z powodu gruźlicy już spadła o 75% w większości krajów zachodnich przed rokiem 1950, kiedy streptomycyna stała się dostępna, a tempo spadku niewiele różniło się przedtem i potem. Szkarlatyna, zapalenie płuc i dyfteryt znikały szybko na długo zanim wprowadzono na nie terapię. Do tekstu..
Ewa Drzyzga. Pośrodku
Andrzej Gregosiewicz (27-04-2012)
Mieszkanka Szwajcarii zmarła z głodu wierząc, że może "odżywiać się" tylko i wyłącznie światłem - informuje serwis thelocal.de. Anna Gut (nie jest to jej prawdziwe nazwisko) miała nieco ponad 50 lat, kiedy obejrzała film pt. "Na początku było światło" - dokument, w którym dwóch mężczyzn stara się pokazać, jak przeżyć tylko i wyłącznie dzięki energii słonecznej. Do tekstu..
Homeopatyczna laska, czy kłoda?
Andrzej Gregosiewicz (22-10-2011)
Z dogmatów homeopatii wynika, że woda mająca "wstrząsający" kontakt z substancjami organicznymi nabywa leczniczych własności homeopatycznych. Niewykluczone więc, że laska marszałkowska stykając się z ręką fana (fanki) homeopatii (niewątpliwie substancją organiczną) również nabywa własności homeopatycznych podczas stukania nią o podłogę. Do tekstu..
Klauzula sumienia
Wojciech Szczęsny (15-10-2011)
Znam ideę klauzuli sumienia. Mogę zgodzić się z odmową wykonania zabiegu aborcji, przez niektórych traktowanej jak morderstwo, przez danego ginekologa (przy zachowaniu rzecz jasna obostrzeń ustawy to jest wskazaniu jednostki, która takowe dozwolone prawem zabiegi, wykonuje). Jednak sprzedaż leków, które legalnie zamierza używać klient apteki, to zupełnie inna kwestia. Do tekstu..
Homeopatia - drugi list otwarty do Ministra Zdrowia RP
Andrzej Gregosiewicz (09-09-2011)
Chcemy znać medyczną (wyłącznie) opinię Pani Minister na temat homeopatii. Jej status prawny, do przyjęcia którego zmusiły Polskę antynaukowe eurodyrektywy, nie ma dla nas znaczenia. Nie musimy przecież jej stosować. Nam chodzi tylko o zdrowie polskich pacjentów. Dlatego obowiązkiem polskiego ministra zdrowia jest wyjaśnienie polskim lekarzom i polskim pacjentom tej kwestii. Do tekstu..
List otwarty do Ministra Zdrowia RP
Andrzej Gregosiewicz (12-08-2011)
Leży przede mną ministerialne rozporządzenie w sprawie kryteriów zaliczania produktu leczniczego do poszczególnych kategorii dostępności wraz z uzasadnieniem (Dz.U.08.206.1292). Patrzę na ten dokument i nie wierzę własnym oczom. Potwierdziły się bowiem wszystkie moje obawy, o których przed laty pisałem w kilku artykułach: holistyczny paradygmat postawił w jednym szeregu medycynę opartą na dowodach i szarlatanerię. Do tekstu..
Homeopatia państwowa
Andrzej Gregosiewicz (29-07-2011)
Wg Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oświadczenie Naczelnej Rady lekarskiej z 2008 roku ogranicza dostęp pacjentów do "leków" homeopatycznych wymagających recepty. Na receptę homeopaci wypisują (cytuję decyzję UOKiK nr 6/ 2011): "wysokie rozcieńczenia produktów leczniczych homeopatycznych stosowane w poważnych jednostkach chorobowych - głównie w leczeniu chorób przewlekłych. Przebieg takiego leczenia powinien być nadzorowany przez lekarza homeopatę". Do tekstu..
Przychodzi rep do lekarza
Wojciech Szczęsny (23-07-2011)
Przedstawiciel firmy przychodzi i mówi lekarzowi o nowym preparacie. Ktoś napisał w komentarzu, że lekarze powinni dowiadywać się o nich z czasopism medycznych. Brawo! Ale nie wszyscy lekarze je czytają, a nie wszystkie też preparaty są tam omawiane - daję słowo, bo sporo tego czytam, czasem nawet "nie po naszemu". Tak wiec "rep" jest cennym źródłem wiedzy o nowościach farmaceutycznych. Żeby doktor pamiętał daje mu 123- ci długopis w tym roku. Do tekstu..
Marketing farmaceutyczny, czyli jak wywrzeć wpływ na lekarza
Marta Makowska (21-07-2011)
Z punktu widzenia firmy farmaceutycznej najważniejszym obiektem działań marketingowych są lekarze, bowiem to oni przynoszą koncernom największe zyski. Od nich zależy zbyt preparatów na receptę, które stanowią aż 62,3% (grudzień 2010) sprzedawanych w Polsce leków. Zastanówmy się więc, my jesteśmy wręcz bombardowani reklamami leków bez recepty, które nie przynoszą firmom aż tak dużych zysków. A co robią koncerny by oddziaływać na lekarzy? Do tekstu..
Ewoluowanie terapii na raka
Matt Ridley (29-06-2011)
Medycyna zaprzęgła ewolucję do pracy. "Narządem", który najbardziej skutecznie wykorzystuje dobór naturalny, jest układ odpornościowy, używający prób i błędów do znalezienia odpowiednich przeciwciał na choroby zakaźne. Rozwój immunoterapii na raka wydaje się więc obiecującym podejściem, szczególnie w postaci terapeutycznych szczepionek na raka. Do tekstu..
Dwuchlorooctan i rak
PZ Myers (20-05-2011)
Wiele było leków, które wyglądały wspaniale w laboratorium i były znakomite powody, dla których powinny działać, ale rzeczywistość raka jest taka, że jest on skomplikowany i zróżnicowany. Między lekiem, który zatruwa komórki rakowe w probówce, a lekiem, który rzeczywiście dobrze działa w bardziej skomplikowanym środowisku istoty ludzkiej, istnieje bardzo wiele pułapek. Do tekstu..
Nowe, lecz nie lepsze. Niekiedy gorsze
Imogen Evans, Hazel Thornton, Iain Chalmers (20-05-2011)
Niemal każdego tygodnia w mediach pojawia się doniesienie o nieprzewidzianych efektach ubocznych jakiegoś leku, błędzie chirurga, wymykającym się spod kontroli zakażeniu lub niepowodzeniu źle prowadzonej ciąży. Czasem krytyka idzie dalej: media przedstawiają współczesną, opartą na nauce medycynę jako "nieludzką" - tak, jakby rzeźnickie praktyki poprzedzające dzisiejszą chirurgię lub trucizny, których stosowanie zarzucono na rzecz nowoczesnych leków były bardziej "ludzkie". Do tekstu..
Amerykańskie wpadki homeopatii
Caden O. Reless (11-04-2011)
Uprawdopodabnianiu efektywności homeopatii w oczach konsumentów ma służyć mętne teoretyzowanie, sprzeczne ze współczesną nauką lub najzwyczajniej niedorzeczne, ale pozwalające na przetrwanie, a nawet prosperowanie na dość głębokim rynku paramedycznym, oraz chwytliwe kampanie społeczne, wzorowane na wydarzeniach organizowanych przez zasłużone instytucje, takie jak obchodzony co roku w kwietniu Tydzień Świadomości Homeopatii. Do tekstu..
Alkohol, nadużywanie i uzależnienie
Daniel Krzewiński (03-04-2011)
Z czysto farmakologicznego punktu widzenia alkohol hamuje działanie wyższych ośrodków w mózgu, a następnie niższych. Utrata bądź osłabienie kontroli nad swoim zachowaniem, pojawiające się na skutek działania alkoholu, często mylnie traktuje się jako wyznacznik jego stymulującego działania. Z czasem w wyniku długotrwałego picia pojawiają się zaburzenia złożonych funkcji umysłowych, takich jak uczenie się, co ostatecznie prowadzi do utraty pamięci i zaburzeń koordynacji ruchowej. Do tekstu..
Anegdoty pacjentów nie są dowodami
Dan Gardner (01-10-2010)
"Terapia wyzwolenia". Wydany dwa tygodnie temu wspólny raport Kanadyjskiego Instytutu Badań Medycznych i Stowarzyszenia MS w Kanadzie, prezentuje cztery główne wnioski: praca Zamboniego zawiera błędy; ma słabe dowody; terapia jest niebezpieczna; nie ma powodu uważać, że teoria leżąca u podstaw tej terapii jest poprawna. Do tekstu..
Całkowicie naturalnie
Caden O. Reless (10-08-2010)
Pewna amerykańska spółka z siedzibą w Ronkonkoma w stanie Nowy Jork może popaść w poważne tarapaty. Jej dwa "całkowicie naturalne" produkty w tym samym czasie zainteresowały amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA), co skutkuje masowym wycofywaniem zakwestionowanych partii produktów z rynku. Do tekstu..
Świat według niepalącego - studium obłędu
Andrzej Tomana (26-03-2010)
Przy okazji dyskusji o ustawie zakazującej palenia w lokalach gastronomicznych padło wiele argumentów poważnych, głupich i demagogicznych. Za najgłupszą można uznać bez wątpienia wypowiedź kulturoznawcy, prof. Zbigniewa Mikołejko z PAN: "Wobec palaczy stosuje się te same mechanizmy prześladowcze, które stosowano wobec czarownic czy Żydów". Opiszę zwykły dzień niepalacza nękanego przez obsesję smrodu tytoniowego. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365