Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.560.401 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu; będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań"
Przegląd wyników wyszukiwania

Psychologia i życie

Czy i jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Paulina Krasa (01-11-2013)
Wertowałam internet w poszukiwaniu lektur, w poszukiwaniu wskazówki. Okazało się, że część psychologów dopiero dzieci sześcioletnie uważa za na tyle świadome, aby mogły w ogóle pojąć, czym jest śmierć. Oburzyłam się, bo znam moją córkę. Ona POJĘŁA. Czy określony datą urodzenia wiek oznacza, że mam przemilczeć sprawę? Co odpowiedzieć dziecku, kiedy zapyta, gdzie jest Dziadzio? Do tekstu..
Wpływ podniecenia seksualnego na podejmowanie decyzji
Damian Palus (29-06-2012)
Można przypuszczać, że emocje i silne potrzeby zmienią nasz sposób zachowania. Inaczej będziemy zachowywać się w codziennych sytuacjach, gdy jesteśmy spokojni i nie targają nami żadne popędy, a inaczej, gdy wpadniemy w złość, czy euforię. Jeżeli wiemy, że nasze zachowanie ulegnie zmianie, to być może uda nam się je przewidzieć? Otóż niekoniecznie. Rozpatrzmy jak wygląda ta kwestia, gdy jesteśmy pobudzeni seksualnie. Do tekstu..
Dziedziczność inteligencji
Matt Ridley (25-08-2011)
Stara groza, która tak przerażała wielu psychologów i pedagogów, że któregoś dnia ludzie - lub rządy - użyją genów do podejmowania decyzji, kogo zabić, wysterylizować lub nie dopuścić do narodzenia z powodu jego lub jej  inteligencji, nagle wygląda mniej przerażająco. Po prostu jest za dużo genów. Do tekstu..
Nieuporządkowane otoczenie sprzyja stereotypizacji i dyskryminacji innych
Ed Yong (10-04-2011)
W lutym 2010 roku pracownicy sprzątający holenderskie stacje kolejowe rozpoczęli strajk, który trwał kilka tygodni. W niedługim czasie na stacjach zapanował brud i nieporządek, lecz większości podróżujących to nie przeszkadzało. Poparcie społeczne dla tego strajku było znaczne. Jednak dwóch naukowców z Uniwersytetu w Tilburgu - ucieszyło się. W rosnącym chaosie stacji ujrzeli szansę na przetestowanie koncepcji, że nieuporządkowane otoczenie sprzyja stereotypizacji i dyskryminacji innych. Do tekstu..
Tendencyjność w słusznej sprawie
Jarosław Klebaniuk (11-02-2011)
Gdyby konserwatywna ideologia dominowała w środowisku specjalistów od zdrowia psychicznego, to homoseksualizm do dziś byłby uznawany za patologię i odpowiednio traktowany. Zdolności i pracowitość przedstawicieli mniejszości rasowych napotykałyby na niedowierzanie i opór nie tylko wśród uprzedzonej większości, ale i w elitach, decydujących o kształcie edukacji i instytucjonalnych ścieżek kariery zawodowej. Do tekstu..
Dlaczego naruszanie czyichś przekonań powoduje jeszcze silniejszą ich obronę
Ed Yong (01-11-2010)
Nie musisz szukać daleko ludzi trzymających się kurczowo swoich przekonań, nawet w obliczu przytłaczających dowodów, które im zaprzeczają. Tysiące ludzi ciągle tkwi w przekonaniu, że szczepionki powodują autyzm, że całe życie powstało kilka tysięcy lat temu, albo nawet że picie wybielacza to dobry pomysł. Zobacz niezliczone komentarze w Internecie, a z pewnością odkryjesz masy ludzi, którzy ślepo popierają te pomysły, nawet w obliczu racjonalnych argumentów. Do tekstu..
Przesądy mogą poprawiać występy poprzez pobudzanie pewności siebie
Ed Yong (20-06-2010)
Łatwo jest wykpić wiarę w przesądy, uznając je za głupie produkty uboczne irracjonalnych umysłów, ale Lysan Damisch z Uniwersytetu w Kolonii odkryła drugą stronę przesądów - mogą one czasem poprawić nasze wyniki w rozmaitych działaniach, poczynając od wyzwań fizycznych, po gry pamięciowe. Wszystko to ma związek z pewnością siebie. Lubiący swoje przesądy, które mają przynieść szczęście, takie jak krzyżowanie palców, żeby nie zapeszyć, lub mówienie sobie "złam nogę", może poprawić wiarę we własne zdolności i dać poczucie dzielności. Do tekstu..
Podrobione i sfałszowane dobra promują nieetyczne zachowanie
Ed Yong (19-04-2010)
Lubisz oglądać się w roli posiadacza podrobionych towarów, niech to będzie replika torebki Gucciego lub kopia okularów przeciwsłonecznych Armaniego. Czyli chcesz się czuć lub być uważanym za bogatszego niż w rzeczywistości jesteś. Sygnalizuje to aspiracje do bogatszego stylu życia. Oczywiście takie produkty nie mogą zmienić faktycznego statusu danej osoby, ale nowe badanie sugeruje, że mogą zmieniać ludzkie zachowanie, na gorsze. Do tekstu..
Zdjęcia kichania mogą postawić nasz system odpornościowy w stan gotowości
Ed Yong (13-04-2010)
W małym, lecz interesującym badaniu Mark Schaller z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej odkrył, że ludzie, którzy widzą obrazy kichających osób lub inne oznaki chorób uruchamiają silniejszą reakcję immunologiczną podczas późniejszych infekcji, niż ludzie, którzy oglądali niezwiązane z zarazkami zdjęcia. Jest to pierwszy dowód na to, że pozornie nieistotny widok możliwości infekcji, nawet na fotografii, może wpłynąć na podniesienie poziomu czujności immunologicznej naszych organizmów. Do tekstu..
Prośba wpływa lepiej na efektywność pracy niż polecenie
Ed Yong (29-03-2010)
Lubimy, gdy nasze życie jest w pełni przez nas kontrolowane, a niektórzy z nas posiadają w sobie automatyczny odruch sprzeciwu, gdy ktoś nam mówi, co mamy robić. O wiele chętniej wykonamy zadanie, jeżeli będziemy mieli wybór niż, kiedy zostanie nam ono narzucone. Wygląda na to, że ta skłonność jest tak silna, że ujawnia się nawet wtedy, gdy ludzie, którzy wydają nam rozkazy to... my sami. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365