Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
177.257.435 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 1425 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Despotyzmy z reguły wykrzykują o własnych krzywdach, wydaje im się podejrzane, że inaczej myślący korzystają z przywileju oddychania świeżym powietrzem i chodzenia na dwóch nogach. Prawidła zdrowego rozsądku nie obowiązują w Ciemnogrodach".
Przegląd wyników wyszukiwania

Święci i poświęceni

„Nie chce mi się wierzyć…”
Julian Bartosz (25-08-2013)
Po różnych platformach jak błyskawica przemknęła 1 sierpnia wieść, że anonimowi prałaci z Kongregacji ds. kanonizacyjnych szepnęli agencji katolickiej Prensa, że Franciszek nosi się z zamiarem powołania w poczet świętych Piusa XII. Przypomniano w związku z tym słowa rabina Skorki, przyjaciela Bergoglia: "papież Franciszek zmieni wszystko, co uważa, że zmienić powinien". Do tekstu..
Arogancka, absurdalna irracjonalność procesu tworzenia świętych
Eric MacDonald (07-07-2013)
Koncepcja świętości należy więc do konkretnego okresu historycznego, okresu monarchii absolutnych, kiedy stosunki patron-klient były bardzo ważne dla pozycji społecznej człowieka i jego awansu. Ludzie, którzy mieli "przyjaciół na dworze", mogli łatwiej osiągnąć sukces w swoich przedsięwzięciach, niż ludzie, którzy nie mieli nikogo w ośrodkach władz, kto by za nimi się wstawiał. Do tekstu..
Cichy proces zmierzający do beatyfikacji łajdaka
Andrzej Koraszewski (02-09-2011)
Kardynał Hozjusz był zapewne jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii Rzeczpospolitej. Znany jest głównie z swojego lekceważącego stosunku do Pisma Świętego, o którym mówił, że bez poparcia Kościoła nie miałoby więcej znaczenia niż bajki Ezopa. Do tekstu..
Savonarola, czyli chrześcijańska mieszanka Hitlera z Osamą
Piotr Napirała (07-08-2011)
Do opublikowanego w 2003 roku przez Klub Książki katolickiej tekstu Savonaroli: O miłości Chrystusa załączono krótki życiorys owego fanatycznego mnicha traktując go tam jako typową "postać kontrowersyjną". Ta kontrowersja polega głównie na tym, że autor wstępu zastanawia się, czy człowiek przeciwny papieżowi (Aleksandrowi VI, którego krytykował za zbrodnie itd.) może być uznany za świętego. Do tekstu..
Kanonizacja Jana Kantego
Hugo Kołłątaj (04-03-2011)
Zbliżająca się beatyfikacja polskiego papieża skłania do przypomnienia historii kanonizacji Jana Kantego jak ją przedstawiał Hugo Kołłątaj w swojej pracy pod tytułem: "Stan oświecenia w Polsce w ostatnich latach panowania Augusta III". Jest to pouczająca historia o polskim świętym, którego beatyfikacja wymagała zakłamania się i długiego zapewniania Rzymu, że jego spuścizna teologiczna nie była jego. Do tekstu..
Męczeństwo i polityka
Radosław S. Czarnecki (03-03-2011)
Na kanwie ekstazy jaka opanowała polskie media w kontekście zbliżającej się beatyfikacji (1.05.2011) Jana Pawła II w Rzymie, zachwytów komentatorów, kolejnemu wybuchowi irracjonalizmu polskich egzegetów watykańskiej machiny biurokratycznej i czołobitności elit kraju wobec decyzji Benedykta XVI warto jest przypomnieć pokrótce niektóre tylko mechanizmy kierujące wynoszeniem ludzi na ołtarze w Kościele katolickim. Do tekstu..
Zjawy i rozpraszanie uwagi
PZ Myers (04-01-2011)
Lawrence Murphy był złym człowiekiem. Był księdzem z Wisconsin, który molestował ponad 200 chłopców, a tragizmu dodaje sprawie fakt, że owi chłopcy byli głusi. Polowanie na najsłabszych i najbardziej podatnych było najwyraźniej jego życiową misją. Co więcej, był to skandal, o którym bezpośrednio doniesiono kardynałowi Ratzingerowi, jako pełnomocnikowi watykańskiemu; jego pełnomocnictwo polegało na przerzucaniu winnych, aby ukryć ich zbrodnie i dać im możliwości nowych polowań. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365