Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.241.430 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3642 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Fakt nauczania religii w murach szkolnych sprawia, że w świadomości ucznia zaciera się nawet intuicyjnie dlań uchwytna różnica między statusem wiedzy i wiary.
Przegląd wyników wyszukiwania

Felietony, bieżące komentarze

Pożegnanie
Andrzej Koraszewski (16-12-2013)
To już ostatni mój artykuł jako redaktora "Racjonalisty". Biologia ma swoje prawa, pora na trzecią w moim życiu emeryturę. Prawie dziesięć lat z "Racjonalistą", wspaniała przygoda, w której zaangażowaliśmy się oboje z Małgorzatą po uszy. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi i gdybym chciał o nich wszystkich pisać zajęłoby to wiele stron. Tak więc imienne podziękowania tylko dla Mariusza i Michała. Z Mariuszem zawsze doskonale mi się współpracowało, rozumieliśmy się w pół słowa, dążąc do tego samego celu. Michał pozostawał niewidoczny, dostarczając poczucia pewności, że wszystko będzie sprawnie działało. Do tekstu..
Wielka demokracja islamska
Burak Bekdil (15-12-2013)
Turcja jest wielką demokracją islamską; nie jest wielką demokracją ani nawet demokracją. A jest "wielką" demokracją islamską nie dlatego, że pan Obama używa takich eufemizmów, ilekroć ma do czynienia z Bliskim Wschodem, ale dlatego, że ten przymiotnik oznacza lepszą demokratyczną pozycję Turcji niż wszystkich innych krajów muzułmańskich w regionie. Do tekstu..
Cienie nad RPA
Daniel Greenfield (08-12-2013)
Zachodni liberałowie lubią proste historie i Mandela był dla nich szczęśliwym zakończeniem. Samo jego istnienie uwalniało ich od potrzeby dowiedzenia sie czegoś więcej o tym, co stało się po apartheidzie. Znając jego, jak powiedziałby Paul Harvey, wiedzieli resztę historii. Mandel wyzwolił ich od poznawania historii. Do tekstu..
Prawo Murphy’ego
Jerzy Neuhoff (03-12-2013)
Jeżeli jakaś rzecz jest zrobiona źle, wtedy każda próba jej poprawienia, czyni ją jeszcze gorszą - tę jedną z rozlicznych myśli, czy nawet praw Murphy'ego, przypomniałem sobie, gdy słuchałem niedawnej dyskusji pp. posłów Niesiołowskiego i Rostafińskiego. Do tekstu..
Życzenia, których sobie nie życzę
Stanisław Pietrzyk (30-11-2013)
Jest pewna kwestia, której nikt lub prawie nikt nie bierze pod uwagę: kwestia uczciwości intelektualnej i stosunku do wypowiadanej treści. Ile warte mogą być życzenia składane z okazji nieprawdziwych wydarzeń, jedynie religijnie usankcjonowanych i uświęconych tradycją? W dodatku zbudowanych na ruinach i zgliszczach innych mitów? Do tekstu..
Bóg wraca do Wielkiej Brytanii. Ale który?
Jan Wójcik (18-11-2013)
Więcej religii w szkołach; więcej religii w rządzie; potrzebujemy więcej religii - tak można streścić ogłoszoną przez Baronessę Warsi politykę brytyjskich konserwatystów względem religii. Pytanie, która religia skorzysta na tym najbardziej? Jak przekonuje Saida Warsi, była przewodnicząca partii konserwatywnej, to nie jest nowe stanowisko jej formacji. Gorąco wierzącymi ludźmi byli i Winston Churchill i Margaret Thatcher. Natomiast lewicę oskarża o marginalizowanie wiary. Warsi chce przywrócenia odniesień religii do polityki. Do tekstu..
J'Accuse!
Andrzej Koraszewski (12-11-2013)
Oskarżam polski Kościół katolicki i jego hierarchów o to, że świadomie wspierają powrót brunatnej fali, że w obliczu skandali i narastającej krytyki kleru sprzyjają siłom nacjonalistycznym i nawet jeśli nie zachęcają wprost do zamieszek i przemocy, to świadomie pozwalają przywódcom tego ruchu na stwarzanie wrażenia, że mają błogosławieństwo Kościoła i jego hierarchów. Do tekstu..
Historyczna powtórka?
Burak Bekdil (11-11-2013)
"Jeśli jesteś antyfaszystą, musisz wystąpić i potępić zabijanie każdego, włącznie z faszystami" - powiedział Kostas, który, jak przeważająca większość na tej wyspie jest dumnym antyfaszystą. "Zwykłe 'jeśli' lub 'ale' zredukuje cię do faszysty. Jeśli nie przeciwstawiasz się zabijaniu neonazistów, jesteś jednym z nich". Do tekstu..
Dlaczego Kościół boi się Halloween?
Adam Kalbarczyk (10-11-2013)
Histeryczne ataki części katolickich mediów i hierarchii kościelnej na niewinną zabawę zmuszają do postawienia pytania, o co właściwie chodzi w tej awanturze. Dlaczego Kościół hierarchiczny i środowiska konserwatywne w Polsce tak bardzo angażują się w zwalczanie halloweenowych harców polskiej młodzieży? Wydaje się, że spór ten jest tak ostry dlatego, że idzie w nim o obronę monopolu Kościoła w sferze obrzędowo-obyczajowej w Polsce. Do tekstu..
Postracjonalizm, egzorcyści i strefy erogenne profesora Legutki
Andrzej Koraszewski (08-11-2013)
Współczesne procesy lawinowego rozwoju nauki, masowej edukacji na poziomie średnim i wyższym oraz towarzysząca tym procesom laicyzacja życia społecznego, podobnie jak w przeszłości wywołują mobilizację wszystkich sił ignorancji i obskurantyzmu. Absurdalność idei i haseł obrońców mrocznych tradycji skłania do traktowania ich jak bandy oszołomów, którą ludzie po prostu wyśmieją. Nie odważyłbym się jednak przewidywać wyniku tego starcia z zalewem głupoty, graniczącej często ze zbrodnią. Do tekstu..
Ze śmiercią w tle
Joanna Wilkońska (07-11-2013)
Jak wynika z sondy przeprowadzonej w trakcie trwania zaduszkowego programu TV 65% uczestników wierzy w życie pozagrobowe, a 35% nie. Dość zastanawiające, jeśli oprzeć się na statystykach naszego kraju, według których 97% ankietowanych deklaruje przynależność do wyznania katolickiego. Nasuwa się pytanie, czym powodowany jest ten rozdźwięk: wrażliwością, wyobraźnią czy może racjonalnością? Do tekstu..
Katolicki fundamentalizm w natarciu
Radosław S. Czarnecki (31-10-2013)
27.09.2010. w Domu Turysty PTTK na szczycie Ślęży umieszczono wierną replikę czczonego boga Słowian - Światowida. Ryszard Staszak, proboszcz pobliskiej parafii w Sulistrowicach rozpoczął świętą wojnę o jego usunięcie. Z pomocą bożą oraz różnych radnych będących w stanie wskazującym na głęboką wiarę kolejna wojna o przestrzeganie pierwszego przykazania została wygrana. Do tekstu..
Tadeusz Mazowiecki
Andrzej Koraszewski (29-10-2013)
Zmarł jeden z najbardziej prawych ludzi obozu katolickiego, człowiek który nakazał otworzenie wrót warowni dla konia trojańskiego. Demokrata, dziedzic tradycji Andrzeja Frycza-Modrzewskiego i narzędzie w rękach graczy. Do tekstu..
Franciszek Superstar
Andrzej Koraszewski (17-10-2013)
Trudno o bardziej kompromitujące Kościół katolicki zjawisko, jak zachwyty katolików nad kolejnymi wypowiedziami papieża Franciszka. Dyskusji i artykułów o papieżu Franciszku mamy bez liku, ale jak dotąd tylko raz słyszałem kogoś, kto zauważył, że król jest nagi. Kiedy tylko papież powie coś, co dla każdego przyzwoitego człowieka jest oczywiste od stuleci, oklaskom, ochom i achom nie ma końca. Do tekstu..
Ciemnogród w natarciu
Radosław S. Czarnecki (10-10-2013)
Kolejny reprezentant polskiej polityki daje popis swej ignorancji, dyletanctwa intelektualnego, sposobu myślenia rodem z ciemnogrodu, braku podstawowych informacji z historii, kultury, stosunków społecznych, religianctwa i mentalnego zaścianka czyli - niewiedzy, zacofania, obskurantyzmu, filisterstwa itd. Tym razem na forum Europejskiego Parlamentu. Do tekstu..
Twój Ruch, nasz problem, a jaka będzie przyszłość?
Mirosław Woroniecki (08-10-2013)
Zburzyliśmy partyjny beton zlepiony smoleńską krwią" tak zaczął Janusz Palikot swoje wystąpienie na niedzielnym kongresie założycielskim nowej partii o nazwie Twój Ruch powstałej na bazie dotychczasowego ugrupowania parlamentarnego Ruch Palikota, posiadającego obecnie w Sejmie RP 38 posłów tworzących najbardziej pracowity, ale i najbardziej kontrowersyjny klub poselski. Do tekstu..
Awantura na LSE o koszulki z “Jesus and Mo”
Jerry A. Coyne (06-10-2013)
W London School of Economics wybuchła kłótnia o swobodę wypowiadania się, kiedy członków Studenckiego Stowarzyszenia Ateistów, Sekularystów i Humanistów poinformowano, że zostaną usunięci z dorocznego Jarmarku dla Pierwszego Roku, jeśli nie zakryją swoich koszulek uznanych za "obraźliwe". Do tekstu..
Polski ambasador w brytyjskim kalifacie
Jan Wójcik (04-10-2013)
W trakcie muzułmańskiego miesiąca postu polska ambasada w Wielkiej Brytanii współorganizowała pokaz filmu "Polscy muzułmanie: niespodziewane spotkanie". Po pokazie ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków zaprosił widzów na kolację, jaką muzułmanie mają zwyczaj spożywać po całym dniu postu. Partnerem tego przedsięwzięcia była Cordoba Foundation, której głównym celem jest "promowanie dialogu i pokojowego współżycia kultur, idei i ludzi". Do tekstu..
Obrona szczecińskiego logika przed dyskryminacją na tle religijnym
Ryszard Bałczyński (01-10-2013)
"Głos Szczeciński" z 17 września br. opisuje kuriozalne tępienie naukowca, którego poglądy nie zgadzają się z obowiązującą na uniwersytecie ideologią.
Ideologią obowiązującą na Uniwersytecie Szczecińskim jest katolicyzm. Dla przykładu, w 2010 r. Dziekan Wydziału Humanistycznego nagabywała swoich podwładnych w dość kategoryczny sposób do udziału w pielgrzymce i nakłaniała wykładowców do czczenia katastrofy smoleńskiej na zajęciach. Do tekstu..
Bogowie, penisy i karabiny
Andrzej Koraszewski (30-09-2013)
Odczuwałem mdłości, słuchając niektórych posłów i z prawej, i z lewej strony, bo oni są niezdrowo podnieceni tą sprawą. Nie chciałbym, żeby ta wojna rozlała się po Polsce, a widać było dzisiaj, jak mogłoby to wyglądać - Donald Tusk Do tekstu..
Sprawa komendanta Szwalbe
Radosław S. Czarnecki (12-09-2013)
Klimat stworzony przez klerykalne i fundamentalistyczne lobby poparte przez radomskich purpuratów dał określone owoce: prokuratura powiatowa w Kozienicach wszczęła śledztwo z art. 196 KK o przekroczeniu uprawnień przez inspektora Karola Szwalbego. Prokuratorskie śledztwo potrwa do końca listopada. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi też policja. Do tekstu..
Cyber wojny w świecie elektronicznej komunikacji
Andrzej Koraszewski (22-08-2013)
Hasło cyber wojna najczęściej atakuje nas z nagłówków artykułów w momencie odkrycia rzekomej broni, którą miałyby się posługiwać strony biorące udział w takim konflikcie. Do tekstu..
600 batów od laureata Orderu Uśmiechu
Jan Wójcik (22-08-2013)
Raef Badawi, twórca witryny Free Saudi Liberals, oskarżony o apostazję nie zostanie skazany na śmierć. O ile przeżyje zasądzoną karę 600 batów, przedzieloną czterema szpitalnymi przerwami na wyleczenie się z ran, to po siedmiu latach wyjdzie na wolność. Do tekstu..
Śmierć na moście
Andrzej Koraszewski (20-08-2013)
Doktor Narendra Dabholkar był jednym z najbardziej znanych w Indiach humanistów, dziś rano, o godzinie 7.20, podczas porannego spaceru, został zastrzelony na moście w Pune. Dwóch mężczyzn podjechało na motocyklu i ostrzelało go, został trafiony czterema kulami i zmarł wkrótce po przewiezieniu go do szpitala. Do tekstu..
Nie dajmy się oszukać, papież jest papieżem
Nick Cohen (15-08-2013)
Ulga, kiedy najnowszy papież powiedział, że nie zamierza osądzać gejów, była równie wyczuwalna jak żałosna. Tradycyjni liberałowie wcale nie chcą odrzucić ani nawet zreformować opresyjnych instytucji. Chcą okazać "szacunek" dla religii, odwracając uwagę od jej mrocznych stron. Do tekstu..
Czy normalność może być zagrożeniem?
Radosław S. Czarnecki (09-08-2013)
Komendant Miejski Policji, inspektor Karol Szwalbe nakazał usunięcie krzyży z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jej komisariatów. Sugerował również podległym mu policjantom, by nie chodzili w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę w swoich służbowych mundurach. Do tekstu..
Piękna ze szkiełka i księdza perskie oko
Andrzej Koraszewski (04-08-2013)
Ksiądz Lemański szkodzi Kościołowi. Najnowsza szkoda to wywiad udzielony Agnieszce Ziółkowskiej dla "Wysokich obcasów" . Żyjemy w czasach, w których nie każdy onanizm jest bezpłodny, na co mamy dowody w postaci dziesiątków tysięcy dzieci. Są to nieodmiennie dzieci bardzo chciane i bardzo kochane, ale Kościół przedkłada nad nimi te poczęte w pijanym stuporze, te które są wynikiem gwałtu i innych naturalnych zachowań ludzkich. Do tekstu..
Polska pamięć narodowa – duma i wstyd
Anna Salman (03-08-2013)
Paradoksem jest, że mnie - wnuczkę chłopa, w PRL-owskich szkołach uczono szlacheckiej perspektywy historycznej. Przeżywałam rocznice powstań "narodowych", szlochałam nad losami przegranych buntowników, tęskniłam za czasami świetności (sic!) I i II RP i wiedziałam, że jeśli "ojczyzna mnie wezwie", pójdę bez wahania na śmierć. Ba, czasem żałowałam, że nie dane mi jest zostać bohaterką - oczywiście martwą, bo inna by się nie liczyła. Tak, jak nie liczyli się ci, którzy głosu nigdy nie mieli i, co dziwniejsze, nawet za komuny go nie dostali. Do tekstu..
Ścierwo
Andrzej Koraszewski (25-07-2013)
Funkcjonariusz straży granicznej w Białymstoku, Tomasz D. określał w Internecie Czeczenów per "ścierwa, pasożyty, lenie". Białostocka sędzia Alina K-A doszła do wniosku, że nie jest to obraźliwe, ani nie stanowi wzywania do nienawiści, przywołała świadectwo rzeczoznawcy oraz fakt, że słowa te padają publicznie w prasie. Do tekstu..
Rytualny biznes
Anna Salman (16-07-2013)
Jestem głęboko wdzięczna duchownym judaizmu i islamu zaangażowanym w tę nagonkę, dziękuję również z całego serca wielu rodzimym, chrześcijańskim "obrońcom życia". Dziękuję, ponieważ nie muszę szukać argumentów przeciwko religiom, sami je podajecie na tacy. Pokazaliście po raz kolejny, czym jest religia - maszynką do zarabiania pieniędzy oraz narzędziem manipulacji społecznej. Do tekstu..
Arcybiskup-antysemitą. Czy ktoś jest zdziwiony?
Andrzej Koraszewski (14-07-2013)
Ksiądz Wojciech Lemański ujawnił to, co nazwał wysoce niestosownym zachowaniem arcybiskupa Henryka Hosera. Arcybiskup nie umie sobie nawet wyobrazić ludzkiego traktowania Żydów bez żadnych osobistych genetycznych i kulturowych powiązań. Publicysta "Polityki", Adam Szostkiewicz jest zdumiony i wręcz uważa to za rzecz tak skandaliczną, iż jego zdaniem arcybiskup Henryk powinien oddać się do dyspozycji papieża Franciszka. Obawiam się, że Episkopat Polski byłby zdewastowany, gdyby biskupi antysemici doszli nagle do wniosku, że antysemityzm nie idzie w parze z chrześcijaństwem i oddali się do dyspozycji papieża. Do tekstu..
Wiosna arabska: Lustereczko powiedz przecie
Abdulateef Al-Mulhim (11-07-2013)
Według wiadomości medialnych Wiosna Arabska zaskoczyła świat 18 grudnia 2010 r. Nie spadła jak grom z jasnego nieba. Jest to akumulacja lat korupcji politycznej, pogwałceń praw człowieka, sekciarstwa, marnego systemu edukacji i bezrobocia. Świat arabski nigdy nie patrzy w lustra. Nie lubimy mówić: lustereczko powiedz przecie, bo lustra nie kłamią, a my nie chcemy znać prawdy. Nie dajemy sobie z nią rady. Do tekstu..
Ciemnogród po polsku (kolejna odsłona)
Radosław S. Czarnecki (09-07-2013)
Gdy patrzę i słucham w pierwszy weekend lipca AD'2013 polskich mediów, które niemalże live informują o zgromadzeniu na Stadionie Narodowym w stolicy jednego z krajów Unii Europejskiej prawie 60 tys. ludzi na rekolekcjach i uzdrowieniach prowadzonych przez ks. dr. teologii i psychologa Johna B. R. Bashoborę z Ugandy (jak przekazywały bezkrytycznie i apologetycznie polskie media), traktując tę imprezę jako coś wyjątkowego (w wymiarze realnym i normalnym) i szczególnego w Polsce, to nie wiem gdzie jestem. Do tekstu..
Lumen fidei czyli dualizm w Kościele katolickim
Andrzej Koraszewski (09-07-2013)
Więc jak to jest, wiara jest największa, kiedy umysł zmącony cierpieniem rozpaczliwie szuka byle jakiej nadziei? Jest gorzej, świadomi, że nieszczęścia nie da się nigdy całkiem wyeliminować, mamy w nim szukać sensu, uważać je za akt miłości. Papież wskazuje nam tu wzór Matki Teresy z Kalkuty. Odrzuca mnie ta propozycja, szczególnie, że wiemy, iż Matka Teresa wyżej ceniła ten iluzoryczny sens cierpienia, niż niesienie ulgi w cierpieniu. Do tekstu..
Egipt, Ameryka, chleb i pokój
Andrzej Koraszewski (05-07-2013)
Oczy świata zwrócone są na Egipt. Przewrót wojskowy. Kilkuset działaczy Bractwa Muzułmańskiego aresztowanych, prezydent odsunięty od władzy. Gmach telewizji kontrolowanej przez Bractwo zajęty przez wojsko. W telewizji państwowej pojawia się generał, widzimy go w towarzystwie przedstawicieli różnych odłamów społeczeństwa: chrześcijan, duchownym muzułmańskich, przedstawicieli kół świeckich, w tym liberałów, a nawet młodzieży, która niegdyś rozpoczynała rewolucję przeciw dyktaturze. Do tekstu..
Nowe wraca
Andrzej Koraszewski (03-07-2013)
Nowe wraca, ma dobrze znaną twarz totalitarnej zarazy XX wieku, zarazy która była dobrze znana od zarania dziejów i powracała, ilekroć pojawiały się sprzyjające warunki. Na nacjonalizm możemy w Polsce liczyć jak na Zawiszę, na Artura Zawiszę. Nie tylko na niego. Dalej są ci, którzy "tylko" widzą tu elektorat do zagospodarowania. Do tekstu..
Cienie pod grubą kreską
Andrzej Koraszewski (29-06-2013)
Oddzielenie grubą kreską przeszłości i budowanie stosunków z sąsiadami raczej na wymianie handlowej, otwartych granicach i wymianie kulturalnej niż na próbach wzajemnego podboju, poczuciu wyższości i pielęgnowaniu pamięci o krzywdach doznanych oraz negowaniu krzywd wyrządzonych, jest szansą innego życia dla kolejnych pokoleń. Do tekstu..
Bo demonstrować trzeba umieć....
Oskar Wiśniewski (16-06-2013)
Pochód robi się zielono- żółty. Zielone flagi z falangą są niesione przez łysawych chorążych, w nieśmiertelnych spodniach na szelkach i brązowych koszulach. No tak, przecież oni są tacy polscy. Jak się ma jednak wszechobecność flagi obcego państwa - Watykanu- do postulatów ponownego zdobycia niepodległości przez nasz kraj? Do tekstu..
Kordecki na wały, czyli stop ateizacji
Andrzej Koraszewski (15-06-2013)
Zostaliśmy docenieni. Na Jasnej Górze, pod auspicjami Królowej Korony Polskiej, zbiera się jutro (w niedzielę 16 czerwca) religijny sabat czarownic zwany "Ogólnopolskim Kongresem Katolików - Stop Ateizacji". Po ostatnich doniesieniach agentów oddelegowanych do śledzenia publikacji "Racjonalisty" Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski przy współpracy Tygodnika "Niedziela" oraz Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, podjął się trudu zorganizowania Kongresu, który zmienić ma bieg historii. Do tekstu..
Kosmiczny błąd
Andrzej Koraszewski (10-05-2013)
Stephen Hawking przyłączył się do bojkotu Izraela. Patrzyłem na lawinę informacji o tej decyzji, czytałem triumfalne komentarze i zastanawiałem się nad tym, czego się prawdopodobnie nigdy nie dowiem - co się stało między stosunkowo niedawną zapowiedzią, a nagłą zmianą zdania w sprawie udziału w konferencji zorganizowanej pod hasłem "Facing Tomorrow" . Do tekstu..
Palikot i postmodernistyczna dekonstrukcja stereotypów
Mirosław Woroniecki (24-04-2013)
Czym dzisiaj jest Palikot i jego fanklub, który nigdy nie stał się poważną partią polityczną, a z czasem tracił charakter specyficznego rodzaju protestu wobec rzeczywistości, w którym przejaskrawienie, prowokacja, humor i happening miały obnażać hipokryzję, obskuranctwo i obłudę? Dziś Palikot szuka granic swoich prowokacji. Do tekstu..
Precz z duszkami
Richard Dawkins (23-04-2013)
Wczoraj na Twitterze pisałem o wierze brytyjskiego dziennikarza Mehdiego Hasana, że Prorok Mahomet uleciał do nieba na skrzydlatym koniu. Jest to wiara co najmniej równie głupia, jak wiara Doyle'a w duszki, i paradoks, że Mehdi Hasan jest równocześnie bardzo dobrym dziennikarzem i redaktorem politycznym, który pisze wnikliwe i sensowne artykuły o sprawach bieżących i polityce światowej, zasługuje na komentarz: "dziwactwo". Do tekstu..
Imperium zła
Andrzej Koraszewski (18-04-2013)
Podczas gdy policja w Bostonie przegląda kilometry taśm z ulicznych kamer, poszukując osoby lub osób, które mogły być związane z zamachem na mecie maratonu w Bostonie, na islamistycznych forach internetowych wrzawa radości. Angielskojęzyczny magazyn Al-Kaidy "Inspire" publikował wcześniej instrukcje robienia domowej produkcji bomb, również tego typu, jakie zostały użyte w Bostonie. Do tekstu..
Lewica – społeczna czy autorytarna?
Paweł Woźniak (15-04-2013)
Ostatni tydzień to wysyp informacji na temat formuły oraz składu gości zaplanowanego przez Sojusz Lewicy Demokratycznej na czerwcowy Kongresu Lewicy. Wśród honorowych gości zgodnie z zapowiedziami kierownictwa Sojuszu mają znaleźć się trzej byli prezydenci III Rzeczpospolitej Polskiej - gen. Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski. Do tekstu..
Z witriolem na in vitro
Andrzej Koraszewski (11-04-2013)
Według sondażu CBOS z października 2012 stosowanie in vitro przez małżeństwa akceptuje 79 proc. Polaków, a przez heteroseksualne pary będące w związkach nieformalnych - 60 proc. Sprawa jest intrygująca, bo dla in vitro jest wyższe poparcie społeczne niż dla środków antykoncepcyjnych i to również wśród osób starszych i mniej wykształconych. Do tekstu..
Ataki na Oświecenie i "bez-rozumie"
Radosław S. Czarnecki (08-04-2013)
Czym jest "bez-rozumie". To pojęcie przeciwstawne racjom rozumu, które są z kolei podstawą nowożytnej filozofii w naszym kręgu cywilizacyjno-kulturowym, myślenia które legło u źródeł kultury euro-amerykańskiej (czy inaczej - łacińsko-atlantyckiej), postaw społecznych tworzących od ponad trzech stuleci to co nazywa się modernizmem i nowoczesnością. Do tekstu..
Spełnione proroctwo
Jerzy Neuhoff (06-04-2013)
Wszystkie wzniosłe słowa na temat dobra, to dekretowanie, czyje słowa mówione są z wielkiej litery, a czyje z małej, dobre są do głoszenia z ambony, kiedy to wpadają jednym uchem, o ile wpadają, a drugim jeszcze szybciej wypadają. Nie jest przy tym ważne, czy wypowiedział je Leibniz, Planck czy ktokolwiek inny, czy mają sens czy też nie, ważne jest żeby ładnie brzmiały. Do tekstu..
Przeciw judaizacji Jerozolimy
John Roy Carlson (02-04-2013)
Tej nocy dzielnica żydowska została podpalona i płonęła od jednego końca do drugiego, olbrzymi pożar konsumujący wszystko, co pozostało po poprzednich pożarach. Fotografowałem to całopalenie z dachu szkoły. Miasto, w który Żyli mieszkali niemal bez przerwy przez trzy i pół tysiąca lat, zostało zniszczone jak nigdy przedtem - była to gruntowniejsza robota niż kiedy zrównał je z ziemią Tytus, bo starożytny generał rzymski nie miał dynamitu ani karabinów i pocisków ze znakami armii Jego (brytyjskiej) Królewskiej Mości. Do tekstu..
Ataków na Oświecenie ciąg dalszy
Radosław S. Czarnecki (29-03-2013)
Na Uniwersytecie Wrocławskim dwóch panów, jeden dominikanin a drugi fizyk, poinformowało świat i okolice "w co wierzą fizycy". Można z tego w nosić, że serial "Sami swoi" odcisnął się głęboko na umysłach części naszego społeczeństwa, a jego przekaz wyznacza dziś charakter "debat" akademickich. Do tekstu..
Nienawidzimy was, więc dajcie nam więcej pieniędzy
Khaled Abu Toameh (23-03-2013)
Wielu muzułmanów, a w szczególności Arabów, nienawidzi USA ponieważ ten kraj przeszkadza w realizacji marzenia o zniszczeniu Izraela. Te silne uczucia nienawiści do Izraela i Stanów Zjednoczonych to rezultat dziesięcioleci indoktrynacji i podżegania. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365