Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.038.661 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 654 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wspólnie żywione wątpliwe domniemania bywają podtrzymywane przez całe lata lub nawet stulecia tylko dlatego, że każdy zakłada, iż ktoś inny zna jakieś dobre powody, aby ich nie kwestionować, więc nikt nie ośmiela się tego uczynić.
Przegląd wyników wyszukiwania

Ekologia i ekozofia

Coraz łatwiej przetrwać wichury
Matt Ridley (04-11-2013)
Dzięki prognozom, ostrzeżeniom, lepszym materiałom budowlanym i służbom ratowniczym mamy dzisiaj większe szanse na przeżycie. Na przykład już w zeszłym tygodniu Biuro Meteorologiczne mówiło nam z grubsza, gdzie uderzy dzisiejsza wichura, zanim jeszcze w ogóle powstała na zachodnim Atlantyku. Nie było to możliwe w 1703 r.; w rzeczywistości nie było to łatwe w 1987 r. Do tekstu..
Świat się ociepla, ale nie musimy wpadać w panikę
Bjørn Lomborg (30-10-2013)
Nasze rozmowy o klimacie zdominowane są przez strach i wizje końca świata. Mniej niż dziesięć lat temu film Ala Gore'a "Niewygodna prawda" pokazywał, jak poziom morza, podniesiony o 6 metrów, zaleje Florydę razem z Pekinem i Bangladeszem. Tak, to było przerażające. Nie miało jednak żadnej podstawy w rzeczywistości. Choć panika jest wspaniałym sposobem budzenia świadomości i zdobywania głosów, nie prowadzi jednak do mądrej polityki.  Do tekstu..
Korzyści netto z przewidywanej zmiany klimatu do 2080
Matt Ridley (20-10-2013)
Zmiana klimatu przyniosła jak dotąd więcej korzyści niż szkód i jest prawdopodobne, że będzie tak nadal przez większą część tego stulecia. Nie jest to jakaś szalona fantazja prawicowa; jest to consensus opinii ekspertów. Niemniej niemal nikt nie wydaje się o tym wiedzieć. Do tekstu..
Globalne umiarkowane ocieplenie nie musi być katastrofalne
Matt Ridley (09-10-2013)
Bardzo niewielu dziennikarzy poinformowało, że przewidywane ocieplenie zostało obniżone w porównaniu do 2007 r. Z pewnością jest to warte podkreślenia! Można uważać, że nie zostało obniżone wystarczająco, by usunąć możliwość katastrofy, niemniej zostało obniżone. Znaczy to, że z pewnością istnieje możliwość, iż polityka wobec zmiany klimatu może dokonać więcej szkód niż zmiana klimatyczna. Do tekstu..
Malejąca populacja, więcej dzikiej przyrody w 2100
Matt Ridley (26-09-2013)
Promując nowy program o ewolucji zwierząt Sir David Attenborough powiedział w wywiadzie w tym tygodniu, że uważa, iż zmniejszenie populacji ludzkiej w tym stuleciu nie jest możliwe i że "mamy szczęście, że żyjemy teraz, bo sytuacja będzie gorsza". Za 100 lat ludzie będą patrzeć wstecz "na świat, który był mniej zatłoczony, pełen cudów natury i zdrowszy". Nie zgadzam się z tym twierdzeniem. Do tekstu..
Tylko tańsze “zielone” paliwa wymuszą zmianę źródeł energii
Bjørn Lomborg (03-09-2013)
W zeszłym tygodniu niezwykła, panikarska pogłoska dostała się na czoło informacji klimatycznych na całym świecie: topniejąca Arktyka może uwolnić olbrzymie ilości metanu, co dramatycznie podniesie globalne ocieplenie i będzie kosztowało świat bajońską sumę 60 bilionów dolarów. Na szczęście jest to tylko panikarska pogłoska. Do tekstu..
Szansa Wielkiej Brytanii
Bjørn Lomborg (30-08-2013)
Nawet znacznie wyższa podaż energii wiatrowej tylko marginalnie poprawi bezpieczeństwo, ponieważ Wielka Brytania będzie nadal musiała importować tyle samo ropy naftowej (wiatr głównie zastępuje węgiel, rzadko kiedy ropę) oraz duże ilości gazu, pozostawiając ją zależną od Rosji. Dla krajów położonych bliżej rosyjskiej strefy wpływów, jak Polska i Ukraina, ta zależność staje się jeszcze bardziej wyraźna. Do tekstu..
Pięć mitów o szczelinowaniu
Matt Ridley (19-08-2013)
Amerykański senator Daniel Patrick Moynihan powiedział kiedyś: "Masz prawo do własnych opinii, ale nie do własnych faktów". W debacie o gazie łupkowym - odmawiam nazywania jej debatą o szczelinowaniu, ponieważ szczelinowanie odbywa się w tym kraju od dziesięcioleci - przeciwnicy wydają się zdumiewająco nonszalancko obchodzić z faktami. Do tekstu..
Mogę mówić to co wszyscy, ale nie dlatego, że wszyscy to mówią
Matt Ridley (13-07-2013)
Nauka nie respektuje konsensusu. Istniała kiedyś powszechna zgoda co do flogistonu (nieistniejącej substancji, o której mówiło się, że jest niezbędnym elementem spalania), eugeniki, niemożliwości dryfu kontynentalnego, przekonania, że geny są zbudowane z białka (nie zaś DNA), że wrzody żołądka powoduje stres i tak dalej - wszystko to okazało się fałszywe. Nauka, jak powiedział kiedyś Richard Feyman, jest "wiarą w ignorancję ekspertów". Do tekstu..
Obejmowanie Greenpeace. Ignorowanie nauki
Matthew Lau (19-06-2013)
"Organizacja, którą pomogłem założyć i prowadzić w latach 1970 i 1980. jest dzisiaj wszystkim, tylko nie instytucją użyteczności publicznej. Od kiedy opuściłem Greenpeace, jej członkowie i większość tego ruchu przyjmowali politykę, która odzwierciedla ich niehumanitarne tendencje, ilustruje ich odrzucenie nauki i techniki i w rzeczywistości zwiększa ryzyko szkód dla ludzi i środowiska". Do tekstu..
Obejmowanie płonącego drzewa
Bjørn Lomborg (07-06-2013)
Musimy przeciwstawić się nonsensownemu pomysłowi z przetwarzaniem na energię biomasy. Tak, powinniśmy zamieniać odpadki na energię i mądrze zagospodarowywać odpady rolnicze. Ale właśnie zabieramy się za zmniejszanie bioróżnorodności, wyczerpywanie zasobów wodnych, podrażanie żywności i marnowanie miliardów dolarów - ścinając równocześnie drzewa i paląc je, co potencjalnie wzmaga emisję CO2. Do tekstu..
To jest pogoda, a nie zmiana klimatu
Matt Ridley (01-04-2013)
Kiedy jakiś nudziarz powie ci w pubie, że ten zimny miesiąc jest spowodowany topnieniem lodu na Morzu Arktycznym zeszłego lata, spytaj go, czy to samo zdarzyło się w 1963 r. W każdym razie, nawet gdyby były dowody zmieniającej się pogody, obwinianie zmiany klimatycznej za każde zdarzenie pogodowe jest w najlepszym wypadku oznaką lenistwa, a w najgorszym nieuczciwości. Do tekstu..
Zielone samochody ukrywają mały, brudny sekret
Bjorn Lomborg (27-03-2013)
Samochody elektryczne są promowane jako najmodniejszy zwiastun środowiskowo dobroczynnej przyszłości. Reklamy zapewniają nas o "zerowej emisji" i prezydent Obama obiecał milion tych samochodów na drogach do roku 2015. Przy sprzedaży w 2012 r. dochodzącą do 50 tysięcy ta liczba miliona samochodów jest mrzonką. Do tekstu..
Oślepieni światłem
Bjørn Lomborg (23-03-2013)
Jeśli rzeczywiście chcemy w przyszłości odnawialnej energii dla całej ludzkości na naszej planecie, nie powinniśmy pogrążać się z powrotem w ciemności. Stawianie czoła zmianie klimatycznej przez gaszenie światła i jedzenie obiadu przy świetle świec, trąci postawą "niech jedzą ciastka", która jest atrakcyjna tylko dla zaopatrzonych w elektryczność, dobrze żyjących elit. Do tekstu..
Niewłaściwe reakcje na zmiany klimatyczne
Bjørn Lomborg (02-03-2013)
W swoim drugim przemówieniu inauguracyjnym prezydent Obama obiecał "zareagować na zagrożenia z powodu zmian klimatycznych". Globalne ocieplenie jest problemem, który potrzebuje rozwiązania, ale przesada nie pomaga, a często odciąga naszą uwagę od rozwiązań prostych, tańszych i mądrzejszych. Do tekstu..
Koniec makaronów?
Bjørn Lomborg (23-01-2013)
Największe badanie, przeprowadzone przez International Institute for Applied Systems Analysis, obejmuje wpływ temperatury, CO2, nawożenia i adaptacji i przewiduje 40,7 procent wzrostu produkcji zbóż do 2050 r. Bez globalnego ocieplenia produkcja mogłaby być o pół procenta wyższa. Z globalnym ociepleniem ceny najprawdopodobniej będą nieco niższe. Dostawy mąki i ryżu są bezpieczne. Do tekstu..
Zazielenienie planety
Matt Ridley (10-01-2013)
Czy wiecie, że Ziemia robi się zieleńsza, w dosłownym tego słowa znaczeniu? Obrazy satelitarne potwierdzają, że ilość zielonej wegetacji na naszej planecie wzrasta od trzydziestu lat. To będzie niespodzianka dla ludzi przyzwyczajonych do alarmistycznych słów o deforestacji, nadmiernym wykorzystywaniu i niszczeniu ekosystemów. Do tekstu..
Będzie trzeba mniej ziemi, żeby nakarmić świat
Matt Ridley (26-12-2012)
W USA totalne plony kukurydzy i totalny areał kukurydzy szły ręka w rękę między 1870 a 1940 r. - nie było żadnej zmiany w przeciętnych plonach z hektara. Ale między 1940 a 2010 r. produkcja kukurydzy zwiększyła się niemal pięciokrotnie, podczas gdy areał poświęcony na uprawę kukurydzy nieco się zmniejszył. Podobna zmiana trendu pojawiła się nieco później w innych krajach. Do tekstu..
Opowieść o dwóch traktatach
Bjørn Lomborg (25-12-2012)
Jak na razie emisje na całym świecie rosną - i to w przyspieszonym tempie - z emisjami w 2011 r około 50% wyższymi niż w 1990 r. Ostatnie 20 lat negocjacji w sprawie klimatu globalnego zredukowało wzrost tylko o pół punktu procentowego. Pora zmienić kurs. Są inteligentne sposoby zajmowania się globalnym ociepleniem poprzez innowacyjne obniżanie ceny zielonej energii; niestety, nie są preferowane w sponsorowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych negocjacjach klimatycznych. Do tekstu..
Morał huraganu Sandy
Bjørn Lomborg (24-11-2012)
Doświadczenie huraganu Sandy podkreśla fundamentalne pytanie dla wszystkich części świata, narażonych na huragany. Jeśli chcemy zredukować szkody czynione przez huragan, czy powinniśmy przede wszystkim koncentrować się na tanich rozwiązaniach, które lepiej pomogą nam poradzić sobie ze sztormowymi przypływami już za kilka lat, czy też na niesłychanie kosztownym rozwiązaniu, które będzie wymagało niemal stu lat, by uniknąć dziewięciu milimetrów z fali o wysokości 7,5 metra? Do tekstu..
Choroby i szkodniki są prawdziwym zagrożeniem ekologicznym
Matt Ridley (04-11-2012)
Fetysz klimatu wyssał cały tlen z rzeczywistych zagrożeń dla gatunków i środowisk - w rzeczywistości zaczął wręcz pogłębiać te zagrożenia. Pamiętajmy, zmiana klimatu w naszych czasach nie spowodowała wyginięcia ani jednego gatunku, ani jednego. Do tekstu..
Przerażające zdjęcia
Bjørn Lomborg (27-10-2012)
Kiedy taktyka straszenia zastępuje debatę naukową, czy to w sprawie roślin GMO, czy w sprawie zmiany klimatu, nie może z tego wyniknąć nic dobrego. Wszyscy zasługujemy na coś lepszego. Bojownicy spraw ważnych, ale skomplikowanych, zirytowani długim czasem, potrzebnym dla publicznych rozważań, często przesadzają swoje twierdzenia w nadziei na zdominowanie debaty publicznej przez jedno rozwiązanie. Do tekstu..
Korzyści z uprawy GMO
Matt Ridley (08-10-2012)
Ogólnie rzecz biorąc technologie sądzimy po ich korzyściach netto, nie zaś według twierdzeń, że są nieszkodliwe. Na przykład dobre efekty samochodu i aspiryny przeważają niebezpieczeństwo, jakie stanowią. Dzisiaj jest chyba trudniej przyjmować pewne nowe technologie nie tylko z powodu polityki ostrożności, ale z powodu tendencyjności znacznej większości mediów, które unikają informowania o korzyściach. Do tekstu..
Topnienie lodu arktycznego
Matt Ridley (26-09-2012)
Dowody anegdotyczne sugerują, że zasięg letniego lodu arktycznego skurczył się po 1850 r. zanim zaczął znowu rozszerzać się w latach 1960. Najwyraźniej lód morski Oceanu Arktycznego jest zarówno bardziej zmienny, jak i bardziej podatny na ocieplenie niż oczekiwano. Do tekstu..
Dobra nowina
Bjørn Lomborg (25-09-2012)
Zdarzyło się coś zdumiewającego: emisje dwutlenku węgla w Stanach Zjednoczonych spadły do najniższego poziomu od 20 lat. Szacując na podstawie danych z US Energy Information Agency (EIA) za pierwsze pięć miesięcy tego roku emisje CO2 spadły o ponad 800 milionów ton, czyli 14% od najwyższego poziomu w 2007 r. Do tekstu..
Klimat jak woda
Bjørn Lomborg (27-08-2012)
Historia "pij więcej wody" jest ciekawie podobna do tego, jak "wszyscy wiedzą", że globalne ocieplenie powoduje, iż klimat staje się bardziej ekstremalny. Gorące, suche lato (w niektórych miejscach) wywołało kolejny grad takich twierdzeń. I choć działa tu wiele interesów, graczem, który najbardziej korzysta z tego, są media: koncepcja "ekstremalnego" klimatu po prostu tworzy bardziej frapujące wiadomości. Do tekstu..
Dobre samopoczucie a rozwiązywanie problemów środowiska przez ONZ
Bjørn Lomborg (27-07-2012)
Nawet najbardziej ambitna polityka klimatyczna - zmierzająca do obniżenia emisji dwutlenku węgla o 50% poniżej poziomów z lat 1990. - wiąże się z olbrzymimi kosztami, ale ratuje życie bardzo niewielu. Niezbyt kosztowne zmiany mogłyby jednak wyeliminować właściwie wszystkie zgony związane z zanieczyszczeniami, które są znacznie liczniejsze niż zgony związane z globalnym ociepleniem. Do tekstu..
Gra w zielone 
Bjørn Lomborg (25-07-2012)
Większość polityków nadal koncentruje się na PKB, ponieważ - choć nie jest to doskonała miara - jest silnie skorelowany z wysoko cenionymi wynikami w rzeczywistym świecie. Kraj z wyższym PKB ma na ogół niższą śmiertelność dzieci, dłuższą przeciętną życia, lepszą edukację, więcej demokracji, mniej korupcji, większe zadowolenie z życia, a często także czystsze środowisko. Do tekstu..
Zagubieni w Rio
Bjørn Lomborg (21-06-2012)
Dziesiątki tysięcy ludzi zebrało się w Rio de Janeiro na Szczyt Ziemi ONZ-u. Uczestnicy - poczynając od zmęczonych polityków aż do entuzjastycznych aktywistów - którzy mają ponownie rozbudzić globalną troskę o środowisko. Niestety, ten szczyt będzie prawdopodobnie zmarnowaną okazją. Do tekstu..
Granice wzrostu planety są w praktyce arbitralne
Matt Ridley (18-06-2012)
Na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowaliśmy ostry spadek nędzy, głodu, chorób i analfabetyzmu oraz nastąpiła wyraźna redukcja globalnych różnic. Konferencja, która zaczyna się w przyszłym tygodniu w Rio de Janeiro, w dwudziestą rocznicę pierwszego Szczytu Ziemi, pozostaje jednak zdecydowanie pesymistyczna w sprawie ekosystemów planety i ich zdolności nieskończonego utrzymywania ludzi, jeśli nadal będzie następował wzrost ekonomiczny. Do tekstu..
Bieda zanieczyszcza 
Bjorn Lomborg (07-06-2012)
Sprawy środowiska są ważne, tak ważne, że musimy zajmować się nimi w inteligentny sposób. Oznacza to koniec z Protokołem z Kioto, koniec z niszczeniem lasów na produkujące głód biopaliwa. Oznacza to znacznie większą uwagę skierowaną na zielone R&D, aby zacząć sobie radzić z globalnym ociepleniem. Jednak przede wszystkim oznacza to sensowne inwestycje skoncentrowane na tych problemach, które dokuczają nam dziś - reagowanie na ubóstwo w sposób dający nieco więcej, niż tylko zachwyt dobroczyńców nad własną dobrocią. Do tekstu..
Pora zacząć frakturować
Matt Ridley (07-05-2012)
Kampania powstrzymania gazu łupkowego przed wejściem na rynek i pokazaniem, czy się tam utrzyma, jest polityczna, nie zaś naukowa. Wspierają ją interesy różnych grup. Rosyjski przemysł gazowy, który jest zaalarmowany utratą swego zbliżającego się niemal monopolu na europejskie dostawy gazy, bardzo głośno krytykuje gaz łupkowy. Przemysły węglowy i nuklearny także wolałyby zobaczyć to niemowlę uduszone przy porodzie, ale nie sprzeciwiają się tak wyraźnie publicznie. Do tekstu..
Nierównowaga dynamiki rozwoju dzikiej przyrody
Matt Ridley (10-04-2012)
W niezwykłej nowej książce The Rambunctious Garden Emma Marris bada paradoks, który jest coraz dokuczliwszy w nauce o ekologii, a mianowicie, że jedynym sposobem zachowania nieskazitelnej dzikości jest intensywne zarządzanie nią. Środowisko naturalne, pozostawione samo sobie, zostanie wkrótce zdominowane przez pewne gatunki, często inwazyjne, obce gatunki wprowadzone przez ludzi. "Historycznie wierny ekosystem z konieczności jest mocno zarządzanym ekosystemem - pisze Marris. Do tekstu..
Początek końca wiatru
Matt Ridley (08-03-2012)
Gdyby energia wiatrowa przynosiła efekty, już byśmy to widzieli. Jest odwrotnie, ludzie w Wielkiej Brytanii widzą to zupełnie wyraźnie, chociaż politycy często udają głuchych. Dobrą nowiną jest jednak to, że jak przypatrzeć się uważnie, to można zobaczyć, iż rządowi Davida Camerona powraca rozsądek w sprawie tego całego fiaska. Do tekstu..
Odwracając wymarcie
Matt Ridley (27-02-2012)
Obecnie na Kostaryce las deszczowy z bogactwem gatunków drzew świetnie czuje się na miejscu, które w 1993 r. było wyjałowioną ziemią rolną. Kiedy posadzono drzewa lubiące słońce i tworzące baldachim, setki innych gatunków drzew pojawiły się tam w sposób naturalny. Jeden z komentatorów powiedział: "Powszechnym przekonaniem jest, że raz zniszczony lat tropikalny nigdy nie może odrodzić się. Ale czy jest tak naprawdę, czy to tylko mit?". Do tekstu..
Słoneczne marzenie Niemiec
Bjørn Lomborg (25-02-2012)
Na razie Niemcy zapłacili 130 miliardów dolarów za politykę zmiany klimatu, która nie ma żadnego wpływu na globalne ocieplenie. Subsydiują miejsca pracy w Chinach oraz używanie przez inne kraje europejskie brudnych źródeł energii. I niepotrzebnie obciążyli swoją gospodarkę. Jak wynika z doświadczeń niemieckich, rządów innych krajów nie stać na powtórzenie tego samego błędu. Do tekstu..
Powolne ochładzanie się naszego interglacjału
Matt Ridley (19-01-2012)
Cała 10 tysięczna historia cywilizacji zaszła w ciepłym okresie międzylodowcowym, niezwykłym w niedawnej historii Ziemi. Przez miniony milion lat było równie ciepło lub cieplej przez mniej niż 10 procent czasu, podczas krótkich epizodów znanych jako okresy międzylodowcowe (interglacjały). Według jednej z teorii rolnictwo i gęste zaludnienie były niemożliwe. Do tekstu..
Szum kontra sygnał
Matt Ridley (12-01-2012)
Rafy koralowe bardzo cierpią z powodu nadmiernych połowów i zanieczyszczeń. Niemniej wielu ekspertów twierdzi, że największym zagrożeniem dla nich jest zakwaszanie oceanów przez rozpuszczanie się wytworzonych przez człowieka emisji dwutlenku węgla. W zeszłym miesiącu naukowcy z Scripps Institution of Oceanography w San Diego i inni autorzy opublikowali badanie pokazujące, jak poziom pH (mierzona zasadowość kontra kwasowość) różni się naturalnie w różnych częściach oceanu i w różnym czasie dnia, miesiąca i roku. Do tekstu..
Pozornie zielony
Bjorn Lomborg (27-11-2011)
Za czasów rządów Partii Pracy w Wielkiej Brytanii, w 2006 r. przywódca partii konserwatywnej David Cameron ściągnął uwagę próbą "zazielenienia" swojej reputacji jazdą na rowerze do pracy; taktyka nie powiodła się, kiedy okazało się, że za nim jechał samochód wiozący jego teczkę. Do tekstu..
Naukowa herezja
Matt Ridley (08-11-2011)
Twierdzę, że, podobnie jak religia, nauka jako instytucja zawsze jest i zawsze była nękana przez pokusę efektu potwierdzania. Z alarmującą łatwością zlewa się z pseudonauką nawet - a może zwłaszcza - w rękach elitarnych ekspertów i zwłaszcza, kiedy przewiduje przyszłość oraz kiedy ma dostęp do hojnych funduszy. Potrzebuje heretyków.  Do tekstu..
Miejsce dla wszystkich
Matt Ridley (26-09-2011)
Populacja świata wzrosła czterokrotnie w XX wieku, ale ilość kalorii na osobę wzrosła, a nie zmalała. Populacja świata podwoiła się w drugiej połowie ubiegłego stulecia, ale totalny obszar leśny planety nieco wzrósł, a nie zmalał. Populacja świata wzrosła o jeden miliard w ciągu ostatnich 13 lat, ale liczba ludzi żyjących w absolutnej nędzy (mniej niż dolar dziennie, z poprawką na inflację) spadła o około jedną trzecią. Do tekstu..
Dyskusja o etykietkach i zakwaszaniu
Matt Ridley (20-07-2011)
Nowa książka Marka Lynasa The God Species zawiera kilka stron, na których kwestionuje on mój opis zakwaszania oceanów. Mark uprzejmie powiadomił mnie o tym i poprosił o odpowiedź. Wynikła z tego wymiana zdań, które Mark zamieścił na swoim blogu, a ja powielam tutaj. Jestem wdzięczny Markowi za poważne potraktowanie moich myśli i propozycję wymiany idei. Do tekstu..
Zjadać zieleninę – i mieć ją
Matt Ridley (09-07-2011)
Jak długo jest obfitość energii i wody, ludzie mogą dążyć do odwrócenia globalnego równania między wykorzystywaniem przyrody przez człowieka, a pozostawianiem miejsca dla innych gatunków. To znaczy, że nasze wnuki mogą żyć jak bogaci konsumenci, wykorzystując na własne potrzeby olbrzymie ilości zieleni, niemniej zostawiając dzikiej przyrodzie większą ilość roślinności niż byłoby to możliwe gdyby natura została pozostawiona sama sobie. Do tekstu..
Zasada ostrożności nie bierze pod uwagę śmierci, którym można było zapobiec
Matt Ridley (14-06-2011)
Zasada ostrożności często stosuje wyższe standardy do nowych technologii niż do już istniejących. Na przykład w Europie genetycznie modyfikowana żywność musi być oznakowana tak, że można prześledzić jej drogę "z zagrody do widelca". Plony organiczne, hodowane na gnojowicy, nie są obłożone takimi wymaganiami, ale te produkty stanowią znacznie większe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego niż rośliny modyfikowane genetycznie. Do tekstu..
Pięciostronny łomot
Matt Ridley (26-05-2011)
Witajcie w neo-średniowiecznym świecie brytyjskiej polityki energetycznej. Jest to świat, w którym w wąwozach w Highland hałasują buldożery, budujące tamy na strumieniach dla miniaturowych elektrowni wodnych, w którym Dogger Bank ma być upstrzony wiatrakami aż po kres horyzontu, w którym Heathrow ma palić drewnem przywożonym ciężarówkami z Surrey, a pszenica z Yorkshire jest zamieniana w paliwo do silników. Do tekstu..
Żadnych elektrowni nuklearnych?
Bjorn Lomborg (15-04-2011)
Kiedy część Japonii została niedawno zdewastowana przez trzęsienie ziemi i następujące po nim tsunami, informacje o ludzkich ofiarach zostały szybko przyćmione przez globalny niepokój o opad radioaktywny z elektrowni nuklearnej Fukuszima Daiczi. Niepokój był zrozumiały: promieniowanie bardzo przeraża. Dorastałem w Danii w czasach, kiedy strach przed energią nuklearną był wszechobecny. Do tekstu..
Godzina Ziemi nie zmieni świata
Bjørn Lomborg (26-03-2011)
Trudno porównać główny plac Kopenhagi z Times Square w Nowym Jorku pod względem blichtru, ale jest to główna przestrzeń handlowa w mojej rodzinnej Danii. Wśród wszystkich neonów znajduje się tam teraz nowa reklama: jasno oświetlony billboard wzywający wszystkich do uczestniczenia w "Godzinie Ziemi", 60 minutach w sobotę wieczorem, podczas których cały świat powinien przyćmić światła, żeby obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Do tekstu..
Rozsądnie o globalnym ociepleniu
Bjørn Lomborg (21-05-2010)
W lutym czternastu wybitnych klimatologów, ekonomistów i politologów zebrało się, żeby przedyskutować sposoby poradzenia sobie z globalnym ociepleniem. Grupę zebrał Gwyn Prins, powszechnie szanowany ekspert ds. polityki bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych, który stoi na czele Programu Mackinder w LSE do Badań Zdarzeń Długofalowych. Do grupy weszli między innymi klimatolog Mike Hulme z University of East Anglia, Roger Pielke Jr. profesor politologii i spraw środowiska z University of Colorado i oraz ekonomista zajmujący się klimatem Christopher Green z McGill Iniversity. Do tekstu..
Dzień Ziemi: uśmiechnij się, nie trzęś się ze strachu
Bjørn Lomborg (24-04-2010)
Przy całym mówieniu o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie, może to być zaskoczeniem, ale gdy zbliżamy się do 40 rocznicy pierwszego Dnia Ziemi, ludzie, którzy dbają o środowisko, mają rzeczywiście dużo do świętowania. Oczywiście nie tak widzą to organizatorzy Dnia Ziemi 2010. Ich zdaniem (żeby zacytować niedawne wezwanie do broni opublikowane online): "Świat jest w większym niebezpieczeństwie niż kiedykolwiek". Zauważmy jednak, że: w praktycznie każdym rozwiniętym kraju powietrzem się łatwiej oddycha i woda bardziej nadaje się do picia niż to było w roku 1970. W większości krajów pierwszego świata deforestacja zamieniła się w forestację. Ponadto procent niedożywionych został zredukowany i coraz więcej ludzi ma dostęp do czystej wody i kanalizacji. Do tekstu..
Ekonomia walki z globalnym ociepleniem
Bjørn Lomborg (18-03-2010)
Wypadki drogowe pochłaniają około 1,2 miliona istnień ludzkich rocznie. Mamy możliwość rozwiązania tego problemu, wyeliminowania olbrzymich szkód materialnych i niewypowiedzianego cierpienia. Wystarczy tylko wszędzie obniżyć granicę prędkości do 5 kilometrów na godzinę. Oczywiście tego nie zrobimy. Korzyści szybszej jazdy niezmiernie przewyższają koszty. Z najrozmaitszych powodów świat poruszający się z szybkością 5 kilometrów na godzinę, jest dla większości z nas nie do zaakceptowania. Spójrzmy także na bezpieczeństwo ojczyzny. Z jednej strony im więcej wydamy na zabezpieczenia anty-terrorystyczne (i im więcej niewygód jesteśmy gotowi ponosić), tym bezpieczniej się czujemy. Z drugiej strony, chociaż wszyscy zgadzają się, że atak terrorystyczny, który się udaje, jest nie do zaakceptowania, istnieje granica tego, ile jesteśmy skłonni wydać na własne bezpieczeństwo. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365