Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.190.622 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 308 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie rozumiem tych, którzy nie interesują się religią. Jeśli religia reprezentuje prawdę, to jest to niewątpliwie najważniejsza prawda w życiu ludzkim. Jeśli jest w większości błędna, to jest to błąd o monumentalnie tragicznych proporcjach, i powinien być energicznie zwalczany."
Przegląd wyników wyszukiwania

Socjologia

Fundamentalizm: badania nad postawami muzułmanów w Europie
Jerry A. Coyne (13-12-2013)
Praca Koopmansa opiera się na badaniu 9 tysięcy respondentów "o tureckim lub marokańskim pochodzeniu imigranckim", żyjących w sześciu krajach zachodnich: Niemczech, Francji, Szwecji, Belgii, Holandii i Austrii. Chociaż nie jestem socjologiem, badanie wydaje mi się dobrze zaprojektowane i kontrolowane, z wzięciem pod uwagę możliwych czynników zakłócających. Do tekstu..
Czy pani lubi demokrację?
Andrzej Koraszewski (23-09-2013)
Zapytali socjolodzy "Czy pani lubi demokrację?" I teraz już wiemy. Nie bardzo. Ponad połowa respondentów (58 procent) jest niezadowolonych, ale 62 procent uważa, że demokracja jest najlepszą formą rządów. Oceniając raport z badań CBOS media się podzieliły, jedni wybili w tytułach niezadowolonych, inni zgoła przeciwnie. Obydwa obozy dysponują większością. Do tekstu..
Źródła ubóstwa narodów
Andrzej Koraszewski (12-09-2013)
Socjolog, w odróżnieniu od psychologa, rzadko posługuje się eksperymentem, powinien natomiast być uważnym obserwatorem eksperymentów jakie na społeczeństwach uprawia historia. Dla nas jednym z takich eksperymentów były zabory. Zaborcy należeli do trzech różnych kultur wspieranych przez trzy odmiany chrześcijaństwa, sami broniliśmy się przed obcymi wpływami przy pomocy czwartej - szlachecko-pańszczyźnianej z Matką Boską jako królową. Do tekstu..
Kto mówi w imieniu polskich islamistów?
Jan Wójcik (22-05-2013)
Wiele atramentu wylano już opisując czerwono-zielony sojusz, w ramach którego lewica wspiera islamistów z powodów ideologicznych - czy będzie to wspólny "imperialistyczny" wróg, czy nowe formy antysemityzmu, czy też zideologizowana wielokulturowość. Do tekstu..
Nieustanna gra
Monika Sadlok (04-01-2013)
Zabawa, gra z jednej strony jest niezbędnym ewolucyjnym zjawiskiem, które rozwija w człowieku cechy niezbędne do dalszego przetrwania i rozwoju, z drugiej jednak jest często wykorzystywana do celów, które daleko odbiegają od definicji zabawy. Dajemy się porwać grze, często nawet nie wiedząc, że jesteśmy jej głównymi bohaterami, a każdy nasz ruch jest nie tylko kontrolowany, ale stosownie do podjętej decyzji nagradzany, bądź też ponosimy z tego tytułu konkretne konsekwencje. Do tekstu..
Więźniarki pomagają uratować zagrożone motyle
Ed Yong (18-08-2012)
W więzieniu dla kobiet Mission Creek w Belfair w stanie Waszyngton, więźniarki pomagają w ratowaniu zagrożonego gatunku motyla, Euphydryas editha taylori. Pod nadzorem strażników i studentów, niewielka grupa więźniarek w szklarni poza budynkiem więzienia hoduje piękne, pomarańczowo - białe owady. Prowadziły nawet badania informujące, na jakich roślinach motyl ten najchętniej składa jaja - co będzie kluczowe dla zwiększenia ich zanikającej liczebności. Do tekstu..
Wypasieni wykluczeni
Andrzej Koraszewski (19-06-2012)
W sierpniu 1971 roku znalazłem się w Szwecji i w kilka dni po przyjeździe zwiedzałem małe szwedzkie miasteczko z człowiekiem, który stracił nogę podczas wyrębu lasów na Syberii. Mój towarzysz zatrzymał się przy oknie wystawowym sklepu z narzędziami i z ogłupieniem przyglądał się mechanicznej pile. Wreszcie zapytał: "Czy wiesz, że taka piła prawdopodobnie pozwoliłaby jednemu człowiekowi wyrobić normę całego obozu?" Domyślałem się tego, wiedziałem również, że socjologowie-marksiści preferowali pracę niewolniczą przy pomocy uspołecznionych siekier i łopat. Do tekstu..
Media a religia
Agata Sierzputowska (26-02-2012)
Wszystko to sprawia wrażenie, że wierny traktowany jest dzisiaj już bardziej jako klient kupujący produkt jakim jawi się wiara. Takie podejście wydaje się być jakoś "absurdalnie" acz zarazem realnie bliższe formom charakterystycznym dla współczesności. Kościoły są świadome tendencji spadkowej wśród liczby wiernych, głównie obserwowanej - jak wspominałam wcześniej w Europie, w której coraz bardziej zwycięża kult konsumpcji nad kultem religii, dlatego usilnie starają się odwrócić tę negatywna dla nich skalę zjawiska stawiając właśnie na stosowne w teraźniejszości działania marketingowe. Do tekstu..
Współczesna rewitalizacja wierzeń religijnych
Radosław S. Czarnecki (13-09-2011)
Upadek światowego systemu komunistycznego spowodował totalne odrzucenie idei postępu i tego wszystkiego co wiąże się z Oświeceniem. Siły konserwatywno-tradycjonalistyczne, politycznie zdecydowanie prawicowe i ultra-prawicowe, uznały tę okoliczność za sposobność do ostatecznego rozwiązania i próbę powrotu do czasów i dekad dawno minionych, przed-nowoczesnych czyli starych, dobrych, uznanych za złoty wiek Europy. Do tekstu..
Przeszkody na drodze do demokracji w świecie arabskim
Abdul Khaliq Hussein (18-08-2011)
W niedawnym artykule zamieszczonym 31 lipca 2011 r. na jego stronie internetowej dr Hussein analizuje czynniki kulturowe, religijne, polityczne i społeczne, które mogą przeszkodzić w transformacji od despotyzmu do demokracji w krajach arabskich. Autor podkreśla szczególnie niebezpieczeństwo, jakie stanowi islam polityczny jednoczący ludzi pod hasłem "Islam jest rozwiązaniem" - hasłem, które odpowiada dużym częściom populacji cierpiącej biedę, bezrobocie, wysoki poziom analfabetyzmu i ignorancji. Do tekstu..
Dehumanizacja -postmodernizm-technopol
Radosław S. Czarnecki (14-08-2011)
Czy dehumanizacja współczesności postępuje i czy jest groźna ? Na pewno tak. Odczłowiecza bowiem rzeczywistość, brutalizuje stosunki międzyludzkie, daje przyzwolenie agresji osoby wobec osoby. Jednostka staje się dodatkiem do kont, kart kredytowych, bess/hoss, itp. pojęć. Do tekstu..
Teoria rozbitej szyby znalazła potwierdzenie w czasie londyńskich zamieszek
Ed Yong (13-08-2011)
Wczoraj widziałem jak setki londyńczyków wyległo na ulice z heroicznym zamiarem posprzątania bałaganu spowodowanego poprzedniej nocy przez demonstrantów i zwyczajnych rabusiów. Obserwując tłumy wychodzące z pociągów ze sprzętem do sprzątania w dłoniach i maszerujące wzdłuż ulic z miotłami uniesionymi wysoko w górę, odczuwałem tak rzadką dumę z mojego miasta. Do tekstu..
Utopia to przyszłość
Lucyna Nieuważna (06-08-2011)
Utopia jest napędem rozwojowym człowieka. Jego własne wyobrażenia przyczyniły się do rewolucji nie tylko technicznej ale i mentalnej strony człowieczeństwa. Dzięki niej wstąpiliśmy na drogę niewyobrażalnych możliwości, jak również nowych zagrożeń. Do tekstu..
Mała rzecz o fundamentalizmie
Radosław S. Czarnecki (01-08-2011)
Coraz powszechniejsze staje się szerzenie nietolerancji, wrogości dla otwartości czy zmian niesionych przez życie, braku zrozumienia dla inności i subiektywnego spojrzenia na drugiego człowieka. Odbywa się to pod sztandarami powrotu do tradycji, odrzucania ewolucji jako immanentnej siły sprawczej naszej rzeczywistości czy gloryfikacji przemocy jako podstawowego argumentu między-osobowych relacji. Do tekstu..
Centra handlowe – zamknięte Utopie
Lucyna Nieuważna (20-07-2011)
Współcześnie można zaobserwować rozwój centrów handlowych. Stają się one swoistymi zamkniętymi przestrzeniami, które oddzielają człowieka od świata zewnętrznego. Są to sztuczne twory, których celem jest zapewnienie rozrywki, rozumianej w najszerszym tego słowa znaczeniu. Do tekstu..
Nowa definicja Utopii
Lucyna Nieuważna (25-02-2011)
Utopia to ostateczny cel człowieka, to taki świat, w którym nie ma już co zmieniać, bowiem jest idealny. Jeśli człowiek nadal będzie chciał go reformować, nie będzie on Utopią, gdyż ta zawsze okazuje się niedostateczna (nie ostateczna). Jak długo będzie istnieć myśl rodząca się ze świadomości utopijnej człowieka, tak długo będzie się rozwijać technika natchniona wizjami człowieka. Utopia już nie jest nierealna i nigdy prawdopodobnie nie będzie. Do tekstu..
Utopia jako część świadomości ludzkiej
Lucyna Nieuważna (13-02-2011)
Świadomość utopijna jest nieodzownym elementem percepcji człowieka. Zarówno wpływa na odbiór rzeczywistość , jak i na kształtowanie jej. Od samej Utopii, świadomość różni się tym, iż jest zespołem idei filozoficznych, która wytwarza u człowieka pewne wartości, według których podąża. Do tekstu..
Elity - alienacja - racjonalizm
Radosław S. Czarnecki (10-02-2011)
Elita musi zdefiniować swą rolę w dzisiejszym świecie - czy jest "sama w sobie" i "sama dla siebie" czy jest "z ogółem" i ma za zadanie takie kształtowanie tego ogółu (demokratycznie i pluralistycznymi metodami), aby było coraz więcej otwartości, zadowolenia, zrozumienia dla "Innego", łagodności, spolegliwości i tolerancji. Do tekstu..
James Burnham i upadek Zachodu
Jarosław Balinka (03-02-2011)
W swojej ostatniej książce "Suicide of the West" ("Samobójstwo świata zachodniego"), która nie doczekała się polskiego przekładu, Burnham wciąż podtrzymywał swoje obawy o przyszłość cywilizacji zachodniej. Zasadniczą tezę budował na przekonaniu, że cywilizacja zachodu od początków XX wieku zaczęła ulegać gwałtownemu kurczeniu się. Dostrzegał to w ideologii bolszewickiej i Związku Radzieckim, który połykał kraje Europy Wschodniej jeden po drugim. Te same tendencje zauważył w osobliwościach procesu dekolonizacji oraz rosnących nastrojach antyzachodnich w częściach Azji oraz na kontynencie afrykańskim. Do tekstu..
Teoria zmiany społecznej Kazimierza Kelles-Krauza
Kamil Łuczaj (26-01-2011)
Za główną zaletę koncepcji Kazimierza Kelles-Krauza uznać trzeba próbę ukazania zasady, która dotyczy ważnej prawidłowości w historii idei. Stałe powracanie pewnych wzorców, struktur jest problemem obecnym w filozofii od czasu Heraklita. Zajmowali się nim m.in. stoicy, Giambattista Vico i Fryderyk Nietzsche, jednak zestawienie tej koncepcji z duchem rewolucji, dokonane na początku XX wieku przez polskiego myśliciela wydaje się być pomysłem nowatorskim. Do tekstu..
Manipulacje polityczne a jakość demokracji – na przykładzie Polski po 1989
Krystian Daniel (09-07-2010)
Współczesne państwa demokratyczne borykają się z wieloma problemami. Jednym z nich są manipulacje polityczne które wywierają wpływ, na jakość demokracji w danym kraju. Czy manipulacje polityczne wpływają w pozytywny, czy negatywny sposób na jakość demokracji? Kto zyskuje, a kto traci na ich stosowaniu? Jakie są przejawy manipulacji politycznych? Czy manipulacje to narzędzie elit politycznych? Jak manipulacje wpływają na jakość demokracji? Czy można zapobiec manipulacjom? To tylko niektóre pytania które nasuwają się na myśl, w rozważaniach nad tym tematem. Postaram się przedstawić ten problem w odniesieniu głównie do demokracji Polskiej po 1989 roku. Do tekstu..
Etyczne zagadnienia polityki demograficznej w Europie
Łukasz Olko (04-07-2010)
Według koncepcji czterofazowej transformacji demograficznej, faza I charakteryzuje się naturalnym procesem odtwarzalności pokoleń. Zarówno natężenie urodzeń jak i zgonów w tej fazie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. I faza jest charakterystyczna dla ludności o niskim stopniu rozwoju gospodarczego. W fazie II występuje zmniejszanie się umieralności przy zachowaniu rozrodczości na wysokim poziomie. W fazie tej osiągnięcia medycyny znajdują swój wyraz przede wszystkim w zmniejszeniu natężenia zgonów. Charakterystyczne dla fazy III jest większe obniżenie poziomu dzietności od umieralności. W fazie czwartej liczba urodzeń zbliża się do niskiego poziomu umieralności. Ilość zgonów jest bliska minimalnych wartości, co wynika głównie z rozwiniętej medycyny. W fazie tej pojawia się możliwość stabilizacji procesu reprodukcji na niskim poziomie przyrostu naturalnego. Do tekstu..
Znaczenie centrum handlowego
Marcin Łętowski (17-03-2010)
Centra handlowe zajmują bardzo rozległą przestrzeń. Wywołuje ona podziw, respekt u "szarego" konsumenta podobnie jak kiedyś potężne katedry u bogobojnych chrześcijan. Życie większości z nas przebiega na ograniczonym obszarze. Kontrastujące z tym wielkość i przepych centrów handlowych stają się wyjątkowo atrakcyjne. Wycieczki do niektórych, największych centrów handlowych stały się także kolejnym rodzajem turystyki przypominającym pielgrzymki do świętych miejsc. Do tekstu..
Kontrola społeczna – zanika, czy ewoluuje?
Paweł Gołębiewski (16-03-2010)
Modelowym przykładem społeczeństw kontrolowanych za pomocą religii są teokracje takie jak Watykan, Tybet, Iran czy starożytny Egipt. Ciekawy jest przypadek starożytnego Egiptu, w którym to zbiór historii i legend, ewoluował stopniowo w system wierzeń, w efekcie zapewniając coraz więcej kontroli nad społeczeństwem egipskim. W egipskiej teokracji, autorytarna władza faraona była legitymizowana, poprzez utożsamienie go z Bogiem Nieba Horusem. Dzięki tak pozyskanej kontroli nad społeczeństwem możliwe były ogromne przedsięwzięcia jakimi bez wątpienia były budowy piramid, grobowców, czy sfinksa. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365