Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.292.078 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3657 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
W czasie dziecięctwa nowej religii ludzie mądrzy i uczeni powszechnie ignorują tę sprawę, uznając ją za zbyt błahą (..) A kiedy później chcą zdemaskować oszustwo, by otumanione masy przejrzały na oczy, jest już zbyt późno, i dokumenty a także świadkowie, którzy pomogliby sprawę wyjaśnić, znikli bezpowrotnie.
Przegląd wyników wyszukiwania

Na wesoło

Jak straszny potwór piękną krainę pustoszył
Ryszard Bałczyński (16-12-2013)
Szedł potwór Dżender, z błota, guana i wody święconej zrodzony, a gdzie zaszedł, tam groza straszliwa na ludzi padała, albowiem działy się rzeczy niesłychane. Powiadali, że rodziny rozpadały się znienacka, mężczyźni i niewiasty zaczynali lubować się w związkach homoseksualnych, zaś niewinne dzieciątka ulegały gwałtownej seksualizacji i lgnęły do księży. Do tekstu..
Śnieg w Jerozolimie: Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołuje posiedzenie nadzwyczajne
Edgar Davidson (15-12-2013)
Rada Bezpieczeństwa ONZ ma zebrać się na posiedzeniu nadzwyczajnym, żeby przedyskutować sprawę wielkiej burzy śnieżnej w Jerozolimie. 58 państw składających się na Organizację Państw Islamskich zażądało zwołania posiedzenia nadzwyczajnego z powodu niewypowiedzianych cierpień, jakie powoduje to 200 tysiącom Palestyńczyków mieszkających w Jerozolimie. Do tekstu..
Duchowe ingrediencje kościelnych medykamentów
Stanisław Pietrzyk (09-12-2013)
Zapyta ktoś: co może obchodzić ateistę religia i wartość czy skuteczność modlitwy i dlaczego się tymi zagadnieniami zajmuje? Otóż jeśli próbuje się zrównać rangę religii z nauką, jeśli wierzenia w przestrzeni publicznej mają równorzędny a często wyższy status niż rozum a ci, którzy piastując stanowiska publiczne mieszają sacrum z profanum choć powinni wyraźnie to rozgraniczać, zwracanie na to uwagi celem uporządkowania tych kwestii jest nie tylko uprawnione, ale i konieczne. Do tekstu..
Objawienia - od drzewa do kamienia
Maciej Stępień (28-11-2013)
Objawienia które od czasu do czasu elektryzują cały nasz kraj, a niekiedy kawałek świata, ograniczają się z reguły do rysów twarzy, obrysu głowy lub postaci. Najczęściej , zdaniem wiernych, jest to sam Jezus albo jego matka zwana "boską". Zazwyczaj objawienia te są wiernymi kopiami tego, co ich świadkowie od najmłodszych lat widywali na kościelnych i innych religijnych obrazach. Do tekstu..
Co szatan potrafi zrobić z człowiekiem?
Marcin Kruk (20-11-2013)
Doprawdy martwi mnie pytanie, dlaczego nie sprawdziłem co szatan robi z człowiekiem? Możliwość zobaczenia odpowiedzi pojawiała się przy tylu różnych okazjach, a ja unikałem kliknięcia jak diabeł święconej wody. Chyba szatan we mnie wstąpił i postanowiłem się nigdy nie dowiedzieć, co on właściwie robi z człowiekiem.  Do tekstu..
O przygodach Jezusa i Mo
Julian Jeliński (17-11-2013)
W świecie krytyki religii szczególne miejsce zajmuje satyra i śmiech. Bywa ona czasem zaniedbywana, ale to właśnie umiejętność żartowania z religii osłabia władzę dogmatów i irracjonalizmu nad śmiejącym się. Niewyczerpanym źródłem żartów z religii jest ona sama i zawarte w niej absurdy. A któż lepszy, by o tych absurdach opowiadać, niż sami założyciele religii Abrahamowych? Poznajcie Jezusa i Mo. Do tekstu..
Nie pozwól swoim dzieciom oglądać Scooby-Doo!
Julian Jeliński (03-11-2013)
W bajkach dla dzieci czai się zło. Wiemy to nie od dziś. Dzieci, tak podatne na indoktrynację mogą stać się ofiarami manipulacji przebranej w strój uśmiechniętego i z pozoru przyjaznego przyjaciela z telewizji. Mogą nawet nie zdawać sobie sprawy jak przesiąkają wrogą społeczeństwu i rodzinie ideologią i jak z niewinnych istot przeistaczają się powoli w narzędzia w machinie zła. Do tekstu..
Klauzulka sumionka
Marcin Kruk (01-11-2013)
Koleżanka anglistka się popłakała, ale pani dyrektor była absolutnie stanowcza, w żadnym przypadku nie wolno na lekcjach mówić o Halloween, ani tym bardziej zachęcać dzieci do zabawy z dyniami i takimi rzeczami. Koleżanka pochlipując pyta: I jak ja dzieciom wytłumaczę, że krowa jest debilką? Do tekstu..
Dzień dobry, chciałbym zerwać polisę
Robert Prochowicz (17-10-2013)
Co ma ze sobą wspólnego ksiądz katolicki i przedstawiciel handlowy firmy ubezpieczeniowej? Obaj mają za zadanie dbanie aby z "firmy" nie odchodzili "klienci". Obaj będą się starali wszelkimi sposobami zmienić decyzję "klienta", który chce odejść. Różnica między nimi jest taka, że ksiądz ma dużo, dużo łatwiej... Do tekstu..
Testament plemnika
Marcin Kruk (12-10-2013)
Tyle się dziś mówi o prawie do życia od poczęcia, a dlaczego nie od wytrysku? Przecież poczęcie od wytrysku dzieli zaledwie chwila. Tak, znamienna chwila, chwila przepełniona dramatem, podczas którego rozstrzyga się los setek tysięcy ludzkich istnień. Tak, jajeczko jest jedno, czasem dwa, ale plemnik decyduje o różnorodności, to z plemnikiem związany jest boży plan, do każdego plemnika przywiązany jest boży planik, każdy plemnik ma swój potencjał. Do tekstu..
Doniesienie o 11 Września
Edgar Davidson (17-09-2013)
Język prasowych doniesień ma swoje prawa. Powtarzana tysiące razy dziennikarska sztampa znajduje również cudowne odzwierciedlenie w umysłach czytelników, którzy operują tymi samymi zbitkami pojęciowymi w swoich opiniach i komentarzach. Do tekstu..
Jak się Jezus na krzyżu umartwiał i właściwie po co?
Marcin Kruk (15-09-2013)
Jezus ukrzyżowany za grzeszność naszą i waszą umartwiał się na tym krzyżu dla nas i za nas, za nic mając mękę swoją, bo sprawa była szczególnie ważna. Przyglądał się Ojciec Niebieski wszystkiemu z góry, czy syn jego zbawia nas profesjonalnie i czy cierpi dość mocno, by odcierpieć wszystkie nasze większe i mniejsze sprawki. Do tekstu..
Piwo cię wyzwoli
Marcin Kruk (26-08-2013)
To by było na tyle - powiedział Pan - przyglądając się jak tonie ostatnie dziecko rozpaczliwie wypychane nad powierzchnię wody przez od dłuższej chwili niewidoczną matkę. W oddali dryfowała Arka, na której, na widok wyglądającego zza chmur słońca, rodzina Noego zgromadziła się na pokładzie obok boksu dla żyraf, by w żarliwej modlitwie wyrazić głębokie przekonanie, że Bóg jest miłością. Do tekstu..
Fatwy, strachy i boje z rytualnym ubojem
Andrzej Koraszewski (19-08-2013)
Bóg przemówił do ludzkości po hebrajsku i niestety informacja o tym, gdzie szukać glinki do lepienia żywych ptaszków, zgubiła się w tłumaczeniu. Żeby nie było nieporozumień, następnym razem informował ostatniego Proroka w świętym języku arabskim, ale chyba też komunikacja nie była doskonała, więc do Proroka Mormonów mówił już w świętym języku angielskim z silnym niemieckim akcentem. Do tekstu..
O ateistycznej ortodoksji i ząbkującym Mesjaszu
Andrzej Koraszewski (16-08-2013)
Ortodoksja ma różne stopnie nasilenia. Rejony zamieszkałe przez ortodoksyjnych muzułmanów traktujących dosłownie Koran i hadisy są niebezpieczne dla mienia, zdrowia i życia. Ciekawe jak wyglądałaby dzielnica ortodoksyjnych ateistów? Nie słyszałem o istnieniu takich dzielnic, więc mogę sobie taką dzielnicę zaledwie próbować przedstawić oczyma wyobraźni. Do tekstu..
Światła z krainy idei
Ziemowit Ciuraj (12-08-2013)
Doktor Schlaumeier dokonuje reinterpretacji przesławnej platońskiej metafory o ludziach uwięzionych w jaskini, docierając do głębokiego jej sensu, którego nie uświadamiał sobie wielki filozof. W rzeczy samej przedstawia ona odwieczny schemat, w którym ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy pozostają uwięzieni w jaskini ograniczonego umysłu  i tych, którzy zgłębiwszy tajniki psychologii, zapalają światła rzekomych prawd na ekranach wyobraźni. Do tekstu..
Skup dusz
Marcin Kruk (29-07-2013)
W soboty skupują tylko do piętnastej, ceny beznadziejne, a do tego niekończące się kolejki. Zmówili się, jak Boga kocham, u nas tylko dwa punkty skupu, żadnej konkurencji. Podaż za duża. Chociaż w tym przypadku to nie powinno mieć żadnego znaczenia. Do tekstu..
List do Lady Catherine Ashton (25-07-2013)
Moja główna firma jest założona (jak zdefiniowano w dyrektywie) w okupowanym przez Turcję północnym Cyprze, ale zatrudniam osobę, której pradziadek żył w Hebronie na Zachodnim Brzegu przez 19 lat okupacji jordańskiej, kiedy to cały ten obszar był etnicznie oczyszczony z Żydów. Czy mogę starać się o grant UE, żeby pokryć koszty jego pensji? Do tekstu..
Racjonalistyczny kot pisze w sprawie ewolucji człowieka
Jerry Coyne (21-07-2013)
Przyjaźnię się z Małgorzatą i Andrzejem Koraszewskimi z popularnego polskiego portalu "Racjonalista", który ma tysiące świeckich czytelników, spragnionych nie-teistycznego punktu widzenia w kraju, w którym dominuje katolicyzm. Andrzej codziennie prowadzi (na swojej stronie Fb)dialog ze swoją kotką, dziś Hili zwróciła się z pytaniem do mnie. Do tekstu..
Stuknięty chirurg
Burak Bekdil (19-07-2013)
Profesor nadzwyczajny İlker Alat jest kardiochirurgiem w szpitalu państwowym w Afyon. Jego debiut w dziedzinie medycyny halal był burzliwy i pełen zapowiedzi, że przyszłość należy do tego człowieka. Nie tylko dlatego, że prawdopodobnie po cichu zastąpił przysięgę Hipokratesa kartą Hamasu, ale także dlatego, że przedstawił się jako niemal nazbyt dopasowany do polityki najpotężniejszej partii politycznej w Turcji. Do tekstu..
Walka o byt nadprzyrodzony
Marcin Kruk (13-07-2013)
Stworzył Pan Bóg człowieka by był na obraz i podobieństwo jego, a Adaś czegoś niepodobny. Przy wielości bogów mógłby coś Pan podejrzewać, ale w tej osobliwej sytuacji mógł tylko siebie winić. Im dłużej się człowiekowi przyglądał, tym bardziej mu to podejrzanie wyglądało. Do tekstu..
Żydowsko-tajlandzki spisek, by powstrzymać turecki statek kosmiczny
Burak Bekdil (10-07-2013)
Osaczony kłopotami prezydent Egiptu Mohamed Mursi okazał się mało kreatywny w porównaniu ze swoimi tureckimi towarzyszami broni, kiedy obwiniał tylko kraje zagraniczne za masowe protesty przeciwko reżimowi Bractwa Muzułmańskiego. Mógł czerpać inspirację od swoich tureckich towarzyszy. Nawet turecki wicepremier Beşir Atalay potrafił dodać jakiegoś (no cóż, normalnego) sosu do swojego "przepisu niecnych sił zagranicznych". Tureckie niepokoje zostały wywołane przez diasporę żydowską. Do tekstu..
Ortaliony
Wojciech Szczęsny (30-06-2013)
Podszedł do mnie pan w moim mniej więcej wieku i z lekkim angielskim akcentem, lecz znakomitą polszczyzną, zaproponował jakieś broszurki. Podziękowałem serdecznie, mówiąc, że może przydadzą się innym w celu ich nawrócenia, bo dla mnie jest już za późno. Jakoś nawiązaliśmy jednak rozmowę i okazało się, że ów dżentelmen jest ortodoksyjnym kreacjonistą. Do tekstu..
Wszystko dla pana
Bartłomiej Gajek (11-05-2013)
Pewnego dnia poszedłem na spacer. Zauważyłem człowieka, który stał przed wysokim budynkiem z wieżami i biczował się. Cóż pan wyprawia? - zapytałem ze sporym zdziwieniem. Biczuję się dla pana! - odpowiedział. Dla mnie? No co pan! Do tekstu..
Gdyby Piotr Apostoł w Urzędzie Skarbowym pracował...
Kamil Kłosiński (22-04-2013)
Co by było, gdyby taki Piotr Apostoł w moim Urzędzie Skarbowym pracował i mocą Ducha Świętego natychmiast poznawał, kto uczciwie się z państwem i innymi właściwymi instytucjami finansowymi rozlicza, a kto, cwaniakiem być próbując, od swoich obowiązków wykręcić się zamierza? Do tekstu..
Skargi zwierząt w listach do "Kochanej ewolucji"
Jerry Coyne (21-04-2013)
Witryna internetowa Scientific American "Brainwaves" ma zestaw naprawdę śmiesznych listów (napisanych przez Marę Graunbaum i Ferrisa Jabra) pod nazwą "Dear evolution: letters of gripe and gratitude" [Kochana Ewolucjo: listy narzekań i wdzięczności]. W większości z nich zwierzęta piszą do ewolucji, żeby zrzędzić na swój genetyczny spadek. Do tekstu..
Na początku było słowo...
Marcin Kruk (07-04-2013)
najwyraźniej jakiś pył gwiezdny dostał się do gardła, ale odchrząknął i ciągnął dalej. Mówił, iż wiemy, że wszechświat ma nieco ponad 13 miliardów lat, ale nie wiemy co było wcześniej, ani co było przyczyną jego nagłego początku. Czy możemy powiedzieć, że od tego momentu zaczyna się wieczność? Nie, odpowiedział sam sobie, gdyż wieczność z definicji nie ma początku, ani końca. Do tekstu..
Nie-boska ceremonia
Marcin Kruk (19-03-2013)
Nieboszczyk jak się to mówi zmarł, odszedł, porzucił nas, uchylając się od dalszego wypełniania swoich obowiązków. Leżał teraz pośrodku kaplicy wyalienowany, a może nawet wykluczony. Sfrustrowani zgromadzeni przyglądali mu się z zaciekawieniem. Stojący bliżej trumny mogli nawet to wykluczenie odbierać pozytywnie. Do tekstu..
Papież chciał się wykazać
Dilsa Demirbag-Sten (12-03-2013)
Benedykt XVI jest honorową postacią, próbował wykonać swoją pracę, ale zrozumiał, że nie może się wykazać odpowiednim rezultatem i dlatego rzucił ręcznik i się poddał. Ile czasu zajmie, zanim reszta mieszkańców naszej planety zrozumie, że Bóg nie jest politycznie i logicznie bardziej ważnym pojęciem niż różowe słonie? Niestety, nie wszyscy są tak mądrzy i odpowiedzialni, jak odchodzący Papież. Do tekstu..
A w szkołach zbliżają się rekolekcje
Marcin Kruk (11-03-2013)
Spojrzała na mnie z wyrzutem i zapytała, czy mam jakąś intuicję w kwestii tego jak Duch Święty zmanipuluje konklawe? Moja intuicja dotychczas milczała w tej sprawie i prawdę mówiąc, nie chciałem jej nawet o to pytać. Zacząłem się wsłuchiwać w głos intuicji, kiedy do pokoju wszedł ksiądz. Był zupełnie nowy, nieznany, jak wyjaśnił, przyszedł w zastępstwie starego, który niedomaga i wyjaśnił, że zapewne zostanie z nami przynajmniej do końca roku. Do tekstu..
Wychować grzeszników
Marcin Kruk (21-02-2013)
Rozmawialiśmy z uczniami o grzechu pierworodnym i o tym, że teolodzy nie są pewni czy grzech pierworodny kojarzy im się z seksem, czy z ciekawością. Nastolatki, jak to nastolatki, natychmiast doszły do wniosku, że z ciekawością seksu, a wąż podpowiadał jak to zrobić, żeby owocu nie było. Do tekstu..
Urzędy naruszają autonomię Kościoła. Czas to zmienić!
Robert Prochowicz (21-02-2013)
Poza jednym chlubnym wyjątkiem (Ustawa o Ochronie Danych Osobowych) szereg polskich aktów prawnych nie uwzględnia konstytucyjnej autonomii kościołów; są to m.in. Prawo Farmaceutyczne, Prawo Budowlane, Ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Należy jak najszybciej znowelizować te ustawy aby urzędnicy państwowi nie przeszkadzali związkom wyznaniowym w pełnieniu ich pożytecznej misji. Kilka krótkich poprawek o treści "nie dotyczy kościołów" uzdrowi tą chorą sytuację i pozwoli życiu religijnemu w Polsce kwitnąć. Do tekstu..
Bez kropki nad i
Marcin Kruk (31-01-2013)
Jestem małpą, czyli ssakiem wyższym, mój tata jest torbaczem, czyli ssakiem niższym. Kropek nad i nie będzie, bo powiedział pan na lekcji wychowawczej, że człowiek nie zawsze musi stawiać kropki nad i. Do tekstu..
I tak się trudno rozstać…
Robert Gburek (17-12-2012)
Przy okazji każdego kryzysu jaki z takiej czy innej przyczyny dotyka Kościół rzymsko-katolicki (KrK) słyszy się, że organizacja ta trwa od ponad dwóch tysięcy lat i jakiś pojedynczy incydent nie zmieni tego stanu rzeczy. Faktycznie, Kościół jak dobrze zarządzana firma, przez te XX wieków wypracował sobie wiele mechanizmów samopodtrzymujących, które skutecznie utrudniają jego rozpad mimo licznych autodestrukcyjnych działań jego funkcjonariuszy. Do tekstu..
O bezsensie nadmiaru sensu
Kamil Kłosiński (20-11-2012)
Mamy w życiu zbyt dużo sensu rozumianego jako pewna racjonalność, celowość, ukierunkowanie. Tak jakby bez pewności, że "życie ma jakiś cel", oblewały nas zimne poty i dramatycznie grzebiemy w umyśle, by coś odpowiedzieć na pytanie "co będziesz robił w życiu?" albo inne standardowe "jaki masz cel w swoim życiu?". Do tekstu..
Stosunek przerywany
Marcin Kruk (17-11-2012)
"Dzieckiem w kołysce urwałam łeb hydrze i pobrudziłam juchą cały becik, mama tak mnie skrzyczała, że centaurom dałam już potem spokój." Siedzieliśmy w pubie popijając piwo i miałem wrażenie, że ta rozmowa stała się jednak niepoważna. Barmanka reprezentowała skraj rzeczywistości, a my pływaliśmy w oparach absurdu. Do tekstu..
Wróbel
Marcin Kruk (06-11-2012)
Wróbelek siedział na cieniutkiej gałązce młodej brzozy i huśtał się. Widział go Pan Bóg, czy zatopiony w swoich myślach wcale nie zauważał? Teoretycznie powinien wszystko zauważać, ale nie było to pewne, chociaż Ojcowie Kościoła uważali inaczej, mieli jakąś pewność, której ja, ateista, mieć nie mogłem i miałem teraz niepowtarzalną okazję, żeby sprawdzić. Do tekstu..
Ateizm jako substancja czynna
Andrzej Koraszewski (19-10-2012)
Ateizmu w naszym kraju jak na lekarstwo, ale żeby substancja czynna w tym lekarstwie mogła działać, lekarstwo musi być podawane. Czy podawać do smaku, czy według wskazań lekarza, żeby nie przedawkować? Zdania w tej sprawie są podzielone w zależności od tego, kto czuje się lekarzem. W popularnych poradnikach o leczeniu Rzeczpospolitej zlecają ostrożność oraz przeplatanie homeopatycznych dawek ateizmu z żywotami świętych. Do tekstu..
Modlitwa za senatora Kazimierza Jaworskiego
Marcin Kruk (16-10-2012)
Zaniepokoiłem się, kiedy uczniowskie koło etyki świeckiej wywiesiło zawiadomienie o modlitwie za senatora Kazimierza Jaworskiego. Wezwałem do siebie przewodniczącego i zapytałem - co tu się dzieje? - Będziemy się modlić za rozum pana senatora Kazimierza Jaworskiego i zapraszamy serdecznie w sobotni wieczór, jeśli pogoda dopisze. Do tekstu..
Homeostat
Wiktor Kris (24-09-2012)
Manipulując kierunkami rozwoju nauki, skrzętnie dbano o permanentny stan niedoinformowania, który sprzyjał rozkwitowi firmy. Niechętni monopolowi szli z dymem stosów, a klienci drobnych, egzotycznych dilerów na obcych rynkach, kładli się pokotem pod naporem służb porządkowych, wyposażonych w logo "jedynie słusznej firmy". Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA. Część VII
Marcin Kruk (21-09-2012)
Pewnie, że nas kantują, rolnicy nauczyli się słowa happening, a zapomnieli słowa spółdzielnia i dziwią się, że nas kantują. To samo z tą homeopatią. Powiem panu, że ludzie chcą być oszukiwani. Nam Michalinka wytłumaczyła co to ta homeopatia jest i już mi żaden lekarz tego kitu nie wciśnie. Jak by ludzie homeopatyczną wódkę pili, to by nawet lepiej było, ale na to jakoś nie dają się przekonać. Do tekstu..
Kult religijny Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków
Robert Gburek (17-09-2012)
Do ateistów, racjonalistów oraz wszystkich tych osób, które z racji braku "uczuć religijnych" są w Polsce dyskryminowane! Wstąpcie do Kościoła Śnieżkańskiego i uznajcie ten kult za własną religię! Wejdźcie w posiadanie "uczuć religijnych"! Będziecie wreszcie mogli być obrażani i obrażać się na innych - tak jak to robią porządni, wierzący ludzie. Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA. Część VI
Marcin Kruk (10-09-2012)
Życie jest zajęciem okazjonalnym, a umowa z Panem Bogiem jest umową śmieciową od poczęcia aż do zasranej śmierci - powiedziała Michalina, próbując pocieszyć nieprzyzwyczajonego do bezczynności sierżanta Marka. Czytanie gazet, które początkowo oglądał szukając doniesień o aferze z podrabianymi lekami homeopatycznymi, wypełniało mu czas kiedy Michalina przygotowywała się do kursu, na który zamierzała się zapisać w październiku. Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA. Część V
Marcin Kruk (03-09-2012)
Kiedy mu powiedziałam, że jak nie ma maszyny Korsakowa, to oszustwo jak amen w pacierzu, to widziałam, że już ma pół artykułu. Policja pewnie zabezpieczyła twarde dyski i telefony więc może ustalą co i gdzie szło, ale ceremonii nie będą sprawdzać, a tu wszystko zależy od właściwych gestów, odpowiednio podniesionej ręki nad skórzaną poduszką, od liczby uderzeń, rozcieńczeń i podpisu astralnego. Do tekstu..
Zioło na wizji, wizja po ziele...
Marek Krukowski (30-08-2012)
Agent Tymek, bohater walki z kobiecą przestępczością, nie mógł się zdecydować. Czuł w sobie coś, co - gdyby znał takie słowo - nazwałby dysonansem. "Tak, to dysonans" pomyślałby Tymek, ale z braku odpowiedniego terminu pomyślał tylko, że czuje się dziwnie. Było to tym bardziej dla niego dziwne, że nigdy dotąd nie miewał takich stanów ducha. On, zresztą tak jak i cała drużyna Kwaczyckiego, nigdy nie mieli wątpliwości, a tym bardziej jakichś dysonansów. Tym razem było jednak inaczej. Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA, Część IV
Marcin Kruk (27-08-2012)
Kiedy siostra przyniosła poranne leki, powiedziała, że w gazecie jest jego zdjęcie. Sierżant Marek poczuł dziwną suchość w ustach. Sprawy toczyły się szybciej niż przypuszczał. Ma pani może tę gazetę - zapytał. Siostra powiedziała, że gazeta była w pokoju pielęgniarek, ale chyba któryś z lekarzy zabrał. Obiecała, że spróbuje jej poszukać i później mu przyniesie. Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA, Część III
Marcin Kruk (20-08-2012)
Jesteś zawieszony w czynnościach służbowych i pewnie wiele zależy od tego co napiszą w gazetach. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co oni mogą napisać? Już widzę te tytuły. "Policjant nie będący na służbie, bezprawnie uwięził człowieka w samochodzie, drugiemu złamał nos, użył broni, a jego przyjaciółka pozbawiła trzeciego przytomności, uderzając go twardym przedmiotem w głowę ..." Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA Część II
Marcin Kruk (13-08-2012)
Michalina zadała mu lekcję w postaci lektury artykułów profesora Gregosiewicza w Racjonaliście, które czytał pilnie, mając przemożne wrażenie, że autor przypomina mu policjanta, który dysponuje niezbitymi dowodami winy i wiedzą o miejscu pobytu przestępcy, ale nie może się doprosić w prokuraturze wydania nakazu aresztowania. Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA
Marcin Kruk (08-08-2012)
Prokuratura rozpoczęła śledztwo, mając uzasadnione podejrzenia, że ktoś mógł wprowadzić na rynek dużą partię podrobionych leków homeopatycznych. Faktury opiewały na to samo laboratorium produkujące leki homeopatyczne, ale płatności kierowane były na inne konto. Do tekstu..
Wizyta starszej pani
Marcin Kruk (26-07-2012)
Przez stulecia powoli wydłużała się średnia ludzkiego wieku i teraz odkryliśmy, że same naturalne poronienia to 200 milionów ludzi rocznie, a przecież zabijamy również miliony niewinnych ludzi stosując środki antykoncepcyjne, licząc te śmierci średnia wieku spadła ponownie poniżej 30 lat. Żadna wojna, żadna choroba nie sieje takiego zniszczenia, otacza nas śmierć gorsza niż w średniowieczu, staliśmy się barbarzyńcami, którzy dla swojej wygody myślą tylko o tych, którzy się rodzą, zapominając o losie nienarodzonych. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365