Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
189.419.603 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 248 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Respektuj interesy i potrzeby innych w takim samym stopniu, w jakim chciałbyś, by inni respektowali twoje własne.
Przegląd wyników wyszukiwania

Deklaracja kopenhaska w sprawie miejsca religii w życiu publicznym
PZ Myers (30-06-2010)
Niedawna konferencja w Kopenhadze "Bogowie i polityka" przyjęła deklarację w sprawie miejsca religii w życiu publicznym. Konferencja była pierwszym europejskim spotkaniem Atheist Alliance International i była zorganizowana wspólnie przez AAI oraz Stowarzyszenie Duńskich Ateistów. Tekst tej deklaracji powinien być nie tylko przedmiotem dyskusji w organizacjach takich jak Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, ale może być przydatnym narzędziem dla każdego, komu bliskie są idee światopoglądowej neutralności państwa, społecznego pokoju i harmonijnego rozwoju społecznego. Do tekstu..
Bluźnierstwo na niedzielę: Tacy samotni
PZ Myers (30-06-2010)
Czytaj Biblię. Jest przepełniona mentalnością tego prymitywnego pasterza: Bóg Ojciec, owce i kozy, zagubione jagnięta i Jagnię Boże, stada i owczarnie. Jest to fascynujące dla antropologa i niekoniecznie jest to zła metafora (chyba, oczywiście, że jesteś kobietą - patriarchat jest także głęboko mizoginiczny). Jednym z jego najbardziej pociągających aspektów jest to, że stosunki we wszechświecie są tak bliskie i osobiste, oparte na bardzo prostym rodzaju pokrewieństwa między ojcem a dzieckiem. Jest to jedno metaforyczne pokolenie, (bóg nie jest ani dziadkiem, ani pradziadkiem) relacje są bezpośrednie i natychmiastowe i zabarwia to całe nasze spojrzenie na nasze miejsce na świecie: dominujący i poddany, przywódca i wyznawca, mądrość i naiwność, pan i sługa, rozkaz i posłuszeństwo. Do tekstu..
Gorące pozdrowienia od Hamasu
Burak Bekdil (29-06-2010)
Publikujemy trzy artykuły tureckiego felietonisty dziennika "Hurriyet Daily News". Ton tych felietonów wydaje się daleko odbiegać od informacji z Turcji, jakie znajdujemy w polskiej prasie. Sądząc jednak z faktu, że "Hurriyet Daily News" ma wysoki nakład i cieszy się dużą popularnością wśród tureckiej inteligencji, mamy wrażenie, że warto się zapoznać z tymi opiniami. Autor jest zdecydowanym zwolennikiem rozdziału państwa i religii i daje do zrozumienia, że w jego kraju ma raczej do czynienia z tendencją zgoła odwrotną. Do tekstu..
Szympansy mordują się o ziemię
Ed Yong (29-06-2010)
Szympansy są wysoce inteligentnymi zwierzętami, zdolnymi do wspaniałych aktów empatii, wyrafinowania technologicznego, kultury i kooperacji. Ale mogą także być mordercami. Grupy szympansów, na ogół samców, prowadzą długie, agresywne kampanie przeciwko osobnikom z innych grup, atakując je en masse i bijąc i gryząc na śmierć. Powody takiego zabijania od dawna stanowią przedmiot dyskusji między zoologami, ale następstwa morderstw Ngogo ujawniają ważną wskazówkę. Po tym, jak szympansy wybiły swoich sąsiadów, przejęły ich terytorium. Wydaje się, że szympansy zabijają dla zdobycia terytorium. Do tekstu..
Okrągła rocznica koreańskiej wojny
Andrzej Koraszewski (29-06-2010)
Sześćdziesiąt lat. Dziś tamta wojna jest tylko jedną z dziesiątków wojen, które wypełniły czas pokoju. Była szczególna, bo to ona właśnie rozpoczynała długą i krwawą zimną wojnę i nie skończyła się nigdy. Jej ostatnim epizodem było zatopienie południowokoreańskiej fregaty, co doprowadziło do ponownego napięcia między dwoma państwami koreańskimi, z których jedno dysponuje dziś zarówno bronią nuklearną, jak i kompletnie paranoicznymi politykami. Do tekstu..
Dzieje Noego - Potop
Stanisław Pietrzyk (28-06-2010)
W pewnym momencie historii Bóg żałuje, że człowiek nie jest tworem doskonałym, mimo że sam wcześniej w swojej doskonałości takim go stworzył. A może tworzywo było wybrakowane? Rozumiem Go, choć w ludzkich kategoriach. Zdenerwował się, że jego ulubione kukiełki nie są mu posłuszne. Dlaczego jednak postanowił zgładzić również zwierzęta? Trudno zrozumieć jego zachowanie i uważać go nadal za Boga doskonałego, pełnego miłości. Jeśli znów potraktujemy Go po ludzku, jak sfrustrowanego artystę niezadowolonego z efektów własnej pracy, to może przynajmniej jedno oko przymkniemy na jego boskie działania. Ale tylko jedno, bo drugim śledzić będziemy co było dalej. Do tekstu..
Liryka sentymentalna polskiego oświecenia
Daniel Krzewiński (28-06-2010)
Motywy, które w twórczości poetów stołecznych okazyjnie tylko dochodziły do głosu, owe wdzięczne, lekkie, rokokowe sielanki, rozwijają się w Polsce stanisławowskiej i rozkwitają poza Warszawą, na gruncie prowincjonalnym, słabiej związanym z życiem politycznym, z jego namiętnościami, plotkami i innymi ujemnymi stronami. Przede wszystkim więc w Puławach kwitnie sielankowa liryka rokokowa, hodowana na wysoce kulturalnym dworze Czartoryskich, któremu ton nadaje nie tyle książę generał ziem podolskich, ile uczona i pobożna księżna Izabela, otoczona dziećmi, z których dwoje, Adam Jerzy i Maria, późniejsza księżna Wirtemberska, z biegiem lat również nie pozostaną obojętnymi na sprawy literackie. Do tekstu..
Czy organizacje sceptyków powinny być organizacjami ateistycznymi?
PZ Myers (27-06-2010)
Organizacje sceptyków często stają przed uciążliwym dylematem: czy powinny być otwarcie sceptyczne w sprawie religii? Jest kilka bardzo dobrych powodów, dla których powinny uczynić krytykowanie religii sprawą drugorzędną, i jeden bardzo zły powód, którym jest tchórzostwo intelektualne i zdrada zasad sceptycyzmu. Opowiem się po stronie akceptującej pogląd, że grupy sceptyczne mogą przyjmować ludzi religijnych, ale nie wolno im unikać konfrontacji z ideami religijnymi. Do tekstu..
W Teheranie manekinom obcięto biusty
Phyllis Chesler (25-06-2010)
W latach osiemdziesiątych irańska mułłokracja zaczęła kamieniować kobiety, które były najpierw gwałcone, aby nie mogły wejść do Raju. Afgańscy talibowie również kamieniowali kobiety, ale robili to publicznie, na wielkich stadionach wypełnionych żądnymi krwi, podnieconymi mężczyznami. Afgańscy talibowie, a po nich lokalni "komendanci" zabronili kobietom pracować poza domem, nawet jeśli były to wdowy wojenne i matki mające na utrzymaniu dzieci. Zmuszało je to do prostytucji, za co trafiały do więzień. Zabraniano dziewczętom chodzenia do szkół, kobietom nie wolno było nawet prowadzić salonów kosmetycznych, czy używać szminki, poligamia kwitła, kwitł również handel kobietami i przymusowe małżeństwa małych dziewczynek. Do tekstu..
Lawendowa mafia
Andrzej Koraszewski (24-06-2010)
W 2006 roku w Wielkiej Brytanii ukazała się książka Randy Engel The Rite of Sodomy: Homosexuality and the Roman Catholic Church . We wstępie autorka pisze, że w roku 1987 w jednym z jej artykułów redakcja wykreśliła określenie "biskupi homoseksualiści". Wyjątkowa drażliwość katolickich redaktorów na tym punkcie skłoniła ją do głębszych studiów. Po bez mała 20 latach opublikowała książkę mającą ponad tysiąc stron i zawierającą niezliczoną ilość dokumentów i cytatów prowadzących do wniosków, że Kościół katolicki został skolonizowany przez księży-homoseksualistów. Do tekstu..
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Grzelak przeciwko Polsce (23-06-2010)
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznaje, że wprowadzenie przez państwo obowiązku bezpośredniego lub pośredniego ujawnienia przez osobę faktu nie wyznawania religii narusza prawo tej osoby do nie ujawniania swych wierzeń. Naruszenie to jest tym istotniejsze, że dochodzi do niego w kontekście świadczenia ważnej usługi publicznej, takiej jak edukacja. Trybunał uznaje, że nie wpisywanie ocen z "religii/etyki" na świadectwach Mateusza Grzelaka w całym okresie jego nauki szkolnej stanowiło formę nieuzasadnionego piętnowania. Do tekstu..
Hiszpański dwugłos
José Maria Aznar, Pilar Rahola (22-06-2010)
Świat stoi na skraju przepaści, coraz trudniej o wątpliwość, że w każdej chwili może się rozpętać zawierucha wojenna, której rozmiary nie są możliwe do przewidzenia. Coraz głośniejszym werblom wojennym towarzyszy propaganda przypominająca do złudzenia lata trzydzieste. Irracjonalny antysemicki bełkot przewala się w muzułmańskich mediach i podchwytywany jest przez media zachodnie. Antysemityzm był przez wieki fortecą irracjonalizmu. Tę fortecę średniowiecza unowocześniono w XX wieku i znów góruje dziś nad wiekiem XXI. Głosy ostrzegające przed szaleństwem są nieliczne. Publikujemy dziś głos przedstawiciela hiszpańskiej prawicy, byłego premiera hiszpańskiego rządu, José Marii Aznara oraz wystąpienie przedstawicielki hiszpańskiej lewicy, znanej dziennikarki, Pilar Raholi. Do tekstu..
Hip-hop dla rozwoju
Andrzej Bomba (21-06-2010)
16 Maja 2001 roku na ręce Organizacji Narodów Zjednoczonych została złożona Hiphopowa Deklaracja Pokoju. Była ona podpisana przez takie organizacje jak: Temple of Hip Hop, Ribbons International, UNESCO, a także przez 300 Hiphopowych działaczy, pionierów i delegatów ONZ. Dokument ten przede wszystkim uznaje Hip-Hop jako międzynarodową kulturę pokoju i dobrobytu, a także służy Hip-Hopowcom jako zbiór zasad według których powinni postępować, aby podtrzymywać pokojowy charakter kultury Hip-Hop i kształtować pokój na świecie. Dodatkowo deklaracja miała pokazać Hip-Hop jako zjawisko pozytywne niemające nic wspólnego z negatywnie nacechowanym obrazem Hip-Hopu, rzekomo demoralizującego młodych ludzi i skłaniającego ich do łamania prawa. Do tekstu..
Wybraliśmy drugą turę
Andrzej Koraszewski (21-06-2010)
Wszystko wskazuje na to, że największym zwycięzcą niedzielnych wyborów jest Jarosław Kaczyński, który przy wszystkich możliwych scenariuszach zgarnął najwięcej. Jeśli w drugiej turze wygra, on zajmie się tym co umie najlepiej, czyli podkładaniem nogi przeciwnikowi, a ktoś bardziej rozsądny będzie odbudowywał jego partię i przygotowywał ją do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Jeśli przegra, przegra z bardzo dobrym wynikiem, co oczywiście radykalnie wzmocni jego notowania. Żadnego programu przedstawiać nie musi, bo apeluje do tego wyborcy, któremu hasło, że ma być dobrze, całkowicie wystarcza. Do tekstu..
Traktat i Dociekania - dwa oblicza tej samej filozofii Wittgensteina
Kinga Jedynak (20-06-2010)
Dokonania Ludwiga Wittgensteina przysparzają współczesnej filozofii tyle samo dylematów co powodów do dumy. Najbardziej problematycznym wątkiem dotyczącym jego filozoficznej działalności jest relacja między Traktatem logiczno- filozoficznym a Dociekaniami filozoficznymi. Mimo wzrastającej liczby publikacji poruszających ten temat, w świadomości wielu polskich filozofów wciąż króluje rozpropagowana przez prof. Bogusława Wolniewicza opinia o niewspółmierności dwóch czołowych dzieł austriackiego geniusza. Do tekstu..
Przesądy mogą poprawiać występy poprzez pobudzanie pewności siebie
Ed Yong (20-06-2010)
Łatwo jest wykpić wiarę w przesądy, uznając je za głupie produkty uboczne irracjonalnych umysłów, ale Lysan Damisch z Uniwersytetu w Kolonii odkryła drugą stronę przesądów - mogą one czasem poprawić nasze wyniki w rozmaitych działaniach, poczynając od wyzwań fizycznych, po gry pamięciowe. Wszystko to ma związek z pewnością siebie. Lubiący swoje przesądy, które mają przynieść szczęście, takie jak krzyżowanie palców, żeby nie zapeszyć, lub mówienie sobie "złam nogę", może poprawić wiarę we własne zdolności i dać poczucie dzielności. Do tekstu..
Opinie arabskie na temat roli Turcji po starciach z Flotyllą
R. Green (19-06-2010)
Centralna rola Turcji i jej premiera, Recepa Tayyiap Erdogana, w wydarzeniach wokół flotylli do Gazy oraz międzynarodowe oburzenie, które potem nastąpiło, przywitane zostało z niezmiernym zadowoleniem w całym świecie arabskim. Prasa arabska była jednak podzielona w kwestii coraz bardzie wybijającej się pozycji Turcji na Bliskim Wschodzie. Niektórzy autorzy wychwalali Turcję, koronując Erdogana na przywódcę świata arabskiego, inni, szczególnie w prasie egipskiej, wyrażali podejrzenia wobec Turcji i jej intencji, twierdząc że kraj ten wykorzystuje jedynie sprawę palestyńską, by zbić dla siebie kapitał polityczny. Do tekstu..
Relatywizm poznawczy i jego znaczenie dla nauki
Szymon Chojnowski (19-06-2010)
Jak zauważa Richard Dawkins, w wielu fundamentalnych i ważnych sprawach, gdy nie ma wystarczających dowodów przemawiających za jednym lub innym stanowiskiem, wręcz wypada być agnostykiem. Warto wtedy wstrzymać się od sądu choćby przez wzgląd na ułomność ludzkiej wiedzy. Do zagadnień, wobec których brak decydujących dowodów "za" lub "przeciw", należą na przykład: istnienie życia pozaziemskiego, czy przyczyna wyginięcia dinozaurów. Wśród współczesnych, kontrowersyjnych twierdzeń niemałe problemy nastręcza wiarygodność argumentów za globalnym ociepleniem i jego skutkami, zwłaszcza w kontekście niedoskonałości pomiarów meteorologicznych w poprzednich stuleciach. Do tekstu..
Nawet nie ateista
Andrzej Koraszewski (18-06-2010)
Polonista, dyrektor szkoły, poseł Platformy Obywatelskiej ujawnił kto jest gorszy od ateisty przy okazji zakończonej właśnie kampanii prezydenckiej. Otóż gorszymi od ateistów okazali się ludzie ze stowarzyszenia "Contra in vitro". Przez grzeczność nie oponuję, ale sprawa jest ciekawa. Nazwanie ich niewierzącymi wydało mi się pewnym nadużyciem i wręcz moje myśli zatrzymały się przy fakcie, że ów poseł zdobył sobie zaufanie społeczeństwa jako nauczyciel młodego pokolenia. Do tekstu..
Zabić Innego
Mehmal Sarfraz (17-06-2010)
28 maja 2010 r. ponad 90 modlących się osób zostało zabitych podczas ataków na dwa meczety muzułmanów Ahmadi w pakistańskim mieście Lahore. Talibowie pendżabscy, którzy są sprzymierzeni z Al-Kaidą, ogłosili, że to oni są odpowiedzialni za te ataki. Chociaż w Pakistanie w ostatnich dziesięcioleciach ataki na muzułmanów Ahmadi nieustannie się powtarzają, te ataki jednak były wyjątkowo bestialskie. Do tekstu..
Laurka dla Antka
Andrzej Tomana (17-06-2010)
Niedawno w mediach nagłośniono fakt, że organizacja pożytku publicznego Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaangażowało się w kampanię wyborczą. Wraz z tą informacją pojawiły się zarzuty jakoby PSOŻC wydało na ten cel pieniądze być może z naruszeniem prawa oraz z naruszeniem tajemnicy korespondencji wykorzystując dane darczyńców "1%". Tak się składa, że znam osobiście prezesa tego stowarzyszenia kol. Antka Ziębę i chciałbym przedstawić jego sylwetkę na naszym forum, gdzie zaglądają ludzie raczej o odmiennych poglądach i podać kilka faktów rzucających światło na jego działalność w obronie życia w przeszłości w kontekście stosunku Kościoła katolickiego do tej sprawy. Do tekstu..
Lekcje religii a Trybunał w Strasburgu
Teresa Jakubowska (17-06-2010)
Lekcje religii co najmniej dwa razy w tygodniu, rekolekcje w kościele, nabożeństwa itd. to licząc od pierwszej klasy szkoły podstawowej do matury od 840 do 900 godzin lekcyjnych czyli pełny rok szkolny. Trudno sobie wyobrazić 850 godzin etyki od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jest to ilość lekcji wystarczająca np. na dobre nauczenie dwóch języków obcych, właśnie od najniższych klas. Czy można się dziwić, że mamy coraz niższy średni poziom edukacji? A więc nie walczyć o etykę w szkole, ale walczyć o powrót do normalności. To co jest dziś - to niepowetowana strata czasu w okresie największej chłonności umysłu. I to jest skandal a nie edukacja. Do tekstu..
Towarzystwo Szubrawców: pionierzy polskiego liberalizmu
Zdzisław Horodyński (17-06-2010)
Towarzystwo Szubrawców miało dwa główne cele uwidocznione jasno w pierwszym prawidle kodeksu szubrawskiego. Reforma na polu społecznym i towarzyskim zajmuje tu pierwsze i najgłówniejsze miejsce, drugim zadaniem towarzystwa było pobudzenie ogółu do większego zajęcia się nauką i sztuką, rozszerzenie oświaty i dobrego smaku. Dla Szubrawców, dla ludzi liberalnych, jak ich wówczas nazywano, nie było niczego bardziej wstrętnego nad brak równouprawnienia dla wszystkich, chociaż nie bez pewnych wyjątków, klas społeczeństwa, a wynikiem tego bezpośrednim była niechęć do klas uprawnionych, które uważali za nieprzyjaciół ludu, za uzurpatorów wolności. Do tekstu..
Plagi egipskie
Stanisław Pietrzyk (16-06-2010)
Plagi egipskie najtrafniej oddają mściwy i bezwzględny charakter biblijnego boga. Boga śmierci i zniszczenia. "Kto go wychwala jako boga miłości, nie dość wysokie ma o miłości mniemanie" (F. Nietzsche To rzekł Zaratustra). To nie "baranek boży, który gładzi grzechy świata", jakiego znają katolicy (większość innych wyznań chrześcijańskich też), choć to podobno jeden i ten sam osobnik. Może jednak cierpiący na chwiejność nastrojów. Albo również podlega prawu ewolucji, dostosowując się do wymogów środowiska (religijnego, oczywiście). Kiedy łagodnieją ludzkie obyczaje, łagodnieje i ich bóg. Do tekstu..
Cierpienia niemłodego wyborcy
Andrzej Koraszewski (16-06-2010)
Gdyby mi 20 lat temu ktoś powiedział, że będę głosował w wyborach prezydenckich na Bronisława Komorowskiego, poprosiłbym taką wróżkę o bliższe informacje dotyczące zmiany jego poglądów. Od początków jego politycznej kariery w Unii Wolności nie była to postać sprawiająca dobre wrażenie. Komorowski, Rokita i paru innych zmieniali środowisko tzw. lewicy laickiej w kółko różańcowe. Do tekstu..
Zakaz nadawania Al-Aqsa TV we Francji (15-06-2010)
9 czerwca 2010 r. CSA, francuski organ nadzorujący radio i telewizję, umieścił na swojej oficjalnej stronie internetowej oświadczenie o telewizji Hamasu Al-Aqsa TV, która jest przekazywana przez firmę Eutelsat z siedzibą w Paryżu. Oświadczenie stwierdza: "Ponieważ Al-Aqsa TV wielokrotnie nadawała programy ignorujące zakaz podżegania do nienawiści w telewizji, CSA zażądał od Eutelsat, by zakończył przekazywanie Al-Aqsa TV na swoim satelicie". Al-Aqsa nadawała w Europie via Eutelsat programy gwałcące orzeczenia Unii Europejskiej od momentu jej powstania w styczniu 2006 r. Do tekstu..
Pijane małpy pokazują, jak popijawy niszczą mózg nastolatka
Ed Yong (14-06-2010)
Większość z nas bardzo dobrze zna konsekwencje nocy ostrego picia. Wpływ alkoholu na nasze głowy wykracza daleko poza zwykłego kaca. Mózg także na tym cierpi. Chaotycznie bełkoczący miłośnicy nadużywania alkoholu mają skłonności do wykazywania problemów z otaczającą ich przestrzenią, pamięcią krótkoterminową, kontrolą impulsów i zdolnością do podejmowania decyzji oraz rozróżniania zadań ważniejszych od mniej ważnych. Część mózgu zwana hipokampem ma wpływ na wiele z tych czynności. Obecnie Michael Taffe oraz badacze z Scripps Research Institute wykazali, jak popijawy w wieku młodzieńczym powodują długotrwałe uszkodzenia w tej istotnej części mózgu. Do tekstu..
Zdemaskowanie sztuczek indyjskich “guru” oszustów
Hannah Gardner (14-06-2010)
Przewodniczący indyjskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, Sanal Edamaruku, organizuje dla dzieci i młodzieży pięciodniowe kursy robienia cudów. Po takim kursie dzieci potrafią lewitować, powodować pękanie kamieni kiedy kropią je święconą wodą, mogą chodzić po rozżarzonych węglach. Demaskowanie religijnych oszustów jest od lat pasją Sanala Edamaruku. Tym razem skoncentrował swoją uwagę na szczególnie wdzięcznej publiczności, na dzieciach, które kochają cuda i które łatwo zafascynować kryjącą się za nimi nauką. Do tekstu..
2010 LGBT Pride Month
Caden O. Reless (13-06-2010)
Czerwiec jest tradycyjnym miesiącem LGBT pride. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, administracja Obamy, na czele z samym prezydentem i sekretarz stanu Hillary Clinton, zdecydowała o na nadaniu mu szczególnej oprawy, nie po raz pierwszy potwierdzając przychylność i konsekwentne poparcie demokratów dla środowisk mniejszości seksualnych. Z okazji 2010 LGBT Pride Month na stronach administracji rządowej można znaleźć specjalne działy dotyczące tegorocznych obchodów i związanych z nimi wydarzeń, odnoszące się do problematyki mniejszości seksualnych rozpatrywanej w różnych kontekstach społecznych i politycznych. Do tekstu..
Fale życia
Anna Odziomek (13-06-2010)
W życiu każdego człowieka nadchodzi taki moment, gdy odwraca się, by coś zobaczyć. I co wówczas może się okazać? Jego dotychczasowe życie, to tylko jakiś marny epizod. Kiepskie związki, płytkie gesty, niewiele znaczące słowa. Fałszywy gest klepnięcia w plecy, wulgarny styl reprezentowania samego siebie. W zasadzie jakby tak dłużej się przypatrywał, to dostrzegłby jeszcze kilka naprawdę smutnych koncepcji swego małostkowego bytu. Jeżeli uznałby, że w ogóle czas, który spędził na ziemi, jakkolwiek go dotyczył. Do tekstu..
Raport komisji śledczej w sprawie loży P2 (12-06-2010)
Tajna loża P2 obrosła materiałem legendarnym wśród teoretyków spisku. Prawdą jest jednak to, że było to tajne sprzysiężenie włoskich masonów o charakterze antykomunistycznym, przygotowujące się do ewentualnego zamachu stanu, gdyby władzę we Włoszech przejęli komuniści. Pod młotkiem Wielkiego Mistrza znajdowało się pokaźne grono generałów i pułkowników oraz ludzi z włoskiego establiszmentu. P2 była przeciwna dyktaturze prawicowej, jak i lewicowej, i jej doraźne działania skierowane były na popieranie rządu centrowego. Mechanizmy, jakie umożliwiły powstanie tej tajnej organizacji politycznej w ramach masonerii nie były czymś wyjątkowym. Masoneria bowiem wytyczając sobie cele etyczne, od samych swych początków była wylęgarnią sprzysiężeń politycznych, na ogół jednak o charakterze narodowowyzwoleńczym. Do rozpracowania tej struktury przyczynili się opozycyjnie nastawieni masoni, których materiały stały się podstawą prac komisji parlamentarnej. Do tekstu..
Wyczerpana formuła
Magdalena Majchrzak, Mariusz Agnosiewicz (12-06-2010)
Poza katolicyzmem miałem wyjście jedynie na zielonoświątkowców, których trochę mieszka w mojej rodzinnej wsi. Początkowo katolicka większość nauczyła mnie gardzić nimi, ale później, jak poznałem ich dzieci, to się okazało, że narodziła się najważniejsza przyjaźń mojego dzieciństwa. Z jednej strony miałem w uszach opowieści katolickie o "kotach", jak ich pogardliwie określano, z drugiej zaś nie tylko nie potrafiłem niczego z owych opowieści zweryfikować, ale na dodatek jako ludzie imponowali mi bardziej niż katolicki ogół. Myślę, że to też było ważne doświadczenie mojego dzieciństwa, które miało wpływ na mój późniejszy światopogląd. Do tekstu..
Izrael, ludzka przyzwoitość, zwykłe człowieczeństwo
Eve Garrard (12-06-2010)
Dwóch znanych brytyjskich pisarzy, bardzo pragnie powiedzieć światu, że Izraelowi brak człowieczeństwa. Izrael nie jest jak my wszyscy, reszta ludzkiej rodziny. W porównaniu do innych narodów jest nieludzki. Nie rozpoznaje tego, o czym wiedzą wszyscy, prostych wymagań bycia przyzwoitym człowiekiem. Powinien to rozumieć, nie jest to takie trudne, ponieważ są one tak proste; i większość innych ludzi to potrafi, ponieważ oni są częścią wspólnego człowieczeństwa. Do tekstu..
Mundial w oczach mułły (11-06-2010)
Mundial 2010 oficjalnie rozpoczęty! Odbył się już pierwszy mecz między drużyną RPA i Meksykiem. Wynik 1-1. Mistrzostwa świata w piłce nożnej po raz pierwszy w historii odbywają się w Afryce. W związku z mundialem w Afryce Południowej egipski duchowny Musid Anwar ostro rozprawia się z futbolem i innymi "szkodliwymi sportami" jako środkami zalecanymi przez Protokoły mędrców Syjonu w celu panowania nad światem Do tekstu..
O traktacie logiczno-filozoficznym
Kinga Jedynak (11-06-2010)
Filozofia Wittgensteina jest zaciętą walką z quasi-metafizyką, czyli nieuprawnioną filozofią, która bezpodstawnie pretenduje do oddania w słowach tego, co mistyczne, czyli przekraczające ludzkie możliwości poznawcze. Zazwyczaj są to daremne starania- próby wyrażenia w języku tego, co niewymowne (nieskażone charakterem językowych konwencji), najczęściej kończą się fiaskiem. Zmaterializowana wartość absolutna (np. Piękno) nie jest już tą samą wartością, jej niepowtarzalne znaczenie zostaje doszczętnie spłycone - wówczas czar, urok oraz to, co mistyczne niknie. Do tekstu..
Bóg, który nienawidzi
Andrzej Koraszewski (10-06-2010)
Wafa Sultan jest Arabką. Studiowała medycynę w Syrii, nostryfikowała swój dyplom w Stanach Zjednoczonych i tam zrobiła specjalizację z psychiatrii. Jest ateistką, pisuje również do prasy arabskiej. Jej książka A God Who Hates to historia wychodzenia z pułapki, jaką jest rodzima kultura i rodzima religia. Rodzimy się napiętnowani przez religię i kulturę, która determinuje nasz los i naszą wizję świata. Człowiek stworzył Boga - pisze Wafa Sultan - ale ten Bóg tworzy człowieka. Nie pytajcie co było pierwsze; ważne jest to, że w efekcie mamy zdeformowaną kurę, która znosi zgniłe jaja. Do tekstu..
Muzułmańskie kłamstwa i dokumentacja filmowa
Nonie Darwish (10-06-2010)
Jest takie egipskie powiedzenie o masochiście, który stale wybiera ból i cierpienie, płacząc, jęcząc i krzycząc przy każdej okazji. Brzmi ono: "Im potrzebny jest pogrzeb, by zaspokoić pragnienie bicia się po twarzy". To powiedzenie doskonale pasuje do reakcji arabskich na całym świecie na wydarzenia z flotyllą do Gazy. Jeśli w to wątpisz, przyjdź na jakikolwiek pogrzeb arabski na świecie, a zobaczysz, co mam na myśli. Do tekstu..
Galileusz, Kościół i Apollo 15
Matthew Cobb (09-06-2010)
W 1633 r., 350 lat po śmierci Akwinaty, Galileusz znalazł się w pułapce, kiedy opublikował dowód, że Ziemia okrąża Słońce. Kościół mógł zaakceptować taką heliocentryczną wizję wszechświata bez szkody dla teologii (co ostatecznie zrobił... w 1992 r.!), ale ponieważ już raz postanowił zaaprobować teorię sfer Arystotelesa, obrona jego autorytetu stała się ważniejsza niż obrona prawdy. A każdy spadek jego autorytetu mógł osłabić kontrolę Kościoła nad umysłami, pieniędzmi i działaniami milionów ludzi. Do tekstu..
Czy istnieją pytania filozoficzne?
Bohdan Chwedeńczuk (08-06-2010)
Filozofia jest poniżej progu wymagań nakładanych przez dzisiejszą kulturę poznawczą. Zaczynam tę wojowniczą diagnozę od odczucia. Mnie w każdym razie od dawna nie opuszcza odczucie niższości poznawczej filozofii względem nauki, lecz nie tylko - precz z postrachem scjentyzmu! - bo też względem zdrowego rozsądku, myśli technicznej, literatury pięknej (nie bez kozery pewien filozof uznaje Lema i Miłosza za najwybitniejszych współczesnych filozofów polskich). Źródła zaś niższości poznawczej filozofii upatruję w stanie jej parku problemowego, czyli uruchamiającego myśl filozoficzną zespołu pytań. Do tekstu..
Biologiczne podstawy akupunktury lub więcej dowodów na efekt placebo?
Ed Yong (08-06-2010)
Nanna Goldman z Uniwersytetu Rochester Medical Center twierdzi, że odkryła biologiczne wyjaśnienie uśmierzających ból właściwości akupunktury. Pracowała z myszami, które miały zapalenie łap i udało się jej złagodzić ich ból używając igieł do nakłuwania tradycyjnych punktów akupunktury w pobliżu kolana. Efekt uśmierzania bólu miał miejsce tylko wtedy, gdy po nakłuciu przekręcała igłę. Po przeczytaniu badania możesz odnieść wrażenie, że jesteśmy o krok bliżej od zrozumienia, jak leczenie z prawdziwymi medycznymi korzyściami naprawdę działa. Opis zaśmiecony jest zdaniami w stylu "aktywowanie receptora A1 jest zarówno potrzebne jak i wystarczające dla klinicznych korzyści akupunktury" albo "kuracja, która ingeruje w receptory A1 lub metabolizm adozyny może poprawić kliniczne korzyści wynikające z akupunktury". Do tekstu..
Prahlad Jani i jego potężni protektorzy
Sanal Edamaruku (08-06-2010)
Ubrany na czerwono stary człowiek z kółkiem w nosie próbuje nam wmówić, że nie jadł ani nie pił od czasu, kiedy bogini Ambaji dotknęła palcem jego języka. Musiało to być w czasach wybuchu drugiej wojny światowej. Ponieważ niewiele rzeczy jest tak dobrze ustalonych jak prawo biologiczne mówiące, że żaden człowiek (ani żadne inne zwierzę) nie może przeżyć bez regularnego przyjmowania pokarmu i wody, rozsądek nakazuje pewien sceptycyzm wobec tego twierdzenia. Na ogół nie jest trudno zdemaskować takie typy; zrobiłem to już wiele razy. Prahlad Jani ma jednak pewnych wpływowych protektorów. Do tekstu..
W światopoglądowym bidulu
Adrian Krysiak (07-06-2010)
Nie dziwi, że na wieść o nowej publikacji spod znaku "dumnego ateizmu walczącego", religijni hunwejbini postanowili dać odpór. Dziwi za to, że wśród nich znalazł się sam Szymon Hołownia - na co dzień spokojny, zrównoważony, obecny w mainstreamowych mediach katolik-negocjator, uchodzący za religijnego liberała. Hołownia protekcjonalnie przyznaje, że "lubi polskich ateistów", mimo iż ich ateizm "bywa płaczliwy, gorliwy i wymagający oceanu cierpliwości". Na szczęście dla "polskich ateistów", którzy o taki wyrozumiałym interlokutorze normalnie mogą tylko pomarzyć, redaktor Hołownia postanowił pochylić się nad ich problemami i podzielić ubogacającym doświadczeniem dobrego, gorliwego katolika Do tekstu..
Problem eutanazji w ujęciu etyki chrześcijańskiej oraz etyki humanistycznej
Tomasz Zomkowski (07-06-2010)
Wobec polaryzacji stanowisk rozsądnym wydaje się stanowisko umiarkowane, które akceptuje eutanazję, ale pod ściśle określonymi warunkami uniemożliwiającymi dostęp do niej osobom niepożądanym lub o złych intencjach. Warto jeszcze na koniec dodać, iż ułomnością argumentacji katolickiej jest to, że często jest ona teologiczna, a co za tym idzie - abstrakcyjna, czyli posługująca się pojęciami religijnymi w kwestiach związanych z życiem "tu i teraz". Wadą natomiast argumentacji etyki humanistycznej wydaje się być to, że postrzega ona człowieka jako kolejny zwyczajny element tego świata, co wyraźnie grozi uprzedmiotowieniem podmiotowości, jaka nam przysługuje. Do tekstu..
Czy jesteśmy w przededniu trzeciej wojny światowej?
Andrzej Koraszewski (06-06-2010)
Gaza nie zgodzi się na zawieszenie ognia z Żydami. Wręcz odwrotnie - jest spragniona i chce pić krew synów małp i świń, i tęskni do pożerania części ciał tych tchórzy. Dumna Gaza wzywa muzułmanów mówiąc, że nie chce ludzi do swojej obrony, raczej chce, by ludzie z niej wyruszyli do wyzwolenia Palestyny i wygnania przeklętych Żydów. Gaza nie chce "statków wolności" wiozących blondynki i muzułmanów, chrześcijan, Żydów i ateistów; chce floty wojennej i armii lądowej niosącej czarne, islamskie sztandary, które są afgańskie, syryjskie, egipskie, maghrebskie, jemeńskie, tureckie i kurdyjskie, ustawione w kierunku na wschód od rzeki Jordan, z Żydami na zachód i z ogniem w oczach muzułmanów... Do tekstu..
Partnerstwo amerykańsko-indyjskie. Perspektywy rozwoju.
Caden O. Reless (04-06-2010)
Mająca miejsce na początku czerwca w Waszyngtonie kolejna odsłona amerykańsko-indyjskiego dialogu strategicznego być może ukoi choć częściowo niedosyt tych obserwatorów międzynarodowej sceny politycznej, którzy w amerykańsko-indyjskiej współpracy upatrują alternatywę dla coraz intensywniejszych relacji Stanów Zjednoczonych z Chinami. Indie wydają się przecież naturalnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych w Azji jako kraj demokratyczny. Naturalnym partnerem Ameryki jest przede wszystkim ten, kogo z nią wiążą silne stosunki gospodarcze, wspólnota interesów, wypracowane mechanizmy kooperacji i spójne działanie. To że Stany Zjednoczone i Indie są obecnie dwiema największymi demokracjami na świecie ma oczywiście swój wymiar symboliczny, ale nie tylko ten czynnik zadecyduje o kształcie wzajemnych stosunków obu krajów. Do tekstu..
Szympansy preferują naśladowanie osobników z prestiżem
Ed Yong (04-06-2010)
Nie ma działania wystarczająco głupiego, abyś nie mógł znaleźć kogoś, kto by się go podjął, jeżeli jest ono wspierane przez celebrytę. Nawet najgłupsze rady na każdy temat, poczynając od sposobów leczenia po diety znajdą szczęśliwych idiotów ustawiających się w kolejce, aby ich wysłuchać, jeżeli tylko pochodzą z ust człowieka, który choć raz pojawił się w telewizji. Takie rekomendacje mogą być tragiczne w skutkach, mogą też być bardzo korzystne, jeżeli ludzie, o których mowa będą mądrzy i posiadający odpowiednią wiedzę, poczynając od starszyzny wioski, a kończąc na przywódcach danej społeczności. Wszystko to jest częścią jednego trendu - ludzkiego zamiłowania do małpowania jednostek o wysokim statusie. Do tekstu..
Żółć mnie zalewa, czyli refleksje o polskiej edukacji
Krzysztof Pochwicki (02-06-2010)
Funkcjonujący w Polsce system usiłuje dokonać rzeczy niemożliwej, co dodatkowo część młodych ludzi wpędza w kompleksy, poczucie wyobcowania, braku celu i miejsca w życiu. Szkoła ma za zadanie szykować do życia, samodzielności, miast tego wypuszczamy w świat bezradne, niedouczone pierdoły, często z wygórowanym ego. Młodych ludzi, którzy nie potrafią działać samodzielnie, decydować, ponosić odpowiedzialności, młodych załamujących się przy porażkach. Ludzi, którzy ucząc się latami języków obcych korzystają w Internecie z translatorów...Osoby, których ów Internet totalnie rozleniwił i wpoił, że: wszystko się należy, wszystko jest łatwe, wszystko jest z darmo. Do tekstu..
Bajeczki z nieświętej książeczki: Wieża Babel
Stanisław Pietrzyk (02-06-2010)
"Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie, i rzekł: «Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić. Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!»" Czytając Stary Testament ugruntowuje się przekonanie, że ten Bóg kocha krew i agresję, nie cierpi solidarności ludzkiej i robi wszystko, by skłócić narody, by górę wzięła wzajemna wrogość i nienawiść. Pomieszanie języków i rozproszenie ludzi jest jednym z wielu dowodów prawdziwości takich podejrzeń. Do tekstu..
Polak-ateista
Andrzej Koraszewski (02-06-2010)
Na rynku księgarskim pozycji informujących o istnieniu krajowego ateizmu i krajowych ateistów nie widać i z tego punktu widzenia książka Piotra Szumlewicza Niezbędnik ateisty dokonuje poważnego wyłomu w pustce. Wydana przez (nomen omen) Czarną owcę książka to zbiór wywiadów z 19 znanymi osobami, z których większość znamy z racji ich sukcesów na polu społecznym lub zawodowym. O ich głębokiej ateistyczności czasem słyszeliśmy, czasem nie, tu jednak prezentują się jako Polacy-ateiści, co dla niektórych może okazać się szokujące, gdyż obowiązuje niepisana zasada, iż nawet jeśli ktoś jest ateistą, to nie powinien o tym głośno mówić. Do tekstu..
Pomoc dla Gazy (01-06-2010)
Nie ulega wątpliwości, że siłowe zatrzymanie konwoju statków płynących z pomocą dla Gazy, a w szczególności fakt, że są ofiary śmiertelne, będzie miało daleko idące konsekwencje. Protestuje społeczność międzynarodowa, protestuje część społeczeństwa izraelskiego. Konwój statków z pomocą dla Gazy miał przełamać blokadę; jaki cel miała ta akcja i czy przebiegła zgodnie z planami jej organizatorów? Warto na to spojrzeć przez pryzmat arabskich mediów. Do tekstu..
Philip Pullman: Dobry człowiek Jezus i łotr Chrystus
Piotr Michalik (01-06-2010)
"Dobry człowiek Jezus i łotr Chrystus" bazuje na historii zawartej w Nowym Testamencie, bez roztrząsania, czy jest ona prawdziwa, czy nie. Na kartach książki spotykamy Marię, Józefa oraz ich dwóch synów: Jezusa i Chrystusa. Tak, tak, to nie pomyłka! Poznajemy nie jednego wybrańca Bożego, lecz dwóch. Jezus jest tym, który chodzi i głosi Słowo, zbiera ludzi, przygotowuje ich na przyjście Królestwa Bożego. Natomiast Chrystus, stojąc w cieniu brata, zastanawia się nad treścią jego słów i ich konsekwencjami dla przyszłych pokoleń. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365