Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.039.097 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 654 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć jakiekolwiek pozanaukowe autorytety próbowały bądź ingerować w naukę, bądź narzucać jej wynikom interpretacje w imię jakichś ideologii, zawsze źle się to kończyło dla pozanaukowych autorytetów.
Przegląd wyników wyszukiwania

Nauka i religia

Słynne słowa Einsteina o nauce i religii: co miał na myśli?
Jerry A. Coyne (07-12-2013)
Albert Einstein był najsłynniejszym naukowcem naszych czasów, a ponieważ był tak mądry, jego opinie w sprawach nienaukowych często uważa się za niepodważalne. Jedną z bardziej znanych takich opinii jest jego oświadczenie, często cytowane przez ludzi religijnych, jak również tych, którzy twierdzą, że między nauką a wiarą istnieje wzajemne poszanowanie: "Nauka bez religii jest kaleka, religia bez nauki jest ślepa".  Do tekstu..
Ciąg dalszy sporu o Adama i Ewę: nauka wpędza teologów w szaleństwo fabrykacji
Jerry A. Coyne (01-12-2013)
Cyniczna - ale poprawna - odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu w BioLogos brzmi: "Ponieważ nauka wykazała, że nigdy nie było Adama i Ewy, więc musicie wymyślać co się da, żeby uratować znaczenie Jezusa". I istotnie to właśnie teolodzy robią, choć oczywiście tego nie przyznają. Do tekstu..
Nie ma wiary w naukę
Jerry A. Coyne (19-11-2013)
Znaną taktyką tych, którzy twierdzą, że daje się pogodzić naukę i religię, jest twierdzenie, że nauka, podobnie jak religia, opiera się na wierze: wierze w ścisłość naszych obserwacji, w prawa natury lub w wartość rozumu. Takie oświadczenia sugerują, że nauka i religia nie różnią się, ponieważ obie szukają prawdy i posługują się wiarą, by ją znaleźć. Faktycznie, o nauce mówi się często, że jest rodzajem religii. Jest to jednak błędne, bo "wiara", jaką mamy w nauce, jest zupełnie inna niż wiara, jaką wierzący mają w Boga i dogmaty swojego wyznania. Do tekstu..
Prawda, dobro i te rzeczy
Jerzy Neuhoff (18-11-2013)
Wydawać by się mogło, że przez tych kilka tysięcy lat pisanej historii, ludzie już powinni zbliżyć się do tego, co jest wspólne, co ich łączy, tymczasem, jak mi się zdaje, jest zupełnie odwrotnie - odkrywają, że coraz więcej ich dzieli. Do tekstu..
Spacerkiem po dziedzińcu
Jerzy Neuhoff (09-11-2013)
Religie monoteistyczne z równym zapałem głoszą, że są religiami miłości. Ale czy któraś z nich, z chęci dochowania wierności literze swoich świętych ksiąg, z których podobno czerpią natchnienie, z własnej woli zniosła np. niewolnictwo, segregację rasową, poprawiła los nieślubnych dzieci i kobiet, zadekretowała wolność sumienia i wyznania? Do tekstu..
Nauka na dziedzińcu
Jerzy Neuhoff (02-11-2013)
W tym udzieleniu Nauce prawa wstępu na ten teren wiary, poza aktem kurtuazji, widzę refleks starej dość postawy, że filozofia powinna być służką teologii. W czasach, gdy taki postulat sformułowano, cała niemal wiedza zamykała się w filozofii, dziś jest nieco inaczej, ale chętka, by naukę sprowadzić do roli służebnej wobec teologii, jest chyba równie silna, jak w tamtych, zamierzchłych czasach. Do tekstu..
Dowód na nieistnienie boga
Ryszard Bałczyński (25-09-2013)
Na początek rozprawimy się z dość powszechną opinią, często przytaczaną przez wierzących, że nie można udowodnić nieistnienia czegoś. Otóż można - stosując metodę naukową. Przykład - w fizyce udowodniono, że nie istnieje flogiston (cieplik - nośnik ciepła) i eter (nośnik fal radiowych i światła). Do tekstu..
Campus blues 
Burak Bekdil (25-09-2013)
Hamdi Donduren pojawił się znowu w tureckich gazetach kilka miesięcy temu, kiedy sprzeciwił się rządowemu projektowi "Banku Mleka", mającemu na celu zwiększenie karmienia niemowląt mlekiem kobiecym. Skąd wiemy, pytał profesor Donduren kwestionując ten projekt, czy dawczynią mleka nie jest ateistka albo komunistka? Do tekstu..
Jak położyć kres kolejnemu głupstwu: Czy nauka jest wiarą?
Jerry A. Coyne (11-09-2013)
Wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak reagować na krytykę kierowaną przez wierzących i akomodacjonistów wobec nauki, kiedy próbują ściągnąć ją w dół do poziomu religii. Wiara jest po prostu przekonaniem nie podpartym dobrymi dowodami, właściwie żadnymi dowodami, jest przekonaniem o czymś wręcz wbrew dowodom. Do tekstu..
Muzeum kreacjonizmu – świątynia ignorancji?
Julian Jeliński (10-09-2013)
Muzeum Kreacjonizmu ukazuje nam historię świata opartą na dosłownym odczytaniu Biblii połączonym z reinterpretacją niektórych faktów naukowych, jak np. istnienie dinozaurów (i - co oczywiste - smoków). I tak, w muzeum znajdują się wystawy poświęcone zwierzętom zamieszkującym Eden, wielkiej powodzi, która ogarnęła cały świat, i arce Noego, historii wieży Babel, a nawet temu, w jaki sposób powstawał świat w ciągu sześciu dni. Do tekstu..
Jak powstaje płeć i komu to przeszkadza?
Rafał Maszkowski (05-09-2013)
Pomysł tego tekstu wziął się z zadziwienia terminami "błąd antropologiczny" i "integralność osoby ludzkiej". Można by je zostawić w obszarze rozważań kościelnych ideologów, do którego należą, gdyby nie przemożny wpływ tego obszaru na edukację, prawo i nasze życie. Religia ma problemy z asymilacją nowej wiedzy. Do tekstu..
Porzucenie wiary: opowieść czytelnika
Jerry A. Coyne (02-09-2013)
Wymieniłem kilka e-maili z Matthew, czytelnikiem, który ma własną stronę internetową o nazwie Wyznania (byłego) kreacjonisty młodej ziemi. Wspomniał, że jest synem misjonarza i o tym, że zrezygnował z chrześcijaństwa. Kiedy poprosiłem go o więcej informacji, przysłał mi dokładny opis tego, jak odszedł od wiary i jak bolesne były tego konsekwencje. Do tekstu..
List do chrześcijańskiego narodu – posłowie 
Sam Harris (15-08-2013)
Nie wątpię, że wielu chrześcijan znajduje pocieszenie w wierze. Ale wiara nie jest najlepszym źródłem pocieszenia. Wiara religijna jest jak kieszonkowiec, który najpierw kradnie ci portfel a potem pożycza ukradzione pieniądze na dogodny procent. Wdzięczność ofiary jest w pełni zrozumiała, ale jednocześnie nieodpowiednia. To my jesteśmy źródłem miłości, którą księża i pastorzy przypisują Bogu. Do tekstu..
Chłodne refleksje po burzy w szklance wody
Richard Dawkins (11-08-2013)
Ograniczenie znaków na Twitterze do 140 zawsze stanowi wyzwanie, ale próbowałem mu sprostać. Jest zdumiewającym faktem, że Trinity, college w Cambridge, zdobył 32 Nagrody Nobla. Jest to trzy razy więcej niż cały świat muzułmański, nawet jeśli wliczasz Nagrody Pokojowe, a sześć razy, jeśli ich nie wliczasz. Udramatyzowałem nędzę muzułmańskich osiągnięć naukowych i przeciwstawiłem ją osiągnięciom we wcześniejszych stuleciach w następującym, krótkim tweecie: "Wszyscy muzułmanie świata mają mniej Nagród Nobla niż Trinity College w Cambridge. Dokonali jednak wspaniałych rzeczy w Średniowieczu".  Do tekstu..
Nowa książka o Inteligentnym Projekcie 
Jerry A. Coyne (03-07-2013)
Stephen Meyer, pracownik Discovery Institute, opublikował nową książkę, zatytułowaną Darwin's Doubt. Głosi w niej tezę, że eksplozja kambryjska, nie mogła odzwierciedlać naturalnych procesów ewolucyjnych, a więc musi być dziełem Boga Inteligentnego Projektanta. Do tekstu..
Nauka a religia: porównanie postępów
Jerry A. Coyne (15-06-2013)
Jeśli religia rzeczywiście jest sposobem znajdywania prawdy o wszechświecie, jak twierdzi wielu jej wyznawców, powinien zachodzić postęp w jej rozumieniu swojego przedmiotu: boskości. Jago pokazuje jednak, że to się nie dzieje i że wszelki "postęp" jest po prostu zmianą doktryny kościelnej, by pasowała do zmieniającej się moralności świeckiej. Do tekstu..
Na czym naprawdę polega konflikt
Jerry A. Coyne (12-06-2013)
Dlaczego większość naukowców unika krytykowania religii, choć potępiają mentalność akceptującą siły nadnaturalne? Na początek zauważmy, że niektórzy badacze sami są tradycyjnie pobożni, trzymają się przepisów koszerności lub co niedziela przyjmują komunię. Przyznaję, że zawsze zaskakuje mnie, kiedy spotykam religijnego naukowca. Do tekstu..
Zagadka Adama i Ewy rozwiązana – i amputowana noga przywrócona przez Boga
Jerry A. Coyne (22-05-2013)
Bóg jest Niepokalanym Oszustem, aranżującym wszystko w życiu - i w geologii - by oszukać nasze zmysły. Wszystkie te skamieliny we właściwym porządku ewolucyjnym? Cuda! Istnienie podobnych do ptaków dinozaurów zanim ptaki pojawiają się w zapisie kopalnym? Zabawna interwencja Boga, żeby zmylić paleobiologów! Do tekstu..
Nie swoje kompetencje
Jerzy Neuhoff (13-05-2013)
Dziś przejawem wchodzeniem w boskie prerogatywy ma być klonowanie, zapładnianie in vitro, manipulacje genetyczne i pomoc w dobrowolnej śmierci. Wszystkie argumenty za i przeciw już padły, ale w tych 'przeciw' są pewne niekonsekwencje. Takie, dziś już nieco przebrzmiałe klonowanie, jest przecież znane od dawna i stosowane powszechnie przez działkowiczów, jako rozmnażanie wegetatywne i nikt nic przeciwko temu nie ma. Do tekstu..
Dostałem e-mail od chrześcijanina
Jerry Coyne (11-05-2013)
Ten mail jest napisany w szczerym zamiarze. Moja wiara jest podróżą, która bardzo zmieniła się przez lata studiowania i krytycznego myślenia. Na początku napisałem, że chciałbym móc przeprosić. To jest w 100% ścisłe. Chciałbym mieć pozycję wpływu w społeczności chrześcijańskiej, bym mógł za nią przemawiać. Ale nie mam. Do tekstu..
Teizm czy ateizm ― dylemat wyboru
Stanisław Pietrzyk (07-05-2013)
W krótkim stosunkowo czasie nauka zdetronizowała religijne paradygmaty jako nie tylko nienaukowe, ale pozbawione jakiegokolwiek sensu. Wszystkie wytwory ciasnych, religijnych umysłów ekspandowały w nieograniczonej przestrzeni kosmicznej bóg wie dokąd i krążą być może gdzieś wokół religijnej czarnej dziury narażone na kolizję z czajniczkiem Russella bądź latającym potworem spaghetti, póki nie pochłonie ich naga osobliwość i na zawsze nie znikną za horyzontem zdarzeń. Do tekstu..
Granice wiedzy
Jerzy Neuhoff (22-04-2013)
Teza, że istnieją obszary poznania, do których nie mają dostępu metody naukowe, jest nienaukowa, natomiast jest faktem naukowym istnienia zwolenników takiego poglądu. Jeżeli teza ta byłaby prawdziwa, to sensowne będzie np. rozprawianie o życiu erotycznym centaurów lub o barwie piór skrzydeł anielskich, niezależnie od innych problemów, które mogą zostać wskazane. Do tekstu..
Neutralna nauka
Jerzy Neuhoff (18-04-2013)
Religia, która kiedyś decydowała o wszystkim, teraz żąda, aby jej dano spokój, nie odbierano resztek tego pola, na którym sobie spokojnie i dostatnio egzystuje. Pamiętając minioną chwałę i siłę, nadal poniektórzy jej funkcjonariusze roszczą sobie pretensje do zawiadywania nauką i życiem swoich wyznawców. Robią to, pozornie dystansując się od ewidentnych baśniowych wątków, które do niedawna były niewzruszonymi kanonami wiary, ale czynią to tylko wtedy, gdy są do tego zmuszeni rozwojem nauki i na wąski użytek. Do tekstu..
Co nauka i religia odkryły w zeszłym roku?
Jerry Coyne (06-04-2013)
"Kwestia prawdy jest równie centralna w [religii], jak jest w nauce. Wiara religijna może kierować człowieka w życiu lub wzmocnić jego stanowisko wobec śmierci, ale jeśli nie jest rzeczywiście prawdą, nie może zrobić żadnej z tych rzeczy i nie będzie niczym poza iluzorycznym korzystaniem z pocieszającej fantazji". -John Polkinghorne Do tekstu..
Nie ma sprzeczności między nauką i religią
Andrzej Koraszewski (01-04-2013)
Trudno bronić często stawianej przez ludzi religijnych tezy o braku sprzeczności między religią i nauką. Na poziomie jednostek daje się ją czasem utrzymać, ponieważ każdy człowiek może bez trudu wyznawać sprzeczne ze sobą poglądy - wymaga to tylko jednego założenia: że wierzący naukowiec całkowicie ignoruje swojego Boga i swoją religię, kiedy uprawia naukę i przynajmniej częściowo ignoruje swoją wiedzę o nauce, kiedy praktykuje religię. Niezachodzenie na siebie magisteriów nauki i religii wymaga umiejętności paralelnego akceptowania myślenia magicznego i racjonalnego. Do tekstu..
Frans de Waal przeciw Nowemu Ateizmowi
Jerry Coyne (29-03-2013)
Nie wiem, co stało się z prymatologiem Fransem de Waalem, człowiekiem, którego pracę niezmiernie podziwiam. Ruszył on bowiem w tango przeciwko Nowemu Ateizmowi, używając wszystkich znajomych tropów o tym, że z natury są zarówno wojowniczy, jak "religijni". Do tekstu..
Ewolucja a polska profesura
Radosław S. Czarnecki (09-03-2013)
Jacek Tabisz w artykule pt. "Ewolucja według polskich profesorów" dziwi się sądom znanych skądinąd przedstawicieli polskiej nauki - profesorowie Vetulani i Łomnicki - którzy zaproszeni przez krakowski Oddział PSR z okazji tegorocznych Dni Darwina do dyskusji, chcieli koniecznie udowodnić, że teoria ewolucji nie stoi w konflikcie z religią, a już zwłaszcza z chrześcijaństwem. Czy jest się czemu dziwić? Do tekstu..
Nie ma przepaści między religią i nauką?   
Victor Stenger (28-02-2013)
Tylko 16 procent Amerykanów wierzy w "ewolucję naturalistyczną", zdefiniowaną jako pogląd, że "człowiek rozwinął się przez miliony lat z mniej zaawansowanych form życia [i] Bóg nie brał w tym żadnego udziału" Jest to dokładnie ten sam procent Amerykanów, którzy deklarują, że nie są związani z żadną religią. Do tekstu..
Czy teologia posługuje się nauką, żeby znaleźć prawdę o Bogu?
Jerry A. Coyne (22-02-2013)
Tezą Nancey Murphy jest to, że teologia jest w rzeczywistości nauką i ma naukową metodę znajdowania prawdy o Bogu. Jakie są te metody? Jeśli społeczność religijna jako całość (nie poszczególni ludzie religijni) rozpoznaje coś o Bogu i włącza to do swojej wiary, to mają prawo twierdzić, że ta wiara grupy jest prawdą. Do tekstu..
Teolog broni absurdalnego twierdzenia, że zwierzęta nie cierpią
Jerry A. Coyne (11-02-2013)
Craig nie twierdzi, że ma "wiarę", iż zwierzęta nie są świadome cierpienia. Polega na nauce (w tym wypadku na złej nauce), żeby podeprzeć swoje twierdzenie. W ostatecznym rachunku teolodzy zazdroszczą nauce, bo są świadomi jej większego autorytetu niż ich sposoby znajdowania "prawdy": dogmat, autorytet i objawienie. Nauka rzeczywiście znajduje prawdę, teologia tego nie robi. Do tekstu..
Przypadki księdza H.
Jerzy Neuhoff (02-02-2013)
Księdzu Michałowi Hellerowi mocno doskwierają wysiłki wszelkiej maści kreacjonistów, którzy robią co mogą, aby ośmieszyć wyznawaną przez nich religię, formalnie rzecz biorąc, często tę samą, którą i on wyznaje. Dlatego, kiedy ma tylko po temu okazję, wskazuje na jałowość ich usiłowań, uznając je za fundamentalistyczne próby tworzenia pseudonaukowych koncepcji. Do tekstu..
Jaki Patron tacy Uczeni
Andrzej Tomana (18-01-2013)
Najwięksi Ojcowie Kościoła tacy jak Ambroży i Augustyn uważali, że kobieta nie została stworzona na podobieństwo Boga, że jest istotą niższą, przeznaczoną do służenia mężczyźnie. Kobieta jest kimś w rodzaju "okaleczonego", czy "nieudanego mężczyzny". To, że w ogóle przychodzą na świat dziewczynki, wynika, według Augustyna, z niedobrego nasienia, z niewłaściwej krwi macicznej albo też z tego, że wieją wilgotne wiatry południowe i wywołują nie tylko deszcz, ale i rodzenie się dzieci z większą zawartością wody, mianowicie dziewczynek. Do tekstu..
Dlaczego kreacjonizm jest szkodliwy?
Marcin Matuszczak (13-01-2013)
Miałem niedawno okazję obejrzeć w Telewizji Trwam coś, co można by określić mianem propagandowego filmu upowszechniającego w społeczeństwie kreacjonizm Oglądając ten film coraz szerzej otwierałem oczy ze zdumienia, ponieważ nie wiedziałem, że można publicznie opowiadać aż takie bzdury - tylko po to, aby przekonać publiczność do dogmatu jakim jest hipoteza stworzenia organizmów żywych przez Boga. Do tekstu..
Teoria (?) inteligentnego projektu
Julian Jeliński (05-01-2013)
Jak długo główną motywacją ludzi propagujących koncepcję inteligentnego projektu będzie wiara religijna, tak długo "spory" i "kontrowersje" związane z teorią ewolucji niestety nie ustaną. Przekonanie, że istnieją cechy "nieredukowalnie złożone" wynika z ignorancji i zamknięcia się na racjonalną dyskusję. Do tekstu..
Islamski kreacjonizm
Jerry Coyne (23-12-2012)
Zajmując się tym, jak ludzie próbują pogodzić naukę i religię, próbowałem badać wiary inne niż chrześcijaństwo i judaizm. Ale z islamem poniosłem klęskę, bo nie ma wielu przyzwoitych książek, zajmujących się tym tematem. Do tekstu..
Dlaczego (niemal wszyscy) kosmologowie są ateistami
Sean M. Carroll (10-12-2012)
Zarówno nauka jak i religia wypowiadają się na temat fundamentalnych mechanizmów Wszechświata. Chociaż te wypowiedzi nie są a priori niezgodne (moglibyśmy sobie wyobrazić, że naukowe badania wzbudziłyby w nas wiarę religijną) będę argumentował, że w praktyce są rozbieżne. Jeśli jesteśmy przeświadczeni, że metody nauki mogą zostać wykorzystane do rozróżnienia różnych fundamentalnych wyobrażeń rzeczywistości, prowadzi to nas do ściśle materialistycznej koncepcji wszechświata. Do tekstu..
Dowód ze zgubionego psa
Jerry Coyne (07-12-2012)
Wiemy, jak wiele jeszcze nie wiemy! Każdy pracujący naukowiec przyznaje to implicite, bowiem nauka oparta jest na ignorancji. To nie naukowcy są aroganccy, ale wierni, którzy twierdzą dziwne rzeczy o istnieniu i naturze Boga, na które nie ma najmniejszego dowodu. Kiedy widzisz akomodacjonistę wzywającego naukowców, by byli "pokorni", wiesz, że nie ma on już żadnej innej karty do rozegrania. Do tekstu..
Czy nauka jest religią?
Richard Dawkins (03-12-2012)
Chcę się teraz odnieść do zarzutu że nauka jest tylko wiarą. Bardziej ekstremalna wersja tego zarzutu - ta, którą często napotykam zarówno jako naukowiec jak i racjonalista - to oskarżanie o równie wielki fanatyzm i bigoterię obecne pośród samych naukowców, co wśród ludzi religijnych. Czasami te oskarżenia są troszkę usprawiedliwione; ale jako fanatyczni bigoci my, uczeni, jesteśmy zaledwie amatorami w tej grze. Jesteśmy radzi toczeniu sporów z tymi, którzy się z nami nie zgadzają. Nie zabijamy ich. Do tekstu..
Religia - antyteza nauki
Peter Atkins (26-11-2012)
Moja konkluzja jest zupełnie jasna i bezkompromisowa. Religia jest antytezą nauki; nauka posiada kompetencje, by rozjaśniać wszystkie głębokie egzystencjalne pytania i czyni tak w sposób, który szanuje i czyni najlepszy użytek z ludzkiego intelektu. Nie widzę ani potrzeby, ani żadnych oznak przyszłego pojednania. Do tekstu..
Odpowiedź Francisa Spufforda, który broni swojej wiary
Jerry A. Coyne (05-10-2012)
Jeśli filozofowie chcą bronić swojego poletka w ten sposób lub obrażać naukę i wzmacniać wiarę, dobrze. Tymczasem nauka beztrosko robi swoje i pomaga nam zrozumieć wszechświat, a religia taka jak katolicyzm nadal debatuje te same sprawy, które debatowała przed Oświeceniem. My jesteśmy na Marsie; oni nadal dumają nad naturą Boga i zastanawiają się czy istnieje piekło. Do tekstu..
Dlaczego Bóg zapomniał o mikrobach?
Karol Zub (09-09-2012)
Wszelkie ideologie skwapliwie wykorzystują ograniczenia współczesnej medycyny, gdyż bardzo łatwo jest jej wytknąć brak szybkich postępów w walce z nowotworami lub AIDS, zapominając jednocześnie o wszystkich dotychczasowych sukcesach. Trudno jest jednak walczyć z naturą ludzką, która łatwiej pozwala nam na uwierzenie w cudowną hostię z Sokółki niż siłę ludzkiego rozumu. Do tekstu..
Czy ewolucja człowieka była nieunikniona? 
Jerry Coyne (24-07-2012)
Jeśli szukasz teologicznego rozwiązania dylematu naukowego, to nie zajmujesz się godzeniem nauki z wiarą - wypaczasz naukę, żeby dopasować ją do wiary. Doprawdy, niezbadane są drogi Pana, bo chociaż miał moc stworzenia człowieka gdziekolwiek, wybrał drogę stworzenia milionów wszechświatów, aż uzyskał jeden, którego chciał! Nie możemy argumentować przeciwko temu, bo drogi Boga nie są naszymi drogami. Do tekstu..
Elliott Sober znowu twierdzi, że Bóg może powodować mutacje
Jerry A. Coyne (10-07-2012)
Teoria ewolucji nie jest bardziej ateistyczna niż teoria o związkach chemicznych lub płytach tektonicznych. Jest po prostu postrzegana w ten sposób, ponieważ ewolucja jest najsilniejszym dowodem przytoczonym kiedykolwiek przeciwko istnieniu teistycznego boga. Jeśli uważasz, że Bóg stworzył świat i pomaga powołać do istnienia nowe gatunki, obserwacje biologii ewolucyjnej pokazują, że mylisz się. Do tekstu..
Czy nauka może badać to, co nadnaturalne? Tak!!
Jerry A. Coyne (04-07-2012)
Choć stanowisko, że nauka nie może oceniać twierdzeń nadnaturalnych i religijnych - a więc, że nie ma konfliktu między nauką a religią - może spełniać cele polityczne, jest ono nieszczere i ma wygląd sztuczki zaprojektowanej dla chronienia religii przed krytyczną analizą. Do tekstu..
Naczelny rabin Wielkiej Brytanii twierdzi, że sens życia jest poza tym światem
Jerry A. Coyne (23-06-2012)
Poczciwy rabin zajmuje się tym, co Żydzi nazywają pilpul: niekończąca się dyskusja, która nie ma sensu. Stwierdzenie: "wszechświat nie może mieć sensu sam w sobie, tylko to, co leży poza nim i spowodowało jego zaistnienie, może nadawać mu sens, jest dla mnie bełkotem. Do tekstu..
Michael Ruse: niebo i cuda są całkowicie zgodne z nauką
Jerry A. Coyne (18-06-2012)
Przypuszczam, że Ruse postrzega siebie jako teologa oraz filozofa, ale nie udaje mi się zrozumieć, dlaczego produkuje ten rodzaj intelektualnej papki. Jeśli pragnie pogodzenia nauki i religii, czy naprawdę sądzi, że chrześcijanie to kupią? Czy nie widzi, że jego rozwiązanie rozcieńcza religię tak bardzo, iż staje się ona rodzajem duchowej homeopatii, niezdolnej do wyleczenia tęsknot wiernych? Do tekstu..
Kres ewolucji w tym roku? Nie sądzę
Jerry A. Coyne (13-06-2012)
Powodem, dla którego Amerykanie nie akceptują ewolucji, nie jest to, że są głupi lub że są ignorantami. Pan Gallups nie jest ani jednym, ani drugim. Powodem jest to, że są tak zdecydowani trzymać się swojej wiary, że są gotowi przedstawić każdy argument, niezależnie od tego, jak jest głupi, żeby zdyskredytować największego zabójcę wiary w całej nauce - darwinizm. Nie jest przypadkiem, że te kretyńskie (i dawno obalone) argumenty wysuwa człowiek, który jest zatwardziałym chrześcijaninem. Do tekstu..
Fizyk podkreśla ograniczenia nauki i wzywa do pokory
Jerry A. Coyne (10-06-2012)
Kiedy naukowcy martwią się problemami z eksperymentem z szybszymi niż światło neutrino, próbują znaleźć sposoby testowania teorii strun, głowią się nad ciemną materią i dyskutują, dlaczego zwierzęta rozmnażają się płciowo, nie zaś bezpłciowo, teolodzy twierdzą, że nie tylko wiedzą, iż Bóg istnieje, ale także wiedzą pewne rzeczy o jego naturze. Wiedzą, że Jezus zmartwychwstał lub że Koran został podyktowany przez Allaha. Oczywiście nie ma cienia dowodu na cokolwiek z tego, ale nie słyszymy wielu wątpliwości. Który imam mówi: "Nie ma boga nad Allaha - jak sądzę"? Do tekstu..
Prawdziwi Naukowcy™ nie pozwalają, by dowód przeszkadzał teorii
PZ Myers (09-06-2012)
Pytanie nie brzmi: czy religia jest jedyną szkodliwą siłą, ani nawet najbardziej szkodliwą siłą, ale czy religia wyrządza więcej złego niż dobrego. Proponuję, by Wilson otworzył oczy na namacalną, wymierną krzywdę wyrządzoną kobietom w imię boga, miast zamykać je na dane z rzeczywistego świata, które czynią jego teorie zbytecznymi. Do tekstu..
Nauka, religia i społeczeństwo: problem ewolucji w Ameryce
Jerry A. Coyne (31-05-2012)
Niektórzy twierdzą, że samo istnienie religijnych naukowców dowodzi tej zgodności, ale to jest bałamutne. To, że ludzie potrafią trzymać równocześnie w głowie dwa sprzeczne światopoglądy, nie jest dowodem na zgodność, ale na solipsystyczne przyznanie Walt Whitmana (1855): "Sam sobie zaprzeczam? No cóż, więc sam sobie zaprzeczam - jestem wielki, składam się z mnogości". Ten argument na zgodność nauki i wiary jest jak powiedzenie, że chrześcijaństwo i cudzołóstwo są zgodne, ponieważ wielu chrześcijan jest cudzołożnikami. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365