Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.171.154 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie mowy sejmowe

Złota myśl Racjonalisty:
(..) przywódcy uświadomili sobie, że siła instytucji religijnej wcale nie zależy od jednolitości wiary; zależy ona od jednolitości deklaracji.
Przegląd wyników wyszukiwania

Państwo wyznaniowe

Natarcie fundamentalizmu religijnego
Radosław S. Czarnecki (09-12-2013)
Uri Huppert pisał tu o wzroście religijnego fundamentalizmu w Izraelu. Podobną sytuację obserwujemy także w krajach cywilizacji Zachodu. Tu od 2-3 dekad religijni fundamentaliści - przy pomocy mediów - zdobywają coraz to szersze wpływy i znaczenie) - prowadzą swoją coraz agresywniejszą i skuteczniejszą kampanię odwracania modernistycznego procesu prywatyzacji wierzeń religijnych oraz jednocześnie z nim związanego rozdziału porządku jurydycznego od spraw wiary religijnej. Krótko mówiąc - separacji sacrum i profanum jako naczelnej zdobyczy Oświecenia. Do tekstu..
W stronę państwa świeckiego
Mirosław Woroniecki (22-10-2013)
Ideały teokratyczne reprezentowane przez Episkopat Polski, którego członkowie nie przejmują się wyrażoną w Konkordacie i Konstytucji RP zasadą wzajemnej niezależności państwa i kościoła jak i śmiałe manifestowanie integrystycznych i ortodoksyjnych poglądów znajdujące poklask wśród części konserwatywno -narodowo-wyznaniowych ugrupowań politycznych przyczynia się do zaostrzenia i pogłębienia konfliktów społecznych i politycznych w Polsce. Do tekstu..
Sądy szariackie: poronione dziecko złej polityki integracyjnej
Nahla Mahmoud (14-05-2013)
Często pada argument, że prawo do działania szariackich sądów jest częścią wolności religijnej i wolności przekonań. Warto podkreślić tu związki instytucji szariackich w Wielkiej Brytanii z nasileniem islamizmu na arenie światowej. Na Wyspach i w Europie od stuleci żyją muzułmanie, którzy do tej pory nie potrzebowali oddzielnych sądów islamskich, żeby przyjmować czy praktykować swoją religię. Do tekstu..
Uwikłani w demokrację, neoliberalizm, czy neofeudalizm?
Anna Salman (02-04-2013)
Był czas, gdy sceptycznie podchodziłam do twierdzenia, że Kościół popiera demokrację. Przemyślawszy zagadnienie muszę przyznać, że jest to jedyny ustrój, w którym ta instytucja, zrzeszając większość obywateli danego kraju, może realizować swoje interesy, nawet bez oficjalnych nacisków. Ostatecznie władze, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym są zobowiązane do lojalności wobec kościelnych zwierzchników. Do tekstu..
Religijny dogmat zasiewa nasiona pod nową Turcję
Tulin Daloglu (31-03-2013)
W kraju, w którym na każdym rogu można spotkać meczet, dziwnym wydaje się twierdzenie, że pobożni muzułmanie są prześladowani. Ale od kiedy AKP ponad dekadę temu doszła do władzy, w jej tezach partyjnych pojawiło się oskarżanie ideologii kemalistycznej o islamofobię oraz czynienie jej odpowiedzialną za represjonowanie i dyskryminację praktykujących muzułmanów we wszystkich obszarach życia. Do tekstu..
Na nieludzkiej ziemi (23-11-2012)
Po umieszczeniu na swoim blogu listu otwartego do irańskiego Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego, w którym oskarżał, że w imię islamu kieruje przemysłem mordów przeciwko narodowi irańskiemu, irański bloger Sattar Beheshti, został aresztowany i w dziesięć dni później, 6 listopada 2012 r., poinformowano rodzinę, że zmarł w więzieniu. Do tekstu..
Ciche ludobójstwo
Andrzej Koraszewski (29-09-2012)
Prasa światowa, ale również liberalna prasa pakistańska, niemal codziennie donosi o przypadkach aresztowań muzułmanów Ahmadi, chrześcijan i hindusów pod zarzutami bluźnierstwa, o porwaniach dziewcząt i ich przymusowym nawracaniu na islam, o burzeniu i bezczeszczeniu świątyń, o dyskryminacji mniejszości religijnych przy rozdziale pomocy społecznej, uniemożliwiania im zakładania przedsiębiorstw i niszczeniu ich działalności gospodarczej. Oficjalnej dyskryminacji towarzyszą fizyczne napaści - mordy, pobicia i okaleczenia. Do tekstu..
Mroczny i mściwy Bóg
Daniel Greenfield (22-06-2012)
Każdy inteligentny człowiek wie, że wszystkie religie są takie same. Że demokracja jest dobra i że ludzie są dobrzy. Przywódcy tacy jak Mubarak mogą być źli, ale cały naród nie może być zły. Wszystkie religie wysławiają życie i niezależnie od tego, jak często mówią: "Kochamy śmierć, podczas gdy wy kochacie życie", w żadnym wypadku nie mogą naprawdę tak myśleć. Do tekstu..
Boko Haram a mniejszości religijne w Nigerii Północnej
Leo Igwe (15-06-2012)
Radykalna sekta islamska Boko Haram przyniosła swój "dżihad" do Nigerii Północnej i już istnieją wyraźne oznaki zagrożenia pokoju między religiami w tej części kraju. Dzisiaj zamachowiec-samobójca wjechał samochodem pełnym materiałów wybuchowych do kościoła w Yalwa, który mieści się na obrzeżach stanu Bauchu. Według doniesień w tym zamachu zginęło co najmniej 12 ludzi. Chociaż nie ma jeszcze potwierdzenia, kto przeprowadził zamach, podejrzewa się, że stoją za nim bojówkarze z Boko Haram. Do tekstu..
Fundamentalizm islamski made in Turcja
Radosław S. Czarnecki (01-05-2012)
Szkoły religijne - jakimi w początkowym zamyśle miały być imam hatip - miały szkolić kaznodziei dla potrzeb meczetów. Z czasem, gdy inkorporowano je do państwowego systemu oświaty zaczęły przygotowywać swych wychowanków dla kadr i elity państwa, a przede wszystkim - do pełnienia publicznych i jednocześnie kierowniczych funkcji.  Do tekstu..
Filozofia półnowoczesności
Andrzej Koraszewski (24-01-2012)
Ponowoczesność oznacza przednowoczesność, czyli namawianie do zgrzebnego myślenia sprzecznego z logiką i racjonalizmem. Ponownie widzimy tu wspólny front niektórych świeckich myślicieli z przedstawicielami tradycji religijnej, dla których sama myśl, że dziecko mogłoby być od kołyski wychowywane w zachwycie dla nauki i w duchu sceptycyzmu do pustego gadania, jest obrazą Pana Boga. Do tekstu..
Państwo wyznaniowe w XXI wieku
Andrzej Koraszewski (06-05-2011)
Uroczystości związane z świętem konstytucji są od lat całkowicie zdominowane przez Kościół. Tak jak w dyskusjach wokół konstytucji dla Kościoła najważniejsza była kwestia preambuły i odwołania do Boga (czytaj wyższości doktryny religijnej nad prawem), tak porwanie święta konstytucji wydawało się celem niemal równie ważnym jak krzyż w Sejmie i krzyże w szkolnych klasach. Do tekstu..
Obrona źródeł Ciemogrodu
Radoslaw S. Czarnecki (01-05-2011)
Ktoś mi zarzuci zapewne, że mówiąc o Ciemnogrodzie obrażam, postponuję, stygmatyzuję, potępiam. Nie, idę jedynie tropem myśli tych właśnie ludzi, którym się wydaje iż posiedli jedyną, absolutną prawdę i na dodatek chcą tą prawdą (dla mego dobra i zbawienia - cokolwiek by powiedzieli ma to takie same znaczenie) mnie uszczęśliwić. I to jest właśnie Ciemnogród. Do tekstu..
Klasa bez krzyża jest jak las bez śmieci - to nie jest już nasza ojczyzna
Andrzej Koraszewski (19-03-2011)
Ciekawa jest argumentacja, dlaczego krzyż koniecznie musi wisieć w instytucjach państwowych, dlaczego kościół jest całkowicie niewystarczający? Głośne powiedzenie, że jest to wyraz żądania dominacji religii nad państwem, wywołuje oburzenie i protesty. Skądże znowu, po prostu nie powinniśmy się wyrzekać naszych europejskich, judeo-chrześcijańskich korzeni. Do tekstu..
Lekcje religii a Trybunał w Strasburgu
Teresa Jakubowska (17-06-2010)
Lekcje religii co najmniej dwa razy w tygodniu, rekolekcje w kościele, nabożeństwa itd. to licząc od pierwszej klasy szkoły podstawowej do matury od 840 do 900 godzin lekcyjnych czyli pełny rok szkolny. Trudno sobie wyobrazić 850 godzin etyki od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jest to ilość lekcji wystarczająca np. na dobre nauczenie dwóch języków obcych, właśnie od najniższych klas. Czy można się dziwić, że mamy coraz niższy średni poziom edukacji? A więc nie walczyć o etykę w szkole, ale walczyć o powrót do normalności. To co jest dziś - to niepowetowana strata czasu w okresie największej chłonności umysłu. I to jest skandal a nie edukacja. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365