Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.571.257 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 606 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Rozum bez zakasanych rękawów i gotowych do czynności rąk jest mało wart."
Przegląd wyników wyszukiwania

Felietony i eseje

Do Egipcjan
Marek Chlebuś (08-05-2020)
Nowa gospodarka, nowe społeczeństwo, ale sposoby wywłaszczania pozostają stare: kredyt -pieniądz -hipoteka. To znacznie spowalnia procesy. Bo naprawdę nie tak łatwo jest wydać bilion dolarów. Oczywiście, można szybko zamienić dwa obrazy po pół biliona na jedną rzeźbę za bilion, ale to dość abstrakcyjne ekscesy współczesnych faraonów. Gdyby jednak chcieli za ten bilion wykupić parę milionów rodzin, to dla każdej musieliby przygotować ze ćwierć miliona w gotówce. Taka operacja wymaga czasu. Wielki kapitał rozprasza się wolno, przynajmniej na realnych rynkach. Do tekstu..
Ślepa uliczka ewolucji
Tomasz Przepiórka (08-01-2018)
Człowiek wychowany bezstresowo, nie doznający żadnego wysiłku w dzieciństwie, staje się praktycznie kaleką w dorosłym życiu. Wszelka praca sprawia mu przykrości a wychowywanie dzieci to dla niego horror. Społeczeństwo złożone z takich ludzi nie jest w stanie długo istnieć. Musi upaść. Do tekstu..
Wolność w krainie Pustki
Dagmara Planutis (01-11-2017)
Niewolnik to nie tylko osoba pozbawiona wolności, bo tej pozbawieni są również więźniowie, niewolnik to osoba, która za swe czyny nie ponosi odpowiedzialności przed społeczeństwem, a co najwyżej przed swym panem. Sęk w tym, że w dobie kolorowych neonów zachęcających nas do konsumpcji i wszechogarniającej rozrywki, która obiecuje, że zaprowadzi nas do krainy wiecznej szczęśliwości, nieograniczone pole nowoczesnej wolności zdjęło z nas w końcu brzemię odpowiedzialności. Do tekstu..
Hej ty ojcze atamanie
Witold Michałowski (13-03-2016)
Bieszczady to była taka XX-wieczna odmiana ussuryjskiej tajgi i Dzikich Pól, kraina zarosłych burzanem pogorzelisk, podmokłych zarośli, gdzie kluczyło się po ścieżkach leśnego zwierza, wśród głuchych ostępów i rozsypujących się w proch zmarzłych od mrozu buków, szukając samotności, przygody, możliwości bezpośredniego obcowania z naturą i sprawdzenia samego siebie. Nie góry, nie step i nie tajga, a bieszczady. Pisane małą literą. Bez zabytków, folkloru i zagospodarowania turystycznego. Nieporównane, fascynujące, unikalne. Bieszczady - kraina biesów... Do tekstu..
Pomieszanie porządków
Piotr Jaskółka (28-02-2016)
Każda rola, w której chętnie widzielibyśmy człowieka obdarzonego zaufaniem jest tą, w której pełniący ją człowiek może sobie pozwolić na zdecydowanie mniej niż mógłby, gdyby jej nie grał. Nie można stawiać znaku równości między tym, co może sędzia, polityk, bohater a tym, co może zwykły Kowalski. Chyba że przestanie odgrywać rolę. Nie można stawiać znaku równości między zachowaniem bohatera a zachowaniem zwykłego Kowalskiego. Kowalski nie prawi morałów, nie robi za moralny autorytet, nie jest stawiany za wzór. Kowalskiego nie słuchają setki czy tysiące osób, o Kowalskim nie uczą w szkole. Do tekstu..
Jak przegraliśmy z maszynami
Mariusz Sobkowiak (17-08-2015)
W 1997 rok miała miejsce niezwykła bitwa. Ludzie starli się z maszynami. Rasę ludzką reprezentował Garri Kasparow, ważący 80 kg, Rosjanin, korzystający z ok. 100 mld neuronów a po stronie maszyn stał Deep Blue, system komputerowy zamknięty w dwóch czarnych szafach ważących w sumie 1,4 t i wyposażony w 32 węzły po 8 procesorów każdy. Do tekstu..
Koncert noworoczny z Wiednia
Andrzej Wendrychowicz (08-01-2015)
Trudno znaleźć kogoś, kto go choć raz nie widział w telewizji, lub nie słyszał w radiu. Wszak odbywający się w Złotej Sali "Wiener Musikverein" koncert grany jest nieprzerwanie od 1939 roku. Obecnie transmitowany do blisko 100 krajów na całym świecie i oglądany i słuchany przez grubo ponad miliard ludzi. Większość wykonywanych podczas koncertu utworów jest autorstwa czteroosobowej dynastii Straussów, Do tekstu..
Ignorancja ludu - o tytułach naukowych oraz innych "boskich przydomkach"
Alexander Haus (05-11-2014)
Niezorientowane w kwestiach formalno-językowych społeczeństwo nie jest świadome tego, iż spora część osób publicznych lub ludzi wykonujących zawody wysoko uplasowane w hierarchii społecznej (np. zawód lekarza) - uzurpuje sobie prawo do posługiwania się określonym stopniem lub tytułem naukowym, a bezrozumne lub koniunkturalne media - których rolą jest przecież kształtowanie opinii publicznej - sukcesywnie powielają w swoich programach i artykułach te niezgodne z literą prawa "nadużycia językowe". Do tekstu..
Abonament rzeczy
Krzysztof Kolski (23-04-2014)
Bardzo lubię różne rzeczy i bardzo nie chciałbym ich stracić. Niestety, nie jest to możliwe. Ponieważ nie produkuje się już trwałych produktów. Dzisiaj nikomu się to nie opłaca. Im szybciej coś się zepsuje - tym szybciej przychodzimy do sklepu po nowy sprzęt. I tak kręcimy się w tym kołowrotku, a tymczasem coraz więcej rzeczy projektuje się już w taki sposób, aby przestały działać po określonym czasie. Nosi to nazwę: planowego starzenia produktu. Do tekstu..
O gender, ateizmie i Dobrej Drodze
Piotr Warchocki (29-01-2014)
Człowiek jest istotą społeczną i w grze społecznej tak biernie jak i czynnie uczestniczy. Teraz co konkretnie widzą dzieci i młodzież? Różne rzeczy - jedni kult maryjny, z którego wziął się paradygmat dziewicy i dziwki i cały problem seksu przedmałżeńskiego, drudzy spartan i ich z jednej strony waleczność, a z drugiej dehumanizację (nawiasem mówiąc to obok 300 spartan było sporo periojków, równie dzielnych i walecznych, ale oni w zbiorowej świadomości nie mieli możliwości się zapisać) lub rzymskich legionistów, a stąd narodził się współcześnie faszyzm, a z niego szowinizm i totalitaryzm. Do tekstu..
Danger! Mother gender! albo dogmat kastracyjny
Paulina Gawrońska (13-01-2014)
- Chodzi nago po mieszkaniu; - Głośno i wyraźnie informuje o tym, że ma okres, lub (to zależy od okoliczności) wrzeszczy , gdy ma PMS; - Tłumaczy swoim dzieciom (płci męskiej), co to jest period i na czym polega cykl miesięczny u kobiet; - Wnosi na trzecie piętro drewno do kominka; - Spluwa dalej niż facet, który ją tego nauczył etc., etc... Ale po kolei i od początku. Do tekstu..
Dementi, dementi...
Jerzy Neuhoff (08-01-2014)
Podano do wiadomości, że Watykan głosem swego rzecznika zdementował informacje, jakie zamieściły włoskie gazety o zmianie stosunku obecnego papieża do homoseksualizmu. Papież mówił wówczas, że związki homoseksualne "stanowią dzisiaj nowe wyzwania", które - jak przyznał - są czasem wręcz trudne do zrozumienia. Zdaniem papieża dzieciom z takich związków nie należy "podawać szczepionki przeciwko wierze". Do tekstu..
Słabość ateizmu
Lucjan Ferus (10-12-2013)
Ateiści będąc z definicji niewierzącymi, nie mają do swojej dyspozycji najsilniejszej broni, którą jest niezachwiana i niepodatna na żadne argumenty wiara religijna. Kościół już od bardzo dawna docenił jej przemożną siłę, a nasi bracia w wierze - jezuici, wyrazili to z rozbrajającą szczerością: "Dajcie nam pierwsze siedem lat życia dziecka, a będzie nam służyło do końca życia". Do tekstu..
Dualizm anielsko-diabelski
Jerzy Neuhoff (26-11-2013)
Zastanawia mnie, dlaczego wszyscy demonolodzy i egzorcyści znajdują niewątpliwe oznaki działalności Złego, natomiast zupełnie nie widać działalności innych demonologów, tych, których obiekty zainteresowań istnieją tylko po to, aby czynić Dobro, czyli angelologów. Świat jest chwilami miejscem dość trudnym do zniesienia, ale dałoby się znaleźć liczne przykłady ludzi czyniących go znośniejszym. Do tekstu..
Racjonalizm a religia
Radosław S. Czarnecki (25-11-2013)
Każda religia wiąże się bezpośrednio z mitem. Mit w sensie przedmiotowym to opowiadanie udramatyzowane, często symboliczne, wyrażające ludzkie doświadczenie świata jako rzeczywistości sakralnej. Objawia modele wszelkich obrzędów i ludzkiej działalności w których doznaje się religijnego (lub quasi-religijnego) doświadczenia świata. Do tekstu..
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie
Andrzej Tomana (13-11-2013)
Wczoraj w godzinach wieczornych w "katolickim głosie w twoim domu" wysłuchałem audycji, której autorami byli sami słuchacze. Mieli udzielić odpowiedzi, w jakiej wersji śpiewają refren pieśni "Boże coś Polskę" - w wersji "Ojczyznę naszą pobłogosław Panie", czy "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie", i podzielić się na antenie swoją refleksją na ten temat. Do tekstu..
Spadek częstotliwości pożarów
Matt Ridley (13-11-2013)
Pożar był nieustannym zagrożeniem dla naszych przodków, pochłaniając życie wielu z nich, a także ich własność. Chociaż zawsze będziemy potrzebowali tej niezbędnej służby, na szczęście takie dewastujące przeżycia stają się coraz rzadsze. Sir Ken Knight uważa za prawdopodobne, że ten spadek będzie trwał i mówi: "Zastanawiam się, czy ktokolwiek przewidział dziesięć lat temu, że służby pożarnicze i ratownicze będą musiały zajmować się o 40 procent mniejszą liczbą wypadków". Służba pożarnicza niewątpliwie będzie musiała się skurczyć. Do tekstu..
Czy rodzimy się racjonalistami?
Jacek Tabisz (05-11-2013)
Uczynienie dziecka wyznawcą danej religii polega na wdrukowaniu mu pewnych twierdzeń bez pokrycia, przy wykorzystaniu nie tyle samodzielnego namysłu dziecka, ale jego rozwijającej się, po części bezbronnej psychiki, która w pewnym momencie jest otwarta na wszelkie, najbardziej nawet absurdalne i niedorzeczne twierdzenia. Dla dziecka, które dopiero uczy się analizować rzeczywistość, automatycznymi autorytetami są ludzie starsi, a zwłaszcza rodzice i osoby przez rodziców darzone autorytetem. Do tekstu..
Dewaluacja wartości a medialne kształtowanie postaw
Stanisław Pietrzyk (04-11-2013)
Kondycja moralna współczesnego człowieka a w szczególności tego, który interesuje nas szczególnie - mieszkańca środkowoeuropejskiego kraju nad krętą rzeką usytuowaną centralnie - nie jest tak dobra, że nie mogła by być lepsza. Do tekstu..
Pożytki z choroby
Jerzy Neuhoff (27-10-2013)
Zaznajomiłem się z dotąd mi nieznanym tygodnikiem "Idziemy" i w numerze z 22 września natknąłem się na artykuł Stefana Meetschena pod tytułem "Bóg faktycznie istnieje!" Po tytule, wybitym odpowiednio wielkimi czcionkami, od razu rzuca się w oczy fotografia Kurta Gödla wraz z dwunastoma wierszami zapisanymi tajemniczymi dość znakami, które przez autora artykułu nazwane zostały równaniem, choć żadnego znaku równości w nich nie ma. Do tekstu..
Homo sum
Stanisław Pietrzyk (14-10-2013)
Wraz z lawiną informacji spadającą na nas w tempie uniemożliwiającym jej przyswojenie z podobnie "lawinową" prędkością, mnożą się pytania, a obszary naszej niewiedzy rozprzestrzeniają się przed nami niczym panorama ukazująca się z kolejnego zdobytego szczytu a cel, jakim jest poznanie, oddala się jak punkt na horyzoncie z prędkością równą tej, z jaką się do niego zbliżamy. Do tekstu..
Nie rzucaj we mnie kamieniem, w który wierzysz
Wojciech Szczęsny (13-10-2013)
Jakiś czas temu oglądałem dyskusję jaką z ortodoksyjnym imamem toczyła pewna kobieta , która porzuciła islam. Jak można się domyślać ten ostatni perorował o szatanie, karze wiecznej i podobnych elementach każdej wiary. Kobieta spokojnie odpowiadała, z trudem przebijając się przez ten słowotok. W pewnym momencie powiedziała genialne zdanie: "Człowieku! Możesz wierzyć w co chcesz, nawet w kamień , ale nie rzucaj nim we mnie". Do tekstu..
Powrót
Ziemowit Ciuraj (05-10-2013)
Nieskończona powierzchnia oceaniczna przywodzi na myśl pewne skojarzenia z Absolutem: doskonałym, nieograniczonym w żaden sposób Pierwszym Bytem, postulowanym przez filozofów, niezgłębionym i nieprzekraczalnym dla ludzkiej myśli. Jeśli takowy jest - a najpewniej jest tylko złudzeniem, jak horyzont, który potrafimy dostrzec, ale który w rzeczywistości obiektywnej nie istnieje. Do tekstu..
Dziękujemy panu, panie Pasteur
Wojciech Szczęsny (27-09-2013)
W starodawnej pieśni kościelnej śpiewamy " Od powietrza, głodu , ognia i wojny, zachowaj nas Panie". Nie chodzi tu oczywiście o powietrze jakie nas otacza, bo bez niego nie można żyć, ale o "powietrze morowe" czyli zarazy, które nękały ludzkość od zarania dziejów. Stały się one powszechne, gdy ludzie zaczęli mieszkać w skupiskach miast, a poziom higieny urągał wszystkiemu, co uznajmy dziś za choćby dolną granicę normy. Do tekstu..
Droga tam, dokąd nie chcesz
Wojciech Szczęsny (31-08-2013)
Kto ma decydować o przerwaniu leczenia, w jakich warunkach, czy mają decydować względy religijne czy tylko medyczne? Nie wspominam o ekonomi, ale zdaje się, że ona rozstrzyga w większości wypadków, choć rzecz jasna nikt głośno o tym nie mówi. Lekarzy do podejmowania decyzji o kontynuowaniu "uporczywej terapii" skłania czasem strach przed rodziną, która być może zaskarży, że nie ratowano odpowiednio życia ojca czy dziadka. Jasne, sąd uniewinni zapewne ale po 3 latach procesu, a nie jest to miłe. Do tekstu..
Ludzie! cuda w tej budzie
Wojciech Szczęsny (25-08-2013)
Kilka dni temu na spotkaniu rodzinnym, ktoś poruszył temat papieża Franciszka, a za chwilę rozmowa skierowała się ku, już wkrótce świętemu, Janowi Pawłowi. I wtedy ktoś zapytał mnie czy jako lekarz wierzę w cuda za jego wstawiennictwem i w ogóle w cuda jako takie. Do tekstu..
Czy jesteśmy szczęśliwsi?
Andrzej Koraszewski (18-08-2013)
Uczciwie mówiąc nawet nie umiemy sobie wyobrazić szczęścia, jakie ogarniało naszych przodków, kiedy w okolicach Wielkanocy byli nadal żywi. Znaczna część ich sąsiadów ginęła z głodu i chorób podczas długiej zimy i na przednówku, więc ci, którzy przetrwali, mieli powód do niewypowiedzianego szczęścia, za które wylewnie dziękowali bogom lub bogu. Do tekstu..
Koło fortuny sir Charlesa
Wojciech Szczęsny (04-08-2013)
Zasada świata jest prosta, aby przeżyć trzeba zabić, a samemu uniknąć śmierci. Wśród dzikiej przyrody śmierć naturalna jest rzadkością i dotyczy stworzeń ze szczytów piramidy pokarmowej. Niektóre zachowania zwierząt budzą odrazę, lecz tylko dlatego, że oceniane są ludzką miarą. Do tekstu..
Z pamiętnika Ikara
Lucjan Ferus (29-07-2013)
Bardzo trudno mi było oderwać się od zwykłej ludzkiej egzystencji, od drobnych spraw z nią związanych, tak mocno angażujących uwagę i czas. Ale krok po kroku, udało mi się przezwyciężyć tę przemożną siłę trzymającą moją świadomość tuż przy ziemi i teraz - po wielu latach walki z własnymi ograniczeniami - patrzę na ten świat z dystansu, który jest konieczny, aby przestać rozróżniać szczegóły, i ogarnąć wyobraźnią całość ludzkiego losu. Do tekstu..
Bruzdy na kajzerce
Wojciech Szczęsny (28-07-2013)
Jednej rzeczy nie wolno. Zmuszać kogoś do życia "po mojemu". Niech każdy bierze ślub, z kim chce, chodzi do łóżka, z kim chce, modli się, ile razy mu nakazuje jego bóg lub ma potrzebę. Ale na Boga, w którego wierzy większość Polaków, nie zmuszajcie mnie do chodzenia do łóżka z kim nie chcę, do modlitwy, jeśli nie wierzę w tego czy innego boga, ani nie wmawiajcie mi, że prawidłowo prowadzone leczenie jest czymś objawionym. Bo nie jest tak, nie było i nie będzie. Do tekstu..
Anioły, klony i demony
Wojciech Szczęsny (24-07-2013)
Od wielu lat w naszym kraju trwa ( a właściwie nie ma jej ) dyskusja o aborcji, eutanazji, klonowaniu a ostatnio o "in vitro" . Media w zależności od "koloru" podają informacje, które delikatnie rzecz ujmując mijają się z prawdą, zwłaszcza w aspekcie zagadnień medycznych i biologicznych, a niektóre z opcji świadomie kłamią, stwarzając wizję hekatomby embrionów i staruszków. Do tekstu..
Zjadani przez bogów
Andrzej Koraszewski (22-07-2013)
Bogowie (a raczej ich personel naziemny) wymagali i nadal wymagają kolektywnego myślenia, czyli bezmyślności, ale nie zwalajmy wszystkiego na bogów i ich personel, jest to tendencja, która jest w nas zakodowana genetycznie; z trudem próbujemy się z niej wyzwolić i bez większego trudu, często zupełnie tego nie zauważając, obsuwamy się w ten rodzaj bezmyślności ponownie. Do tekstu..
Kwestia niewstydzenia się za Jezusa
Lucjan Ferus (19-07-2013)
Czy to mój problem, iż ludzie publicznie chwalą się swoją światopoglądową ignorancją? Przecież jakoś muszą wykazać swoje poddaństwo? Czy u nas zresztą może być inaczej? A swoją drogą dziwny to kraj, w którym bardziej bulwersuje niektórych ludzi nagie kobiece ciało, niż publiczne (poprzez media) wyznawanie swej wiary. Do tekstu..
Mit o nadmiarze wyboru jako przyczynie wielkiego cierpienia
Matt Ridley (18-07-2013)
Tego lata na TED Global w Edynburgu, ożywionej konferencji networking, była mowa o jednej z prawdziwych i strasznych plag nowoczesnego świata. Jest to powracający temat w TED. Ta sama plaga została odważnie i bezlitośnie ujawniona na TED Global trzy lata temu w Oksfordzie i dziewięć lat temu w samym mateczniku TED w Kalifornii. Wszystkie trzy wystąpienia zostały bardzo dobrze przyjęte przez najbardziej znanych ludzi, którzy przychodzą na spotkania TED. Potakiwali, że ta plaga musi się skończyć i to szybko. Do tekstu..
Sen wiara – Bóg mara
Andrzej Koraszewski (23-06-2013)
Na portalu "Idziemy" gimnazjalistka pyta, co to znaczy "sen mara - Bóg wiara"? "Ciocia Ania" odpowiada: To znaczy, że jeśli się czegoś boisz, to wiara w Boga ci pomoże. Uczennica prawdopodobnie dręczona była w szkole żądaniem filozoficznej egzegezy starego ludowego przysłowia i gwałtownie poszukiwała pomocy, została jednak z jednym, mało przydatnym, do tego celu zdaniem. Do tekstu..
Dwa teksty o ludziach i zwierzętach
Wojciech Szczęsny (19-06-2013)
Zbigniew Religa z całym spokojem stwierdzał, że wie, iż stoi nad grobem. Nie wierzy w przyszłe życie. Na pytanie dziennikarki co będzie po śmierci odpowiada: "nic" . Ja też tak myślę. Nie było mnie przed urodzeniem i nie będzie po śmierci. Tak jak nigdy nie było mnie i pewnie nie będzie powiedzmy w miejscowości Perth w Australii. Do tekstu..
Kartka z podróży
Joanna Wilkońska (13-06-2013)
Przyglądałam im się bezwstydnie, tym niemniej ukradkiem, obezwładniona posągową aurą i jakąś dystynkcją bijącą z tych przeciętnych kobiet. Może to duma z nich przeziera, pewność wyższości, siła wiary w jedynego prawdziwego Boga oraz szczególne posłannictwo kobiety, czy wręcz przeciwnie: skrywane poczucie odmienności, społecznego wykluczenia, nieoswojonej i niechcianej inności? Do tekstu..
Ghandi: Stopień rozwoju cywilizacji wyraża się stosunkiem człowieka do zwierząt
Joanna Wilkońska (08-06-2013)
Ghandi w swojej tezie odwołuje się implicite do pojęcia "barbarzyństwa", gdyż rozwój cywilizacyjny to nic innego jak długotrwały, złożony i wieloetapowy proces wychodzenia ze stanu pierwotnego "nieokrzesania" do stanu zrównoważonego panowania nad wytworzonymi przez siebie formami kultury. Do tekstu..
Dwa plus dwa
Joanna Wilkońska (04-06-2013)
Podobno wszyscy mamy jakieś zaburzenia osobowości. Brzmi poważnie, ale tylko na pozór. Wszystko zależy od stopnia i nasilenia. Znajoma psychiatra twierdzi, że nie jest to choroba psychiczna i jeśli nie uniemożliwia codziennego funkcjonowania, to nie ma się czym przejmować. Do tekstu..
Drobina kurzu na słonecznym promieniu
Bartłomiej Gajek (20-05-2013)
Nie ma chyba lepszej ilustracji głupoty ludzkiej w przeszłości, niż to dalekie zdjęcie naszego malutkiego świata. Dla mnie to zdjęcie tylko podkreśla naszą odpowiedzialność, aby traktować się nawzajem z większą uprzejmością, a także aby zachowywać i troszczyć się o bladą, niebieską kropkę, jedyny dom jaki kiedykolwiek znaliśmy. Do tekstu..
Mur religii
Bartłomiej Gajek (15-05-2013)
Witamy w kancelarii przewodniczącego. Jeśli masz ochotę na spokojną rozmowę, wciśnij jeden. Chciałbyś dostać medalik, wciśnij dwa. Masz dzieci i chciałbyś je ochrzcić w jeszcze nie zakupionej chrzcielnicy ze stu procentowego złota, wciśnij trzy i wpłać pieniądze na nasze konto. Jeśli chcesz porozmawiać z przewodniczącym, wciśnij cztery. Do tekstu..
Nie taki diabeł straszny (na pohybel Natankom)
Norbert Paprocki (19-04-2013)
To w dużej mierze z tego powodu, że nasza kultura przesiąknięta jest irracjonalnym przekonaniem o specyficznej racjonalności życia jako całokształtu. Że życie jako całość ma pewien odgórny sens, który niekoniecznie jest sensowny po ludzku. Ponieważ sens wiążemy z celem, a w końcu celem całej ziemskiej "wędrówki" jest raj. Tu jest poczekalnia, w której aby się spodobać, musimy np. jeść obiad cyrklem. Do tekstu..
Roślina
Lucjan Ferus (17-04-2013)
Gdzie jest jednak powiedziane, że tylko to ma wartość, co ma szanse długiego istnienia? Czy kwiat jest przez to mniej piękny, iż jest krótkotrwały? Czy motyl mniej podoba się nam, iż jego piękno jest efemeryczne? Jeśli się mówi, że małe jest piękne, to dlaczego również pięknym i wartościowym nie miałoby być to, co krótkotrwałe i ulotne? Dlaczego? Do tekstu..
Darwin
Andrzej Koraszewski (03-04-2013)
Ze względu na szacunek do Największego szczeniakowi daliśmy na imię Darwin, ponieważ to gołębie i psy były inspiracją Największego, uświadamiając mu, że jeśli człowiek może przez selekcję doprowadzić do tak wielkiej różnorodności w jednym gatunku, to dysponująca ogromną ilością czasu natura, może powodować zmiany prowadzące z czasem do specjacji i powstawania nowych gatunków. Do tekstu..
Skromna propozycja
Kunwar Khuldune Shahid (30-03-2013)
Przez ostatnich wiele lat, kiedy rozmyślałem nad tą kwestią, przeczytałem wszystkie dotyczące tego problemu pisma - święte i nie-święte. Wielu znawców przedstawiło teorie rozwiązania problemu mniejszości religijnych, ale żaden z nich, moim skromnym zdaniem, nie dostarczył pełnego planu, by zapewnić, że przedstawiciele mniejszości staną się pożytecznymi członkami państwa i zobaczą, jak ich status na społecznej drabinie się podnosi. Do tekstu..
Złudzenia
Jerzy Neuhoff (13-03-2013)
Pewien zapomniany już mędrzec, wnuk rabina, sądził, że 'wymagać od kogoś porzucenia złudzeń, co do jego sytuacji to znaczy wymagać porzucenia sytuacji, która bez złudzeń obejść się nie może.' Wędrówka w 'rajską dziedzinę ułudy, kędy zapał tworzy cudy' jest nader atrakcyjna, a ze względu na to, co obiecuje, można ją kontynuować przez całe życie. I tak sobie nicując i przykrawając naukę i religię, jedni łudzą się, że naukę da się z religią pogodzić, drudzy, że religię da się naukowo wesprzeć. Do tekstu..
Mało nas
Jerzy Neuhoff (25-02-2013)
Odnoszę wrażenie, że, obok rzekomego podgrzewania klimatu, nową idée fixe staje się demografia i wizja wyludnienia, jak nie całej Europy, to naszej, najlepszej z ojczyzn. Jeśli wszystko pójdzie dalej, tak jak idzie, a wiadomo, że idzie jak najgorzej - argumentuje się - wtedy nasz kraj już za 50 lat będzie krajem wymierających niedołężnych staruszków. Do tekstu..
O cudownych uwikłaniach bezpotomności
Jerzy Drewnowski (20-02-2013)
Fakt, iż brakowi naturalnych antidotów na bezlik bezpotomnych śmierci zawdzięczamy istnienie człowieka i w ogóle rozwój form życia, nie wszystkim jest obcy. Bywa spostrzegany, a niekiedy i uważany za oczywistość, nawet w czasach Wielkiej Retenebracji. Jednakże upodobanie w jego przeżywaniu potrafią znajdować chyba tylko osoby odzwyczajone od mitologicznej percepcji świata. Do tekstu..
Kto czeka, ten się doczeka
Jerzy Neuhoff (19-02-2013)
Nie wiem, czy w historii nauki zdarzyła się już taka sytuacja, że ktoś, zirytowany okolicznościami, wystąpił z takim żądaniem, wyrażonym przy tym w sposób nie budzący żadnych wątpliwości co do swoich intencji. Postulat wypowiedziany został przy użyciu zaledwie czterech słów, przez co powinien być zrozumiałym dla każdego, nawet kogoś, kto nie zna sensu słowa 'biologia' albo nie umiałby wskazać obszaru jej dociekań. Do tekstu..
Po nartach...
Stan Smuga-Otto (18-02-2013)
Galopujący postęp powoduje, że pokolenie rodziców od pokolenia dziatwy dzieli ogromny i wciąż wzrastający dystans. I ten właśnie dystans powoduje zanik międzypokoleniowej komunikacji - niezbędnej przecież dla skuteczności procesu edukacji. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i nauczycieli - czyli poprzedniego pokolenia. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365