Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.131.330 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 302 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Obecnie nie ma na świecie ani jednej wiarygodnej religii".
Przegląd wyników wyszukiwania

Religie i sekty

O niezwykłościach Nowego Roku w Indiach
Stanisław Bera (28-12-2020)
W Indiach urzędowym jest kalendarz gregoriański, wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII. Akceptują go elity dużych miast - New Delhi, Bombaj, Kalkuta, itd. Prowincjonalna jednak ludność obchodzi kiedy indziej swój Nowy Rok, zazwyczaj z początkiem prac polowych i początkiem wegetacji roślin. W regionie starożytnego miasta Mathura nazywa się Holi. Patronuje mu bóg Kriszna - bardzo jurny mężczyzna (miał podobno 16108 żon, z których każda urodziła mu 10 synów i córek... jakby tego mu było mało, dodatkowo "zaspokajał" 10000 kochanek). W trakcie związanych z tym świętem uroczystości, kultywowany jest zwyczaj wzajemnego polewania się wodą i obsypywania czerwonym proszkiem... a więc w gorszym wydaniu nasz śmigus-dyngus, na który raczej nie należy przychodzić w wyszukanym jasnym stroju. Na zakończenie na wsiach rozpalane są ogniska, przy których uczestnicy pieką placki z poli (konglomeratu mąki z różnych zbóż) i śpiewają rozpustne (wulgarne) piosenki. Te ostatnie mają sprowadzić dobre plony i chronić je przed zarazą... gdyby tak było, to u nas w Polsce ciągle spadałyby z nieba wyszukane dobra i nie byłoby koronawirusa. Do tekstu..
Czarny islam w Czarnej Ameryce
Norman Tabor (01-10-2018)
Duża część nowych muzułmanów przyjęła wiarę Mahometa w więzieniach. Badacz J. Michael Waller szacuje, że w 2003 roku muzułmanie stanowili 17-20% całej populacji więziennej, czyli około 350 tysięcy, większość muzułmańskich więźniów mają stanowić czarnoskórzy. Islam jest bardzo popularny wśród zwolenników ruchu Black Power i... pośród raperów. Sunnitami są m.in. demokratyczny polityk Keith Elisson, raperzy Ice Cube, Dave East, MC Ren i Kevin Gates, czy bokser Mike Tyson. Czarny islam stał się oficjalną doktryną kilku grup tzw. czarnego nacjonalizmu, w tym Nowej Partii Czarnych Panter i jej pochodnych. Do tekstu..
Słowiański katolicyzm księdza Huszny
Mariusz Agnosiewicz (05-05-2018)
W 1925 Andrzej Huszno pisał w Głosie Ziemowida: "Czyśćca nie należy szukać gdzieś w zaświatach, bo go mamy tu na ziemi, a nasze ciała i warunki życia są tym i kotłami, w których duch nasz cierpi. Kiedy więc dajemy jałmużnę biednym, nawiedzamy więźniów, ratujemy chorych, pocieszamy strapionych, bronimy pokrzywdzonych to bezpośrednio ratujemy i wspieramy dusze w czyśćcu cierpiące. A walcząc z ludźmi złymi: wyzyskiwaczami, złodziejami, bandytami, fałszywymi, walczymy z duchami złymi czyli diabłami" Droga do nowego świata prowadzi poprzez upowszechnienie własności. "Niech robotnik wie, co zarabia kopalnia, niech się poczuje współwłaścicielem kopalni, niech będzie zainteresowany w pomyślnym rozwoju przedsiębiorstwa". Do tekstu..
Hitler jako nowy mesjasz. Luterański wkład w sukces nazizmu
Mariusz Agnosiewicz (07-03-2018)
Hitler nie był w Niemczech traktowany wyłącznie jako przywódca polityczny. Kościół luterański zapewnił mu także status nowego mesjasza. Już w latach 20. grupa luteranów powołała Federację Kościoła Niemieckiego, którą głosiła, że reformacja została przez Lutra jedynie zapoczątkowana i stale czeka na sfinalizowanie. Hitler miał być posłany w celu dokończenia reformacji. W latach 1927 Turyńscy Chrześcijanie Niemieccy głosili, że Adolf Hitler jest wysłannikiem Bożym (Gottgesandte). Pastor Julius Leutheuser na Synodzie Narodowym w 1933 ogłosił: "Chrystus przyszedł do nas przez Adolfa Hitlera. Wiemy dziś, że Zbawiciel nadszedł. Wiara Adolfa Hitlera mogła odmienić drogę męki i śmierci Niemców ku zmartwychwstaniu. Golgota wojny światowej stała się dzięki wierze Adolfa Hitlera drogą zmartwychwstania narodu Niemieckiego." Naziści dominowali w kościele luterańskim już przed przejęciem władzy przez Hitlera, w czym odegrali kluczową rolę. Po wprowadzeniu paragrafu aryjskiego rozpoczęło się czyszczenie Kościoła z niearyjczyków, co szczególnie silne było w śląskiej prowincji kościelnej. Do tekstu..
Luter nowym Arminiusem. Reformacja i niemiecki nacjonalizm
Paweł Lisicki (14-09-2017)
W średniowieczu Niemcy przegrały batalię o europejską hegemonię. Pierwszym etapem tego procesu była Kanossa, ostatnim zaś Hołd Pruski. W reakcji zaczął się rodzić nowy niemiecki nacjonalizm, którego głównym bohaterem stał się starożytny wódz germański Arminius. Wokół Lutra gromadzą się wszyscy, którzy widzą w sobie dziedziców Arminiusa. Jak pisze Deinbeck, Arminius stał się "retoryczną wunderwaffe" w czasie Kulturkampfu. W okresie międzywojennym legenda o śmierci Arminiusa budowała narrację antysemicką. Pismo monachijskich nacjonalistów wydawano pt. Arminius. Do gigantycznego pomnika Arminiusa pielgrzymował Hitler. Po wojnie pod jego pomnikiem zbierały się związki wypędzonych... Do tekstu..
10 „duchowych” działań, które są totalną ściemą
Jordan Bates (29-07-2017)
Najczęstszą z ciemnych stron duchowości jest udział w "duchowych" aktywnościach tylko po to, by poczuć się lepszym od innych. Jedni czują się lepsi, ponieważ do pracy jeżdżą na rowerze albo nie oglądają telewizji, albo nie jedzą mięsa. Zauważcie, że nie mówię niczego o wartości uczestniczenia w tych aktywnościach. Mówię tylko, że niepokojąco łatwo jest dopuścić, aby duchowe idee i praktyki stały się pułapką dla "ego" - uwierzyć, że skoro je podejmujemy, to z pewnością jesteśmy o całe niebo lepsi i bardziej oświeceni niż ludzki tłum dookoła. Jednak taki sposób podejścia do "duchowości" nie jest ani trochę lepszy, niż przekonanie o własnej wyższości wynikające z posiadania magisterki czy bycia kibicem jakiejś drużyny. Duchowość często służy do podbijania własnego ego, a w konsekwencji stwarza złudne poczucie wyższości oraz pogardę. Do tekstu..
Chrzest Cesarstwa Rzymskiego jako fenomen socjologiczny
Stanisław Żuławski (23-08-2016)
Wczesne gminy chrześcijańskie oferowały takie usługi, które zapewnia dziś państwo opiekuńcze, czyli opiekę nad sierotami, samotnymi matkami, wdowami i potrzebującymi, organizowano zbiórki żywności i odzieży dla potrzebujących, szukano im również zatrudnienia. Chrześcijanie działali jak zorganizowana siatka samopomocy - każdy, kto znalazł się w potrzebie, mógł liczyć na wsparcie braci i sióstr. Kiedy dana osoba dostawała się do wspólnoty chrześcijan, nagle odnajdowała się nie tylko pośród współwyznawców, ale właśnie wśród braci i sióstr, co podkreślało rodzinny wymiar zgromadzenia i dodawało tym relacjom emocjonalnych więzi. Była to nowość, gdyż w myśl ówczesnej filozofii litość była skazą charakteru. Bez wątpienia zdarzało się więc, iż ludzie wykluczeni przyłączali się nie tyle nawet z przekonania, co po prostu kierowani instynktem przetrwania. Pozostanie "w wierze" mogło być nawet gestem wdzięczności lub zwykłym konformizmem, ale na pewno było faktem. W ten sposób "trzoda" Chrystusa, otwarta i na wielkich i na małych, rosła w postępie geometrycznym. Do tekstu..
Los nigeryjskich szyitów
Grzegorz Gniady (08-01-2016)
Boko Haram to zmilitaryzowana muzułmańska organizacja ekstremistyczna powstała w Nigerii, domagająca się wprowadzenia szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (obecnie szariat jest oficjalnym prawem w północnych stanach z przeważającą populacją wyznawców islamu) i zakazania zachodniej oświaty; odrzuca także udział w wyborach. Nazwa bywa interpretowana jako "Książki to grzech", "Zakazać zachodniej oświaty". Sekta została założona przez Mohammeda Yusufa, który w 2002 roku za siedzibę obrał stolicę północno-wschodniego stanu Borno, gdzie stworzył szkołę opierającą się na ideologii salafizmu. Ta quasi-uczelnia przyciągała młodych i sfrustrowanych Nigeryjczyków z biednych rodzin. Jej celem była rekrutacja terrorystów. W niedługim czasie władzę nad Boko Haram objęli wahhabi hojnie sponsorowani przez książąt i biznesmenów z Arabii Saudyjskiej. Od 2010 roku terroryści zaczęli atakować nigeryjskich chrześcijan, szyitów i umiarkowanych sunnitów. Palili kościoły, meczety, atakowali posterunki policji, wojska, oraz podkładali bomby w instytucjach publicznych. Do tekstu..
Arabia wahhabickich Saudów
Grzegorz Gniady (11-12-2015)
W I wojnie światowej Saudowie pozostali neutralni, podczas gdy Kurajczyci-Haszymidzi walczyli przeciwko Turkom. Po 1918 roku Saudowie rozpoczęli ekspansję. Po kilkuletniej wojnie w 1924 roku zdobyli prowincję Al-Hidżaz i święte miasta islamu Mekkę i Medynę. Był to duży cios dla Kurajszytów-Haszymidów. W 1925 Saudowie zdobyli Asir, a w 1932 pustynię Rub Al-Chali. W tym samym roku ogłosili powstanie Królestwa Arabii Saudyjskiej. Mianowali się także strażnikami Mekki i Medyny. Do tekstu..
Dekada Marcina Lutra
Andrzej Wendrychowicz (27-10-2014)
W grudniu 2007 Bundestag ogłosił lata 2008-2017 Dekadą Lutra, a w 2011 jednogłośnie upoważnił rząd federalny do wydatkowania na jej finansowanie 6 mln euro rocznie. Do tej kwoty dochodzą wydatki z kasy landów oraz lokalnych samorządów. Decyzja Bundestagu została skrytykowana przez niemieckich humanistów zrzeszonych w Humanistycznym Związku Niemiec. Uznali oni za prawne kuriozum, że parlament niemiecki postanawia szczególnie wesprzeć konkretną religię i jeden Kościół. Do tekstu..
Kilka słów o tym jak język (prawdopodobnie) stworzył bogów
Mariusz Jagielski (07-10-2014)
Nihil est in intellectu quin prius fuerit in sensu - maksyma ta stała się podstawowym aksjomatem, w rozważaniach dotyczących naturalizmu jako formy religii elementarnej. Kierował się nią przede wszystkim Max Müller, niemiecki filolog i orientalista, twórca zachodnioeuropejskiej indologii oraz religioznawstwa porównawczego jako dyscyplin naukowych. W jego myśli, doświadczenie zmysłowe powinno być tego rodzaju doświadczeniem na którym opiera się religia Do tekstu..
Święto Ofiarowania - najważniejsze święto islamu
Michał Christian (04-08-2014)
Święto Ofiarowania to najważniejsze święto muzułmańskie. Abraham (Ibrahim) według islamu miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela, Bóg jednak, widząc oddanie Abrahama, pozwolił mu złożyć w ofierze barana zamiast dziecka. Na pamiątkę czynu Abrahama każdy ojciec rodziny składa rytualnie w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Mięso dzieli się tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie. By uniknąć zamieszania, w Mekce pielgrzymi wnoszą opłatę, a wynajęci rzeźnicy dokonują ofiary za nich. Tego dnia wspólnie odwiedza się meczet, recytuje Koran i rozdziela prezenty. W czasie święta wielu muzułmanów składa też datki pieniężne przeznaczone na pomoc biednym i fundacje charytatywne. Do tekstu..
Mity o Heraklesie na nowo odczytane
Jerzy Adam Kowalski (15-07-2014)
W mitologii greckiej opowieści o Heraklesie zajmują miejsce szczególne. Pokazywały, jak wybitna jednostka stać się może równa bogom, a tym samym wyjaśniały, dlaczego bogowie obrali ludzkie kształty. Nieustraszony, potężny wojownik, służący swojemu ludowi - to było marzenie wielu współczesnych wyniesione na wyżyny absolutu. Wszelako za zasłoną zmitologizowanych, barwnych opowieści kryje się materia bardziej prozaiczna - rzeczowe wiadomości o wydarzeniach i stosunkach, jakie miały miejsce w okresie bardzo słabo przez historyków poznanym, w tzw. "wiekach ciemnych", poprzedzających epokę klasycznego antyku. Wystarczy tylko wedrzeć się za tę zasłonę, dokonać racjonalnej, pogłębionej reinterpretacji mitów. Do tekstu..
Return Pana Boga
Radosław Czarnecki (01-07-2014)
Petrodolary dały królestwu Saudów, wyznającemu i preferującemu najjaskrawiej fundamentalistyczną wersję sunnizmu (tzw. wahhabityzm) niesłychaną broń do ręki. Wydają oni na światową islamistyczno-wahhabistyczną propagandę 4 do 5 razy więcej niźli czynił to Związek Radziecki w okresie maksymalnego zaangażowania ideologicznego starcia z Zachodem, podczas tzw. "zimnej wojny". Krótkofalowo jest to czysty sponsoring, długofalowo: swoisty bussines, ale w wymiarze mentalnym, ideowym, światopoglądowym. Bussines, który efekty/zyski da w wymiarze politycznym, kulturowym, światopoglądowym - a w konsekwencjach: ekonomicznym, za lat kilkanaście czy nawet po kilku dekadach. Jest to więc inwestycja obliczona na dekady. Do tekstu..
Cud na kirkucie
Klemens Junosza (11-06-2014)
Wśród wiejskiego ludu fantastyczne baśnie i podania wykwitają przeważnie na tle zjawisk natury, albo też na rumowiskach siedzib dawnych, na gruzach zamczysk, których dzieje, upiększone przez fantazję, zmienione przez lata, a w jakiejś cząsteczce przechowane w pieśniach, przeżyły wieki. Złamane drzewo, głaz dziwacznej formy, przebiegający meteor, noc burzliwa, błędne ogniki na moczarach, stara baszta, zapomniany kurhan - oto mniej więcej źródła, z których bogata fantazja ludu czerpie dla siebie motywy. Do tekstu..
Tako rzecze Prawdziwy Detektyw
Mariusz Agnosiewicz (09-06-2014)
Serial "True Detective" można określić kryminałem filozoficzno-psychologicznym o znamionach "nietzscheanizmu popkulturowego". Rozpoczyna się od radykalnej dekontrukcji chrześcijaństwa (w wersji amerykańskiej - ewangelikalizmu, w wersji polskiej - katolicyzmu). Owczarnia Chrystusowa została przedstawiona jak w "Antychryście": jako wielki panujący dom wariatów zarządzany przez psychopatów, źródło wszelkiego zła. Reżim "obłąkanej" religii dławi życie społeczne poza owczarnią. The Atlantic, jeden z najbardziej opiniotwórczych miesięczników amerykańskich środowisk umiarkowanych, po czwartym odcinku ogłosił: "True Detective: The Best Show on TV". Ateista Poniewozik na łamach Time określił serial mistrzostwem roku. Finał pierwszego sezonu przyniósł nawrócenie ateisty na religię własnej konstrukcji. Do tekstu..
O pastorze, który postanowił zostać ateistą. Na 12 miesięcy
Michał Piwowarczyk (04-06-2014)
Ryan Bell był pastorem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i wykładowcą szkół chrześcijańskich, który ogłosił, że postanowił eksperymentalnie "spróbować ateizmu" przez okres dwunastu miesięcy. Eksperyment zakończył się klapą, gdyż natychmiast utracił pracę wykładowcy i konsultanta, spotkał się też niechęcią dawnych przyjaciół i znajomych, a także rodziny. Utrata dochodów postawiła go w trudnej sytuacji finansowej. Ateizm nie jest czymś, co można przymierzyć na pewien czas, jak kapelusz. Bardziej prawdopodobne zatem, że były pastor był w istocie zakamuflowanym ateistą, który postanowił dokonać coming outu. Wymyślił w tym celu swój nieco karkołomny "eksperyment" - w celu osłabienia szoku we własnym środowisku. Plan się jednak nie powiódł. Do tekstu..
Ze stadionu na front. O religii futbolu
Mariusz Agnosiewicz (27-05-2014)
W 1969 Ryszard Kapuściński ukazał jak poprzez emocje piłkarskie dwie sąsiadujące ze sobą państewka neokolonialne wywołały wojnę między swoimi państwami. Wcześniej pozbawiono własności kilkaset tysięcy ludzi, którzy dla obu stron stali się problemem. Poprzez stadiony napuszczono na siebie dwa narody, które walczyły w takich samych mundurach i mówiły tym samym językiem. Dziś kanadyjski reżyser zamierza zekranizować reportaż Kapuścińskiego, który stał się znacznie bardziej aktualny: wielkie koncerny są w trakcie przekształcania futbolu w czwartą wielką religię świata, która będzie służyła do wywoływania wojen w przyszłości. Do tekstu..
Od mythosu do logosu i z powrotem - nowe opisanie świata w New Age
Joanna Żak-Bucholc (29-04-2014)
"Mieszkańcy Etiopii wierzą, że ich bogowie mają płaskie nosy i są czarni, a znowu mieszkańcy Tracji, że mają błękitne oczy i są rudzi. Gdyby woły i konie lub lwy posiadały ręce i mogły nimi malować (...), to by konie malowały wizerunki bogów podobne do koni, a woły do wołów" - pisze grecki mędrzec Ksenofanes. Autor tych słów był jońskim Grekiem, dodajmy zatem od razu, że jońska filozofia przyrody narodziła się tam, gdzie dochodziło do spotkania z innymi kulturami, mianowicie w koloniach greckich - w Milecie w Azji Mniejszej, na południowych krańcach półwyspu Apenińskiego, na Sycylii. Ta konfrontacja kulturowa zaowocowała wzmożeniem myślenia refleksyjnego i krytycznego, a jedną z przyczyn było doświadczenie, że "inni" wierzą w innych bogów, tak samo mocno jak "my". Do tekstu..
Z dziejów polskiej Reformacji: reforma Kościoła w 'Listach trzech' Jana Łaskiego
Michał Gadziński (31-03-2014)
Jan Łaski młodszy (1499-1560) był bratankiem prymasa Polski Jana Łaskiego starszego. Stał się jednym z liderów ewangelicko-reformowanego nurtu Reformacji w Europie. Został pionierem kalwinizmu w Niderlandach i Saksonii (Fryzja Wschodnia). Następnie stworzył podstawy dla późniejszego ruchu purytańskiego w Anglii. Rozkrzewiał kalwinizm w Niemczech. W ostatnich latach swojego życia został przywódcą polskiego protestantyzmu. Dążył do połączenia wszystkich protestantów polskich w jedną silną organizację. Plan nie powiódł się, wobec oporu polskich luteranów. W XIX w. koncepcje Łaskiego legły u podstaw dzieła Abrahama Kuypera, twórcy neokalwinizmu i chrześcijańskiej demokracji w Holandii. Łaski jest jedynym polskim działaczem Reformacji upamiętnionym na Pomniku Reformacji w Genewie. Do tekstu..
Neuronalny Bóg
Olgierd Żmudzki (18-03-2014)
Coraz doskonalsza aparatura badająca funkcjonowanie ludzkiego mózgu i jego wpływ na cały ludzki organizm zaczęła umożliwiać formułowanie precyzyjnych odpowiedzi na pytania do tej pory zadawane przez filozofów, psychologów i różnych innych przedstawicieli dyscyplin humanistycznych. Pojawiła się także możliwość naukowego opisu zjawisk związanych z różnego typu przejawami życia religijnego. Do tekstu..
"A bramy piekielne go nie przemogą"
Marcin Śrama (23-02-2014)
Żydowska sekta chrześcijan pomimo prześladowań szybko zdobywała sobie zwolenników wśród najuboższych warstw społecznych i niektórych środowisk spośród warstw wyższych. Nauka o sprawiedliwym i dobrym Bogu stanowiła dla biedaków pociechę wśród trudów ziemskiego życia. Dzięki temu, że stawali się chrześcijanami - nawet gdy cierpieli - nie czuli się samotni. Wiedzieli, że czeka ich nagroda w niebie. Do tekstu..
Lamaizm poskromiciel
Witold Michałowski (20-02-2014)
Na opanowanych terenach mongolscy zdobywcy prowadzili politykę szeroko pojętej tolerancji religijnej. W średniowiecznej Europie było to coś zupełnie niebywałego. Błyskawicznie organizowano administrację, wprowadzając oparty na chińskich wzorach system podatkowy i sądowniczy. Ich potencjał został wydrenowany przez suchotyczny lamaizm tybetański. Następne pokolenia krwiożerczych koczowników opuściły starych bogów. Zmarniały, sczezły. Do tekstu..
Przykłady zjawisk o charakterze heterodoksyjnym wśród Świadków Jehowy
Dariusz Kadulski (31-01-2014)
Po śmierci założyciela Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Pisma Świętego, Charlesa Taze Russella, nowym prezesem wybrany został J.F.Rutherford, który rozpoczął gruntowne zmiany doktrynalne organizacji. Rutherford ogłosił, że "królestwo zaczęło funkcjonować" w 1914. W konsekwencji doszło do buntu 4 z 7 członków zarządu. Nowemu prezesowi zarzucono wprowadzenie autorytarnych rządów i deformacje doktrynalne. Ruthefordowi udało się jednak usunąć opozycję z zarządu. Zmiany doktrynalne doprowadziły do rozłamu wśród Badaczy Pisma Świętego na russelitów i rutherfordystów. W ten sposób w roku 1931 na pobojowisku ruchu Badaczy wyłoniła się nowa prężna sekta: Świadkowie Jehowy. Pozbawieni istniejącej już struktury i środków russelici nie odnieśli tak dużego sukcesu. Do tekstu..
Ewolucja położenia kobiet w świecie islamu
Zuzanna Sroczyńska (19-12-2013)
Islam często odbierany jest przez pryzmat skrajnych przypadków niesprawiedliwego czy wręcz brutalnego traktowania kobiet. Ten, kto potrafi jednak spojrzeć na tę religię całościowo, od momentu jej narodzin, zauważy, że wciąż rozwija się ona w kierunku emancypacji kobiet. Wielowymiarowość i zmienność islamu powodują tworzenie różnych interpretacji, co nierzadko wprowadza zamęt w jego odbiorze w kulturze Zachodu. Do tekstu..
Nowa twarz Izraela
Uri Huppert (06-12-2013)
Pogrzeb rabina Yossefa stał się największą demonstracją w dziejach Izraela. Bez wątpienia świecka, szybko zmniejszająca się większość świeckich Izraelczyków "nagle" odkryła, oglądając w telewizji masy identyfikujące się ze zmarłym rabinem, że Izrael wszedł w fazę przyspieszonej klerykalizacji zwiększających się mas, którym obce jest państwo prawa, tolerancja i racjonalizm. Do tekstu..
Polskie amazonki, sarmackie syrenki i wierzenia dawnych Polaków
Mariusz Agnosiewicz (11-10-2013)
W naszych kościołach jest wiele pozostałości kultu starożytnych Sarmatów. Moje ulubione relikty to wąż ...ukrzyżowany (są w Polsce świątynie z wężem na krzyżu i to niejedna!) albo Chrystus na drzewie życia. Jak się dziś powiada: jest to mistyczna wersja katolicyzmu. Najzabawniejsze wydanie tego czegoś to jeden toruńskich kościołów, gdzie dwie kobiety adorują drzewo życia - które było motywem centralnym dawnych wierzeń, na którym to zapewne już w późniejszym okresie wypierania dawnych wierzeń, doczepiono Chrystusa. I tak Chrystus wisi sobie "mistycznie" na drzewie życia. Do tekstu..
Jak religie zyskały na zaborach
Mariusz Agnosiewicz (12-07-2013)
Niechby Kościół dowiódł, że jest pożyteczny społecznie: generując poprzez swój potencjał majątkowy miejsca pracy, odbudowując struktury społecznej współpracy, kooperatywy, spółdzielnie, jak miało to miejsce w pewnym zakresie przed wojną - wówczas można by powściągnąć krytykę. Kościół jednak miast tego toczy mordercze batalie o przeforsowanie kolejnych detali swego nauczania do prawa, a biskupy zajęte budowaniem drapaczy chmur w Warszawie. Do tekstu..
Duchowni zdeprawowali umysły młodzieży
Abd Al-Aziz Al-Samari (26-05-2013)
W artykule w gazecie saudyjskiej "Al-Jazirah" publicysta Abd Al-Aziz Al-Samari skrytykował społeczeństwa arabskie w ogólności, a społeczeństwo saudyjskie w szczególności, mówiąc, że odrzucają one różnorodność opinii i widzą każdego, kto daje wyraz innemu poglądowi, jako wroga. Dodał, że niektórzy duchowni saudyjscy głoszą ekstremizm i zdeprawowali umysły młodzieży ideologią pełną przemocy i krwiożerczości. Wezwał władze saudyjskie, by oczyściły programy szkolne z treści ekstremistycznych i zastąpiły obecne metody nauczania oparte na sztywnej indoktrynacji wszechstronnym programem, który będzie wychowywał do pluralizmu i szacunku dla innego. Do tekstu..
Kobieta okrakiem na motocyklu narusza wartości islamskie
Mariusz Agnosiewicz (19-01-2013)
W jednej z prowincji Indonezji, która w 2004 najmocniej została poturbowana przez megatsunami, wydano prawo zakazujące pasażerkom przewożonym na motorze siadać okrakiem na siodełku. Mogą być wożone jako pasażerki, lecz nogi muszą mieć zwarte po jednej lub drugiej stronie, co jazdę czyni zajęciem niezbyt bezpiecznym, choć ponoć znacznie bardziej moralnym. Nadal jednak jedynym państwem na świecie, które zakazuje kobietom prowadzenia samochodu pozostaje Arabia Saudyjska. 9 stycznia ucięto tam głowę młodej kobiecie w związku z szeroko krytykowanym procesem. Dwa dni później ogłoszono, że król powołał aż 30 kobiet do saudyjskiego organu prawotwórczego i że odtąd będzie tam parytet minimum 20% kobiet. Do tekstu..
Religie - pomiędzy swarami a kooperacją
Mariusz Agnosiewicz (16-01-2013)
Pół tysiąca mnichów buddyjskich wraz z półtora tysięcznym tłumem poprowadziło szturm na siedzibę podającego się za nowe wcielenie Buddy. Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko napastnikom, lecz fundamentaliści wyznaczyli rządowi dwa tygodnie na zajęcie się fałszywym prorokiem, grożąc, że w przeciwnym razie wezmą sprawy "w swoje ręce". Do tekstu..
Dość mistycznego Wschodu!
Jacek Tabisz (14-06-2012)
Niemal nikt z miłośników indyjskiego orientu nie wie, że tak popularna w Sydney, Londynie czy Chicago joga w kraju jej twórców bywała traktowana z ogromną rezerwą, uchodząc za ludowe, naiwne i niesmacznie teistyczne uproszczenie filozoficznych dociekań sankhji, która to szkoła słynęła głównie z nurtów ateistycznych i agnostycznych. Do tekstu..
O wierzących prawdziwie
Julian Bartosz (29-04-2012)
Nietzsche zauważył, że fanatyzm to jedyny objaw 'silnej woli', na który potrafią zdobyć się ludzie słabi i nękani niepewnością. Z poczucia niepewności, kompleksów i spotęgowanych wątpliwości wyrasta u "prawdziwie wierzących" właśnie fanatyzm. Własną pustkę wewnętrzną kompensują sobie wręcz namiętnym zwróceniem się ku czemuś zewnętrznemu, przeważnie ku jakiemuś wodzowi czy innemu guru. Ludzie niepewni siebie po prostu muszą się czegoś uczepić Do tekstu..
Kabaret zmartwychwstania
Jacek Tabisz (26-03-2012)
Czy naiwna i trudna do podważenia wiara w zaświaty jest groźna dla ludzkiej kultury? Na to pytanie staram się odpowiedzieć w kolejnym filmiku z cyklu "Bezbożna pogadanka" Do tekstu..
Czy Luter był dobry?
Jacek Tabisz (19-03-2012)
W niektórych rejonach świata tradycje oświecenia i humanizmu nie pozwalają na zbyt wiele religijnej "dobroci". Tym niemniej "dobroć" nadal tli się w sercach milionów. Autorzy ksiąg tak "dobrych", że aż strach, nadal są poczytni, zaś ich imiona wymawiane są z pełnym namaszczenia szacunkiem. O jednym z takich "dobrych" bohaterów mówię w mojej kolejnej "Bezbożnej pogadance". Do tekstu..
Racjonalista wśród świętych szczurów
Zenon Kalafaticz (19-02-2012)
Największe spustoszenie w głowach ludzkich czyni w Indiach koncepcja karmy i reinkarnacji. Sprowadzają one każdego wierzącego na absolutne rozdroże moralne, gdzie musi dokonywać wyboru pomiędzy dobrem świętego szczura a niedotykalnej kobiety wraz z jej niedotykalnym dzieckiem... W kolejnym reportażu z Indii dla Racjonalisty Zenon Kalafaticz pokazuje, jak w praktyce funkcjonują wierzenia dotyczące karmy i reinkarnacji, którymi zachłysnęła się religijna dekadencja Zachodu. Do tekstu..
Pierwotna religia wobec seksualności
Jerzy Adam Kowalski (15-01-2012)
Kultury agrarne w całkiem naturalny sposób uzyskały charakter matriarchalny, tworząc system wartości, który moglibyśmy określić jako ideologia kreacyjnego macierzyństwa. Poza wymiarem religijnym składała się na to także ogromna rola społeczna i ekonomiczna kobiet. Jednak nim nauka nie rzuci więcej światła na tę kwestię, pierwotny polityczny matriarchat pozostanie tylko legendą lub zbiorem luźnych opowieści. Do tekstu..
Ubogacony krzyż w Sejmie
Lucjan Ferus (01-12-2011)
Znamienny fragment Biblii: "On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na nas" (1P 1,20). Otóż to! Syn Boży był przewidziany na Odkupiciela i Zbawiciela ludzkości jeszcze przed stworzeniem naszego świata, a więc na długo zanim pierwsi ludzie "sprzeciwili" się Bogu i w rezultacie czego dostąpili upadku. Czy to kogoś dziwi? Do tekstu..
Z kamerą wśród wiernych
Zenon Kalafaticz (09-11-2011)
Dwa dokumenty filmowe współpracownika Racjonalisty, który jeździ z kamerą po świecie i dokumentuje jego religijne bolączki i laickie nadzieje. Fragment dokumentu o indyjskim regionie Rajastan, gdzie bramini okazali się mieć pewną umiejętność niemal dorównującą naszym rodzimym niezrównanym administratorom zabobonów społecznych. A dodatkowo pokaz cudu w afrykańskim kościele Do tekstu..
Szatan jako konieczność
Leszek Żuk (30-10-2011)
Jak wykazały statystyczne badania K. Frielingsdorfa ("Demoniczne obrazy Boga"), dla 74% przebadanych chrześcijański Bóg jest tyranem odbierającym ludziom radość życia, wymagającym ciągłych umartwień i rezygnacji. Ideałem chrześcijanina jest bowiem odrzucenie rzekomo nieczystego świata i zwrot ku życiu pośmiertnemu, lecz w istocie oznacza to zwrot do życia smutnego, na klęczkach i w jałowym głoszeniu wielkości nieosiągalnego, niepojętego Stwórcy. Do tekstu..
Dzeus – Jahwe. Porównanie bogów
Maciej Mikurda (18-08-2011)
Postanowiłem znaleźć podobieństwa między bóstwami dwóch antycznych autorów: Hezjoda i Józefa Flawiusza. Oddziela ich siedem wieków. Hezjod żył w VIII w. p.n.e. w Grecji. Stworzył dzieła, które były punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń poetów i teologów. Flawiusz był żydowskim historykiem, mieszkającym w Rzymie w pierwszym wieku naszej ery Do tekstu..
Homeopata-psychopata i szaleństwo religijne 2012 roku
Mariusz Agnosiewicz (01-07-2011)
Istnieją poważne obawy, że w związku z mitami religijnymi, i pseudomajowymi dotyczącymi rzekomego końca świata 21 grudnia 2012 r. wydarzenia podobne do tych z Zakonem Słonecznej Świątyni, mogą się eskalować. Miliony ludzi przygotowuje się do "końca świata", powstają firmy zajmujące się sprzedażą bunkrów apokaliptycznych, tysiące daje się uwieść nowym guru apokaliptycznych sekt. Wielu z nich może zostać przekonanych do samobójstwa lub paść ofiarą mordów religijnych. Do tekstu..
Dzień Rysowania Mahometa 2011 (20-05-2011)
Dziś światowy Dzień Rysowania Mahometa. Poważna akcja, czy głupia zabawa? Z powodu kilku karykatur zamordowano już wiele osób, doszło do wielkich zamieszek i palenia ambasad, tysiące ludzi wyszło na ulice. Takie zachowania przynoszą wstyd naszemu gatunkowi. Co możemy zrobić? Możemy odpowiedzieć, że nie damy się zastraszyć?  Możemy im odpowiedzieć, że muszą przestać się obrażać. Do tekstu..
Dokarmianie bogów, czyli rzecz o kanibalizmie rytualnym
Paulina Król (03-05-2011)
Zjawisko zjadania ludzi nosi nazwę antropofagii /gr. antropos - człowiek, fagein - jeść/, które to zjawisko dzieli się z kolei na endoantropofagię /zjadanie zmarłych przyjaciół i krewnych, by oddać im część/ oraz egzoantropofagię /zjadanie zmarłych wrogów bądź też ofiar składanych bóstwom/. Do tekstu..
Odrzucam islam
Wafa Sultan (30-03-2011)
Richard Dawkins.net zamieścił nowe wideo, w którym znana lekarka pochodzenia syryjskiego, Wafa Sultan, wyjaśnia dlaczego zwraca się nie tylko przeciwko radykalnemu islamowi, nie tylko przeciwko politycznemu islamowi, ale przeciwko islamowi jako takiemu. Przypominamy przy tej okazji fragment jej wywiadu dla telewizji Al-Dżazira z 2006 roku, który rozsławił jej nazwisko na cały świat. Do tekstu..
Reality show po pakistańsku (10-03-2011)
W telewizji pakistańskiej odbył się medialny sąd nad znaną pakistańską aktorką Veeną Malik, która ośmieliła się pojechać do Indii i wystąpić w tamtejszym Reality Show z udziałem celebrytów. Broniąc się przed atakami prezentera programu i zaproszonego mułły powiedziała: "Pakistan jest niesławny z wielu innych powodów niż Veena Malik; dlaczego atakujecie mnie? Ponieważ Veena Malik jest kobietą ... łatwym celem?" Do tekstu..
Chrześcijańskie korzenie bolszewizmu
Mariusz Agnosiewicz (05-03-2011)
Wiele napisano o tym, że ten wyklinany przez chrześcijan reżim komunistyczny jest dzieckiem chrześcijańskim. Zaistniał w Nowym Testamencie, podbudowany następnie przez wielu ojców Kościoła, rozkwitał regularnie co pewien czas. Najbardziej bezpośrednim jego wykwitem przed formą zsekularyzowaną byli bieguni, XIX-wieczni chrześcijańscy komuniści. Nie przypadkiem też główny współczesny ideolog bolszewizmu chce walczyć o prawdziwe chrześcijaństwo. Do tekstu..
Mój chasydzki problem
John Diamond (27-12-2010)
Niedawno zepsuł się komputer mojego ojca. Była to starodawna maszyna. Przeszukiwałem pisma komputerowe, aż znalazłem miejsce, gdzie obiecywali naprawić każdy komputer, niezależnie od jego wieku. Sklep znajdował się we wschodnim Londynie i przy głównym biurku siedział stosunkowo młody człowiek z pejsami, w obramowanym futrem kapeluszu. Do tekstu..
Gwelfowie i Gibelini polskiej ufologii
Adrian Zwoliński (10-10-2010)
Ufologiczni "gwelfowie" mają tendencje do wiązania UFO ze zjawiskami paranormalnymi lub parareligijnymi, czy po prostu religijnymi. Jest w tym podejściu sporo z ideologii New Age. Z kolei "gibelini" nie łączą UFO ze zjawiskami paranormalnymi, lecz nie wykluczają najprzeróżniejszych teorii: UFO to tajna broń rządów, UFO to nieodkryte samoloty z czasów II Wojny Światowej, UFO to kosmici, którzy odwiedzają Ziemię, UFO to nasi kreatorzy. "Badacze" mają więcej wspólnego z pasjonatami teorii spiskowych, niż parapsychologami. Obie frakcje toczą między sobą spór w rodzinie. Do tekstu..
Chrześcijaństwo ateistyczne
Mariusz Agnosiewicz (25-07-2010)
Według wybitnego teologa Bonhoeffera chrześcijaństwo nigdy dotąd nie stanęło wobec takiego wyzwania, jak nazizm, który zanegował chrześcijaństwo - nie przez podważenie jego doktryny, ale przez ukazanie zupełnej bezwartościowości praktycznego przesłania etycznego. "Środowiska kościelne poprzez swoją postawę zapierały się Chrystusa, podczas gdy ateistyczni przeciwnicy Hitlera, upominający się o prawdę i sprawiedliwość, byli w istocie wykonawcami woli Chrystusa" - w jakiej wobec tego formie powinno funkcjonować zatem chrześcijaństwo przyszłości? Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365