Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
189.312.304 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 208 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) przecież żadnych świadectw o istnieniu Abrahama poza przekazem z Księgi Rodzaju nie ma. Nie ma powodu do odrzucenia poglądu, że cały cykl Abrahamowy (..) jest zbiorem mitów.
Przegląd wyników wyszukiwania

Dostaję e-mail
PZ Myers (29-11-2010)
Wystarczy odrobina zachęty, napisałem tekst zatytułowany "Biblia nie jest tekstem medycznym" i zanim się obejrzałem, ktoś przysłał mi e-mail pod tytułem "Wedy są tekstem medycznym". Wystarcza, żeby się rozszlochać. Autor pisze: Jestem doktorantem na Utkal University of Culture, Bhubaneshwar, Odisha, India. Temat, który wybrałem, to "Wedy - nowa analiza krytyczna ze specjalnym odniesieniem do ciała człowieka i zdrowia" . Do tekstu..
Teizm w kostiumie racjonalizmu
Adam Kalbarczyk (29-11-2010)
16-17 listopada 2010 r. odbyła się w KUL konferencja "Nauki przyrodnicze a nowy ateizm". Zwolennicy teizmu nadal nie mają żadnych dobrych argumentów w sporze z nowym (i starym) ateizmem. Jedyną zresztą, wśród referujących, próbę argumentacji w tym sporze, podejmuje Jacek Wojtysiak. Inni prelegenci ograniczają się do interpretacji (nowego) ateizmu, dystynkcji pojęciowych, wypowiadania ideologicznych zaklęć lub powtarzania frazesów typu: "nauka i wiara to dwa różne porządki" lub "ateiści także wierzą, tylko w co innego niż teiści". Do tekstu..
Wiara katolicka jako iluzja
Marcin Dolecki (29-11-2010)
Jako były gorliwy wyznawca oraz obrońca religii katolickiej oraz filozof niegdyś szczególnie zainteresowany koncepcją Trójcy Świętej oraz nauczaniem tzw. Ojców Kościoła, postanowiłem zapisać kilka osobistych refleksji nad sensem doktryny kościoła, jej wiarygodnością, która rzekomo ma pochodzić z "objawienia" boskiego oraz drogą, która prowadzi do tego, iż katolicy w kwestiach wiary rezygnują z racjonalnego myślenia. Do tekstu..
Zagadka światopoglądowa
Lucjan Ferus (29-11-2010)
Przedstawię wam dwa fragmenty tekstów napisanych w różnych czasach, przez zupełnie różnych autorów. Autorem jednego z nich jest natchniony przez Boga mędrzec, przedstawiający się jako Kohelet, czyli innymi słowy: sam Bóg Jahwe. Drugim zaś Autorem jest wielki polski myśliciel, filozof, logik, prakseolog, etyk i ateista - Tadeusz Kotarbiński. Do tekstu..
Prawdziwe lekcje kryzysu koreańskiego: wyjaśnienie, jak dzisiaj działa świat
Barry Rubin (28-11-2010)
Co Stany Zjednoczone i świat zrobią wobec aktu agresji Korei Północnej na Korę Południową, na umyślne, niesprowokowane strzelanie z moździerzy do cywilów? I jakie są lekcje wynikające z tej sprawy dla innych problemów światowych? Po pierwsze, nikt nie zrobi niczego realnego w odpowiedzi na ten atak. Właściwie Koreańczycy Południowi są szczęściarzami, że nie prowadzi się przeciwko nim dochodzenia i nie są za to czy tamto potępieni. Do tekstu..
Czy religia dobrze służy światu
Andrzej Koraszewski (28-11-2010)
Jak donosi prasa BBC World News oraz News Channel zamierzają nadać pierwszego stycznia debatę miedzy Christopherem Hitchensem a Tony Blairem. Sama debata odbyła się 26 listopada (w ubiegły piątek), a na salę w Toronto udało się wejść 2600 osobom. Jak głosi wieść gminna, koniki sprzedawały bilety po 500 kanadyjskich dolarów. Do tekstu..
Poprawność polityczna (dalece niewystarczająco szalona)
Nick Cohen (27-11-2010)
Zeszłotygodniowa decyzja ONZ-u o wyłączeniu gejów ze specjalnej rezolucji potępiającej pozaprawne, arbitralne i doraźne egzekucje, nie otrzymała takiej uwagi, na jaką zasłużyła. W ONZ-cie zwolennicy dyktatur i dyktatorskich idei przypomnieli nam raz jeszcze, że to, co ich łączy, jest ważniejsze od tego, co ich dzieli. Wśród sługusów despotów, którzy powiedzieli, że zabijanie gejów jest w porządku, byli reprezentanci Iranu, Algierii, Chin, Konga, Kuby, Erytrei, Korei Północnej, Egiptu, Malezji, Pakistanu, Rosji, Sudanu, Ugandy, Wietnamu, Jemenu i Zimbabwe. Ani jeden kraj afrykański nie głosował za ochroną homoseksualistów. Do tekstu..
Muzułmańscy ateiści
Andrzej Koraszewski (27-11-2010)
Źródłem wielu nieporozumień wokół islamu jest fakt, że w okresie oświecenia i później często próbowano go przeciwstawiać chrześcijaństwu i idealizować. Kiedy wybieramy się w podróż w poszukiwaniu mitów, aż nazbyt często znajdujemy mity. Romantyczne odczytywanie Orientu mogło dostarczać argumentów na domowym podwórku, ale z historyczną rzetelnością nie miało wiele wspólnego. Do tekstu..
Woody Allen, oświecenie i bielmo schodzące z oczu
Piotr Napierała (26-11-2010)
Zazwyczaj ludzkie myślenie jest zakładnikiem różnych form, czy utartych schematów. Często np. mówi się, że ludzie uwięzieni w kanciastych bryłach myślą kwadratowo. Jednak to nie przestrzeń fizyczna zdaje się mieć tu kluczowe znaczenie, znacznie poważniejsze konsekwencje mają ograniczenia w myśleniu związane z rozmaitymi schematami kulturowymi. Do tekstu..
210. rocznica powstania Towarzystwa Przyjaciół Nauk
Maciej Twardowski (25-11-2010)
Powołanie do życia TPN-u było przełomem w rozwoju polskiej nauki w czasie zaborów. Założyciele zdawali sobie sprawę, że to właśnie rozwój nauki pozwoli na przetrwanie polskiego dziedzictwa kulturalnego. Była to realizacja planów nauki zorganizowanej, snutych jeszcze przez króla Stanisława Poniatowskiego. Założenie Towarzystwa dało w Polsce początek współcześnie rozumianej nauce. Pierwszy raz na taką skalę w naszej historii rolę mecenatu kościelnego czy dworskiego przejmowała instytucja społeczna. Do tekstu..
Dyplomacja publiczna i świat wirtualny
Monika Sadlok (25-11-2010)
Decydujące znaczenie ma pierwotna cecha każdej z gier - czyli możliwość oderwania się od realiów, otaczających problemów, niepowodzeń. Każdy, dla własnego zdrowia psychicznego, potrzebuje jakieś formy ucieczki od rzeczywistych problemów. Gra komputerowa takową możliwość daje, a ponadto pozwala na kreowanie zupełnie nowego "ja" w wirtualnym świecie. Tę właśnie możliwość można wykorzystać dla potrzeb dyplomacji publicznej. Nieliczne, jak dotychczas, przykłady próby wykorzystania w tym celu możliwości jakie dają media cyfrowe, stanowią jednak pewną zapowiedź nowych trendów w tej dziedzinie. Do tekstu..
Równość według Radziszewskiej
Joanna Darkiewicz (24-11-2010)
I tak oto, w trakcie kampanii wyborczej, na ekranie TVN widzimy nowoczesną i prospołeczną minister Radziszewską z hasłami o "równości i różnorodności"... Pani minister jawi się w nim jako sojuszniczka mniejszości, nie zaś konserwatorka - jednego z najbardziej wykluczających w Europie - porządków prawno-społecznych, a reprezentowana przez nią Platforma jako partia obywatelska, nie zaś kościelno-biznesowa... Do tekstu..
Fałszywe CV ujawniają dyskryminację wobec muzułmanów na francuskim rynku pracy
Ed Yong (24-11-2010)
Oto Khadija Diouf, ma 24 lata, samotna, mieszka we Francji i przez ostatnie trzy lata pracowała jako sekretarka i księgowa. Jej nazwisko wskazuje, że pochodzi z rodziny imigrantów z Senegalu, zaś jej imię pozwala się domyśleć, że jest muzułmanką. Kilkaset pracodawców obejrzało jej CV, nie wiedząc, że taka osoba nie istnieje. Khadija jest jedną z trzech postaci wymyślonych przez Claire Adidę z University of California, w San Diego. Stanowią one część sprytnego eksperymentu, który pokazuje jak francuski rynek pracy przesiąknięty jest dyskryminacją wobec muzułmanów. Do tekstu..
Czy Jahwe to Szatan?
Maciej Mikurda (23-11-2010)
"Ten, którego imienia nie można wymawiać" - w literaturze w ten sposób bywa określane zło. W Biblii ten zakaz dotyczy boga Jahwe. Dlaczego? Ze strachu czy z szacunku? Jahwe budzi oba uczucia. Stwórca człowieka jest troskliwym opiekunem swoich wyznawców, ale ma także drugie oblicze: wymaga krwawych obrzędów, przyjmuje ofiary z rzezi ludzi, nienawidzi bezbożników. Do tekstu..
Stosunkowo nowe prawo człowieka
Andrzej Koraszewski (23-11-2010)
Planowanie rodziny oparte na nowoczesnych środkach antykoncepcyjnych najszybciej rozpowszechniło się na Zachodzie, w szczególności w krajach o tradycji protestanckiej, ze znacznie większymi oporami w krajach o tradycji katolickiej, w krajach azjatyckich wprowadzane było w dramatycznych warunkach i często pod administracyjnym przymusem, i natrafiło na drastyczne przeszkody religijne, kulturowe i ekonomiczne w krajach muzułmańskich oraz w niemuzułmańskich państwach Afryki. Do tekstu..
Wilhelmina Drucker. Kobieta, czyli Wolny Człowiek!
Patrycja Walter (22-11-2010)
Historia pierwszej fali feminizmu niderlandzkiego związana jest z nazwiskiem Wilhelminy Elisabeth Drucker. Była współtwórczynią pierwszych kobiecych postulatów równościowych i wolnościowych. Swoim życiem i aktywnością społeczną chciała doprowadzić do sytuacji, by w końcu przestało obowiązywać pytanie Mary Astell (1666 -1731), angielskiej pisarki, feministki, walczącej między innymi o edukację kobiet, "dlaczego skoro wszyscy ludzie rodzą się wolni, wszystkie kobiety rodzą się zniewolone?". Do tekstu..
Feministyczna polityka islamskiej mizoginii
Phyllis Chesler (22-11-2010)
Badanie morderstw w imię honoru nie jest tym samym co robienie z nich sensacji - ale profesor Lila Abu-Lughod z Columbia University jest innego zdania. Wierzy ona ponadto, że zachowania miejscowych Arabów i muzułmanów, włącznie z przemocą w imię honoru, można najpełniej zrozumieć jako konsekwencję zachodniego kolonializmu - być może wręcz "islamofobii". Do tekstu..
Kara śmierci - prawo boskie czy ludzkie?
Lucjan Ferus (21-11-2010)
Jan Paweł II sprzeciwiając się Bogu Jahwe w kwestii kary śmierci (był nieugięty w tym, jak stwierdził kard. Dziwisz), opowiada się po stronie tych, którzy uważają, że normy moralne nie są bożego autorstwa. Jednym słowem wyznawał on czysto ateistyczny pogląd, że to sami ludzie dla ludzi wymyślili moralność i aby owieczki chciały się do niej stosować, przypisali jej boskie autorstwo i autorytet. Do tekstu..
Rasizm nasz powszedni
Przemysław Prekiel (21-11-2010)
Helsińska Fundacja Praw Człowieka postanowiła opublikować raport na temat rasizmu w Polsce. Brzmi on dość ponuro i paskudnie. Maluje obraz Polski jako kraju nietolerancyjnego i nieprzyjaznego "obcym". Ale czego można było się spodziewać? Wystarczy przejść się polskimi ulicami, przeczytać rasistowskie, antysemickie i ksenofobiczne hasła pisane na murach przez "prawdziwych Polaków". Do tekstu..
Nowa tajemnica Anomalocaris
Matthew Cobb (20-11-2010)
Anomalocaris - dosłownie "nietypowa krewetka" - została zidentyfikowana po raz pierwszy w 1892 r. przez Josepha Fredericka Whiteavesa w złożach z kambru w Kolumbii Brytyjskiej. Jedną z wielu rzeczy dziwacznych w tej krewetce było to, że wydawała się nie mieć odwłoka ani głowy. Wszystko, co znajdowano, to jej "ogon". Wszystkie okazały się być częścią tego samego zwierzęcia - groźnego drapieżnika, o którym sądzi się obecnie, że był spokrewniony ze stawonogami. Do tekstu..
Cerkiew, która nie wybacza
Andrzej Koraszewski (20-11-2010)
Przeglądając prasę zahaczyłem wzrokiem o doniesienie korespondenta "Gazety Wyborczej" z Moskwy, pod tytułem: "Cerkiew Tołstojowi nie wybacza". Zanurzyłem się w lekturze, bowiem gdybym był cerkwią, to też bym temu Tołstojowi nie wybaczył. Moskiewski korespondent, przyznaje uczciwie, że Tołstoj wyparł się cerkwi, a nawet cytuje wielkiego pisarza: "To, że wyrzekłem się cerkwi nazywającej samą siebie prawosławną, jest absolutną prawdą. To, że odrzucam niepojętą trójcę i nie mającą żadnego sensu w naszych czasach bajkę o upadku pierwszego człowieka, bluźnierczą historię o bogu urodzonym przez dziewicę, dla odrodzenia ludzkości, to też absolutna prawda." Do tekstu..
List do amerykańskiego Centrum Obrony Praw Konstytucyjnych (19-11-2010)
W swojej bezwarunkowej obronie Anwara al-Awlakiego, CCR, podkreślając, że nikt nie może być obiektem zamachów, ani razu nie mówi, że jest również rzeczą niezbywalną, aby tego rodzaju kryminaliści byli stawiani przed sądem. CCR nie wspomina również, że ma jakikolwiek zamiar wesprzeć niezliczone ofiary Al-Awlakiego, przynajmniej z taką siłą i takim nagłośnieniem jakiego obecnie udziela jego sprawie. Te podwójne standardy są nieakceptowalne. Do tekstu..
Przyszłość Afganistnu – dwa scenariusze
Davood Moradian (18-11-2010)
Afganistan staje się najdłuższą amerykańską wojną i bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Jest to również bardzo frustrujący i męczący konflikt dla nas w Afganistanie. Jednak nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące charakteru tego konfliktu. Ani w Kabulu, ani w Brukseli, ani w Waszyngtonie nie ma rozsądnego konsensusu na temat charakteru konfliktu w Afganistanie lub definicji jego zakończenia. Na nieszczęście, wzrasta obecnie koncentracja uwagi na pytaniu: kiedy ta niezdefiniowana misja się zakończy. Do tekstu..
Przeciw religii
Jakub Znamierowski (17-11-2010)
Jestem świadom, że w artykule tym nie przytoczyłem wszystkich argumentów, które mogłyby poprzeć wysuniętą przeze mnie tezę. Na poruszony tu temat można by napisać całą książkę. Jestem także świadom, że artykułem tym ściągam na siebie krytykę, ale przecież o to właśnie chodzi: nie bójmy się wątpić, mieć własne zdanie. Nie bójmy się myśleć! Do tekstu..
Irańska mafia klechów
Amil Imani (17-11-2010)
Tego piątku ogromny mułła opowiadał o znaczeniu tragicznej historii imama Rezy, ósmego arabskiego imama szyitów, którego pochowano w mieście Maszhad, w Iranie. Mułła zamierzał udać się z pielgrzymką do grobu imama, gdy tylko bogobojni wierni ze wsi wyplują z siebie wystarczającą ilość pieniędzy na tę podróż. Twierdził, że wybiera się do sanktuarium, by osobiście wyprosić u świętego imama wstawienie się do Boga o wybaczenie grzechów wiejskich owieczek. Jego stadko, chociaż wyraźnie pozbawione runa, wymagało regularnego strzyżenia. Do tekstu..
Wielowątkowy kontekst Slavorum apostoli
Radosław S. Czarnecki (16-11-2010)
Tradycyjne kościoły chrześcijańskie we współczesnej Europie stały się w wyniku historii, rozwoju społecznego, kultury strukturami z minionych epok, nie potrafią zaprezentować "nowym, zjednoczonym" Europejczykom nic atrakcyjnego, nic nowatorskiego, nic na miarę dzisiejszej epoki. To nie "duchowość" jako taka obumiera, bo na nią jest zapotrzebowanie, to obumiera skostniała i niemalże feudalna religijność wraz z jej instytucjami. Do tekstu..
Projekt Motywacja
Ed Yong (16-11-2010)
W Projekcie Motywacja uczniowie gimnazjów okazali się wystarczająco inteligentni, aby zrozumieć trudne pojęcia związane z epidemiologią chorób oraz  sposób, w jaki  mogą je opisać modele matematyczne. Byli wystarczająco zainteresowani, aby poświęcić swój czas w przerwie obiadowej oraz czas wolny po szkole, aby pracować nad kwestionariuszami. Byli także wystarczająco pomysłowi, aby stworzyć użyteczne narzędzie badawcze i wykorzystać je w praktyce do zbierania danych. Do tekstu..
Zabawy dobrego zbrodniarza
Andrzej Koraszewski (15-11-2010)
Amerykański koncern Monsanto przekazał dla rolników na Haiti ziarna kukurydzy i warzyw za ponad 4 miliony dolarów. Oczywiście ekologiczni dziennikarze zaczęli dopytywać, czy ziarno nie jest aby genetycznie modyfikowane. Rzeczniczka Monsanto, Elizabeth Vancil, zapewniła, że ponieważ Haiti nie ma odpowiednich regulacji prawnych, więc po uzgodnieniu z haitańskim ministrem rolnictwa przesłano ziarno hybrydowe, dostosowane do haitańskich warunków. Do tekstu..
Zakazać burki? Argumenty za
Phyllis Chesler (14-11-2010)
Czy inne państwa zachodnie powinny pójść śladem Belgii i Francji i zakazać pełne zakrycie twarzy i ciała, a konkretnie burki i nikabu? Czy Zachód powinien zakazać wszelkich ubrań, które ukrywają tożsamość? Według niedawnych sondaży uważa tak większość Europejczyków.Niemniej znaczna część społeczeństwa, szczególnie w Stanach Zjednoczonych oraz całkiem niemało feministek uważa taki zakaz za przejaw nietolerancji religijnej, rzecz anty-kobiecą i anty-zachodnią. Utrzymują oni, że decydowanie o tym, co kobieta może a czego nie może nosić, nie należy do państwa - jest to jej ciało, a nie własność publiczna. Do tekstu..
Winne ofiary. Manifestacja ofiar kościelnej pedofilii pod Watykanem
Agnieszka Zakrzewicz (14-11-2010)
31 października 2010 r. odbyła się w Rzymie długo zapowiadana manifestacja ofiar księży-pedofilów, które przyjechały z 13 krajów. Kilkadziesiąt ofiar przestępstw seksualnych, które miały miejsce w zaciszu zakrystii i konfesjonałów przyjechało do Rzymu z dwóch powodów: pokazać, że powstaje międzynarodowa organizacja, która domaga się, aby Watykan przestał wreszcie tuszować i umniejszać popełnione zbrodnie oraz skłonić ONZ, aby uznała popełnianie pedofilii i systematyczne ukrywanie tego przestępstwa za zbrodnię przeciwko ludzkości. Do tekstu..
Ménage à trois
Dorota Zdrojewska (13-11-2010)
Czas płynąc łaskocze i pieści moje ciało. Przemijanie głaszcze moją duszę. Przemijanie jest falującym oczekiwaniem i istnieniem wibrującej codzienności. Poznawanie rozsadza skorupę, zmienia tory moich myśli, pobudza umysł. Rzeczywistość rozpala mnie. Topię się, wykuwam się, przemieniam się. U stóp moich ścielą się popioły fałszywych praw, pustych idei i wymyślonych grzechów. Te resztki powoli znikają od moich, uważnie skupionych spojrzeń. Do tekstu..
Racjonaliści po 50 mln
Mariusz Agnosiewicz (13-11-2010)
Od 3 sierpnia do 3 listopada, z okazji przekroczenia 50 mln odwiedzin, prowadziliśmy trzecią kompleksową ankietę dającą obraz środowiska skupionego wokół Racjonalisty. Ankieta składała się z 30 pytań zamkniętych i wypełniło ją 2029 osób. Biorąc pod uwagę wyniki poprzedniej ankiety, okazuje się, że Racjonalista ma rosnący wpływ na przekonania czytelników. Jak zmienił się nasz profil polityczny? Jak szybko rośnie odsetek racjonalistek? Do tekstu..
Antysemityzm czy tylko niewinny antysyjonizm? (13-11-2010)
2 listopada 2010r. Dawid Warszawski w "Gazecie Wyborczej" referował wywiad jakiego udzielił agencji Reutera jeden z głównych przywódców i współzałożycieli Hamasu, Mahmoud Al-Zahar. "Nie żyjecie jak istoty ludzkie. Nie żyjecie nawet jak zwierzęta. Akceptujecie homoseksualizm. I teraz nas krytykujecie?" mówił o mieszkańcach Zachodu Mahmud al-Zahar. W ubiegłym tygodniu telewizja Al-Aqsa nadała jego inne wystąpienie, które było bardziej radykalne. Do tekstu..
Biskup Stanisław Budzik objawia prawdę
Robert Grzeszczyk (12-11-2010)
Biskup Budzik z goryczą wspominał cesarza austriackiego, który odebrał dobra kościelne. Nie wspomniał o Sejmie Czteroletnim, który odebrał majątki biskupom. Wspominał też krzywdy jakie Kościół odniósł w okresie stalinizmu. Nie zająknął się natomiast nad jednoznacznym udziałem Kościoła w niesprawiedliwości na którą się zdecydował po 1989 roku. Bo pokrzywdzonych przez stalinizm i historię było znacznie więcej. Do tekstu..
Lubię filozofię
Stanisław Pietrzyk (12-11-2010)
Zakładając, że był jakiś początek, jakaś pierwsza przyczyna, która nie była skutkiem, nieskończoność czasu i przestrzeni przed pierwszym skutkiem wypełnić musielibyśmy tą właśnie przyczyną sprawczą, której w pewnym momencie zachciało się zainicjować pierwszy skutek. Jeśli Wszechświat jest nieskończony, to nieskończona jest również wypełniająca go ilość znanej i nieznanej nam materii. Stąd wniosek, że przyczyna jest również materią wypełniającą nieskończoność. Do tekstu..
Prześladowania chrześcijan
Nimrod Raphaeli (11-11-2010)
W ostatnią niedzielę października 2010 r. grupa terrorystów, którzy przedstawili się jako członkowie stowarzyszonej z Al-Kaidą organizacji Islamskie Państwo Iraku (ISI), przeprowadziła morderczy atak na kościół Matki Bożej w dzielnicy Karrada w Bagdadzie, jednej z najlepiej strzeżonych okolic stolicy. W kościele było w tym czasie około 140 parafian, przygotowujących się do rozpoczęcia mszy niedzielnej. Do tekstu..
Dzień niepodległości
Andrzej Koraszewski (11-11-2010)
Demopaci to ludzie, którzy posługują się hasłami demokracji i przywołują prawa człowieka, ale tylko wówczas, kiedy służy to ich interesom, a nie kiedy wymaga samokrytyki i samokontroli. Demopaci domagają się rygorystycznego przestrzegania obywatelskich "praw", ale sami nie odnoszą podstawowych standardów do swoich własnych zachowań. Najgroźniejsi demopaci wykorzystują demokratyczne prawa dla niszczenia demokracji. Do tekstu..
Patriotyzm konstytucyjny
Adam Gałamaga (10-11-2010)
Współczesny patriotyzm niemiecki ma z polskim niewiele wspólnego. Wynika to z wielkich różnic, które dzielą oba kraje: z jednej strony Odry społeczeństwo etnicznie homogeniczne, z drugiej zaś multikulturowe; tutaj historia kraju dumą obywateli - tam pamięć o Holocauście; tutaj silny element katolicki powiązany z ideą narodu - tam protestanci, katolicy i bezwyznaniowcy jako trzy wielkie równouprawnione i tak samo słyszalne grupy społeczne. Do tekstu..
Materializm w filozofii Michaiła Aleksandrowicza Bakunina
Nina Tymińska (10-11-2010)
Nie sposób jest godzić się z istnieniem Boga bez zrezygnowania z własnej wolności. Deprecjonowanie religii we wszelkiej postaci wynika u Bakunina z nieco ogólniejszego nastawienia - sprzeciwu wobec wszelkich przejawów ograniczania wolności ludzkiej. Tak samo, jak wszelkie instytucje rządowe, państwo, zwierzchnie organizacje, tak i religia wraz ze swoimi instytucjami (Kościołem przede wszystkim) ogranicza człowieka i odbiera mu wolność. Do tekstu..
Kobieta, która jest mężem stanu
Andrzej Koraszewski (09-11-2010)
Kanclerz Angela Merkel intrygowała mnie od początku, zarówno jako człowiek, jak i jako polityk. Przypadek zdarzył, że sięgnąłem po jej biografię napisaną przez Juliusza Bartosza. Niewielka książeczka, ma raptem 125 stron, za to czyta się dobrze i daje sporo do myślenia. Autor zajmuje się sprawami niemieckimi od zarania swojej kariery dziennikarskiej, czyli plus minus od polskiego Października. Ma swoje sympatie i antypatie, zaznacza je jednak dyskretnie, koncentrując się na prezentacji faktów. Do tekstu..
Sygnatura blefującego mózgu
Ed Yong (08-11-2010)
Najlepsi gracze pokerowi są mistrzami zwodzenia. Są dobrzy w manipulowaniu działaniami innych graczy oraz maskowaniu swoich własnych poczynań tak, aby ich kłamstwa nie zostały wykryte. Ale nawet najlepszych zwodzicieli zdradzają pewne sygnały i Meghana Bhatt  odkryła kilka z nich, które są fascynujące. Skanując mózgi i obserwując zachowania ochotników, którzy grali w grę polegającą na targowaniu się, odkryła różne wzory aktywności mózgowej, które są zbieżne z różnymi stylami gry. Owe "neurologiczne podpisy" dzielą graczy na zaangażowanych w strategiczne zwodnicze działania i na tych, którzy grają bardziej otwarcie. Do tekstu..
Bezpieczny antyklerykalizm
Przemysław Prekiel (08-11-2010)
Publicysta "Rzeczpospolitej" Piotr Semka, komentując na swoim blogu pielgrzymkę papieża Benedykta XVI do Hiszpanii stwierdził, iż reakcje części hiszpańskich mediów były zbyt agresywne wobec gościa. W swoim komentarzu Semka pisze, że dyskutowano o wprowadzeniu unijnych sankcji wobec Austrii, gdy władzę zdobyła tam partia Jörga Haidera, ale gdy socjaliści Zapatero realizują plan radykalnej laicyzacji ograniczającej prawa katolików, nie budzi to zaniepokojenia. Do tekstu..
Dlaczego porzuciłem islam
Waleed Al-Husseini (07-11-2010)
Jak podała Palestyńska Agencja prasowa, policja palestyńska aresztowała kilka dni temu w kawiarence internetowej w Qalqilya, na Zachodnim Brzegu ateistę, które prowadził blog i zamieszczał komentarze na  Facebooku. Przyjaciele poszukują Waleeda Al-Husseiniego, próbując ustalić gdzie jest, i o co jest oskarżony. Poniżej publikujemy tekst z tego blogu, w którym wyjaśnia on dlaczego porzucił islam. Do tekstu..
Ateiści także potrafią być głupi
PZ Myers (07-11-2010)
Malcolm Knox jest ateistą, który radośnie posyła swoje dzieci do kościoła katolickiego, co jest całkowicie w porządku (jego żona jest katoliczką)... ale uznał za konieczne wysmażyć dziesięć okropnych, strasznych, głupich wymówek, dlaczego musi to robić. Żenujące, jak żałosne jest jego rozumowanie. Do tekstu..
Pięć powodów dla których nie jestem neutralna
Lauryn Oates (06-11-2010)
Powstańcy to wygodne i chwytliwe określenie tych ludzi, ale jest to eufemizm, który nie informuje o niebezpieczeństwie ideologii, którą te grupy głoszą. Jest to ideologia, wobec której nie chcę być neutralna i nie sądzę, aby jakakolwiek organizacja humanitarna czy jej pracownik mógłby w dobrej wierze być wobec niej neutralny. Talibowie są po prostu amoralni z punktu widzenia celów organizacji humanitarnych. Do tekstu..
Szkoły bez etyki
Jan Hartman (05-11-2010)
Jako nauczyciel etyki wiem, że zdecydowana większość młodych Polaków ma poglądy etyczne bliskie epikureizmowi. Przeświadczenie, że kler katolicki reprezentuje moralność publiczną polskiego społeczeństwa, jest przesądem. Nie jest też prawdą, że istnieje jakaś "neutralna", bezwyznaniowa część etyki katolickiej, której można by nauczać bez ingerencji w poglądy religijne uczniów. Nie znam ani jednej świeckiej tezy doktryny katolickiej. Do tekstu..
Dom, czyli historia bliższa i dalsza
Andrzej Koraszewski (05-11-2010)
Bill Bryson, Amerykanin mieszkający na byłej plebanii w Norfolk, autor dziewięciu książek podróżniczych, pięciu słowników, czterech książek popularno naukowych i znakomitej biografii Szekspira, postanowił napisać książkę o swoim domu, czyli krótką historię życia prywatnego. Wyszła historia nie całkiem krótka (500 stron, z tego 50 stron indeksów), ani nie tylko o domu, bo książka składa się z dygresji, dla których dom jest zaledwie pretekstem. Do tekstu..
Manifest neohumanistyczny
Paul Kurtz (04-11-2010)
W XX w. powstały trzy manifesty humanistyczne przyjęte szeroko przez ogólnoświatowy ruch humanistyczny. Paul Kurtz był autorem jednego z nich. Dziś, u progu XXI w., Kurtz proponuje nowy manifest - neohumanistyczny. Czy zostanie przyjęty równie szeroko? Jak dotąd podpisali go m.in. James Randi, Steven Pinker, Leo Igwe, z Polski - Barbara Stanosz. Wedle Manifestu "neohumaniści definiują się głównie przez to za czym są a nie przez to, czemu się sprzeciwiają. Dążą do bycia afirmatywnymi. Mogą pragnąć krytycznie badać twierdzenia stawiane przez religie, jednak skupiają się na swoim konstruktywnym wkładzie, nie na obalaniu. Zwracają się ku nowym możliwościom a nie krytycyzmowi", nadto "organizacje neohumanistyczne muszą przygotować się na zaangażowanie w działalność polityczną" Do tekstu..
Samobójcza propozycja Poczty Polskiej
Janusz Piechociński (04-11-2010)
Poczta Polska nie uwzględnia ponad 77 proc. reklamacji klientów. Prywatni ponad 70 proc. skarg rozpatrują po myśli klienta. Dynamika przychodów i zyskowność Poczty Polskiej jest jedną z najniższych wśród europejskich operatorów. W porównaniu do operatorów zagranicznych Poczta Polska ma jeden z najniższych przychodów na pracownika. Pełna liberalizacja rynku pocztowego w Polsce nastąpi od 1 stycznia 2013 Do tekstu..
Nekrolog ateisty
Mariusz Agnosiewicz (03-11-2010)
Po mojej śmierci widziałbym swoje szczątki albo na akademii medycznej dla celów naukowych, albo spopielone i rozsypane w jakimś zagajniczku w którym następnie posadzi się pamiątkowe drzewo. Może reemigranci z Anglii zaczną wnosić nowe zwyczaje? Wszak angielskie cmentarze są niepomiernie ciekawsze i piękniejsze. Równie godny naśladowania jest zwyczaj stawiania w różnych miejscach ławeczek z pamiątkowymi tabliczkami: rodzina może dzięki temu w miejscu publicznym uczcić swego bliskiego, a społeczeństwo ma z tego pożytek w postaci ławeczki Do tekstu..
Dzień Wszystkich Świętych okiem ateistki
Martyna Kaproń (03-11-2010)
1 listopada. Dzień zadumy, w którym ludzie tłumami kroczą na cmentarz. Idą z ogromnymi zniczami, o różnych kształtach. Niosą sterty kwiatów i wieńców, co by je na grobach zostawić. Kroczą na cmentarz całymi rodzinami. Pięknie ubrani, uczesani, umalowani. Podjeżdżają lśniącymi w jesiennym słońcu samochodami, specjalnie przygotowanymi na dzisiejszy dzień. Do tekstu..
Cnota bohaterstwa a moralność
Per Bauhn (02-11-2010)
Heroizm wydaje się być moralnie niejednoznaczną cechą życia ludzkiego. Z jednej strony imponują nam ludzie, którzy nie zważając na własne bezpieczeństwo wbiegają do płonącego domu, żeby uratować uwięzione tam dziecko. Z drugiej strony, czujemy litość wobec młodych ludzi, którzy maszerowali na front w pierwszej wojnie światowej, upojeni wyobrażeniami o heroizmie, podczas gdy my uważamy ich za ofiary samooszustwa lub oszukańczej propagandy politycznej. Do tekstu..
Dlaczego naruszanie czyichś przekonań powoduje jeszcze silniejszą ich obronę
Ed Yong (01-11-2010)
Nie musisz szukać daleko ludzi trzymających się kurczowo swoich przekonań, nawet w obliczu przytłaczających dowodów, które im zaprzeczają. Tysiące ludzi ciągle tkwi w przekonaniu, że szczepionki powodują autyzm, że całe życie powstało kilka tysięcy lat temu, albo nawet że picie wybielacza to dobry pomysł. Zobacz niezliczone komentarze w Internecie, a z pewnością odkryjesz masy ludzi, którzy ślepo popierają te pomysły, nawet w obliczu racjonalnych argumentów. Do tekstu..
Islamizacja sprawy palestyńskiej jest przeszkodą w jej rozwiązaniu
Zainab Raszid (01-11-2010)
Zainab Raszid twierdzi, że przemoc i ekstremizm w świecie arabskim i islamskim wypływa z religijnych i prawnych tekstów islamu i wzywa intelektualistów arabskich do odrzucenia takich tekstów i do walki o jeden, nadrzędny cel: "sekularyzację państwa i społeczeństwa - to znaczy, całkowite rozdzielenie religii i państwa". Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365