Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.808.103 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7361 tekstów. Zajęłyby one 29025 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4527 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Dość dobrze znam - i to nie tylko w literackim wydaniu - chrześcijańską mitologię i nie znajduję tam niczego dobrego czy pięknego. Czytałem lepsze.
Przegląd wyników wyszukiwania

Dogmatyczna islamofilia zachodnich islamologów
Ibn Warraq (30-09-2010)
Czynnikiem prowadzącym do apologetycznej natury islamologów, są pieniądze saudyjskie, szerokim strumieniem wpływające na uniwersytety zachodnie. W grudniu 2005 r, książę Al-Waleed bin Talal bin Abdul Aziz Al Saud, wnuk Abdula Aziza Al Sauda, króla-założyciela Arabii Saudyjskiej dał uniwersytetom Georgetown i Harvard po 20 milionów dolarów. Anthony Glees wykazał, że osiem brytyjskich uniwersytetów, włącznie z Oxfordem i Cambridge, zaakceptowało 233,5 miliona funtów od Arabii Saudyjskiej. Do tekstu..
Herezja tolerancji
Mariusz Agnosiewicz (30-09-2010)
Nie może być tolerancji dla pseudoprawd, czyli prób narzucania w oparciu o retorykę obiektywistyczną własnych wyborów aksjologicznych oraz twierdzeń niezrozumiałych lub nieempirycznych/niedowodliwych. Nasze światopoglądy w pewnej jedynie części opierają się na okolicznościach dotyczących faktów. Bardzo duża część naszych sporów międzyświatopoglądowych to w istocie konflikty wartości, w których nie idzie o żadną prawdę i nie ma w zasadzie miejsca dla konstruktywnego dialogu. Do tekstu..
Rośliny "mocy" w praktykach magicznych Indian obu Ameryk
Joanna Łabuzek (29-09-2010)
Wykorzystanie pejotlu przez Huiczoli wydaje się nie związane z pejotyzmem Azteków, ograniczonym głównie do klasy kapłanów; nie jest też podobne do używania pejotlu przez takie grupy Indian meksykańskich, jak Tarahumara i Kora. Ci drudzy są głęboko przerażeni pejotlem, podczas gdy Huiczole spodziewają się wyłącznie dobroczynnych skutków jego użycia. Kora i Tarahumara mogą kupić pejotl na jakim bądź targu albo od Huiczoli, podczas gdy Huiczole zakazują używania pejotlu zebranego z innego miejsca niż sakralna kraina, 'gdzie on mieszka' Do tekstu..
Możliwe, że życie zaczęło się w lodzie
Ed Yong (29-09-2010)
Jedne z najpopularniejszych teorii zakładają, że życie zaczęło się w piekielnych otchłaniach, w otworach hydrotermalnych pod powierzchnią morza, które wyrzucały potwornie gorącą wodę z wnętrza ziemi. Nowe badanie sugeruje jednak alternatywne rozwiązanie, rozwiązanie, które wydaje się być po drugiej stronie bieguna (celowa gra słów) od owych gorących ujść - lód. Do tekstu..
Dla ateistów i wierzących ignorancja nie jest usprawiedliwieniem
John Shook (28-09-2010)
Radykalny ateizm nie jest zainteresowany szerokim teologicznym obrazem i nie jest na niego przygotowany, a wierzący nie są w znacznie lepszej sytuacji. Wszyscy potrzebują lepszej edukacji na temat aktualnego stanu debat dotyczących Boga. Jeśli ateiści zamierzają stworzyć racjonalny światopogląd mogący zastąpić religie, muszą traktować religię i teologię bardziej poważnie. Do tekstu..
Bóg z odzysku, czyli recykling sił nadprzyrodzonych
Andrzej Koraszewski (28-09-2010)
Ileż to razy słyszałem, że tego boga, którego krytykują ateiści, to po prostu nie ma. Uczciwie rzecz biorąc nie ma ani tego, ani innego, ale jest wiara, a tę można badać i próbować dokładniej określić kto i w co wierzy. Spectrum wierzących rozciąga się od tych, którzy wierzą w każde słowo w Biblii aż do tych, którzy mówią coś o jakiejś apofatycznej teologii i o Bogu, który jest np. matematyką. Wierzący katolicy czytają różne pisma, od "Naszego Dziennika" począwszy, przez "Gościa Niedzielnego", "Opokę", aż po "Tygodnik Powszechny", "Więź" i "Znak". Do tekstu..
Center for Inquiry wypowiada wojnę ateistom
Jerry Coyne (27-09-2010)
Russell, którego akomodacjoniści postrzegają jako "dobrego" XX-wiecznego ateistę, atakuje te same argumenty teologiczne, które rozważają Czterej Jeźdźcy. Spójrzcie na jego Dlaczego nie jestem chrześcijaninem. Albo przeczytajcie antologię Hitchensa A Portable Atheist. Szybko odkryjecie, że Nowy Ateizm jest po prostu współczesną kontynuacją dziedzictwa wolnej myśli idącej wstecz do Spinozy. Do tekstu..
Kilka perspektyw na odwieczny problem umysł-ciało
Łukasz Stasiełowicz (27-09-2010)
Podsumowanie dotychczasowych debat skłania do zastanowienia się nad definicją duszy. Czy należy ją utożsamić ze świadomością? A może zrównać z całością możliwych stanów mentalnych? Dychotomia dusza-ciało zaczerpnięta z wymiaru religijnego jest ewidentnie nie do utrzymania, chyba że ktoś będzie próbował stosować sztuczki definicyjne. Do tekstu..
Grzech Młodego Chemika czyli podpalacze vs dopalacze
Łukasz Kołodziej (26-09-2010)
W ciągu ostatnich paru miesięcy w naszym kraju trwa kampania na rzecz delegalizacji i wyciągania konsekwencji z wszelkich prób wprowadzania do obiegu substancji psychoaktywnych potocznie nazywanych dopalaczami. Pierwsze sklepy z tego rodzaju produktami zaczęły istnieć zaraz po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. W miarę czasu powstawały nowe, natomiast nikt jakoś szczególnie z wyjątkiem zainteresowanych nie zwracał na nie uwagi. Do tekstu..
Czy zajmujący się nauką dziennikarze powinni opowiadać się po którejś stronie?
Ed Yong (26-09-2010)
Mówimy o rzeczywistej pracy dziennikarskiej, którą jest analizowanie, krytykowanie, prezentowanie kontekstu i tak dalej, w przeciwieństwie do nagiego informowania. Mówimy tu również o uznaniu swoich własnych stronniczych przekonań i przedstawieniu ich tak, aby były widoczne dla czytelnika. A wreszcie mówimy o przejrzystości i prawdzie, co jest znacznie bardziej ważne niż neutralność i obiektywność. Ostatecznie właściwe słowo określające człowieka, który jest neutralny wobec prawdy, to kłamca, a nie dziennikarz. Do tekstu..
Blizny po ewolucji, czyli o darwinizmie, feminizmie i wodnej małpie
Grażyna Latos, Małgorzata Danicka-Kosut (25-09-2010)
Teoria wodnej małpy to hipoteza wywodząca pochodzenie gatunków z rodzaju Homo ze środowiska wodnego, w którym wyewoluowały fizyczne cechy odróżniające ludzi od innych człowiekowatych. Współczesną wersję tej teorii zaproponował Max Westenhofer (1942), a biolog Alister Hardy w 1960 przedstawił ją w środowiskach naukowych. Do rozpowszechnienia teorii przyczyniła się publicystka Elaine Morgan. Do tekstu..
Bądź jednością z naturą
Andrzej Koraszewski (24-09-2010)
Odchodzenie od Kościoła, w połączeniu z promocją etyki ekologicznej, prowadzić będzie do zmian zachowań, ale intensywności tych zmian przewidzieć nie sposób. Opór ze strony Kościoła będzie poważny, ale na ile skuteczny? W 1917 roku Benedykt XV zabronił "masońskiej praktyki" spalania ciała, współdziałania przy kremacji, udzielania sakramentalnego odpuszczenia grzechów osobie, która wydała nakaz spalenia własnego ciała. Do tekstu..
Sieci (za bardzo) inteligentne
Adrian Zwoliński (23-09-2010)
Dzięki nim posłuchamy dyszącej do słuchawki "gorącej Kasi", poznamy miłość naszego życia, dowiem się od wróżki, czy zdobędziemy wymarzoną pracę i weźmiemy udział w audiotele. To wszystko dzięki nim - sieciom inteligentnym. Tak bardzo inteligentnym, że potrafiącym wykiwać niejednego "użytkownika końcowego". Do tekstu..
Czy nauka i wiara powinny pogawędzić?
Jerry Coyne (23-09-2010)
Co właściwie religia może wnieść do badań nad moralnością? Twierdzę, że religia nie wniosła ani jednego etycznego spostrzeżenia, które nie byłoby lepiej ujęte przez moralność świecką - i to bez piętna siły nadnaturalnej. Do tekstu..
Samce altannika tworzą iluzje perspektywiczne, które widzą tylko samice
Ed Yong (22-09-2010)
Jeżeli chodzi o wystrój wnętrz, poczucie smaku altannika wielkiego w porównaniu z jego krewnymi, wydaje się wręcz spartańskie. Tworzy on alejkę z patyków udekorowaną szarymi i białymi przedmiotami takimi, jak skorupki, kości i kamienie, prowadzącą na dziedziniec. Samiec występuje na tym dziedzińcu, podczas gdy samica ogląda pokaz z wykładanej odpowiednio alejki. Jej pole widzenia jest ograniczone i dość wąskie, a jak twierdzi Endler, samiec wie jak to wykorzystać. Do tekstu..
Islam, islamofobia, chrześcijanofobia i nienawiść do Żydów
Eugene Veklerov (22-09-2010)
Przybliżona liczba meczetów w Nowym Jorku: 80; przybliżona liczba meczetów w Jerozolimie: 70; liczba kościołów i synagog w całej Arabii Saudyjskiej: 0. Ponadto chrześcijanie w Arabii Saudyjskiej są aresztowani i publicznie chłostani za jawne praktykowanie swojej wiary. Do tekstu..
Rozważania o energetyce
Paweł Gołębiewski (21-09-2010)
Polska powinna iść w kilku kierunkach naraz w dziedzinie energetyki. Budowa elektrowni atomowej jest dobrą inwestycją pod względem zarówno ekonomicznym, ekologicznym jak i pod względem bezpieczeństwa. Mamy doświadczonych ludzi, którzy są w stanie wybudować elektrownie atomowe trzeciej generacji. Do tekstu..
Wykreślmy to i owo (z dekalogu)
Andrzej Koraszewski (20-09-2010)
Zdecydowanie nie wszyscy polscy katolicy chcą intronizacji Jezusa na króla III RP, wielu z nich to republikanie, więc zapewne skończy się na powołaniu Jezusa na stanowisko hetmana polowego III RP. Tak czy siak, coś z tym Jezusem trzeba zrobić, bo nie może tak chodzić bez przydziału. Do tekstu..
Ratzinger jest wrogiem ludzkości
Richard Dawkins (20-09-2010)
To jest pełen tekst przemówienia, który planowałem wygłosić na demonstracji w Londynie przeciwko papieżowi 18 września 2010 r. Przemówienie wygłoszone w Whitehall było znacznie krótsze, ponieważ demonstracja była tak olbrzymia (szacuje się ją na 15 tysięcy), iż przemówienia zaczęły się później i musiały zostać skrócone. Do tekstu..
Przed nim wspaniałe perspektywy, ale nie w rodzinnym kraju
Jeff Baron (19-09-2010)
Waszyngton. Dwudziestodwuletni irański filmowiec Farbod Koshtinat cieszy się atrakcyjnymi możliwościami wyboru, co będzie robił i gdzie będzie pracował. "Mam kontakty w Europie i Australii - mówi - więc się o to nie martwię". Jedyna rzecz, jaka jest dla niego obecnie nieosiągalna, to powrót do rodzinnego kraju i kręcenie filmów w Iranie. Do tekstu..
Opowieść optymistyczna
Andrzej Koraszewski (19-09-2010)
Główna teza książki Ridleya nie jest nowa, ale trzeba przyznać, że pięknie ją rozwija. Postęp zawdzięczamy wymianie, jesteśmy unikalnym zwierzęciem, które potrafiło przezwyciężyć nieufność i zacząć wymieniać się przedmiotami z obcymi osobnikami tego samego gatunku. Jesteśmy jedynym zwierzęciem, które zdołało pojąć, że wymiana może być korzystniejsza od rabunku i jedynym zwierzęciem stadnym, które stworzyło podział pracy oparty na kulturze, a nie na zapisie w genach. Do tekstu..
Bezbożne społeczeństwa są bardziej ofiarne
Nick Cohen (19-09-2010)
Piszący mniej więcej dziesięć wieków przed naszą erą wściekły autor Psalmu 14, grzmiał przeciwko tym, którzy mówią, że nie ma Boga. "Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają, nikt nie czyni dobrze." Kiedy patrzymy jak dziś paskudni ateiści demaskowani są przez apologetów religii, widzimy, że duch Izraela z czasów epoki żelaza jest nadal obecny w Wielkiej Brytanii XXI wieku. Do tekstu..
Noc paschalna i wyjście z Egiptu
Stanisław Pietrzyk (18-09-2010)
Niewiele jest w ich świętej księdze słów tak często powtarzanych jak "krew" i "ofiara". Pragnienie krwi ich boga jest odzwierciedleniem ich pragnień. Trup się ściele gęsto a krew znaczy drogę do iluzorycznej wolności. Ofiara krwi jest najważniejszym elementem i sensem misteriów chrześcijańskich. Te religie bez krwi obejść się nie mogą. Do tekstu..
Palestyńczycy nie uznają państwa żydowskiego
Richard Z. Chesnoff (18-09-2010)
Świat muzułmański odwrócił się tyłem do swoich braci. Z wyjątkiem Jordanii żadne państwo arabskie nie przyznało obywatelstwa palestyńskim uchodźcom, nie mówiąc o stałym domu na którymś ze swoich milionów pustych hektarów. Zamiast tego arabscy uchodźcy zostali zamknięci w przepełnionych obozach dla uchodźców - szeregi namiotów stały się nędznymi miastami. Nadal żyją z olbrzymiej pomocy międzynarodowej, są używani jako pionki przez skorumpowanych urzędników i siedzą, czekając na zniszczenie Izraela, by mogli powołać się na "Prawo Powrotu". Do tekstu..
Wyzwanie XXI wieku
Michael Specter (18-09-2010)
Firma Amyris Biotechnologia, której udało się już wyprodukować syntetyczny lek przeciw malarii, opracowała trzy mikroorganizmy zdolne do przekształcania cukrów w paliwo, w tym jeden, który przy udziale drożdży jest zdolny do wytwarzania z cukrów oleju napędowego. Firma Amyris utrzymuje, że w 2011 roku będzie w stanie wyprodukować ponad 750 milionów litrów oleju napędowego rocznie Do tekstu..
Kościół a wybory prezydenckie A.D. 2010
Paweł Borecki (17-09-2010)
Kościół polski wybory prezydenckie A.D. 2010 przegrał w wielu wymiarach. Przegrał je w wymiarze wizerunkowym, ponieważ wybory dowiodły, że Kościół hierarchiczny jest dziś politycznie podzielony. Definitywnie rozwiany został mit hierarchii jako monolitu, stanowiący jeden z filarów pozycji Episkopatu w okresie PRL. Twarzą polskiego katolicyzmu stali się hierarchowie o proweniencji integrystycznej - abp J. Michalik, bp Dydycz, bp K. Ryczan oraz Radio Maryja. Dla wielu, zwłaszcza młodych odbiorców, Kościół i katolicyzm stały się synonimami obskurantyzmu, fanatyzmu, czy mówiąc językiem młodzieżowym - "obciachu". Do tekstu..
Chrześcijański e-mail: o nieredukowalnej złożoności
Jerry Coyne (16-09-2010)
Rzeczy często wyglądają, jak gdyby nie mogły istnieć adaptacyjne stadia pośrednie, ale jest tak dlatego, że te stadia pośrednie zostają zatarte w procesie ewolucyjnym. (Częstym przykładem jest tu łuk kamienny. Wygląda, jakby nie dawało się go zbudować kładąc kamień na kamieniu, ponieważ stadium pośrednie "połowy łuku" rozpadło by się. Ale oczywiście było stadium pośrednie, to w którym rusztowanie podpierało łuk. Kiedy łuk zostaje ukończony, zabiera się rusztowanie, zacierając metodę budowy.) Do tekstu..
Spisek Iluminatów
Mariusz Agnosiewicz (16-09-2010)
Zakon Iluminatów to osiemnastowieczna próba wykorzystania masonerii do budowania utopii, tym razem racjonalistycznej. Z drugiej zaś strony była to próba krzewienia idei racjonalistycznych w sposób kościelny, ściślej jezuicki. Dziś Iluminaci to "zły bóg" w którego wierzą, zdaje się, że mocniej jak w Jehowę, sympatycy Ojca Dyrektora, ale także i całkiem laiccy mitomani. Zły bóg to byt urojony, który ma rządzić "tym światem" ku utrapieniu człowieka poczciwego. Do tekstu..
Dotacje państwowe dla Kościoła i skutki finansowe konkordatu z 1925 r.
Jerzy Wisłocki (16-09-2010)
Po sekularyzacji dóbr kościelnych na ziemiach polskich w XIX w. jednym z podstawowych źródeł finansowania działalności Kościoła katolickiego stały się dotacje państwowe. Dotacje wypłacały wszystkie państwa zaborcze, ale według różnych zasad. W odrodzonej Polsce stosowano początkowo nadal dotychczasowe zasady wypłat, ale wprowadzając pewne zmiany. Opierając się na budżetach państw zaborczych przekazywano do rąk ordynariuszy diecezji lub bezpośrednio księżom sumy, które były wykazane w budżecie przedwojennym, stosując system dodatków drożyźnianych, tak jak w przypadku wypłat wynagrodzeń dla urzędników państwowych. Do tekstu..
Monoteizm jako źródło fundamentalizmu
Radosław S. Czarnecki (15-09-2010)
Wśród wszelkich monoteizmów i systemów religijno-filozoficznych z nim zawsze związanych, na czoło wysuwają się zdecydowanie tzw. religie objawione. Ich podstawowym kanonem jest wybranie ludu bożego przez Boga. Po drugiej stronie są  nie-wyznawcy, znajdują się przecież poza naszym, plemiennym ludem bożym, poza narodem wybranym, poza człowieczeństwem. Do tekstu..
Dżihad i ramadan
D. Hazan (15-09-2010)
Dzisiaj ONZ zmusza muzułmanów do zniesienia prawa o niewolnictwie, które jest jednym z praw dżihadu, podczas gdy kraje niewiary i tyranii, które arbitralnie kontrolują prawa ONZ, ujarzmiają słabe narody w imię reformy i kolonializm nadal istnieje w każdym kraju muzułmańskim, gdzie jest okupacja. Do tekstu..
Promocja świeżego świętego
Andrzej Koraszewski (14-09-2010)
W czwartek zaczyna się czterodniowa wizyta papieża w Wielkiej Brytanii. Już we wtorek premier Cameron wyraził radość z powodu tej "niezwykle ważnej, historycznej wizyty". Brytyjski premier wyraził głębokie przekonanie, że będą to bardzo specjalne cztery dni nie tylko dla sześciu milionów brytyjskich katolików, ale i dla wielu wierzących (w domyśle inaczej wierzących) mieszkańców Wielkiej Brytanii. Do tekstu..
Bluźnierstwo na niedzielę: Szacunek nie jest tym samym co posłuszeństwo
PZ Myers (13-09-2010)
Dorośli akceptują różnice zdań między ludźmi, które nie powodują krzywd fizycznych. Działa tu zasada tolerancji, prawdziwej tolerancji, gdy pozwalamy innym robić to, co chcą, jak długo nie narusza to wolności innych... fakt bycia obrażonym lub pragnienie narzucenia twojej moralności innym nie jest wymówką pozwalającą na pogwałcenie tej zasady. Nadal nie umiem pojąć, dlaczego tak trudno jest to zrozumieć. Do tekstu..
Terroryzm i dzieci. Wywiad z Sharmeen Obaid-Chinoy (13-09-2010)
Kilka lat temu eJournalUSA przeprowadził wywiad ze znaną amerykańsko-pakistańską dziennikarką Sharmeen Obaid-Chinoy. Rozmowa dotyczyła rekrutacji dzieci przez organizacje terrorystyczne. Sharmeen Obaid-Chinoy spędziła 10 tygodni mieszkając z tymi dziećmi w obozie dla uchodźców w Karaczi i zrozumiała bardzo szybko, że ich doświadczenia były całkiem odmienne od doświadczeń większości dzieci żyjących w Pakistanie. Mimo upływu czasu wywiad nie stracił na aktualności. Do tekstu..
Aktualny stan stosunków wyznaniowych w Polsce - zarys problemu
Paweł Borecki (12-09-2010)
Zabiegając o rozwój idei laickich i ich urzeczywistnienie w Polsce, osłabia się siłę fundamentalizmu religijnego w Europie. Klerykalna Polska, jej władze podporządkowane Kościołowi katolickiemu są zagrożeniem dla idei praw człowieka, neutralności światopoglądowej życia publicznego w ramach całej Unii Europejskiej. Do tekstu..
Zjawisko kulturowego unionizmu w literaturze polsko-ruskiego pogranicza
Dawid Szymczak (12-09-2010)
Nim w roku 1569 aktem unii lubelskiej ostatecznie przypieczętowano inkorporację województw ruskich do Korony, problematyka polsko-ruskich stosunków kulturowych od co najmniej stu kilkudziesięciu lat należała do najżywiej dyskutowanych w praktyce życia codziennego. Nie będzie jednak krzywdzącym uproszczeniem nadanie owym kontaktom charakteru głównie religijnego. Do tekstu..
Rozważania o sztuce czytania
Andrzej Rusław Nowicki (12-09-2010)
czytające mózgi to mustangi,
a ich pęd do wiedzy - zachwyca.
Bo czytanie to w dzieło wstąpienie
i wchłanianie w siebie jego mocy,
wypełnianie cennymi treściami
naszych dni i naszych nocy.
Do tekstu..
Świeckość – jedyna opcja dla Arabii Saudyjskiej
Ahmad Adnan (12-09-2010)
W niezwykłym artykule na łamach gazety "Al-Wiam" saudyjski publicysta Ahmad Adnan wezwał do sekularyzacji Arabii Saudyjskiej i do rozdzielenia religii i państwa. Omawiał także konflikt między liberałami i islamistami w Arabii Saudyjskiej, który szeroko relacjonowały media. Do tekstu..
Palę Biblię
Andrzej Koraszewski (10-09-2010)
Łatwo sobie wyobrazić sympatycznego grilla z uroczystym paleniem co wredniejszych stron z Biblii, Koranu, Ewangelii i innych świątobliwych ksiąg. Oczyma duszy wyobrażam sobie jednak, że akurat ci, którzy przyszliby na takie spotkanie, robiliby najpierw kopie stosownych stron, a potem palili owe kopie, nie ze względu na szacunek dla wiary, a ze względu na szacunek do książek. Do tekstu..
Uwaga! Nauka ogłupia
Mariusz Agnosiewicz (09-09-2010)
W filmie Altered States (Odmienne stany świadomości) pokazano religijne działanie muchomora czerwonego oraz dimetylotryptaminy. Pacjentka wkrótce po podaniu tego ostatniego relacjonuje przejęta: "Czuję jakby moje serce zostało dotknięte przez Chrystusa". Oczywiście nie zawsze dla tego rodzaju wizji potrzebny jest chemiczny dopalacz. Pewien procent tych zjazdów kończy się bad tripem i wtedy święty widzi diabła. W reakcji na religijne bad tripy pojawili się egzorcyści. Należy jednak skończyć z uprzywilejowanym traktowaniem halucynacji religijnych. Do tekstu..
Bieda a religijność
Andrzej Koraszewski (08-09-2010)
Gallup przeprowadził niezbyt skomplikowane badania korelacji między biedą a religijnością. W 114 krajach zadawano ludziom pytania o to, jak ważna jest religia w ich życiu, a następnie porównano wyniki z poziomem dochodów. Tradycja poszukiwania zależności między religią a rozwojem gospodarczym jest długa, mamy tu ogromną literaturę, chociaż w ostatnich dekadach zainteresowanie tą problematyką zdecydowanie zmalało. Do tekstu..
Czy ewolucja dała nam Boga?
Jerry Coyne (07-09-2010)
Pochodzenie wiary, zagubione albo w naszej ewolucyjnej, albo kulturowej przeszłości, może po prostu być jedną z tych kwestii, których nigdy nie rozwiążemy. Niemniej warto próbować, ale na razie nie udawajmy, że zbliżamy się choćby do zrozumienia związku między ewolucją a Bogiem. Do tekstu..
Opowieść o uwagach dwóch Europejczyków: De Guchta i Sarrazina
Daniel Greenfield (06-09-2010)
W sierpniu Thilo Sarrazin, członek zarządu niemieckiego banku centralnego i krytyk imigracji islamskiej, wspomniał, że Żydzi, Baskowie i kilka innych grup etnicznych mają wspólny gen. Po tym nastąpiła burza protestów i oskarżeń, że Sarrazin jest antysemitą. Do tekstu..
Solidarność, czyli 30 lat nienawiści
Andrzej Koraszewski (06-09-2010)
Jak powiedział Tadeusz Mazowiecki - "Pani Henryka kiedyś zatrzymała tramwaj, a teraz zatrzymała kłamstwo". Pani Henryka powiedziała, że królik jest nagi, a w królika wstąpiła hiena i zaraz zaczął krzyczeć, że pani Henryka niczego nie zatrzymała, że może nawet zatrzymała jakiś tramwaj, ale nie było w tym niczego nadzwyczajnego, bo inni zatrzymali wszystko inne jeszcze przed nią. Do tekstu..
Polacy będą odchodzić od religii
Bartosz Ślosarski, Piotr Szumlewicz (05-09-2010)
Jeżeli ludzie będą bogatsi, zaczną częściej podróżować po świecie, korzystać z dóbr kultury, wchodzić w interakcje społeczne. Trudno się w tej sytuacji dziwić, że Kościół zawsze był przeciwny ideom egalitarnym, gdyż swoją potęgę budował między innymi na zagospodarowywaniu niezadowolenia biednych i wykluczonych. Wraz ze wzrostem dobrobytu i odkryciem nowych form doświadczenia ludzie odchodzą od wąskich ram działania wyznaczonych przez Kościół. Do tekstu..
Muzułmanie wzywają: Pomóżcie nam, mówiąc prawdę
Barry Rubin (03-09-2010)
Większość ludzi, którzy nienawidzą i sprzeciwiają się rewolucyjnemu islamizmowi, można najtrafniej nazwać konserwatywnymi tradycjonalistami. Wolą islam taki, jaki był praktykowany przed erą rewolucji w Iranie i przed Osamą bin Ladenem. Do tekstu..
Dylemat więźnia i inne możliwości
David P. Barash (02-09-2010)
Problem wydaje się dość prosty: Dlaczego ludzie ze sobą nie współpracują? Lub raczej, dlaczego nie współpracują ze sobą bardziej? Przecież, jeżeli ja pomogę tobie, a ty pomożesz mnie, to czy nie skorzystamy na tym obaj? Podobnie, czy nie skorzystalibyśmy wszyscy na konsekwentnym trzymaniu się sposobu postępowania wolnego od stosowania przemocy? Do tekstu..
Chybiony atak na dobór krewniaczy
Jerry Coyne (02-09-2010)
Teoria doboru krewniaczego z powodzeniem przewidziała nowe odkrycia. Chociaż kolonie owadów społecznych funkcjonują pod wieloma względami jak zegarki, teoria doboru krewniaczego przewiduje, kto sypie piasek w tryby, jak również, które koła zębate mogą obsunąć się, a które sprężyny puścić. Wiele z przewidzianych odkryć, jak konflikt proporcji płci i nadzorowanie porządku, były inaczej kompletnie nieoczekiwane. Do tekstu..
Kto się boi Ayaan Hirsi Ali?
Andrzej Koraszewski (01-09-2010)
Kiedy miała lat pięć, uczyła się przed świtem rozpalać ognisko, gotować herbatę i doić kozę. Jak pisze, jej podróż od społeczeństwa klanowego, podporządkowania społeczeństwa religii islamu i szariatowi do Ameryki, do akceptacji wartości Oświecenia i do ateizmu była podróżą przez stulecia, którą musiała odbyć w ciągu kilkunastu lat. Do tekstu..
Nauka i naukowcy
Vinod K. Wadhawan (01-09-2010)
Smutnym faktem jest, że niewielu ludzi ma niezbędne wykształcenie i dyscyplinę umysłową, wymagane przez metodę naukową. Zawsze MUSZĄ mieć odpowiedź. Jeśli nauka nie może jej obecnie dostarczyć, nie mają cierpliwości na czekanie. Wymyślają odpowiedzi wprowadzając coraz więcej aksjomatów (nawiasem mówiąc, to właśnie robi większość religii). Oto przykład: Deepak Chopra, lekarz, który w wykładach i artykułach posługuje się czasami językiem mechaniki kwantowej opublikował artykuł w Huffington Post. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365