Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.710.647 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
W tej materii sąd znawców jest nad wyraz zgodny: bóg do swego wyznawcy zawsze jest podobny
Przegląd wyników wyszukiwania

Listy i opinie

Ustanowienie Rządu Światowego bardziej prawdopodobne, niż kiedykolwiek
Tadeusz Bisewski (22-02-2012)
Jeśli ktoś miałby zdobyć władzę nad światem, to lepiej byłoby, aby dokonała tego władza stawiająca w dotychczasowych poczynaniach na demokrację, niż mono- lub teokrację. To złudzenie wolności o nazwie "demokracja" daje nam przecież olbrzymi komfort psychiczny i zawsze większą swobodę życiową, niż alternatywa w rodzaju państwa totalitarnego. Czy jednak utworzenie światowego rządu jest w ogóle konieczne? Do tekstu..
Czy grozi nam nowe średniowiecze?
Radosław S. Czarnecki (29-11-2011)
Człowiek chce się podeprzeć (dla uwiarygodnienia) mitem, irracjonalną dykteryjką, klechdą, legendą. Formą wsparcia tych tendencji, (absolutnie anty-realną i przeczącą rozumowemu pojmowania świata), są wszystkie systemy wierzeń religijnych - na dodatek sprzężone z nacjonalizmem, ksenofobią rasową bądź jakąkolwiek postacią tego, co nazywamy kulturkampfem, stanowiąc jednocześnie potężną broń i wsparcie dla wszelkich sił ciemnych, obskuranckich, zacofanych i zabobonnych. Do tekstu..
Dlaczego monarchia oświecona może lepiej chronić wolność niż demokracja
Piotr Napierała (29-11-2011)
Żyjemy w demokracji, dlatego zewsząd słyszymy głosy, iż jest to najlepszy możliwy ustrój. Wielu z nas przyjmuje to twierdzenie z całym dobrodziejstwem inwentarza. Ludzi mylą dziś powszechnie tzw. Wolność pozytywną czyli wpływanie swym głosem na rząd, co jest raczej iluzją, z wolnością negatywną czyli realnym zakresem swobód obywatela. Do tekstu..
List organizacji rolniczych do Prezesa Polskiej Akademii Nauk (21-11-2011)
Forum niżej podpisanych organizacji rolniczych, skupiających producentów i przetwórców surowców rolno-spożywczych, zwraca się się do Pana Profesora z prośbą o zajęcie oficjalnego stanowiska przez Polską Akademię Nauk w sprawie organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) oraz ich zastosowania w rolnictwie. Z zaniepokojeniem obserwujemy negatywną kampanię na temat organizmów genetycznie zmodyfikowanych, prowadzoną w polskich mediach. Do tekstu..
Jak uczyć racjonalizmu
Piotr Napierała (17-11-2011)
Zastanawiałem się długo nad tym, jak można by wzmocnić pierwiastek racjonalistyczny i wolnomyślicielski w społeczeństwie. Oczywiście najlepsza jest zawsze nauka przez przykład, chodzi mi tu o to, że wykształcony racjonalista stanowić może żywy przykład dla ludzi zawieszonych między zabobonem i stereotypem, a jasnym myśleniem. Do tekstu..
Rozterki i myśli rozliczne
Krzysztof Pochwicki (13-11-2011)
Wpadliśmy w spiralę przemian. Rozwój technologiczny wymusza zmiany społeczne, kulturowe, niczym rozregulowany, stale przyspieszający tryb przyczynia się do demograficznej ekspansji (liczebność ludzkiej populacji wzrasta obecnie o blisko 80 mln rocznie). Migracje. Konkurencja o przestrzeń, o dobra. Narastająca konsumpcja zasobów, zwłaszcza nieodnawialnych, planety. Do tekstu..
Echo Freuda
Oskar Wiśniewski (02-11-2011)
Dlatego Freud uważał, że człowiek musi kiedyś opuścić ramy religii, tak jak opuszcza okres dziecięctwa? Gdyż można właściwie postawić znak równości pomiędzy pragnieniami odczuwanymi w tych dwóch stanach psychicznych. I tu, i tu człowiek jest pozbawiony wolności, samodzielności i dojrzałości do zmierzenia się z tzw. rzeczywistością. Prędzej czy później konieczne będzie jednak doprowadzenie do takiego stanu, gdzie ego może emanować swoją dojrzałością i samodzielnością, a kultura i popędy biologiczne są zredukowane do minimum. Do tekstu..
Prywatny Jezus
Jacek Tabisz (20-10-2011)
Oczyszczony, prywatny Jezus nabiera charakteru jeszcze bardziej mistycznego, niż Jezus katolicki, czy prawosławny. Jest to oczywista kontynuacja poczucia przynależności do jednoosobowej grupy chrześcijańskiej, która rzekomo zna ukrytą przed tak wieloma prawdę. Do tekstu..
Groźne konsekwencje religijnej indoktrynacji w dzieciństwie
Miranda Celeste Hale (16-09-2011)
Z psychologicznego punktu widzenia to katolickie poczucie winy jest zrozumiałe. Trudno się dziwić, że dziecko, któremu bez przerwy przypomina się, że jest grzeszne, skalane, niegodne, jako człowiek dorosły staje się kimś wiecznie walczącym z poczuciem winy i wstydu, kimś kto nigdy nie czuje się czysty, zasługujący na szczęście, na szacunek, kimś spełniającym oczekiwania. Do tekstu..
Masakra w Oslo i sprawiedliwość wikingów
Abdulateff Al-Mulhim (03-08-2011)
Ta wiadomość byłaby czymś co zdarza się codziennie na naszej planecie, ale te ataki nie były w Bagdadzie, Kabulu czy Mogadiszu. Te ataki nie zostały przeprowadzone przez typów z Al-Kaidy. Zamachowiec nie przyszedł z obozu dla uchodźców ani ze slumsu. Więc dlaczego to się stało? Do tekstu..
Do Andrzeja Koraszewskiego, kilka uwag o naszej teraźniejszości
Mirosław Woroniecki (16-07-2011)
Rozbieżność pomiędzy deklarowaną prawnie wolnością głoszenia poglądów nie ma niestety wiele wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy i odwaga dalej pozostaje w cenie. Mieszkańcy wsi, miasteczek i małych miast nie tylko obawiają się reakcji społecznych na publiczne określenie się jako ateiści czy niewierzący, lecz również nie mogą przyznawać się do popierania regulacji prawnych sprzecznych z nauką kościoła, chociażby o związkach homoseksualnych, a w niektórych miastach ( podwarszawski Wołomin) urzędnicy boją się podobno prezentować poglądy odmienne od rządzących miastem PIS - owskich funkcjonariuszy. Do tekstu..
Chcesz być grzeczny? Udawaj razem z nami…
Jacek Tabisz (27-06-2011)
W trakcie jednej z niedawnych rozmów opisując postać papieża Jana Pawła II użyłem słowa "pajac" wywołując tym oburzenie nie tyle wiernych katolików, co nastawionej na polityczną poprawność, mniejszościowej na szczęście, grupki ateistów. Starałem się naprawić mój błąd i do grona pajaców dorzuciłem też Dalajlamę i Sathya Sai Babę, lecz nie pocieszyło to moich adwersarzy. Do tekstu..
Propaganda antynikotynowa i jej główny artykuł wiary
Marcin Dolecki (19-06-2011)
Celem mojego tekstu nie jest pisanie pochlebnie o zwyczaju palenia liści rośliny o eleganckiej łacińskiej nazwie Nicotiana tabacum, którą delektowanie się przyczyniło się prawdopodobnie do śmierci wielu dziesiątków milionów ludzi, lecz przedstawienie wybranych typowych zabiegów propagandowych, często stosowanych przez osoby, zaangażowane w walkę z nikotynizmem. Do tekstu..
Problemy ze świadomością
Jacek Tabisz (17-06-2011)
Biorąc udział w dyskusjach często spotykam się z podejściem do zagadnienia świadomości u istot żywych, z którym nie mogę się zgodzić. Dominują dwie zasadnicze postawy. Wywodząca się z chrześcijaństwa - "tylko ludzie są świadomi", z pewnym nielogicznym ukłonem w stronę domowych kotów i psów u samych wiernych, lub też magiczno - zabobonna - "wszystko co się rusza, albo ma układ nerwowy musi być jakoś tam świadome". Do tekstu..
Abusus non tollit usum
Jerzy Kujawski (16-06-2011)
Im więcej wątpliwości budzi Jego opatrzność, tym wyższe stawia mu się pomniki; im więcej zagrożenia dla parafialnych finansów, tym więcej komunikantów zamieniać się będzie w materię boskiego serca i nikt nie dojrzy w tym ani chytrego zabiegu odwrócenia uwagi od faktu, że król jest nagi, ani niedźwiedziej przysługi dla wizerunku Jego wszechmocy. Do tekstu..
Religijna prawica a poszerzanie horyzontów
Piotr Napierała (23-05-2011)
Mam wrażenie, że generalnie istnieją dwa rodzaje ludzi: wolnomyśliciele - czyli ci, którzy kierują się we wszystkim własnym uznaniem, rezonowaniem, myśleniem i sumieniem, oraz "trzeba-iści", których motywy działań są determinowane przez system nakazów i zakazów moralnych i organizacyjnych, przy czym nie mówię tu o nakazach prawa zaklętego w kodeksach prawnych, lecz o nakazach wynikających z wychowania lub przyjętego za własny zewnętrznego systemu moralnego. Do tekstu..
Dziękuję za Kolosa ze Świebodzina!
Andrzej Dymkowski (06-05-2011)
Sekta Kaczyńskiego jest tak samo prymitywna i pretensjonalna jak bałwochwalczy Kolos ze Świebodzina. Zdałem sobie sprawę, że to nie jest wcale margines polskiego kościoła katolickiego: to jest prawdziwe oblicze mojego kościoła. Do tekstu..
Muzułmanie a moralna niepełnosprawność
Daniel Greenfield (06-04-2011)
Nasza reakcja na muzułmańską przemoc w Afganistanie, rzekomo wyzwoloną przez spalenie Koranu na Florydzie, używa logiki nie drażnij psa. Muzułmanie są niebezpieczni i agresywni, każdego więc kto ich prowokuje, obarcza się odpowiedzialnością za to, co oni robią. Nie drażnij dobermana na łańcuchu i nie drażnij muzułmanów po drugiej stronie granicy lub świata. Takie jest przesłanie naszych obieralnych i nieobieranych przedstawicieli. Ale muzułmanie to nie są nieodpowiedzialne zwierzęta. Do tekstu..
Życie intelektem, to życie nie w pełni
Jakub Toones (06-04-2010)
Uważam, że tak jak ciało powinniśmy utrzymywać w higienie, tak lewą półkulę można pielęgnować za pomocą racjonalizmu. Co znaczy dla Ciebie stwierdzenie "jestem racjonalistą"? Czy jak oglądasz piękne obrazy lub słuchasz przenikającej Cię muzyki to myślisz o sobie jako kimś racjonalnym? Patrzmy na drzewa, zwierzęta i ludzi z miłością i uśmiechem. Bądźmy sobą. Z pełną odwagą tego, że bycie sobą to maksymalna radość, ale też wrażliwość. To również cierpienie, ale już zupełnie inne. Racjonalizm to logika, nazwy, tabliczki i słowniki. Są bardzo potrzebne, ale to nie jest życie. Życie ma wieczny puls i piękno, którego słowa nigdy nie zdołają wyrazić. Do tekstu..
Ateizm i agnostycyzm w kraju nad Wisłą
Mariusz Hyżorek (19-05-2006)
Problemem człowieka niewierzącego jest to, że w dalszym ciągu pozostaje w specyficznym kręgu kulturowym i od czasu do czasu, chociażby dla świętego spokoju, musi dopełniać wymaganych przez tradycję rytuałów. Można oczywiście stanąć okoniem, ale w takiej sytuacji niewątpliwe jest wyrządzenie przykrości ludziom Do tekstu..
Pożegnanie
Anonim (31-12-2004)
Niedawnymi czasy obaliłem swoją religie i doszedłem od wniosku, że trzeba słuchać swojego serca. Zrezygnowanie z własnej religii dało mi wiele, ale wiele też pozostało do wyjaśnienia. Zwłaszcza pytanie o sens i o to, jak żyć... Do tekstu..
Moja przemiana
Dezel (19-12-2004)
Każdy szuka odpowiedzi w księgach, słowach, które pochodzą od innych ludzi. Trzeba spojrzeć w siebie a nie szukać obok. Ale wcześniej wymazać umysł z wszelkich ograniczeń. Ja tak zrobiłem i stałem się lepszym człowiekiem. Dostrzegam wiele dobra jakie niechcący daję Do tekstu..
Dlaczego nie lubię Agnosiewicza?
Radosław Żyszczyński (07-11-2004)
Piszę ten list, aby wyjaśnić, dlaczego i za co nie lubię szefa serwisu racjonalistycznego. Dla nie jest on człowiekiem złej woli, demagogiem, szkodliwym propagatorem. Na wstępie wyjaśnię, że wcale nie jestem fanatykiem. Do tekstu..
Wiara, nadzieja, miłość
Aleksandra Kowal (22-12-2003)
Moja historia życia przebiega dokładnie pod prąd Pańskiej. Urodziłam się w rodzinie ateistycznej. W 24. roku życia w katolickim kraju spotkałam ludzi, którzy naprawdę żyli wiarą... Do tekstu..
Ateista-mistyk
Maciej Dobrut (19-06-2003)
Od kilku lat czytuję twoje strony: "Agnostyka-obywatela", "Klerokratię", "Racjonalistę". Zacząłem je czytać jaszcze jako katolik pragnący pogłębić swą wiedzę o chrześcijaństwie... Do tekstu..
Mielizna ateizmu
Robert Niedźwiedzki (17-06-2003)
Jesteście wyraźnie antykatoliccy, większość tekstów jest żałośnie stronnicza i emocjonalna, niewygodne dla tezy fakty się przemilcza, ateizm nie może oznaczać mielizny intelektualnej. Do tekstu..
Rozmówki klerykalno-racjonalne (14-02-2003)
Wybór najciekawszych listów i wymiany zdań ze środowiskiem religijnym, w szczególności z ludźmi wielebnymi lub wyjątkowej pobożności i moralności; katolicka recepcja serwisu, oblicza wiary Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365