Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.210.651 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 309 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Mój ateizm budzi się z letargu wówczas, gdy prywatna wiara staję się sprawą publiczną; kiedy ktoś próbuje zorganizować życie innym na podstawie własnych psychopatologii.
Archiwum streszczeń artykułów

Przesmyk Suwalski oraz tytanowa rozgrywka między Rosją a USA
Mariusz Agnosiewicz  (20-06-2016)
Kiedy w 2010 zaczęła pęcznieć energetyczna wojna hybrydowa między Rosją a Zachodem, Rosja wprowadziła embargo na eksport helu-3, który ma być podstawą energetyki przyszłości. W 2014 Rosja zagroziła Zachodowi embargiem na tytan a to już poważna groźba, gdyż od rosyjskiego tytanu zależne są i Chiny i USA. Amerykańska zbrojeniówka bez rosyjskiego tytanu popadłaby w tarapaty. Wkrótce po groźbie rozpętania wojny tytanowej okazało się, że najbardziej newralgicznym miejscem konfliktu między NATO a Rosją stał się Przesmyk Suwalski. W 2009 Rosja ćwiczyła inwazję na Przesmyk Suwalski w związku z rzekomą groźbą wybuchu polskiej insurekcji w Grodnie. NATO ma rozlokować w Przesmyku batalion wojska w związku z ryzykiem ataku Rosji na kraje bałtyckie. Na marginesie obu tych narracji, zupełnie przypadkowo, w Przesmyku Suwalskim znajdują się największe złoża tytanu w Europie. W 1977 Gierek wybudował jedyną w Europie fabrykę helu. Dzięki temu Polska jest dziś jednym z pięciu krajów na Ziemi, które wydobywają hel. Po Helu zabrał się za suwalski tytan, który miał zabezpieczone finansowanie z Niemiec... Do tekstu..
Europa+. Szczyt odnowicieli UE w Warszawie
Mariusz Agnosiewicz  (27-06-2016)
W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się Szczyt Odnowicieli UE, w którym udział wzięli ministrowie spraw zagranicznych państw UE, m.in. z Austrii, Hiszpanii czy Grecji. Nazwa nawiązuje do Spotkania Założycieli UE w Berlinie. Spotkanie warszawskie było bardziej reprezentatywne demokratycznie niż berlińskie, gdyż 10 państw, które spotkały się w Warszawie dysponuje większą siłą głosów w Radzie UE niż 6 państw, które spotkały się w Berlinie. W oparciu o spotkanie Polska przedłoży projekt odnowy UE, która na nowo zdefiniuje pozycję państw członkowskich. Szczyt berliński to próba demontażu Unii i budowy państwa federacyjnego. Szczyt warszawski to próba odbudowy Unii. Berlin chce by Anglia jak najszybciej się odłączyła. Warszawa chce, by pozostała jak najdłużej, by dać Unii szansę na reformę, która może zmienić wolę angielskiego suwerena. W Moskwie piszą, że Polska pretenduje do roli lidera regionalnego, który nasilił ofensywę geopolityczną Do tekstu..
Trina Papisten - najsławniejsza polska czarownica
Mariusz Agnosiewicz  (01-07-2016)
Słupsk jako pierwsze polskie miasto upamiętnił swoją czarownicę nazywając jej imieniem rondo. Trina to skrót od imienia Kathrin. Papisten nie jest nazwiskiem, lecz pogardliwym przydomkiem oznaczającym "papistkę" czyli katoliczkę. Przed przybyciem do Słupska nazywała się Katarzyna Nipkowa, czyli nosiła nazwisko kaszubskie. Na stos posłał ją sąd protestancki w 1701, kiedy utworzono Królestwo Prus. Katarzyna była Polką (Polsh-Katolsh) posłaną na stos przez niemiecki sąd za radą Wydziału Prawa Universität Rostock. Trina Papisten to ksywki pochodzące z niemieckich kronik, które w tłumaczeniu na polski znaczą: Kaśka Katolka. Kim była i dlaczego zginęła? Do tekstu..
Więzienie na Łąckiego we Lwowie - poprawianie historii
Wasyl Rasewycz  (07-07-2016)
Zarówno na Ukrainie jak i w Polsce od kilku lat niezwykle ożywiły się zorganizowane działania mające na celu wbicie klina współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą. W Polsce rozbudzane są ruchy i resentymenty antyukraińskie, na Ukrainie zaś ożywia się sentymenty antypolskie oraz kreuje UPA na jedyny ukraiński ruch patriotyczny, przemilczając jego zbrodnie. Przykładem tej polityki jest Narodowe Muzeum Ofiar Reżimów Okupacyjnych "Więzienie na Łąckiego" we Lwowie, które ma być "przypomnieniem o okrucieństwach totalitarnej przeszłości ZSRR, niemieckiego i polskiego reżymów okupacyjnych". OUN, pomimo współpracy z nazistami, jest w nim kreowane na jednego z głównych wrogów reżimu hitlerowskiego. Do tekstu..
Kto z Przemyśla robi punkt zapalny?  (07-07-2016)
Znani z nazwisk konkretni ludzie od paru lat systematycznie pracują nad tym, by z Przemyśla zrobić taki punkt zapalny w niełatwych relacjach polsko-ukraińskich, jak Kosowska Mitrowica między Serbami a kosowskimi Albańczykami. Coraz lepiej im to wychodzi. Dlatego trzeba przeanalizować, co się dzieje w Przemyślu, zanim to się rozleje po całej Polsce, o ile już się nie rozlało. Do tekstu..
Rozpoczynamy strategiczną współpracę z USA i Chinami
Mariusz Agnosiewicz  (11-07-2016)
Rok 2016 będzie zapamiętany jako historyczny awans Polski na arenie międzynarodowej. W sposób zasadniczy Polska zacieśniła więzy z dwoma konkurującymi mocarstwami: po szczycie NATO zostaliśmy pełnoprawnym jego członkiem i jednocześnie Polska jako jedyny kraj Europy Środkowej została członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, przeznaczonego do rozwoju projektu Jedwabnego Szlaku. Amerykanie przestają monopolizować polską geopolitykę. Od tego roku mamy realną alternatywę, co oznacza, że kończy się okres w którym USA otrzymują w Polsce wszystko za darmo. Tak było do tej pory, gdyż Berlin i Moskwa nie mogły stanowić żadnej alternatywy wobec Waszyngtonu. A Pekin jest alternatywą realną. Krajowe media tymczasem ugrzęzły na problemie "Potępił czy nie potępił" Do tekstu..
Wykład premiera Olszewskiego o historii polsko-ukraińskiej  (15-07-2016)
Polski Sejm nie przyjął ustawy o ludobójstwie wołyńskim, zamiast tego Senat przyjął uchwałę. W odpowiedzi partia Poroszenki złożyła projekt nowelizacji bulwersującej Polskę ustawy z 9 kwietnia 2015 o bojownikach o niepodległość Ukrainy. Nowelizacja pozbawia statusu bojowników o niepodległość tych, którzy dopuścili się zbrodni przeciw ludzkości oraz gwarantuje wolność badań naukowych w tym zakresie. Jeśli w ramach współpracy oba narody odkryją wspólne interesy, to wybaczanie będzie się dokonywało naturalnie na drodze indywidualnej. Jeśli tych wspólnych interesów nie odkryjemy, to oficjalne wybaczanie i tak nic nie da, bo na poziomie indywidualnym będą kwitły resentymenty, które automatycznie będą się karmiły historycznymi motywami. Do tekstu..
Pucz Gülena
Mariusz Agnosiewicz  (16-07-2016)
Pucz wojskowy, który usiłowano przeprowadzić w Turcji dokonany został weduł Erdogana przez tajemniczego kaznodzieję islamskiego Fethullaha Gülena, który z USA steruje potężnym Ruchem Gülena. Przez całe lata współpracował on z Erdoganem. Utracił wpływy po oskarżeniu o próbę "sądowego zamachu stanu" w 2013. Gülen dysponuje wielkimi wpływami infiltrując struktury władzy za pomocą swej sekretnej organizacji. Zarówno Erdogan jak i Gülen związani są z ruchem sufickim. Można więc powiedzieć, że byłaby to kłótnia w rodzinie o władzę. Bartłomiej Sienkiewicz mówił u Sowy, że Gülen jest taranem dokonującej się rewolucji religijnej w Turcji. Skandal emailowy Clinton ujawnił jej związki z Gülenem. Do tekstu..
Ambasador Polskości czyli pozytywna historia Polski
Mariusz Agnosiewicz  (21-07-2016)
Korzystając z okazji, że do Polski zjadą setki tysięcy młodych ludzi z całego świata, polskie MSZ wespół z Redutą Dobrego Imienia przygotowało książeczkę "Ambasador polskości", czyli trzyczęściowy wielojęzyczny przewodnik po Polsce, w tym zarys pozytywnej historii Polski, z informacjami o tym ile wnieśliśmy do globalnej kultury ludzkiej. Do tej pory o historii Polski opowiadano przez pryzmat negatywny, teraz możecie poznać Polskę inaczej opowiedzianą. Według tego przewodnika już przed chrztem nasz kraj rozwijał się dynamicznie, przy czym Polska przyjęła do siebie chrześcijaństwo w sposób unikalny. Nie było u nas masowego palenia czarownic i tępienia heretyków, nie było wojen religijnych. Była tolerancja dla innych wyznań i religii, była obrona praw ludów pogańskich. W efekcie kultura polska wytworzyła też szereg wzorców, które później stawały się impulsami rozwoju cywilizacji. Dla wychowanych w kulcie cierpiętnictwa, taki obraz to nowum. Do tekstu..
Kres kresu historii
Mariusz Agnosiewicz  (25-07-2016)
5 czerwca 2016 na otwarciu Ramadanu po raz pierwszy od 81 lat w Hagia Sophia rozbrzmiały śpiewne recytacje Koranu. Hagia Sophia przez 900 lat była czołową świątynią świata chrześcijańskiego, następnie przez 500 osmańskich lat była czołowym meczetem. Ataturk zamienił ją w muzeum. Koran w Hagia Sophia to symbol powrotu do tradycji osmańskiej. Przyszedł kres kresu historii. Rosja dąży do odbudowy potęgi carskiej z XVIII stulecia, Chiny dążą do odbudowy potęgi cesarskiej państwa Ming z XVI stulecia, Turcja dąży do odbudowy Imperium Osmańskiego z XVI stulecia. USA będą budowały wielki mur, by przetrwać przebudzenie latynoskie. Unia Europejska nigdzie nie dąży, bo postmodernizm wypalił wiarę w wielkie narracje. W kierunku Polski wieje ciekawy wiatr historii. Do tekstu..
Słowiańskie dziedzictwo Polski
Mariusz Agnosiewicz  (04-08-2016)
Słowiańskie dziedzictwo ma znaczenie fundamentalne dla Polski. Prokopiusz z Cezarei pisał w VI w., że "nieprzeliczone narody" słowiańskie wyróżnia to, że żyły "od dawna" w demokracji. Ich największe państwo stworzyli sarmaccy Antowie na ziemiach polskich i ukraińskich z centrum na Wołyniu. Historyk ukraiński M. Brajczewski ustalił, że greckie słowo "Antowie" znaczy to samo co słowiańskie "Polanie", którzy stworzyli demokrację szlachecką odtwarzając dawne państwo Antów. Na Rusi też powstała wielka demokracja: Rzeczpospolita Nowogrodzka od Bałtyku do Syberii. Ciążyła ona ku Polsce, lecz została doszczętnie zniszczona przez samodzierżawne państwo moskiewskie. Moskwa była pomysłem Złotej Ordy na centralną kontrolę nad słowiańską Rusią, kiedy ta zaczęła się emancypować. Od samego początku Moskwa była formą azjatyckiej kontroli Europy. Dzisiejsze rozbicie Ukrainy nie przebiega wzdłuż dawnej granicy między Polską a Rosją, lecz wzdłuż dawnej granicy między Rzeczpospolitą a Portą. Tam gdzie była w XVI w. Rzeczpospolita tam ukraiński dominuje dziś nad rosyjskim. Słowiańskie dziedzictwo to nie folklor i tańce nad ogniskiem, lecz wspólnota geopolityczna, która rozciąga się na ziemiach między dwoma gniazdami: Gnieznem i Gniezdowem (dziś Smoleńsk). Smoleńsk leży na złączu dorzecza bałtyckiego z czarnomorskim. Arechetyp braterstwa Lecha, Czecha i Rusa odnosi się właśnie do owej wspólnoty między trzema rzekami: Odrą, Dunajem i Dnieprem, które łączą Bałtyk z Morzem Czarnym, czyli kolebkę słowiańską. Do tekstu..
O świadomości Międzymorza
Alderyk Olrzyk  (08-08-2016)
Nieodmiennie od wieków dochodzi w tym miejscu do krzyżowania się ważnych europejskich i euroazjatyckich szlaków handlowych. Walory Międzymorza rozpoznano już zresztą w czasach antycznych, o czym świadczą liczne ślady greckiego osadnictwa, jakie spotykamy na Nizinie Czarnomorskiej. W średniowieczu wykorzystywali je genueńscy i weneccy kupcy, zakładający tu swoje kolonie. Przez Międzymorze w czasach rzymskich biegł szlak bursztynowy. Dzięki panującym tu doskonałym warunkom do pośrednictwa w wymianie handlowej między Wschodem i Zachodem, prosperowała Hanza i handel ormiański Do tekstu..
Taoizm jako apolliński odpowiednik filozofii Fryderyka Nietzschego
Tomasz Wasilewski  (08-08-2016)
Lao Tzu mówił: "Przyjmuj niełaskę jako przyjemna niespodziankę. Ceń nieszczęścia jak własne ciało." Wtóruje mu Nietzsche słynnym: "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni". Niemniej wizja człowieka taoistów jest o wiele mniej optymistyczna od nietzscheańskiej. Podczas gdy Nietzsche widzi siłę człowieka w jego woli, nieugiętej sile oporu wobec świata i konieczności tworzenia, taoiści kładą nacisk na pustkę jako osnowę egzystencji ludzi. Należy jednak zauważyć, że pustka w rozumieniu Wschodu różni się od tej zachodniej, jest ona raczej obiektywizacją, wyzbyciem się potrzeb i problemów Do tekstu..
Śmieciowe DNA - dlaczego uważa się, że istnieje?
Marek Glazer  (10-08-2016)
W ostatnich dekadach wiedza naukowców o budowie naszego genomu gwałtownie się rozwinęła. Odkryto, że każda nasza komórka ma to samo DNA składające się z około 3 miliardów liter (A,T,C,G). Okazało się jednak, że tylko 1-2% ludzkiego DNA stanowią geny faktycznie kodujące białka. Odkryto również liczne fragmenty które nie kodują białek, ale pełniące inne istotne funkcje, takie jak regulacja aktywności genów. Mimo to, zdecydowana większość naszego genomu nie wydaje się posiadać żadnej biochemicznej funkcji i przyjęło się nazywać ją "śmieciowym DNA". Aktualne szacunki wskazują, że ok. 8,7% ludzkiego genomu pełni jakąś funkcję, a 65% to śmieciowe DNA. Do tekstu..
Narkokapitalizm jako dziedzictwo postkolonialne
Mariusz Agnosiewicz  (15-08-2016)
"Największe imperium świata" zbudowano jako modelowe "narco-state", przy którym wszystkie dzisiejsze kartele, Kolumbia i Pablo Escobar są jedynie skromnymi naśladowcami. Kompania Wschodnioindyjska, która stworzyła nasz dzisiejszy system, była typowym kartelem narkotykowym, który podbił Bengal, wyczyścił jego pola z produkcji rolniczej i obsadził narkotykami, którymi następnie zniszczono cesarstwo chińskie. Tak jak i dziś była to wówczas działalność przestępcza. Kiedy Anglicy wchodzili do Bengalu była to ekonomiczna perła Azji, zwana "Rajem Narodów". Kiedy zeń wychodzili po II wojnie światowej Bengal (Bangladesz) był już najnędzniejszym zakątkiem ziemi. W XVIII wieku Chiny były dla Europy ideałem, uważano, że już wkrótce przegonią nas we wszystkim. Gdy zostały uzależnione od opium rozpoczął się okres, który nazywają Wiekiem Upodlenia. System, który wówczas stworzono trwa do dziś, tyle że gdy Bengalowi udało się wyzwolić (3 mln ofiar - przemilczane ludobójstwo), plantacje narkotykowe przeniesiono do Afganistanu. Do tekstu..
Chrzest Cesarstwa Rzymskiego jako fenomen socjologiczny
Stanisław Żuławski  (23-08-2016)
Wczesne gminy chrześcijańskie oferowały takie usługi, które zapewnia dziś państwo opiekuńcze, czyli opiekę nad sierotami, samotnymi matkami, wdowami i potrzebującymi, organizowano zbiórki żywności i odzieży dla potrzebujących, szukano im również zatrudnienia. Chrześcijanie działali jak zorganizowana siatka samopomocy - każdy, kto znalazł się w potrzebie, mógł liczyć na wsparcie braci i sióstr. Kiedy dana osoba dostawała się do wspólnoty chrześcijan, nagle odnajdowała się nie tylko pośród współwyznawców, ale właśnie wśród braci i sióstr, co podkreślało rodzinny wymiar zgromadzenia i dodawało tym relacjom emocjonalnych więzi. Była to nowość, gdyż w myśl ówczesnej filozofii litość była skazą charakteru. Bez wątpienia zdarzało się więc, iż ludzie wykluczeni przyłączali się nie tyle nawet z przekonania, co po prostu kierowani instynktem przetrwania. Pozostanie "w wierze" mogło być nawet gestem wdzięczności lub zwykłym konformizmem, ale na pewno było faktem. W ten sposób "trzoda" Chrystusa, otwarta i na wielkich i na małych, rosła w postępie geometrycznym. Do tekstu..
Europa Środkowa powołała Inicjatywę Trójmorza pod patronatem Chin i USA
Mariusz Agnosiewicz  (26-08-2016)
Dokonano kolejnego ważnego kroku na drodze do budowy Międzymorza. W chorwackim Dubrowniku 12 państw Europy Środkowej na spotkaniu zatytułowanym "Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem" powołało Inicjatywę Trójmorza oraz przyjęło wspólną deklarację o zacieśnieniu współpracy w zakresie energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. Owa dwunastka to: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Słowenia, Chorwacja, Rumunia oraz Bułgaria. Poza gospodarzem forum, prezydent Chorwacji, spotkanie zostało inaugurowane przez prezydenta Polski, który powiedział, że widzi w Trójmorzu europejskiego partnera Chin. Deklaracja Trójmorza została przyjęta w obecności przedstawicieli Chin, USA oraz Turcji. Przedstawiciel Chin Liu Haixing powiedział, że widzi w Trójmorzu partnera dla Nowego Jedwabnego Szlaku. Przedstawiciel USA, gen. James L. Jones, powiedział, że Trójmorze to nie tylko sprawa kluczowa dla rozwoju Europy, ale i dla jej bezpieczeństwa. Do tekstu..
Plaga Justyniańska a upadek świata antycznego
Adam Pawłowski  (02-09-2016)
W 536 roku naraz zaczęło się największe globalne ochłodzenie klimatu ostatnich 2 tys. lat. Morze Śródziemne przez 18 miesięcy przesłonięte było wielką chmurą. Dziś uważa się, że był to efekt wybuchu wulkanu. Wydarzenie to rozpoczęło pogrom ludności śródziemnomorskiej, którego apogeum przyszło w postaci czarnej śmierci. Przy pierwszym zaledwie wybuchu choroby, czyli w latach 541-543, w świecie śródziemnomorskim zmarło 20-22 mln ludzi. Badania pozwoliły ustalić, że była to Yersinia pestis - ta sama bakteria, która w latach 1348-1352 doprowadziła do śmierci 1/3 Europy. To nagłe załamanie demograficzne pozwala wyjaśnić nam dlaczego zarówno Persja jak i Cesarstwo nie mają siły ekonomicznej i zasobów ludzkich do walki z powstającym Kalifatem. Do tekstu..
Humanitaryzm
Krzysztof Kajdasz  (07-09-2016)
Ludzie nie są nieuczciwi z natury (nawet "naturalni kombinatorzy" Polacy), jednak w ciężkiej sytuacji życiowej mogą nie widzieć innego wyjścia niż zła droga. Po pierwszych w niej "sukcesach" mogą się przyzwyczaić. Mówią, że w kapitalizmie człowiek wyzyskuje człowieka, a w socjalizmie na odwrót. Humanitaryzm - rozumiany jako koncepcja ustrojowa - jest głęboko zakorzeniony w każdej istocie ludzkiej. Do jego rozkwitu trzeba jednak stworzyć odpowiednie warunki i strukturę wartości. Do tekstu..
First World War Enthusiasm
Adam Pawłowski  (07-09-2016)
General enthusiasm of whole nations in the first months after mobilisations and final commence of the First World War is one of these moments in history which has few comparisons to itself. As it can be seen in many publications from that era by prominent and less prominent persons with positions in science, governance and authority, the events of July and August 1914 were rather unequivocally seen as a final relief and a moment of rejoicing for whole states and societies. It is true that there is not much experience in the social fabric of societies which unify people so broadly as the moment of finding a common enemy and the struggle against outside force or power. But the spirit of those first few months in 1914 is special in every respect. In this short paper I will try to depict the emotions and views of the public among European Powers in conflict which later got the name La Grande Guerra. Do tekstu..
Sztuczna inteligencja i biocybernetyka - czy świat zmierza w dobrą stronę?
Ksawery Tyzo  (16-09-2016)
5 sierpnia 2013 roku w Londynie odbyła się pierwsza w historii degustacja sztucznego mięsa wytworzonego z komórek macierzystych. Ich rozwojem zajmowali się naukowcy z laboratorium uniwersytetu w Maastricht w Holandii. Nad wynalazkiem generalną kontrolę sprawował Profesor Mark Post. Koszty produkcji tego przełomowego pożywienia sięgały około miliona złotych, ale suma ta w zwyczajowym dla technologii stylu, ma zacząć raptownie spadać. Do tekstu..
Czy rzeczywiście świat pochyla się nad puszczą?
Robert Grzeszczyk  (16-09-2016)
Tygodnik Polityka w dziale nauka opublikował wywiad Jędrzeja Winickiego z Humberto Delgadą Rosa, dyrektorem do spraw środowiska w Komisji Europejskiej. Powiedział on m.in. że sposób gospodarowania Puszczą określiło nieznane nam porozumienie z 2012: "Ale przede wszystkim jesteśmy rozczarowani, że wiosną polskie władze zwiększyły limit cięć, czym jednostronnie zmieniły zasady ochrony puszczy uzgodnione wspólnie w 2012 r. Zawarliśmy wtedy porozumienie z polskim rządem". Pozwoliłem sobie przedstawić krytykę argumentów portugalskiego urzędnika. Do tekstu..
Europa Środkowa a Chiny. Doświadczenia rumuńskie
Alderyk Olrzyk  (17-09-2016)
Rumunia, podobnie jak Polska, a wraz z nią pozostałych kilkanaście mniejszych postkomunistycznych krajów Europy Środkowej i Wschodniej (tzw. grupa CEE16), widzi w Chinach nowego strategicznego partnera, który może włożyć swój istotny wkład w zrównoważony rozwój całego regionu. Wziąwszy pod uwagę mocarstwową pozycję Chin w wymiarze globalnym, czego konsekwencją jest nieunikniona asymetria we wzajemnych relacjach (i to na wielu poziomach), stwarzająca ryzyko powtórzenia się pewnych niekorzystnych, znanych z historii schematów, rozwój tej współpracy może być korzystny dla Rumunii i całej CEE16 tylko pod pewnymi warunkami. Do tekstu..
On the First World War propaganda and the image of enemy
Adam Pawłowski  (17-09-2016)
The propaganda during the First World War was the most important source to forward it andan effort of whole nation-states, together with money, food and weaponry. With this one previous sentence we could end this short paper treating on the propaganda during La Grande Guerra. But obviously that would steal us more in-depth understanding of the whole complicacy of the process. Because the First World War propaganda was unique. Unique in a sense that never before had been so popularly used and with such success, and never again so far for so long without causing dissent from some group of society. Do tekstu..
Polak diabłu pamięta! Legendy Polskie: Film TWARDOWSKY 2.0  (17-09-2016)
Wedle legendy, Pan Twardowski był szlachcicem, zamieszkującym w Krakowie w XVI wieku. Zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. Chciał jednakże przechytrzyć diabła, więc do podpisanego z nim cyrografu dodał paragraf mówiący o tym, że diabeł może zabrać jego duszę do piekła jedynie w Rzymie, do którego wcale nie planował się udawać. Z pomocą czarta Twardowski zyskał bogactwo i sławę, w końcu stając się dworzaninem króla Zygmunta Augusta. Ostatecznie wylądował na Księżycu, gdzie przebywa po dziś dzień, obserwując poczynania ludzi na Ziemi. Oto druga część legendy Twardowskiego we współczesnej poetyce i wykonaniu Tomasza Bagińskiego, z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Do tekstu..
O sporze, podziałach i wspólnocie
Piotr Jaskółka  (17-09-2016)
Każdy z nas dąży w swoim życiu do stanu, który można byłoby nazwać równowagą funkcjonalną, czy homeostazą. Z tego punktu widzenia narzędzie, jakim jest rozum miałoby za zadanie nie tyle dążyć do prawdy, co usuwać to, co tę homeostazę burzy. Może rzeczywiście na ogół jest tak, że nasz rozum poszukuje argumentów przede wszystkim po to, by nasz światopogląd był spójny. Mogłoby to oznaczać, że to, czy uznajemy coś za prawdę zależeć będzie bardziej od naszych osobistych doświadczeń niż od rzeczowych argumentów. Być może skłonni jesteśmy uznać za prawdę każdą opowieść, która coś nam daje, wyjaśnia i która nie przeczyłaby naszym osobistym doświadczeniom. W oparciu o wspólnotę doświadczeń tworzą się w społeczeństwach grupy światopoglądowe (polityczne i religijne), w których zawieszone zostają prawa logiki i języka (ten sam język w różnych grupach światopoglądowych nabiera bardzo różnych znaczeń dla poszczególnych słów i rozumowań). Do tekstu..
Przesilenie polskie czyli jak wszystko staje na głowie
Mariusz Agnosiewicz  (22-09-2016)
Równonoc jesienna w tym roku wyraźnie odbija się na polskiej polityce, która staje na głowie jak w średniowiecznym karnawale: 1. Michał Kamiński i Stefan Niesiołowski wyłamali się z PO niezadowoleni ze "skrętu na prawo", powołali czteroposłową frakcję Europejscy Demokraci, która wśród swoich naczelnych haseł kładzie postulat "walki o świeckie państwo". ZChN w awangardzie walki o świeckie państwo! 2. Lider Nowoczesnej, celującej dotąd w liberalnych postulatach światopoglądowych, zaapelował do środowisk homoseksualnych, by się "nie obnosili" z orientacją, co wywołało gorącą polemikę w kwestii obnoszenia. 3. Leszek Miller w sprawie imigracji i rzezi wołyńskiej pokazuje swe konserwatywno-narodowe oblicze. Były rzecznik SLD Tomasz Kalita ogłasza swe nawrócenie pod wpływem Radia Maryja. 4. Duet singli PiSu, Pawłowicz i Kaczyński, staje w awangardzie liberalizacji marihuany. 5. Marian Kowalski odchodzi z Narodowców i jednoczy się z pastorem protestanckim, stając w awangardzie polemiki antyklerykalnej, krytykując Watykan za współpracę z gejami i imigrantami. Do tekstu..
Co przyniesie nam CETA?
Mariusz Agnosiewicz  (07-10-2016)
Pakty CETA i TTIP są kontynuacją projektu NAFTA. Został on stworzony w okresie, kiedy kapitalizm zmierzał do ewolucji demokratycznej. Spółki pracownicze zaczynały odnosić spektakularne sukcesy wypierając korporacje. NAFTA zatrzymała demokratyzację kapitalizmu i przyniosła renesans oligarchii. Była zamachem korporacji na kwitnący amerykański ruch pracowniczy. Dla Polski konsekwencje CETA będą analogiczne do konsekwencji NAFTA dla Meksyku. Przed NAFTA Meksyk był latynoskim liderem rozwoju. NAFTA zatrzymała rozwój Meksyku i zamieniła go w rezerwuar taniej siły roboczej. Rolnictwo straciło 1,3 mln miejsc pracy, a kraj popadł w zależność od pól amerykańskich. CETA to element wyścigu globalnego między korporacjami a Chinami o nowy podział świata. Do tekstu..
Czy bez terapii szokowej mielibyśmy Ukrainę w Polsce?
Mariusz Agnosiewicz  (13-10-2016)
Popularna jest w Polsce opinia o skuteczności polskiej drogi wychodzenia z gospodarki socjalistycznej poprzez porównanie zmian PKB Polski i Ukrainy w ostatnim ćwierćwieczu. Otóż w 1990 Polska i Ukraina startowały z tego samego poziomu PKB, mówi się, dziś natomiast Polska ma ponad trzykrotnie wyższe PKB per capita aniżeli Ukraina. Jest to teza zupełnie bałamutna. W okresie panowania Kuczmy Ukraina najszybciej w Europie Środkowej zwiększała swoje PKB na głowę, zaś Polska najwolniej. Przeciwnie do Polski czy Białorusi, Ukraina nie chciała wybierać między wschodem a zachodem, dążąc od początku do łącznika wschodu i zachodu. Kiedy jednak cała Europa Środkowa przyłączyła się do unii rosyjskiej lub europejskiej, Ukraina musiała wybrać. Janukowycz zdecydował się początkowo na zachód, podkreślał wtedy swoje polskie korzenie. Sytuacja uległa zmianie, gdy do gry weszły Chiny, które przelicytowały zachód. Do tekstu..
Śląskie serce Polski
Mariusz Agnosiewicz  (20-10-2016)
Tak jak Łużyce są ogniwem kulturowo-etnicznym, które łączy narody polski i czeski, tak Śląsk jest ogniwem, które łączy i spaja Wielkopolskę z Małopolską. Śląsk jest tym miejscem, gdzie spotyka się Wisła z Odrą, czyli dwa główne polskie krwiobiegi. Można bronić tezy, że Śląsk jest matecznikiem Słowiańszczyzny a więc i Polski jako takiej. Śląsk nie jest mniej polski niż historyczne regiony stołeczne, lecz jest sercem ziem polskich, nawet jeśli wielu Ślązaków tego nie dostrzega i nie rozumie. Z drugiej jednak strony reszta Polski też rzadko rozumie szczególne znaczenie Śląska dla Polski. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 269 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365