Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.550.458 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 245 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiara w cuda pojawia się tam, gdzie znika wiara w siłę własnych rąk, w siłę własnego umysłu, w siłę zjednoczonych wysiłków ludzkich".
Archiwum streszczeń artykułów

Watykan stawia na Chiny
Mariusz Agnosiewicz  (23-10-2016)
Do niedawna było tak, że Dalajlama był guru europejskiej lewicy i wszelkich postępowców, natomiast papież był domeną prawicy. Dziś wszystko wywróciło się do góry nogami. Marian Kowalski i wielu prawicowców oskarża Watykan o lewacki wychył, jednocześnie Dalajlama wprawia w konsternację postępowców swoimi antyimigranckimi wywodami. Narodowcy komplementują dziś Dalajlamę i krytykują papieża. Watykan tymczasem dokonuje historycznego zwrotu ku Chinom. Franciszek od początku pontyfikatu bojkotuje Dalajlamę, ostatnio nie został on zaproszony na międzyreligijną modlitwę o pokój do Asyżu. Pekin tak bardzo docenił ten ostatni gest, że prezydent Chin wysłał papieżowi prezent z niedwuznacznym zaproszeniem do nowego otwarcia katolicko-chińskiego. Do tekstu..
Czy istnieje potrzeba powrotu do wspólnot?
Piotr Jaskółka  (23-10-2016)
Migracja znacznie utrudnia nam funkcjonowanie w naturalnych, lokalnych wspólnotach. Utrudnia ich powstanie. Trudno nam sobie zaufać, ponieważ świat organizacji wymaga wzajemnej rywalizacji, coraz większej wydajności, skuteczności. Spłyciliśmy naszą komunikację do tekstowych komunikatów, ograniczając liczbę kontaktów twarzą w twarz. Spotykamy postaci, z którymi nic - poza ewentualnymi interesami - nas nie łączy. Nie znamy sąsiadów mijanych na klatce schodowej czy przed blokiem, nie mówiąc o osiedlach czy miastach. Nie ulega wątpliwości, że nastąpiła atomizacja społeczeństwa. Człowiek otoczony innymi ludźmi stał się samotny, niekoniecznie zdając sobie z tej samotności sprawę. Odczuwa brak czegoś. Często czuje się niekompletny. Rozdarty pomiędzy role. Czy tak właśnie chcemy żyć? Do tekstu..
Przeludnienie to mit
Mariusz Agnosiewicz  (06-11-2016)
Wielokrotnie przy omawianiu jednego z kluczowych problemów społecznych współczesnej Polski - głębokiej zapaści demograficznej - podnoszony jest jak mantra zupełnie irracjonalny argument "A bo świat i tak jest przeludniony!". Abstrahując już od tego, że Europę dotyka problem starzenia i wymierania, a polskie wymieranie na tle wymierającej Europy jest szczególnie duże, to przede wszystkim powiedzieć trzeba, że cała koncepcja przeludnienia świata jest mitem, który narodził się jeszcze u schyłku XVIII w. i od tego czasu regularnie mutuje. Ów mit jest wykorzystywany niemal wyłącznie do uzasadniania takiej polityki społecznej, która prowadzi do wymierania najbardziej rozwiniętych fragmentów kultur ludzkich. Oto kilka liczb i faktów, które ukazują irracjonalną naturę tego mitu. Do tekstu..
Paderewski w 1910: Uczą nas szacunku dla obcych, a pogardy dla swoich  (07-11-2016)
Mija dziś 156 rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, kompozytora o międzynarodowej renomie, który został premierem rządu II RP. Z tej okazji warto przypomnieć jego słynne przemówienie z 1910 roku na uroczystości Roku Szopenowskiego - przemówienie, które wyjaśniało, dlaczego Fryderyk Szopen był najwierniejszą i najwybitniejszą syntezą polskości. Słowa jakie wypowiedział u progu odzyskania niepodległości brzmią niezwykle aktualnie po dziś dzień: "W sercach nieład uczuć, w umysłach pojęć zamęt. Uczą nas szacunku do obcych, a pogardy dla swoich. »Precz z Polską« - wołają - »niech żyje ludzkość!«. Jak gdyby życie ludzkości ze śmierci narodów powstać mogło!" Do tekstu..
Dobry Polak, to uniżony Polak
Tomasz Badura  (07-11-2016)
Po referendum brexitowym niektórzy Brytyjczycy najwyraźniej uznali, że mają już oficjalne przyzwolenie na okazywanie swych prawdziwych uczuć wobec imigrantów. Natychmiast wzrosła fala nienawiści wobec przybyszów ze wschodnich krajów Europy. Obecnie fala opada a wskaźnik hate crime wydaje się powracać do swojego "normalnego" poziomu. Wielu mieszkających na Wyspach Polaków doznało z tego powodu silnych i przewlekłych objawów traumy, którą bardziej niż owe akty nienawiści, wydaje się wywoływać część polonijnych pseudo-mediów. Popularne polskie portale skierowane do Polonii w UK, już na wiele miesięcy przed referendum wieszczyły tragedię jaka spotka rodaków, gdy Wielka Brytania opuści UE. Potem, gdy wzrosła fala nienawiści, wywołały wśród Polaków tak wielką psychozę, że niektórzy boją się używać języka polskiego nawet stojąc w kolejce przy kasie Do tekstu..
Demokratyzacja własności przedsiębiorstw
Marc Mathieu  (07-11-2016)
Ministerstwo Rozwoju chce popularyzacji akcjonariatu pracowniczego. Ma to być jeden ze sposobów na zwiększenie dochodu Polaków. USA to kraj z najbardziej rozwiniętą taką formą własności. Funkcjonuje tam 10 tys. firm z akcjonariatem pracowniczym. Obroty takich firm rosną o ok. 2,5 proc. szybciej od innych. Szacuje się, że 2 mld dolarów ulg podatkowych, którymi zachęca się firmy do przechodzenia na akcjonariat pracowniczy przekłada się na zwiększenie obrotów gospodarczych o ok. 17 mld dolarów. W Europie natomiast własność pracownicza, ten miernik prawdziwej demokracji, rozwija się w Wielkiej Brytanii, kurczy natomiast w Europie kontynentalnej. Do tekstu..
Tajniki kognitywistyki językowej
Olgierd Żmudzki  (10-11-2016)
W pierwszej połowie XX okazało się, że - nie wypowiadając tego wprost - większość językoznawców sądziła, że posługiwanie się na całym świecie tysiącami różnych języków nie sprawia, by przy ich pomocy powstawały bardzo różniące się obrazy świata. Kiedy w latach trzydziestych XX wieku pojawiała się teoria Sapira-Whorfa, wywołała ona u części językoznawców prawdziwy szok. Z czego on wynikał? Teoria ta pojawiła się za sprawą działań Benjamina Whorfa, który badając języki indiańskie zauważył, że różnią się one w sposób istotny od języków europejskich. Wskazał, że nie są to pewne tylko różnice gramatyczne, lecz w ich efekcie Indianie posługujący się swoimi językami tworzą i żyją w innym świecie, różnym od świata Europejczyka. Do tekstu..
Amerykańska ruletka wyborcza
Paweł Woźniak  (12-11-2016)
Demokracja amerykańska, uchodząca za jedną z kolebek współczesnej demokracji w ogóle nie jest tożsama z prostymi "rządami większości". Opiera się na pewnych rozwiązaniach mających swoje korzenie jeszcze w czasach tzw. Ojców Założycieli. Sama ordynacja wyborcza oraz prawo głosu nie jest - bezpośrednie, proporcjonalne ani w prosty sposób równe. Do tekstu..
Patriotyzm racjonalny
Emil Faguet  (13-11-2016)
Nie wiem, czym byłby człowiek bez indywidualnej żądzy potęgi i bez żądzy potęgi zbiorowej. Sądzę, że byłby on tak jałowy, że jakiś gatunek zwierzęcy zająłby jego miejsce w rządach planety i zrobiłby z człowieka w rychłym czasie swoje bydlę juczne. Przypuśćcie że pewnego dnia ludzkość, znużona rywalizacją i współdążeniem do jednego złotego runa, zatrzymuje się w spoczynku i w abstynencji pragnienia; taki był mniej więcej nastrój ducha znacznej części ludzkości, mianowicie Cesarstwa Rzymskiego począwszy od II w. - przypuśćcie takie zjawisko. Wystarczy, że jakaś minimalna cząstka ludzkości rozbudzi w sobie dążenie do lepszego bytu, wystarczy, że minimalna cząstka ludności czuje się źle u siebie z powodu klimatu lub mniejszej płodności gruntu, a natychmiast skorzysta ona z owego stanu bezwoli pozostałej reszty gatunku ludzkiego, aby sobie, gdzie zechce, wykrajać imperium; i oto znów granice odbudowane. Narody to nic innego jak twarde pestki rodzaju ludzkiego, które otoczyły się częściami miękkimi lub zmiękczonymi ludzkości. Ilekroć naród jaki ginie, cywilizacja się cofa. Do tekstu..
Czy trwały pokój w Syrii i Iraku jest możliwy?
Adam Pawłowski  (14-11-2016)
Specyficzny ruch stanowiący mieszankę panarabizmu, nacjonalizmu z socjalizmem, posłużyła na Bliskim Wschodzie do przejęcia władzy przez kulturowe mniejszości nad społecznymi większościami. W szyickim Iraku byli to Sunnici stanowiący około 38% kraju, a w sunnickiej Syrii - Alawici Assada (ten odłam szyityzmu stanowi zaledwie 11% ludności kraju). Taki układ władzy, nie posiadającej silnego zaplecza społecznego, zaowocował koniecznością jej sprawowania w sposób autorytarny, opierający się na rozbudowanym aparacie bezpieczeństwa. Do szczególnych sojuszników Assada należałoby zaliczyć także wszystkie wyznania chrześcijańskie, które pod rządami alawickiej partii Ba'ath mogły czuć się bezpiecznie jak długo nie przejawiały nastrojów anty-reżimowych. Do tekstu..
Co to jest Aleppo?
Tomasz Badura  (14-11-2016)
17 grudnia 2010 roku tunezyjski bezrobotny Mohamed Bouazizi, podpalił się ze skutkiem śmiertelnym w proteście przeciwko brakowi perspektyw na poprawę swojej sytuacji życiowej (tak na marginesie, w Polsce też mieliśmy taki przypadek w 2013 roku... tak, tak nawet w wolnej i demokratycznej Polsce). Niedługo potem na niemal cały arabski świat rozlała się fala protestów, które tak zachwyciły zachodnią społeczność, że celowo lub też nieświadomie pominięto rolę jaką odegrał tam islamski konserwatyzm i fundamentalizm. Arabska rewolucja stała się dla Zachodu potwierdzeniem fałszywego i naiwnego skądinąd przekonania, szerzonego przez wielu intelektualistów, że cały niezachodni świat niczego nie pragnie bardziej niż zachodniej demokracji. Do tekstu..
Czy trwały pokój w Syrii i Iraku jest możliwy? cz. 2
Adam Pawłowski  (15-11-2016)
Dla Rosji wojna syryjska jest znakomitym polem do manewrów, przetestowania nowych technologii i zaprezentowania przy okazji wysokiego stopnia modernizacji ich armii, która z tą przestarzałą czasów sowieckich nie już ma wiele wspólnego. Syria Ba'athistów, a zwłaszcza Ba'athistów Assada zawsze orientowała się na wschód i ZSSR/Rosję. Uzyskanie stałej bazy lotniczej na terytorium tak newralgicznym jak Bliski Wschód jest nie lada osiągnięciem dla rosyjskiej polityki. Podbudowa własnego wizerunku poprzez uzyskanie tzw. niezatapialnego lotniskowca na Bliskim Wschodzie jest od miesięcy podkreślana przez rosyjskie media. Rzeczywiście Syria miała stać się dla Rosji znacznie skromniejszym odpowiednikiem Izraela dla Stanów Zjednoczonych Do tekstu..
Węgiel - główny zwycięzca amerykańskich wyborów
Mariusz Agnosiewicz  (21-11-2016)
W ostatnich dniach wartość KGHM urosła o 26%. Po wyborach prezydenckich w USA ceny miedzi poszybowały w górę. Głównym jednak zwycięzcą tych wyborów jest węgiel dla którego było to być albo nie być. Administracja Obamy prowadzi regularną walkę z węglem, zaś Clinton zapowiedziała, że dokona rozprawy ostatecznej. Obecnie szykuje się, że miliardy, które idą na dotowanie energii odnawialnej zostaną przekierowane na rozwój czystych technologii węglowych. Zmianie ma również ulec profil NASA, która ma przestać walczyć z globalnym ociepleniem na rzecz przyspieszenia prac nad załogowymi misjami kosmicznymi. Do tekstu..
Macierewicz: Patriotyzm ateistów jest równie silny a czasem nawet silniejszy  (23-11-2016)
Na fali fermentu, jaki wywołały słowa posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy o deportacji ateistów nieobeznanych z polską konstytucją i nieszanujących wartości kultury polskiej, co w lewej części społeczeństwa wywołało oburzenie, w prawej - konsternację, a w nijakiej - nadzieje, dziennikarz TVNu postanowił dojechać w tej kwestii Antoniego Macierewicza, pytając go o profil światopoglądowy tworzonych przezeń wojsk obrony terytorialnej.
- Czy sądzi pan, że jak ktoś jest ateistą, to nie jest patriotą? - odparł stojący na czele MON regularny felietonista Radia Maryja i Telewizji Trwam. - Ja jestem zaskoczony taką konkluzją z pana strony. To jest kwestia filozoficzna, którą każdy w swoim sumieniu rozważy. Uważam, że wśród osób, które są niewierzące patriotyzm jest równie silny, a czasem nawet silniejszy. Podziwiam tych ludzi, którzy będąc ateistami równocześnie miłość ojczyzny kładą ponad wszystko i bardzo im za to dziękuję. Do tekstu..
Czym jest wspólnota?
Piotr Jaskółka  (25-11-2016)
Wszelki społeczny ład winien urzeczywistniać się w ramach solidarności i wolności, bez poświęcania pod jakimkolwiek pozorem jednej czy drugiej. Idei solidarności nie sposób zamknąć w formule jakiejkolwiek instytucji. Dlatego wszelkie takie próby, które usiłują narzucić i wymusić postawę solidarności - jak choćby model "państwa socjalnego" - w gruncie rzeczy stanowią jej karykaturę i zaprzeczenie. W przeciwieństwie do tego, wolność wręcz domaga się odpowiedniej instytucjonalizacji i jasno określonych granic. Do tekstu..
O narkotykach, gekonach i granicach interdyscyplinarności
Oskar Wiśniewski  (26-11-2016)
W Indiach pacjenci, najczęściej uzależnieni od opiatów, przyjmują ukąszenia kobry indyjskiej jako substytut klasycznych narkotyków. Dopuszczenie do tej praktyki wymaga zgody osób posiadających te zwierzęta, a także uiszczenia całkiem wysokiej opłaty. Przyjemność ta jest niedostępna dla turystów, o których mówi się, że "z pewnością umarliby po pierwszym ukąszeniu". Tekst na marginesie głośno komentowanego w mediach przypadku zgonu w wyniku poddania się egzotycznej w polskich warunkach terapii z żabą amazońską. Do tekstu..
Jak polscy Amerykanie wyrastają na głównych rozgrywających
Mariusz Agnosiewicz  (29-11-2016)
Po ostatnich wyborach amerykańskich pojawiły się opinie, że po raz pierwszy rozstrzygnęły głosy Polonii. Jest to nieprawda, gdyż głosy Polaków od kilku już dekad wyrastają na dyskretną siłę rozstrzygającą. Pod tym względem Polonia jest absolutnie unikalną grupą społeczną w USA. Typowa grupa związana jest bowiem z określoną partią, np. czarnoskórzy i Żydzi zawsze głosują na demokratów, protestanci zawsze głosują na republikanów. Polacy głosują natomiast na tych, którzy wygrywają wybory, a może inaczej: ci, na których głosują Polacy, prawie zawsze wygrywają - na 26 prezydentów ostatnich 100 lat, 24 było popieranych przez Polaków. Żadna inna grupa nie ma takiej zgodności preferencji z wynikami (dla porównania: jedynie 14 z 26 prezydentów USA było tymi, na których głosowała społeczność żydowska). W politologii Polonia jest określana jako "archetypowy swing vote". Wbrew stereotypom Polonia nie głosuje wcale według klucza religijnego i obyczajowego (największy paradoks USA: na kandydatów katolików częściej głosowali Żydzi niż Polacy). Odkąd Polonia rozstrzygnęła wybory na rzecz antyestablishmentowego JF Kennedy'ego, stała się obiektem bezpardonowego ośmieszania poprzez Polish jokes. Do tekstu..
Jak państwowa poczta zbudowała Amerykę
Aleksander Piński  (01-12-2016)
W ciągu dwóch pokoleń Amerykanie prawie rozwiązali problem analfabetyzmu i stworzyli najlepiej poinformowane społeczeństwo świata. Wszystko to dzięki państwowej poczcie - pisze Winifred Gallagher w książce "How the Post Office Created America: A History". Do tekstu..
Czy trwały pokój w Syrii i Iraku jest możliwy? cz. 3
Adam Pawłowski  (01-12-2016)
Wszystkie różnice dzielące terytorium dzisiejszej Syrii i Iraku stworzone zostały ponad głowami narodów, ludów i plemion, przez wielkie mocarstwa w traktacie Sykes-Picot z 16 maja 1916. 3 miesiące po dokładnej rocznicy stulecia tego układu, narzucone podziały są takim samym uciemiężeniem jakim były przez cały upływający wiek. Cesarstwo Austro-Węgierskie złożone z tak wielu ludów potrzebowało swojej wielkiej wojny, aby mógł rozpaść się twór który nie mógł funkcjonować w nowym stuleciu. Według Ocalana Syria i Irak zostają grzebane poprzez to, co pogrzebało wcześniej podstawy Austro-Węgier, a później cały system: obudzenie się narodów. Z rąk kolonizatorów powinny wypaść wodze Bliskiego Wschodu, a same ludy, narody i zbieżne religijnie organizmy powinny wreszcie okrzepnąć i dać się narodzić tym, których narodziny opóźniono. Do tekstu..
Inżynieria zgody
Edward Bernays  (02-12-2016)
"Jesteśmy rządzeni, a nasze opinie, gusty i poglądy kształtowane są w znacznym stopniu przez ludzi, o których nigdy nie słyszeliśmy. Wydarzenia interesujące dla mediów, z udziałem ludzi zwykle nie dzieją się przez przypadek. Są planowane świadomie by osiągnąć cel, by wpłynąć na nasze idee i działania." Tekst amerykańsko-austriackiego specjalisty od propagandy, Edwarda Bernaysa, siostrzeńca Freuda, który jest uznawany za "ojca public relations" i który był doradcą międzynarodowych korporacji w obalaniu niewygodnych dla nich demokratycznie wybranych rządów. Do tekstu..
Miary postępu
Mariusz Agnosiewicz  (05-12-2016)
Jedna z aktualnych brukselskich map dokładnie pokazuje granice II RP. Jest to mapa dzieci rodzących się w związkach pozamałżeńskich w Europie. Największą w Europie przestrzeń, gdzie dzieci rodzą się najczęściej w małżeństwach wyznaczają granice II RP. Pod względem struktury społecznej zachód Polski podobny jest do Niemiec wschodnich, zaś wschód Polski - do Niemiec zachodnich oraz Szwajcarii. Warto przyjrzeć się chińskiej metodzie rozwoju: kopiować to co uniwersalne, czyli technikę, nie kopiować tego, co nieuniwersalne, czyli rozwiązań społeczno-politycznych, gdzie należy wypracować własny model rozwoju. Do tekstu..
Polska z rekordowym spadkiem w badaniu PISA
Mariusz Agnosiewicz  (11-12-2016)
W okresie 2012-2015 Polska zanotowała największy w Europie spadek umiejętności uczniów w badaniu PISA: z pozycji 12 na 19. Wyprzedziły nas Niemcy, a Rosja już depcze po piętach. W perspektywie wieloletniej największy w Europie wzrost odnotowuje Rosja, która w tym roku doszła do poziomu krajów rozwiniętych OECD, wyprzedzając USA i większość krajów europejskich. Jeśli obecny trend się utrzyma to już w kolejnym badaniu PISA rosyjscy uczniowie mogą przewyższyć polskich. Krajowi specjaliści od edukacji przyjęli jednak dziwne założenie, że Polska powinna wzorować się na modelu fińskim, o którym już kilka lat temu Anglicy pisali, że jest "Finn-ished", który jako jeden z niewielu w Europie cechuje się tym, że stale i wyraźnie spada w rankingu PISA. Do tekstu..
W obronie państwa minimum
Paweł Leszczyński  (18-12-2016)
W niniejszym artykule podejmuję rozważania dotyczące źródeł koncepcji państwa - minimum, jego umiejscowienia na współczesnej mapie podziałów politycznych, jak również jego fundamenty, które wznieśli najwybitniejsi filozofowie społeczni i polityczni. Opisuję także pokrótce bezsens szeregu problemów, które rozgrzewają każdego dnia opinię publiczną tylko dlatego, że pozwoliliśmy, w wymiarze cywilizacyjnym, na nieracjonalny rozrost aparatu państwowego. Do tekstu..
Polityka kazimierzowska: państwo silne wobec silnych i delikatne wobec słabych
Mariusz Agnosiewicz  (18-12-2016)
Polska współczesna podobna jest do tej z początku XIV w.: wciąż wylizywała się z tragedii inwazji mongolskiej, żyła zagrożeniem molocha ze wschodu, doświadczała rosnącej presji ekonomicznej i politycznej ze strony krzyżaków, z którymi formalnie była w unii, i wreszcie: była to Polska równie rozbita wewnętrznie jak dziś. Polska w ruinie. Tym, co ją dźwignęło do pierwszej ligi europejskiej była polityka jedynego króla, który dostał przydomek "Wielki". Król chłopów wziął w obronę słabych przed panami i urzędnikami. Był bezwzględny wobec wielkich. Rozliczył dawne przekręty. Porozbijał wielkie majątki i stworzył na nich klasę średnią. Napisał nowe jasne prawo. Stworzył elitę, która wygrała Grunwald, największą bitwę średniowiecza, po czym wydała z siebie najbardziej wolnościową kulturę. Do tekstu..
Model zaufania i współpracy w Polsce
Karolina Krupa  (24-12-2016)
Nowe pokolenie (20-latków) bardziej krytycznie ocenia transformację niż obecni 30-latkowie, częściej też wątpi w idealność ustroju demokratycznego, dostrzega też ujemne strony integracji z UE. Niski poziom kultury współżycia publicznego w sferze polityki i stosunków międzyludzkich w Polsce wynika także z biedy oraz swoistej losowości wyników związanych z podziałami społecznymi na tych, którzy odnieśli sukces w wyniku integracji i tzw. "przegranych". Można zauważyć, iż młode pokolenie cechuje wysoki patriotyzm i związany z nim etos wartości oraz często etos pracy. Badania T. Pikkety'ego promują przyjęcie ekonomicznego poglądu (lub też światopoglądu), iż tak naprawdę nie ma żadnego mechanizmu rynkowego, który równoważyłby nierówności. Obecna koncentracja dochodów światowych na poziomie społeczeństw osiągnęła bowiem - według jego obliczeń, ponownie rekordowy z początków XX wieku, co wynika z większego (współczynnika) zwrotu z kapitału niż z pracy. Stąd w debatach światowych bardzo często można dostrzec motyw "powrotu państwa" Do tekstu..
Polska myśl cywilizacyjna
Piotr Jaskółka  (28-12-2016)
Oswalda Spenglera, Arnolda Toynbee, Feliksa Konecznego, Samuela Huntingtona, Antona Hilckmanna można uznać za "ojców założycieli" nauki o cywilizacjach. Wydaje się, że znacznie bardziej popularne jest "Zderzenie cywilizacji" Huntingtona, czy jednostronne teorie starające się wyjaśniać rzeczywistość w oparciu o pojedynczy, dominujący czynnik - różnego rodzaju biologizmy, ekonomizmy itp. niż wielka myśl polskiego historiozofa. Do tekstu..
Anatomia dorabiania gęby czyli cyfrowa wojna informacyjna
Mariusz Agnosiewicz  (30-12-2016)
Z końcem roku wiodący internetowy serwis kartograficzny jako Mapę 2016 publikuje mapę na której Polacy przedstawieni są jako "głupi ludzie". Mapa ta została sporządzona przez pracownika naukowego uniwersytetu Harvarda i stała się internetowym viralem o milionowej popularności. Według badań Polacy należą do najinteligentniejszych narodów Europy. Jak z kraju inteligentnych ludzi zrobić kraj głupców? Okazuje się mianowicie, że międzynarodową opinię o Polsce zaczyna kształtować ...Polandball, czyli mem o charakterze ksenofobicznym, który do rangi globalnego zjawiska został wykreowany przez Rosjan. Uważa się to za rodzaj żartu, tyle że dziś okazuje się, zaczyna on kształtować opinię o Polsce w Japonii i na Zachodzie. Początkowo w ten sam sposób bagatelizowano zjawisko "polskich obozów" jako formę niewinnych pomyłek, aż się okazało, że na arenie międzynarodowej główna ofiara Holocaustu i wojny została wykreowana na (współ)sprawcę Holocaustu. Przyjrzyjmy się temu, jak internetowy mem staje się elementem cyberwar, i zaczyna kształtować realną opinię o Polsce. Do tekstu..
2017 czyli 12017 rok ery człowieka. Tradycje liczenia er
Mariusz Agnosiewicz  (01-01-2017)
Dlaczego obecnie mamy rok 2017? Ponieważ w VI w. opanowanym przez kultury barbarzyńskie Rzymie pomylono się z obliczeniem daty narodzin Chrystusa. Gdyby poprawnie liczyć naszą erę to obecnie mamy rok 2020 po Chr. Gdyby ją liczyć według tzw. historii świętej to obecnie mielibyśmy 1989. Według kalendarza chińskiego mamy obecnie rok 4715, według hinduskiego: 5118, według Majów: 5130, według żydowskiego: 5777. Gdybyśmy natomiast erę liczyli tak jak robili to dawni Polanie, to mielibyśmy obecnie rok 7525. Obecnie propaguje się, zwłaszcza dla nauk historycznych, kalendarz holoceński, który wprowadza pojęcie Ery Człowieka, która rozpoczyna się w początkach cywilizacji, obejmując całą kluczową dla nas historię cywilizacji człowieka. Według kalendarza holoceńskiego wkraczamy obecnie w rok 12017 Do tekstu..
W obronie państwa minimum cz. 2
Paweł Leszczyński  (07-01-2017)
Według statystyk policyjnych za rok 2015, odnotowano niemal 33 tys. wypadków, z czego nieco ponad 2 tys. było spowodowanych przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Odpowiadają oni zatem za 6,7% tego typu zdarzeń. Nie odstręcza to jednak polityków od pomysłów montowania alkomatu w każdym samochodzie, szumnych deklaracji o konieczności "rozprawienia" się z "pijanymi mordercami" etc. Skąd państwo wie, kto ile może wypić? Doceniam kompletną wiedzę urzędników administracji centralnej w zakresie fizjologii oraz zdolność do oceny sprawności psychofizycznej poszczególnych ludzi z perspektywy ministerialnych biur czy poselskich ław, ale wykazuję się w tym zakresie daleko idącym sceptycyzmem i naturalną nieufnością względem omnipotentnego molocha. Do tekstu..
Czeski Trump
Mariusz Agnosiewicz  (10-01-2017)
Czechy dołączyły do elitarnego klubu państw z nadwyżką budżetową. Sprawcą tego sukcesu jest Andrej Babisz - czołowy czeski oligarcha, który stworzył ruch polityczny nieco podobny do polskiego Kukiz'15. Ruch ANO 2011 określany jest jako "liberalny populizm" i wpisywany jest w nurt antypolityczny. Samego Babisza magazyn Politico nazwał "Czeskim Trumpem" i umieścił obok Kaczyńskiego na liście 28 osób, które najwięcej namieszają w Europie w 2017. Polska powinna się przygotować do dużej zmiany politycznej w Czechach. "Czeski Trump" nie będzie tak łatwym partnerem jak Orban Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 270 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365