Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
173.810.811 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1803 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jedna z najsmutniejszych lekcji płynących z historii ludzkości brzmi: Jeśli oszukiwano nas przez wystarczająco długi czas, to mamy tendencję do odrzucania jakichkolwiek dowodów na występowanie tego oszustwa. Nie jesteśmy zainteresowani odnalezieniem prawdy. Oszustwo nas pochłonęło. Po prostu zbyt bolesne byłoby przyznanie się nawet przed samym sobą, że zostaliśmy oszukani."
Archiwum streszczeń artykułów

O podważaniu Ratio
Joanna Żak-Bucholc  (10-12-2002)
Racjonalizm nie może się obejść bez krytycznej analizy. Nie może jednak zatrzymać się przed krytyką samego siebie. Przedstawiamy krytykę rozumu z postmodernistycznego punktu widzenia. Do tekstu..
Apologia racjonalizmu  (10-12-2002)
Mam zwyczaj uważania się za racjonalistę; a racjonalistą jest ten kto pragnie by ludzie rządzili się rozumem. Ale w dziś racjonalność otrzymała wiele dotkliwych ciosów - Bertrand Russell Do tekstu..
Spętany umysł  (10-12-2002)
Ta niewola zasadza się na bezpodstawnych nadziejach i wpajanym od dziecka strachu. Ta niewola nie polega na wykluczaniu istnienia czegoś, ale na ślepej wierze w istnienie czegoś, czego...-Gandamar Do tekstu..
Wyginanie druta  (14-12-2002)
Cz.4."Ja, wierzący ateista": Co znaczy, że logika nie ma uzasadnienia; Co tak naprawdę wiemy o świecie; Bogiem układu rąbkowego jest dobór naturalny, a nie Jehowa; efekt Gödla, i in. - Agnosiewicz Do tekstu..
Copywriter  (14-12-2002)
Człowiek to władca świata, a zarazem żeglujący okręt, który sam nie wie, gdzie i kiedy dopłynie do portu. Nie wie po co płynie, ale płynąć musi, bo takie jest jego przeznaczenie -L.Brywczyński Do tekstu..
Podróż do Ciemnogrodu: Wstęp  (14-12-2002)
Wyjątkowość tej ostatniej pełnej manifestacji Oświecenia w literaturze polskiej przejawia się z pewnością w otwartym i śmiałym propagowaniu założeń wolterianizmu - Małgorzata Brywczyńska Do tekstu..
UE: szwedzkie doświadczenia  (14-12-2002)
Wpływ członkostwa w UE na polską gospodarkę będzie z pewnością wymierny, warto więc przyjrzeć się bliżej doświadczeniom naszego północnego sąsiada, członka UE od 8 lat - K.Sykta Do tekstu..
Neandertalskie chabry  (19-12-2002)
Szaman w koloratce; Czy Adam był neandertalczykiem? Anatomia wiary:uczucie czy rozum? Wiara jako poezja uczuć; Religia: miłość, opium czy ecstasa? Światełko w tunelu; Pobożna chemia - M.Agnosiewicz Do tekstu..
Katarowie (Albigensi)  (19-12-2002)
Ogólna nazwa sekt heret. pd. Francji i pn. Włoszech XI-XIIIw., zepsuciu o jakie oskarżali świat i Kościół, przeciwstawiali moralny rygoryzm; wyginęli w efekcie krucjat papieskich - A.Średzińska Do tekstu..
Waldensi (ubodzy z Lyonu)  (19-12-2002)
Ruch rel.-społ. zainicjowany ok. 1170 w Lyonie przez P. Valdesa, głoszący naukę o dobrowolnym ubóstwie jako ideale życia chrześc.; prekursorzy husytyzmu i protestantyzmu - A.Średzińska Do tekstu..
Kościół i herezje śrdw.  (19-12-2002)
Średniowiecze jest okresem szczególnym w historii prześladowań, najokrutniejszą i najbardziej krwawą epoką, kiedy były popełniane okrucieństwa w imieniu Boga. - Aneta Średzińska Do tekstu..
Kim był Świstek?  (19-12-2002)
Kim był autor Podróży do Ciemnogrodu? Dzieje życia jednego z najbardziej wyjątkowych polskich polityków i myślicieli, ministra oświaty, który proklamował Akademię Smorgońską - M.Brywczyńska Do tekstu..
Rzeczywistość telewizyjna  (22-12-2002)
Negatywna rola mediów w kreowaniu rzeczywistości i świadomości społecznej. Imperium Berlusconiego. Konflikt czeczeński.Mistyfikacje. Programy rozrywkowe.Rydzyk, Lepper i S-ka - Krzysztof K. Do tekstu..
Między religią a ateizmem  (29-12-2002)
Agnostycyzm jest akceptacją stanu niewiedzy, a więc stwierdzeniem bezradności rozumu wobec kwestii wiary bądź niewiary -Jarosław Nowosad; Wiara jest nadzieją a czy warto żyć bez niej? - JFK Do tekstu..
Wikingowie z Truso  (29-12-2002)
Kolejny rozdział powieści Mieczysława Lenckowskiego pt. Wikingowie z Truso - obrazki z życia i przygód Wikingów. Rozdział VIII: "Żywot Barda Swena Siwobrodego" Do tekstu..
Miłość nieporządna  (29-12-2002)
Młot: Rzecz jest pewna że ten wiek zniewieściały nie może tak długo trwać, jako do tego czasu trwał, ponieważ świat wszystek pełen jest cudzołóstwa a osobliwie między przednimi ludźmi Do tekstu..
Czarownice-akuszerki  (30-12-2002)
Młot na czarownice rozdz.13: O sposobie, którym baby czarownice przy rodzeniu posługujące, wielkie szkody czynią, dziatki zabijając, abo je szatanom z przeklęctwem oddając i ofiarując. Do tekstu..
Obraz duchowieństwa  (30-12-2002)
Bonzowie (kler ciemnogrodzki) "pili niemiłosiernie" wznosząc toasty za zniszczenie wszelkiej oświaty, a Wacław nazwał klasztor "błogosławionym siedliskiem głupstwa i szczęścia." -M.Brywczyńska Do tekstu..
Makiwelizm polityczny  (30-12-2002)
Miakiawelizm sformułowano w XVI w. lecz obowiązywał zawsze, również i dziś. Polityka a moralność według Machiavellego - szkic o tym czym jest polityka i sztuka sprawowania władzy -A.Średzińska Do tekstu..
Moja wiara  (03-01-2003)
W co wierzy ten co w nic nie wierzy? Czym był dla mnie bóg? Co to jest lęk egzystencjalny? Jak ateizm deprawuje ludzkość? Czy istnieje dowód na nieistnienie boga? Czar wiary w boga. -M.Agnosiewicz Do tekstu..
Astrologia po chrześcijańsku  (10-01-2003)
Kościół i astrologia: Kto sporządził horoskop Chrystusa? Jak sprawdził się prognostyk teologa dla muła co miał zostać papieżem. Fantazje braciszka Campenelli i fobie Urbana VIII -M.Agnosiewicz Do tekstu..
Walka z ciemnotą  (10-01-2003)
Zakon Smorgoński "który się zawiązał przeciw oświacie i wziął pod swoją opiekę wszelkiego rodzaju nadużycia i przesądy" wysławiający Hunów i Wandalów za to że obalili kwitnące nauki -M.Brywczyńska Do tekstu..
Symbolika Węża  (16-01-2003)
Od Sumeru do mitu edeńskiego. We wcześniejszych tradycjach "Drzewo i owoce+ Kobieta+Wąż" wyrażał inne treści, wystarczy przypomnieć ogród Hesperyd. Wąż kusiciel to prawdziwe novum.-Żak-Bucholc Do tekstu..
Wartości chrześcijańskie  (17-01-2003)
Doktryna polityczna, społeczna i moralna, jaką niesie ze sobą chrześcijaństwo, została w wprowadzona w życie, empirycznie wypróbowana w ciągu wielu setek lat panowania kościoła. I co? -Gandamar Do tekstu..
Żydzi i Ciemnogród  (17-01-2003)
"Nieszczęśni Żydzi, jakżeście i do tego zakątka świata trafili, by uzupełnić jego klęskę?" - woła narrator. Potocki określił Żydów jako sojuszników Zakonu Smorgońskiego - Małgorzata Brywczyńska Do tekstu..
Frakcje w Kościele  (20-01-2003)
Od samych początków istniało w kościele wiele ścierających się frakcji, które na ogół wzajemnie się zwalczały i obrzucały błotem. Radio Maryja - w kontekście historycznym. - M.Agnosiewicz Do tekstu..
Ustrój ciemnogrodzki  (24-01-2003)
Ach szczęśliwe feudalności czasy kiedy inni byli niczym, a szlachta wszystkim - tylko kasta sarmacka warta jest praw, chłopy-chamy (wedle wierzeń: od biblijnego Chama) niechaj gniją..- M. Brywczyńska Do tekstu..
Zabrze kościelne w 10%  (25-01-2003)
Komisja Majątkowa oszacowała część roszczeń KKat na Śląsku na ponad 90 mln zł. Kościół rzecz jasna nie zamierza z tego zrezygnować. W Zabrzu ok. 1/10 miasta należy już do Kościoła - D.Ropuszyński Do tekstu..
Ekumeniczna schizofrenia  (27-01-2003)
Z jednej strony wyciągają rękę, z drugiej leją po twarzy. Ekumeniczny aspekt ustanowienia dla Polski patrona A.Bobolę-pogromcę prawosławia, świętego z ...muzeum ateizmu w Moskwie - M.Agnosiewicz Do tekstu..
Estetyka ciemnogrodzka  (27-01-2003)
Damy z wyższych sfer przypominały "zbiór malowanych i śmiesznie postrojonych koczkodanów", były szczebiotliwe, za to chętnie oglądały publiczne palenie heretyków na stosie... - Małgorzata Brywczyńska Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 6 [137] [272] [273] [274] [275] [276] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365