Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.650.955 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7346 tekstów. Zajęłyby one 28991 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3315 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Bez bogów można żyć normalnie. BEZ ROZUMU - NIE!
Przegląd wyników wyszukiwania

Historia

Izrael zagrożeniem światowego pokoju (02-12-2013)
Jak bardzo historia się powtarza? W 1958 r., dziewięć lat przed Wojną Sześciodniową, zanim Izrael zaczął okupować choć jeden centymetr kwadratowy terytorium palestyńskiego, amerykański dziennikarz Mike Wallace zadawał izraelskiemu ambasadorowi w USA pytania o "terytorialną ekspansję Izraela", cytował intelektualistów, którzy porównywali los palestyńskich uchodźców z wojny 1948 r. do Żydów mordowanych przez nazistów podczas Holocaustu i legitymizował narrację, że zachowanie Izraela zagraża pokojowi światowemu. Do tekstu..
Dlaczego uchodźcy z Zerin nie mogą powrócić
Dorothy Bar Adon (02-12-2013)
My, którzy byliśmy dobrymi sąsiadami, możemy mieć bardziej dojmujące uczucia wobec fellacha, z którym kiedyś byliśmy po imieniu, niż Anglia, która ściągnęła na niego ten los. Dla nas nie jest on "problemem arabskich uchodźców"; jest człowiekiem z imieniem, przeciwko któremu niczego nie mieliśmy. Jestem smutniejsza myśląc o człowieku z imieniem, który leży głodny pod drzewem oliwnym ze swoją żoną i dziećmi, które też mają imiona, niż kiedy myślę o leżącym pod drzewem, głodnym "problemie uchodźców". Do tekstu..
Strategie przetrwania oraz kwestia wiary religijnej w Auschwitz
Piotr Mirski (03-10-2013)
Rzeczywistość społeczna w obozach koncentracyjnych była hierarchią nienawiści, pogardy i zniewagi. Im wyżej był człowiek w tej hierarchii, tym pewniejsze (tzn. bardziej przewidywalne, choć nie zawsze większe) były jego szanse na przeżycie. Jej jądrem byli muzułmani, istoty znajdujące najniżej w hierarchii, obiekty największej pogardy, na których w majestacie obozowego "prawa" można było wyładowywać najbardziej demoniczne ludzkie pragnienia. Do tekstu..
Obrazy rzeczywistości Auschwitz: Todeswelt i nieprzystawalność języka*
Piotr Mirski (26-09-2013)
Zdaniem wielu autorów, historyków, filozofów podejmujących tematykę Holokaustu i obozów zagłady, Auschwitz zakwestionował całą naszą wiedzę na temat świata, wszystkie reguły i zasady, którymi posługujemy się w normalnym życiu, tym samym zakwestionował też język, powstały w owym normalnym świecie i uczynił go nieadekwatnym, co najmniej niewystarczającym do opisu rzeczywistości obozów zagłady. Do tekstu..
Rzeczywistość społeczna Auschwitz*
Piotr Mirski (24-09-2013)
Nowo przybyli więźniowie mieli zwykle nadzieję na przynajmniej solidarność towarzyszy niedoli. To w zderzeniu z tamtą rzeczywistością szybko okazywało się płonne, sprzymierzeńców okazywało się być bardzo mało, większość natomiast stanowiły "zamknięte w sobie monady". Starcie z tą brutalną prawdą bardzo często prowadziło do wybuchów agresji wobec nowych więźniów, którzy liczyli na znalezienie sprzymierzeńców, oraz natychmiastowo niszczyło zdolność ich oporu. Do tekstu..
Wszyscy jesteśmy Rzymianami
Piotr Napierała (13-08-2013)
Konserwatyści lubią mówić, że nasz obecny świat jest pogrążony w kryzysie. Piszą o pogrążonej w kryzysie cywilizacji łacińskiej. Zapytani o to kiedy było lepiej unikają odpowiedzi, a przyparci do ściany wymieniają średniowiecze, które było od naszych czasów nie tyle lepsze co pobożniejsze. Zabawne, że powołują się na cywilizację łacińską, podczas gdy prawdziwą cywilizację łacińską - antyczny hellenistyczny Rzym - chrześcijaństwo doprowadziło do upadku. Do tekstu..
Spod twojej obrony uciekamy się
Marek Gajda (22-07-2013)
Jeden z najwybitniejszych historyków tamtego okresu w dziejach Rzeczypospolitej, Adam Kersten (1930-1983), stwierdził, że opis Kordeckiego zawiera pewne nieścisłości w zestawieniu z rzeczywistym przebiegiem oblężenia i obrony. Pomniejsza rolę rokowań ze Szwedami, tuszuje, choć nie zataja, sprawę złożenia aktu poddańczego, zmienia ton listów pisanych do dowódców szwedzkich. Do tekstu..
Izrael - rok 1948 w relacji świadków
Philippe Assouline (05-07-2013)
Robert F. Kennedy, zamordowany w 1968 roku idol liberałów, był w 1948 r. reporterem "Boston Post". Wiosną tego roku wysłano go do Mandatu Palestyńskiego, żeby relacjonował wycofanie się Brytyjczyków. Jego doniesienia są fascynującym spojrzeniem wstecz i bezcennymi zapisami historycznymi. Są również świadectwem stagnacji ideologicznej postawy świata arabskiego wobec Izraela. Do tekstu..
Polska a ziemie ruskie za dynastii Piastów
Bartłomiej Gajek (17-06-2013)
Sprawa ruska posiada jednak dość ważne znaczenie dla wewnętrznych dziejów Polski. Kapłani dostawali misję niesienia Dobrej Nowiny na wschód, przed rycerzami stawała szansa na urodzajną ziemię, a kupcy Polscy uzyskiwali nowe rynki i korzyści handlowe. Może gdyby nie niektórzy władcy na ziemiach polskich, jak np. Bezprym, to polityka zagraniczna i podboje wyglądałyby o wiele lepiej. Do tekstu..
Koła historii. Kilka kartek z Głosu Polskiego. III
Jerzy Neuhoff (14-06-2013)
Nad powagą kościoła, mojem zdaniem, niechaj sam kościół czuwa. Wedle sumienia mego, rzeczą dotkliwszą od poniesionego przez kościół uszczerbku jest to krzywda, jaką poniósł katolicki lud wierzący; ten lud, za którego czczą formą zewnętrzną, niby za fetyszem, poprowadzono do urn wyborczych z listami ósemki; ten lud, którego zaufania, a raczej bezradności umysłowej tak czelnie nadużyto dlatego tylko, że od innych źródeł kultury odcięty, w instytucji kościelnej, w symbolach religji przywykł widzieć symbole wyższego życia i górniejszego swoich dusz dążenia. Do tekstu..
Koła historii. Kilka kartek z Głosu Polskiego. II
Jerzy Neuhoff (11-06-2013)
9 lutego 1923 roku, gazety przyniosły sensacyjną wiadomość o zamordowaniu zwierzchnika polskiego kościoła prawosławnego, metropolity Jerzego. Zabójcą był również duchowny prawosławny, archimandryta Smaragd. Zabójstwo zostało dokonane, jak się później okazało, w obecności świadków, a jego sprawca bez oporu oddał się w ręce policji, tłumacząc swój czyn tym, że, jego zdaniem, metropolita ulegał wpływom rządu polskiego, zdradził prawosławie i spowodował usunięcie 3 biskupów z ich diecezji. Do tekstu..
Sapere aude
Stanisław Smuga-Otto (03-03-2013)
W jednym z poprzednich moich wpisów na tym portalu obiecałem powrót do historii transformacji systemowej. I to do tej wczesnej, jeszcze z lat siedemdziesiątych. Do "przerwanej dekady" - jak nazwał ją gensek Gierek w swych wspomnieniach. Do tekstu..
Polski obóz koncentracyjny w Jabłonnej
Mariusz Agnosiewicz (06-01-2013)
W grudniu 1921 ma miejsce wielka impreza antysemicka: I Konferencja Żydoznawcza. Ks. prof. Czesław Oraczewski w swoim wystąpieniu, w którym zastanawiał się nad "rozwiązaniem kwestii żydowskiej", mówił: "Ponieważ jednak żydzi są bezwzględnie obcym dla aryjskości organizmem, będą zawsze zatruwać organizm, w którym się znajdują". W 1922 poseł Dymowski mówił: "(...) najważniejsza walka o pognębienie krzyża i o panowanie żydostwa nad całym światem na pewno rozegra się na ziemiach naszych. Tu rozbić się musi ta cuchnąca fala" Do tekstu..
Naród, mit i rzeczywistość
Piotr Napierała (06-11-2012)
Przyzwyczailiśmy się myśleć w kategoriach narodu, i zapominamy jak bardzo młoda i niepewna, a także wątpliwa moralnie jest ta idea i jej implikacje oraz czemu służyła idea narodu. Nie zawsze tak było. Istniała przecież średniowieczna universitas chrześcijańska, uniwersalne było też przesłanie oświecenia, dbającego o szczęście i interesy jednostki, gdziekolwiek i w jakiejkolwiek czasach by ona żyła. Do tekstu..
Pompeje i Herkulanum – dzień zagłady
Anna Macha – Aslanidou (25-10-2012)
Pierwszy wybuch zabił stosunkowo niewielką ilość ludzi, jednak następnego dnia gorące uderzenie popiołu i skał zabiło tysiące mieszkańców Pompejów. Taki sam los spotkał również i Herkulanum ścierając je praktycznie z powierzchni ziemi. Nic nie zapowiadało katastrofy, pogoda była przepiękna, a wody Zatoki Neapolitańskiej spokojne. Do tekstu..
John Toland - ateista w osiemnastowiecznej Brytanii
Piotr Napierała (13-10-2012)
Robert Pattison napisał o Tolandzie: "Dwieście lat wcześniej spalono by go na stosie jako heretyka, dwieście lat później uczyniono by profesorem religii porównawczej na Uniwersytecie Kalifornijskim. W racjonalistycznym klimacie XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii, po prostu ignorowano go aż do śmierci". Do tekstu..
Joseph de Maistre czyli skąd się wziął klerykalny konserwatyzm
Piotr Napierała (09-10-2012)
De Maistre uważał, że rozum ludzki nie jest dość pojemny, by posiąść wiedzę potrzebną do skonstruowania nowej rzeczywistości politycznej, uważał, że utopijne plany naprawienia świata prowadzą do rządów terroru, dlatego lepsza jest tradycja niż utopia. Ponieważ odnosił to wszystko do liberalno-lewicowej rewolucji francuskiej uznawał bezreligijność za przejaw myślenia rewolucyjnego, inaczej niż Hume, który odnosząc się do Cromwella i purytanów, za rewolucyjną uważał fanatyczną wzmożoną religijność. Do tekstu..
Anders Chydenius czyli wolność po szwedzku
Piotr Napierała (06-10-2012)
Chyba nie ma drugiego kraju tej wielkości (9 mln ludności), który miałby tak dużo firm o tak znanej marce w świecie jak Volvo czy IKEA. Szwedzki premier, składając wizytę w waszyngtońskim Białym Domu, przywozi ze sobą piłę mechaniczną marki Husqvarna (za którą dostaje potem specjalne podziękowanie odnotowywane w amerykańskich mediach), a nie podanie o zniesienie wiz. Do tekstu..
Dejima
Piotr Napierała (15-09-2012)
Dla Japończyków ludzie Zachodu są przede wszystkim leniwi i mało grzeczni, a także mało inteligentni i nie potrafiący pracować w grupie. W latach 70. niemieccy przemysłowcy robili sobie żarty z Japończyków, by potem uczyć się od nich biznesu, jak szef Porsche, który czytał o strategiach rozwoju Toyoty, i dzięki temu z małej firmy Porsche zrobił prosperującego giganta motoryzacji. Do tekstu..
CHINESE PIE czyli Chiny a Zachód
Piotr Napierała (11-09-2012)
W Chinach partia to patrycjat, pośrednik, między ludem a władzą najwyższą. Demokratyczne eksperymenty w miastach Syczuanu w Pekinie są określane jako nieudane. Wobec USA i Zachodu, Chiny stosują politykę wspierania ONZ, wspierania reżymów, które musiałyby się bez ich wsparcia poddać woli Zachodu (Afryka, Iran, Birma, Wietnam, Tunezja), cenzury (podobno aż 100.000 ludzi przegląda Internet dla rządu, zmuszenia Google i Yahoo do zaakceptowania ich reguł gry. Do tekstu..
Oświecony Włoch i zacofany Hiszpan
Piotr Napierała (17-08-2012)
Podział na Italię "hiszpańską" i włosko-austriacką trwa w mentalności do dziś. Ze względu na dużą dysproporcję, między bogatą włoska północą i biednym południem, wielu Włochów uważa, że rejony te są zepsute przez hiszpański marazm , tyranię i lenistwo, i z tego powodu chciało by utworzyć z bogatych prowincji północy osobne państwo.  Do tekstu..
Uchybienie
Jerzy Neuhoff (10-08-2012)
Stosunki międzynarodowe nie od dziś są rzeczą ważną dla każdego, najskromniejszego nawet w swych ambicjach państwa, co jest prawdą tak trywialną, że aż wstyd o tym pisać. Nie mając zamiaru oceniać postawy naszych polityków w tej kwestii, pozwalam sobie podać do szerszej wiadomości publicznej, a właściwie przypomnieć, przebieg pewnego incydentu, o jakim pisał łódzki Głos Poranny 28 kwietnia 1929 roku. Do tekstu..
Zachód a Indie historia wzajemnej fascynacji
Piotr Napierała (09-08-2012)
Z jednej strony współczesne Indie zamieniają się w potentata na rynku usług, zwłaszcza komputerowych, a z drugiej jednak faktycznie bardziej kojarzą się nam (tj. ludziom Zachodu) ze slumsami niż ze stalowniami koncernu Tata. Nasze stereotypy i ograniczenia nie pozwalają nam dostrzec, że w Indiach odbywa się taka sama walka spirytualizmu z racjonalizmem (Nehru był ateistą, Gandhi jak wiadomo - nie) jak na Zachodzie. Do tekstu..
Amnezja wysepkowa jest super
Sarah Honig (07-08-2012)
Nauka przypisuje wybiórczą pamięć mechanizmom obronnym, które tworzą luki w świadomości pacjentów, żeby stłumić traumę lub upokorzenie. Może się to objawiać jako amnezja wysepkowa, gdzie mechanizm przechowywania danych w umyśle jest zakłócony przez luki odnoszące się do specyficznych wydarzeń. Do tekstu..
Historia – nauczycielka romantyczna, posłuszna czy szukająca zrozumienia?
Andrzej Koraszewski (19-05-2012)
Wiele lat temu szukając jakiegoś dokumentu w Archiwum Akt Dawnych w Lund, w mrocznym korytarzu zwróciłem uwagę na skrzynię ze starymi ulotkami. Był to prawdopodobnie cały nakład nigdy nie rozprowadzonej, napisanej po łacinie "Odezwy do szlachetnego i wspaniałomyślnego narodu polskiego z okazji wojny przez Króla Szwecji ostatnio wydanej". Do tekstu..
Bez alternatywy
D. R. Elston (17-05-2012)
D. R. Elston w 1943 roku został wysłany do Palestyny , aby założyć rozgłośnię nadającą do krajów Europy Wschodniej. Rozgłośnią kierowało 15 Brytyjczyków i zatrudniano w niej ponad 12O osób znających języki różnych krajów Europy Wschodniej i mających powiązania z ruchami oporu w tych krajach. Po wojnie Elston pozostał w Palestynie, obserwując wydarzenia poprzedzające powstanie Izraela. Poniżej publikujemy fragment jego książki Bez alternatywy wydanej w 1960 roku. Ten tytuł to odpowiedź na powtarzane przez niego pytanie jakim cudem Żydzi zdołali się obronić przed dziesięciokrotnie liczniejszym i wielokrotnie lepiej uzbrojonymi oraz lepiej wyszkolonym wrogiem, w odpowiedzi słyszał nieodmiennie to samo "Ein Brera" - po hebrajsku "nie ma alternatywy". Do tekstu..
Rosyjska okupacja wojskowa i polskie mity historyczne
Jerzy J. Kolarzowski (15-05-2012)
Konstytucja 3 maja jako ustawa zasadnicza była rzeczywiście drugą w świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych i została wydana trzy miesiące wcześniej niż francuska ustawa zasadnicza z 3 września 1791 roku. Jednakże w treści, literze prawa i w zakresie swobód obywatelskich nie przypominała żadnej z nich. Do tekstu..
Pierwszy dzień
Sarah Honig (29-04-2012)
W pierwszym dniu istnienia Izraela sekretarz generalny Ligii Arabskiej Abdul-Rahman Azzam Pasza sformułował priorytety arabskie. Wysyłając siedem armii arabskich, by uśmierciły nowonarodzony "twór syjonistyczny", oznajmił: "To będzie wojna eksterminacji i doniosła masakra, o której będzie się mówić jak o masakrach Mongołów i krzyżowców". Do tekstu..
Sodoma i Gomora
Ziemowit Ciuraj (25-04-2012)
Wiemy już, że powoływanie się na Boga tak okrutnego jak ten, który zniszczył Sodomę i Gomorę może być zwiastunem zbrodni, które zostaną zrealizowane przez tych, którzy wierzą, a raczej wedle swego mniemania wiedzą, że są wykonawcami Jego woli. Wiemy też, że jeżeli w powszechnej świadomości jakiekolwiek ludobójstwo posiada historyczne konotacje religijne, z dużym prawdopodobieństwem spowoduje bierność ludzi lękających się występować przeciw tak manifestującej się obecności Boga w historii. Do tekstu..
Zainteresowanie brytyjskimi wzorami politycznymi w Rzeczpospolitej w XVIII wieku
Piotr Napierała (12-04-2012)
Polska ma do Brytyjczyków pewien zadawniony żal. Polacy wyrzucają im, że choć oba narody kochają wolność, nie pomogli Rzeczpospolitej w 1939 roku, a także w 1772 i 1792 roku. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z przekłamaniem; Wielka Brytania pomogła nam na tyle ile mogła w pierwszym etapie II wojny światowej, zaś w XVIII wieku, Wielka Brytania i Polska były dla siebie państwami zbyt egzotycznymi by zawiązać sojusz. Do tekstu..
Utrwalając rasowe stereotypy 
Julian Jeliński (02-03-2012)
O znaczeniu ruchu abolicjonistycznego dla obalenia niewolnictwa w 1863 roku wspomina każda książka dotycząca historii Stanów Zjednoczonych. Zaznaczany w nich jest nie tylko wpływ ruchu i ale i rola, jaką odegrała literatura abolicjonistyczna w zmianie nastawienia amerykańskiego społeczeństwa. Książki abolicjonistów były powszechnie czytane i szeroko dyskutowane. Prezydent Lincoln nazwał nawet Harriet Beecher Stowe "małą kobietą, która wywołała dużą wojnę". Do tekstu..
Myśl i działalność polityczna Henry'ego St. Johna, wicehrabiego Bolingbroke
Piotr Napierała (15-05-2011)
Henry St. John, wicehrabia Bolingbroke jest ważną postacią brytyjskiej polityki XVIII wieku i do dziś wywołującą wiele kontrowersji. Przez wielu piętnowany był jako zdrajca interesów brytyjskich na rzecz Francji i jakobitów współpracujących z Francją. Wielu jednak widziało w nim żarliwego patriotę i słusznie oburzonego krytyka wigowskiego rządu Roberta Walpole'a (1721-1742). Do tekstu..
Norman Davies... dobry według Polaków, mierny według Anglików
Piotr Napierała (17-04-2011)
Czy polonofilstwo Daviesa jest mitem? Wystarczy wspomnieć jego wypowiedzi na temat I RP na youtube , które są wręcz laurkowe na zasadzie: "och jakże cudowny był to kraj, taki wolny, taki demokratyczny, taki wspaniały, taki wielonarodowy -ach och" Nie powinniśmy zapominać, że archaiczny i niewydolny system I RP, połączony z przekupnością polskich "szlacheckich demokratów" doprowadził do rozbiorów, które są - jak naucza szkoła krakowska od niemal 150 lat - naszą własną winą, bo każde państwo powinno przede wszystkim umieć przetrwać - więc cóż z tego, że "wolne" (a chłopi pańszczyźniani?) skoro niewydolne? Do tekstu..
Bitwa na Zielonym Polu
Krzysztof Sykta (15-07-2010)
Przed nami okrągła rocznica jednej z największych wiktorii polskiego oręża. Dokładnie 600 lat temu, 15 lipca 1410 r., masy rycerstwa Unii Jagiellońskiej starły w proch siły Zakonu Najświętszej Marii Panny w jednej z największych bitew "pancernych" późnego Średniowiecza. W każdym razie tak to wygląda na pierwszy rzut oka. Wiadomo, że po polskiej stronie walczyły m.in. oddziały litewskie, smoleńskie, tatarskie, Ślązacy i grupa wyjątkowo tchórzliwych Czechów, których dwukrotnie z powrotem jakoby zaganiano na pole bitwy. Przeglądając informacje o siłach krzyżackich do niedawna jeszcze z trudem można było znaleźć jedną informację - po stronie wojsk zakonnych walczyło sporo Polaków, a dokładnie Dolnoślązaków i Pomorzan, na czele z księciem szczecińskim, którego herold był jednym z tych, co wręczali dwa nagie miecze. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365