Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.622.997 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 353 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie."
Przegląd wyników wyszukiwania

Bezbożna pogadanka

Skąd się biorą lapsusy arcybiskupa Michalika?
Jacek Tabisz (19-10-2013)
Trudno zatem dociec za co przepraszał arcybiskup Michalik i co w jego prywatnym słowniku oznacza słowo "lapsus". Sugerowanie iż za pedofilię uprawianą przez księży ponoszą winę raczej dzieci niż księża nie jest niczym nowym. Arcybiskup Michalik powiedział wprost to, co uważa spora grupa co bardziej fundamentalistycznych katolików. Do tekstu..
Popierajmy komendanta Karola Szwalbe
Jacek Tabisz (12-08-2013)
Sypią się na głowę inspektora Karola Szwalbe gromy, mnożą się pisma domagające się jego odwołania. Mobilizacja zwolenników zawłaszczania państwa przez Kościół jest widoczna. Mobilizacja przeciwników tego zawłaszczania jest nazbyt nieśmiała. Nie widać nas i nie słychać. Milcząc dajemy przyzwolenie na tę nagonkę na normalność i poszanowanie Konstytucji. Postawa Karola Szwalbe potrzebuje wsparcia ze strony wszystkich tych, którzy chcą normalnego państwa. Do tekstu..
Gwiazdy na niebie
Jacek Tabisz (31-07-2013)
Jaką rolę w postawie racjonalnej ma wyobraźnia? Wybieganie myślą w przyszłość i wyobrażanie sobie nowych rozwiązań, tłumaczenie niezbadanych zjawisk? Od tłumaczenia niezbadanych zjawisk jest oczywiście nauka. Lecz wyobraźnia pomaga naukowcom tworzyć modele, które lepiej tłumaczą owe zjawiska i badać doświadczalnie, czy w swoim molekularnym, lub kosmologicznym modelu zbliżyli się bardziej do rzeczywistości... Do tekstu..
Ceremonie humanistyczne
Jacek Tabisz (15-07-2013)
Każda osoba, która chce uświetnić istotną chwilę w życiu, taką jak narodziny dziecka, osiągnięcie przez syna/córkę dojrzałości, ślub oraz śmierć bliskiej osoby, może liczyć na ekipę CH. Jej zadaniem jest nadanie jak najpiękniejszego i jak najbardziej indywidualnego rysu wydarzeniu, które stało się bezpośrednią przyczyną Ceremonii Humanistycznej. Do tekstu..
Czy można propagować ateizm?
Jacek Tabisz (22-06-2013)
Sądzę, że często powtarzany przez teistów argument o propagowaniu ateizmu nie jest prawdziwy. W zasadzie nie spotkałem ani jednego racjonalnego ateisty, który propagowałby ateizm. Mówienie o tym, że bogowie jakoś nie za bardzo mieszczą się w rzeczywistości nie jest bowiem wcale propagowaniem ateizmu. Jest stwierdzeniem pewnego faktu o tym, co nas otacza. Do tekstu..
Śmiertelność
Jacek Tabisz (19-05-2013)
Nasza śmiertelność jest przeciwstawiana mitycznej nieśmiertelności i uznawana za powód do stwierdzenia, iż "życie śmiertelne jest pozbawione celu". Ta postawa jest groźna, bo przecież życie śmiertelne jest jedynym życiem jakie mamy. Ateiści akceptujący swoją śmiertelność są zatem traktowani przez chrześcijan jako osoby pozbawiające się sensu życia. Jak sądzi tez wielu chrześcijan, ludzie pozbawieni sensu życia nie mogą być oczywiście w pełni etyczni. Do tekstu..
Dlaczego wierzymy w boga (ów)
Jacek Tabisz (06-05-2013)
Religia jest efektem ubocznym naszej ewolucji. Jej elementy składowe miały pewne praktyczne znaczenie dla grup plemiennych, w jakich żyli nasi przodkowie. Wspólne rytuały cementowały przynależność do grupy, pomagały jednocześnie wspólnie podejmować decyzje. Łatwiej też było bezlitośnie walczyć o przetrwanie z innymi grupami - religie są przecież specjalistkami w dehumanizacji "innego". Do tekstu..
Biologiczne podstawy moralności i ebook Andrzeja Koraszewskiego
Jacek Tabisz (20-04-2013)
Oczywiste jest, że u podstaw naszych sądów moralnych stoi biologia. Żaden urojony bóg nie wykuł tego na kamiennych tablicach, nie wygrał na bębnie, na flecie, nie zatańczył, ani nie wydłubał z boskiego nosa (nie gniewajcie się, są i takie mity...). Na biologię, na zachowania ściśle behawioralne, nakłada się kultura. Do tekstu..
Czy wierzący wierzą szczerze?
Jacek Tabisz (12-04-2013)
Zapewne ten i ów wierzący czytający niniejszy tekst poczuje oburzenie. Ale czy słusznie? Czy jeśli wiara ma być szczera, starczy poprzestać na wpływie otoczenia i dać się unieść fali? Przecież wszyscy mają ojców, i wielu z tych ojców skłania swoje dzieci do "jedynie słusznych" wierzeń. Czy można się z tego wybronić przekonaniem, że urodziło się po prostu we właściwym miejscu, a inni mieli pecha i gorszych ojców? Do tekstu..
Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło
Jacek Tabisz (03-04-2013)
Stała się, moim zdaniem, rzecz niezwykle ważna i w naszych polskich realiach niezwykła. Otóż wydana została ateistyczna książka dla dzieci, autorstwa znanego z "Humanizmu ewolucyjnego" Michaela Schmidta - Salomona (treść) i Helge Nyncke (rysunki). Tłumaczem jest mieszkający w Niemczech Andrzej Lipiński. Na ostatniej stronie książeczki znalazły się symbole dwóch jej patronów medialnych i ideowych, czyli jak możecie się domyślić, stylizowana galaktyka Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i sylwetki ludzkie wpisane w "H" będące symbolem świeckiego humanizmu, a w naszym wypadku Towarzystwa Humanistycznego. Do tekstu..
Ateizm, antyklerykalizm i ci prawdziwi
Jacek Tabisz (28-03-2013)
Wielu nauczycieli, rodziców, wiele autorytetów moralnych i naukowych dba w naszym państwie o to, aby zachwalać radości płynące z wiary religijnej. Wielu młodych ludzi nie ma okazji, aby zetknąć się z kontrargumentami wobec tych nabożnych postaw. Nie wszyscy młodzi ludzie są na tyle indywidualistami i buntownikami, aby przeciwstawić się opinii całkowicie dominującej w otoczeniu. Tymczasem dążenie do prawdy o rzeczywistości jest wartością etyczną, z której nie należy rezygnować z uwagi na lęk, czy mylnie rozumianą "polityczną poprawność". Do tekstu..
Kazimierz Łyszczyński wraca do Warszawy!
Jacek Tabisz (22-03-2013)
30 marca 2013 odbędzie się historyczna inscenizacja stracenia pierwszego znanego, wybitnego polskiego ateisty, Kazimierza Łyszczyńskiego. Nie był on sławny tylko z powodu faktu bycia ateistą. Miał wybitny, filozoficzny umysł i jego odrzucenie iluzji boga było przemyślane, zarówno od strony logicznej, jak i etycznej. Do tekstu..
Wszystkie religie są szkodliwe
Jacek Tabisz (10-03-2013)
Najbardziej toksyczna cecha jest wspólna dla wszystkich religii. Polega ona na umieszczaniu wyznawcy, najczęściej za młodu i przez jego najbliższych, w świecie pielęgnowanych i bronionych z uporem złudzeń przesłaniających rzeczywistość. To umieszczenie odbywa się w dużym stopniu na płaszczyźnie emocjonalnej, w mniejszym zaś na płaszczyźnie intelektualnej. Do tekstu..
Ewolucja według polskich profesorów
Jacek Tabisz (03-03-2013)
W Krakowie, na zorganizowanej przez PSR z okazji Dnia Darwina imprezie, puszczono film o dylematach Darwina z rozpowszechnieniem jego teorii burzącej chrześcijańskie przekonania. Zebrani na sali polscy profesorowie postanowili dać odpór niecnym twierdzeniom o konflikcie między nauką i religią. Do tekstu..
Czy sekty różną się od wielkich religii?
Jacek Tabisz (01-03-2013)
Oczywiście religie cieszące się tradycyjnym zakorzenieniem w danej kulturze, jak i wiekami oddziaływania na nią, dość niechętnie dopuszczają konkurencję. Póki mogą, nazywają je sektami, podkreślając związane z nimi niebezpieczeństwa. I mają całkowitą rację, poza jednym szczegółem. Ich również ta sama krytyka dotyczy. Do tekstu..
Pod okupacją Watykanu
Jacek Tabisz (06-02-2013)
Ostatnio rozpoczęła się w naszym środowisku debata na temat tego, czy nie jesteśmy zbyt radykalni. Swoją drogą, jako prezes PSR mam dodatkowe w tym względzie doświadczenie. Zawsze, gdy występuję publicznie, znajdą się osoby dla których jestem za mało radykalny i osoby dla których jestem na zbyt radykalny. Do tekstu..
O mowie nienawiści
Jacek Tabisz (02-02-2013)
Większość świętych ksiąg zawiera w sobie klasyczne przykłady mowy nienawiści. O ile Iliada Homera uznawana jest przez znakomitą większość ludzi za mit i wyrażane w niej opinie bogów i bogiń nie są brane niemal przez nikogo na serio, o tyle niestety opinie postaci mitologicznych takich jak Jahwe, Jezus, Sziwa, Kali, Allach uchodzą wśród wielu ludzi za wcielenie absolutnej prawdy, słowa od samych twórców wszechświata. Mity o Allachu, Jahwe, czy Krisznie brane są na serio. Do tekstu..
Dobrzy pomimo wiary
Jacek Tabisz (27-01-2013)
Czy osoby religijne, starające się być dobrymi ludźmi, nie powinny dążyć do wykreślenia ze swoich świętych ksiąg mowy nienawiści? Skoro uważają, że niesprawiedliwe jest oskarżanie ich o homofobię, mizoginizm i nietolerancję, to dlaczego podpisują się swoim życiem pod treściami, które takie teksty zawierają? Dlaczego same nie podrą Biblii tak jak Nergal, skoro znacząca część jej zawartości rzuca na nich złe światło? Do tekstu..
Religijna sztuka niemyślenia
Jacek Tabisz (23-01-2013)
W latach XX, w Europie, przelotnie zapanował celowo nonsensowny styl artystyczny, zwany dadaizmem. Zaangażowani w niego twórcy robili wszystko, aby zaszokować odbiorcę i pokazać mu coś, co można by nazwać "sztuką niemyślenia". Czołowym arcydziełem dadaizmu, z cyklu tzw. "ready mades" była "Fontanna" Marcela Duchampa , którą był zwykły pisuar wystawiony w sali muzealnej. Do tekstu..
Mowa nienawiści biskupa Pieronka
Jacek Tabisz (12-01-2013)
W swoim najnowszym wywiadzie Pieronek mówi też, że: "w ostatnim roku zginęło na świecie więcej chrześcijan, niż w czasach Nerona. To co, mam milczeć i mówić, że jest cacy?". Oczywiście, nie jest cacy. Wszyscy znani mi ateiści, choć częstokroć są dyskryminowani i prześladowani przez wyznawców "religii miłości", wstawiają się za chrześcijanami mordowanymi w krajach muzułmańskich. Ja również tak czynię. Ale przyczyną tych nieszczęść jest religia, a nie ateizm. Do tekstu..
Ateista i święta
Jacek Tabisz (04-01-2013)
Mnie osobiście święta Bożego Narodzenia napełniają przygnębieniem. Nie jest to ładny mit. Wolałbym, jeśli już chciałbym świętować mity, coś z mitologii greckiej. Może święto uwolnienia Prometeusza? Albo świętowanie wizyty Saturna przynoszącego złoty wiek pod koniec roku, co było zresztą pierwotną treścią świąt zwanych dziś "Bożym Narodzeniem"? Do tekstu..
Religia zabójczynią filozofii
Jacek Tabisz (24-12-2012)
Jednym z zarzutów padających czasem z ust filozofów jest zarzut biologizmu. "Filozofia to wszakże nie tylko empiria, a od biologizmu jest ta (tfu...) biologia" - mawiają filozofujący na doktorskich i na profesorskich stolcach instytutów liczni obrońcy duchowym złudzeń. "Nauka jest ograniczona" - dodają, - "ona bada tylko formę, a nie wolę, nie intencje, nie odpowiada na pytania natury najbardziej ogólnej typu: Czym jest prawda? Czy istnieje rzeczywistość? Do tekstu..
Ateistyczny Lublin
Jacek Tabisz (19-12-2012)
Dnia 14 grudnia odbyło się w Lublinie spotkanie pod tytułem: "Aktywny ateizm potrzebny od dzisiaj". Gospodarzem spotkania była Fundacja Wolność od Religii, z jej prezeską Dorotą Wójcik. W sali zebrało się około 50 osób i debata z widzami była naprawdę ogromnie interesująca. Oczywiście przyszli nie tylko ateiści - był jeden pastor, zadziwiająco liberalny, oraz dziewczyna pytająca mnie o nieśmiertelność, zaszokowana moim odrzucaniem koncepcji duszy. Do tekstu..
Petycje nie zastąpią aktywności ateistów
Jacek Tabisz (12-12-2012)
Załóżmy, że ateizm to tylko prosta deklaracja odrzucenia urojeń o bogu. Czy bycie czarnym to też nie był tylko kolor skóry? A jednak czarni w Ameryce połączyli się w walce o swoje prawa i po części zwyciężyli, przestano ich do pewnego stopnia dyskryminować i walczą dalej. Tego samego dokonały kobiety. A przecież łączyła je tylko płeć. Tego samego dokonują teraz geje i lesbijki! Dlaczego tak niewielu ateistów stać na odwagę tak godną podziwu u wymienionych przeze mnie ludzi? Do tekstu..
Męskość urojonego boga
Jacek Tabisz (04-12-2012)
Nie chcę wypowiadać się w sprawie radzenia sobie z płcią boga u katolików. Jakkolwiek by nie było, u wszystkich innych monoteistycznych bogów wyrastających z tradycji mojżeszowej problem nadal pozostaje. Niekiedy wierzące feministki próbują coś z tym zrobić, ale z tego co wiem, ich starania nie znajdują odbicia w nowych wydaniach Biblii. Problem płci boga często stanowi tabu również dla ateistów. Do tekstu..
Ateiści, działajmy razem!
Jacek Tabisz (22-11-2012)
Ostatnio podejmowane są rozmaite akcje, mające na celu ukazanie Polakom, że istniejemy w przestrzeni publicznej i nie zgadzamy się na jej klerykalizację, która odbywa się na szeroką skalę. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów współuczestniczy w wielu  tych działaniach lub jest ich inicjatorem. Do tekstu..
Czy Jezus był postacią historyczną?
Jacek Tabisz (13-11-2012)
Choć w sieci można znaleźć wiele materiałów filmowych stworzonych przez ateistów podważających historyczność Jezusa, wydaje się, że w opinii biblioznawców przyjął się obecnie konsensus sugerujący coś zupełnie przeciwnego. Wyraża to na przykład Vermes, który stwierdza, iż Jezus, jako autor treści przekazywanych w "kazaniu na górze" i jako ukrzyżowany istniał "niemal z całkowitą pewnością". Do tekstu..
Pociąg do mszy
Jacek Tabisz (09-11-2012)
Msza kojarzy mi się nieodparcie z pociągiem metra przejeżdżającym z punktu A do punktu B. Punkt A to tak zwane "życie doczesne", zaś punkt B to domniemane przez katolików "życie wieczne". Msza, w której każdy katolik powinien uczestniczyć co tydzień, jest swego rodzaju wprawką do tego, co ma się zdarzyć gdy już umrze. Do tekstu..
Ateiści, nie wysyłajcie dzieci na religię
Jacek Tabisz (31-10-2012)
Niewierzący rodzice często tłumaczą, że na lekcjach religii dziecko dowie się czegoś na temat chrześcijaństwa, które tak czy siak jest stałym elementem życia naszego kraju. Byłby to słuszny argument, gdyby wiedza o religii była rzeczywiście przedmiotem nauczania, ale religia w szkole jest religijna indoktrynacją. Na lekcjach religii nie przekazuje się wiedzy o chrześcijaństwie. Ich celem jest wzbudzenie u ucznia wiary chrześcijańskiej, indoktrynowanie go. Do tekstu..
Ofiara z kozła w intencji teistów
Jacek Tabisz (24-10-2012)
Senator Kazimierz Jaworski widząc bilbordy ateistyczne, poczuł grozę ataku na swoje wartości. W związku z czym urządził modły o nawrócenie ateistów. Z wdzięczności postanowiliśmy złożyć za senatora ofiarę z kozy pod dowolnym nieświętym słupem. (Raczej z reprodukcji kozy, niż z prawdziwej kozy, bo kozy byłoby szkoda.) Ofiara będzie w intencji powrotu do rozumu senatora i jemu podobnych, ale i w intencji dobrego żartu, iżby nasi wierzący bliźni pamiętali, że nie samą powagą człowiek żyje, a obrażanie się to ich specjalność, ale nie nasza. Do tekstu..
Największa zbrodnia religii
Jacek Tabisz (18-10-2012)
Abrahamowa ofiara - poświęcenie dobra swojego dziecka dla mitu. Widzimy to w dumie niektórych muzułmańskich matek z dzieci walczących samobójczo w obronie islamu. Widzimy to u Świadków Jehowy, napawających się "prawdami" zawartymi w Biblii i zabijających dziecko, jeśli jest taka sytuacja i taka możliwość, przez odmowę zezwolenia na transfuzję krwi. Ponad dzieckiem postawiona jest (i to przez rodziców!) mitologiczno - religijna refleksja na temat krwi dokonana przez mało inteligentną osobę żyjącą w głębokiej starożytności. Do tekstu..
Tajemnice wielkości banana
Jacek Tabisz (10-10-2012)
Trudno powiedzieć, czy religijność opuszcza nowoczesny świat, co i tak byłoby procesem spóźnionym o setki lat. W świecie zachodnim widzimy zjawiska budzące nadzieję, starczy wspomnieć, że tak katolickie i przez to antyhumanistyczne kraje, jak Irlandia i Hiszpania stały się znacznie bardziej laickie, niż były kiedykolwiek w swojej historii. Do tekstu..
Mordercy rysowników
Jacek Tabisz (29-09-2012)
Ponownie, z uwagi na niewinną rzecz, taką jak filmik, czy rysunek, w państwach muzułmańskich zabija się ludzi. Ponownie, zamiast potępić morderców, część intelektualistów zachodnich atakuje twórców satyry. Tego typu sytuacje stają się coraz bardziej niepokojące i nie najlepiej wróżą nam na przyszłość. Do tekstu..
Ateistyczna kampania bilboardowa
Jacek Tabisz (19-09-2012)
"Inwazja ateistów na Polskę", jak podaje jedna z naszych gazet, zaczęła się w Lublinie, dzięki fundacji "Wolność od Religii", której prezeską jest Dorota Wójcik. Do oddziałów dokonujących owej inwazji przyłączyło się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, stając się współpracownikiem Fundacji. Do tekstu..
Nie jesteś w centrum Wyznawco!
Jacek Tabisz (14-09-2012)
Zdaniem Wyznawcy cały kosmos istnieje głównie po to, aby urojony bóg mógł sprawdzać, czy na przykład Wyznawca nie uprawia seksu z założonym na penis kondomem, albo po tabletkach antykoncepcyjnych. Inną rolą kosmosu jest oświetlanie Wyznawcy nocy, podczas której podróżuje do odizolowanych afrykańskich plemion, aby nawrócić je na jedynie słuszną pseudoprawdę Wyznawcy, związaną z urojonym bogiem, prezerwatywami, oraz jedzeniem urojonego boga pod postacią wafelków. Do tekstu..
Ateizm a nihilizm
Jacek Tabisz (29-08-2012)
Te dwa pojęcia dość często bywają łączone, zarówno w negatywnym, jak i w pozytywnym sensie. Nihilizm jest prawdopodobnie najczęściej spotykanym zarzutem ze strony wierzących pod adresem ateistów. Myślę, że niejeden ateista usłyszał ze strony wierzącego oskarżenie dotyczące tego, iż "nie można wiecznie szukać, warto mieć już za sobą ten etap i wiedzieć, gdzie leży prawda"... Do tekstu..
Dni Świeckości w Krakowie
Jacek Tabisz (24-08-2012)
Polska jest w dużej mierze państwem wyznaniowym. Rytuały katolickie towarzyszą niemal każdej czynności medialnej i politycznej. Katolicki sposób myślenia jest przyjmowany jako jedyna rzeczywistość przez większość ludzi decydujących o funkcjonowaniu naszego kraju. Katolickie definicje moralności i rzeczywistości są brutalnie narzucane za pomocą prawodawstwa i codziennych preferencji osobom, które nie chcą mieć z nimi nic wspólnego. Do tekstu..
Czy warto ukrywać ateizm?
Jacek Tabisz (16-08-2012)
To pytanie pojawiło się ostatnio w trakcie dyskusji na Racjonaliście. Autorytetem, na który często powoływali się zwolennicy takiej strategii okazał się Sam Harris, który stwierdził, iż aby skuteczniej szerzyć racjonalne myślenie należy "zejść z radaru". Harris zauważył, iż deklarowanie się na starcie jako ateista może zniechęcić daną ofiarę wirusa wiary religijnej do wysłuchania argumentów broniących prawdy o rzeczywistości. Do tekstu..
Czy zachwyt jest racjonalny?
Jacek Tabisz (08-08-2012)
Zachwyt nad naturą, nad rzeczywistością, nad możliwościami odkrywania sił rządzących wszechświatem zdecydowanie nie ma w sobie nic z targowiska. Jest bezinteresowny. Może oczywiście służyć tworzeniu nowych technologii i poprawianiu jakości naszego życia, ale jego główną siłą jest bezinteresowna ciekawość. Do tekstu..
Chrześcijański umysł
Jacek Tabisz (05-08-2012)
Aby zobaczyć, że religie naprawdę wypaczają perspektywę, wystarczy wejść do byle jakiego barokowego kościoła, którego wystrój się zachował. Wewnątrz naszą uwagę zwrócą liczne czaszki, szkielety i inne ludzkie resztki wykute w stiuku, lub nawet marmurze. Mają one za zadanie przypominać o śmierci. Przypominanie o śmierci bardzo sprzyja wierze chrześcijańskiej, bowiem głównym zadaniem chrześcijańskiego boga jest zapewnianie nieśmiertelności. Do tekstu..
W obronie Dody, Sanala i innych bluźnierców
Jacek Tabisz (24-06-2012)
Obrona uczuć religijnych jest zaś czymś absolutnie nie do przyjęcia. Bo co z innymi uczuciami? Co z tekstami Nowego i Starego Testamentu wzywającymi do nienawiści wobec osób nie będących chrześcijanami, monoteistami, heteroseksualistami etc.? Jakim prawem ktoś karze za "obrażenie" bajających proroków sprzed ponad 2000 lat, a akceptuje kult treści wzywających do dyskryminacji i nienawiści wobec istniejących tu i teraz, prawdziwych, żywych ludzi. Ludzi, którzy nigdy nie dorabiali się na ludzkiej naiwności, własnej i cudzej, jak owi "obrażeni prorocy"... Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365