Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.663.082 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5689 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Człowiek to jedyne zwierzę które się rumieni. I jedyne, które ma za co.
Przegląd wyników wyszukiwania

Uwaga Halloween (31-10-2010)
W artykule zatytułowanym "Halloween: Trik lub ucieczka?" szejk Omar Bakri Muhammad ostrzega muzułmańską młodzież aby nie uczestniczyła w celebrowaniu Halloween. Artykuł był opublikowany na angielskojęzycznej stronie internetowej Izharudeen.com. Nasi katoliccy kapłani też ostrzegają. Lepiej mieć się na baczności. Pilnujmy dzieci, żeby nawet nie patrzyły w kierunku dyń. Do tekstu..
Czeka nas epidemia bezpłodności, czyli pytanie czy pewien reportaż był uczciwy
Andrzej Koraszewski (30-10-2010)
Prezentacja wyników badań naukowych stanowi bardzo szczególny obszar informacji, gdzie polowanie na sensację może spowodować poważne szkody społeczne. W przypadku reportażu pana Grzegorza Kuczka mamy klasyczny wręcz przykład złego, nieuczciwego wręcz informowania o nauce. Do tekstu..
Papież aborcjonista
Mariusz Agnosiewicz (30-10-2010)
Kościołowi rzymskiemu w II w. udało się pozyskać główną nałożnicę cesarza Kommodusa - wpływową Marcję. Dopiero w tym kontekście można zrozumieć ten zdumiewający paradoks, że chrześcijanie byli prześladowani przez wspaniałych i sprawiedliwych cesarzy (np. Marek Aureliusz), a zdobyli przychylność takiego szalonego tyrana i despoty, jak Kommodus. Konflikt pierwszego "papieża" z "antypapieżem" jest bardzo znamienny dla narodzin papiestwa: przeciwko wykształconemu fundamentaliście-fanatykowi, staje prosty, ale cwany polityk-biznesmen. Do tekstu..
Pralnia Pana Boga
Agnieszka Zakrzewicz (29-10-2010)
IOR funkcjonował jak prawdziwa "pralnia pieniędzy" w samym środku Rzymu, używana także przez mafię i przez polityków. Raj podatkowy, który nie stosuje żadnych norm prawnych oprócz watykańskich. Wszystko w imię Boga" - pisze Gianluigi Nuzzi w "Vaticano S.p.a". Wystarczyło wejść na teren Watykanu z walizką brudnych pieniędzy i zdeponować je w okienku IOR, a bank przesyłał je do Włoch, czy do Szwajcarii, jako czyste i pachnące, gdyż pochodzące z darowizn wiernych na cele charytatywne. Do tekstu..
Humaniści wszystkich bogów łączcie się
Andrzej Koraszewski (29-10-2010)
Włosy dęba na głowie stają, kiedy nie tylko przywódca wielkiej wspólnoty religijnej, ale zgoła wcielenie istoty wyższej mówi, że ma nadzieję, iż kolejnym wcieleniem Buddy będzie wreszcie dziewczynka, bo i ładniejsza, i ogólnie fajniejsze by to było. Mający już 75 lat duchowy przywódca ma również ochotę iść na emeryturę, bo co prawda tradycja mówi o dożywociu, ale on już swoje odsłużył i pora tradycję zmodernizować. Do tekstu..
Etyka w szkole jako zakładniczka katechezy
Jan Hartman (28-10-2010)
Wprowadzenie etyki do szkół jako niby to ekwiwalentu, a naprawdę zakładniczki religii doprowadziłoby do sytuacji groteskowej. Oto, na podobieństwo religii, etyka - jeden z działów filozofii - stałaby się bodaj, obok języka polskiego, głównym przedmiotem wykładowym, nauczanym w wymiarze nieporównanie większym, niż sami nauczyciele etyki - absolwenci studiów filozoficznych - uczyli się go na studiach. Absurdalność tej sytuacji widzi zwłaszcza etyk, mający świadomość skromnych osiągnięć tej dyscypliny Do tekstu..
Pięciolecie Benedykta
Radosław S. Czarnecki (28-10-2010)
Rozszerzanie się wpływów tzw. "nowej duchowości" Kościół rzymski stara się wykorzystać do odwrócenia trendów zapoczątkowanych przez Oświecenie ograniczających jego wpływy i znaczenie w kulturze zachodniej Europy. Do tekstu..
Egipski refusenik: Jestem proizraelski
Roee Nahmias (28-10-2010)
Maikel Nabil Sanad jest chyba najbardziej niezwykłym Egipcjaninem, o jakim ostatnio słyszeliście. Ma 25 lat, jest weterynarzem, absolwentem uniwersytetu w Asjut, a obecnie, już oficjalnie, poborowym z powodów moralnych odmawiającym służby wojskowej w armii egipskiej. Do tekstu..
Płuca ze smakiem czy płuca z przypadkowo szczęśliwym receptorem?
PZ Myers (28-10-2010)
Badacze w Maryland odkryli interesujące dziwactwo: białko, ulegające ekspresji na powierzchni mięśni gładkich płuc, jest takie samo jak w receptorach gorzkiego smaku. Może to być użyteczne, ponieważ odkryli także, że aktywacja receptora gorzkimi substancjami powoduje odprężenie mięśnia, otwarcie dróg oddechowych i może stanowić nowy sposób w leczeniu astmy. To świetne odkrycie. Do tekstu..
Test obrazy
Daniel Greenfield (27-10-2010)
Test obrazy jest bardzo prosty. Jeśli na szosie inny kierowca pokaże mi środkowy palec, zapewne będę go uważał za chłystka. Jeśli będę go próbował w odpowiedzi zabić, normalni ludzie będą uważali, że nie nadaję się do życia w cywilizowanym społeczeństwie i należy mnie izolować. Do tekstu..
Epigenetyka: światło i droga?
Jerry Coyne (27-10-2010)
Być może popularność epigenetyki jest zwulgaryzowaną reakcją obrońców środowiska na "zwulgaryzowany determinizm genetyczny", który dominuje w naszych czasach. I, być może, dziennikarze właśnie dlatego tak to kochają, chociaż, jak zauważa Maderspacher, kochają oni wszystko, co trąci obalaniem paradygmatu - szczególnie ewolucji darwinowskiej. Do tekstu..
Ewolucyjny wyścig zbrojeń powoduje, że mrówki zamieniają się w nianie dla motyli
Ed Yong (27-10-2010)
Na łąkach Europy, kolonie pracowitych zespołów mrówek są manipulowane przez mistrza obiboków. Obibokiem, o którym mowa jest niebieski motyl, modraszek alkon (Maculinea alcon), piękny i sporych rozmiarów letni gość. Jego ofiarami są dwa gatunki czerwonych mrówek, Myrmica rubra i Myrmica ruginodis. Do tekstu..
Królik jest pytaniem
Miranda Celeste Hale (26-10-2010)
Aczkolwiek nigdy Go nie widziałam i nie mam absolutnie żadnych dowodów na to, że On istnieje, moje uczucia mówią mi, że święty królik, tak naprawdę mój Święty Królik, jest tuż za moimi drzwiami. Nie, nigdy Go nie wdziałam i nigdy Go nie słyszałam, ale uczciwie mówiąc, właściwie wolę nawet, iż On, w swojej wielkiej i niewysłowionej mądrości, postanowił mi się nie ujawniać. Do tekstu..
Bluźnierstwo na niedzielę: Obłuda nie działa
PZ Myers (26-10-2010)
Najpowszechniejszym prawdopodobnie unikiem stosowanym przez obrońców religii przeciwko jej ateistycznym krytykom jest magiczne słowo "finezyjna", jak w: "Atakujesz tylko najbardziej prymitywne formy religii, ale unikasz takich, które stawiają większe wyzwanie, finezyjnych form wiary".

Finezyjna nie znaczy prawdziwa. Do tekstu..

Duchowy mocarz
Julian Bartosz (26-10-2010)
Powołany w 1981 przez Jana Pawła II na prefekta watykańskiej Kongregacji Wiary pełnił przez 24 lata funkcję najwyższego, oczywiście po pontifexie, strażnika rzymsko-katolickiej prawomyślności. Jako szef współczesnej inkwizycji wydał - jak podaje Feldbauer -116 skazujących wyroków i zakazów wobec "błądzących" teologów i w postaci oficjalnych "notificationes" blisko 300 napomnień, pouczeń i innych orzeczeń. Do tekstu..
Posłowie, nie lękajcie się biskupów! (25-10-2010)
Posłowie, nie lękajcie się biskupów! Zapraszamy na ogólnokrajowe manifestacje przed pałacami biskupów. Manifestacje mają na celu ośmielić posłów, żeby mieli odwagę. Listę tych posłów, którzy głosowali za zajmowaniem się ustawami in vitro odczytano w kościołach. Należy się temu przeciwstawić. Podajemy daty i godziny manifestacji w Toruniu, Częstochowie, Warszawie, Krakowie, Kielcach, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Zapraszamy! Do tekstu..
Miejsce pracy to nie jest arena praktykowania wiary
Per Bauhn (25-10-2010)
Twierdzenie, że personel szpitala ma "prawo do wolności sumienia" brzmi, być może, miło i tolerancyjnie. Jak jednak ma się prawo wolności sumienia w stosunku do innych praw? Jak dalece wolno człowiekowi żądać prawa ochrony swoich przekonań w miejscu pracy? Do tekstu..
Obrzydliwe prawdy
Andrzej Koraszewski (25-10-2010)
Podczas zakończonego w niedzielę synodu biskupów Bliskiego Wschodu w Watykanie biskup Raboula Antoine Beyluni z Libanu stwierdził, że Koran nakazuje narzucanie religii siłą i mieczem. Nie bardzo jest się o co spierać, wystarczy przedstawić stosowne cytaty, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Do tekstu..
Dostaję również miłe listy
Jerry Coyne (24-10-2010)
E-maile takie jak ten poniżej (przytoczony za zgodą autora) czynią, że to wszystko jest warte zachodu. Nie mogę chwalić się "kącikiem nawróconych", jak ten, który ma Dawkins, ale Laozi powiedział: "Nawet najdalsza podróż zaczyna się od jednego kroku". Do tekstu..
Koncesja na krytykę Kościoła (Gazeta Wyborcza)
Mariusz Agnosiewicz (24-10-2010)
Czy krytykowanie Kościoła katolickiego "bez założeń ideologicznych" powinno być w jakiś sposób uprzywilejowane, słuszniejsze, poprawniejsze politycznie? Nasze społeczeństwa rozwijają się dzięki m.in. ścieraniu się idei. Niewątpliwie apel o "odideologizowanie" dyskursu krytycznego wobec Kościoła jest dlań wygodny, gdyż ideowe podłoża krytyk dążą na ogół do pogłębienia refleksji krytycznej, ale czy to Kościół powinien rozdawać koncesje na preferowane krytyki swojej instytucji? - polemika z jezuitą Jackiem Prusakiem. Do tekstu..
Ekumenizm w świetle dokumentów Kościoła rzymsko-katolickiego
Arkadiusz Jarzecki (24-10-2010)
Wielu uwierzyło, iż Kościół rzymskokatolicki pod przewodnictwem biskupa Rzymu, przybije wraz z innymi Kościołami do wspólnego, ekumenicznego portu. Dokumenty tego Kościoła dają jednak jasno do zrozumienia, że celem ekumenizmu w duchu katolickim jest rozszerzenie wpływów i wchłonięcie innych wspólnot religijnych. Do tekstu..
Zmieniam poglądy
Mariusz Agnosiewicz (23-10-2010)
Nowy "Tygodnik Powszechny" obwieszcza erę Nowego Antyklerykalizmu w Polsce (nie sposób nie skojarzyć tego z wywołującym nowe kłopoty dla Kościoła i religii - Nowym Ateizmem). Nowy Antyklerykalizm, jak i Nowy Ateizm są "niebezpieczne", gdyż stają się modne. "Antyklerykalizm staje się trendy. (...) Z drugiej strony katolicyzm staje się ...obciachowy. (...) Na jednych taka atmosfera działa paraliżująco, w innych środowiskach sprawia, że 'wiąże się beton'. Np. we Frondzie" - piszą Maciej Müller i Tomasz Ponikiło w tekście Bez znieczulenia. Do tekstu..
Katolicka teoria bezprawia
Mariusz Agnosiewicz (23-10-2010)
16 listopada odbędzie się pierwsza rozprawa przeciwko Ryszardowi Legutko za znieważenie licealistów domagających się zdjęcia krzyży z sal szkolnych. Pan europoseł zasłania się immunitetem, utrzymując, że obraza była ...służbowa i katolicka, zestawiając jednocześnie "radykalną petycję" zdjęcia krzyży z pedofilią i stalinizmem. Do tekstu..
Stworzenie świata w czasie wolnym
Andrzej Koraszewski (22-10-2010)
Nie ma wątpliwości, w obliczu wieczności najpoważniejszym problemem musi być zagospodarowanie czasu wolnego. Tu również musimy dopatrywać się przyczyn stworzenia świata, a raczej wszechświata. Stojąc w obliczu wieczności powiedział Pan: To się tak nie da, coś trzeba zrobić. Do tekstu..
My mamy być skuteczni, inni tylko pomocni
Jarosław Klebaniuk (22-10-2010)
Książkę Bogdana Wojciszke czyta się z dużą przyjemnością. Nie tylko bowiem jej treść jest niezwykle interesująca, miejscami wręcz fascynująca, ale jest też bardzo dobrze napisana. Zwięzły, ale zarazem nie nadmiernie esencjalny styl, klarowność wywodu, precyzja w przedstawianiu badań, ich wyników, wniosków i uogólnień - wszystko to sprawia, że lektura nie nuży, ale zachęca do kontynuacji. Do tekstu..
Frans de Waal o pochodzeniu moralności – i ateizmie
Jerry Coyne (21-10-2010)
Frans de Waal, mimo własnego ateizmu, z pewnością znalazł sposób na bycie moralnym człowiekiem bez pseudoreligii, niemniej mówi wszystkim innym, że potrzebna im ustanowiona religia, żeby zapewnić im etykę. Czy nie możemy założyć, doktorze de Waal, że inni ludzie mogą być równie łebscy i myślący jak pan i że znajdą drogę do etycznego życia bez boga? Do tekstu..
Przed wyborami samorządowymi
Andrzej Tomana (20-10-2010)
Środowisko ludzi niezależnych od KK (ateistów i osób innych wyznań, w uproszczeniu) nie ma jak sądzę istotnego wpływu na wynik wyborów, a przynajmniej nie miało dotąd. Kwestia takiej niezależności pojawiła się ostatnio w związku ze stanowiskiem Episkopatu wyrażonym w liście abp. Hosera do naszych parlamentarzystów, w którym stwierdza, że głosowanie w sposób niezgodny ze stanowiskiem KK automatycznie wyklucza posłów ze wspólnoty katolickiej Do tekstu..
Między Scyllą a Charybdą
Andrzej Koraszewski (20-10-2010)
Islam - powiedział ajatollah Chomeini - nakłada obowiązek na wszystkich dorosłych mężczyzn, zakładając, że nie są upośledzeni lub niepełnosprawni, aby przygotowali się do podbicia innych krajów, tak aby prawu islamu podporządkowane było każde państwo na świecie. Do tekstu..
System Error
Łukasz Kołodziej (19-10-2010)
Nawiązując do aktywności lokalnych grup nacjonalistycznych, szczególnie na Lubelszczyźnie, powstaje pytanie: Czy Polsce zagrażają skrajnie radykalne grupy światopoglądowe, w tym religijne i paramilitarne? Jeśli chcemy łączyć historię Polski z poglądami subkultur to niewątpliwie jest to anarchia i punk rock, nie nurt neonazistowski i muzyka narodowościowa. Do tekstu..
Żołnierz przyszłości
Krzysztof Pochwicki (19-10-2010)
Przełomowe, często przekraczające wręcz granice wyobraźni wynalazki powstają w wielu miejscach jednak szczególnie zasłużona na tym polu jest Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony - DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), powołana w 1958 r. przez amerykańskie ministerstwo. Agencja miała być naukowo-technicznym zapleczem amerykańskiej armii. Prócz rozmaitej, nowatorskiej broni, to właśnie stąd wywodzi się Internet (włącznie z protokołem TCP/IP), tutaj też opracowano technologię globalnej lokalizacji GPS. Do tekstu..
Belgijscy masoni przeciwko polskiemu euroklerykalizmowi
Mariusz Agnosiewicz (18-10-2010)
Belgijscy masoni zapowiedzieli, że będą walczyć o utrzymanie świeckości w Unii Europejskiej, w której - jak stwierdzili - po rozszerzeniu Unii na Europę Środkową rosną wpływy polityków "wierzących w Biblię, lecz zapominających o Wolterze". Przedstawiciele najważniejszych organizacji filozoficznych i niewyznaniowych spotkali się 15 października z przedstawicielami Unii Europejskiej Do tekstu..
Oszczędności w Policji, ale nie na pielgrzymkach
Komitet Obrony Policjantów (18-10-2010)
Trudno godzić się na to by wewnętrzna potrzeba publicznego wyrażania religijności wiązała się z koniecznością wydawania publicznych środków. Każdego dnia docierają do środków masowego przekazu sygnały o katastrofalnej sytuacji socjalnej, warunkach służby urągających człowieczeństwu oraz przerzucaniu kosztów funkcjonowania formacji na szeregowych policjantów. W zderzeniu z tymi symptomami postępującej deprecjacji formacji bezpłatne udostępnienie autokaru i delegowanie policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie do noszenia sztandaru związkowego jawi się nam jako zamach na budżet państwa polskiego. Do tekstu..
Jak głośno krzyczeć?
Andrzej Koraszewski (17-10-2010)
Konferencja amerykańskich ateistów, która odbyła się przed tygodniem w Los Angeles, doczekała się omówienia w dzienniku New York Times. Jak się dowiadujemy, na sali byli głównie "biali mężczyźni", w panelu dyskutowali "autorzy bestsellerów", gwiazdy rockowe ateistycznego świata, z podróżującym z ochroniarzami Samem Harrisem na czele, któremu chrześcijanie i muzułmanie grozili śmiercią. Do tekstu..
Meczet Cordoba
Joseph Biszara (17-10-2010)
Abdul Rauf mówi, że chce budować mosty między religiami i że jest człowiekiem pokoju próbującym pokazać tolerancyjne oblicze islamu. Jednak jego nielogiczne wypowiedzi i jego prowokacyjne działania pokazują go w zupełnie innym świetle. Stosuje on usankcjonowaną przez szariat zasadę takija, kłamstwa w imię religii, w celu islamizacji Ameryki. Do tekstu..
Tajna instrukcja watykańska Crimen Sollicitationis (16-10-2010)
Rozbudowane prywatne sądownictwo pseudokarne Watykanu powodowało przez lata unikanie pociągania do odpowiedzialności przestępców w habitach. Na straży tego systemu stało utajnianie spraw przed światem zewnętrznym pod groźbą ekskomuniki. Tajna watykańska instrukcja "Crimen Sollicitationis" obowiązywała w latach 1962-2001. Zawierała wskazówki dla biskupów w przypadkach oskarżenia księży o: namawianie osoby spowiadanej do seksu, homoseksualizm, pedofilię lub zoofilię. Była przechowywana w tajnych archiwach kurii, jej publikowanie lub komentowanie były zakazane. Instrukcji nie wykazywano w żadnych zbiorach praw kanonicznych. Przedstawiamy pełne polskie tłumaczenie tekstu instrukcji, Do tekstu..
Dzień pracownika państwowo-samorządowego
Marcin Kruk (15-10-2010)
To był pięknie dekonstruktywny wieczór. Zaczął się wielką narracją pani Grażyny, która dekonstruowała ojczyznę. W zasadzie nie była to nowa narracja, należała do wariacji z powtórzeniami. - Burdel - mówiła pani Grażyna, popijając kawę i chwaląc ciasteczka. Nikt nie przeczył. Trudno było przeczyć, kiedy w tej kwestii rzeczywistość odczuwana była jednolicie. Do tekstu..
Strzeż się zbyt pewnego siebie eksperta
Dan Gardner (15-10-2010)
Kiedy wręczam staremu człowiekowi książkę o zniszczonej i wypłowiałej okładce, uśmiecha się. Dobrze ją pamięta. Mój rozmówca to profesor Monkombu Sambasivan Swaminathan. Mało u nas znany 85-letni Swaminathan jest legendą w Azji. Jest tym naukowcem, który w latach 1960-ych wniósł do Indii Zieloną Rewolucję i tym samym uratował dziesiątki milionów ludzi przed śmiercią głodową. Do tekstu..
Apel o odwagę z okazji święta nauczyciela
Mariusz Agnosiewicz (14-10-2010)
Z okazji Dnia Nauczyciela, pragnę życzyć wszystkim nauczycielom siły i determinacji w realizacji w ramach szkoły państwowej artykułu 10 ust. 1. ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania: "Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań". Wkład nauczycielstwa może zostać doceniony i zwaloryzowany społecznie. Musicie tylko pomóc w przyspieszeniu tego, co nieuniknione. Do tekstu..
Cud nad szybem
Andrzej Koraszewski (14-10-2010)
Uwięzieni górnicy nie tylko na długo przed uwolnieniem otrzymali Biblie i różańce pobłogosławione przez Benedykta XVI, ale na powierzchni cały czas modlili się za nich protestanci, adwentyści i katolicy. Przedstawiciele każdego z tych trzech wyznań nie mają wątpliwości, że to właśnie ich modlitwy sprawiły cud. Do tekstu..
Rewolucja zabijania
Krzysztof Pochwicki (13-10-2010)
Rewolucja dokonuje się na naszych oczach. Mało kto wie o wydarzeniu, które uważam za symboliczne. Otóż " (...) W ostatnim tygodniu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej pięciu żołnierzy irackich wymachiwało białymi flagami do amerykańskiego bezzałogowego samolotu typu Pionier. Po raz pierwszy w historii ktoś próbował się poddać robotowi." Do tekstu..
Co zrobić, żeby surykatki były jeszcze bardziej towarzyskie?
Ed Yong (13-10-2010)
Oksytocyna występuje u wszystkich ssaków i ma wpływ na rozmaite emocjonalne i społeczne zachowania. U ludzi łączy się ją z zaufaniem, interakcjami społecznymi, szczodrością, orgazmem, więzią między rodzicem a dzieckiem, itp. Jeden wdech oksytocyny mógłby pomóc wyzwolić uczucie zaufania do innych lub nawet poprawić zdolności społeczne ludzi dotkniętych autyzmem. Joah Madden i Tim Clutton-Brock z Uniwersytetu Cambridge chcieli zbadać, jaki efekt oksytocyna wywrze na surykatkach. Do tekstu..
Oby to nie był nasz złoty wiek
Wojciech Terlecki (12-10-2010)
Im lepiej nam się powodzi tym mocniej zamartwiamy się, o naszą przyszłość. Niepokój ten powoduje, że dajemy się nabierać na słowa różnych proroków katastrof. Koniec świata miał nastąpić już niezliczoną ilość razy - za każdym razem otrzymywaliśmy niespodziewaną prolongatę na dalsze istnienie. Do tekstu..
Nie ma przyjaźni między nauką i religią
Jerry A. Coyne (12-10-2010)
Nauka i wiara są fundamentalnie niezgodne dokładnie z tego samego powodu, dla którego niezgodne są racjonalność i irracjonalność. Są to różne formy dociekań, ale tylko jedna z nich - nauka - potrafi znaleźć rzeczywistą prawdę. I chociaż może toczyć się między nimi dialog, nie jest on konstruktywny. Nauka pomaga religii wyłącznie przez obalanie jej twierdzeń, podczas gdy religia nie ma niczego do dania nauce. Do tekstu..
A bogu krzyż na drogę
Andrzej Koraszewski (11-10-2010)
Jest tu jeszcze jeden czynnik, o którym mało się słyszy - zmiana generacyjna. Od upadku komunizmu upłynęło ponad 20 lat. Dla dzisiejszych trzydziestolatków komunizm to zamierzchła historia, martyrologia antykomunistycznej opozycji jest dla nich równie nudna jak legendy o "Papieżu-Polaku". Są nowocześni i zgrzebna polska religijność trochę ich żenuje, trochę śmieszy, a głównie przeszkadza. Do tekstu..
Apel o powołanie sejmowej komisji śledczej ds. Komisji Majątkowej (11-10-2010)
Funkcjonowanie tej komisji jest niezgodne z normami prawnymi zawartymi w Konstytucji RP, a decyzje przez nią podjęte w ciągu 20 lat działalności, w jawny sposób stawiają interes kościoła rzymskokatolickiego nad państwowym i społecznym. Trzeba nie tylko zakończyć ten proceder, ale też zbadać, jak była w nim rola dygnitarzy kościelnych oraz polityków wszystkich rządzących Polską partii politycznych, od prawicy po SLD. Do tekstu..
Etyka lekarska pod wezwaniem św. Łukasza
Paulina Łopatniuk (11-10-2010)
Nie odmawiam katolikom prawa do uprawiania medycyny, nie odmawiam też katolickim lekarzom bądź lekarzom dowolnych grup wyznaniowych prawa do zrzeszania się w organizacjach religijnych - mogą to być stowarzyszenia lekarzy katolickich czy muzułmańskich, mogą być stowarzyszenia lekarzy-druidów lub lekarzy-wyznawców Światowida. To, co mnie natomiast oburza, to nachalne zawłaszczanie etyki lekarskiej przez środowiska katolickie. Do tekstu..
Gwelfowie i Gibelini polskiej ufologii
Adrian Zwoliński (10-10-2010)
Ufologiczni "gwelfowie" mają tendencje do wiązania UFO ze zjawiskami paranormalnymi lub parareligijnymi, czy po prostu religijnymi. Jest w tym podejściu sporo z ideologii New Age. Z kolei "gibelini" nie łączą UFO ze zjawiskami paranormalnymi, lecz nie wykluczają najprzeróżniejszych teorii: UFO to tajna broń rządów, UFO to nieodkryte samoloty z czasów II Wojny Światowej, UFO to kosmici, którzy odwiedzają Ziemię, UFO to nasi kreatorzy. "Badacze" mają więcej wspólnego z pasjonatami teorii spiskowych, niż parapsychologami. Obie frakcje toczą między sobą spór w rodzinie. Do tekstu..
Religia jest sprzeczna z nauką
Adam Kalbarczyk (10-10-2010)
Autor artykułu Newsweeka nt. Hawkinga i jego krytyków pozostawia satysfakcję teistom w rodzaju McGratha, którzy z komicznym poczuciem zwycięskiej satysfakcji pytają w ostatniej linii okopów św. Trójcy: "a kto stworzył te wszystkie prawa?". Tym, których dręczy to pytanie, proponuję ćwiczenie myślowe, polegające na odpowiedzi, ile dni zajęło Panu Bogu wyliczenie rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, zanim stworzył on okrągłe kamyki nadrzeczne i kuliste cząsteczki gazu. Kto zaś nie rozumie, czym jest abstrakcyjność prawa naukowego, a czym empirycznie istniejący świat i jego immanentne prawa, nie powinien chyba w ogóle zabierać głosu w poważnej filozoficznej dyskusji. Do tekstu..
Niewierni Włosi
Agnieszka Zakrzewicz (10-10-2010)
"Czy Kościół się kończy?" - pod takim tytułem tygodnik "L'Espresso" opublikował w lipcu artykuł otwierający wydanie. "Mało wiernych na mszach. Kryzys powołań. Coraz mniej ślubów kościelnych. Alarmująca utrata poparcia społecznego. Schyłek katolicyzmu wydaje się nieunikniony. Skandal pedofilii nie ma na to aż takiego wpływu..." Do tekstu..
Sojusz Lewicy Duszpasterskiej
Mateusz Stępień (10-10-2010)
W okresie swoich rządów koalicja SLD-UP z "odpryskami" miała ponad połowę senatorów i blisko połowę posłów, jednak wszelkie propozycje ustaw sprzecznych z oczekiwaniami biskupów, były przez nią utrącane - jak np. o świadomym macierzyństwie, związkach partnerskich czy likwidacji Funduszu Kościelnego. Zawdzięczamy im za to wprowadzenie państwowych pensji dla katechetów, ratyfikację Konkordatu, czy wreszcie ustawę o Dniu Papieskim. Do tekstu..
Konserwatyzm bez Boga
Andrzej Koraszewski (09-10-2010)
Wredny jestem, bo czytałem tę książkę z rosnącym zainteresowaniem, próbując nie zwracać uwagi na obrzydliwe niechlujstwo wydawcy i chaotyczny styl Autora. Czytałem z rosnącym zainteresowaniem odkrywając jak mało odkryłem, gdy poznawałem dzieła Hume'a pacholęciem będąc. Inny czas, zupełnie inny Hume. Do tekstu..
Czy w ogrodzie muszą mieszkać wróżki?
Mariusz Agnosiewicz (08-10-2010)
Nie zabierajcie dzieciom marzeń! - mówią zwolennicy tego bodaj najsłodszego w naszym życiu oszukiwania na wielką skalę. Nie potrafię powiedzieć, czy wiara w św. Mikołaja jest w jakikolwiek sposób szkodliwa. Wiem jednak, że wiara ta bywa kłopotliwa dla bardziej dociekliwych dzieci oraz powodem wstydu dla dzieci, które nie wytropią prawdy same. Do tekstu..
Okaż skruchę za swoje grzechy wobec środowiska!
Daniel Greenfield (08-10-2010)
Proekologizm zastępuje indywidualną transcendencję śmierci, znajdowaną w konwencjonalnych religiach, z materialistycznym kredo wkomponowanym w biologiczną metaforę. Nieśmiertelność nie jest osiągana przez społeczność wiernych, ale przez ekosystem. Gaja zastępuje Boga jako źródło wszelkiego życia. Do tekstu..
Wieża Słońca
Michael J. Totten (07-10-2010)
Dziesiątki tysięcy ludzi, o których większość z nas nigdy nie słyszała, żyje pod okupacją izraelską. Są oni całkowicie ignorowani niemal przez wszystkich . Niewielu ludzi poza Bliskim Wschodem w ogóle wie o ich istnieniu. W szkołach nie naucza się o ich losie. Niemal nikt na świecie nie żąda z pasją ich wyzwolenia. Do tekstu..
Czytając doniesienia
Andrzej Koraszewski (06-10-2010)
Nasz główny pasterz nie zasypia gruszek w popiele. Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI zachęcił Polaków, by odmawiać różaniec jako drogę do odnowy życia i przemiany serc. Papież mówił po polsku, więc nakaz powinien do wszystkich dotrzeć. Do tekstu..
Transporter w wątrobie
Ed Yong (06-10-2010)
Nasze chromosomy są jak skarpety: potrzebna jest para, nie więcej i nie mniej. Każda nasza komórka zawiera 23 pary, a przekraczanie tej idealnej liczby obarczone jest olbrzymimi kosztami. Posiadanie pewnego chromosomu w nadmiarze prowadzi do genetycznych schorzeń takich, jak np. zespół Downa. Do tekstu..
140 rocznica upadku Państwa Kościelnego
Agnieszka Zakrzewicz (06-10-2010)
Zamek św. Anioła przez wieki służył jako więzienie papieskie, gdzie torturowano i mordowano wrogów Kościoła. Tu z woli trybunału kościelnego zgładzono Beatrice Cenci i jej rodzeństwo, oskarżonych o udział w morderstwie ojca pedofila. Brat został skazany na bicie pałką po głowie, a siostry ścięte. Tu wykonywał swoje egzekucje Mastro Titta - głośny kat papieża Piusa IX, specjalista od ćwiartowania i zabijania młotem Do tekstu..
No to czy świat jest przewidywalny, czy nie? Sprzeczności ekologów
Dan Gardner (05-10-2010)
Jest mokry wieczór poniedziałkowy, ale ławy jednego z największych kościołów w Ottawie są pełne wiernych. "Próbowaliśmy zająć miejsce bogów - grzmi gniewny człowiek na ambonie - bez wiedzy jak poradzić sobie z ekologicznym odciskiem stopy". Do tekstu..
Niewiarygodna prawda: dlaczego Ameryka staje się narodem religijnych nieuków
Daniel Dennett (04-10-2010)
Coraz częściej widzimy pastorów, którzy nie wierzą już dłużej w to, co zobowiązani są nauczać wykonując swój zawód, ale nadal wypełniają swoje obowiązki z rozmaitych powodów, jednych dobrych, innych nie tak dobrych. Do tekstu..
Kozioł ofiarny wiecznie żywy
Radosław S. Czarnecki (04-10-2010)
Ofiara (w sensie religijnym i teologicznym) to dar człowieka (ludzi) składany od zarania historii naszego gatunku siłom nadprzyrodzonym, transcendentnym, mitycznym w formie materialnych przedmiotów: ten dar jest symbolem oddania czci bóstwu, jego władztwa nad człowiekiem, nad ludzkością, nad światem. Do tekstu..
Wykluczeni
Andrzej Koraszewski (03-10-2010)
Pierwszą książkę Geoffreya Millera Umysł w zalotach czytałem trzy razy, Teorii szpanu nie doczytałem, więc jakoś się wyrównało. Czy to znaczy, że cały ten problem z symbolami statusu i naszymi zachowaniami "na pokaz" jest nieciekawy i bez znaczenia? Oczywiście, że jest ciekawy, ale od Millera oczekiwałbym czegoś ciekawszego. Do tekstu..
Twardy i miękki problem w teorii świadomości i fizyce
Bernard Korzeniewski (02-10-2010)
Terminy "twardy problem" i "miękki problem" świadomości funkcjonują w filozofii świadomości i samoświadomości. Twardy problem dotyczy samej istoty, esencji, "substancji" świadomości, umysłu, subiektywnej sfery fenomenów psychicznych. Miękki problem sprowadza się do określenia warunków, jakie musiałyby zostać spełnione w materialnym świecie zewnętrznym, aby (samo)świadomość wraz z rozmaitymi wypełniającymi ją fenomenami wyłoniła się z interakcji pomiędzy elementami tego świata lub też w inny sposób zaistniała w określonym układzie fizycznym w takim a nie innym momencie. Do tekstu..
Lewą marsz
Andrzej Koraszewski (01-10-2010)
Wielką zasługą lewicy w rozwiniętych krajach zachodnich był jej wkład w cywilizowanie wilczych praw kapitalizmu. Stworzenie siły politycznej, która zlikwidowała polityczny monopol kapitału, stworzenie działających instytucji pozwalających na negocjowanie płac, wywalczenie systemu opieki społecznej, który tworzył elementarną solidarność społeczeństwa z tymi, którzy znaleźli się poza rynkiem pracy. Do tekstu..
5 mln Biblii vs 5 mln prezerwatyw czyli antyklerykalna fala na Filipinach
Mariusz Agnosiewicz (01-10-2010)
Na Filipinach wrze! Rząd stara się rozwiązywać palące problemy wysokiego przyrostu naturalnego, oferując darmową antykoncepcję najuboższym rodzinom, w zamian za co Episkopat grozi prezydentowi ekskomuniką. Wczoraj doszło do zadymy w stołecznej katedrze, po której aresztowano znanego działacza kulturalnego Filipin, któremu biskupi zarzucają "obrazę uczuć religijnych". Głośny jezuita broni neutralności światopoglądowej państwa. Czy dojdzie do konsekwentnego rozdziału biskupów od polityki? Do tekstu..
Anegdoty pacjentów nie są dowodami
Dan Gardner (01-10-2010)
"Terapia wyzwolenia". Wydany dwa tygodnie temu wspólny raport Kanadyjskiego Instytutu Badań Medycznych i Stowarzyszenia MS w Kanadzie, prezentuje cztery główne wnioski: praca Zamboniego zawiera błędy; ma słabe dowody; terapia jest niebezpieczna; nie ma powodu uważać, że teoria leżąca u podstaw tej terapii jest poprawna. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365