Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.067.225 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 293 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Najsłodsza i najmniej groźna ścieżka ludzkiego życia prowadzi drogą nauki i wykształcenia, i ktokolwiek usunie z tej drogi jakąś przeszkodę lub otworzy nową perspektywę, powinien być uznany za dobroczyńcę ludzkości.
Archiwum streszczeń artykułów

Homo sovieticus – spór o człowieka
Patrycja Walter  (31-10-2009)
Dramat homo sovieticusa rozgrywa się w dwóch aktach. Pierwszy akt przypada na okres sprzed upadku systemu - powiedziałabym, że homo sovieticus pozostaje w błogiej nieświadomości. Przypomina to niewinny sen bez cienia odpowiedzialności za własne czyny, myśli, bez konieczności podejmowania skomplikowanych wyborów życiowych czy moralnych. Wszystko jest proste. Akt drugi rozpoczyna się z chwilą, gdy system totalitarny wypiera, nazwijmy to, system wolności. Homo sovieticus zostaje gwałtownie wyrwany ze spokojnego snu. Nagle w jego nieprzygotowane ramiona wpychana jest wolność. Do tekstu..
Sekwencjonowanie genomu zmienia błędną diagnozę wady genetycznej
Ed Yong  (01-11-2009)
Historia rodziny Baby T sugerowała, że cierpi on z powodu wady genetycznej, a jego lekarz uznał, że jest to zespół Barttera. By się upewnić, pobrali próbkę krwi chłopca i wysłali ją tysiące kilometrów do laboratorium Uniwersytetu Yale celem przeprowadzania testów genetycznych. Dokładne przeskanowanie genomu chłopca ujawniło prawdziwy powód jego choroby - inną chorobę genetyczną zwaną wrodzonym niedoborem laktazy (CLD). Był to pierwszy przypadek, gdy choroba została zdiagnozowana dzięki sekwencjonowaniu ludzkiego genomu i oznacza on dramatyczną premierę nowej technologii genetycznej zwanej całościowym sekwencjonowaniem egzotu, rozwiniętej przez Murima Choi i innych badaczy z Yale. Do tekstu..
Czy ludzie nadal ewoluują?
Jerry Coyne  (01-11-2009)
Zawsze, kiedy mam publiczny wykład o ewolucji, ktoś zadaje mi pytanie: "Czy nadal ewoluujemy?" Ludzie chcą wiedzieć czy nasz gatunek zmienia się. Wiele genów, które zostałyby wyeliminowane, trwa. Jestem krótkowidzem i nie byłbym dobrym myśliwym. Geny krótkowidztwa niewątpliwie akumulują się w naszym gatunku. Tak więc pod pewnymi względami degenerujemy się genetycznie. Jak długo jednak istnieją źródła śmiertelności- i odmiany genetyczne na nie oporne - będziemy ewoluować. Na przykład w Afryce tysiące dzieci rocznie umiera na choroby zakaźne. Jest wysoce prawdopodobne, że geny dające odporność na te choroby stają się liczniejsze. Do tekstu..
Wybory w Afganistanie
Andrzej Koraszewski  (01-11-2009)
Wszyscy obserwatorzy niedawnych wyborów prezydenckich w Afganistanie zgodnie twierdzili, że w niczym nie przypominały one wyborów uczciwych. Po wielu sporach rządząca partia Karzaia zgodziła się, że może nie wszystko było w porządku i że być może dotychczasowy prezydent nie uzyskał wystarczającej liczby głosów do ogłoszenia zwycięstwa. W tej sytuacji zdecydowano się na drugą turę, która powinna się odbyć 7 listopada, ale chyba jednak się nie odbędzie. Do tekstu..
Ulrike Meinhof i rewolucyjny zwrot
Marcin Punpur  (02-11-2009)
Lata sześćdziesiąte w Niemczech Zachodnich to epoka cudu gospodarczego i dynamicznej modernizacji. Rozwój ekonomiczny był nie tylko środkiem bogacenia się coraz liczniejszej klasy średniej, ale także narzędziem terapeutycznym służącym wyparciu nazistowskiej przeszłości. Denazyfikacja miała charakter prowizoryczny, kończąc się w zasadzie na pokazowych procesach norymberskich. Starsza generacja milczała o swym narodowosocjalistycznym zaangażowaniu, a ludzie dawnego aparatu władzy przejęli stanowiska w biznesie i polityce. Najlepszym tego dowodem była nominacja byłego wysoko postawionego nazisty - Kurta Georga Kiesingera - na kanclerza RFN w 1966 r. Do tekstu..
Muzułmańskie karykatury antyterrorystyczne
E. Glass  (03-11-2009)
Islamski terroryzm uderza wielokrotnie silniej w społeczeństwa muzułmańskie niż w społeczeństwa zachodnie. Nie ma dnia bez zamachów w Iraku, terroryści w Afganistanie zabijają częściej swoich rodaków niż żołnierzy zachodnich, ostatnio coraz częściej celem zamachów terrorystycznych jest ludność w Pakistanie, w Gazie organizacja Hamas niedawno zaatakowała wiernych w meczecie, granica Arabii Saudyjskiej z Iranem jest pilnie strzeżona w obawie przed irańskimi zamachowcami. 27 sierpnia 2009 roku zamachowiec samobójca próbował dokonać zamachu na saudyjskiego zastępcę ministra spraw wewnętrznych do spraw bezpieczeństwa księcia Muhammada bin Naifa, który jest odpowiedzialny za saudyjską kampanię skierowaną przeciwko Al -Kaidzie. Do tekstu..
Zabierzcie sobie swoich bigotów i męskich szowinistów
Andrzej Koraszewski  (04-11-2009)
Watykański ekumenizm ukazał ostatnio swoje dobroduszne oblicze, kiedy Benedykt XVI zatwierdził nowe zasady ułatwiające anglikanom przechodzenie do Kościoła katolickiego. Nie chodzi tu już o pojedynczych wiernych czy kapłanów, ale o całe stada owieczek na bezdrożach, które dałoby się zwabić na własne pastwiska. Stolica apostolska gotowa jest stworzyć odrębne, dostosowane struktury dla byłych anglikanów. Jak łatwo się domyśleć, bez celibatu dla nawróconych anglikańskich pastorów, co ma swoje liczne precedensy, chociażby w postaci Kościoła greko-katolickiego, o który inni prawosławni do dziś mają w sercu urazę. Do tekstu..
Boski Zapychacz, czyli wojna religijno-naukowa pod flagą Stwórcy
Krzysztof Kotecki  (04-11-2009)
27 i 28 października miały miejsce w Poznaniu dwa wykłady prof. Richarda Carharta, emerytowanego już wykładowcy uniwersytetu w Chicago: "Czego uczymy się o Bogu prowadząc badania naukowe?" i "Czy nauka wyklucza zdarzenia nadnaturalne?". Wykłady te były na tyle zbliżone tematycznie, że można śmiało omówić je razem. Gospodarzem było Chrześcijańskie Forum Pracowników Naukowych, co w moim mniemaniu wpłynęło pozytywnie na spotkania, ośmielę się stwierdzić, że jeśli chodzi o jakość to w stosunku do wykładów organizowanych przez Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne to poprzeczka przesunęła się zdecydowanie do góry. Do tekstu..
Widok z Vanuatu na zmianę klimatyczną
Bjørn Lomborg  (05-11-2009)
Wyzwanie globalnego ocieplenia pochłania uwagę polityków na całym świecie. Poniższy artykuł jest częścią serii przed grudniową konferencją w Kopenhadze o tym, jak zwykli ludzie w różnych krajach patrzą na tę sprawę: Większość szacunków sugeruje, że globalne ocieplenie narazi na ryzyko malarii dodatkowe 3% populacji Ziemi do roku 2100. Jeśli zainwestujemy w najbardziej skuteczne, globalne cięcia emisji - zaprojektowane do utrzymania wzrostu temperatury poniżej dwóch stopni Celsjusza - będziemy wydawać potężne 40 trylionów dolarów rocznie do roku 2100. Według tego najlepszego scenariusza, zredukujemy populację zagrożoną o zaledwie 3 %. Do tekstu..
Nawet diabeł zapłacze…
Kamil Szpyt  (06-11-2009)
Siedzieli w bezruchu, ramię przy ramieniu, brat koło brata. Pogoda była naprawdę piękna, co chwilę powiewał delikatny wietrzyk, ochładzając rozgrzane, lipcowe powietrze. Po niebie przesuwały się leniwie chmury, zupełnie nieświadome zachodzących pod nimi zmian. Mężczyźni znajdowali się na wzgórzu Anavan, które górowało nad Świętym Miastem. Nie rosły tutaj żadne drzewa czy krzewy, jedyną roślinność stanowiła wybujała, panosząca się wokoło trawa. Do tekstu..
Asceza średniowieczna
Agata Niegowska  (06-11-2009)
Czy rzeczywiście asceza, traktowana jako umartwianie ciała, nieraz doprowadzane do skrajności, była realizacją nakazu, by naśladować życie Chrystusa i towarzyszyć mu w jego cierpieniach? Otóż, jak twierdzi J. P. Roux, życie Jezusa nie wydaje się być życiem ascety. W NT również nie ma wzmianki o tym, jakoby apostołowie sami sobie zadawali cierpienia. Ubóstwo, którego żądał Chrystus, miało być ubóstwem serca, nie zaś pogrążaniem się w skrajnej biedzie! Sam Jezus nie był ubogi, ani jego najbliższe otoczenie. Czym więc wytłumaczyć chrześcijańskie upodobanie do cierpienia? Do tekstu..
Wspomnienie o Tadeuszu Kotarbińskim (1886-1981)
Daniel Krzewiński  (06-11-2009)
Etyka Kotarbińskiego, jaką głosił publicznie, jest etyką laickiego ateisty. Centralnym wzorem tej etyki, jest spolegliwy opiekun ograniczonego kręgu bliskich - rodziny, przyjaciół, znajomych, na którym zawsze można polegać. Każdy, zdaniem Kotarbińskiego, zobowiązany jest tylko do tego, by pomagać, okazywać życzliwość, solidarność, lojalność, nie zaś by ,,miłować, jak siebie samego". Do tekstu..
Po co powstała (samo)świadomość?
Bernard Korzeniewski  (06-11-2009)
Moim zdaniem (samo)świadomość jako taka nie pełni u człowieka żadnej biologicznie istotnej funkcji i powstała jedynie jako "produkt uboczny", epifenomen wykształcenia się obwodów neuronalnych leżących u podłoża samonakierowania na siebie ośrodka poznawczego w mózgu. Biologiczno-ewolucyjna funkcja i celowość tego samonakierowania związana jest zapewne z bogatą siecią relacji społecznych, wykształceniem się bogatego języka symbolicznego i być może innymi, nieznanymi jeszcze czynnikami. Do tekstu..
Złożoność wyjaśniona. Część 5.
Vinod K. Wadhawan  (07-11-2009)
Nie ma w nauce prawa, które powiada, że kosmiczna złożoność w ogóle, a ziemska złożoność w szczególe, musi zawsze wzrastać. W rzeczywistości treść tego artykułu, jak również Części 4, powinna była wystarczająco wyjaśnić, że nie możemy nawet zdefiniować stopnia złożoności układu w kategoriach niezależnych od perspektywy i tła obserwatora czy eksperymentatora. Problem potęguje się następnie z powodu faktu, że nie rozumiemy jeszcze dobrze przetwarzania informacji jakie zachodzi w mózgach eksperymentatorów lub ludzi komunikujących sobie wzajemnie informację. Do tekstu..
Podatek Belki, czyli belkowanie polskiego kapitalizmu
Wojciech Rudny  (08-11-2009)
Ostatnie reklamy Banku ING sugerują, że w USA zauważono, iż Polacy to oszczędny naród. Polacy oszczędzają. Oczywiście w przeciwieństwie do Amerykanów, którzy żyją na kredyt i w rezultacie więcej wydają niż zarabiają. Nikt jakoś nie zauważył, że w Polsce oszczędzanie jest w ogóle nieopłacalne. Kolejne bowiem ekipy rządzące w wielce przemyślnym poszukiwaniu pieniędzy dla siebie, swoich urzędników i licznych wydatków budżetowych (w tym wojny w Afganistanie "za demokrację waszą i naszą"), zapędziły się aż do naszych kont oszczędnościowych i lokat. Do tekstu..
Homeopatia wyjaśniona
Andrzej Gregosiewicz  (08-11-2009)
Od dawna w środowisku homeopatów panuje opinia, że technologia produkcji "leków" homeopatycznych oraz "skuteczność" ich działania wynika z możliwości przesyłania "informacji leczniczej" (cokolwiek to znaczy) między cząstkami elementarnymi. W wielu periodykach homeopatycznych ukazują się publikacje na temat teleportacji kwantowej, a w trakcie licznych konferencji organizowanych przez homeopatów, ich uczestnicy odmieniają na wszelkie możliwe sposoby takie terminy jak: spin, splątanie, nielokalność itp. (Wersja uzupełniona i poprawiona 21 listopada 2009r.) Do tekstu..
Wychowaj dziecko na męczennika  (09-11-2009)
Egipscy duchowni w egipskiej telewizji uczą, jak kochać śmierć oraz wyjaśniają, jak i dlaczego trzeba wychowywać dzieci na męczenników i uczyć je nienawiści. Po śmierci w charakterze męczennika czeka na ciebie nieziemski seks z dziewicami przekonanymi, że jesteś najprzystojniejszy na świecie. Jeśli zginiesz jako męczennik dla Allaha, kule, które cię zabiją, będą jak pocałunki aniołów i natychmiast otoczy cię harem najpiękniejszych dziewczyn świata. Twoja rodzina na ziemi będzie z ciebie dumna. Do tekstu..
Negacjonizm AIDS w tygodniku „The Spectator”
Ben Goldacre  (09-11-2009)
Mimo międzynarodowego oburzenia, między 2000 a 2005 rokiem RPA wprowadziła prawo oparte na wierze, że HIV nie powoduje AIDS i odmówiła dostarczania właściwych terapii antyretrowirusowych. W dwóch odrębnych badaniach oszacowano, że w tym czasie w RPA zmarło niepotrzebnie około 350 000 ludzi. Powinniśmy także pamiętać, że "uczenie kontrowersji" jest ulubioną taktyką amerykańskich kreacjonistów i ludzi działających przeciwko szczepionkom. Grupy te dobrze wiedzą, że w naszych współczesnych mediach, gdzie "prawda leży po środku, między dwoma ekstremami", wprowadzenie wątpliwości równa się zwycięstwu. Do tekstu..
Pojęcie nonsensu i jego koncepcje
Tomasz Pawlik  (10-11-2009)
Mówimy o bezsensownej sytuacji, absurdalnej decyzji, zastanawiamy się nad bezsensownością świata jaki nas otacza. Skoro słowo to na dobre zagościło w powszechnej mowie, nasuwa się pytanie co kryje w sobie wyraz nonsens, gdzie należy doszukiwać się jego korzeni? Początki nonsensu, odnajdujemy w krótkim sformułowaniu, nie rozumiem. Zbiór wszystkich zdań mogę podzielić na te, które są dla mnie zrozumiałe i na te, których nie rozumiem. Stwierdzenia nie rozumiem nie można jednak traktować na równi, z pojęciem nonsensu. Do tekstu..
Antykrucjata
Joanna Stanisławska, Mariusz Agnosiewicz  (10-11-2009)
- Jako ateista chciałbym pobierać edukację pod państwowym godłem, a nie pod krzyżem. Czy Pan Bóg powinien patronować instytucji zajmującej się przyklejaniem znaczków do moich listów? Kiedy mówię o tym ludziom wierzącym, wielu z nich obcesowo rzuca: "Jak ci się tutaj nie podoba, to wynocha do Moskwy!". I faktycznie tak się dzieje, że wiele osób niewierzących opuszcza Polskę, bo całkowicie przestają się z nią utożsamiać. Tyle, że nie wyjeżdżają do Rosji, ale do Wielkiej Brytanii Do tekstu..
Krzyżować czy nie krzyżować?
Marcin Orliński  (10-11-2009)
Szkoła pełni funkcję wychowawczą. Ma więc obowiązek nauczać, że istnieją różne religie i światopoglądy, które funkcjonują na takich samych prawach i nie są z góry uprzywilejowane. Tymczasem symbol religijny w miejscu publicznym może sugerować, że katolicka wizja świata z jakichś względów jest promowana, a więc że być może jest opcją jedynie słuszną. Co więcej, prosty rachunek semiotyczny pozwala stwierdzić, że w ten sposób promowana jest również instytucja Kościoła jako wyroczni w kwestiach społecznych. Przypomina, kto ma być autorytetem moralnym i autorytarnie rozstrzygać, co jest dobre, a co złe. Do tekstu..
Święto podległości
Andrzej Koraszewski  (10-11-2009)
Spotkania z młodzieżą przed 11 listopada są dla mnie niebezpieczne. Przy takich okazjach mam dziwną skłonność przekonywania, że umieranie za niepodległość jest kretyńskim hobby, jeśli nie mamy ochoty na zastanawianie się, co z tą niepodległością właściwie chcielibyśmy zrobić. Szczęśliwi ci, którzy zginęli, bo reszta ma po tym wyłącznie kaca. Do tekstu..
Wywoływanie lęku przed szczepieniami przeciwko świńskiej grypie
Harriet Hall  (11-11-2009)
Istnieją strony internetowe, na których autorzy z nienajlepszymi notowaniami w kwestii naukowej wiarygodności (np. Joseph Mercola czy Gary Null) odrzucają ideę szczepień. Ruch propagujący wolność "zdrowotną" (Health Freedom movement) chce, aby rządy odrzuciły pomysły ochrony społeczeństwa i aby dały nam pełną wolność do szkodzenia sobie poprzez stosowanie również nietestowanych metod leczenia, tych o udowodnionej nieskuteczności, bezużytecznych, a nawet niebezpiecznych. Do tekstu..
Zanurzeni w kulturze
Radosław S. Czarnecki  (11-11-2009)
Zewsząd słychać narzekania na brak więzi społecznych, dezintegrację zbiorowości czy powszechny egoizm bądź partykularyzm. Zamykanie się "w sobie", nie widzenie "Innego" człowieka sprzyja agresji, nienawiści, przemocy. Indywidualizacja wszystkich form życia jest na pewno jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy. Ilustracją tych procesów jest skoncentrowanie się etyki na jednostce, co z kolei sprzyja dalszej subiektywizacji opisu otaczającej nas rzeczywistości. Do tekstu..
Materia a świadomość
Daniel Krzewiński  (11-11-2009)
Od długiego już czasu ludzie zdają sobie sprawę z tego, że działalność psychiczna łączy się z systemem nerwowym, w szczególności zaś z mózgiem. Co ważne uznawali to również spirytualiści, utrzymując jednak, że właściwy podmiot świadomości stanowi dusza, mózg zaś jest tylko narzędziem, którym dusza się posługuje. W przeciwieństwie do spirytualistów, materialiści twierdzili zawsze, że mózg jest podmiotem myślenia. Aby spór ten rozstrzygnąć, należało zająć się badaniem mózgu i procesów w nim zachodzącym. Do tekstu..
Pamięć o stalinizmie
Arseni Rogiński  (11-11-2009)
Od blisko 20. lat 30 października jest w Rosji dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu. W tym roku, w wigilię tego, święta prezydent Miedwiediew wygłosił najostrzejsze od czasów Chruszczowa potępienie stalinowskiego terroru. W społeczeństwie rosyjskim pamięć o Stalinie trwa, a o stalinowskim terrorze wielu chętnie by zapomniało. O tym zjawisku w grudniu 2008 roku mówił na konferencji o historii stalinizmu Arsenii Roginski ze stowarzyszenia "Memoriał", które w tym roku otrzymało przyznawaną przez Parlament Europejski nagrodę im. Andreja Sacharowa. Do tekstu..
Religia i rynek
Amil Imani  (12-11-2009)
Niedawno na forum ONZ Organizacja Konferencji Islamskiej (OIC), największa grupa narodów w ONZ, zaproponowała nową rezolucję. Rezolucja ta - O zniesławianiu religii - ma na celu zwerbowanie siły i prestiżu ONZ w obronie religii, wyłączając je spod krytyki, normalnej w dyskusjach, jakie mają miejsce w nie-teokratycznych dziedzinach. Celem rezolucji jest zakneblowanie ust ludziom, by nie wypowiedzieli choć słowa, które religianci mogliby uznać za zniesławiające lub obraźliwe. Do tekstu..
Kto zabił patriotyzm?
Łukasz Kołodziej  (13-11-2009)
Pewnej części społeczeństwa w biało-czerwonej maskaradzie nie da się przebić. Poprzednia partia zostawiła po sobie pewien uraz wśród młodego pokolenia, nastąpił przesyt tradycyjnej symboliki narodowej i częściowe jej wypaczenie. Wszystkie wydarzenia z pierwszych stron gazet w ciągu ostatnich tygodniu dzieją się z orłem w tle. Dla młodego pokolenia patriotyzmem nie jest przywiązanie do ojczyzny, do symboli i treści ustawowo narzuconych  społeczeństwu. Patriotyzmem jest wyrażenie szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli i którzy zbudowali fundamenty kulturowe abyśmy mogli dzisiaj pisać, tańczyć, śpiewać, czytać, wierzyć, tworzyć to co chcemy i tak jak chcemy i gdzie chcemy. Do tekstu..
Co nie będzie dyskutowane w Kopenhadze na szczycie o ograniczeniach emisji CO2
Zbigniew Jaworowski  (13-11-2009)
W r. 2008 handel emisjami wyniósł już $120 miliardów. Jest to handel niczym, tak jak niegdyś był handel odpustami. W r. 2012 handel emisjami ma osiągnąć$1 bilion. To będzie największy rynek "towarowy" na świecie, większy od ropy, stali, ryżu czy pszenicy. W r. 2012 5% zysków z handlu emisjami, czyli $50 miliardów, wpłynie do kieszeni finansistów. $50 miliardów zysków w r. 2012 stanowić będzie zaledwie 6% sumy 3 miliardów rocznie wydawanych na badania klimatycznych alarmistów w samych Stanach Zjednoczonych (sceptycy klimatyczni dostają na badania 0.07% tej sumy). Promowanie klimatycznej histerii jest więc bardzo lukratywne. Do tekstu..
Złożoność wyjaśniona. Część 6
Vinod K. Wadhawan  (13-11-2009)
Równowaga jest śmiercią, ponieważ równowaga oznacza stan maksymalnej entropii lub nieporządku. Żywe istoty są złożonymi układami, które potrzebują energii na zwalczanie entropii i trzymają się z dala od stanu termodynamicznej równowagi. Bezpośrednim skutkiem dopływu energii do układu będącego w równowadze, jest jego odejście od równowagi. W tym artykule omówię, jak wyłania się złożoność w układach odepchniętych daleko od równowagi. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 136 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365