Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.414.854 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 217 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ileż próżności trzeba ukrywać (..) usiłując stwarzać pozory, że jest się zamierzonym elementem boskiego planu? Ileż szacunku wobec siebie należy poświęcić po to tylko, by nieustannie tarzać się w świadomości własnych grzechów?
Przegląd wyników wyszukiwania

Kosztowne cięcia emisji CO2
Bjørn Lomborg (30-09-2009)
Cokolwiek zrobimy, nie możemy zapobiec wszystkim skutkom globalnego ocieplenia. Jeśli będziemy źle przygotowani, globalne ocieplenie spowoduje więcej śmierci i zniszczenia, szczególnie w biednych krajach i słabych społeczeństwach. Przystosowanie oznaczałoby także uratowanie wielu przed śmiercią w katastrofach nie związanych z globalnym ociepleniem. Na przykład, jeśli przygotujemy społeczeństwo na gwałtowniejsze huragany w przyszłości, pomożemy także w lepszym radzeniu sobie z krańcowymi zjawiskami pogodowymi dzisiaj. Do tekstu..
Kozioł ofiarny
Lucyna Nieuważna (30-09-2009)
Pojęcie "kozła ofiarnego" ma swój pierwowzór w wierzeniach hebrajskich a związane jest ze świętem Dnia Pojednania, gdzie składano ofiarę z kozła bogu Jahwe oraz Azazelowi. W Dniu Pokutnym, kapłan przelewał symbolicznie na kozła grzechy całego społeczeństwa, następnie wyprowadzano zwierzę na pustynię, gdzie ginęło - tam też stawało się owym "kozłem ofiarnym." Obrzęd ten w niektórych kulturach do dziś jest praktykowany, między innymi w Egipcie. Utożsamienie Diabła z "kozłem ofiarnym" dokonało się na wielu płaszczyznach, między innymi przez postać Azazela - zbuntowanego anioła. Do tekstu..
Strażnicy strachu – cząsteczki zapewniające trwałość wspomnień
Ed Yong (29-09-2009)
Przerażające doświadczenie może być bardzo silne, długotrwałe i trudne do wymazania z pamięci, o czym cierpiący na zespół stresu pourazowego wiedzą zbyt dobrze. Teraz zaczynamy rozumieć dlaczego. Mózg, jak najdalszy od prób pozbycia się tych wspomnień, aktywnie chroni je zatrudniając grupę molekularnych strażników zwanych CSPG-ami (lub w pełnym brzmieniu proteoglikanami siarczanu chondroityny). Do tekstu..
Harvard już dziś wieczorem
Andrzej Koraszewski (29-09-2009)
Z moich obserwacji wynika, że uczniowie liceów, którzy decydują się na wybór etyki zamiast religii, mają wyższą średnią ocen od pozostałych uczniów i zazwyczaj nie mają większych problemów z językiem angielskim. Dla wielu z nich (może nawet dla większości), wykłady Michaela Sandela o etyce dostępne są już dziś. Samodzielne, niezależne i dobrowolne zajęcia z etyki na uniwersytecie Harvarda mogą zacząć już dziś wieczorem. Wydaje się, że stanowią one absolutnie najlepszą alternatywę dla lekcji religii opisywanych przez Oskara Wiśniewskiego i wielu, wielu innych. Do tekstu..
Basava Premanand umiera
PZ Myers (28-09-2009)
Premanand jest wybitnym racjonalistą i redaktorem naczelnym pisma "Indian Skeptic", i teraz, kiedy to piszę, umiera na raka w szpitalu. Jest przytomny i w pełni świadomy swojej sytuacji i wie, że niebawem umrze. Wie także, że po jego śmierci godne pogardy upiory duchowości, wiary i koszmarnych dogmatów zejdą się nad jego zwłokami, żeby próbować ukraść nieco z jego godności i prawości dla swoich zabobonów, zareagował więc na to pisząc testament na łożu śmierci. Do tekstu..
My, ateiści
Przemysław Prekiel (28-09-2009)
Czego oczekiwał Episkopat od nowej władzy? Przede wszystkim zależało mu na przywróceniu religii do szkół, modlitwy podczas lekcji, prawnego zakazu aborcji i eutanazji, czy zobowiązania do "poszanowanie wartości chrześcijańskich" w środkach masowego przekazu. Chciał ewidentnie wejść w buty sekretarzy- mieć decydujący wpływ na życie Polaków, mieć prawo do orzekania, co jest, a co nie jest wartością moralną w pluralistycznym już przecież społeczeństwie. Demokracja okazała się dla Kościoła trudniejsza niż początkowo zakładano. Do tekstu..
Polscy apostaci w Watykanie
Mariusz Agnosiewicz (27-09-2009)
My, obywatele niezwiązani z Kościołem rzymskokatolickim zadajemy sobie pytanie, czy papież zdaje sobie sprawę z procedur jakie zostały przyjęte w Polsce? Czy może mamy traktować je jako pierwsze objawy schizmy Kościoła? Czy też może papież Benedykt XVI wie o wszystkim i zgadza się, że Polacy są innymi ludźmi niż np. Włosi, Niemcy, Hiszpanie, Francuzi i potrzebują innych procedur niż reszta świata? Jeśli tak jest w istocie, dlaczego procedura ogłoszona przez episkopat Polski stoi w sprzeczności z regułami, które ogłosił w roku 2006 Watykan? Do tekstu..
A za karę będziecie się uczyć etyki...
Oskar Wiśniewski (27-09-2009)
Cały ubiegły rok upłynął kilku dziesiątkom licealistów pod znakiem wysłuchiwania na "lekcjach" wielce odkrywczych tez księdza, jakoby "Polską rządzili dziennikarze "Gazety Wyborczej", tudzież "Polska to państwo totalitarne". Nigdy nie czułem potrzeby, aby na siłę się umartwiać i uczestniczyć w tych lekcjach, mimo zaproszenia przez księdza ateistów do udziału w charakterze gości. Jednak wypowiedzi księdza były szeroko komentowane w całej szkole. Po stwierdzeniu, że ludzie, którzy pracują w niedziele, to "biali murzyni" coś pękło. Doszło do wielu skarg uczniów i ich rodziców. Ksiądz ten nie uczy już w naszej szkole. Do tekstu..
Akceptacja życia wbrew temu, że jest ono porażką
Jacek Kozik (26-09-2009)
Filozofia Epikura dłużej niż wszystkie inne stawiała opór, gdy upadał świat antyczny, ponieważ bardziej niż jakakolwiek inna zachowała dwa przekonania, które w świecie starożytnym są najgłębszymi racjami życia: wiarę w rzeczywistość i w możliwość jej poznania oraz wiarę w możliwość osiągnięcia przez człowieka szczęścia. Kiedy później zwycięży lęk przed tym co nadnaturalne, a rzeczywistość tego świata wyda się iluzją i błędem, prawdziwe zaś poznanie nie będzie już szukaniem na drodze doświadczenia, ale mistycznym i religijnym objawieniem, kiedy samo życie na tym świecie zostanie definitywnie potępione i będzie się tylko pragnąć, by jak najprędzej się z niego wyrwać, wtedy dopiero zniknie filozofia Epikura, tak samo jak znikną wszystkie inne rzeczy wyrosłe pod słońcem świata antycznego. Do tekstu..
Czy policjant został zdegradowany za mandat dla arcybiskupa? (25-09-2009)
Wzywamy Klub Poselski Lewica do podjęcia kroków w celu powołania komisji sejmowej, która wyjaśniłaby okoliczności postawienia byłemu policjantowi z Ustrzyk Dolnych, Pawłowi S. zarzutów o przestępstwa kryminalne oraz jego aresztowania. Jak się dowiadujemy z artykułu Joanny Skibniewskiej pod tytułem "Mściwy książę Kościoła"podjęte przez prokuraturę działania mogły mieć związek z incydentem jaki miał miejsce w sierpniu 2008 roku, kiedy policjant ten miał zatrzymać samochód prowadzony z nadmierną szybkością, a którego pasażerem był arcybiskup Józef Michalik. Do tekstu..
Prawo o zniesławieniu zamyka usta naukowcom
Richard Dawkins (24-09-2009)
W kwietniu 2008 roku znany dziennikarz piszący o nauce, autor książek popularno-naukowych i laureat prestiżowych nagród napisał w "Guardianie", że twierdzenia kręgarzy, iż potrafią wyleczyć m.in. kolkę niemowlęca, infekcje uszu i astmę są bogus. Słowo "bogus" ma po angielsku wiele znaczeń: fałszywe, nieprawdziwe, udawane, ale także nieskuteczne. Zaskarżony o zniesławienie przez Stowarzyszenie Kręgarzy przegrał w pierwszej instancji. Sędzia David Eady uznał, że artykuł jest zniesławiający, ponieważ, zdaniem sędziego, Singh sugerował, iż Stowarzyszenie umyślnie głosiło fałsz, a oni zapewnili sędziego, że uczciwie wierzą w swoje kuracje. Sędzia nie uznał, że słowo mogło w tym wypadku znaczyć "nieskuteczne", ani nie interesowała go rzeczywista skuteczność lub nieskuteczność kręgarstwa w leczeniu tych chorób. Singh zaskarżył wyrok do wyższej instancji. Do tekstu..
Prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie są formą czystki etnicznej
Ahmad Al-Sarraf (23-09-2009)
Próba powstrzymania stałego spadku populacji chrześcijańskiej w krajach arabskich i muzułmańskich jest niezbędna, szczególnie odkąd większość ich żydowskich mieszkańców wyemigrowała pod koniec lat czterdziestych i na początku pięćdziesiątych. Im mniej pozostaje chrześcijan, tym bardziej stajemy się ekstremistyczni i tym mniej jesteśmy zdolni do zrozumienia innego lub docenienia jego warunków życia. Do tekstu..
Ofiarki dla Jezusa
Andrzej Koraszewski (23-09-2009)
W małej salce czterema ciasnymi rzędami klęczały modlące się głośno dziewczęta. Czuwała nad nimi zakonnica w ciemnym habicie i siwym fartuchu. Oczy klęczących błądziły po ścianach, a usta głośno i rytmicznie wymawiały słowa pacierza. (...) Od czasu do czasu któraś z dziewcząt opadała siedzeniem na pięty. Wówczas zakonnica czuwająca nad porządkiem podchodziła cicho do gnuśnej i trącała ją końcem sandała. Trącona podrywała się gorliwie, po czym szparki chór głosów brzmiał jeszcze gorliwiej. ...Za rozpowszechnienie Kościoła katolickiego i wiary naszej świętej ... pięć Ojcze Nasz, pięć Zdrowaś Maryja, pięć Chwała Ojcu... Do tekstu..
Obraz szkół katolickich
Piotr Błaszczyk (22-09-2009)
Szkoły katolickie spełniają przeciwną funkcję, niż się powszechnie sądzi. U osób, które je wybrały ze względu na jakość nauczania, lub zostały do tego zmuszone, bezpośredni i długotrwały kontakt z osobami duchownymi, przymuszanie do udziału w obrzędach religijnych (do tego należy dodać represje wobec uczniów unikających np. szkolnych mszy świętych), a także brak możliwości polemiki na tematy religijne, w wielu wypadkach rodzi postawy antyklerykalne, często też agnostyczne, ateistyczne lub antyteistyczne. Młodzi ludzie, którzy obracają się w środowisku katolickim częściej zaczynają interesować się krytyką religii i Kościoła. Szkoły katolickie są motorem napędzającym ruch wolnomyślicielski wśród młodego pokolenia. Relacja ucznia szkoły katolickiej z IX Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Do tekstu..
Marchewka jest lepsza od kija w zaszczepianiu ducha współpracy
Ed Yong (22-09-2009)
Czasami twierdzi się, że łatwiej jest ludzi karać niż nagradzać. My uważamy, że tak nie jest. Życie jest pełne możliwości obopólnej wymiany korzyści, jak i sytuacji, w których możemy pomagać innym, czy to przyjaciołom, sąsiadom, współpracownikom, czy nieznajomym. Regularnie poświęcamy czas i wysiłki, jak również pieniądze, by wspomagać ludzi wokół nas. Może to być minimalna pomoc, jak pomoc przyjacielowi w przeniesieniu mebla, dodatkowa praca za chorego współpracownika lub pomaganie w odnalezieniu drogi turyście. Może to być także sprawa poważniejsza, jak rekomendowanie kolegi do awansu lub wypowiedzenie się w obronie ofiary dyskryminacji. Tego rodzaju produktywne interakcje są budulcem naszego społeczeństwa i nie powinno się ich lekceważyć. Do tekstu..
Trzecia Ewa
Lucyna Nieuważna (22-09-2009)
W historii Kościoła mamy do czynienia z dość osobliwymi przypadkami, gdzie pragnienia cielesne osób żyjących w celibacie, przemieniły się w obsesyjne przeświadczenia doświadczania boskości. Maria stała się poniekąd nowym symbolem erotycznym. Sądząc po miłości, jaką obdarzali Matkę Bożą wielbiciele jej dziewictwa, można by pomyśleć, że oto narodziła się nowa fascynacja bogini rozkoszy. [...] Nawet jeśli interpretując owe średniowieczne teksty potrafimy odróżnić sens wypowiedzi od metafory, nie możemy ignorować faktu, że przeżywanie w klasztorach stany psychotyczne, wizje i ekstatyczne uniesienia opisane zostały przy użyciu słownictwa z dziedziny erotyki. Do tekstu..
Stalowa wola wybicia się na świeckość
Mariusz Agnosiewicz (21-09-2009)
Ten tekst będzie wyjątkowy. To nie przechwałki. Wyjątkowy, bo nie zdarza mi się za często pisać pozytywnie o naszych politykach. Pozytywnie o politykach prawicowych nie zdarzało mi się dotąd pisać nigdy. Jest dla mnie przykre, że muszę chwalić endeka za prawo i sprawiedliwość, które realizuje względem Kościoła. Jest dla mnie przykre, że u osoby tak mi odległej światopoglądowo i mentalnie odnajduję o wiele więcej racjonalizmu (i to nie tylko w polityce względem Kościoła!) niż u przeciętnego naszego "liberała" i "lewicowca". Główne winy i zasługi tego stanu rzeczy nie wynikają z tej lub innej doktryny, ale z postawy. Do tekstu..
Zamykanie oczu na mizoginię
Nick Cohen (21-09-2009)
Jeśli zbyt długo będziesz patrzeć na jasną stronę, oślepi cię słońce. Mimo wszystkich tych zastrzeżeń pozostaje niezbity fakt, że główny nurt opinii nie uważa ucisku kobiet za pilny problem, jeśli dzieje się w imię kultury lub religii, szczególnie zaś w imię kiedyś uciskanych kultur i religii. Mizoginia, którą generują, nie porusza serc ani nie wzbudza pasji. Rządy, które dławią połowę swoich populacji, nie spotykają się z bojkotem ani z demonstracjami przed swoimi ambasadami, wnioskami o potępienie na konferencjach międzynarodowych ani potępieniem w codziennych dyskusjach politycznych. Do tekstu..
Krytyka traktowania ofiar gwałtu przez ulemów
Ayman Nassar (21-09-2009)
Dlaczego zwracamy się z pytaniami do "znających się na rzeczy stron" (tj. duchownych) o ich opinię o wszystkim, co się nam zdarza, a jeszcze nie zostało objęte fatwą? Nie słyszałem o żadnym niemal zjawisku naukowym ani społecznym, co do którego nie została ogłoszona fatwa... Ich fatwa nie odzwierciedla też punktu widzenia kobiet, które są ofiarami, które zostały zgwałcone. Nie bierze także pod uwagę socjologicznych, psychologicznych i rodzinnych implikacji tego problemu - w ten sposób cudownie przemieniając go w prostą sprawę, jak kupienie kilograma jabłek, jak gdyby nie dotyczyło to żywych istot, które zostały zranione i jakby ich opinia była wszystkim, co się liczy (...) Do tekstu..
Higiena a religia
Wiesław Jaszczyński (20-09-2009)
Czytając dużo o strasznych warunkach sanitarnych i utrzymaniu higieny w średniowieczu nie mogłem nadziwić się jak mogło dojść do tak straszliwego upadku w tej dziedzinie od czasów starożytnych i zastanawiałem się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Na powody tego zjawiska naprowadził mnie miejscowy lekarz w lokalnym szpitalu w Hasaheisie w Sudanie. W Starożytnym Egipcie podejście do ciała człowieka było zupełnie inne niż u nas. Nie było podziału na części ciała przyzwoite i nieprzyzwoite, nie było wyróżnień i hipokryzji cechującej religię katolicką, ciało człowieka było jednolitą całością. Do tekstu..
Problem osoby w filozofii Mikołaja Bierdiajewa
Tomasz Pawlik (19-09-2009)
Urodzony w 1874 roku rosyjski filozof Nikołaj Bierdiajew w młodości był socjalistą, skazany na zesłanie w carskiej Rosji, po rewolucji najpierw był wykładowcą marksizmu, potem został oskarżony o szpiegostwo, a w końcu deportowano go z Rosji. Mieszkając w Berlinie, a następnie w Paryżu, porzuca ateizm i staje się człowiekiem religijnym, ale dalekim od ortodoksji. Uważany jest za prekursora egzystencjalizmu. Filozofię rosyjskiego myśliciela trudno jest jednoznacznie określić i ująć w pewne ramy czy schematy. Jest to ferment najróżniejszych koncepcji filozoficznych z jakimi miał on do czynienia. Dlatego równie często jak uznaje się go za reprezentanta filozofii religii, o jego filozofii mówi się, że jest  "historyczno - eschatologiczno - mistyczno - chrześcijańska". Do tekstu..
Stanley pąkla
PZ Myers (19-09-2009)
Byłbym zaszokowany tym, że człowiek uniwersytetu może potępiać ciekawość jako "występek", jako coś "destrukcyjnego i obraźliwego", jako coś "powierzchownego i rozpraszającego uwagę", ponieważ posługiwanie się ciekawością i wpajanie ciekawości naszym studentom jest podobno jednym z naszych zadań. Pąkla dał nam jednak wczesne ostrzeżenie: to nie jest byle jaki profesor, to jest profesor teologii. Ach, tak, to rozumiem. Mogę zrozumieć dlaczego profesor niczego mógłby mieć za złe możliwość, że inni ludzie zaczną sondować jego małą niszę i odkryją jak pustym jest ona kłamstwem. Do tekstu..
Gdzie się podziały wszystkie kobiety? Manifest przeciwko apartheidowi płci.
Johann Hari (18-09-2009)
Dzisiaj brakuje ponad 100 milionów kobiet. Zniknęły. W normalnych okolicznościach kobiety żyją dłużej od mężczyzn - ale Chiny mają 107 mężczyzn na każde 100 kobiet w całej populacji, Indie mają 108, a Pakistan ma 111. Gdzie się podziały te wszystkie kobiety? Zostały zabite lub pozwolono im umrzeć. Opieka lekarska jest często zarezerwowana dla chłopców, podczas gdy przemoc wobec kobiet to rutyna. Więcej dziewczynek zostaje zabitych w każdym dziesięcioleciu w tym "kobietobójstwie" niż we wszystkich ludobójstwach XX wieku. W tym roku "zniknie" kolejne 2 miliony dziewczynek. Do tekstu..
Moje Włochy
Andrzej Nowicki (18-09-2009)
W 1972 przyjechał do Wrocławia na moje zaproszenie Antonio Rotondo, profesor historii nowożytnej w Turynie. Towarzyszył mu dr Massimo Firpo, syn Luigiego. Rotondo wygłosił znakomity odczyt o kongregacji indeksu, w którym wykazał, że kongregacja ta nie tylko skazywała książki na spalenie, cenzurowała je i nakazywała usuwanie zakwestionowanych fragmentów, ale także fałszowała stare teksty, nakazując wpisywanie do nowych wydań dzieł Ojców Kościoła fragmentów uzasadniających doktrynę Soboru Trydenckiego. Do tekstu..
W potrzasku świętej krwi. Czy raelianie sklonują Chrystusa?
Zenon Kuczera (18-09-2009)
Krew Jezusa była mamidłem największej zagadki świata lub najsprytniejszego oszustwa wszech czasów. Jaka rzeczywistość kryje się za tą tajemnicą? Czy ta sama krew poplamiła naprawdę relikwie z Pasji: chusty z Oviedo, tuniki z Argenteuil i całunu z Turynu? Jak wytłumaczyć niewiarygodnie dobrze zakonserwowane krwinki na relikwiach? Czy DNA jest ten sam? Czy jest przydatny do klonowania? Jaki jest cel tych, których diabeł kusi, żeby sklonować Boga? Do tekstu..
Upadłośc konsumencka
Sebastian Mikołajczyk (18-09-2009)
1,3 miliona dłużników zalega na ponad 8,6 miliarda złotych ze zwłoką ponad 60 dni. Wielu z nich jest niewypłacalnych, czyli ich majątek nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań. Te osoby z nadzieją wyczekiwały wejścia w życie znowelizowanej ustawy prawa upadłościowego i naprawczego. Gdy tylko komisja sejmowa rozpoczęła prace nad projektem nowelizacji prawa tegoż, rozległy się różne skrajne komentarze. Wierzyciele z jednej strony zalękli się bezpodstawnego umarzania zobowiązań, z drugiej liczyli na prostsze zaspokojenie chociaż części roszczeń. Idea była prosta: dłużnik, który popadł w długi stając się niewypłacalny, mógł liczyć na umorzenie części zobowiązań jeśli istniały okoliczności "usprawiedliwiające" dłużnika. Pomysł dobry, niestety jak zwykle diabeł tkwiący w szczegółach, postawił pod znakiem zapytania całkowity sens istnienia nowej instytucji prawnej. Do tekstu..
Dwa miasta. Przypowieść o fanatyzmie i pragmatyzmie
Mateusz Kukla (18-09-2009)
Wędrowniczek pochodził z kraju targanego nieustannymi konfliktami o podłożu filozoficzno-religijno-naukowo-światopoglądowym, objawiały się one w każdej dziedzinie życia, obecne były one zarówno wśród uczonych na uniwersytetach, jak i pośród przekupek na targu. Przez długi czas znosił on te wzajemne kłótnie, niesnaski i obustronne obrzucanie się błotem przez przeciwne frakcje, aż w końcu niemożność dojścia do porozumienia lub zwycięstwa którejś ze stron, stała się dla niego tak nieznośna, że postanowił coś zmienić. Do tekstu..
Fundacja Polsko-Rosyjskie Pojednanie
Władysław Salik (18-09-2009)
70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej powinna wszystkich skłonić do podjęcia wzmożonych wysiłków dla tworzenia przyszłego świata bez lęku przed jakimkolwiek przejawem agresji jednych narodów wobec innych. Najlepszą formą oddania hołdu wszystkim ofiarom wojny, w tym Katynia, będzie uczynienie wysiłków dla zapewnienia trwałego pojednania między narodami, podjęcia wszechstronnej pokojowej współpracy gospodarczej, społecznej i kulturalnej między wszystkimi narodami świata. Do tekstu..
Tarcza, która nie istniała. Sojusznik, który nie istniał
Bartek Ułanowski (18-09-2009)
Generał Koziej stwierdził w wywiadzie dla portalu wp.pl, że decyzja Stanów Zjednoczonych o nie podpisywaniu z Polską układu ratyfikującego budowę tarczy przeciwrakietowej na terenie RP jest naszą niewykorzystaną szansą. Według generała staliśmy się na powrót ofiarą rozgrywek międzynarodowych i polityki wzajemnych ustępstw między USA a Rosją. Według Pana Generała Kozieja ponosimy winę za to, że Amerykanie nie chcieli podpisać z nami układu, bo sygnały płynące od nas nie były zbyt jednoznaczne. Ile, śmiem pytać, jednoznacznych sygnałów musimy wysłać za ocean, by Amerykanie zaczęli nas doceniać? Do tekstu..
Stworzenie świata
Lucyna Nieuważna (17-09-2009)
Wszystko zaczyna się w chwili kuszenia Ewy. Argument szatana brzmiał następująco: "Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie dobro i zło znali".  Tymczasem jedyne czego się dowiedzieli, gdy złamali zakaz, to tego, "że są nadzy". Poznanie dobra i zła ograniczyło się do rozpoznania własnej nagości i wywołanego nią pożądania seksualnego. Wedle interpretacji bardziej potocznej, grzechem prarodziców była pycha, buntu przeciwko Bogu przyjmujący formę skonsumowania zakazanego owocu. Człowiek upada tracąc swą pierwotną doskonałość, ponieważ nagle opanowuje go błędne przekonanie o jej prawdziwym źródle; zapomina o jej pochodzeniu boskim i przypisuje ją samemu sobie. Do tekstu..
Ziemia
Anatol France (17-09-2009)
Tematem książki jest, jak wskazuje tytuł, ziemia. Wedle pana Zoli ziemia jest kobietą czy też samicą, dla niego bowiem to jedno i to samo. Pokazuje nam on "pierwotnych samców, utrudzonych zapładnianiem ziemi". Opisuje chłopów, którzy pragną "wedrzeć się w nią, użyźnić aż do wnętrzności", którzy kochają ziemię "żyjąc bez przerwy w namiętnym z nią kontakcie" i którzy wdychają "z rozkoszą zdrowego samca woń towarzyszącą jej zapładnianiu". Nic na tych kartkach napisanych przez pseudonaturalistę nie zdradza bezpośredniej obserwacji. Nie wyczuwa się tam życia człowieka ani życia przyrody. Do tekstu..
Być może istnieją czasy piękniejsze...
Oskar Wiśniewski (17-09-2009)
"Być może istnieją czasy piękniejsze, ale te są nasze" - to słowa człowieka, który zajmował się "istnieniem", a więc egzystencją, we wszystkich niemalże aspektach ­‑ Jeana-Paula Sartre`a. Najbardziej bodaj kontrowersyjnego filozofa IV i V Republiki Francuskiej. Jego rozmyślania nad istotą egzystencji były przesiąknięte wpływami sytuacji politycznej w ojczystej Francji, w Europie i na świecie (vide: sprawa wojny w Algierii, matni zupełnie innego egzystencjalisty Alberta Camusa). Ale to nie wszystko. Sartre nie mógł tworzyć przy całkowitym oderwaniu owoców swojej pracy od własnych odczuć. Znając jego filozofię można stwierdzić, iż takie filozofowanie bez przekonania zwyczajnie go odrażało. Nudny profesor filozofii, tworzący w odosobnieniu ? Nie! Jego mocą byli ludzie; "egzystencjalizm jest humanizmem". Do tekstu..
Antysemityzm w publikacji Jerzego Roberta Nowaka 'Kogo muszą przeprosić Żydzi'
Karol Haratyk (17-09-2009)
Cechą swoistą stereotypu spiskowego jest przypisywanie grupie obcej jako takiej intencji, co często wiąże się z wiarą w istnienie odległego centrum dowodzenia, którego wolę realizują wiernie członkowie grupy, wykazując się przy tym niezwykłym skoordynowaniem swych działań. Ponadto działania ich pozostają tajne. Aż nadto jawne stają się natomiast zgubne skutki tych działań. Grupa ta odznacza się wyjątkowym egoizmem i solidarnością. Jej celem jest zazwyczaj "produkowanie zła" lub osiągnięcie władzy, zdominowanie grup im obcych. Funkcje stereotypu spiskowego: pomaga odnaleźć przyczynę negatywnych zjawisk społecznych, interpretować przeszłość oraz tworzyć scenariusze na przyszłość, mobilizuje do czujności w tropieniu wrogów i obrony grupy własnej, jak również usprawiedliwia dyskryminację grupy obcej. Poszczególne stereotypy spiskowe przejawiane przez daną osobę składają na ogólną orientację poznawczą, zwaną "myśleniem spiskowym". Orientacja ta rzutuje na ocenę wydarzeń ze sfery życia publicznego. Do tekstu..
Sowita
Andrzej Rusław Nowicki (16-09-2009)
Jeśli Atena nie istnieje i nie istniała, problem jej "prawdziwego wyglądu" nie istnieje, bo skoro jej nie było, to nie można było zobaczyć jak na prawdę wyglądała, a jeśli istniała, to jako bogini była dla ludzi w swoim prawdziwym, boskim kształcie niewidzialna. Jedynie bogowie widzieli swoje prawdziwe kształty, natomiast ludziom ukazywali się "pod postacią" nieba, gwiazd, planet, chmur, piorunów, oceanów, mórz, rzek, strumieni, gór, skał, drzew, kwiatów, zwierząt i różnych przedmiotów, a także pod postacią staruszek, starców, dziewczynek, chłopców, a zwłaszcza pięknych dziewcząt i mężczyzn. Do tekstu..
Opowieść o dwojgu ateistach
Albert Mohler (16-09-2009)
Dawkins jest najsłynniejszym chyba na świecie ateistą. Równocześnie (i jak nas zapewnia - nieprzypadkowo) jest on także światowej sławy obrońcą Darwina i teorii ewolucji. Karen Armstrong jest popularyzatorką prac o religiach świata. Zasadniczo ma ona dobrotliwy pogląd na religię, argumentując, że różne religie świata są drogami ku temu samemu poszukiwaniu sensu. Ta była zakonnica napisała kilka książek o wątkach i postaciach związanych z islamem i jest krytyczna wobec tego, co nazywa "fundamentalistyczną" religią. Jest krytykiem "religijnego fundamentalizmu", na którego media mogą zawsze liczyć, gdy potrzebują komentarza Do tekstu..
Krytyka metafizyki
Marcin Gumiński (16-09-2009)
Jak pisze Rudolf Carnap w Przezwyciężeniu metafizyki przez logiczną analizę języka, "wielu było przeciwników metafizyki (...). Jedni uważali ją za fałszywą, bo sprzeczną z doświadczeniem, inni sądzili, że jest ona tylko niepewna, bo pytania, które sobie zadaje, przekraczają granice ludzkiego poznania". Pragmatycy zaś w ogóle nie zaprzątali sobie nią głowy, gdyż uważali, że jest ona bezpłodna, ze względu na codzienną praktykę życiową. Sam Carnap stwierdza, że poddając twierdzenia metafizyki analizie logicznej można udzielić odpowiedzi na pytanie o jej ważność i prawomocność. Według Carnapa wszelkie twierdzenia metafizyki, poddane tej analizie, okazują się być - w ściśle logicznym znaczeniu tego słowa - bezsensowne. Do tekstu..
Oprah i Saddam w Twoim mózgu (i co to mówi o Twojej babci i Halle Berry)
Ed Yong (16-09-2009)
W swoim pierwszym eksperymencie Quiroga wykorzystał elektrody, aby zbadać aktywność poszczególnych neuronów w mózgach pacjentów leczonych operacyjnie na epilepsję. Kiedy pacjentom pokazywano zdjęcia przedstawiające znanych ludzi, zwierzęta lub inne obiekty, niektóre z ich neuronów zdawały się reagować bardzo wybiórczo. Jeden z nich reagował na kilka różnych zdjęć Halle Berry (nawet w kociej masce), jak i na jej narysowaną postać oraz na zapis jej imienia i nazwiska. Inne neurony odpowiadały w podobny sposób na Jennifer Aniston oraz znane budowle, takie jak Krzywa Wieża w Pizie. Do tekstu..
Bin Laden i zabójca z Muzeum Holocaustu powodowani są tą samą nienawiścią
Abdul Rahman Al-Raszed (15-09-2009)
Według danych statystycznych liczba stron internetowych należących do rasistowskich grup zwolenników supremacji białej rasy wzrosła tysiąckrotnie. Nie jest tak dlatego, że pogorszyła się sytuacja, ale dlatego, że środki szerzenia rasizmu stały się tańsze i łatwiej dostępne. Te strony internetowe pełne są podżegania przeciwko muzułmanom, czarnym i Żydom, i pełne są mitów o islamskich spiskach, mających na celu okupację USA, lub żydowskich spiskach mających na celu kontrolę nad bankiem centralnym USA itp. Do tekstu..
Konflikty religijne w Indiach
Radosław S. Czarnecki (15-09-2009)
Dzisiejsze Indie postrzegane jako konglomerat ras, wyznań religijnych, grup społecznych, narodów, kast i środowisk lokalnych (często bardzo od siebie różniących się i posiadających sprzeczne interesy) to jakby w mini skali globalizujący się świat. To też niezwykle istotny "gracz" na arenie azjatyckiego orbis terrarum (z rosnącym znaczeniem w skali świata). Koegzystencja religii na tym obszarze ma więc olbrzymie znaczenie: dialog międzywyznaniowy, problemy prozelityzmu, fundamentalizmu, wreszcie terroryzm o podłożu religijnym. Dlatego procesy tam zachodzące są tak interesujące i mają tak dużą rangę dla aktualnej sytuacji na świecie. Do tekstu..
Zapomniane stulecie
Daniek Zbytek (15-09-2009)
Sposób, jaki Judt ocenia politykę Jana Pawła II jest spojrzeniem człowieka z zewnątrz, nie zainteresowanego papieskimi ambicjami, ale trzeźwo oceniającego rezultaty papieskich działań. Racjonalne spojrzenie na działalność człowieka, który miał nadzieję zmienić świat cofając go w przeszłość, ale który nie był w stanie sprostać wyzwaniom - nie lepszym, czy gorszym, bo ich ocena jest różna zależnie od punktu widzenia, ale innym, sprzecznym z dogmatycznie przyjętymi założeniami. Do tekstu..
Jajo węża
Wojciech Szczęsny (14-09-2009)
Ksiądz arcybiskup (Kościoła Katolickiego!) używa wahadełka Izis (jak sądzę proweniencji egipskiej). Jednak nawet to straciło swój blask, gdy przeczytałem jego egzegezę działania filipińskich uzdrowicieli: "(...) Bezkrwawe ich operacje tłumaczę posiadaną przez nich wrodzoną mocą naturalną wzmocnioną osobistą ascezą. Uzyskują oni bezpośrednią władze nad ciałem eterycznym, które podtrzymuje ciało fizyczne jako całość. Dłońmi otwierają to ciało. Wówczas rozsuwa się również powłoka ciała fizycznego. Po wyrzuceniu z niego chorej części organizmu, łączą ciało eteryczne. Wówczas i ciało fizyczne wraca do normalnego stanu". Do tekstu..
Martwe geny na emalię zębów
Jerry Coyne (14-09-2009)
Narządy szczątkowe przywołuje się często jako dowód ewolucji, a chociaż niektóre z tych narządów mogą mieć jakąś funkcję (na przykład uważa się obecnie, że wyrostek robaczkowy odgrywa pewną rolę w układzie odpornościowym), fakt funkcjonalności nie umniejsza ich szczątkowości - lub ich pożyteczności jako dowodu na wspólne pochodzenie. Fakt, że "skrzydła" pingwinów służą teraz jako płetwy, nie oznacza, iż nie mówią niczego o pochodzeniu pingwinów od fruwających ptaków. Do tekstu..
Terra incognita
Krzysztof Pochwicki (14-09-2009)
Świat nosi nasze coraz wyraźniejsze piętno, zmiany nabierają tempa, stają się wręcz nieodwracalne. Trudno wskazać miejsca, gdzie człowiek (lub efekty jego działalności) nie dotarł. Z ostojami naturalnej dzikości zazwyczaj kojarzą się lasy, mroźne góry, głębiny oceanów, tymczasem niezwykły świat, prawdziwy kosmos tętniący tajemniczym życiem, znajduje się tuż obok, dosłownie na wyciągnięcie...nogi. Ostatnią pierwotną przestrzenią lądów jest bowiem gleba. Terra incognita. Dosłownie. Do tekstu..
Gdzie ewolucja pozostawia Boga?
Richard Dawkins (13-09-2009)
Gdzie więc ewolucja pozostawia to Boga? Najuprzejmiejsze, co można powiedzieć, to że pozostawia go bez niczego do roboty i bez żadnych dokonań, które mogłyby wywołać nasze pochwały, cześć lub strach. Ewolucja jest zawiadomieniem Boga o likwidacji jego posady. Musimy jednak posunąć się dalej. Złożona, kreatywna inteligencja bez niczego do roboty jest nie tylko zbędna. Istnienie boskiego projektanta zostaje właściwie wykluczone, ponieważ musi być przynajmniej równie złożony, jak byty, do wyjaśnienia których go wytoczono. Bóg nie jest martwy. Nigdy nie był żywy. Do tekstu..
Czym jest nauka i dlaczego ma nas obchodzić?
Alan Sokal (12-09-2009)
Przez naukę rozumiem przed wszystkim światopogląd dający pierwszeństwo rozumowi i obserwacji oraz metodologię skierowaną na zdobywanie konkretnej wiedzy o świecie natury i świecie społecznym. Ponad wszystko metodologię tę cechuje krytyczny duch, a mianowicie zobowiązanie do nieustannego sprawdzania twierdzeń obserwacjami i/lub eksperymentami - im bardziej rygorystyczne testy, tym lepiej - oraz rewidowania i odrzucania tych teorii, które nie zdają testu Jednym z następstw krytycznego ducha jest fallabilizm, czyli zrozumienie, że cała nasza wiedza empiryczna jest niepewna, niepełna i otwarta na korekty w świetle nowych dowodów lub nowych, przekonujących argumentów (choć oczywiście jest nieprawdopodobne, by większość dobrze ustalonych aspektów nauki została całkowicie odrzucona). Do tekstu..
Historia zła
Lucyna Nieuważna (12-09-2009)
Pierwotnie słowo "diabeł" i "szatan" nie odnosiło się do upadłego anioła, czy też innej grzesznej istoty będącej poza nimi. Słowa te były używane jako przymiotniki do opisu osoby niegodziwej. Nawet Boga można było nazwać "szatanem". Słowa te łączono bezpośrednio z pojęciem grzechu, a te dotyczyło tylko ludzkiej natury i pragnień. Dopiero w historii Chrystusa Szatan staje się rzeczywistą i autonomiczną postacią, wrogiem wiary. Już nie uczestniczy w planie Bożym. Nawet Chrystus miał w sobie naturę "diabła" mówi się, że poprzez swoją śmierć wyzwolił się ze swego diabła-ciała, czyli z grzesznej część naszej natury. Nawet, jeśli Bóg pozawala na istnienie diabła, a on staje się ważną istotą w planie bożym, przeciwnikiem który musi być, gdyż groziło by to upadkiem wszelkiej wiary. Do tekstu..
Chrzest pingwinów
Anatol France (11-09-2009)
- Po tym, co powiedział wam wielki święty Augustyn, uważam za stosowne zawiadomić was o okrutnym doświadczeniu, jakie uczyniłem, co do warunków potrzebnych dla ważności sakramentu. Słusznie mówi biskup Hippony: sakrament zależy od formy. Moc i słabość jego zarówno polega na formie. Co sobotę szedłem do karczmarza i kupowałem u niego wino, które święciłem każdego dnia w tygodniu. Dobiegłem wreszcie kresu mych prób ziemskich i zasnąwszy w Panu przebudziłem się w siedzibie wybranych. Dowiedziałem się wtedy z ust anioła, który mnie tu przeniósł, że mój karczmarz zamiast wina sprzedawał wyciąg z kory i korzeni, w którym nie było ani kropli soku winnej jagody, że zatem nie mogłem przemieniać w krew tego ohydnego napoju, skoro nie było to wino, a wino jedynie zamienia się w krew Chrystusa, a więc wszystkie święcenia moje były bez wartości i bez naszej wiedzy, ja i wierni moi, przez lat czterdzieści pozbawieni byliśmy chleba aniołów, a tym samym byliśmy wyklęci. Do tekstu..
Anatol France – genialny, ale wolnomyśliciel
Mariusz Agnosiewicz (11-09-2009)
Godny następca i kontynuator Voltaire'a, któremu dorównywał stylem i bystrością umysłu. Subtelny epikurejczyk, ze wszystkiego wydobywający piękno i rozkosz. Od roku 1920 miał zaszczyt być umieszczonym na Indeksie Ksiąg Zakazanych. Rok później jego twórczość została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla. Wszystkie najważniejsze dzieła France'a przełożone zostały na język polski. Zaliczają się też do najczęściej wydawanych polskich tłumaczeń (każda prawie książka miała dotąd po kilka wydań). W Polsce był wydawany nieprzerwanie od początku XX w., obficie w okresie II RP i PRL. Po 1989 r. kolejne wydania genialnej prozy France'a zamarły. Lista lektur wypchana jest księżmi, na czele z grafomańskimi elukubracjami Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego. Proza Noblisty-sceptyka jest wprawdzie wyśmienita, ale zaiste nie da się po niej traktować poważnie wynurzeń naszych literatów w sutannach. Do tekstu..
Terapie holistyczne
Andrzej Gregosiewicz (11-09-2009)
Kilku dziennikarkom lubelskiej prasy próbowałem wytłumaczyć, że jeśli mechanizm działania oscillococcinum ("leku" homeopatycznego wytwarzanego na bazie kaczych wnętrzności) polega na "przenoszeniu leczniczej informacji", to gdy przypadkiem do produkcji tego "leku" zostaną użyte zwłoki kaczki, która była chora na ptasią grypę - oscillococcinum "przeniesie informację chorobotwórczą". Nazajutrz ukazały się wielkie artykuły, że "leki" homeopatyczne przenoszą ptasią grypę. Od tego czasu autoryzuję każde moje słowo. Zwłaszcza, jeśli widzę w czasie rozmowy z dziennikarzem "błysk zrozumienia" w jego oku i potakujące kiwanie głową, gdy odwołuję się do rachunku prawdopodobieństwa, przedstawiam liczby w zapisie wykładniczym, mówię o korelacjach i związkach przyczynowych, a zwłaszcza, gdy cytuję paranaukowe bzdury. Pamiętam bowiem, że pozostawiony sam na sam ze swoimi notatkami dziennikarz, w najlepszym wypadku napisze, że "prawda leży pośrodku", "że w tym coś jest" lub, "że należy mieć otwarty umysł". Do tekstu..
Oni karmią nasze urojenia
Mshari Al-Zajdi (11-09-2009)
"Ci, którzy przeprowadzili ataki 11 września 2001 r. - czy to byli skrajni serbscy nacjonaliści? Nie, to był izraelski Mossad - nie, przepraszam, to była grupa amerykańskich zielonoświątkowców! Wcale nie, ci, którzy przeprowadzili ten straszny atak byli z amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej [CIA]! Sugestie i urojenia wyobraźni nadal sypią się, by uniknąć realnych konsekwencji rzeczywistości - którą jest to, że ci, którzy przeprowadzili ataki 11 września, byli młodymi muzułmanami, którzy wierzyli w bezkompromisową interpretację islamu, których wiódł Osama bin Laden i których zachęcają i zachęcali wtedy miliony muzułmanów. Do tekstu..
Świat po 11 września
Andrzej Koraszewski (10-09-2009)
Czy islam zagraża zachodniej cywilizacji? Cokolwiek na ten temat myślimy, mamy do czynienia ze skomplikowaną rzeczywistością, którą lubimy upraszczać. 11 września 2001 roku w dramatyczny sposób wpłynął nie tylko na politykę Stanów Zjednoczonych, ale i na sposób patrzenia na świat polityków i zwykłych szarych ludzi w innych krajach. Trauma i frustracja nie pomaga nam w rozumieniu świata i podejmowaniu racjonalnych decyzji, przeciwnie, aż nazbyt często blokuje myślenie. W dzieciństwie moja babka mówiła do mnie w środy po rosyjsku. Mówiła: poznaj język wroga, a znajdziesz wielu przyjaciół. Rozumienie skomplikowanego muzułmańskiego świata jest ważne nie po to, aby utrwalać nasze stereotypy, ale aby je rozbijać, aby dostrzegać niuanse i rozumieć zagrożenia. Do tekstu..
Psy i niemowlęta mają skłonność do tego samego klasycznego błędu
Ed Yong (10-09-2009)
Psy domowe bardzo różnią się od swych wilczych przodków budową ciała i zachowaniem. Przede wszystkim są bardzo uległe. Jednocześnie nasz najlepszy przyjaciel wyewoluował ciekawą wrażliwość na nasze sygnały komunikacyjne - umysłową zdolność, która odróżnia go od wilka i jest porównywalna z zachowaniem ludzkich niemowląt. Psy i niemowlęta mają nawet skłonność do popełniania tego samego błędu percepcyjnego. Podobnie jak niemowlęta poniżej roku życia, psy nie radzą sobie z wyglądającym prosto ćwiczeniem zwanym "trwałość poszukiwania obiektu". Wygląda on następująco: jeżeli ukryjesz gdzieś jakiś przedmiot (powiedzmy piłeczkę pod kubkiem) i każesz dziecku odnaleźć piłeczkę kilkakrotnie, będzie ono kontynuowało poszukiwania piłeczki pod kubkiem nawet, jeżeli ukryjesz ją zupełnie gdzie indziej (powiedzmy za sofą) robiąc to na jego oczach. Do tekstu..
Sztuka zaangażowana
Paweł Jankiewicz (09-09-2009)
Subtelna sugestia artystyczna nie jest dobrym sprzymierzeńcem społecznej krytyki, ponieważ z łatwością neutralizują ją mechanizmy społecznej kontroli porządku. Akcjoniści twierdzili, że przesada ma szanse oczyścić publiczność z nagromadzonych frustracji. Nawiązywali tym zarówno do greckiej katharsis jak i średniowiecznej ikonograficznej tradycji pasji. Krytyczny wymiar tych akcji polegał na tym, że miały one nie tyle akcentować same obscena, co wszechobecność "publicznego okrucieństwa" - w ekonomii, polityce, mediach. Pytali o to, dlaczego stosowanie napalmu w Wietnamie jest łatwiejsze do przełknięcia dla opinii publicznej niż ich akcje? Do tekstu..
Świat jako rzeczywistość wirtualna
Marcin Gumiński (09-09-2009)
Maja - termin, który na gruncie hinduizmu i buddyzmu wiąże się z różnie uzasadnianą i obrazowaną w swoim działaniu ideą, wedle której świat będący sferą codziennej materialnej egzystencji człowieka jest swego rodzaju ułudą zasłaniającą obiektywną domenę rzeczywistości. Do tak rozumianego pojęcia maji odnosi się w swojej książce zatytułowanej "Maja. Świat jako rzeczywistość wirtualna." Richard L. Thompson. Thompson przez maję rozumie siłę, która podtrzymuje olbrzymią wirtualną symulację naszego świata. We wstępie do "Maji..." pisze, że książkę tę należy traktować jako wstępną analizę koncepcji maji - lub inaczej wirtualnej rzeczywistości jako hipotezy. Do tekstu..
Demokracja a zawłaszczanie
Jerzy Drewnowski (08-09-2009)
Elementarna obserwacja, że o jakości ludzkiego życia i o kształcie kultury decyduje zasadniczo układ sił polityczno-ekonomicznych, ma ponownie coraz większe szanse na szersze uznanie. Rodzi się pokusa rozwinięcia tej podstawowej tezy w nową ogólną teorię, której treść zasadniczą stanowiłyby relacje między władzą a zawłaszczaniem. Jednakże władza jako zawłaszczanie i zawłaszczanie przez władzę - to nie tylko wątki abstrakcyjnych, potencjalnie filozoficznych uogólnień. Do tekstu..
Interpretacja portretu Kota Lullusa i Kasi
Andrzej Rusław Nowicki (08-09-2009)
Powróćmy teraz do kota. Co on ma z tym wszystkim wspólnego? . Będąc "kotem, który chadza własnymi drogami", doskonale rozumie, że ci, którzy dokonują wdziełowstąpienia w ten obraz, interpretują to, co widzą, każdy na swój własny sposób. Tę różnorodność interpretacji wyjaśnia kombinatoryka Lullusa metodą rotacji tarcz zegarowych. Podobnie jak każdy prawdziwy malarz posiada swój własny sposób wytwarzania obrazów, tak każdy, kto odczuwa potrzebę ich oglądania posiada swój własny sposób patrzenia, podziwiania, oceny, interpretowania i opisywania obrazów. Do tekstu..
Wzrost (i upadek?) emiratu islamskiego w Gazie
Daniel Lav (08-09-2009)
Niespodziane powstanie w Rafah posłużyło jako potężny katalizator w przemianie Hamasu w głównego wroga dżihadystów. Szeregowi członkowie, reprezentowani przez grupy w Gazie i na forum dżihadystów, już byli radykalni w tej sprawie i byli bliżsi poglądom niezależnego duchownego Abu Muhammada Al-Maqdisi'ego niż przywództwa Al-Kaidy. Al-Maqdisi i bardziej trwałe grupy w Gazie nadal są ostrożne z angażowaniem się w zmasowaną wojnę z Hamasem, ale kombinacja presji szeregowych członków i dalsze kroki Hamasu przeciwko dżihadystom salafi mogą doprowadzić ich do ostateczności. Do tekstu..
Stawonogi i kręgowce. Dwa różne przepisy na sukces.
Krzysztof Pochwicki (07-09-2009)
Otacza nas kosmos istot, jednak jego bogactwo i niewiarygodną wręcz złożoność dopiero zaczęliśmy poznawać. Zdumiewające, lecz nawet nie wiadomo z iloma gatunkami dzielimy planetę (zresztą z definicją gatunku też są problemy...). Szacuje się, że biosfera obejmuje od 2 do ponad 5 mln gatunków. Interpretując rzeczywistość mamy kłopotliwą skłonność do postrzegania wybitnie subiektywnego, ogląd nasz skażony jest nie tylko filozofią antropocentryzmu, lecz także swoistym "ssakocentryzmem". Nawet po pobieżnym zaznajomieniu się z zagadnieniem można przyjąć, że Ziemia była i wciąż pozostaje planetą stawonogów (zwłaszcza owadów). W obliczu tego faktu nasza gatunkowa pycha, duma z owego sapiens, wydaje się ulotna, nikła, po prostu nie na miejscu. Do tekstu..
Ćwiczenia z wyobraźni
Andrzej Koraszewski (06-09-2009)
Zaglądanie pod podszewkę mikro- i makrokosmosu wystawia naszą wyobraźnię na ogromną próbę. Od stuleci uczymy się, że nasze gołe zmysły ograniczają nasz horyzont i że jesteśmy w stanie przekraczać naturalne bariery poznania uzbrojeni w coraz doskonalsze instrumenty i w przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedzę. W przedmowie Marcus Chown pisze: "Wciąż mnie zdumiewa fakt, że nauka jest o wiele dziwniejsza, bardziej zaskakująca, niesamowita niż dzieła literatury science fiction; że wszechświat jest o wiele bardziej niewiarygodny i niesamowity niż wszystko, co sami mogliśmy wymyśleć. Jeszcze bardziej niezrozumiały jest fakt, że tak niewiele z niezwykłych odkryć ubiegłego stulecia zdołało się przebić do powszechnej świadomości." Do tekstu..
Wyrośnijmy z bajek
James A. Haught (06-09-2009)
Nadprzyrodzone spektrum jest ogromne: bogowie, boginie, diabły, demony, anioły, nieba, piekła, czyśćce, otchłań, cuda, proroctwa, wizje, aury, zbawiciele, święci, niepokalane poczęcia, zmartwychwstania, wniebowstąpienia, uzdrowienia na podstawie wiary, zbawienia, odkupienie win, wiadomości spoza grobu, głosy z Atlantydy, omeny, jasnowidztwo, znaki od duchów, opętanie, egzorcyzmy, boskie wizyty, inkarnacje, reinkarnacje, paruzja, dni sądów, horoskopy astrologiczne, parapsychologia, operacje parapsychiczne, odczuwanie pozazmysłowe, telekineza, przewidywanie przyszłości, voodoo, wróżki, krasnale, wilkołaki, wampiry, zombie, wiedźmy, czarnoksiężnicy, duchy, zjawy, złośliwe duchy, sobowtóry, inkuby, sukuby, chiromancja, tarot, tabliczki ouija, lewitacja, podróżowanie pozacielesne, magiczne przenoszenie przez UFO. Do tekstu..
Wyzwoliciele Ameryki Łacińskiej
Mariusz Agnosiewicz (05-09-2009)
Ricardo Lagos, opozycjonista z czasów dyktatury Pinocheta, w 2000 został wybrany prezydentem Chile, jako pierwszy otwarty agnostyk. W kilka miesięcy po swym wyborze wygłosił przemówienie przed Wielką Lożą Chile, sławiąc emancypacyjną i progresywną rolę społeczną masonerii. Zwrócił się do zebranych: "Przyjaciele!", podkreślając, że historia Chile nierozłącznie wiąże się z wolnomularstwem, które kładło fundamenty niepodległego Chile. Masoneria nie tylko zaangażowana była w walki narodowowyzwoleńcze, ale i w tworzenie fundamentów nowych państw. W zasadzie wszelkie prądy laickie jakie przy rodzeniu i umacnianiu się tych krajów się zrodziły miały coś wspólnego z lożami. Mając przed oczyma naszą polską prezydencję z jej zaklinaniami Boga i jedności religijnej Polaków, skonfrontujmy to z pięknymi słowami chilijskiego prezydenta, agnostyka nie tylko z nazwy... Do tekstu..
Prokurator Judei
Anatol France (05-09-2009)
- Chciałem przedsięwziąć wielkie roboty publiczne - rzekł z westchnieniem Pontius Pilatus. - Kiedy, na nieszczęście moje, otrzymałem zarząd Judei, nakreśliłem plan wodociągu. Akwedukt ten, dwieście stadiów długi, miał obficie zaopatrzyć Jerozolimę w dobrą, czystą wodę. Wysokość poziomów, pojemność zbiorników, nachylenie paszcz spiżowych, do których przytwierdza się rury rozprowadzające, wszystko to przestudiowałem i po naradach z mechanikami sam rozporządziłem. Kazałem rozpocząć roboty. Ale zamiast witać z radością budowę tej drogi, która na swych potężnych arkadach, wraz z wodą, zdrowie do ich miasta nieść miała, jerozolimczycy poczęli krzyczeć i rozpaczać. Zebrani tłumnie, wołali, że to bluźnierstwo i bezbożność, napadali na robotników i burzyli kamienne fundamenty. - Wielkie to jeszcze pytanie - rzekł Lamia - czy należy uszczęśliwiać ludzi wbrew ich woli. Do tekstu..
Ratowanie dzieci oskarżonych o czary: perspektywa nigeryjska
Leo Igwe (05-09-2009)
Musimy powstrzymać działalność naszych tak zwanych pastorów i innych samozwańczych mężczyzn i kobiet Boga, którzy używają Biblii lub świętych ksiąg do popełniania i usprawiedliwiania koszmarnych aktów i gwałcenia praw człowieka. Ci religijni szarlatani nadal działają i wygłaszają kazania w sposób wzmacniający wiarę w czarownice. Prowokują oskarżenia o czary, prześladowania i zabijanie. To jest siłą napędową w stanie Akwa Ibom i dopóki Nigeria nie nauczy się odrzucać zabobony i irracjonalizm, dopóty takie tragedie będą się zdarzać. Do tekstu..
Rwanda – afrykański Holocaust
Marcin Punpur (04-09-2009)
Skazany zbrodniarz wojenny premier Jean Kambanda zeznał później, że ludobójstwo było otwarcie omawiane w dyskusjach parlamentarnych. Już pierwszego dnia barbarzyństwa, kiedy oddziały UNAMIR pod dowództwem Roméo Dallaire odkryły cztery składy broni w Kigali, można było zdusić masakrę w zarodku. Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wyraziła jednak zgody na ich przejęcie. Po drugie, co w tych okolicznościach oznaczało pozostawienie bezbronnych Tutsi na pewną śmierć, zrezygnowano z jakiejkolwiek interwencji. Najpierw wydano rozkaz by nie mieszać się w wewnętrzne sprawy kraju i pozostać "bezstronnym za wszelką cenę", a później by wycofać część kontyngentu. W wyniku tego w opuszczonej przez ONZ Szkole Technicznej, gdzie schronili się uchodźcy zginęło na przykład ponad 2000 Tutsi. Zresztą nie tylko ONZ popełniło grzech zaniechania. USA, proszone o pomoc, odmówiły. Do tekstu..
Współczynnik dzietności pnie się znowu w górę w najbardziej rozwiniętych krajach
Ed Yong (04-09-2009)
Spadający współczynnik urodzeń jest blisko związany z rozwojem ekonomicznym i społecznym kraju. Rezultatem jest to, że więcej niż połowa populacji świata żyje na obszarach, gdzie współczynnik urodzeń spadł poniżej tej istotnej granicy. Taka sama sytuacja jest w Wielkiej Brytanii, Australii, Japonii, Chinach, Brazylii, Rosji, Kanadzie i wielu innych krajach. Niektórzy sądzą, że te procesy są nieodwracalne, wraz ze zwiększającą się zamożnością nieuchronnie prowadzącą do zmniejszenia zainteresowania prokreacją. Ale Mikko Myrskyla z uniwersytetu w Pensylwanii uważa inaczej. Odkrył, że najbardziej rozwinięte kraje odwróciły swoje spadające współczynniki dzietności, prawdopodobnie poprzez poprawę równości płci i ułatwienie kobietom prowadzenia domu i jednoczesne spełnienie się w karierze zawodowej. Do tekstu..
A może by tak bez szkoły?
Elżbieta Binswanger-Stefańska (03-09-2009)
Szwajcar Olivier Keller wyszukiwał rodziny, w których dzieci świadomie nie były posyłane do szkół i z wywiadów z nimi powstała niezwykła książka pod tytułem "Bo moje życie to szkoła". Owszem, trzeba wyraźnie podkreślić, że chodzi o dzieci, których rodzice z całym rozmysłem wzięli na siebie trud - i radość - kierowania ich edukacją, rozwojem, dorośleniem... André jest jednym z bohaterów tej książki. Rodzice André wcale nie wynieśli jakichś szczególnie złych doświadczeń ze swoich szkół. Wręcz przeciwnie, byli bardzo dobrymi uczniami. Na dodatek czego sami zawodowo zajmowali się całe życie uczeniem dzieci. Ojciec uczył dzieci rysunku w założonej przez siebie pracowni malarskiej w Paryżu, matka, po studiach literatury, uczyła dzieci w przedszkolu. Mieli więc doświadczenia pedagogiczne i szereg cennych spostrzeżeń. I właśnie dlatego stwierdzili, że potrafią pokierować edukacją swoich dzieci lepiej niż jakakolwiek szkoła. Do tekstu..
Etyka biernego oporu Martina Luthera Kinga
Julian Jeliński (02-09-2009)
Znaczenie ruchu biernego oporu nie podlega dyskusji, czego najlepszym dowodem mogą być zmiany w ustawodawstwie amerykańskim znoszące segregację rasową, a także pokojowa nagroda Nobla, którą King otrzymał w roku 1964. Liczni autorzy podkreślają, iż bierny opór był przede wszystkim strategią walki z rasizmem, która była stosowana tak długo, jak przynosiła efekty, gdy jednak tylko przestała być efektywna, została zarzucona, co najlepiej ukazuje rozwój ideologii Black Power, a także słynne "gorące lata", kiedy to przez całą Amerykę rozlała się fala przemocy i buntów Afroamerykanów często w tych samych miejscach, gdzie kilka lat wcześniej protestowano metodą biernego oporu. Do tekstu..
Burka: szczytowy wybór feministki?
Phyllis Chesler (01-09-2009)
Wiele muzułmanek, z którymi rozmawiałam, wcale nie czuje się jarzmiona przez czador lub chustę na głowę. Wręcz przeciwnie, czuły się wyzwolone od tego, co odbierały jako nachalny, uprzedmiotowiający, nikczemnie seksualizujący zachodni wzrok... Wiele kobiet powiedziało coś takiego: (...) "jakże to musi być męczące, być bez przerwy na widoku. Kiedy noszę chustę lub czador, ludzie odnoszą się do mnie jak do człowieka, nie zaś jak do przedmiotu; czuję się szanowana". Tego może nie wyraża tradycyjny, feministyczny, zachodni zestaw wyobrażeń, ale to jest wyraźnie zachodni, feministyczny zestaw uczuć. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365