Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.663.133 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5689 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Aby być niepospolicie uczonym, trzeba zacząć od pospolitego uczenia się."
Przegląd wyników wyszukiwania

Wierzący ateiści
Łukasz Foltyn (31-05-2010)
Niektórym wydaje się, że jeśli nie wierzą w Boga - to znaczy zarazem, że są racjonalistami i wolnomyślicielami. Twierdzę, że z punktu widzenia racjonalizmu, nie ma różnicy między wiarą w Boga, a wiarą np. w autorytety świeckie. Doszedłem do tych wniosków uczestnicząc w debacie nad książką Piotra Szumlewicza "Niezbędnik ateisty". Oto Kinga Dunin, publicystka Gazety Wyborczej, zadeklarowała że co prawda jest ateistką, przeciwnikiem Kościoła Katolickiego, to zarazem posiada wiarę, która jest jej niezbędna do życia. Do tekstu..
Psychologiczne źródła fundamentalizmu (nie tylko) religijnego
Radosław S. Czarnecki (30-05-2010)
Psychologiczne źródła fundamentalizmu tkwią bezpośrednio w ludzkiej osobowości. Wynika to z uwarunkowań naturalnych. Pod tą kategorią rozumieć wypada następujące aspekty: genetyczne, rolę wychowania (czyli postawy rodziców) jak również wpływy środowiska społecznego, ujmowanego szerzej niż rodzina. Wszystkie te elementy, budujące strukturę psychiczną jednostki mogą być redukowane bądź pobudzane w różnych okresach życia. Do tekstu..
Hillary Clinton o Narodowej Strategii Bezpieczeństwa administracji amerykańskiej
Caden O. Reless (30-05-2010)
Konsekwentne stosowanie smart power będzie wymagać działania w perspektywie długoterminowej, gdyż w opinii sekretarz stanu tego rodzaju strategia zaczyna przynosić wymierne efekty dopiero po pewnym czasie. Trudno to czasami pogodzić z wymaganiami stawianymi wobec polityków przez współczesne media. Politycy i dyplomaci są dziś często zmuszani do natychmiastowego zajmowania stanowiska, szybkiego podejmowania decyzji i działań. Ta akceleracja jest zjawiskiem stosunkowo nowym i stwarza sytuację, w której politycy działają szybciej niż wymaga tego rzetelne rozpoznanie i potraktowanie problemu. Natomiast przywództwo we współczesnym świecie musi polegać niejednokrotnie na długotrwałym i cierpliwym budowaniu koalicji zdolnych do podejmowania skutecznych działań. Do tekstu..
Droga na Wschód
Jarosław Klebaniuk (29-05-2010)
Książka Richarda Nisbetta przekonuje w trudny do odparcia sposób, jak wielka jest przepaść pomiędzy sposobem przetwarzania informacji przez "ludzi Zachodu", a tym, który przejawiają "ludzie Wschodu", a więc mieszkańcy Chin oraz krajów, które pozostawały pod ich wpływem - Japonii i Korei. Tworząc taką opozycję wskazuje na dwa przeciwstawne bieguny i eksponuje kontrasty, lecz także wspomina często o tych osobach badanych, których wyniki jako grupy znalazły się pośrodku. Przypomina w ten sposób, że mamy do czynienia z pewnym kontinuum, które ujawnia się w różnych aspektach funkcjonowania umysłowego ludzi pochodzących z różnych kultur. Do tekstu..
Krótkie życie, niski wzrost – dlaczego pigmeje są mali?
Ed Yong (28-05-2010)
Przez dekady antropolodzy debatowali nad tym, dlaczego pigmeje są tacy niscy. Oprócz teorii związanych z ich domami w dżungli i brakiem pożywienia, nowe badanie sugeruje, że patrzyliśmy na problem pod złym kątem. Drobna budowa pigmejów nie jest bezpośrednią adaptacją środowiskową, ale efektem ubocznym ewolucyjnej skłonności do wcześniejszego wydawania na świat potomstwa. Do tekstu..
Macierzyństwo – dramat z chórem w tle
Grażyna Latos (28-05-2010)
Jakiś czas temu weszłam w wiek rzekomo uprawniający otaczające mnie osoby do (jakkolwiek dziwnie to brzmi) upominania się o moje macierzyństwo. - Pierwsze dziecko powinno się urodzić przed trzydziestką - słyszę co jakiś czas. Ale ja nie myślę o dziecku i nie wiem, czy kiedykolwiek będę go chciała... Chór: - Prędzej, czy później go zapragniesz! - W końcu odezwie się w Tobie instynkt macierzyński... - Natury nie oszukasz! - Obyś nie obudziła się zbyt późno! Do tekstu..
Karl Giberson: Krytykowanie wiary jest nieamerykańskie
Jerry Coyne (27-05-2010)
Nieamerykańskie jest coś innego: żądanie specjalnych przywilejów dla religii i immunitetu chroniącego przed  wszelką krytyką, którego inne obszary myśli, takie jak poglądy polityczne, nie posiadają. Giberson nigdy nie powiedziałby demokratom, by przestali krytykować wysoko cenione przez republikanów idee odwiertów podmorskich i profilowania rasowego. Idee polityczne muszą przeżyć zapasy na rynku wolnej myśli. Dawanie wolnej przepustki ideom religijnym ma tyle samo sensu, co dawanie kościołom wolności od podatków. Pierwsza Poprawka istnieje, ponieważ wolność słowa pozwala najlepszym ideom na wypłynięcie na sam szczyt. Do tekstu..
Dwie książki o współczesnej Rosji
Sandra Stelmasik (26-05-2010)
Wyjątkowo intrygujące wydało mi się pojęcie "nacjonalizmu science-fiction". Bäcker za jego podwalinę uznał książkę Michaiła Jurjewa, w której stworzył on wizję wielkiej Rosji za blisko 50 lat - ucieleśniającą "wszelkie pozytywne wartości, autonomię jednostki, ochronę unikalności każdego ludu [...] i prawdziwą równość". Wizja Imperium - strażnika bezpieczeństwa, według Bäckera, odzwierciedla nostalgię Rosjan "wspominających czasy radzieckiego supermocarstwa", a co za tym idzie może stać się "jednym z kolejnych czynników kształtujących coraz silniejszą świadomość potrzeby przekształcenia Rosji w wielkie polietniczne imperium". Do tekstu..
Dlaczego intelektualiści nie bronią wolności i wartości demokratycznych?
Barry Rubin (26-05-2010)
Intelektualiści notorycznie nie potrafią zrozumieć własnych "deformacji zawodowych", to jest tego, jak bycie intelektualistą wypacza obraz świata? Jakie poprawki trzeba wprowadzić, z których najoczywistsze są: zbyt dużo nauki książkowej i nie dość praktycznego doświadczenia; paradoks mądrość/bystrość; izolacja od własnego narodu; przecenianie wartości planów; odrzucanie pojęć odnoszących się do natury człowieka, a co najmniej do naturalnych procesów ludzi i społeczeństw; pogarda dla materialnego dobrobytu; niedocenianie znaczenia społeczności i tożsamości narodowej; myślenie, że idee mogą rozwiązać większość problemów; i bardzo wiele innych takich wprowadzających w błąd koncepcji. Do tekstu..
Teologia wyzwolenia czyli niekończący się spór między Atenami i Jerozolimą
Daniel Kolibowski (25-05-2010)
Watykan bał się teologii wyzwolenia. Jak pisał swego czasu kardynał Ratzinger: Chodzi [w niej] o zakwestionowanie struktury sakramentalnej i hierarchicznej Kościoła, takiej jaką ustanowił sam Zbawiciel. Potępia się hierarchię i Urząd Nauczycielski jako obiektywnych przedstawicieli klasy panującej, którą należy zwalczać. Z teologicznego punktu widzenia stanowisko takie oznacza, że to lud jest źródłem urzędów i że może sam sobie, według swego wyboru wyznaczać kierowników duchowych, zależnie od potrzeb swej rewolucyjnej misji historycznej. Do tekstu..
Kto się bawi w Pana boga?
Andrzej Koraszewski (25-05-2010)
Czasy, kiedy kapłani byli tą najbardziej oświeconą warstwą społeczną, minęły dość dawno, zaś ignorancja i głupota kleru jest przedmiotem niekończących się drwin co najmniej od czasów Reformacji. Nauka stopniowo rozstawała się z Kościołem, chociaż długo jeszcze większość uczonych chodziła w sutannach, nierzadko buntując się przeciw ograniczającej swobodę badań kościelnej zwierzchności. Po stuleciach wzajemnego oddalania się Kościół nie ma już nic wspólnego z nauką i została mu już tylko zabawa w Pana boga. Do tekstu..
Pierwsza runda niedoinformowanych zastrzeżeń do pierwszej syntetycznej bakterii
PZ Myers (24-05-2010)
Zsyntetyzowany genom został wszczepiony do istniejącej komórki bakteryjnej z jej zestawem białek i innych cząsteczek. Venter i jego zespół polegali na enzymach transkrypcyjnych i rybosomach itd., już obecnych w komórce, żeby uruchomić działania DNA. Było to jednak tylko ładowanie początkowe genomu, by nadać mu funkcjonalność; Venter szacuje, że w ciągu 30 pokoleń tej nowej linii każde z tych białek i każda cząsteczka komórki zostaną zastąpione produktami sztucznego genomu. Do tekstu..
Nowy START?
Caden O. Reless (24-05-2010)
Aktualnie obowiązująca strategia działania amerykańskiego Departamentu Stanu i Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) na lata 2007 - 2012 była przygotowywana jeszcze przez administrację prezydenta George'a W. Busha, gdy funkcję sekretarza stanu sprawowała Condoleezza Rice. Dokument przedstawia podstawowe cele i zadania amerykańskiej polityki międzynarodowej we wskazanym przedziale czasowym. Wynika z niego, że poprawne relacje i ścisła współpraca z Federacją Rosyjską w wielu obszarach nadal pozostaną dla amerykańskiej dyplomacji kwestią dużej wagi. Do tekstu..
Islamiści, ich ofiary i hipokryzja
Johann Hari (23-05-2010)
W tym tygodniu, w dniu, w którym Specjalna Komisja Apelacyjna ds. Imigracji postanowiła pozwolić dwóm Pakistańczykom, o których mówią, że są członkami Al-Kaidy, na pozostanie w Londynie, dwoje innych młodych ludzi czeka, by zgarnęła ich policja i przekazała w ręce tych mężczyzn, którzy ich zabiją. Ich "przestępstwem" jest opór wobec islamskiego fundamentalizmu w imię praw człowieka. Czy Wielka Brytania powinna dawać schronienie islamskim fundamentalistom, a równocześnie wysyłać z powrotem na śmierć mężczyzn i kobiety, którzy byli wystarczająco odważni, by stawić wyzwanie islamizmowi? To brzmi jak idiotyczne, ustawione z góry pytanie. Do tekstu..
Dziesięcioro przykazań
Christopher Hitchens (22-05-2010)
Wersja przykazań wyryta w kamieniu stanowczo wymaga przeróbki. Kto chwyci za dłuto rewizjonisty? Istnieje już biblijny precedens, ponieważ przekazanie bożego prawa przez Mojżesza pojawia się w Piśmie Świętym w trzech lub czterech zupełnie różnych wersjach. (Kiedy słyszysz ludzi, żądających ekspozycji Dziesięciorga Przykazań w sądach i klasach szkolnych, zawsze pytaj, o który zestaw im chodzi. Działa za każdym razem.) Jesteśmy więc w pełni uprawnieni do traktowania owych przykazań jako pracy w toku. Czy nie może być tam jakichś starych przykazań, które da się wysłać na emeryturę, a także przyjąć jakieś nowe? Weźmy pod lupę najsłynniejsze Top 10 po kolei. Do tekstu..
Rozsądnie o globalnym ociepleniu
Bjørn Lomborg (21-05-2010)
W lutym czternastu wybitnych klimatologów, ekonomistów i politologów zebrało się, żeby przedyskutować sposoby poradzenia sobie z globalnym ociepleniem. Grupę zebrał Gwyn Prins, powszechnie szanowany ekspert ds. polityki bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych, który stoi na czele Programu Mackinder w LSE do Badań Zdarzeń Długofalowych. Do grupy weszli między innymi klimatolog Mike Hulme z University of East Anglia, Roger Pielke Jr. profesor politologii i spraw środowiska z University of Colorado i oraz ekonomista zajmujący się klimatem Christopher Green z McGill Iniversity. Do tekstu..
Uświadamianie dzieci
Mariusz Agnosiewicz (21-05-2010)
W wychowaniu dziecka zawsze pojawia się taki moment, kiedy zadaje nam ono takie pytania, które wprawiają nas w zakłopotanie i to nie zawsze z powodu tego, że nie znamy na nie odpowiedzi. Są to pytania na ogół dość trudne, co do których najczęściej nie ma zgody wśród osób dorosłych albo wobec których dorośli czują pewne zakłopotanie, jak właściwie przekazać je dziecku. Chcielibyśmy umieć radzić sobie z odpowiadaniem na takie pytanie. Nie chcielibyśmy też powstrzymywać naszego dziecka przed zadawaniem trudnych pytań. Chcemy jednak być uczciwi wobec naszych dzieci, aby wiedziały, kiedy opowiadamy im bajki a kiedy mówimy prawdę. Do tekstu..
Rzecznik przemówił w sprawie „elfów”
Caden O. Reless (20-05-2010)
Violetta Ozminkowski, autorka opublikowanego na początku maja bieżącego roku przez Newsweek artykułu pt. "Dzieci, które mówią po elficku", musiała swoim tekstem wsadzić kij w mrowisko, skoro do niemal natychmiastowej odpowiedzi poczuł się wywołany rzecznik prasowy ministra edukacji narodowej Grzegorz Żurawski. Regularni czytelnicy polskich serwisów oświatowych mogli zareagować pewnym zdziwieniem odnajdując wśród aktualności na stronach MEN i poszczególnych kuratoriów wyjaśnienie rzecznika dotyczące sytuacji dzieci z afazją, bezpośrednio sprowokowane artykułem opublikowanym niedawno na łamach Newsweeka. Do tekstu..
Nie mówcie mi o pasterzach kóz
Andrzej Koraszewski (20-05-2010)
Islam, tak jak w ubiegłym wieku faszyzm i komunizm, rzuca dziś wyzwanie wszelkiej racjonalności. Radykalny islam, wojujący islam, islam Ahmadinedżada, islam Al-Kaidy, islam zamachowców-samobójców, islam wzywających do mordów mułłów. Czasami słyszymy, że jest inny islam, lub że mieszkańcy krajów muzułmańskich nie wszyscy są radykałami. Prawda, to również próbujemy pokazać. Konfrontacja z islamem, podobnie jak w ubiegłym stuleciu zimna wojna między Zachodem a komunizmem, w dużym stopniu dominuje dziś politykę międzynarodową, jest osią większości konfliktów zbrojnych w dzisiejszym świecie. Wojujący islam jest również odbierany jako największe zagrożenie dla stabilności współczesnego świata. Do tekstu..
Moudhi jedzie na ośle
Abdallah Nasser Al-Fawzan (19-05-2010)
Moudhi, znana dyrektorka szkoły średniej w Rijadzie, od pięciu lat próbuje przekonać władze Arabii Saudyjskiej, że kobiety mają takie samo prawo do prowadzenia samochodu jak mężczyźni. W kolejnych próbach stara się przedstawić dowody, że korzyści przeważają nad zagrożeniami. Po kolejnych porażkach przeszła do metod niekonwencjonalnych. Najpierw, po prostu usiadła za kierownicą i wyjechała na ulice stolicy. Do tekstu..
Bluźnierstwo na niedzielę dzisiejszą: córki Ewy
PZ Myers (18-05-2010)
Tertulian myślał, że mówi coś złego o kobietach, ale zastanówcie się. Każda kobieta jest Ewą, a Ewa jest tą, która doprowadziła ludzkość do poznania dobra i zła i była "pierwszą, która porzuciła prawo boże" - Ewa była pierwszą wolnomyślicielką! Jeśli to odwrócić, to okazuje się to bardzo miłym mitem. Jest w tym częściowa odpowiedź na mizoginię: uwolnij się od starych dogmatów, które chcą, by kobiety były wyłącznie podporządkowanymi producentkami niemowląt; przełam martwe i ciemiężące prawa boże i kuś mężczyzn, by podążyli za tobą do wyzwolenia. Wszyscy razem będziemy wolni. Do tekstu..
Wieloryby wyewoluowały z małych kopytnych żyjących w wodzie przodków
Ed Yong (17-05-2010)
Podróżując w czasie wstecz o jakieś 50 milionów lat, mógłbyś spotkać małego, skromnego zwierzaka przemieszczającego się na chudych, zakończonych kopytkami nogach wzdłuż rzek południowej Azji. Żeruje na ziemi, ale w obliczu niebezpieczeństwa chętnie daje nura w bezpieczniejszą wodną otchłań. Zwierzę nazywa się Indohyus (dosłownie "Indyjska świnka") i choć jego wygląd o tym nie świadczy, to jest najwcześniejszym znanym krewniakiem dzisiejszych wielorybów i delfinów. Do tekstu..
Los Angeles ogranicza dostęp do legalnej marihuany
Caden O. Reless (16-05-2010)
Intencją prawa dekryminalizującego i depenalizującego posiadanie i zażywanie marihuany dla celów leczniczych (medical marijuana) jest najczęściej chęć pomocy tym osobom, którym marihuana może przynajmniej przejściowo przynieść ulgę w poważnych chorobach i problemach zdrowotnych. Tak było również początkowo w przypadku prawa obowiązującego w stanie Kalifornia. Do tekstu..
Ucieczka intelektualistów
Michael J. Totten (16-05-2010)
Byli na Zachodzie ludzie, odrzucający wschodnio-europejskich dysydentów z przyczyn, które można nazwać konserwatywnymi. Chcieli założyć, że świat słowiański był beznadziejnie zanurzony w tradycji autokracji, ignorancji, posłuszeństwa i uniżenia - tradycji caratu. Bardzo dobrze widzieli, że komunizm w Związku Radzieckim powielił cały system carski w nowej wersji. Na czele był wódz, którego władza była niekwestionowana. Na dnie były masy, które musiały głosić mądrość wodza na szczycie. I wielu ludzi patrzyło na to i mówiło: tak, tak powinien wyglądać świat słowiański. To jest autentyczne. Słowianie są z natury gorsi od ludzi Zachodu. Nie są zdolni do wolności. Nie są zdolni do samodzielnego myślenia. Do tekstu..
Religia jest profanacją rozumu
Andrzej Koraszewski (14-05-2010)
Niedawno Richard Dawkins przypomniał jeden ze swoich starych dowcipów, opowiadając podczas wykładu, co by było gdyby nauka, podobnie jak religia, sankcjonowała regionalne prawdy naukowe. Uczeni pochodzący z różnych regionów świata byliby wyznawcami różnych przekonań naukowych (powiedzmy, o przyczynach wyginięcia dinozaurów, czy grawitacji) obrzucaliby się klątwami, ekskomunikami i fatwami, zaklinając się na wszystkie świętości, że ich przekonanie jest jedyną prawdą naukową. Z racji urodzenia bylibyśmy przypisani do podstawowych prawd naukowych danego regionu, bylibyśmy zobowiązani do lojalności wobec tych prawd i do pogardzania ludźmi wierzącymi w naukowe nieprawdy z innych regionów świata. Do tekstu..
Hidżab obowiązkiem każdej kobiety
A. Savyon (13-05-2010)
Niedawno rząd irański wyraził niepokój wobec nasilającego się wśród kobiet irańskich trendu do pokazywania się publicznie bez hidżabu albo z niedbale noszonym hidżabem. Wysocy funkcjonariusze i propagandziści władz irańskich twierdzą, że takie nieskromne ubranie jest winne moralnemu zepsuciu i korupcji, chorobom, a nawet trzęsieniom ziemi, i że zagraża samemu istnieniu państwa. Poinformowano, że sam Najwyższy Przywódca, Ali Chamenei, wydał rozkaz zajęcia się tym problemem. Minister spraw wewnętrznych Mustafa Mohammad Najjar ogłosił rozpoczęcie "Kampanii skromności i hidżabu", realizowanej przez różne ministerstwa Iranu. Maryam Mojtahed-Zadeh, która przewodzi Centrum ds. Kobiet i Rodziny w Biurze Prezydenta, powiedziała, że egzekwowanie nowej kampanii może wymagać użycia siły i wznowienia tak zwanych "patroli informacyjnych". Do tekstu..
Światowe trendy zabójstw honorowych
Phyllis Chesler (12-05-2010)
Islamski apartheid płci jest pogwałceniem praw człowieka i nie może być usprawiedliwiany w imię relatywizmu kulturowego, tolerancji, antyrasizmu, różnorodności i poprawności politycznej. Jak długo grupy islamistyczne będą zaprzeczały, minimalizowały i zaciemniały ten problem, a rządy i funkcjonariusze policji będą akceptowali nieprawdziwą wersję rzeczywistości, tak długo kobiety na Zachodzie będą zabijane w imię honoru. Walka o prawa kobiet jest kluczowa dla walki o wartości europejskie i zachodnie. Jest niezbędną częścią prawdziwej demokracji, wraz z wolnością religii, tolerancją dla homoseksualistów i wolnością sprzeciwu. Tutaj więc splata się największa walka dwudziestego pierwszego wieku. Do tekstu..
Ideały społeczne księcia Piotra Kropotkina. Anarchokomunizm.
Tomasz Radochoński (11-05-2010)
Książę Kropotkin dostrzegał trudności, jakie napotka przeniesienie jego koncepcji do praktyki życia społecznego; wiedział, że próba połączenia zasady absolutnej wolności jednostki oraz komunizmu ekonomicznego jest zadaniem bardzo ambitnym, i trudnym. Dostrzegał, iż w praktyce postulat ludzkiej solidarności w dążeniu do zagwarantowania wszystkim możliwego dobrobytu może kolidować z rozszerzaniem granic wolności indywidualnej. Sam sobie stawiał (zważywszy na skomplikowanie i właściwie nierozwiązywalność problemu raz na zawsze) retoryczne jak sądzę, pytania: jak zorganizować kolektywnie pracę, nie krepując przy tym czyjejkolwiek inicjatywy. Do tekstu..
Diametralna zmiana upierzenia dinozaurów na przykładzie dwóch młodych osobników
Ed Yong (10-05-2010)
W Chińskiej Akademii Nauk, Xing Xu spogląda na dwie piękne skamieliny dinozaura, obie z wyraźnym upierzeniem na kończynach i ogonie. U mniejszego okazu pióra są u podstawy cienkie jak wstążki, przybierając kształt piórka na czubku (z promieniami wychodzącymi ze stosiny). Większy okaz jest inny - jego upierzenie na kończynach i ogonie na całej długości przypomina wyglądem pióra. Popełnisz błąd zakładając, że z tak różną strukturą upierzenia okazy te należą do różnych gatunków. Są to w rzeczywistości okazy tego samego zwierzęcia - Similicaudipteryx - w różnych stadiach rozwoju. Do tekstu..
Konflikt w sprawie MCAS Futenma
Caden O. Reless (10-05-2010)
Sieć konfliktu, zogniskowanego wokół amerykańskiej obecności wojskowej na Okinawie, przedstawia złożony system zależności, pozostający w stanie delikatnej równowagi. Aktualnie można wskazać co najmniej na kilka źródeł występujących w tej sprawie napięć; źródeł o charakterze czysto politycznym (w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym), jak też o charakterze psychologicznym i społecznym. Do tekstu..
Egipt ogłasza plan zmiany programów szkolnych
L. Azuri (09-05-2010)
W Kairze ogłoszono, że egipskie Ministerstwo Edukacji wraz z Urzędem Muftiego i Al-Azhar zmieni programy nauki religii w muzułmańskich i chrześcijańskich szkołach podstawowych, średnich i liceach. Krok ten ma na celu usunięcie błędnych interpretacji oraz materiału podżegającego do przemocy i ekstremizmu. Zmienione programy będą podkreślać wpajanie tolerancji wobec wszystkich wiar monoteistycznych i te wartości będą nauczanie niezależnie od religijnych nakazów. Do tekstu..
Po pierwsze nie szkodzić?
PZ Myers (08-05-2010)
Amerykańska Akademia Pediatryczna znalazła kompromis w sprawie okaleczania żeńskich genitaliów. Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Equality Now wyraziła zdumienie z powodu oświadczenia wydanego przez Amerykańską Akademię Pediatryczną (AAP), prezentującego jej nową politykę w tej kwestii. Oświadczenie to praktycznie rzecz biorąc promuje okaleczanie żeńskich genitaliów (FGM) i zaleca by "federalne oraz stanowe prawa umożliwiały pediatrom dotarcie do rodzin z ofertą 'rytualnego nacięcia'" takiego jak przekłucie czy niewielkie nacięcie łechtaczki. Do tekstu..
Złożony kryzys, którego większość analityków nie potrafi wyjaśnić
Rhoda Kadalie (07-05-2010)
Dla mnie ta wizyta była szansą zbadania izraelskiej narracji, dla zrównoważenia faktu dominacji palestyńskiej narracji w dyskusjach narodowych, międzynarodowych i w Afrykańskim Kongresie Narodowym. Zdaję sobie po tej wizycie sprawę z tego, że wiele moich poglądów na Izrael opierało się na ignorancji i na z góry przyjętych założeniach. Wróciłam do domu w piątek, rozumiejąc dlaczego Izrael czuje się atakowany przez świat, który jest rażąco stronniczy i hipokrytyczny. Intryguje mnie, dlaczego od Izraela zawsze wymaga się najwyższych standardów demokracji, kiedy każdy inny kraj je lekceważy. Do tekstu..
Czy Bóg nienawidzi kobiet?
Andrzej Koraszewski (07-05-2010)
Bogowie różnych religii lub, jak kto woli, Bóg postrzegany przez wiernych różnych religii, wydają się mieć tę samą skłonność do pogardy dla kobiet i do skazywania kobiety na gorszy los niż los mężczyzny. Pytanie, czy Bóg nienawidzi kobiet, jest w gruncie rzeczy pytaniem retorycznym. Ta nienawiść jest dobrze udokumentowana w świętych księgach, w licznych wypowiedziach najwyższych kapłanów, jest integralną i pilnie strzeżoną częścią kultur wyrosłych na fundamentach tych religii. Do tekstu..
Nowe prawo imigracyjne stanu Arizona
Caden O. Reless (06-05-2010)
Można odnieść wrażenie, że debata publiczna, jaka ma miejsce w sprawie nowego prawa imigracyjnego stanu Arizona, podzieliła nie tylko społeczność tego stanu, ale całą Amerykę. Linia frontu w tym sporze zdaje się pokrywać po części z tradycyjną linią demarkacyjną między konserwatywnymi republikanami i liberalnymi demokratami, ale również ujawniła inne, stare i nowe pęknięcia przebiegające wewnątrz amerykańskiego społeczeństwa. Do tekstu..
Człowiek się zwierza
Maciej Bandur (06-05-2010)
Rozważmy koncepcję chrześcijańskiej wolności. Wolność chrześcijańską mniej więcej można zdefiniować jako: wyzwolenie od grzechu. Grzechem jest to, co ustali Kościół, a konkretniej nieomylny moralnie papież. Wolny człowiek więc to taki, który robi to, co mu powie Kościół. To zapewne szlachetne pojęcie "wolności" na pewno powinno spotkać się z podziękowaniem za propozycję przyjęcia jej, aczkolwiek jest obawa, iż ludzka godność może się buntować. Do tekstu..
Dotknięci amnezją wykazują, że emocje pozostają długo po zaniknięciu pamięci
Ed Yong (05-05-2010)
"Rutynowe zaniedbania pracowników domów opieki mogą powodować, że pacjent będzie odczuwał smutek, frustrację i samotność (nawet, gdy pacjent nie będzie pamiętać dlaczego). Dostarczamy wyraźnego dowodu, który pokazuje, że powody, aby traktować pacjentów z amnezją z należytym szacunkiem i powagą wykraczają poza zwykłą ludzką moralność". Pacjenci Feinsteina dłużej niż zwykle przeżywali negatywne uczucia, ponieważ nie mogli sobie przypomnieć, co było ich przyczyną. Jeżeli ten efekt występuje ogólnie, to może oznaczać, że wymazywanie negatywnych wspomnień może mieć paradoksalnie odwrotny efekt wydłużania (raczej niż skracania) nieprzyjemnych uczuć. Do tekstu..
Sam Harris kontra Sean Carroll
PZ Myers (05-05-2010)
Odpowiada mi stawianie pożądanych celów społecznych - sprawiedliwość, współczucie i równość, tak na początek - i oznajmianie, że to będą cechy charakterystyczne naszego idealnego społeczeństwa, a potem używanie rozumu i nauki, by pracować ku tym celom. Nie widzę tylko naukowego powodu dla tych przesłanek, choć są tak wspaniałe i tak mocno do mnie przemawiają. Nie czuję także potrzeby etykietowania pragnienia jako "naukowego". Do tekstu..
Pyrrusowa wiktoria
Radosław S. Czarnecki (04-05-2010)
Ofensywa Watykanu przeciwko "teologiom wyzwolenia" rozpoczęła się intensywnie niemalże zaraz po wyborze Jana Pawła II (Paweł VI był w tej materii wyjątkowo ostrożny i zdystansowany). Przekładała się ona przede wszystkim w decyzjach personalnych papieża (nominacje biskupów o konserwatywnym i reakcyjnym sposobie widzenia rzeczywistości, usuwanie ze stanowisk hierarchów sympatyzujących z tymi kierunkami intelektualnymi i nieposłusznych Rzymowi, zawieszanie w czynnościach teologów głoszących nieprawomyślne idee etc.), naukach (homilie podczas licznych podróży na kontynent, a także w encyklikach papieskich) oraz dwóch instrukcjach (1982 i 1986) nt. aspektów owych teologii sygnowanych przez Kongregację Doktryny Wiary. Do tekstu..
Brat Tariq i muzułmańskie maski: o taksonomii islamskich podstępów
Ibn Warraq (04-05-2010)
Zachodni liberałowie, zaskoczeni, a potem zatrwożeni obecnością islamskich fundamentalistów w ich świecie, zwrócili się w latach 1990. ku tym muzułmanom, których na wątłych podstawach pasowali na "islamskich reformatorów" lub "zwolenników postępu", w nadziei, że będą oni mieli uspokajający wpływ na niezadowoloną muzułmańską młodzież miejską, która odmawiała integracji ze społeczeństwem zachodnim. Jednym z tak zwanych "reformatorów" jest Tariq Ramnadan, urodzony w Szwajcarii nauczyciel akademicki, wnuk Hassana al-Banny, założyciela Bractwa Muzułmańskiego i człowiek, który zdobył zaufanie zachodnich intelektualistów, liberalnych mediów, a także rządu brytyjskiego, który poprosił go o uczestnictwo w pracach grupy roboczej mającej na celu zapobieganie islamskiemu ekstremizmowi. Do tekstu..
Chrystus miasta
Mariusz Agnosiewicz (04-05-2010)
Od dwóch tygodni na rynku jest nowa pływa zespołu Buldog pod intrygującym tytułem Chrystus miasta. Zarówno tytułowy utwór jak i większość na płycie to muzyczne aranżacje utworów Juliana Tuwima. Choć Tuwim stale jest obecny swoją twórczością w naszej kulturze, zwłaszcza swymi wierszami dla dzieci, niemniej jednak ostatni etap jego życia, gdy stał się nieomal poetą reżimowym, spowodował, że jego odbiór był bardziej problematyczny i kłopotliwy. Przed wojną Tuwim najczęściej był atakowany jako Żyd, ateista i liberał. Jeszcze dziś pobrzękują te stare klamoty narodowe, kiedy tu i ówdzie jakaś narodowa dewotka w radzie miasta sprzeciwi się nadaniu imienia Tuwima jakiejś placówce dziecięcej, "no bo Żyd". Tuwim był o tyle nietypowym niewierzącym Żydem, że dość często odwoływał się do motywów chrześcijańskich, zwłaszcza postaci Chrystusa, przez co niektórzy uważali, że w istocie wahał się między wiarą i niewiarą. Do tekstu..
Jaskinie Europy. Słów kilka o jaskiniach
Krzysztof Pochwicki (03-05-2010)
Jaskinie stanowią mało znany składnik krajobrazu turystycznego Europy, a przecież Stary Świat, położony na sędziwych płytach kontynentalnych, ciężko doświadczony przez lądolody, pobrużdżony ruchami górotwórczymi, posiada unikalne formacje podziemne. Nasi przodkowie często korzystali z jaskiń, zapewniały schronienie, umożliwiały odbywanie obrzędów, możliwe, że właśnie pośród wilgotnych, chłodnych ścian narodziły się religia oraz sztuka. Jaskinie stanowią świat ukryty przed naszymi oczami, osnuty zasłoną z ignorancji, mitów i obojętności. Do tekstu..
List do mieszkańca Gazy
Nonie Darwish (03-05-2010)
My, Arabowie, cierpimy z powodu nienaturalnej i nieustannej indoktrynacji do islamskiej wyższości i do nienawiści Żydów od ponad 1400 lat. Dla arabskiego umysłu jest więc nie do pojęcia, że można kochać zarówno Arabów, jak i Żydów i dobrze życzyć jednym i drugim. Poprzez intensywną indoktrynację religijną, której wynikiem jest samo narzucona izolacja i nieintegrowanie się z innymi kulturami, nasza kultura przez stulecia pozbawiała nas miłości do całej ludzkości jak do równych. Do tekstu..
Źródła moralności
Richard Dawkins (02-05-2010)
Nie ma końca sporom o źródło dobra i moralności. Obrońcy religii nieustannie wytaczają ciężkie armaty, że człowiek bez religii byłby istotą amoralną. Lęk przed etyką niezależną jest tak wielki, że również niektórzy niewierzący wygłaszają czasem stwierdzenia o tym, iż religia jest niezbędna dla utrzymania moralnego porządku. Nie pomagają tu bijące w oczy przykłady amoralnych zachowań owych religijnych stróżów moralności, ani fakt, że religijność marnie powstrzymuje wiernych przed popełnianiem przestępstw pospolitych, ani wreszcie, że religie są źródłem nienawiści między wyznawcami różnych bogów i nie tylko nie powstrzymują przed zachowaniami amoralnymi, ale wręcz mobilizują do nich i są ich organizatorami. Australijskie radio ABC zorganizowało godzinną dyskusję pod tytułem God, Science and Sanity z udziałem Richarda Dawkinsa. Publikujemy tu krótki fragment tej dyskusji (z polskimi napisami), w którym Dawkins odpowiada na pytanie o absolutną moralność. Do tekstu..
Dlaczego ogórek nie śpiewa
Andrzej Koraszewski (02-05-2010)
Odnoszę wrażenie, że moi rodacy chcieliby, żeby ich coś ucywilizowało, najchętniej jakiś wypadek losowy. Ostatnio wielkie nadzieje wiązano z głośną katastrofą lotniczą, w której zginęła część osób systematycznie oskarżanych o to, że nie potrafią nas ani ucywilizować, ani nawet pogodzić. Teraz tu i ówdzie podnosi się lament, że chyba nas jednak ten upadek samolotu nie ucywilizował i że ze szkodą dla Ojczyzny możemy się ponownie obsunąć w tradycję piekielnych waśni oskarżając się zajadle, że niedostatecznie nas oczyściło i ucywilizowało lub też, że jesteśmy oczyszczeni i ucywilizowani nieszczerze. Do tekstu..
Pakistański szejk wydaje fatwę przeciwko terroryzmowi (02-05-2010)
5 marca 2010 r. londyńska gazeta "Al-Sharq Al-Awsat" opublikowała wywiad z szejkiem Muhammadem Tahir-ul-Qadri, duchownym pakistańskim, który obecnie posiada paszport kanadyjski. Szejk przewodzi sufickiemu ruchowi Minhaj-ul-Quran, który propaguje tolerancję religijną i zwalcza ekstremizm, i który utrzymuje około tysiąca madras i dziesiątki sierocińców w całym Pakistanie, jak również ośrodki religijne w Pakistanie i w Wielkiej Brytanii. Wywiad dotyczył 600-stronicowej fatwy, którą szejk opublikował dwa dni wcześniej w Londynie i w której potępił ataki samobójcze, nazywając terrorystów, którzy je popełniają, "wrogami islamu" skazanymi na piekło. Do tekstu..
Sprawa Johna Doe 16 przeciw Stolicy Apostolskiej, Josephowi Ratzingerowi i innym (01-05-2010)
Przedstawiamy dokumentację, związaną z pozwem o oszustwo i ukrywanie molestowania seksualnego przez duchowieństwo, złożonym w dniu 22 kwietnia 2010 przeciwko Stolicy Apostolskiej, Josephowi Ratzingerowi, Tarciso Bertone i Angelo Sodano. Poszkodowany, w pozwie oznaczony pseudonimem "John Doe 16", był jedną ze 100-150 nieletnich i niepełnosprawnych ofiar ks. Lawrence Murphy, dyrektora szkoły dla głuchych dzieci w Milwaukee w latach 1950-1974. Dokumentacja przedstawia czteroletnią, przegraną walkę Johna Doe, innych ofiar i duchowieństwa z diecezji Milwaukee o usunięcie ks. Murphy'ego ze stanu duchownego (lata 1994-1998). Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365